Pojem ,,stres“ je v dnešnej uponáhľanej dobe čoraz častejšie sa vyskytujúcim problémom u ľudí všetkých generácií. Mohli by sme dokonca povedať, že stres sa stal civilizačnou chorobou, s ktorou sa snaží ľudstvo efektívne vysporiadať. Na prvý pohľad možno problémy so stresom nevyzerajú vôbec závažne, avšak opak je pravdou. Avšak pri dlhodobom pretrvávaní tohto problému môže mať fatálne následky na náš organizmus.
Čo je to vlastne stres?
Obsah článku
Ide o veľmi nepríjemný problém, ktorého dopady môžeme pocítiť takmer v každej oblasti nášho zdravia. Poďme si teda spoločne niečo povedať o strese, ktorý je strašiakom pre čoraz viac ľudí.
Stres z hľadiska psychológie býva označovaný ako určitá reakcia organizmu obranného charakteru na podnety z vonkajšieho prostredia. Avšak, ako je možné dokázať, že sme v strese? Naše telo telo ho prejavuje tak ako zvnútra (chemické prejavy), tak i navonok (fyziologické prejavy). My sami dokážeme povedať, že sme ,,pod stresom“. Vidia to i ostatní ľudia, ktorí nás pozorujú. Teda jedná sa o psychický stav jedinca, ktorý očakáva určité ohrozenie alebo je ohrozovaný, a zároveň si nie je istý, či jeho organizmus sa dokáže dostatočne ubrániť proti tomuto ohrozeniu.
V tento moment náš organizmus mobilizuje všetky jeho sily, aby napomohli riešeniu tejto situácie. Netreba však hľadieť na stres iba negatívne, pretože určitá dávka stresu je pre organizmus užitočná, v opačnom prípade by mohlo dôjsť k deprivácii (chronické neuspokojovanie potrieb). Náš organizmus chápe stres ako nepríjemnú situáciu, a to z toho dôvodu, že stres vyvádza naše telo z rovnovážneho stavu, a teda dostáva sa do akejsi nerovnováhy. Organizmus reaguje tým, že zapája všetky svoje mechanizmy, aby stresovú situáciu ustál. Z krátkodobého hľadiska môže povzbudiť k vyššiemu výkonu, no pri dlhodobom pretrvaní nám môže skomplikovať zdravotný stav. Viac k téme Čo je stres?
Spúšťače stresu
Všeobecne za každým problémom sú určité dôvody. Nie je to inak ani so stresom. Dôležité je nájsť riešenie tohto dôvodu, resp. pochopiť, prečo vlastne tento dôvod vznikol. Ak by sme ignorovali prejavy nášho tela, ktoré nám signalizujú, že niečo jednoducho nie je v poriadku, tak sa náš organizmus oslabí a vráti nám to aj s úrokmi v podobe zhoršenia nášho zdravotného stavu. Medzi hlavné spúšťače stresu patria ťažko zvládnuteľné životné prekážky a nástrahy, ktoré nás postretnú počas nášho života, a inak sa im hovorí stresory. Ako delíme stres?
- 1) pozitívny – Stav, kedy očakávame udalosti, ktoré majú v nás majú vyvolať pozitívne emócie. Tento pozitívny stres je známy tým, že zlepšuje výkon a tvorivosť.
- 2) negatívny – V tomto prípade ide o nepriaznivé situácie. Negatívny stres je oveľa nebezpečnejší. Príkladom môže byť psychický tlak v práci, v škole a podobne.
- 3) špecifický – Tento druh stresu je charakteristický tým, že je zámerne vyvolaný. Po takto vyvolanom strese nasleduje uvoľnenie. Príkladom sú adrenalínové športy.
Ako môžeme vidieť, slovo stres je často kategorizované do 3 kategórií podľa typu emócií, ktoré prežívame alebo ktoré nás v budúcnosti čakajú. V žiadnom prípade nikdy stres nepodceňujte. Snažte sa pochopiť príčiny jeho vzniku a v závislosti od toho sa snažte spomaliť, alebo nasadiť správnu liečbu.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Príznaky stresu
Ako však zistíme, že naše telo je v strese? Prejavov môže byť neúrekom v závislosti od štádia a intenzity. Samotné príznaky vieme rozdeliť do rôznych skupín.
A) Fyzické
Ako už názov napovedá, tieto príznaky najľahšie zistíme na reči nášho tela, ktoré nám vlastne touto cestou dáva najavo, že niečo nie je tak, ako má byť. Preto tieto fyziologické príznaky stresu považujeme za najľahšie rozoznateľné a rozhodne ich treba začať ihneď po výskyte riešiť, aby sme sa vyhli zbytočným zdravotným komplikáciám. Medzi najčastejšie fyzické príznaky stresu patria:
- Situačná hypertenzia
Ľudský organizmus počas stresu reaguje náhlym zvýšením krvného tlaku do nadpriemerných hodnôt. V tomto prípade pocítia zvýšenie krvného tlaku aj ľudia, ktorí užívajú lieky na tento problém. Tieto lieky, aj keď majú úlohu znížiť krvný tlak, v prípade riešenia problémov so stresom sa ich efektivita výrazne znižuje.
- Oslabenie obranyschopnosti ľudského organizmu
Ak stres vo Vašom prípade trvá dlhší čas, ako je obvyklé, tak na to adekvátne Vaše telo bude reagovať. Ľudské telo nedokáže v prípade dlhodobého trvania stresových problémov efektívne bojovať proti bežným infekciám, čo spôsobuje opakujúce sa ochorenia, ako sú herpesy či rôzne virózy. Možno ste tiež nevedeli, ale stres, ako zákerný problém, taktiež ovplyvňuje činnosť lymfocytov, a to tak, že znižuje ich prirodzené schopnosti, a práve aj toto je dôvodom, prečo máme počas stresu zníženú imunitu.
Ďalšie fyzické príznaky stresu
- Nepríjemný pocit pichania pod pravým rebrovým oblúkom
Stres je okrem iného zodpovedný aj za iné nepríjemnosti, ako je napríklad pichavá bolesť pod rebrami. Je spúšťačom kŕčov, ktoré sa prejavia v oblasti žlčovodu. Čo z toho pre nás vyplýva? Iba nepríjemná bolesť žlčníka a taktiež už spomínaného pichania pod pravým rebrovým oblúkom. Ak nás táto bolesť postretne, povedzme, v práci počas náročného dňa, alebo v škole počas testu či písomky, určite to nebude príjemná skúsenosť.
- Svalové kŕče a bolesť v oblasti dolných končatín
Tento problém, ktorý sa týka aj aktívne pôsobiacich športovcov, vzniká z toho dôvodu, že v období stresu v svalových tkanivách dochádza k výmene magnéziových a vápnikových katiónov, čo je príčinou nepríjemných kŕčov kostrových svalov, a to najmä v dolných končatinách. Po uvoľnení organizmu, pod ktorým rozumieme odznenie stresu, nastáva uvoľnenie svalového kŕču a prichádza bolesť, ktorá môže človeka výrazne obmedziť v každodenných aktivitách.
- Neobvykle časté močenie
Spomínané svalové kŕče sa neobmedzujú len na kostrové svaly, ale môžu sa tiež prejaviť napríklad v oblasti močového mechúra, a práve tento jav spôsobuje častú potrebu močenia. Takýto stav môže nastať pár hodín pred udalosťou, ktorá v tomto prípade zapríčiňuje stres, napr. vystúpenie na verejnosti alebo počas skúškového obdobia na vysokej škole, kedy je človek vystavovaný obrovskému tlaku.
B) Psychické
U väčšiny ľudí sa najprv prejavia psychické príznaky stresu, ako tie fyzické, avšak na druhej strane stále platí fakt, že tie fyzické, alebo fyziologické, sú v oveľa väčšej miere rozoznateľné na prvý pohľad. Najčastejšími prejavmi sú nervozita, podráždenosť, neschopnosť zadeliť si úlohy a problémy so spánkom. Tieto naoko nezávažné problémy môžu vyústiť do fázy totálneho útlmu až ľahostajnosti, ktorá je istou formou stresu, kedy naše telo už nedokáže reagovať a brániť sa nepriaznivým podmienkam. Závažnejšími problémami, ktoré môžu nastať, sú nasledujúce:
- 1) Úzkostné stavy
Pocity neistoty, či prípadného neúspechu, môžu viesť k závažnému psychickému problému, ktorým je úzkosť. Tento stav vzniká nielen pri rôznych situáciách ohrozenia, ale tiež je jednou z reakcií na stresové situácie. Ako sa úzkosť prejavuje? Myseľ človeka je zaplavená pocitmi strachu a obáv, ktoré človeka neopúšťajú ani po odznení stresovej situácie. Následkom tohto môže byť nespavosť, a to z toho dôvodu, že jednotlivec je pod stresom aj v noci, kedy na neho doľahnú všetky povinnosti a nedarí sa mu zaspať.
