Posledná aktuálizácia prebehla 5. decembra 2019. Upravila redakcia StressFix
Depresiou patrí medzi najrozšírenejšie závažné psychické poruchy na svete. Podľa odhadov ňou trpí takmer každý piaty človek na svete. Častejšie ňou trpia ženy než muži. Jej príznaky si zo začiatku ani nemusíte všimnúť. Smútok, strata záujmov, nízke sebavedomie, … občas si tým prejdeme všetci. Pokiaľ ale tento stav trvá dlhšie ako dva týždne nejde už len o zlé obdobie, ale o depresiu. Lieky na depresiu vám môže predpísať lekár, ale ak trpíte miernou formou, ak vás „depka“ prepadne len občas môžete si pomôcť aj rôznymi čajmi, stravou, alebo doplnkami výživy, ktoré miernu depresiu vedia potlačiť.

Na vznik depresie môže vplývať takmer všetko. Ročné obdobie (sezónna depresia), hormóny – tehotenstvo, pôrod (perinatálna, popôrodná depresia), traumy, závažné fyzické ochorenia,… Je veľa udalostí v našich životoch, ktoré môžu spustiť depresiu.
Lieky na depresiu
Depresia je liečiteľná, v prvom rade ale musí byť správne diagnostikovaná. Ľudia ale neradi hovoria o svojich psychických problémoch, preto sa často spoliehajú na samoliečiteľstvo. Ak trpíte ľahkou formou depresie je pár spôsobov na povzbudenie nálady, získanie životnej vitality a dodania energie vám pomôžu zahnať apatiu, smútok a úzkosť.
Aromaterapia
V aromaterapii ide o použitie organických zlúčenín na zlepšenie nálady. Organické zlúčeniny sú esenciálne oleje, ktoré sú vyrobené z rôznych častí rastlín. Esenciálne oleje môžete nakvapkať do kúpeľa, aplikovať ich počas masáže, rozprášiť ich do priestoru v ktorom sa nachádzate,… ich použitie je všestranné. Aromaterapia nie je liek na depresiu. Je lepšia ak ju používate ako podpornú liečbu depresie. Výrazne vám ale môže pomôcť zmierniť stres, zlepšiť náladu a zmierniť vnútorné napätie. Ak chcete dosiahnuť práve toto siahnite po olejoch z:
- Jazmínu
- Levandule
- Šalvii
- Santalu
- Ruže
- Pelargónie
- Harmančeku
Pri kúpe esenciálneho oleja si dajte pozor aby bol z čisto prírodných zložiek. Vyhýbajte sa produktom, ktoré obsahujú umelé a syntetické zložky.
Riziká aromaterapie
Aromaterapia je považovaná za bezpečnú. Problém môže nastať ak ste príliš citliví na silné vône, alebo trpíte alergiou. V tomto prípade tento liek na depresiu nie je pre vás.
Skôr než použijete esenciálny olej pri masáži zrieďte ho. V olejoch je silná koncentrácia účinných látok, ktoré by pri styku s pokožkou mohli spôsobiť alergickú reakciu.
Výživové doplnky na depku
StressFix
StressFix sa užíva v prípade veľkého a opakujúceho sa stresu. Pri depresiách, úzkosti tetánii a celkovo pri psychiatrických ochoreniach. Rovnako upokojuje a navodzuje kvalitný a dlhotrvajúci spánok. Ako jediný na Slovensku obsahuje komplexné zloženie všetkých potrebných látok (až 14 zložiek v najvyššej možnej koncetrácii.)
Dôležité upozornenie
Hoci nie sú známe vedľajšie účinky, neodporúča sa užívať v kombinácii s alkoholom a inými tlmiacimi látkami. Nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy a deti do 12 rokov.
Dávkovanie a užívanie
Odporúčaná maximálna denná dávka sú 4 kapsule. Vo vysokej záťaži sa odporúča užívať plná dávka. Tá sa môže znižovať podľa potreby. Cena za kompletné balenie je 48,9 eur/60kapsúl.
