Úzkosť je emócia, ktorú počas života cítime všetci. Náhly problém v práci, presťahovanie sa, zmena práce,… to všetko v nás vyvolá istú dávku strachu, obáv a úzkosti – každý z nás sa s týmto pocitom už stretol. Bežný pocit úzkosti, ktorý nás sem-tam prepadne je v poriadku, dokonca nás môže motivovať k podaniu lepších výkonov napr. v práci. Medzi bežnou úzkosťou a úzkostnou poruchou je však rozdiel. Úzkostné poruchy je skupina duševných ochorení, ktoré bránia človeku normálne fungovať v bežnom živote, obmedzujú ho v bežných aktivitách a zasahujú do jeho pracovných, sociálnych, alebo partnerských vzťahov.
Príznaky úzkostných porúch
Obsah článku
Všetky typy úzkostných porúch majú pár spoločných príznakov.
- Panika, strach, pacient sa cíti nepríjemne,
- Problémy so spánkom
- Nepokoj, nervozita
- Zimnica, alebo nával tepla
- Necitlivosť v končatinách, alebo pocit brnenia či mravčenia
- Zrýchlený tep, nepravidelná srdcová činnosť
- Dýchavičnosť – hyperventilácia
- Pocit nevoľnosti, slabosť, únava
- Závrat, točenie hlavy
- Napäté svaly
- Sucho v ústach
Jednotlivé druhy porúch sa ďalej líšia ďalšími príznakmi. Tiež sa prítomnosť príznakov líši v závislosti od každého jedinca.
Príčiny vzniku úzkostných porúch
Presná príčina prepuknutia tohto duševného ochorenia nie je známa. Predpokladá sa genetická predispozícia, poruchy mozgu, hormonálna nerovnováha, enviromentálny stres, traumatický zážitok,… príčina môže byť jedna, alebo to môže byť kombinácia viacerých faktorov, ktoré podnietia rozvoj úzkostných porúch.
Typy úzkostných porúch
- Panická porucha
- Sociálna úzkostná porucha
- Fóbie
- Generalizovaná úzkostná fóbia
- Obsedantno – kompulzívna porucha
- Separačná úzkostná porucha
- Posttraumatická stresová porucha
Druhov úzkostných porúch je veľké množstvo. Diagnostikovať presný typ môže byť niekedy náročné.
Úzkosť verzus stres
Stres je spôsobený udalosťami a činnosťami, ktoré v organizme spúšťajú procesy. Ich výsledkom je celkové zhoršenie nášho inak zdravého stavu. Vyvoláva v nás strach a nepokoj. Úzkosť spôsobuje to isté – starosti, strach, cítime sa nepríjemne.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Pocit úzkosti môže byť reakciou na stres, ale môže sa prejaviť aj u ľudí, ktorí nemajú zjavné prejavy stresu.
Panická porucha
Opakované neočakávané záchvaty paniky. Návaly intenzívneho strachu a nepokoja dosiahnu vrchol behom pár minút (od prvého príznaku dosiahne záchvat vrchol behom 10 minút). Každého človeka prepadne raz – dva krát za život panika (verejné vystúpenie, nové práca,…). Nie je to nič neobvyklé. Problém nastane ak sa u vás ochorenie rozvinie a panika vás prepadne bez príčiny, neočakávane.
Príznaky panickej poruchy
- Zimnica, alebo návaly tepla
- Tras, chvenie
- Necitlivosť, alebo brnenie v končatinách
- Dýchavičnosť
- Zrýchlený tep srdca
- Nevoľnosť, točenie hlavy
- Strach zo smrti (príznaky panickej poruchy môžu navodiť pocit že dostávate infarkt)
- Pocit, že všetko čo sa deje okolo vás nie je reálne
- Pretrvávajúci strach, že sa záchvat paniky môže zopakovať.
Panická porucha môže byť aj očakávaná. Je to v prípade ak pacient trpí fóbiou (strachom z udalostí, veci, predmetov). Ak trpíte strachom z otvorených priestranstiev je pravdepodobné, že pri prechádzke námestím vás prepadne panika.
Sociálna úzkostná porucha
Tento typ poruchy je známy aj pod pojmom sociálna fóbia. Táto porucha spôsobuje extrémny strach v styku s inými ľuďmi. Značne obmedzuje bežný život. Ľudia so sociálnou úzkostnou poruchou majú problémy rozprávať sa s inými ľuďmi, spoznávať ich, majú problémy navštevovať aj spoločenské udalosti. Obávajú sa posudzovania, odsúdenia, zosmiešnenia,…. Táto porucha môže spôsobiť problémy s chodením do školy, práce, alebo pri nadväzovaní známostí.
Plachosť nie je sociálna úzkosť.
Možno sa vám zdá sociálna úzkosť formou plachosti. Sú podobné, ale plachosť trvá krátko a pominie. Je prirodzené ak ste plachí v novej práci, alebo novej škole. Sociálna úzkostná porucha je dlhodobý stav, ktorý bez liečby sám nezmizne.
Príznaky sociálnej úzkostnej poruchy
Fyzické príznaky
- Červenanie sa
- Nadmerné potenie
- Problémy s rozprávaním
- Zrýchlená tep srdca
- Tras, chvenie
- Závrat, nevoľnosť
Psychické príznaky
- Nepríjemný pocit sa dostaví už pár dní pred udalosťou – nepokoj, nervozita
- Snaha vyhnúť sa udalosti
- Strach z toho, že si ostatní ľudia všimnú vašu nervozitu a stres
- Potreba alkoholu (alebo iných látok) aby bol schopný čeliť nadchádzajúcej udalosti
Príčiny prepuknutia sociálnej fóbie
Predpokladá sa kombinácia enviromentálnych faktorov a genetiky, ale aj negatívne zážitky z minulosti
- Šikanovanie
- Konflikty v rodine
- Sexuálne zneužitie
Nerovnováha serotonínu v mozgu môže prispieť k prepuknutiu tejto poruchy.
Nebojte sa, ak idete skontrolovať či ste naozaj vypli žehličku, alebo potrebujete uistenie, že ste pri odchode z domu naozaj zamkli nie je to obsedantno – kompulzívna porucha. Možno len patríte k perfekcionistom, ktorí si chcú byť istí dobre odvedenou prácou.
Fóbia
Fóbia je nadmerný strach alebo panika, ktorá je spôsobená konkrétnym zdrojom. Strach môže prepuknúť z istej aktivity, situácie, predmetu, alebo zvieraťa. Existuje veľké množstvo fóbií – napr
- Agorafóbia – strach z otvorených priestorov. Touto fóbiou najčastejšie trpia pacienti s panickou poruchou. Majú obavy z toho, že nebudú mať kam ujsť (schovať sa) ak dostanú záchvat paniky.
- Hemofóbia – strach z krvi, alebo zranenia
- Arachnofóbia – strach z pavúkov
- Klaustrofóbia – strach z uzavretých priestorov
- Aviofóbia – strach z lietania
Fóbia má viacero úrovní. Od strachu, ktorý len znepríjemňuje život až po absolútne vypätie. Aj keď si je pacient vedomý toho, že jeho strach je neopodstatnený nie je schopný proti nemu nič robiť.
Fóbia ide ruka v ruke so záchvatmi paniky ( viď panická porucha). Ak pacient príde do styku so zdrojom svojho strachu jeho fóbia sa prejaví záchvatom paniky.
Pri tejto poruche sa okrem iných liečebných postupov využíva aj expozičná terapia. Pacient sa postupne učí čeliť situáciám, ktoré v ňom spúšťajú fóbiu.
Generalizovaná úzkostná porucha
Nadmerná a takmer neustále obavy, napätie a strach z každodenných záležitostí trvajúci 6 a viac mesiacov má názov generalizovaná úzkostná porucha. Obavy o prácu, financie, zdravie,… ak sú tieto obavy neustále môžu prerásť do poruchy. Prejavuje sa psychicky aj fyzicky
Príznaky generalizovanej úzkostnej poruchy
Fyzické príznaky
- Búšenie srdca, rýchly tep
- Potenie
- Tras, chvenie
- Pocit hrče v krku, dusenia sa, sťažené dýchanie
- Zimnica, alebo návaly tepla
- Nevoľnosť
- Podráždenosť, pocit vnútorného napätia
Psychické príznaky
- Časté a nadmerné obavy a starosti týkajúce sa bežných záležitostí
- Nepokoj, nervozita
- Strach zo straty kontroly, obava, že sa zbláznite
- Problém so sústredením
- Pocit prázdnoty v hlave kvôli strachu a úzkosti
Táto úzkostná porucha sa môže prejaviť v období dospievania. Veľa krát sa príznaky zamieňajú s pubertou a choroba tak zostáva neliečená. Ak sa nelieči môže zasahovať do bežných aktivít človeka celý život.
Obsedantno – kompulzívna porucha
Pri tomto type úzkostnej poruchy pacient trpí až chorobne sa vnucujúcimi myšlienkami (predstavami) – obsesiami. Aby sa ich zbavil vykonáva rôzne pohyby či rituály – kompulzie. Na krátku dobu sa obsesií vďaka rituálom zbaví, zmierni tak úzkosť, ktorá ho pri obsesii prepadla Po istom čase sa predstavy objavia znova a pacient musí zas vykonať rituál. Závažnosť ochorenia záleží od toho ako často sa tento cyklus opakuje.
Nebojte sa, ak idete skontrolovať či ste naozaj vypli žehličku, alebo ak občas potrebujete uistenie, že ste pri odchode z domu naozaj zamkli nie je to obsedantno – kompulzívna porucha. Možno len patríte k perfekcionistom, ktorí si chcú byť istí dobre odvedenou prácou.
Obsesívno – kompulzívna porucha sa začína prejavovať už v detstve, ale môže sa objaviť aj v dospelosti. Ide o celoživotný problém, ktorý keď sa nelieči výrazne ovplyvní kvalitu života.
Napr. Strach z baktérií, špiny, nečistôt a možnej nákazy núti pacienta si stále umývať ruky, opakovane sa sprchovať, neustále čistiť domácnosť.
Nutkanie mať všetko v poriadku a symetrii – pacient stále niečo upravuje, usporadúva,… len aby to bolo tak ako má byť.
Príznaky obsedantno – kompulzívnej poruchy
- Stála potreba uistenia
- Neschopnosť prerušiť rutinu
- Strach z podávania rúk, alebo dotýkania sa vecí na verejnosti
- Nutkanie kontrolovať tie isté veci, stále znova a znova
- Bezdôvodné počítanie, opakovanie rovnakej frázy, či slova, alebo vykonávanie jednej akcie znova a znova
- Aspoň hodinu denne venuje pacient nežiaducim myšlienkam a rituálom
Separačná úzkostná porucha
Strach z oddelenia – separácie môžeme najčastejšie vidieť u detí od 8 do 12 mesiacov. Vymizne okolo druhého roku ich života. Úzkosť, ktorú deti cítia je spôsobená oddelením ich od rodičov, alebo opatrovateľov. Túto úzkosť môžu tiež pociťovať keď nastúpia do školy, alebo počas dospievania.
Príznaky separačnej úzkostnej poruchy
- Extrémny plač
- Odmieta chodiť do školy, má v nej slabé výkony
- Trpí bolesťami hlavy, môže zvracať
- Silné emocionálne záchvaty
- Dieťa nie je schopné viesť normálnu komunikáciu s rovesníkmi
- Nechce spávať samé
- Má nočné mory
Táto porucha sa u detí môže objaviť ak
- Je v rodinnej anamnéze úzkosť, alebo depresie
- Ak pochádza z nízkych sociálnoekonomických pomerov
- Má málo rodičovskej lásky
- Dôjde k zmene bydliska, prestúpi do novej školy
- Smrť blízkeho rodinného príslušníka
- Rozvod
Posttraumatická stresová porucha
Tento druh úzkostnej poruchy sa môže rozvinúť po prekonaní extrémnej stresovej, alebo traumatickej udalosti. Pacienti s touto poruchou majú vyšší pocit nebezpečenstva. Ich prirodzená reakcia na nebezpečenstvo je narušená a cítia strach, úzkosť a stres aj pri bezpečných situáciách. Posttraumatická stresová porucha sa najčastejšie vyskytovala u vojnových veteránov, preto sa často označovala ako „bojová únava“.
Príznaky posttraumatickej stresovej poruchy
- Stále sa vracajúce spomienky na traumatickú udalosť
- Až živé spomienky na udalosť
- Nočné mory o udalosti, ktorá poruchu spustila
- Pacient sa cíti psychicky aj fyzicky nepríjemne ak sa udalosť pripomenie
- Problémy so sústredením
- Záchvaty hnevu, popudlivosť, problémy so spánkom
Zároveň s touto poruchou sa môžu vyskytnúť aj depresie, alebo záchvaty paniky. Príznaky narúšajú bežné životné aktivity. Spustiť ich môže slovo, zvuk, alebo čokoľvek iné čo pripomenie prekonanú traumatizujúcu udalosť.
Aby sa u vás rozvinula posttraumatická úzkostná porucha nemusíte traumu priamo zažiť, stačí ak ste jej svedkom. Spomienky na to čo ste videli sa vám môžu stále vracať.
Úzkostných porúch je veľké množstvo. V každom človeku úzkosť spôsobuje niečo iné a v rôznej intenzite. Pokiaľ sa úzkosti neviete zbaviť a prepadá vás čoraz častejšie je dôležité aby ste vyhľadali odbornú pomoc.
Diagnostikovanie úzkostných porúch.
Diagnostikovať úzkostnú poruchu je zdĺhavý proces. Je potrebné urobiť množstvo fyzických vyšetrení (aby sa vylúčilo fyzické ochorenie, nakoľko príznaky poruchy môžu viesť diagnostikovanie týmto smerom). Ak sú výsledky negatívne prichádza k hodnoteniu duševného zdravia. Psychiater, alebo psychológ po vyšetrení určí o aký typ úzkostnej poruchy ide a nasadí vám potrebnú liečbu.
Úzkostné poruchy a ich liečba
Každý druh úzkostnej poruchy si vyžaduje špecifickú liečbu. Pri ľahších formách poruchy, alebo v jej začiatkoch stačí zmeniť životný štýl, stačí sa naučiť zvládnuť príznaky a pacient môže viesť plnohodnotný život.
V ťažších prípadoch je potrebná liečba, ktorá pomôže zvládnuť ochorenie lepšie. Najčastejšie sa úzkosť lieči liekmi a psychoterapiou.
Lieky
Podľa príznakov a toho či má pacient poruchu aj s depresiou, stresom, prípadne trpí kombináciou viacerých typov porúch sa môžu nasadiť antidepresíva, alebo sedatíva. Vďaka nim sa chemické látky v mozgu držia v normálnych hladinách a tak sa zabraňuje (alebo sa aspoň obmedzuje) prejavom najzávažnejších príznakov.
Terapie
Kognitívno – behaviorálna terapia môže byť skupinová, alebo individuálna s terapeutom. Tu sa pacient naučí zvládať úzkosť a aj jej príznaky. Pri fóbiách sa uplatňuje expozičná terapia kde je pacient zámerne postupne vystavovaný objektu, alebo situáciám ktoré v ňom panickú poruchu spúšťajú. Naučí sa zvládať strach, nervozitu a aj paniku.
Domáca liečba
Úzkostné poruchy sa doma nedajú liečiť. Môžete však ich liečbu podporiť a zmierniť príznaky.
- Dostatok spánku a oddychu – choďte spať keď ste unavení. Ak nemôžete zaspať vstaňte, prechádzajte sa kým nepocítite ospalosť a potom choďte spať. Pred tým ako pôjdete spať zapíšte si do notesu to čo vás trápi.
- Meditácia – vďaka nej môžete odstrániť chaotické myšlienky a dosiahnuť pokoj mysle. Zmierňuje stres a úzkosť.
- Zostaňte aktívny, športujte, pracujte – práve aktívny pohyb pôsobí ako niektoré lieky. Zlepšuje náladu, zmierňuje úzkosť, viacero jej príznakov a naviac nemá nežiaduce vedľajšie účinky.
- Zdravé stravovanie – nízka hladina cukru, umelé farbivá, konzervačné látky,… to všetko môže ovplyvniť náladu. Ak sa vaša úzkosť zhorší po určitom druhu jedla zmeňte jedálniček. Nezabúdajte na dostatočný prísun tekutín.
- Vyhýbajte sa kofeínu, cigaretám a alkoholu. Pohárik alkoholu vám možno dodá odvahu, pôsobí ako sedatívum, ale hneď ako jeho účinok pominie príde úzkosť. Takto by ste si mohli len vyvinúť závislosť na alkohole. To isté platí pre fajčenie. Kofeín spôsobuje nepokoj a nervozitu. Môže spôsobiť záchvaty paniky a zhoršiť príznaky úzkostných porúch.
