Panická porucha patrí medzi úzkostné poruchy. Ide o chronické psychické ochorenie, ktoré výrazne obmedzuje bežný život. Pod pojmom úzkostná porucha sa skrývajú rôzne fóbie, nadmerná úzkosť, pocit strachu,… , ktoré sa v minulosti označovali ako neurózy. Poznáme viac druhov úzkostných porúch.
Druhy porúch:
- Obsedantne kompulzívna porucha – vtieravé myšlienky alebo nutkanie opakovať isté jednanie (odídete z bytu a stále premýšľate či ste vypli žehličku, zavreli vodu,…tieto myšlienky vás prinútia vrátiť sa a všetko skontrolovať).
- Fóbie – intenzívny a pretrvávajúci strach z určitých predmetov (pavúky, hady, uzavreté priestory, strach z medziľudského kontaktu …). Vystavenie sa im môže vyvolať panický záchvat.
- Generalizovaná úzkostná porucha – nadmerné obavy, ktoré trvajú aspoň 6 mesiacov.
- A už spomínaná panická porucha, o ktorej si povieme viac.
Všetky tieto poruchy majú spoločného menovateľa – úzkosť. Úzkosť, pokiaľ je v norme je pre náš život dôležitá. Súvisí s pudom sebazáchovy a len vďaka nej sa nevyberieme cez tmavú uličku neskoro v noci, skontrolujeme či sme zamkli dvere a pri prechode cez cestu sa pozrieme či nejde auto. Istá hladina strachu, obáv a úzkosti nás drží v bezpečí. Ak je ale pocit strachu, obáv a úzkosti nadmerný vážne obmedzuje naše bežné aktivity. Cítime sa nepríjemne po fyzickej aj psychickej stránke.
Panická porucha
Pre panickú poruchu sú charakteristické opakované záchvaty úzkosti až paniky. Sú pre ňu typické telesné aj psychické prejavy. Panická porucha môže prepuknúť kedykoľvek, bez vonkajšieho popudu, zjavnej príčiny. Nedá sa predvídať. Zatiaľ čo pri fóbii je spúšťačom úzkosti konkrétny predmet, panika prepadne pacienta nečakane. Existujú aj záchvaty paniky, ktoré sa dajú očakávať. Najčastejšie sa s nimi stretneme pri fóbiách.
O panickej poruche hovoríme vtedy, keď máte opakované neočakávané záchvaty paniky – prudké návaly intenzívneho strachu ktoré dosiahnu maximum za pár minút. Ľudia, ktorí trpia touto poruchou žijú v neustálej obave z toho, že sa tento záchvat môže kedykoľvek opakovať. Ak ste mali 4 a viac panických záchvatov, alebo máte strach z ďalšieho záchvatu po prežití jedného môžete mať panickú chorobu.
Výskyt panickej poruchy
Touto poruchou trpí 1,5 až 3,5% populácie. Najčastejšie postihuje ženy. Vyskytuje sa medzi 20 až 30- tym rokom života.Panická porucha je neraz spojená s ďalšou úzkostnou poruchou.
Zároveň s touto poruchou sa u takmer polovici pacientov prejaví aj agorafóbia (strach z otvorených priestranstiev – strach z návštevy verejných priestranstiev, nákupných centier, cestovania,…).
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
35% pacientov má panickú poruchu a aj silnejšiu formu depresie. U niekoho bola najskôr depresia a neskôr sa rozvinula porucha. U iných bola panická porucha skôr než depresia. Často krát sa ale k lekárom dostanú pacienti až keď sa u nich rozvinú obe ochorenia.
Poslednou psychickou poruchou, ktorá sa so záchvatmi paniky spája je generalizovaná úzkostná porucha.
Záchvaty paniky
Intenzívna vlna strachu, nával úzkosti, pocit, že umierate, alebo sa zbláznite – to sú najčastejšie pocity pri panickom záchvate. Takýmito pocitmi si minimálne raz za život prejde takmer každý z nás. Ak máte prejsť cez nie práve bezpečný most, ak máte verejne vystúpiť s prejavom, nastúpiť prvý krát do lietadla … v situáciách kedy sa cítite v ohrození a nemôžete ujsť prepadne panika skoro každého. Mnoho ľudí prekoná v živote jeden – dva panické záchvaty bez toho aby sa zopakovali. Sú ale aj ľudia, u ktorých môže panický záchvat prerásť do panickej poruchy. V tomto prípade vás už môže panika prepadnúť bez zjavnej príčiny kdekoľvek a kedykoľvek (aj počas spánku)
Príznaky panickej poruchy
Príznaky panického záchvatu dosiahnu vrchol do 10 minút. Zväčša trvajú 20 – 30 minút, ale záchvat môže trvať aj dlhšie než hodinu. Dĺžka záchvatu a aj príznaky sa môžu u každého líšiť.
- Zrýchlené dýchanie – dýchavičnosť, pocit hrče v krku
- Búšenie srdca
- Bolesť na hrudníku, bolesť hlavy
- Triaška
- Potenie
- Závrat, slabosť, mdloby
- Zimnica, alebo návaly horúčavy
- Nevoľnosť, kŕče v žalúdku
- Pocit že umriete, alebo sa zbláznite
- Strach zo straty kontroly
- Mravčenie, pocit brnenia
- Vnútorný nepokoj
- Točenie hlavy
- Pocit, že to čo sa naozaj deje nie je skutočné, pocit oddelenia sa od seba samého
Po odznení záchvatu sa pacient cíti unavený, vyčerpaný a slabý. Následný strach a obavy z možného ďalšieho záchvatu môžu viesť k ďalšiemu záchvatu.
Príznaky si často krát zamieňa pacient so srdcovým záchvatom. Podstupujú mnoho vyšetrení u rôznych odborníkov (gastroenterológia, interné, kardiológia, neurológia,…) v domnení, že ide o fyzické ochorenie. Návaly paniky dokážu naozaj spustiť množstvo príznakov, pri ktorých si myslíte, že ide o život.
Príčiny vzniku panickej poruchy
Nevie sa presne čo túto poruchu spôsobuje. Zatiaľ čo niekto zvládne nával paniky bez rozvinutia choroby, u niekoho sa porucha rozvinie už po prvom – druhom záchvate.
Predpokladá sa genetická súvislosť (ak niekto vo vašej rodine trpel záchvatmi paniky je väčšia pravdepodobnosť, že ich budete mať aj vy).
Panická porucha sa tiež môže prejaviť vo významných životných zmenách ľudí – odchod na vysokú školu, presťahovanie sa, narodenie dieťaťa,…
Ďalšími možnými spúšťačmi panickej poruchy môžu byť
- Nerovnováha látok v mozgu (hlavne serotonín a noradrenalín)
- Vyššia citlivosť na oxid uhličitý
- Vyvodzovanie katastrofických scenárov aj z úplných maličkostí.
Diagnostikovanie
Keď vás prvý krát prepadne panika s najväčšou pravdepodobnosťou zavoláte prvú pomoc. Búšenie srdca, pot, zimnica, zhoršené dýchanie,… budete si myslieť , že máte infarkt. V nemocnici podstúpite všetky vyšetrenia. Ak dopadnú negatívne a vám infarkt nehrozí pôjdete k svojmu lekárovi. Ten, na základe popísaných príznakov vás môže poslať na ďalšie vyšetrenia. Skôr než sa stanoví diagnóza „panická porucha“ je potrebné vylúčiť iné ochorenia. Ak sa vylúči fyzické ochorenie a všetky výsledky budú negatívne odporučí vás lekár k odborníkovi – psychiatrovi. Na to, aby bola táto porucha diagnostikovaná musia sa u vás prejaviť minimálne 4 záchvaty paniky s minimálne štyrmi príznakmi počas 4 týždňov.
Liečba panickej poruchy
Panická porucha je liečiteľná. Môže to trvať aj pár rokov, ale môžete sa jej pri správnej liečbe zbaviť, alebo aspoň výrazne obmedziť jej príznaky.
Lieky
- Antidepresíva – aj keď sa tieto lieky najčastejšie používajú na liečbu depresie sú účinné aj na panickú poruchu. Najčastejšie ide o lieky, ktoré vplývajú na hladinu noradrenalínu a serotonínu ( neurotransmitery, ktoré prenášajú signály v mozgu) – inhibítory spätného vychytávania serotonínu, alebo inhibítory spätného vychytávania noradrenalínu.
- Benzodiazepíny
Kým lekár nájde správny typ liekov môže to chvíľu trvať a vy budete musieť užívať viac druhov liekov. Niektoré antidepresíva vám nemusia sadnúť, niektoré vo vás vyvolajú nežiaduce reakcie,…všetko konzultujte so svojim lekárom. Neprerušujte liečbu bez toho aby ste sa o tom neporozprávali s ním.
Terapie
Kognitívno – behaviorálne terapie – skupinové, alebo individuálne. Tu sa spolu s lekárom budete snažiť zistiť čo spúšťa vaše záchvaty paniky, naučíte sa ako prekonávať tieto stavy, ako ovládnuť strach z možného ďalšieho záchvatu. Naučíte sa zbytočne nezveličovať a stúpne aj vaše sebavedomie.
Domáca liečba
Doma môžete urobiť veľa vecí na to, aby ste zmiernili príznaky záchvatu
- Dodržujte pravidelný denný režim
- Doprajte si dostatok odpočinku a spánku
- Vyhýbajte sa alkoholu, kofeínu a nelegálnym drogám
Strava
Zmenou jedálnička, alebo pridaním niektorých jedál môžete príznaky záchvatu zmierniť.
Zelený čaj – obsahuje L-theanín, ktorý znižuje hladinu stresových hormónov a zvyšuje hladinu serotonínu a neurotransmiterov.
Horká čokoláda – obsahuje flavonoly – antioxidanty, ktoré zlepšujú prietok krvi v mozgu. Tak sa mozog lepšie prispôsobí stresovým situáciám. Znižuje hladinu stresových hormónov.
Kurkuma – podporuje zdravie mozgu a je tak prevenciou proti úzkostným poruchám. Znižuje zápalové markery, ktoré sú často spojené s úzkostnými poruchami.
Harmanček – čaj z tejto rastliny má upokojujúce a protizápalové účinky. Zmierňuje príznaky úzkostných porúch.
Losos – obsahuje omega 3 mastné kyseliny a vitamín D. Regulujú dopamín a serotonín. Predchádzajú mozgovej disfunkcii ktorá vedie k rôznym duševným poruchám.
Čo robiť počas záchvatu paniky
Keď vás prepadne záchvat máte pár minút na to aby ste zareagovali. Najlepšie čo môžete urobiť je
- Zostaňte na mieste (ak práve šoférujete zastavte auto).
- Začnite sa sústrediť na niečo upokojujúce vo vašej blízkosti. Upokojte svoju myseľ. Počas záchvatu sa zamerajte na jeden objekt a nič iné nevnímajte. Všetku svoju pozornosť napr. na hodiny, sledujte ručičky, všimnite si ich farbu, zaoblenie, tvar,… príznaky môžu ustúpiť.
- Upriamte svoju pozornosť na niečo, čo vás udrží v realite (pri záchvate sa často dostaví pocit, že všetko čo sa deje okolo nie je reálne, dostaví sa pocit odlúčenia, alebo oddelenia od reality). Podupkávajte si nohou, zamerajte sa na vzor vašej blúzky,… takto sa zameriate na niečo objektívne čo vás udrží v realite.
- Myslite na to, že záchvat paniky nie je nebezpečný, že trvá len chvíľu a rýchlo pominie. Uvedomte si, že sa nejedná o infarkt ani žiadnu inú život ohrozujúcu príhodu. Zbavte sa tohto strachu a znížite príznaky záchvatu.
- Na začiatku záchvatu zavrite oči. Panický záchvat môže vo vás spustiť aj okolie s množstvom podnetov. Takto zablokujete akékoľvek vonkajšie podnety a lepšie sa môžete sústrediť na dýchanie.
- Levanduľa má upokojujúce účinky – zbavuje stresu. Majte ju vždy po ruke. Po záchvate vás jej vôňa, alebo čaj s nej upokoja. Levanduľu nekombinujte s benzodiazepínmi – môže spôsobiť intenzívnu ospalosť.
- Mantra – od začiatku záchvatu si opakujte, že to nič nie je, že to rýchlo prejde, …. zvoľte si jednu vetu, ktorá vás upokojí a počas záchvatu ju dokola v mysli opakujte až kým záchvat nezačne ustupovať.
Udržte si kontrolu
- Začnite zhlboka pomaly dýchať. Pri nádychu počítajte do štyroch, jednu sekundu držte vzduch v sebe a počas výdychu zas počítajte do štyroch. Predídete tak hyperventilácii a zmiernite príznaky záchvatu.
- Svalové relaxačné techniky – postupne napínajte a uvoľňujte svaly. Začnite napr. svalmi na nohách. Skrčte prsty na nohách a potom ich uvoľníte. Pár krát to zopakujte. Postupujte takto až k bruchu. Vždy si uvedomte rozdiel medzi napnutým a uvoľneným svalom. Od brucha pokračujte k pleciam a krku až k rukám a tvári. Táto technika spolu s hlbokým dýchaním môže zastaviť nastupujúci panický záchvat.
- Cvičenie – počas záchvatu necvičte, ale cvičeniu sa venujte. Jednoduché, ľahšie cvičenie zvyšuje hladinu endorfínov v krvi. Endorfíny sú hormóny šťastia, ktoré vám zlepšia náladu a zaženú stres.
Možno záchvat nezastavíte, ale niektorým z týchto spôsobov určite jeho prejavy zmiernite. Možno to bude chcieť skombinovať viac spôsobov. Každý človek reaguje na niečo iné. Nájdite si to, čo pomôže zmierniť príznaky práve vám.
Panická porucha verzus úzkosť
Veľa ľudí si mýli úzkosť so záchvatom paniky. Majú veľa spoločných príznakov, ale rozdiel medzi nimi existuje.
Úzkosť môže byť mierna, alebo silná. Pocit úzkosti zažívame bežne počas každodenných aktivít a veľmi nás neovplyvňuje. Panická porucha zasahuje do bežných činností, má vážne rušivé príznaky.
Záchvaty paniky sú častejšie, intenzívnejšie a fyzické prejavy sú výraznejšie a závažnejšie než prejavy úzkosti.
Úzkosť nás opantáva postupne. Panický záchvat príde náhle a rýchlo.
Úzkosť najčastejšie vyvolá stresujúca a nebezpečná situácia. Záchvat paniky nepotrebuje žiadny spúšťač aby sa dostavil. Spustí sa bez zjavnej príčiny, okrem prípadov, kedy sa dá očakávať. Vtedy je spúšťačom nejaká fóbia (napr. strach z pavúkov – ak človeku, ktorý sa bojí pavúkov ukážete pavúka môže u neho takmer okamžite nastať panický záchvat).
Pri úzkosti nemáme pocit, že to čo sa deje nie je reálne, nemáme pocit odlúčenia a ani sa neobávate smrti.
Slovo na záver
Panická porucha je ochorenie, ktoré vyvoláva v pacientoch strach z ďalšieho neočakávaného záchvatu. Nevedia kedy príde, čo ho spúšťa a ani ako mu predísť. Preto sa často stiahnu do súkromia, trávia takmer všetok čas doma, sociálne sa izolujú a neustále žijú v strachu a napätí. Majú strach z ďalšieho návalu paniky,… práve udržiavanie týchto obáv v sebe môže spustiť ďalší nával paniky. Začarovaný kruh, z ktorého navonok nie je únik. Ale len navonok. Pomoc totižto existuje a ak sa nebojíte o ňu požiadať môžete žiť ďalej plnohodnotný život so všetkými jeho krásami.
Zaujímajú vás tieto otázky
Čo je to panická porucha?
Panická porucha je zaraďovaná medzi tzv. úzkostné poruchy. Môžeme hovoriť o tom, že ide o chronické ochorenie psychického charakteru obmedzujúce bežný život človeka. Pre panickú poruchu sú typické rozličné záchvaty na pravidelnej báze. Viac informácií nájdete v tomto článku v úvode alebo pod nadpisom ,,Panická porucha“.
Ako a prečo vzniká?
Odborníci ešte nevedia exaktne určiť presné dôvody vzniku panickej poruchy. Predpokladá sa však, že jedným z dôvodov je genetika. Okrem toho za panickú poruchu môžu byť zodpovedné aj faktory ako zvýšená citlivosť na oxid uhličitý či nerovnováha látok v našom mozgu. Táto porucha je typická svojimi intenzívnymi a neočakávanými návalmi paniky. Viac informácií nájdete pod nadpismi ,,Výskyt panickej poruchy“ a ,,Príčiny vzniku panickej poruchy“.
Je panická porucha dedičná?
Áno, mnohí odborníci sú zástancami toho, že táto porucha psychického charakteru môže vzniknúť kvôli dedičným predispozíciám. Ak teda Vaši príbuzní už trpeli príznaky ako neočakávané a pravidelné návaly paniky či úzkosti, existuje šanca, že aj Vy budete trpieť raz takýmito stavmi.
Ako ju liečiť?
Máme pre Vás dobrú správu, a to, že túto chorobu je možné liečiť, a to niekoľkými spôsobmi. Najznámejšou metódou liečby je liečba pomocou liekov (antidepresíva či benzodiazepíny). Alternatívou môže byť kognitívno-behaviorálna terapia, domáca liečba či vhodná strava (napr. zelený čaj, horká čokoláda či losos). Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Liečba panickej poruchy“.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/health/panic-disorder#symptoms
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/panic-attacks/symptoms-causes/syc-20376021?p=1
- https://www.healthline.com/health/mental-health/myth-vs-reality-panic-attacks#4