Bylinky proti depresii
Lieky na depresiu môžete nájsť aj v prírode. Bylinky sú vhodné na mierne depresie, ktoré si nevyžadujú liečbu antidepresívami. Lieky na depresiu a bylinky proti depresii sa neodporúča kombinovať. Môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Ľubovník bodkovaný – najznámejšia a najúčinnejšia rastlina na boj s miernou až stredne ťažkou depresiou. Aby ste jeho účinky pocítili je dôležité užívať ho pravidelne. Každý deň vypite 2 až 3 dcl čaju. Vhodný je pri sezónnych depresiách. Okrem zlepšenia nálady priaznivo pôsobí na žalúdok a žlčník. Práve tieto dva orgány sú pri depresívnych stavoch najviac zaťažované. Nie je vhodný pre tehotné ženy.
Medovka lekárska – čaj z medovky vám pomôže so spánkom, ktorý súvisí s depresiou. Jej pomoc tu ale nekončí. Zmierni psychickú únavu a slabosť, spomalí tep srdca a pomôže vám uvoľniť vnútorné napätie.
Ženšen pravý – čínska medicína používa rastlinku už tisíce rokov na rôzne zdravotné problémy. Zlepšuje psychickú odolnosť a vyrovnanosť, zmierňuje negatívne pocity a zlepšuje kvalitu spánku. Znižuje takmer všetky príznaky depresie – potláča pocit smútku, nepokoja, vyčerpanosť, zlepšuje koncentráciu.
Vitamíny
Vitamín B komplex
V prípade depresie upriamte svoju pozornosť na vitamín B 12 a B 6. Nízke hladiny týchto dvoch vitamínov v krvi majú súvislosť s depresiou. Ovplyvňujú tvorbu chemických látok v mozgu, ktoré ovplyvňujú náladu a ďalšie funkcie mozgu. Tieto vitamíny nájdete aj v potravinách ako mäso, vajíčka, ryby, mliečne výrobky
Vitamín D
Vitamín D chráni organizmus pred vznikom rakoviny, vysokým krvným tlakom, udržuje kosti silné a jeho vyššia hladina zlepšuje náladu a zmierňuje prejavy depresie.
Psychoterapia
Na terapiách hovorí pacient o svojom stave, pocitoch, problémoch s odborníkom na psychické zdravie (psychológ, psychiater, terapeut). Terapie môžu byť aj skupinové. Terapie sa odporúčajú pri stredne ťažkých až ťažkých depresiách. Najúčinnejšia je kombinácia antidepresív a terapie.
Kognitívno behaviorálna terapia – ide o terapie na ktorých sa pacient naučí pozerať na svoje problémy z iného uhla (lepšieho). Identifikujú sa negatívne problémy, zmýšľanie, názory. Všetko negatívne sa nahradia pozitívnym, nájdu sa lepšie riešenia problémov, naučíte sa ako lepšie zvládať negatívne emócie (hnev, bezmocnosť, trápenie, smútok,…).
Interpersonálna terapia – tento typ terapie sa zameriava na vaše vzťahy s ostatnými ľuďmi. Je vhodná ak máte problémy s komunikáciou, alebo potrebujete zvládnuť úmrtie blízkeho človeka.
Antidepresíva
Antidepresíva sú lieky, ktoré sa používajú na liečbu depresie. Nemusia ju vyliečiť, ale môžu zmierniť jej symptómy. Dôležité je aby vám lekár predpísal lieky, ktoré vám „sadnú“. Antidepresív je niekoľko druhov – fungujú rozdielne a odlišujú sa aj vo vedľajších účinkoch. Nájsť to správne práve pre vás môže znamenať aj vyskúšanie niekoľkých druhov týchto liekov na depresiu. Nakoľko ide o lieky na predpis váš lekár musí poznať vašu anamnézu.
- Príznaky depresie – problémy so spánkom, nechutenstvo, náladovosť,…
- Vedľajšie účinky – niektoré vedľajšie účinky liekov môžu spôsobiť prehĺbenie depresie (nárast hmotnosti, zníženie libida,…). Je dôležité aby ste s lekárom prebrali vedľajšie účinky antidepresív.
- Ako zabrali lieky u príbuzných – depresia máva pôvod aj v genetike. Ak niekto z vašich blízkych príbuzných(rodičia, súrodenci, deti) berie antidepresíva je možné, že práve ten istý druh zaberie aj vám.
- Lieky – ak máte aj iné zdravotné problémy a beriete lieky (pravidelne, alebo občas) oboznámte s tým lekára. Antidepresíva môžu reagovať s inými liekmi.
- Tehotenstvo, dojčenie – ak ste tehotné, alebo dojčíte informujte o tom lekára. Niektoré druhy antidepresív môžu zapríčiniť vrodené chyby deti ak ich užívajú tehotné ženy. Tiež informujte lekára ak plánujete otehotnieť.
- Ďalšie zdravotné problémy – antidepresíva môžu spôsobiť problémy ak trpíte iným fyzickým či psychickým ochorením. Môžu ale aj pomôcť pri ich liečbe. Zároveň s depresiou môžu pomôcť aj pri liečbe hyperaktivity a poruchách pozornosti (Wellbutrin, Aplenziv,…)
Hormóny zodpovedné za dobrú náladu
Hormóny a neurotransmitery (prenášače vzruchov) vplývajú na našu náladu. Je potvrdené, že existuje súvislosť medzi hladinou istých hormónov a depresiou. Nedostatok týchto látok v organizme môže spôsobiť depresiu. Lieky na depresiu zvyšujú ich hladinu a zmierňujú tak príznaky tejto psychickej choroby.
Serotonín – hovorí sa mu aj hormón dobrej nálady. V organizme sa nachádza v mozgu a v zažívacom trakte. Produkuje sa z látky tryptofán, ktorú organizmus nedokáže vyrobiť. Získava ho jedine stravou. Serotonín reguluje našu náladu prirodzene. Ak je jeho hladina normálna sme šťastnejší, pokojnejší, cítime menšiu úzkosť a sme citovo stabilní.
Noradrenalín sa produkuje v nadobličkách a je súčasťou stresových hormónov. V organizme krátkodobo zvyšuje aktivitu.
Dopamín zvyšuje motiváciu, spája sa s túžbou a potešením a produkuje sa v mozgu pri vidine odmeny – motivuje nás k zvládnutiu náročných aktivít, úloh a pod.
Druhy antidepresív
Na liečbu depresie sa často používajú lieky, ktoré ovplyvňujú hladinu dopamínu, serotonínu a noradrenalínu v organizme. Ide o neurotransmitéry (prenášače) a hormóny, ktoré majú súvislosť s depresiou. Antidepresíva umožňujú lepší prenos vzruchov pomocou zvýšenia hladiny spomínaných neurotransmitérov. Ich účinnosť sa prejaví až po pár týždňoch (3 až 6 týždňov). Antidepresíva sa používajú na liečbu stredne ťažkej až ťažkej depresie. Nie je dobré prestať s ich užívaním ak sa začnete cítiť lepšie. Depresia by sa mohla vrátiť.
Nové druhy antidepresív
SSRI – selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu
Tieto lieky na depresiu zabraňujú vstrebávaniu serotonínu v mozgu do organizmu. Takto sa jeho hladina zvyšuje, čo má pozitívny vplyv na náladu.
Účinné látky – paroxetín, fluoxetín, sertralín, citalopram a escitalopram
Predpisujú sa pri
- Úzkostné poruchy
- Panická porucha
- Sociálna fóbia
- Predmenštruačná porucha
- Posttraumatická stresová porucha
- Obsedantno – kompulzívna porucha
- Návaly horúčavy
Vedľajšie účinky
- Bolesť hlavy, závrat, slabosť, únava
- Problémy so spánkom
- Hnačka, nevoľnosť, žalúdočné problémy
- Sucho v ústach
- Pocit úzkosti
- Zníženie libida, erektilná dysfunkcia, problémy s ejakuláciou
- Môžu zvýšiť chuť do jedla a zvýšiť tak hmotnosť
SNRI – inhibítory spätného vychytávania serotonínu a noradrenalínu
Zvýšená hladina noradrenalínu dodá pacientom viac energie a vitality. Tiež udržia hladinu serotonínu vyššiu. Okrem toho tieto lieky na depresiu utišujú bolesť. Predpisujú sa pacientom, u ktorých depresia mohla prepuknúť práve z dôvodu dlhodobej chronickej bolesti.
