Patrí do skupiny šiestich základných emócii, s ktorými sa človek stretáva pravidelne. Je to negatívny pocit, ktorý sa spája s nejakým iným pocitom, myšlienkou, zážitkom či hmotným alebo nehmotným predmetom. Takisto môže súvisieť s osobami z nášho blízkeho alebo vzdialenejšieho okolia. Smútok ovplyvňuje naše zmýšľanie, konanie a pokiaľ trvá príliš dlho, tak môže ovplyvniť náš každodenný život.
So smútkom sa v určitej fáze života stretne každá osoba. Je to prirodzená súčasť života. Oslabí nás psychicky aj fyzicky. Ale pokiaľ sa ním nenecháme ovládnuť, tak ho môžeme využiť ako motiváciu pohnúť sa s našim životom ďalej. V podstate to vo svojom výroku zhrnul aj nemecký filozof Friedrich Nietzsche: „Čo ťa nezabije, to ťa posilní“. A mal pravdu.
A ako vlastne ten smútok vyzerá? Je to to isté, ako depresia? A ako ho v podstate môžeme využiť v náš prospech? Pokiaľ Vás to zaujíma, pokračujte v čítaní, pokúsime sa na to odpovedať v nasledujúcich riadkoch.
Smútok – definícia
Obsah článku
Je to negatívna emócia, ktorá sa spája s pocitom beznádeje, úzkosti, straty a sklamania. Môže to byť viazané na nejakú spomienku, zážitok alebo osobu. Je to naozaj individuálne u každého človeka. Pokiaľ je nejaká osoba smutná, tak môže byť letargická (subjektívny pocit únavy, ktorá sa postupne stupňuje), prestáva komunikovať s okolím, utiahne sa do seba.
Pokiaľ sa nerieši príčina smútku a takýto stav pretrváva u človeka dlhodobo alebo sa dokonca zhoršuje, môže vyústiť až do depresie. Čo už je vážny problém, ktorý môže ohroziť človeka nielen na zdraví, ale aj na živote a je potrebné ho riešiť s odborníkom.
Prejavy smútku
Prejavy sú naozaj rôzne, závisia od daného človeka, jeho osobnosti, situácie, v ktorej sa nachádza. ale všeobecne sú to:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- pocit smútku
- poruchy koncentrácie, strata záujmu o veci, ktoré nám predtým robili radosť
- zmeny v stravovaní (kvantitatívne alebo kvalitatívne)
- problémy so spánkom
- pocit viny, zbytočnosti
- bolesti hlavy, vyčerpanosti alebo iné somatické prejavy, ktoré nemajú známu príčinu
- plač
Toto sú aj v princípe prejavy depresie. Rozdiel je jednak v časovom intervale (tieto pocity alebo symptómy by nemali trvať viac ako dva týždne) a takisto v jednom zásadnom prejave. Pomerne časté myšlienky o smrti a samovražde sa už netýkajú smútku. Je to prejav depresie a vtedy je veľmi rozumné vyhľadať lekársku odbornú pomoc.
Čo sa deje v mozgu, keď sme smutní?
Na základe výskumov bolo dokázané, že počas smútku dochádza k zvýšeniu aktivity v niektorých regiónoch mozgu, a to hlavne v oblasti temporálnej mozgovej kôry, mozočku, stredného mozgu a v častiach bazálnych ganglií. Dochádza ku komunikácii medzi amygdalou ( je súčasťou limbického systému, zodpovedá za emocionálnu odpoveď na rôzne stimuly z okolia, ktoré prichádzajú do mozgu, takisto sa podieľa na procese rozhodovania a vytvárania pamäte) a hipokampom (utváranie dlhodobej pamäte). Avšak ešte stále nie je jasné, či smútok alebo aj depresia sú následkom tejto zvýšenej komunikácie alebo naopak ju spôsobujú.
A načo je toto dobré vedieť? Pokiaľ by zvýšená aktivita mozgu spôsobovala smútok alebo „zlú náladu“, tak pomocou určitých prístrojov je možné merať mieru tejto aktivity a využívať to k monitorovaniu liečby pacientov trpiacich depresiami. Prípadne by sa táto aktivita dala priamo regulovať.
Smútok a deti
Je súčasťou detstva hlavne v čase, keď sa dieťa postupne osamostatňuje a už nie je tak veľmi závislé od svojej matky. Pokiaľ by matka nedovolila voľný priechod tomuto smútku a pribehla by hneď a zakaždým, keď jej dieťa zaplače, tak je tu možnosť, že sa toto dieťa nenaučí vyrovnávať so smútkom samé.
V niektorých rodinách môže panovať názor, že cítiť smútok nie je dovolené. Názory niektorých odborníkov sa však zhodujú v tom, že toto „nepriznávanie smútku“ môže viesť k vzniku psychických ochorení ako je napríklad manická porucha. Takisto pokiaľ dieťa príliš rozveseľujeme, tak takéto správanie môže mať za následok zmenenie vnímania hodnoty smútku (dieťa neprikladá smútku príliš veľký význam a berie ho na ľahkú váhu).
Samozrejme, nikto nie je šťastný, keď vidí svoje dieťa plakať a smútiť. Ale všetko má svoju mieru a mali by sme im umožniť vyrovnať so smútkom svojim vlastným spôsobom. Teda, pokiaľ ten spôsob neohrozuje ich zdravie alebo život. V tom prípade treba zasiahnuť a poukázať na iné, bezpečnejšie možnosti vyrovnávania sa so smútkom.
Smútok a samota
Je celkom normálne občas chcieť byť sám so sebou, bez prítomnosti ďalších ľudí. Pomáha nám to utriediť si myšlienky, možno pozrieť sa na daný problém z iného uhla. A hlavne keď sme smutní. Avšak po nejakom určitom čase (keď to sami uznáme za vhodné) by sme znova mali vyhľadať ľudský kontakt, porozprávať sa s niekým o svojich problémoch. Prípadne nechať ľudí prísť k nám, nechať ich, nech oni začnú ten rozhovor, alebo nás nejako rozptýlia. Dlhodobá samota nie je riešenie.
Áno, sú ľudia, ktorým to vyhovuje, a sami ju s radosťou vyhľadávajú. Ale pokiaľ sa cítite, že nechcete byť sami, ale bojíte sa za niekým ísť, nechcete ho otravovať, radšej sa skúste prekonať a vyhľadať danú blízku osobu. V konečnom dôsledku urobíte dobre sebe, lebo sa vyrozprávate a urobíte aj dobre svojmu okoliu, ktoré sa o vás možno prestane menej báť.
Smútok a plač v tehotenstve
Počas gravidity dochádza bežne k výkyvom nálad, vďaka zmenám koncentrácií hormónov v tele ženy. A nie je to prítomné len v gravidite, ale často sa s tým stretávame aj počas menštruácie alebo predmenštruačného syndrómu.
Preto pokiaľ ste tehotná a občas sa cítite smutno a plačete, nič sa nedeje, je to normálny stav. Pokiaľ však tieto pocity trvajú neustále po dobu dlhšiu ako dva týždne a prípadne sa často zaoberáte myšlienkami o smrti, mali by ste vyhľadať odbornú lekársku pomoc. V tom prípade sa jedná o tehotenskú depresiu, ktorá môže v konečnom dôsledku ohroziť jednak život matky ale aj dieťaťa.
Ako spoznať tehotenskú depresiu?
Depresia počas tehotenstva sa svojimi prejavmi v podstate nelíši od depresie, ktorú zažívajú iní ľudia, ktorí gravidní nie sú. Čiže pomerne často sa môžeme stretnúť s poruchami spánku, neustáleho pocitu smútku, neschopnosti sa tešiť z vecí, ktoré predtým radostné boli.
Čo ju môže spôsobiť?
Tých vyvolávajúcich faktorov je pomerne dosť. Napríklad, problémy v rodine, alebo medzi partnermi. Neuspokojivá finančná situácia. Predchádzajúce potraty. A takisto aj výskyt depresie v rodine.
Dá sa liečiť?
Áno, samozrejme, dá sa. Pokiaľ žena chce. Je tu široké spektrum možností, ktoré môžu pomôcť. Napríklad skupinové sedenia, alebo fóra, kde sa takéto problémy preberajú. Odborná pomoc. Nefarmakologická terapia. Existujú aj lieky, ktoré žena môže počas gravidity užívať na liečbu depresie, ale o nich sa treba poradiť s lekárom, pretože niektoré môžu mať škodlivé účinky na plod.
Existuje aj stav, ktorý sa nazýva popôrodná depresia. Pokiaľ vás to zaujíma, môžete si o tejto téme prečítať viac v článku Popôrodná depresia – depresia post-partum.
Plod výkyvmi nálad prípadne ani samotnou depresiou ohrozený nie je. Pokiaľ sa však prestane žena o seba starať ( nedostatočne prijíma potravu alebo sa nevhodne stravuje, fajčí, je závislá na drogách a alkohole), tak sa to odrazí aj na zdraví dieťaťa.
Smútok v duši – liečba a charakteristika
Každý z nás si pod týmto slovným spojením môže prestaviť niečo iné. Pre niekoho to znamená pocit smútku ale už priam stav depresie. Najčastejšie v súvislosti so stratou niekoho blízkeho, prípadne udalosti, ktorá nám negatívne ovplyvní život (závažné ochorenie, operácia a podobne).
Ale, existuje ešte jedno vysvetlenie. Odborná literatúra uvádza, že tento pojem môže charakterizovať smútok alebo depresiu v súvislosti s vierou a náboženským presvedčením. Lebo v podstate aj to môže byť jedna z príčin tohto negatívneho stavu. Nazýva sa to aj temná noc duše a je to prezentované ako vnútorný boj, ktorý človek zvádza sám so sebou. Má nejaké pochybnosti o svojej viere, prípadne úplne nesúhlasí s názormi svojej cirkvi. Môže sa to vyskytnúť u ľudí, ktorý s cirkvou a náboženstvom úzko spolupracujú, ako sú napríklad mníšky, kňazi a ďalší členovia náboženských rádov. Niekedy sa to opisuje aj ako neklinická alebo nepatologická depresia.
A ako to liečiť? Existuje viacero možností ako je napríklad meditácia, rozhovor, analýza svojich pocitov. Bližšiu charakteristiku uvádzame nižšie.
Ako využiť smútok v náš prospech?
Veľa ľudí vníma smútok hlavne z tej negatívnej stránky. Ale môžeme z neho ťažiť aj pár pozitív.
- Smútok zlepšuje úsudok – na základe vyjadrení psychológov, smútok mení náš názor na ľudí. Máme vraj tendenciu zmýšľať o nich lepšie a ak aj spravia nejakú chybu alebo povedia niečo zle, tak si nemyslíme (alebo menej myslíme), že to spravili alebo povedali úmyselne.
- Nepozeráme sa na svet „ružovými okuliarmi“ – možno máte aj vy vo svojom okolí ľudí, o ktorých si myslíte, že sú dokonalí. Smútok môže spôsobiť to, že prehodnotíte tento názor a zistíte, že nie sú takí perfektní, ako ste si mysleli a že robia chyby presne ako ostatní. A toto vám možno trochu pozdvihne vaše sebavedomie.
- Venujeme väčšiu pozornosť detailom – toto je trochu dvojsečná zbraň. Pozitívum je, že dokážeme lepšie zhodnotiť rôzne situácie, pretože im venujeme viac pozornosti. Na druhú stranu to môže veci len zhoršiť.
- Motivácia – je celkom logické, že sa chceme dostať zo situácie, ktorá nám nie je príjemná. Smútok nás môže motivovať zmeniť svoj život tak, aby sme boli šťastnejší. Či už je to zmena zamestnania, presťahovanie sa, alebo prehodnotíme svoje postoje a vzťahy k ľudom. Pokiaľ sme šťastní, tak nemáme dôvod meniť svoj spôsob života.
Tých benefitov smútku je pomerne veľa. Avšak netreba si nasilu vyvolávať pocit smútku, keď nám chýba motivácia niečo spraviť alebo zmeniť. A takisto je dôležité odlíšiť tento pocit od depresie, kedy už tieto benefity nie sú prítomné.
Smútok a depresia – aký je rozdiel?
Príznaky smútku a depresie sú pomerne podobné. Rozdiel je hlavne v časovom trvaní. Pocit smútku je krátkodobý stav, ktorý by nemal trvať viac ako dva týždne. A takisto myšlienky na smrť a samovraždu silno nasvedčujú, že daná osoba trpí depresiami.
Prejavy smútku sme vymenovali vyššie. Dôležité je nemyslieť si, že to prejde. Pokiaľ máte depresiu, neprejde vás tak ľahko. Čím skôr spoznáte varovné príznaky a vyhľadáte lekársku pomoc, tým skôr zmeníte svoju život k lepšiemu.
Takisto pocit smútku je prirodzená reakcia organizmu na niečo negatívne. Je DOČASNÁ – to znamená, pokiaľ vyvolávajúca príčina zmizne alebo sa jej prispôsobíme, tak aj my prestaneme byť smutní. Na rozdiel od toho, depresia je abnormálny CHRONICKÝ stav mysle, kedy pociťujeme smútok neustále a ohľadom všetkého. Strácame záujem o veci, ľudí, nemáme absolútne žiadnu motiváciu niečo so svojim životom robiť. Reagujeme prchkejšie, takmer neustále sme frustrovaní a nahnevaní.
Do depresie človek môže upadnúť bez zjavnej vyvolávajúcej príčiny. Navonok sa môže javiť, že je v poriadku, ale v skutočnosti to tak nie je. A naopak, depresia môže byť dôsledkom aj nejakej organickej príčiny ako je napríklad hypotyreóza (stav, kedy štítna žľaza neprodukuje dostatočné množstvo hormónov).
Ako bojovať proti smútku?
Je viacero možností ako sa vysporiadať so smutnou udalosťou.
- Dovoľte si byť smutní – potlačovanie pocitov urobí viac škody ako úžitku. Pokiaľ smútok zatlačíte do úzadia a neprekonáte ho, časom môže vyústiť do omnoho závažnejšieho problému.
- Premýšľajte nad dôvodom, alebo si svoje myšlienky zapisujte – analyzovanie a pochopenie svojich pocitov či už v mysli alebo na papieri vám môže pomôcť pochopiť cítiť sa lepšie.
- Poprechádzajte sa – minimálne spravíte niečo pre svoje zdravie.
- Priateľ na telefóne – ako sme písali vyššie, neduste svoje pocity v sebe. Vyrozprávajte sa osobe, ktorej dôverujete, prípadne sa aj vyplačte a možno vám to prinesie pocit úľavy.
- Spravte si radosť – nákupy, bublinkový kúpeľ, poriadny kus čokolády – jednoducho si urobte čas na seba a svoju najobľúbenejšiu činnosť.
- Usmievajte sa! – áno, ľahšie sa povie, ako urobí. Ale skúste si pozrieť vašu obľúbenú komédiu, video alebo si prečítajte nejakú vtipnú a nenáročnú knižku. Váš organizmus na to zareaguje vyplavením sérotonínu a vám bude o čosi lepšie.
- Cvičte – váš mozog sa počas cvičenia sústredí na niečo iné a zároveň pomáhate svojmu zdraviu. Prípadne ak máte doma domáceho miláčika, venujte mu svoj čas. Niekedy sa hovorí, že zvieratá sú ten najlepší liek na smútok.
- Doprajte si dostatok spánku – počas spánku vaše telo regeneruje. Ak máte problémy so zaspávaním, skúste večer teplý kúpeľ alebo meditáciu.
Zopár mýtov na záver…
- Mýtus: Pokiaľ budete bolesť ignorovať, zmizne rýchlejšie. Fakt: Nie, nezmizne. Je potrebné sa príčine smútku postaviť a aktívne ju riešiť. Hranie sa na hrdinu a potlačovanie svojich pocitov problém nevyrieši, skôr ho prehĺbi.
- Mýtus: Pokiaľ sa pohnete vo svojom živote ďalej, zabudnete na osobu, ktorú ste stratili. Fakt: Nezabudnete. Tým, že sa rozhodnete spraviť ten krok vpred ešte neznamená, že spomienka na milovanú osobu sa vám zrazu vytratí z mysle. Keď bolesť zo straty prejde, tak na tú osobu a všetky momenty s ňou budete spomínať s úsmevom.
- Mýtus: „Pokiaľ to pred ním/ňou nebudeme spomínať, bude to lepšie“ Fakt: Práve naopak. Pokiaľ je niekto smutný, mal by sa vyrozprávať. A tým, že na danú tému začnete rozhovor, mu môžete uľahčiť situáciu. Hlavne, pokiaľ vás ten človek nechce zaťažovať svojimi problémami. Týmto mu dáte najavo, že máte oňho záujem a chcete mu pomôcť, minimálne tým, že si ho vypočujete.
- Mýtus: Stále sa niečím zamestnávajte, zabudnete na bolesť. Fakt: Čiastočne pravda. Naozaj, pokiaľ si vybudujete dostatočnú koncentráciu na nejakú činnosť, zabudnete na príčinu vašich negatívnych pocitov. Avšak je to len dočasné riešenie. A navyše, pokiaľ to preženiete, tak ohrozujete tým svoje psychické a fyzické zdravie.
- Mýtus: Smútok po smrti milovanej osoby by mal trvať jeden rok. Fakt: Individuálna záležitosť. Nedá sa časovo ohraničiť, aký presný čas by ste mali smútiť. Nechajte tomu voľný priebeh a do ničoho sa netlačte.
Vybrané zdroje:
- https://www.livescience.com/64043-sadness-brain-activity.html
- https://en.wikipedia.org/wiki/Sadness
- https://www.scienceofpeople.com/sadness/
- https://www.caredimensions.org/userfiles/files/Grief-Materials/MythsandFactsAboutGrief.pdf
- https://www.verywellmind.com/sadness-is-not-depression-2330492
- https://www.healthline.com/health/depression/depression-vs-sadness#risk-factors
- https://www.babymed.com/pregnancy/pregnancy-depression
- https://books.google.sk/books?id=tX3dDQAAQBAJ&pg=PA145&lpg=PA145&dq=sadness+in+soul&source=bl&ots=Tni0WCWYS-&sig=A
- CfU3U2K67LllYvEYnn3ovsQ_zhBOeRUVg&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwiT0O_D7dzgAhXPY1AKHbqdBV
- Y4ChDoATACegQIBxAB#v=onepage&q=sadness%20in%20soul&f=false