- 2) Panika
Narušenie duševnej rovnováhy dokáže spôsobiť aj vážny stav, ktorý sa objavuje v období stresu, a vyznačuje sa nekoordinovaným správaním ľudí, teda panikou. Panika je zodpovedná za to, že ľudia, ktorí ju pociťujú, nedokážu reálne zhodnotiť jednotlivé situácie ,,triezvou“ hlavou a podliehajú vonkajším vplyvom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo môže stres skomplikovať život a správanie jednotlivca. Prejavmi paniky sú:
- emočná labilita
- zvýšená citlivosť človeka
- podráždenosť
- časté kladenie si otázky: ,,Čo budem robiť, ak to náhodou nezvládnem?“
- 3) Tréma
Mnohí ľudia často zažívajú tento nepríjemný pocit napätia, s ktorým jednotlivec prichádza do kontaktu zvyčajne pred istou očakávanou udalosťou, ako napríklad prezentácia pred publikom, skúška, alebo vystúpenie na verejnosti. Dokážeme ju rozpoznať prostredníctvom bušenia srdca, bledosti, pocitmi stiahnutého hrdla a mdlobami.
C) Stres a jeho iné príznaky
Okrem vyššie uvedených príznakov môže stres zapôsobiť v ktorejkoľvek oblasti nášho tela. Zo skúseností ľudí sa časom spozorovali menej závažné príznaky stresu.
- problémy tráviacej sústavy – hnačky a bolesti brucha, plynatosť, nechutenstvo
- kardiovaskulárne problémy – búšenie srdca, arytmia, bolesť a zvieranie hrudnej kosti
- svalové napätie – v oblasti krku a chrbta
- časté bolesti hlavy
- točenie hlavy zo stresu
- pichanie pri srdci
- problémy so sústredením zraku, dvojité videnie
- psychické problémy, výrazné zmeny nálad, podráždenosť, úzkostlivosť, problémy sústredenia
- vyrážky na tvári
- migréna
- pokles sexuálnej túžby
Ak ste už našli na svojom tele niečo neobvyklé a zapadá do jednej z kategórie príznakov stresu, tak by ste v prvom rade mali prijať konkrétne opatrenia na vyriešenie daného problému. Návšteva lekára môže byť tiež jedným z riešení, avšak keďže je stres v prvom rade výsledkom dnešnej modernej uponáhľanej doby, tak by ste si mali dopriať viac oddychu, ak je to možné, a aspoň na chvíľku spomaliť, lebo Vaše telo tiež nie je nevyčerpateľný zdroj energie.
Prečo vzniká stres?
Existencia stresu u ľudí je zapríčinená mnohými faktormi, ktoré jednak môžeme, ale niekedy aj nemôžeme ovplyvniť. Tak či onak, dôležité je, aby sa v momente ťažkej situácie naša psychika zocelila aspoň tak, aby sa naše telo nemuselo vydať signál mozgu, že niečo nie je v poriadku, a tým pádom, aby sa náš organizmus nemusel oslabovať. A vlastne samotná znížená obranyschopnosť organizmu je tou základnou príčinou, prečo sa s naším telom dejú ,,čudné veci“. Nie je to teda samotný stres, ktorý by bol počiatkom našich problémov. Stres je len odzrkadlením toho, že nám telo dáva signál, aby sme riešili problém, ktorý ho zapríčinil.
Na druhej strane nie všetky životné problémy, ktoré zapríčiňujú existenciu stresu, dokážeme svojou vôľou ovplyvniť, v takomto prípade už na rad prichádzajú osvedčené metódy, ktoré znižujú hladinu stresu v našom tele. Medzi tieto metódy patria napríklad rozličné relaxačné aktivity, návšteva profesionálnych cvičení a v neposlednom rade aj výživové doplnky stravy a lieky.
Príčiny stresu môžu byť rôzneho charakteru. Zvyčajne sú tieto príčiny spájané s nevšednými situáciami v našom živote, t. j. tými, ktoré naša nervová sústava nevyhodnocuje ako bežné alebo opakované. Chystáte sa na maturitu alebo štátnicu? Všetky tieto momenty sa vyskytujú iba raz za život. Človek tvrdo pracuje, aby sa vôbec k týmto momentom mohol priblížiť, a preto sa prirodzene ,,bojíme“ neúspechu. Avšak celý tento strach sa však odohráva v našom podvedomí, nejde o nič, čo by sme si našou vôľou privolali.
Stres a jeho fyzické príčiny
Možno bude pre Vás novinkou, že jednotlivé príčiny, ktoré sú zodpovedné za výskyt stresu, dokážeme rozdeliť do skupín podľa určitých kritérií. Čo sa týka fyzických príčin vzniku stresu, tak tie by sme mohli opísať tým spôsobom, že jednotlivec ich nedokáže ovplyvniť, jednoducho mu len tak ,,prídu do cesty“.
- Okolitý stres – Keď sa človek sám vyskytne v prostredí plnom stresu, uponáhľaných ľudí a v prostredí, kde sa jednoducho nedá zastaviť, stres pohltí i jeho samého. Odporúčame sa preto v čo najväčšej miere vyhýbať takémuto prostrediu, ak to Vaše aktivity, samozrejme, dovoľujú.
- Životné udalosti – Asi už každému z nás sa stalo, že musel prekonať určité udalosti, ktoré ho hlboko zasiahli, a tie nepríjemné udalosti prišli nečakane. Naša psychika jednoducho v takýchto prípadoch na takéto situácie nie je pripravená, a preto naše telo reaguje stresom.
- Stres v práci – Aj Vy ste už určite niekedy boli pod tlakom a návalom práce, ktorú ste museli stihnúť do určitého termínu, a Váš šéf Vám tiež situáciu neuľahčoval. Finančné ohodnotenie? Nechodí Vám napríklad výplata? Všetky tieto okolnosti môžu mať za následok stres, a teda môžu negatívnym spôsobom ovplyvniť v konečnom dôsledku aj Váš zdravotný stav.
- Únava a prepracovanosť – Dôležitým krokom k prevencii výskytu stresu je spomalenie. Spomalenie v zmysle oddychu a relaxácie. Jednoducho, ak cítite, že ste unavení a prepracovaní, nie je dôvod ešte zvyšovať na výkonnosti. Jednoducho, Vaše telo funguje na princípe práce a odpočinku. Ak Vám organizmus dáva signál, že treba zastaviť, tak je nevyhnutné tak urobiť.
Stres a jeho psychické príčiny
Psychické príčiny sú najčastejšie dôvody, prečo vôbec stres vzniká. Psychické príčiny sú na rozdiel od tých fyzických kontrolovateľné vôľou jednotlivca. Takže aj my môžeme občas sami zohrávať dôležitú úlohu pri regulácii stresu. Psychické príčiny majú zárodok iba v hlave každého z nás, a to je ten najväčší rozdiel oproti fyzickým príčinám, pri ktorých stres prichádza z prostredia, v ktorom trávime čas, alebo z okolností, ktoré nemôžeme ovplyvniť.
- Pocit ohrozenia – Ak sa človek cíti z akýchkoľvek dôvodov ohrozený, t. j. je ohrozená jeho komfortná zóna a musí z nej vyjsť, tak v mnohých prípadoch bude pod stresom, pretože takúto situáciu ešte nikdy nemusel riešiť. Ale treba mať na zreteli, že stále hovoríme, že pocit ohrozenia v konkrétnom prípade vzniká v hlave tohto jedinca. Iní ľudia sa v rovnakom prípade nemusia cítiť ohrození a nebudú pod stresom.
