Depresiu si veľa krát zamieňame so smútkom, nespokojnosťou a ďalšími negatívnymi emóciami. Náročný týždeň v práci, prebdená noc, zlý spánok, … to všetko zanechá na našej pohode následky. Ak sa občas cítime unavení, bez energie a bez nálady,…ešte to neznamená, že trpíme depresiou.
Rozdiel medzi nimi ale existuje. Smútok je ľudská emócia, ktorá je reakciou na situácie, ktoré nám prináša život. Tento stav je dočasný. Časom smútok ustupuje až sa vytratí. Počas smútku máte obdobia, krátke časové úseky kedy sa od tejto emócie odpútate – zasmejete sa, prejdete na iné myšlienky. Život, svet okolo vás zo smútku chvíľami vytrhne.
Depresia je psychický stav, ktorý ovplyvní všetky aspekty vášho života. Depresívne pocity ovplyvňujú váš život. Nenachádzate radosť v žiadnych aktivitách (ani tých, ktoré vás predtým bavili), neviete sa tešiť z vecí, ktoré vám robili radosť,… depresia je duševná choroba, nie je to emócia, ktorá sa časom vytratí.
Príznaky depresie
Obsah článku
Depresia má mnoho príznakov, ako psychických tak aj fyzických. Pocity a emócie, ktoré sú typické pre depresiu začnú časom spôsobovať fyzické problémy.
Depresia bolí – aj keď sa vám to nezdá, je tomu tak. Táto duševná choroba v spojení s negatívnymi emóciami (plač, smútok,…) sa môžu navonok prejaviť fyzickými problémami. Pri niektorých typoch depresie (napr. sezónna depresia) vás fyzické ťažkosti môžu upozorniť na to, že sa u vás začína depresívne obdobie.
Ak trpíte niektorým z týchto príznakov dlhšiu dobu (viac ako 2 týždne) mali by ste vyhľadať lekára a požiadať ho o vyšetrenie na depresiu. Pokiaľ fyzické príznaky nemajú pôvod vo fyzickej chorobe s najväčšou pravdepodobnosťou majú pôvod v duševnom zdraví.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Psychické príznaky
- Pocit nešťastia a smútku
- Zdá sa vám, že aj tie najmenej náročné úlohy sú nezvládnuteľné
- Nemáte záujem o aktivity, ktoré vás bavili
- Nemáte chuť byť s inými ľuďmi, alebo naopak, máte obavy zostať sám.
- Nedokážete jasne rozmýšľať
- Stále máte pocit neúspechu, pocit viny
- Pocit beznádeje, nevidíte žiadnu budúcnosť
- Zdá sa vám, že život nemá cenu, že je nespravodlivý
- Nadmerná podráždenosť, častý pocit hnevu
- Nikomu nedôverujete
- Problémy so spánkom – v noci sa vám nedarí zaspať a ráno zobudiť, máte často nočné mory
- Myšlienky na samovraždu – skôr než sa pacienti k samovražde rozhodnú hovoria o nej. Ak niekoho počujete hovoriť o samovražde môže trpieť depresiou.
Fyzické príznaky
- Únava, strata energie – takmer každodenný pocit únavy je znakom depresie. Môže viesť k apatii, strate sústredenia a zvýšenej podráždenosti.
- Znížený prah bolesti – všetko vás viac bolí, bolesť pociťujete aj vtedy ak k tomu nie je žiaden dôvod. Užívaním antidepresív sa často stratí aj bolesť.
- Bolesti svalov, chrbtice – ráno sa môžete cítiť v poriadku, ale hneď ako prídete do práce začne vás bolieť chrbát. Dôvodov môže byť viac ( zlé držanie tela, alebo stres) ale jedným z nich môže byť aj depresia. Zlý psychický stav človeka môže spôsobiť chronické bolesti, a aj spustiť v tele človeka zápalové reakcie.
- Bolesť hlavy – hlava bolieva asi každého z nás. Mávneme nad tým rukou, dáme si tabletku a pokračujeme v práci. Pokiaľ ale týmito bolesťami trpíte každý deň môže ísť o depresiu. Tieto bolesti nenarušia vaše bežné fungovanie (ako napr. migréna). Ide o pocit napätia, mierne pulzujúcej bolesti hlavne v oblasti obočia. Chronické bolesti hlavy môžu byť znakom veľkej depresívnej poruchy.
- Problémy so zrakom – podľa niektorých štúdií môže depresia spôsobovať ťažkosti v rozdieloch bielej a čiernej farby. Svet pre ľudí trpiacich depresiou môže naozaj byť šedý.
- Problémy s trávením, žalúdočné ťažkosti – kŕče, nadúvanie, nevoľnosť, hnačky, alebo zápchy bez zjavnej príčiny môžu mať súvislosť s depresiou. Depresia môže spôsobiť zápal tráviaceho systému. Veľa krát sa tieto príznaky zamieňajú so zápalovými ochoreniami čriev, či syndrómom dráždivého čreva.
- Nárast, alebo strata hmotnosti – závisí to od každého jedinca osobne. Niekto počas depresie má vyššiu chuť na jedlo, pokúša sa zahnať zlý pocit stravou. U iných ľudí sa zas chuť na jedlo vytratí a rýchlo schudnú. Oba prípady môžu viesť k poruchám príjmu potravy (anorexii, alebo obezite)
Diagnostikovanie depresie
Správne diagnostikovať depresiu môže byť problematické. Symptómy a príznaky depresie môžu mať iný základ. Osobe ale môže byť diagnostikovaná depresia ak počas istého časového obdobia trpí určitým počtom príznakov depresie.
U pacienta sa musí prejaviť päť (a viac) príznakov počas dvoch týždňov. Minimálne jeden z príznakov musí byť depresívna nálada, alebo strata záujmu, alebo radosti z aktivít, ktoré mu robili radosť pred týmto obdobím.
- Smútok, beznádej, podráždenosť,… – depresívna nálada trvá väčšiu časť dňa takmer každý deň.
- Výrazne znížená strata záujmu o všetky, alebo takmer všetky aktivity, ktoré spôsobovali radosť
- Značná strata (bez držania diéty), alebo nárast hmotnosti. Takmer každý deň výrazne vyššia, alebo nižšia chuť do jedla.
- Problémy so spánkom – nespavosť, alebo hypersomnia (dlhé spanie, zvýšená spavosť)
- Psychomotorické rozrušenie, alebo spomalenie
- Strata energie, únava – takmer každý deň
- Takmer každodenný pocit viny, bezcennosti a beznádeje
- Nerozhodnosť, znížená koncentrácia, nerozhodnosť
- Myšlienky na samovraždu
Príznaky nespĺňajú kritériá pre bipolárnu poruchu
Príznaky spôsobujú pacientovi problémy v pracovných, sociálnych a partnerských vzťahoch
Príznaky nie sú spôsobené účinkami liekov, alebo nelegálnych látok,
Za vznikom príznakov nie je úmrtie blízkej osoby (pri tomto dôvode môžu príznaky trvať aj dva mesiace).
Príznaky depresie u teenagerov
Mrzutosť, podráždenie, antisociálne správanie, negatívny postoj, nuda, strata záujmu o školu – rozoznať pubertu a depresiu u dospievajúceho dieťaťa môže byť náročné. Práve v tomto období čelí mládež sociálnym a vývojovým zmenám, hladinám hormónov, tlaku rodiny, spolužiakov, sociálnym vplyvom … Príznaky depresie u dospievajúcich môžu byť rovnaké ako u dospelých ľudí. Okrem nich sa môžu objaviť aj ďalšie
- Pokles výkonov v škole, zhoršenie známok
- Zmena vzhľadu, výzoru a zmena osobnej hygieny
- Vzdorovité, deštruktívne správanie
- Neobvyklé presvedčenia, halucinácie
- Časté až pravidelné sťažovanie sa na nudu
- Náhla strata záujmu o koníčky, o priateľov
- Presvedčenie, že nemá cenu žiť tento život
- Sebaobviňovanie (všetko je moja chyba, ja som zlý,…)
- Myšlienky na samovraždu
Všímajte si svoje dieťa. Puberta nemusí byť dôvodom jeho správania. Každý rok je zaznamenaných viac a viac prípadov samovraždy dospievajúcich detí.
Liečba depresie nastáva zväčša po konzultácií so psychiatrom a zväčša sa skladá z farmakologickej časti a druhá časť sú konzultácie so psychológom.
Pýtate sa
Aké sú príznaky depresie?
Pre depresiu ako chorobu duševného charakteru je typické to, že sa prejavuje svojimi psychickými, ale i fyzickými príznakmi. Medzi psychické príznaky zaraďujeme napríklad pocity smútku či nešťastia, nadmernej podráždenosti či hnevu alebo samovražedných myšlienok. Pre fyzické príznaky je typická únava, bolesti hlavy, nárast alebo strata hmotnosti. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Príznaky depresie“.
Aké sú príznaky u žien a aké u mužov? Je v tom rozdiel?
Závratné rozdiely nie sú, avšak dlhodobým pozorovaním sa prišlo na to, že muži sú oveľa náchylnejší na spáchanie samovraždy, počas depresívnych stavov sú agresívnejší, vyhľadávajú nebezpečné situácie, návykové látky alebo sa snažia úplne izolovať. Ženy inklinujú počas takýchto stavov skôr k pocitom smútku, nešťastia, strate či náraste telesnej hmotnosti. Avšak určite nemôžeme striktne tieto príznaky oddeliť na ženské či mužské.
Aké sú príznaky ťažkej depresie?
Medzi najčastejšie príznaky ťažkej depresie patria myšlienky na samovraždu, absolútna strata chuti do života, úplná beznádej, úzkosť, pocity bezcennosti a viny. Jednotlivé príznaky sa môžu meniť, avšak dôležité je, že trvajú dlhodobo. V každom prípade odporúčame navštíviť lekára, aby Vám predpísal prislúchajúce antidepresíva, nakoľko ťažká depresia môže končiť naozaj tragicky.
Vybrané zdroje: