Antidepresívum je pojem označujúci liek určený k potláčaniu, resp. liečbe príznakov chorobnej depresie a jej foriem. Do tejto indikačnej skupiny patrí množstvo skupín liečiv, ktoré účinkujú rôzne.
Depresia a jej formy sužujú ľudstvo už odpradávna. Psychické ochorenia spojené s vznikom úzkostí a depresií boli vždy postrachom pacientov aj lekárov, ktorí si s nimi nedokázali poradiť. Prevrat v boji proti depresii priniesli vhodné liečivá – antidepresíva.
Medzi najznámejšie typy antidepresív patria:
Obsah článku
- inhibítory spätného vstrebávania neurotransmiterov sérotonínu a norepinefrínu (SSRI, SNRI) – hladiny neurotransmiterov sérotonínu a norepinefrínu (noradrenalínu) hrajú kľúčovú rolu v prežívaní nálad človeka. Ich správnou reguláciou je teda možné zjemniť až potlačiť symptómy chronickej depresie. SSRI a SNRI antidepresíva fungujú na princípe znižovania vstrebávania sérotonínu, resp. norepinefrínu bunkami, čím prispievajú k zvýšeniu ich hladín v mimobunkovom prostredí. Tento proces pomáha redukovať depresívne nálady a iné symptómy. SSRI sú najčastejšie predpisovanou formou antidepresív. Bežne využívané SSRI liečivá sú na báze citalopramu a escitalopramu (obchodné názvy Cipralex, Lexapro, Elicea, Despra a.i.) či fluoxetínu (Prozac, Sarafem). Najznámejšou formou SNRI antidepresív sú lieky obsahujúce venlaxafín (obch. názov Effexor).
- modulátory a stimulátory sérotonínu (SMS) – sú liečivá, ktorých účinky v tele pripomínajú účinky sérotonínu. Stimuláciou nervových buniek imitujú činnosť neutrotransmiterov, čím do mozgu vysielajú signály spojené s pozitívnym účinkom pri depresívnych stavoch. Najznámejším liečivom tejto skupiny je Vilazodone.
- tricyklické antidepresíva (TCA) – fungujú na podobnom princípe ako SSRI a SNRI, blokujú transportné médiá neurotransmiterov, čím prispievajú k ich vylučovaniu do medzibunkového prostredia. Preto bol tento typ liečiv vo veľkej miere nahradený SNRI a SSRI antidepresívami.
- inhibítory monoaminooxidázy (MAOI) – do tejto skupiny patria liečivá, ktorých účinky inhibitujú aktivitu monoaminoxidáz (skupiny enzýmov, ktoré prispievajú k reakciám neurotransmiterov). Tieto liečivá boli ako prvé použité na liečbu chronickej depresie, uplatnenie našli však aj pri liečbe Parkinsonovej choroby a ďalších psychických ochorení, napríklad panických záchvatov či bulímie.
Antidepresíva včera a dnes
Do polovice 20. storočia boli bežnými prostriedkami na liečbu depresie prípravky na báze ópiátov a amfetamíny. Ich použitie sa neskôr obmedzilo z dôvodov nežiaducich vedľajších účinkov a vzniku závislosti. Ako prírodne „liečivo“ sa používali výluhy a olej z ľubovníka bodkovaného (hypericum perforatum). Liečebné účinky tejto rastliny však boli vyvrátené neskoršími výskumami.
Prvé antidepresíva uzreli svetlo sveta v roku 1952, keď psychiater Max Lurie a jeho kolega Harry Salzer vykonali štúdiu, v ktorej pôvodne použitý liek na tuberkulózu, izoniazid, podľa ich záznamov zlepšil depresívne stavy až v dvoch tretinách prípadov. K výskumu týchto liečiv prispela aj práca švajčiarskeho psychiatra Rolanda Kuhna, ktorý v rokoch 1955 – 1961 dokázal priaznivé účinky liečiva imipramín pri liečbe depresie. Aj vďaka týmto výskumom sa antidepresíva už na konci 50. rokov používali ako lieky na predpis.
V 70. a 80. rokoch farmaceutické firmy prišli na trh s novou, tzv. druhou generáciu antidepresív (napr. fluoxetín). Vývoj pretrvával aj v ďalších desaťročiach, od roku 2000 hovoríme o tretej generácii antidepresív.
(Ne)slávne antidepresíva
Lieky proti depresii si vo svete za roky používania vytvorili neslávne meno. Medzi najznámejšie lieky v minulosti patrili benzodiazepíny, k najpoužívanejším patria:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Valium, Vazepam – lieky na báze diazepamu. Na znižovanie príznakov depresie využívajú redukciu mozgovej aktivity, preto sú vhodné len na krátkodobé použitie. Spôsobujú silnú závislosť, čo patrí medzi dôvody, prečo sú postupne nahrádzané novými, vhodnejšími liekmi.
Lexaurin – liek obsahujúci liečivo bromazepam. Pôsobí anxiolyticky (proti úzkosti), znižuje psychické napätie a strach.
Xanax, Neurol – lieky obsahujúce účinné benzodiazepínové liečivo alprazolam. Na liečbu úzkostných stavov a depresie sa používajú už dlho, od ich predpisovania sa však ustupuje z dôvodov nepriaznivých vedľajších účinkov a vzniku závislosti.
Benzodiazepíny boli používané pri liečbe depresie desaťročia a stále sa, aj keď v menšom množstve, udržiavajú na trhu. Od ich používania sa však kvôli vedľajším účinkom a vzniku závislosti postupne ustupuje a sú nahrádzané modernými liečivami, známymi substitúciami sú napríklad:
Alventa – antidepresívum zo skupiny SNRI, liek využívajúci účinnú látku venlaxafín. Spôsobuje len mierne a zriedkavé vedľajšie účinky.
Paretin – antidepresívum zo skupiny SSRI, účinnou látkou je paroxetín. Okrem liečby depresie a úzkostných porúch je vhodný aj na liečbu obsedantno-kompulzívnej poruchy či sociálnych porúch.
Elicea – liek patriaci do skupiny SSRI, využíva účinné liečivo escitalopram. Pri liečbe escitalopramom trvá dlhšiu dobu (3-4 týždne), kým sa dostavia žiadané účinky, čo často vedie pacientov k vysadeniu používania.
Antidepresíva a spoločnosť
V roku 2013 boli v USA antidepresíva najčastejšie využívanými liekmi na predpis. Z približne 16 miliónov stálych pacientov v USA je až 70% žien. Výskumy zo Spojeného kráľovstva zasa signalizujú, že v priebehu rokov 2000-2010 sa počet dlhodobých užívateľov antidepresív zdvojnásobil.
Veľkým problémom psychiatrických pacientov užívajúcich antidepresíva je dodržiavanie dávkovania. Štatistiky vravia, že 50% pacientov nedodržiava lekárom dané dávkovanie svojich liekov.
Vedľajšie účinky
Rôzne typy antidepresív spôsobujú rozličné vedľajšie účinky. Typické vedľajšie účinky jednotlivých skupín sú:
SRSI antidepresíva:
- hypoglykémia (znížená koncentrácia glukózy v krvi)
- hyponatrémia (nízky obsah sodíka v tele)
- nevoľnosť
- svrbenie, začervenanie pokožky
- zápcha alebo hnačka
- úbytok telesnej hmotnosti
- nadmerné potenie
- bolesti hlavy
- nespavosť
- nervozita a podráždenosť
TCA antidepresíva:
- záchvaty
- vznik srdcových arytmií
- vysoký krvný tlak (hypertenzia)
- nevoľnosť a vracanie
- kŕče v oblasti brucha
- sexuálna dysfunkcia
MAOI antidepresíva:
- pocity otrasenia a nevoľnosti
- úzkosť
- psychický nepokoj
Väčšina vedľajších účinkov antidepresív pôsobí krátkodobo a po určitom čase sa vytratí. V prípade silných až neznesiteľných vedľajších účinkov je nevyhnutná okamžitá konzultácia s lekárom.
Antidepresíva v tehotenstve?
Mnohé ženy trpia počas tehotenstva rôznymi výkyvmi nálad, čo často zapríčiňujú hormonálne zmeny. Tieto psychické stavy potom môžu ľahko spadnúť do ilúzie, že je nutné užívať antidepresíva. Pravdou však je, že antidepresíva v tehotenstve sa vôbec neodporúčaujú a môžu zásadným spôsobom poškodiť plod.
Sú však aj prípady, kedy je nutné antidepresíva užívať. Určite treba byť ale pod dohľadom lekára, konkrétne psychiatra vďaka ktorému podstupujete liečbu.
Sú aj pre deti?
Za posledných niekoľko rokov vzrástol rapídne počet detí, ktoré užívajú antidepresíva. Iba za posledný rok to bolo o viac ako 28%. Podľa niektorých výskumov ale antidepresíva nemajú taký účinok ako u dospelých ľudí, výnimkou v štúdií bol iba prozac. Vedci tiež tvrdia že práve antidepresíva u detí môžu ešte ich stav zhoršiť. Samozrejme je to veľmi individuálne prípad od prípadu.
Liečba antidepresívami
Depresia je chronický chorobný stav a pre jej liečbu sú antidepresíva nevyhnutné. Kde je však hranica bežných úzkostí a chorobnej depresie? Množstvo ľudí už pri prvých ťažkostiach vyhľadáva pomoc liekov – hľadajú bežne dostupné lieky s nádejou na zlepšenie. Netreba však zabúdať, že antidepresíva bez predpisu neexistujú, voľnopredajné prípravky proti depresii sú zvyčajne výťažkami bylín s nie viac ako placebo účinkami. V prípade skutočného ochorenia je kľúčová návšteva psychiatria, s ktorým je nutné konzultovať svoj stav. Existuje niekoľko kritérií, ktoré je pri výbere liečby nutné konzultovať so svojim lekárom:
- Sú moje depresívne nálady natoľko silné, že ma obmedzujú v každodennom živote? Je liečba antidepresívami v mojom prípade skutočne nevyhnutná?
- Je liečba antidepresívami správna pre môj typ problémov?
- Som ochotný znášať nežiaduce vedľajšie účinky liečiv?
Liečba depresie prebieha v niekoľkých odvetviach. Okrem povestných tabletiek je nevyhnutné, aby sa človek s depresiou zúčastňoval alternatívnych foriem liečby a terapií. Netreba zabúdať, že antidepresíva nie sú liekom na vyliečenie chronickej depresie – dokážu dlhodobo potláčať a zjemňovať symptómy, nedokážu však telo ochorenia zbaviť. Je preto dôležité, aby pacient s depresiou venoval svoj čas alternatívnej liečbe v podobe terapeutických sedení a konzultácii, dbal na zdravý životný štýl a sociálnu interakciu. Tieto faktory napomáhajú liečbe a prispievajú ku komplexnej úľave od symptómov.
Rady pre úspešnú liečbu
Liečba antidepresívami je náročný a dlhodobý proces, ktorého účinnosť ovplyvňuje množstvo faktorov. Je preto nevyhnutné držať sa základných krokov, ktoré pomáhajú pacientovi pri terapii.
- konzultujte so svojím psychiatrom – konzultácie s lekárom sú kľúčové pri výbere správnej liečby.Pri rozhovoroch s lekárom je dôležité byť otvorený, hovoriť pravdu a nič nezamlčať. Lekár musí poznať všetky možné príčiny a okolnosti, ktoré viedli k rozvoju depresie, aby dokázal nariadiť správnu liečbu.
- dodržiavajte inštrukcie – predpísané liečivá fungujú správne len pri striktnom dodržiavaní dávkovania. V prípade porušenia inštrukcií lekára sa nielen znižuje účinok liečiv, ale zároveň sa zvyšuje riziko nežiaducich vedľajších účinkov.
- vyhnite sa nepovoleným kombináciám liekov – antidepresíva sú veľmi citlivé na výskyt iných liečiv v organizme. Pred požitím akýchkoľvek iných liekov je dôležité poznať možné komplikácie a daným liekom sa vyhnúť, prípadne konzultovať situáciu s lekárom.
- neustále monitorujte svoj stav – pamätajte si, alebo si zapisujte zmeny svojich nálad a ich symptómy. Ak sa stretnete s náhlymi zmenami svojho stavu alebo nečakanými vedľajšími účinkami, kontaktujte svojho lekára. Pravidelne navštevujte svojho lekára a informujte ho o zmenách, zhoršeniach či zlepšeniach svojho stavu.
- buďte trpezliví – liečba depresie je náročný proces. Nájsť správne liečivo pre danú formu depresie môže byť zložité a liečba môže prebiehať dlhodobo. Často trvá až šesť týždňov, kým sa dostavia stále účinky antidepresív. Množstvo pacientov prejde rôznymi liečbami predtým, ako sa pre nich nájde ta správna. Je dôležité zachovať pokoj a čakať na zlepšenie situácie.
Časté otázky
Ako fungujú antidepresíva?
Antidepresíva predstavujú veľmi silné lieky dostupné iba na lekársky predpis a určené na liečbu príznakov depresie. Ich účinné látky vplývajú na náš nervový systém, kde zabezpečujú správnu reguláciu hladiny neurotransmiterov. Viac informácií sa dozviete v úvode a pod nadpisom ,,Medzi najznámejšie typy antidepresív patria“.
Ako pôsobia?
Antidepresíva pôsobia na náš nervový systém a regulujú správnu hladinu neurotransmiterov v našom mozgu. Je však nutné dodať, že antidepresíva nie sú určené na liečbu depresie, dokážu iba znižovať jej symptómy. Pacient by teda mal podstupovať aj rozličné psychoterapie.
Ako rýchlo zaberajú?
V závislosti od druhu antidepresíva je nutné rozlišovať aj rýchlosť nástupu účinku. V priemere hovoríme o jednom či dvoch týždňoch. Samozrejme dôležitú úlohu zohráva aj fakt, či už ste v minulosti antidepresíva užívali.
Ako ich vysadiť?
Antidepresíva sú známe tým, že obsahujú účinné látky, ktoré sú návykové. Príkladom môže byť skupina látok benzodiazepínov, ktoré človek nemôže vysadiť ihneď. Vysádzanie by malo byť postupné, aby sa nevyskytli žiadne vedľajšie negatívne účinky, ktoré už takéto návykové látky vyvolávajú.
Kde sa dajú antidepresíva zohnať?
Antidepresíva nie sú v žiadnom prípade voľnopredajnými liekmi, sú výlučne viazané na lekársky predpis. Príkladom môže byť Xanax, Neurol, Alventa či Elicea. Teda každý takýto liek je dostupný v lekárni, ale je potrebný lekársky predpis.