- Strach – Následkom pocitu ohrozenia môže byť aj strach, ktorý je tiež spúšťačom stresu. Okrem toho nám strach v našej hlave produkuje katastrofálne scenáre, ktoré nemusia byť vôbec realite blízke.
- Nerozhodnosť – Keď sa človek nevie rozhodnúť, znamená to, že má pocit neistoty, a teda akoby stráca kontrolu nad sebou samým, čo ho privádza do rozpakov, a opäť privoláva stres.
- Závislosť na uponáhľanom životnom štýle – Tým, že dnešný svet rýchlo napreduje, aj samotný životný štýl ide na plné obrátky a každý človek si chce udržať krok nielen s dobou, ale aj krok s ostatnými. Moderná doba doslova mnohých ľudí až ,,uväzní“ vo svojej rýchlosti, a títo ľudia sa stávajú závislí, pretože nechcú o nič prísť.
- Vnútorný stres – Existuje veľké množstvo ľudí, ktorí chcú byť jednoducho vo všetkom najlepší, a preto sa stávajú perfekcionistami. Tým, že majú nastavené vysoké štandardy, neustále sa ich snažia prekonávať a udržiavať. U týchto ľudí stres môže vzniknúť zo strachu niečo nevykonať tak ideálne, ako si to predstavujú.
Stresové hormóny
Katecholamíny
Stres vo výraznej miere ovplyvňujú aj hormóny. Poznáme niekoľko tzv. stresových hormónov – katecholamíny a kortizol. Reakciou nadobličiek je vylučovanie dvoch konkrétnych katecholamínov – adrenalínu a noradrenalínu. Ako ďalej vplývajú na naše telo tieto hormóny? Po preniknutí katecholamínov do obehovej sústavy sa zvyšuje srdcová frekvencia a krvný tlak, tráviace schopnosti sa naopak znižujú, alarmuje sa Vaše vnímanie. Zvyšuje sa taktiež hladina krvného cukru a voľných mastných kyselín.
Katecholamíny môžeme vnímať ako signalizátory pre nervový systém, ktoré sú zodpovedné za sprostredkovanie bezprostrednej a krátkodobej reakcie na stres. U športovcov sú tieto dva hormóny veľmi známe, a to z toho dôvodu, že pri vykonávaní fyzickej aktivity sa ich hladina zvyšuje, a ich úlohou je potlačenie vylučovania inzulínu, ktorý by v opačnom prípade znížil hladinu krvného cukru. Krvný cukor je dôležitý pri vykonávaní fyzickej aktivity, a teda je zdrojom energie. Takýto krátkodobý stres vplýva na organizmus pozitívne. Takáto situácia nastáva v našom tele aj počas stresu.
Kortizol
Na druhej strane kortizol pôsobí v našom organizme dlhodobo na rozdiel od katecholamínov, ktorých účinok v našom tele je iba krátkodobý. Tento hormón má schopnosť rozkladať svalové tkanivá, teda premieňať ich bielkoviny na energiu (glukózu). Týmto hormónom je naše telo zaplavené aj v situáciách, o ktorých by ste to možno ani nepovedali. Jedná sa o:
- vystavenie chladu
- hladovanie
- operáciu
- krvácanie
- zranenie
- infekciu
- bolesť
- prehnanú fyzickú aktivitu
Zvýšená hladina vylúčeného kortizolu v našom organizme spôsobuje okrem iného aj emotívny a duševný stres. Práve tento hormón je zodpovedný za uvedenie mechanizmov nášho organizmu do pohybu, čo slúži na obranu nášho tela pred istým tlakom, ktorému je človek vystavený. Tento hormón postupne zaplaví celé naše telo a svoju daň si vyberá najmä na našom spánku. Jeho nadpriemerná hladina nášmu telu zabraňuje zaspať, a to aj v prípade, keď sme nadmieru unavení, a následkom týchto okolností je neskoré zaspávanie a nevyspatosť nasledujúci deň.
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo počas stresu dochádza k bolestiam v určitých oblastiach tela? Opäť sa za to môže kortizol, ktorý so svojou nadmernou hodnotou prináša aj nadmernú hodnotu prolaktínu, ktorý je zodpovedný za zvýšenie citlivosti na bolesť, najmä v oblasti chrbta a svalov. Okrem iného kortizol pôsobí aj na mozog, ktorý ,,vďaka“ nemu vníma bolesť oveľa intenzívnejšie.
Fázy stresu
Možno by ste nepovedali, ale stres z odborného hľadiska môžeme deliť na viaceré fázy. O akých fázach hovoríme? Existujú 3 tzv. stresové fázy. Budeme sa im podrobnejšie venovať v nasledujúcich riadkoch.
1. fáza poplachu
Jedná sa o akýsi ,,alarm“ pre naše telo. Mohli by sme ho pripodobniť k výzve, aby naše telo učinilo určitú zmenu. Človek je tvor inteligentný, a preto by si mal v tejto prvej fáze uvedomiť možnosť vzniku stresu alebo stresovej situácie. Ponúka sa mu možnosť, aby potenciálny budúci problém riešil a znížil možnosť jeho výskytu. Ak tieto už spomenuté kroky prebehnú úspešne, k stresu vôbec nemusí dôjsť.
Teda každý jeden jednotlivec sa stresu dokáže vyhnúť, alebo ho aspoň obmedziť. V opačnom prípade sa začnú prejavovať ďalšie príznaky stresu a človek už nemá dostatok energie a sily vzoprieť sa tomuto problému.
2. fáza odolávania
Postupne sa dostávame do druhej fázy – do fázy odolávania. Čím je táto fáza typická? Človek po neúspešnom ,,boji“ v prvej fáze jednoducho nedokázal učiniť zmenu v podobe odstránenia akýchkoľvek náznakov stresu. V tejto druhej fáze jednotlivec bojuje so vzniknutou situáciou, ktorej sa však snaží odolávať. Časom si človek uvedomuje, že jednoducho existujú situácie, ktoré sú nad jeho sily.
Počas tohto obdobia organizmus spotrebuje enormné množstvo energie, či už fyzickej alebo psychickej, a následkom tohto je postupné znižovanie produktivity a efektivity. Človek sa dostáva do situácie, kedy stráca akúkoľvek nádej na zmenu, ešte viac stráca na sile a energii, hľadá oporu, ktorá by mu ponúkla ,,záchrannú“ ruku, a vytiahla ho z tohto nezávideniahodného problému. Toto všetko je sprevádzané pocitmi strachu a zlyhania.
3. fáza vyčerpania
Posledná tretia fáza predstavuje zlomový moment, keď naše telo jednoducho prehráva, a úplne sa poddáva tejto ,,zákernej chorobe“. Stres je najväčší nepriateľ človeka a, bohužiaľ, jediným, kto ho môže poraziť, je sám človek, jeho pevná vôľa a odvaha.
Akým spôsobom je možné zastriehnuť, že sa človek nachádza v tejto poslednej fáze? Nastáva obrovské vyčerpanie, únava, depresia alebo úzkosť. V prípade stresu sa vyčerpanosť a únava vôbec nepodobajú únave vzniknutej po fyzickej námahe. Hovoríme o tzv. patologickej únave, ktorej charakteristickými sprievodnými znakmi, sú nervozita, napätie, podráždenosť, poruchy spánku a koncentrácie, apatia či pocit hnevu.
Stres je komplexným problémom, ktorý prechádza v človeku tzv. 3 fázami. Tieto fázy sú dôležité najmä z toho hľadiska, že človek môže počas nich výrazným spôsobom ovplyvniť, či sa ho stres zmocní alebo nie. Dôležitá je pevná vôľa, racionalita a maximálny pokoj.
Emocionálny stres
Emocionálny stres je jeden z najväčších problémov v súčasnosti. Je spojený s Vašimi emóciami. Niekedy si ho ani nemusíte uvedomovať, ale dokáže narobiť také problémy, že ich časom pocítite aj na svojom zdraví. Najzákladnejšie fakty o emocionálnom strese, ktoré by ste mali poznať, vieme vyjadriť nasledovne:
- Ide o najbežnejší druh stresu.
- Jeho najzákladnejšou vlastnosťou je jeho veľká podobnosť k depresii. V niektorých prípadoch k nej môže dokonca časom viesť.
- Postupom času môže človek dokonca rapídne schudnúť alebo pribrať vďaka dlhotrvajúcemu emocionálnemu stresu.
- Ďalším nepriaznivým účinkom tohto druhu stresu je fakt, že môžete pocítiť zmeny vo Vašom spánku (zmeny k horšiemu).
- Možnosťou je aj pocit izolácie a samoty a Vaším veľkým problémom bude zmena nálad.
- Pokiaľ ide o ďalšie negatívne dopady emocionálneho stresu na náš organizmus, tak sa človek môže stretnúť i s úzkosťou, výpadkami pamäte, vyčerpanosťou, nechuťou stretávať sa s blízkymi, nechuťou do sexuálnych aktivít a zmeny nálad, ktoré každý okolo Vás ľahko spozná.
Dôležité je, okrem už vyššie zmienených nepriaznivých účinkov emocionálneho stresu na náš organizmus, povedať, že tento druh stresu môže výrazným spôsobom ovplyvniť celkovú kvalitu Vášho momentálneho i budúceho života. Každý sa niekedy môže stretnúť s týmito príznakmi, no ak pretrvávajú dlhodobo, môže to byť príznakom, že emocionálny stres Vás premohol, a je potrebné s ním začať bojovať a riešiť ho.
Chronický stres
Možno ste už niekedy o pojme ,,chronický stres“ počuli. Z odborného hľadiska je chronický stres definovaný ako stres, ktorý je iného ako krátkodobého charakteru, človek sa ho nedokáže počas krátkej doby zbaviť, respektíve s ním bojovať. Aký je rozdiel medzi chronickým stresom a krátkodobým? Chronický stres dokáže v dlhodobom horizonte spôsobiť oveľa väčšie zdravotné ťažkosti. Logicky z toho vyplýva, že krátkodobý stres nemá veľké negatívne dopady na kvalitu nášho života. Jednoducho príde, človek s ním úspešne bojuje, a napokon odíde bez zanechania vážnejších problémov.
Dlhodobý, alebo inak povedané často opakujúci sa stres, má väčší potenciál priniesť človeku závažné ochorenia. Príkladom takýchto ochorení môžu byť:
- vysoký krvný tlak
- oslabenie imunitného systému, ktoré môže zapríčiniť rôzne bežné ochorenia
- alergické kožné reakcie
- bolesti akéhokoľvek druhu
- psychické problémy
Všetky nepriaznivé vplyvy na ľudský organizmus tohto dlhodobého stresu jednoducho nie je možné obsiahnuť, pretože stres môže byť všeobecne spúšťačom v podstate akéhokoľvek ochorenia v rozličných sférach nášho organizmu.
Odbúravanie stresu
Ak ste sa dostali až sem, určite už čo-to o strese viete, a preto pred nami stojí dôležitá, až priamo základná otázka: ,,Čo so stresom, ak sme sa mu nevyhli?“ Na túto otázku vieme odpovedať rôznymi spôsobmi. Poradíme Vám, ako najlepšie zvládnuť stresové situácie, a tým pádom výrazným spôsobom redukovať stres, alebo ho úplne odbúrať.
- Dostatočný a kvalitný spánok – U dospelého jedinca sa odporúča 7-8 hodín.
- Vyvážená strava – Namiesto sladkostí siahnite radšej po zelenine a ovocii, ideálnou voľbou sú aj potraviny s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín.
- Fyzická aktivita – Dostatočný pohyb a cvičenie odbúravajú stres, ideálne a nenáročné alternatívy sú: jazda na bicykli, plávanie, jóga a dychové cvičenia.
- Prísun vitamínov – Dôležitý je najmä vitamín C, najlepšie vo forme čerstvého ovocia – netreba taktiež zanedbať horčík, ktorý je veľmi dôležitý.
- Rozdelenie času – Time management je nevyhnutný pre efektívne zvládnutie každodenných povinností, čo taktiež napomáha k prevencii stresu.
Stres nie je všeobecne považovaný za určitý typ choroby, a preto pojem ,,liečba stresu“ nie je úplne adekvátny, pretože stres jednoducho vyliečiť nemožno. Ak hovoríme o strese, môžeme sa iba zamerať na jeho odbúravanie. To znamená, odbúravanie pomocou osvedčených spôsobov, ktoré môže realizovať každý jeden z nás bez striktnej nutnosti návštevy lekára. A to je vlastne základný rozdiel medzi stresom a inou chorobou, s ktorou si len tak sami ľahko neporadíme, a potrebujeme odbornú pomoc.
Ako zvládať stres a ako sa ho zbaviť?
Mať pod kontrolou stres v dnešnej uponáhľanej dobe by malo byť prioritou pre každého človeka, ak sa chce vyhnúť potenciálnym ochoreniam alebo iným problémom v jeho organizme. Akých záchytných bodov by sa mal človek držať, ak sa už u neho vyskytuje stres buď krátkodobo alebo dlhodobo (dlhodobý stres=chronický)?
- V prvom rade by si človek mal nájsť každý deň zopár minút pre relaxačné aktivity a úplné ,,vypnutie“.
- Každý deň by mal človek myslieť na to, že môže svojou pozitívnou energiou a vôľou obmedziť alebo dokonca až úplne odstrániť stres zo svojho života.
- Dôležité je uvedomiť si, čo je dôvodom Vášho stresu. Práca, rodina, nečakaná životná udalosť. Čokoľvek, prečo vôbec ,,musel“ stres vzniknúť.
- Hľadajte riešenia, ako spúšťače stresu budete eliminovať.
- Zamyslite sa však nad tým, či dočasné riešenia potláčajúce stres budú do budúcnosti efektívne.
- Alkohol, prejedanie sa, fajčenie, vysedávanie pred počítačom alebo televíziou jednoducho nie je dobrým a pre organizmus zdravým riešením.
- Vhodnejšou alternatívou, ako riešiť Vaše stresové ťažkosti, je vykonávanie aktivít, ktoré Vám odvrátia pozornosť od dôvodov vzniku stresu (športové aktivity, čítanie kníh, koníčky a podobne).
- Je dôležité, aby ste v každom prípade neboli pasívnym človekom, ale aktívnym iniciátorom zmeny vo Vašom živote, t. j. snažte sa úplne odlúčiť od iných problémov, jednoducho zahoďte všetko za hlavu.
- Viete, aké je zlaté pravidlo v živote každého z nás? Niektoré veci jednoducho zmeniť nemôžeme, môžeme zmeniť iba seba a svoj prístup k svojmu zdraviu a emóciám.
- A dostávame sa k jednej z najdôležitejších vecí v živote, a to k nášmu kvalitnému a dostatočnému spánku.
Cvičenia
Vo vyššie uvádzaných radách sme sa zmienili o relaxačných aktivitách, ktoré môžu výrazným spôsobom pomôcť človeku so zvládaním stresu a stresových situácií. Cvičenia sú jedným z najlepších spôsobov, ako dostať stres pod našu kontrolu. Fyzická aktivita je všeobecne považovaná za ,,únik“ zo psychickej záťaže a problémov. Nielenže Vám cvičenia pomôžu udržať si dobrú postavu a zdravie, ale v neposlednom rade sú zodpovedné aj za vylučovanie hormónov šťastia, ktoré stres redukujú, prípadne úplne odbúravajú.
Po fyzickej aktivite sa cíti človek šťastnejší a vyrovnanejší ako predtým, ako sa do cvičenia len pustil. Aké najčastejšie cvičenia sú odporúčané v prípade stresu a stresových problémov?
- vysoko energetické aktivity ako beh, tanec, korčuľovanie – Tieto aktivity taktiež zvyšujú aj tep srdca, čo umožňuje uvoľňovanie endorfínov.
- joga – Toto cvičenie je charakteristické tým, že pri ňom človek zapája rôzne oblasti svojho tela. Ide hlavne o pomalé pohyby v spojení s hlbokým a správnym dýchaním. Joga v nás má vyvolať pocity harmónie a duševnej vyrovnanosti.
- tai-chi – Toto ázijské cvičenie by sme mohli pripodobniť joge. Človek zapája celé telo a aplikuje správne dýchacie techniky.
- pilates – Pilates predstavuje sériu kontrolovaných pohybov a cvičení na podložke. Pilates je založený na princípe budovania spevnenia, flexibility a vytrvalosti tela.
- bojové umenia – Ak sa človek dá na bojové umenia, tieto mu môžu pomôcť vybudovať lepšiu sústredenosť, silu, vytrvalosť a hlavne ,,vypustenie“ všetkého tlaku a napätia zo svojho tela.
- tímové športy – Jedným zo spôsobov, ako možno potlačiť stres, je aj participácia na tímových športoch ako futbal, hokej, vodné polo, hádzaná, basketbal. Tieto aktivity pomáhajú uvoľniť stres tým viac, ak športujete so svojimi blízkymi.
- bicyklovanie, bežkovanie – Tieto vytrvalostné športy Vám pomôžu ,,vypustiť“ paru najmä tým, že sa nachádzate na čerstvom vzduchu, mení sa Vám okolo prostredie, jednoducho ste v prírode, ktorá ukľudňuje.
Antistresové omaľovávanky
Medzi najmodernejšie metódy, ako sa vysporiadať so stresom 21. storočia, sú antistresové omaľovávanky. Takýto druh uvoľnenia stresu a napätia nie je však na svete dlho. Môžeme hovoriť iba o niekoľkých rokoch. Povedať exaktne, či Vám stresové omaľovávanky naozaj pomôžu, veru nevieme, pretože, ako to už v živote býva, všetko je o konkrétnom jednotlivcovi. Odporúčame ich určite však vyskúšať, aby ste spoznali ich reálny efekt na Váš organizmus.
Ako fungujú antistresové omaľovávanky? Nájdite si denne chvíľku čas pre seba v podobe vyfarbovania rozličných antistresových obrázkov, ktoré zakúpite dnes bežne v papiernictvach. Odborníci prišli na to, že najvhodnejšou dobou pre vyfarbovanie týchto obrázkov je neskorý večer, resp. doba tesne pred spaním. Ak budete dodržiavať túto zásadu, urobíte tým iba dobre pre svoje zdravie. Vymaľovávanie antistresových obrázkov pred spaním zlepšuje Vašu pozornosť a kreativitu.
Antistresové hračky
Mnoho odborníkov sa zhoduje na tom, že hračky nemusia byť určené vyslovene iba pre deti na zábavu. Postupom času sa vyvinuli hračky, ktoré majú pomáhať ľuďom uvoľňovať napätie, nervozitu a stres, teda nie sú určené priamo na zábavu. Ktoré konkrétne hračky sú považované za tie, ktoré Vám naozaj majú vo Vašich problémoch so stresom pomôcť?
V posledných rokoch je v popredí jedna zaujímavá hračka, ktorej primárnym účelom je redukcia stresu, napätia a nervozity. Hľadáte relax a pokoj? Tak pre Vás je určená práve moderná hračka fidget spinner. Podstatou celej hračky je uvoľňovania stresu pomocou toho, že hračku točíte. Táto ,,aktivita“ pomáha zvyšovať koncentráciu práve na túto hračku, a tým pádom Vás odbremeňuje od myslenia na iné negatívne problémy a emócie.
- antistresové loptičky – Tieto môžu byť v rôznych formách, sú bežne dostupné v hračkárstvach. Fantázii sa medze nekladú, a preto aj tieto hračky môžu byť niekedy veľmi zaujímavé.
- antistresové predmety iného druhu – V tomto prípade už človek narazí aj na hračky, ktoré sú intímnejšieho charakteru (antistresový zub, antistresové prsia a podobne).
Antistresová hudba
Stačí, keď sa uvoľníte, zavriete oči a ponoríte sa do hudby bez vedľajších vnemov. Vaša myseľ musí byť čistá.
Lieky na stres
V prípade, ak jednotlivec vyskúšal všetky nami uvedené kroky vyššie na odbúranie stresu, tak je nutné vyriešiť všetky ťažkosti so stresom už iba ,,drsnejším“ spôsobom, a to užívaním liekov. Stres je závažným problémom, ktorý môže vyústiť do ešte závažnejších zdravotných ťažkostí. V prvom rade nemôžeme hovoriť, že poznáme ,,lieky na stres“ v pravom slova zmysle. Ak teda hovoríme o liekoch na stres, máme na mysli skôr antidepresíva, ktoré sa užívajú až v tých najťažších prípadoch, teda napríklad až pri vyústení stresu do depresií alebo ťažkých psychických problémov.
Medzi najznámejšie antidepresíva patria tieto lieky:
- Alventa – Liek je určený najmä na liečbu depresie u dospelých ľudí.
- Elicea – Taktiež rieši problém depresie. Ide najmä o dlhotrvajúce depresie.
Okrem toho existujú aj ďalšie antidepresíva, ktoré smerujú najmä k liečbe ťažších depresií. Medzi ne patria napríklad: Wellbutrin, Trittico, Velaxín.
Výživové doplnky
Výživové doplnky sú miernejším spôsobom ,,liečby“ stresu, keďže ich účinky sú oveľa slabšie ako antidepresíva, ktorých užívanie je spojené s ťažšími psychickými problémami. Všeobecne sa preto neodporúča užívanie antidepresív v prípadoch, ak sa napríklad iba dočasne nachádzate v strese. Iná situácia by nastala v prípade, ak by ste boli pod stresom už dlhší čas, a nebolo by iného východiska. Aké výživové doplnky sa najčastejšie odporúčajú na riešenie problémov ľudí so stresom?
- Magne B6 Forte – Kombinácia horčíka a vitamínu B6 znižuje napätie a stres.
- Persen – Tento výživový doplnok je vhodný na liečbu miernych porúch, má upokojujúci účinok podobne ako Magne B6 Forte a je založený na prírodnej báze, čo je určite výhoda.
Prírodné alternatívy
V prvom rade je na každom človeku, ako naloží s informáciami, ktoré dostane ohľadom iných spôsobov odbúravania stresu. K jedným z týchto spôsobov určite patria aj prírodné alternatívy.
- Ľubovníkový čaj – Tento čaj má na naše telo upokojujúce účinky, a teda dokáže výrazným spôsobom prispieť k duševnej rovnováhe a zdravému spánku.
- Čaj z medovky lekárskej – Podobne ako ľubovníkový čaj má medovka lekárska upokojujúce účinky, dokáže zmierniť a znížiť napätie a stres, ktorý pociťujeme.
Okrem týchto spomínaných alternatívnych spôsobov odbúravania stresu existujú ešte mnohé látky, ktoré sa podieľajú na znižovaní stresu. Jednou z takýchto látok je určite aj kurkumín obsiahnutý v klasickom kari korení alebo v kurkume.
Keď stres spôsobí alebo je v kombinácií:
Najväčší nepriateľ človeka a dnešnej doby stres môže v kombinácii s inými faktormi ešte navýšiť zdravotné problémy človeka. Je preto nutné poznať, aké negatívne vplyvy má stres s inými okolnosťami na naše psychické a fyzické zdravie, a v závislosti od týchto informácií sa snažiť predchádzať nepriaznivým vplyvom, respektíve zhoršovaniu nášho celkového zdravotného stavu.
-
Zlé trávenie a bolesť brucha
Vplyv tohto problému na zdravie človeka, ktorého zárodok je práve v strese a zlej životospráve, sa môže líšiť od jednotlivca k jednotlivcovi. Úlohu zohráva mnoho faktorov. Stres ako taký však priamo nie je spúšťačom zlého trávenia a bolestí brucha, ale práve nesprávne stravovanie sa, ktoré je už výsledkom našich stresových problémov. Strava je počiatok zdravého a prirodzeného trávenia. Bez stresu a nekvalitnej, resp. nesprávnej a nevyváženej stravy, by človek nemusel trpieť týmto veľmi nepríjemným problémom.
Žalúdok je ,,nervózny“ s nami a v období stresu prebieha zvláštny proces zvyšovania vylučovania kyseliny soľnej a pepsínu a nadpriemerne pracuje aj črevná peristaltika. Tento proces môže z dlhodobého hľadiska vyústiť do závažnejších tráviacich problémov.
-
Stres a únava
Únava je stavom ľudského tela, kedy spotrebuje všetku energiu, ktorú v sebe malo. Našou úlohou je túto energiu doplniť v podobe odpočinku. Avšak možno ste nevedeli, ale stres funguje podobným spôsobom ako fyzická či psychická námaha. Stres predstavuje stav, ktorý je pre ľudský organizmus vyčerpávajúci a nežiaduci. I keď si stres nemusíme pripúšťať, resp. sa ho snažíme obmedzovať alebo eliminovať, on samotný je stále ,,prítomný“ v našom tele.
Ľudské telo ho vníma, a preto nám dáva signály, že niečo nie je v poriadku, tým spotrebuje väčšie množstvo energie, ktoré by inak použilo na iné procesy a aktivity, a kvôli tomu sa cítime nakoniec unavení.
-
Rakovina a stres
Ako už bolo neraz spomínané, stres napomáha k vzniku rozličných ochorení, a výnimkou nie je ani rakovina. Chronický stres môže spôsobiť aj takéto závažné problémy či spôsobiť ich rýchle šírenie v rámci nášho organizmu. Počas stresu nastáva v našom tele istý rozruch, hovoríme o tzv. psychicko-metabolickej búrke, čo predstavuje náhlu a neprirodzenú zmenu v organizme, a tým pádom sa náš organizmus stáva oveľa náchylnejší na rozličné zdravotné ťažkosti, ktoré môžu v tých najhorších prípadoch vyústiť až do rakoviny.
-
Vplyv stresu na srdce a arytmiu
Možno mnohí z Vás, ktorí čítajú tento článok, majú problémy so srdcom. Odporúčame vyhľadať lekára či sa náhodou nejedná o problém, ktorý vznikol ako reakcia organizmu na chronický stres. Ako vplýva stres na srdce a arytmiu? Katecholamíny, inak povedané stresové hormóny, ktoré sú vylučované v nadmernom množstve, sa dostávajú do krvi a zapríčiňujú rôzne srdcové problémy. Jedná sa napríklad o:
- hypertrofiu srdca (zmohutnenie srdcovej svaloviny)
- zápalové reakcie
- myokarditídy (zápaly srdcového svalu!
- infarkt myokardu
- arytmiu (nepravidelný tep srdca)
-
Bolesť chrbta zo stresu
Ako už bolo veľmi veľakrát spomínané v tomto článku, stres je základom všetkých problémov v našom organizme v dnešnej dobe. Samotný stres sa prejavuje v našom organizme rozličnými spôsobmi. Jedným z nich je aj nami pociťovaná úzkosť. A práve úzkosť je hlavným dôvodom, prečo niektorí ľudia počas stresu, krátkodobého či dlhodobého, pociťujú nepríjemné bolesti v oblasti chrbta. Bolesť chrbta zo stresu je jedným z fyzických prejavov tejto zákernej ,,choroby“ 21. storočia. Aj my môžeme predchádzať stresu rôznymi spôsobmi, a tým pádom sa ,,ušetriť“ aj pred bolesťami chrbta.
-
Pôsobenie stresu a cukrovky
Okrem už spomínaných hormónov vylučovaných počas stresu, t. j. katecholamíny a kortizol, sa vylučujú aj hormóny, ktoré majú vplyv na hladinu cukru v našej krvi. Jedná sa o glukokortikoidy, ktoré pôsobia v druhej fáze stresu, a sú vylučované kôrou nadobličiek. Účelom ich uvoľnenia je odblokovať potenciálny toxický účinok katecholamínov na organizmus a zaobstarať dostatočné množstvo zdrojov energie.
V tomto prípade konkrétne hovoríme o tvorbe glukózy z necukrových zdrojov, teda aminokyselín, laktátu či glycerolu. Okrem iného sa v tejto fáze uvoľňuje aj hormón, z ktorého sa tvoria tzv. endogénne opiáty. Ich účelom je dosiahnuť efekt blokujúci bolesť, a zároveň vyvolávajúci eufóriu. U diabetika to teda znamená, že môže dôjsť k dlhotrvajúcemu výkyvu glykémii, čo vôbec nie je pre organizmus prospešné.
-
Stres a časté močenie
Stres môže byť sprevádzaný aj častým močením. Toto môže byť nepríjemný a pomerne chúlostivý problém, ktorý Vás obmedzuje v bežných situáciách. Prečo ale pri strese vzniká? Ako sme už spomínali, stres spôsobuje aj svalové kŕče v rôznych oblastiach organizmu, a teda neobchádza ani močový mechúr. A práve tento jav nám navodzuje časté nutkanie na močenie, ktoré sa môže vyskytnúť pár hodín pred situáciou, ktorá je dôvodom nášho stresu.
-
Hnačka zo stresu
Medzi ďalší z tráviacich problémov, ktoré taktiež sprevádzajú stres, sú chúlostivé hnačky, ktoré nás dokážu prekvapiť v najmenej vhodných situáciách. Ak sa Váš život náhle zmení dôsledkom najmä dlhodobého stresu, naruší sa prirodzený biorytmus človeka, telo Vám to dá pocítiť. Opäť za to môže nadmerné vylučovanie hormónov v období stresu, ktorého dôsledkom je zrýchľovanie funkcie nervovej sústavy, teda aj výkonnosť určitých svalových partií môže byť zvýšená. V tomto prípade sa môžeme baviť o črevnej svalovine, ktorá urýchľuje aj prirodzený rytmus trávenia.
Čo znamená rýchle trávenie? Tým, že celý proces je zrýchlený, v črevách nedochádza k dostatočnému vstrebávaniu tekutín, a teda sú vylučované spolu so stolicou, ktorá je z tohto dôvodu redšia ako obvykle.
-
Stres a imunita
Stres, ako už bolo mnohokrát v tomto článku spomínané, je výrazným faktorom oslabovania prirodzenej obranyschopnosti nášho organizmu – teda imunity. Prečo je to tak? Stres, ako už bolo spomínané, unavuje naše telo, vyčerpáva množstvo energie, ktoré by mohlo byť ,,použité“ naším telom na iné procesy, a tým pádom sa aj znižuje obranyschopnosť organizmu, keďže telo prechádza náhlou zmenou a vyčerpaním. Preto jedinci s oslabenou imunitou tento ,,deficit“ pociťuje najmä tým, že sú náchylnejší na rozličné bežné ochorenia, ale v neposlednom rade aj vonkajšími reakciami organizmu signalizujúcimi, že telo je unavené a oslabené.
Medzi takéto vonkajšie prejavy organizmu môžu patriť napríklad:
- afty v ústnej dutine
- bolesť hlavy
- herpes
- zvýšené vypadávanie vlasov najmä u žien
- stiahnutý žalúdok
- suchá a podráždená pokožka
Prejavov zníženej imunity v dôsledku stresu môže byť oveľa viac v závislosti od konkrétneho človeka. Zohrať však môžu dôležitú úlohu v tomto prípade aj genetické predispozície jedinca.
-
Vplyv stresu na vlasy
Okrem nadmerného vypadávania vlasov môže byť ďalším príznakom stresu aj zmena farby na šedivú. Nie nadarmo sa hovorí, že zo stresu aj človek ošedivie, tento fakt predstavuje živý príklad toho, že to pravda naozaj je. Ako sme už spomínali, vypadávanie vlasov je reakciou nášho organizmu na náhlu zmenu, ktorá vyvolá ,,vzburu“ organizmu. Preto ak máte čo i len najmenšie podozrenie nadmerného vypadávania vlasov, uistite sa, či nie ste zaťažení stresovými situáciami. A ak áno, bolo by ideálnym riešením sa týchto situácií nadobro čo najskôr zbaviť.
Ako ste sa mohli dočítať, stres pôsobí na veľké množstvo oblastí v našom tele. Možno to už bude znieť ako klišé, ale všetko so všetkým súvisí, a preto ak človek trpiaci stresom prejavuje znaky napríklad zníženej imunity, stres sa môže odzrkadliť aj na Vašich vlasoch, srdci, bolesti chrbta a podobne. Nastávajú rozličné kombinácie problémov, ktoré by bez nepríjemného stresu nikdy nenastali.
Odporúčame preto, ak sa vyskytnú akékoľvek problémy, ich hneď začať riešiť svojpomocne alebo návštevou lekára, čo by mala byť určite preferovanejšia možnosť.
Stres v tehotenstve
Tehotenstvo je krásnym obdobím života každej ženy, avšak aj túžba po krásnom a zdravom dieťatku môže byť občas sprevádzaná psychickými či fyzickými ťažkosťami. Medzi tie psychické rozhodne patrí stres a problémy s ním súvisiace.
Je vedecky preukázané, že stres počas tehotenstva u budúcej mamičky vplýva nepriaznivo aj na vývin mozgu doposiaľ nenarodeného bábätka. V štádiu vývinu dieťatka v maternici sa budujú základy budúceho organizmu, t. j. ešte nenarodeného dieťaťa. Stres ako generačný problém dnešnej doby vie výrazne negatívnym spôsobom ovplyvniť aj zdravý vývin dieťatka. Tehotné ženy by preto mali dbať hlavne na pokojné prostredie a psychickú rovnováhu, pretože iba takýmto spôsobom znižujú riziko, že sa im narodí dieťatko, ktoré nie je úplne zdravé.
Neskôr po narodení dieťaťa sa to môže odzrkadliť na vyššom krvnom tlaku, búšení srdca, vyľakanosti, niekedy aj pri nadväzovaní nových kontaktov a hľadaní nových kamarátov. Ako je teda zrejmé, absolútne podcenenie existencie stresu u matky počas tehotenstva môže výrazným spôsobom ovplyvniť následný život dieťaťa.
Stres a menštruácia
Nejeden chlap si už počas ženskej menštruácie povedal: ,,Už zasa má svoje dni!“ A myslí tým práve iba na to, že je žena počas svojho cyklu oveľa viac náchylnejšia na stres, napätie a v neposlednom rade i podráždenie. Ale z čoho tento jej stres vôbec vyplýva? V jej tele počas týchto pár dní prebiehajú rôzne procesy, ktoré vplývajú aj na nervovú sústavu.
Avšak stres a menštruáciu môžeme poňať aj iným spôsobom. Ak je v poslednej dobe žena pod tlakom, napätím alebo stresom, môže sa to odzrkadliť aj na tom, že vôbec neprebehne jej prirodzený cyklus. V každom prípade je nevyhnutné poznamenať aj to, že je treba rozlišovať medzi krátkodobým a dlhodobým stresom, čo môže determinovať, či menštruácia v danom mesiaci prebehne alebo nie. Medicína v tomto prípade hovorí, že krátkodobý stres nie je pre ženu, a teda ani pre muža, nebezpečný, a v niektorých prípadoch môže byť dokonca aj pozitívny pre ľudské telo.
Môžeme zo stresu aj schudnúť?
Pre niektorých ľudí, ktorí sa snažia momentálne schudnúť, máme na jednej strane dobrú správu, ale na druhej strane i zopár negatívnych. Vedeli ste o tom, že zo stresu môže človek rapídne schudnúť? Toto je tá pre niektorých dobrá správa. Avšak toto rapídne schudnutie môže mať za následok veľmi nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Ako teda funguje vzájomne stres a chudnutie? Stres je zákerný hlavne v tom, že počas neho mnohí ľudia nemajú chuť do jedla, a to je vlastne primárnym dôvodom, prečo rapídne chudnú.
Prečo je chudnutie zo stresu negatívne?
- Hormonálne výkyvy sú zodpovedné za stratu svalových buniek (neubúda nám z tukov, čo by sme uvítali, ale najmä zo svalovej hmoty).
- Tieto hormonálne výkyvy súvisia aj s hormónmi, ktoré zabezpečujú budovanie svalovej hmoty, ktorých hodnoty v tomto období poklesnú.
- Schopnosť spaľovať kalórie sa odvíja od množstva svalovej hmoty, ktorou disponujeme.
- Ďalším následkom je spomalená funkcia metabolizmu.
Stres teda môže byť spôsobom, ako rýchlo schudnúť, ale prináša so sebou negatívne dopady na naše fyzické i psychické zdravie. Vyvarujte sa teda stresu, ako je to len možné, aby Vaše telo, povedzme, nemuselo reagovať znížením hmotnosti. Ale ako to už býva, vo všetkom hľadaj jednotlivca, a preto akékoľvek reakcie tela sú závislé aj od fyzických a psychických predispozícií každého jednotlivca.
Naopak – priberáme vďaka stresu
V nasledujúcich riadkoch sa Vám budeme snažiť priblížiť možno na prvý pohľad logickú problematiku, avšak na druhej strane problematika priberania v dôsledku stresu má však v sebe ukrytú určitú dávku racionality. Každý z nás to pozná, blíži sa rušné obdobie, skúšky, tlak v práci, jednoducho veci, ktoré sa neopakujú každý deň. Nervozita, napätie a stres je tým, čo v nás v tej chvíli lomcuje. Inštinktívne siahame po sladkých potravinách, aby sme naše nervy udržiavali aspoň trochu pokojné.
Avšak určite ste sa zamýšľali, prečo je to tak? Za tým je niečo viac. Chronický stres je totižto zodpovedný aj za nekvalitný spánok a zvýšenú hladinu cukru v krvi. Tieto dve skutočnosti vedú k tomu, že človek je hladný, vyhľadáva jedlo ako určitú útechu. Ďalším následkom je znovunarušenie spánku, ktoré prispieva ešte k vyššej hladine stresu a do tretice je opäť narušená i hladina krvného cukru.
Ak je tento stav chronický, môže vyústiť do problému nezdravého množstva telesného tuku a v horšom prípade až k cukrovke druhého typu. Zaujímavosťou je, že po prijatí potravy do organizmu, ktorý je v strese trvá hladine krvného cukru tri hodiny, než sa vráti na pôvodnú hodnotu, pričom u ,,zdravých“ ľudí sa táto hladina cukru vráti do normálu výrazne rýchlejšie.
Ako je to so stresom u detí?
Deti a stres. V dnešnej dobe čoraz častejšie sa vyskytujúca problematika v odborných i laických kruhoch. Ako je to možné, že detské telo taktiež dokáže reagovať na stres? Samozrejme, reakcia tela na stres je individuálna. Majte toto vždy na zreteli.
Deti sa stretávajú so stresom v podobných situáciách ako dospelí ľudia. U niektorých detí je naopak zasa stres veľkým motivátorom k úspechu v akejkoľvek oblasti, no na druhej strane stres u detí môže zmariť všetok úspech, ktorý tak očakávali. Vedci z jednej americkej univerzity dokázali, že schopnosť prekonať stres a zobrať ho ako motivátor k úspechu alebo slabosť, delí úspešných od menej úspešných.
Najviac obvyklými situáciami, kedy sú deti vystavované stresu, sú najmä:
- škola – množstvo zadaných úloh a snaha dosiahnuť dobré výsledky
- šport – snaha prekonávať svoje limity, očakávania druhých a svojich súperov
- nepokoje v domácnosti – rodinné hádky, konflikty
- neuspokojivá sociálna situácia
Následky dlhodobého stresu
Zdravie máme iba jedno, a preto je nesmierne dôležité, aby sme sa oň dostatočne starali. Jedným zo spôsobov, ako tak môžeme urobiť, je dostatočná a včasná prevencia následkov, resp. negatívnych účinkov stresu. V mnohých prípadoch im však človek nevie zabrániť, avšak je dôležité, aby tieto nepriaznivé dopady človek aspoň dokázal určitým spôsobom minimalizovať.
Dlhodobý stres, ak nie je ,,liečený“, môže časom vyústiť do vážnejších ochorení.
- zvýšenie krvného tlaku a iné srdcovo-cievne ochorenia
- podieľanie sa na vzniku žlčových kameňov
- oslabenie imunitného systému – zvýšené riziko infekcií
- spôsobenie astmy
- možnosť vzniku kŕčov a hnačiek
- možnosť existencie bolesti hlavy a chrbta
- negatívny vplyv na psychiku – možnosť vyústenia až do depresie
- možný výskyt nekvalitného spánku – zvýšený výskyt obezity
Následkov môže byť, samozrejme, oveľa viac. Faktory, ktoré ovplyvňujú následky dlhodobého stresu, sú rôzne. Niekedy im ani my sami nedokážeme zabrániť. Môže sa jednať o prípad generačných chorôb, genetiky a podobne. Ak už aj nejaké následky v dôsledku stresu nastanú, prvým krokom, ktorý je potrebné podniknúť, je návšteva lekára.
Otázky, ktoré vás zaujímajú
Čo je stres?
Stres predstavuje obrovský negatívny civilizačný problém 21. storočia. Ide o akúsi obrannú reakciu nášho organizmu na rozličné negatívne okolnosti v našom živote. Naše telo nám dáva najavo vonkajšími, teda fyzickými a vnútornými (psychickými) príznakmi, že niečo nie je v poriadku. Vtedy by sme mali zakročiť práve my a začať stresové situácie a celkovo stres z nášho života ,,vypratávať“. Viac informácií nájdete v úvode tohto článku, najmä pod nadpisom ,,Čo je to vlastne stres?“.
Ako sa prejavuje stres?
Môžeme hovoriť o príznakoch stresu v emocionálnej i fyzickej rovine. Príkladom môžu byť časté zmeny nálad, podráždenosť, nadmerné potenie, búšenie srdca a mnohé iné prejavy nášho organizmu. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Príznaky stresu“.
Ako zvládať stres a stresové situácie?
Najlepším bojovníkom proti stresu je práve naša psychika, no v niektorých prípadoch, ak stres nie je iba krátkodobého charakteru, je nutné, aby sme nášmu telu dopomohli aj medicínou. Jedná sa najmä o prípady, ak chronický, teda dlhodobý stres prerastie do závažnejších problémov s naším zdravím. Proti stresu môžeme bojovať aj pomocou rozličných relaxačných a športových aktivít. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Ako zvládať stres a ako sa ho zbaviť?“.
Čo robiť proti stresu a nervozite?
Stres je možné zvládať rozličnými spôsobmi. Jedným z nich je aj zaobstaranie si rozličných relaxačných predmetov proti stresu. Inou alternatívou by mohlo byť pravidelné cvičenie, joga, rozličné relaxačné aktivity či dokonca i oddych. Doprajte preto svojmu organizmu pravidelne dostatočný oddych. Ak by ste chceli vedieť viac, prosíme, prečítajte si informácie pod nadpismi ,,Odbúravanie stresu“ a ,,Ako zvládať stres a ako sa ho zbaviť“?.
Ako liečiť stres?
Stres ako obrovský problém je možné riešiť viacerými spôsobmi. Preferujte preto pred liečbou pomocou liekov alternatívne spôsoby znižovania príznakov stresu. Relaxačné, športové aktivity, oddych, liečivé bylinky či rozličné antistresové predmety. Ak už ani tieto spôsoby nebudú účinné, tak v takom prípade je asi najlepšou cestou pre Vás ísť za lekárom, ktorý Vám prípadne odporučí efektívne lieky. Viac informácií pod nadpismi ,,Ako zvládať stres a ako sa ho zbaviť“ a ,,Odbúravanie stresu“.
Aké poznáme lieky na stres?
Odborníci v prvom rade odporúčajú siahnuť po prírodnej medicíne, t. j. po rozličných rastlinách s liečivým účinkom na znižovanie príznakov stresu. Príkladom môžu byť rastliny ako ľubovník bodkovaný, medovka lekárska, levanduľa lekárska a podobne. Okrem rastlín by možno bolo pre Vás z dlhodobého hľadiska siahnuť aj po výživových doplnkoch, ktoré sú vo väčšine prípadov založené na prírodnej báze. Hľadajte hlavne výživové doplnky s vysokým obsahom horčíka, čiže magnézia. Tento prvok je zodpovedný za správne fungovanie nášho nervového systému, znižovanie napätia a únavy, a teda aj stresu. V horších prípadoch sa môžeme dokonca rozprávať aj o antidepresívach. Príkladom môže byť Xanax, Elicea, Alventa či Trittico. Každopádne je nutné vyhľadať odborníka.
Záver
Stres je už v súčasnosti akousi civilizačnou chorobou, aj keď nemôžeme hovoriť o chorobe v pravom slova zmysle. Túto ,,chorobu“ zažíva pravidelne alebo už zažil nejeden z nás. Nebezpečným sa stáva hlavne v prípade, ak sa už jeho príznaky prejavujú v dlhodobejšom horizonte. Krátkodobý stres nám na druhej strane občas prináša aj úžitok v podobe lepšej výkonnosti.
Ak sa snažíme hľadať vhodné riešenia na problémy so stresom, je nutné si ujasniť príčinu, ktorá je zodpovedná za jeho výskyt. Tieto príčiny môžu byť pozitívneho, ale i negatívneho charakteru.
Existuje veľmi veľa spôsobov, ako riešiť tento problém. Jedným z nich je riešenie pomocou alternatívnych spôsobov ,,liečby“. Doprajte si oddych, relaxujte, športuje, navštevujte rôzne meditačné kurzy. Jednoducho doprajte svojmu telu trošku oddychu. Ak ste však vystavovaní stresu a ním súvisiacim psychickým ťažkostiam v dlhodobejšom horizonte, je dobré navštíviť Vášho obvodného lekára a poradiť sa s ním o ďalšom postupe. On Vám v mnohých prípadoch poradí buď užívať výživové doplnky stravy s vysokým množstvom magnézia a vitamínu B6, alebo v tom horšom prípade Vám bude odporučené užívanie antidepresív.
Základom všetkého je však Vaša psychika. Ako Vašu psychiku nastavíte, tak aj bude fungovať. Nie vždy je to, samozrejme, možné, avšak aké signály nám naše telo dáva, tak tie sú zvyčajne odrazom toho, ako sme naladení, alebo akým životným štýlom žijeme alebo sa uberáme. Práve preto je naša psychika tak veľmi dôležitá, pretože ňou máme možnosť vo väčšine prípadov ovládať naše telo. Naše zdravé telo sa nám odvďačí za náš život plný radosti a bez stresu.
Vybrané zdroje:
- https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/472936-stresove-hormony-takto-nicia-nase-tela/
- http://www.symptomy.sk/choroby/stres
- https://fitastyl.sk/clanky/zdravie/co-sa-deje-vo-vasom-tele-ked-su-stresove-hormony-v-akcii
- https://www.zdravie.sk/clanok/53216/definicia-stresu-a-jeho-priciny
- http://webmagazin.teraz.sk/zdravie/stres-vplyv-zdravie-prejavy/2254-clanok.html
- https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Stres_(psychológia)
- https://eduworld.sk/cd/stanislava-miklovicova/1942/stres-u-deti-nepodcenujte-varuju-experti
- https://www.mojavyziva.sk/chudnutie-zo-stresu-je-nebezpecne/
- https://zena.pluska.sk/psychika-co-vam-spravi-s-menzesom/zdravie/intimne-zdravie/702137.html
- http://www.fytopharma.sk/sk/eshop/porciovane-caje/medovkovy-caj
- https://www.webnoviny.sk/ako-sa-zbavit-stresu-a-uzkosti-tieto-techniky-zarucene-funguju/
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/258521/v-tehotenstve-sa-snazte-byt-v-pokoji-stres-zhorsuje-odolnost-vasho-dietata/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/145855.php
- https://www.webmd.com/balance/stress-management/stress-symptoms-effects_of-stress-on-the-body#1
- https://www.apa.org/helpcenter/stress
- https://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_stress
- https://stromzdravia.sk/stres/ako-prebieha-ake-su-jeho-fazy/
- https://maxliving.com/healthy-articles/emotional-stress
- http://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/skodlivy-chronicky-stres-neuverite-co-vsetko-vami-robi.html
- https://www.alses.sk/blog/item/49-ako-zvladnut-stres.html
- https://www.everydayhealth.com/exercise-photos/exercises-that-relieve-stress.aspx
- https://bebrainfit.com/coloring-stress/
- https://zena.pluska.sk/stres-vam-nici-zazivanie/zdravie/choroby/539149.html
- https://www.zdravie.sk/clanok/54267/moze-stres-zvysit-riziko-vzniku-rakoviny
- http://www.istres.sk/ako-vplyva-chronicky-stres-na-srdce/
- https://dia.hnonline.sk/zdravie/547487-stres-a-jeho-vplyv-na-glykemie
- https://www.imodium.sk/co-sposobuje-hnacku/priciny-hnacky-stres-uzkost
- https://style.hnonline.sk/gastro/1686855-preco-pri-strese-priberame
- http://www.pluska.sk/izdravie/archiv/zdravie/dlhodoby-stres-moze-vyustit-do-vazneho-ochorenia.html