Účinné látky – duloxetín, venlafaxín, desvenlafaxin a levomilnacipran
Predpisujú sa pri
- Poškodenie nervov spôsobené cukrovkou
- Fibromyalgia
- Úzkostná porucha
- Návaly horúčavy
Vedľajšie účinky
- Bolesti hlavy, nevoľnosť, závrat
- Slabosť, únava
- Zápcha
- Zvýšené potenie
- Ospalosť, insomnia
- Sexuálne problémy – erektilná dysfunkcia, zníženie libida, problémy s ejakuláciou
- Môžu zvýšiť krvný tlak
SARI – antagonisty serotonínu a inhibítory spätného vychytávania
SARI pomáha zvyšovať množstvo serotonínu a iných neurotransmiterov v mozgu. Niekedy sa radia medzi atypické antidepresíva nakoľko pôsobia na inom princípe než bežné antidepresíva.
Účinné látky – nefazoddón a trazodon
Predpisujú sa pri
- Depresia
- Úzkosť
- Panická porucha
Vedľajšie účinky
- Sucho v ústach
- Bolesť hlavy, závrat, nevoľnosť
- Zvracanie
- Hnačka, alebo zápcha
- Rozmazané videnie
- Nízky tlak krvi
- Nespavosť
Atypické antidepresíva
Tento druh liekov nezapadá do žiadnej kategórie, ale svojimi účinkami liečia depresiu.
Účinné látky – bupropion, mirtazapín, vilazodón a vortioxetín
Bupropion – zvyšuje hladinu noradrenalínu a dopamínu
Predpisuje sa pri
- Depresia
- Keď chcete prestať s fajčením
Vedľajšie účinky
- Problém so spánkom
- Podráždenosť
- Bolesť hlavy, nevoľnosť, závrat
- Strata chuti do jedla
- Zvracanie
- Potenie
- Vo vysokých dávkach môže spôsobiť záchvaty
Mirtazapín – zvyšuje hladiny serotonínu, dopamínu a noradrenalínu iným spôsobom ako zvyšné antidepresíva
Predpisuje sa pri
- Depresia
- Problémy so spánkom
Vedľajšie účinky
- Ospalosť
- Sucho v ústach
- Zvýšená chuť do jedla
- Slabosť, únava, závrat
- Zvýšenie cholesterolu
Vilazodon – zvyšuje účinky serotonínu v mozgu
Vedľajšie účinky
- Hnačka
- Nevoľnosť, závrat, zvracanie
- Sucho v ústach
- Problémy so spánkom
Vortioxetín – pôsobí podobne ako selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu
Vedľajšie účinky
- Sexuálne problémy
- Nevoľnosť, závrat
- Zvracanie
- Hnačka, alebo zápcha
Staršie druhy antidepresív
Staršie druhy antidepresív spôsobujú viac nežiaducich účinkov než novšie. Lekári ich predpisujú ak nezaberajú novšie lieky na depresiu.
TCA – tricyklické antidepresíva
Predpisujú sa v prípade keď nezaberajú lieky zvyšujúce hladiny serotonínu a noradrenalínu.
Účinné látky – imipramín, nortriptylín, amitrtylín, klomipramín a desipramín
Predpisujú sa pri
- Depresii
- Poškodenie nervov spôsobené cukrovkou
- Sociálna fóbia
- Fibromyalgia
- Migréna
- Problémy so spánkom u detí
Vedľajšie účinky
- Bolesť hlavy, závrat
- Rozmazané videnie
- Nevoľnosť, žalúdočné problémy, zápcha
- Problémy so spánkom, ospalosť
- Únava
- Problémy s pamäťou
- Pribratie na hmotnosti
- Problémy s močením
- Zrýchlený tep
- Potenie
- Problémy s tlakom krvi (nízky pri zmene polohy – vstávaní, alebo zvýšenie tlaku)
- Sexuálne problémy, zníženie libida
- Aritmia, abnormálny tep srdca
Tetracyklické antidepresíva
Vyrovnávajú hladinu hormónov. Používajú sa na liečbu depresie a pocitov úzkosti.
MAOI – Inhibítory monoaminooxidázy
Tieto lieky na depresiu zabraňujú vstrebávaniu neurotransmitérov a hormónov (dopamín, serotonín, noradrenalín)
Účinné látky – izokarboxazid, fenelzín, tranylcypromín, selegilín
Predpisujú sa pri
- Depresia
- Panická porucha
- Sociálna fóbia
- Parkinsonova choroba
Vedľajšie účinky
- Nízky tlak krvi
- Bolesť hlavy, nevoľnosť, závrat
- Ospalosť
- Bolesť brucha
- Nárast hmotnosti
- Sexuálne problémy – zníženie libida, erektilná dysfunkcia, problémy s ejakuláciou
V kombinácii s potravinami obsahujúcimi tyramín spôsobujú vysoký krvný tlak. Ide o potraviny ako syry s plesňou, syry, ktoré musia zrieť (parmezán, čedar), údené potraviny (údené ryby, klobasy,…), sójové omáčky, omáčky s bujónom, kvasená kapusta, maliny, avokádo, fazuľa, niektoré druhy piva,…
Neuroleptiká (antipsychotiká) sú lieky, ktoré sa používajú na liečbu psychóz, ťažších afektívnych porúch a ťažkých depresií.
Benzodiazepíný sú najviac predpisované lieky na potlačenie niektorých prejavov depresie. Samotnú depresiu neliečia. Slúžia skôr ako podporná liečba pri niektorých depresiách. Patria do skupiny liekov anxiolitík a ich hlavnou úlohou je zmierňovanie psychického napätia a vnútorného nepokoja. Benzodiazepín je návyková látka. Dlhodobé užívanie spôsobuje závislosť. Neodporúča sa užívať tieto lieky dlhšie ako mesiac.
Prirodzené zvyšovanie serotonínu
Lieky na depresiu zvyšujú hladinu serotonínu. Jeho množstvo môžete mierne ovplyvniť aj inak.
- Slnečné žiarenie – terapia svetlom
- Cvičenie – pohybom sa hladina serotonínu zvyšuje, tiež stúpa hladina ďalších hormónov ovplyvňujúcich našu náladu – endorfíny.
- Potraviny – vajíčka, syry, orechy, morka, losos, tofu, ananás – tieto potraviny obsahujú tryptofán, Z tryptofánu sa v organizme produkuje serotonín. Ak máme nedostatok tryptofánu, telo nemá z čoho vyrábať serotonín a my trpíme nízkou hladinou serotonínu.
- Meditácia – zmierňuje stres a podporuje pozitívny pohľad na život čím výrazne prispieva k produkcii serotonínu.
Alternatívna liečba
Zmierniť prejavy depresie môžete aj bez liekov.
Existuje niekoľko relaxačných techník pomocou ktorých zmiernite stres a zlepšíte si náladu.
- Joga
- Meditácia
- Svalová relaxácia
- Hlboké dýchanie.
Akupunktúra
Ak sa neobávate ihiel môžete vyskúšať akupunktúru. Štúdie zamerané na zmiernenie depresie jasne preukazujú kladné výsledky akupunktúry na psychický stav človeka.
Spánok
Doprajte si dostatok kvalitného spánku. Nedostatok odpočinku nepriaznivo pôsobí na fyzické a aj psychické zdravie. Spánok a depresia spolu úzko súvisia. Nespavosť môže spôsobiť depresiu. Ak už depresiu máte môže sa nespavosťou zhoršiť. Platí to ale aj naopak. Depresia môže byť príčinou problémov so spánkom. Vyliečením, alebo potlačením príznakov jednej diagnózy sa zlepší aj tá druhá. Podstatné je zistiť, ktoré ochorenie bolo prvé a spustilo rozvoj druhého ochorenia. Často krát stačí zamerať liečbu na nespavosť a príznaky depresie zmiznú aj bez liekov.
Vybrané zdroje:
- https://www.helpguide.org/articles/depression/depression-treatment.htm/
- https://www.healthline.com/health/depression/herbs-supplements#see-your-doctor
- https://www.healthline.com/health/depression/herbs-vitamins-supplements#st.-john’s-wort
- https://zenvia.sk/magazin/lieky-depresiu-co-vsetko-pomaha/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/in-depth/antidepressants/art-20046273
- https://www.healthline.com/health/tyramine-free-diets#foods
- https://www.healthline.com/health/depression/medication-list#takeaway
- https://www.healthline.com/health/antidepressant-side-effects#Tricyclic-antidepressants-(TCAs)-
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Psychofarmakum