- Zhlboka dýchajte – plytké a rýchle dýchanie je jedným z príznakov úzkosti. Vedie k zrýchlenému tepu a aj závratom. Dýchacie cvičenia môžu znížiť prejavy úzkosti.
- Aromaterapia – éterické oleje z bergamotu, levandule, šalvie alebo grapefruitu zmierňujú úzkosť. Pomôžu vám lepšie relaxovať, spať, zlepšia vašu náladu a znížia tep srdca.
- Harmanček – čaj z tejto bylinky má upokojujúce účinky a zlepšuje spánok. Čaj z harmančeku je výborným bojovníkom proti generalizovanej úzkostnej poruche.
Ako pomôcť ľuďom trpiacim úzkosťou
- Snažte sa pochopiť ich prejavy úzkosti. Reakcia na úzkosť môže byť rôzna, niekto pri nej zmeravie (nerieši problém, ktorý mu úzkosť spôsobil), niekto ujde a niekto začne bojovať (správať sa podráždene, nahnevane, možno až agresívne). Je to ich prirodzená reakcia, neberte to osobne.
- Pomôžte im zistiť kedy sa u nich úzkosť prejavuje. Môže to byť pri rozhovore o práci, financiách, deťoch,… hneď ako zbadáte zmenu nálady (podráždenosť, rozrušenie) viete čo u nich úzkosť spôsobuje.
- Pomôžte im zmeniť myslenie. Ľudia trpiaci úzkostnými poruchami často myslia na to najhoršie čo sa môže stať. Môžete im pomôcť dosiahnuť na daný problém iný uhol pohľadu. Stačí ak im položíte tri otázky.
– čo najhoršie sa môže stať?
– čo najlepšie sa môže stať?
– čo z toho je reálnejšie?
- Nepodporujte ich v tom, keď sa snažia niečomu vyhnúť. Ak váš priateľ zisťuje, že má obavy ísť na nákup do obchodného domu neponúkajte sa mu stále, že mu pôjdete kúpiť to čo potrebuje. Možno začína trpieť sociálnou fóbiou a ak svoju úzkosť nechá rozvinúť bude ťažšie to pre neho zvládnuť. Môžete mu pomôcť tak, že pôjdete do obchodu s ním. Ľudia trpiaci touto poruchou sa snažia vyhnúť udalostiam a činnostiam, ktoré v nich úzkosť spôsobujú. Miesto toho aby im čelili sa im snažia vyhnúť.
Časté otázky
Čo je úzkostná porucha?
Úzkostná porucha predstavuje dosť závažný psychický problém, ktorý bráni jedincovi plnohodnotne sa zúčastňovať na každodennom živote. Táto porucha sa zaraďuje k tzv. neurotickým poruchám. Úzkostná porucha je typická v tom, že zahrňuje rozličné podoby strachu a úzkosti. Takéto poruchy sa prejavia náhle. Viac informácií nájdete v úvode tohto článku.
Ako sa prejavuje?
Možno trpíte úzkostnými poruchami, a ani o tom neviete. Ale ako spoznáte, že nie je niečo v poriadku, a mali by ste navštíviť lekára? Pociťujete pravidelne nervozitu, nepokoj, slabosť, únavu, závraty, nevoľnosť, zimnicu, paniku či zrýchlený tep? Mali by ste určite navštíviť lekára, lebo je vysoko pravdepodobné, že trpíte určitou úzkostnou poruchou. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Príznaky úzkostných porúch“.
Aké sú príznaky a prejavy?
Poznáme rozličné úzkostné poruchy, ktoré majú svoje špecifické príznaky. Mohli by sme však spomenúť všeobecné príznaky, ktoré sú spoločné pre všetky druhy úzkostných porúch. Jedná sa hlavne o nevoľnosť, točenie hlavy, dýchavičnosť, tras, chvenie, zimnicu, zrýchlený tep srdca a podobne. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Príznaky úzkostných porúch“.
Aká je liečba úzkostnej poruchy?
Ako už býva pravidlom, každé špecifické ochorenie vyžaduje špecifickú liečbu. Platí to aj v prípade úzkostných porúch. Existuje niekoľko spôsobov, ako liečiť úzkostné poruchy. Môže ísť o lieky, terapie či domácu liečbu. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Úzkostné poruchy a ich liečba“.
Vybrané zdroje: