Mnoho ľudí sa v 21. storočí stretáva s rozličnými ochoreniami, či inými zdravotnými problémami, ktoré im výrazne komplikujú život. Niektoré zdravotné ťažkosti sú pomerne bežnou záležitosťou a po čase sa vytratia. Je však nutné poznať príčiny takýchto zdravotných ťažkostí a riešenia, ako sa ich čo najefektívnejšie zbaviť. Jednou z takýchto zdravotných ťažkostí je aj nevoľnosť. Ide o pocit, ktorý potrápil už mnohých ľudí. Patríte k nim aj vy?
Čo je to nevoľnosť?
Obsah článku
Nevoľnosť, inak povedané nausea, predstavuje nezvyčajný nepríjemný pocit v žalúdku (niekedy aj v hlave), ktorý je sprevádzaný nutkaním na zvracanie. Nevoľnosť je iba reakciou organizmu na nejaký zdravotný problém. Zvracanie, na druhej strane, je reflexom organizmu za účelom zbavenia sa toxických látok. Je dôležité si uvedomiť, že nevoľnosť nie je ochorením. V prípade nevoľnosti hovoríme iba o symptóme toho, že sa s naším telom niečo deje.
Nevoľnosť je zaujímavá z toho hľadiska, že môže ísť o reakciu v podstate na akúkoľvek príčinu. Príkladom môže byť stres, menštruácia alebo migréna.
Príznaky nevoľnosti
Ako sme už spomínali v úvode tohto článku, nevoľnosť je len reakciou organizmu na určitý nežiadúci stav, ktorý je vo väčšine prípadov sprevádzaný aj nutkaním na zvracanie či samotným zvracaním. Možno sa pýtate, aké sú najčastejšie príznaky nevoľnosti. Medzi najčastejšie príznaky nevoľnosti patria:
- závraty
- potenie
- triaška
- strata chuti do jedla
- bolesť brucha
- bolesť hlavy
Nevoľnosť a jej príčiny
Aj keď nehovoríme vyslovene, v prípade nevoľnosti, o ochorení, medicína pozná určité príčiny, ktorých symptómom je práve nevoľnosť. Možno ste nevedeli, ale nevoľnosť môže byť dokonca aj nežiadúcim účinkom mnohých liekov, napríklad liekov obsahujúcich opioidy. Určite bude pre vás novinkou to, že ak si radi doprajete veľké množstvo sladkostí, tak práve nevoľnosť môže byť aj vedľajším efektom takejto nadmernej konzumácie.
Tento symptóm sa vo väčšine prípadov objavuje aj počas liečby niektorých ochorení, napríklad pri chemoterapii či celkovej anestézii. Dokonca sa v tehotenstve tento symptóm označuje nesprávne ako ranná nevoľnosť. Vo väčšine prípadov sa však nemáte prečo obávať a tento prejav organizmu treba brať s nadhľadom.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Najčastejšie príčiny
Ako sme už spomínali, v prípade nasledujúcich príčin sa nemáte čoho obávať. Chce to čas a nevoľnosť by mala postupne zmiznúť v závislosti od intenzity liečby danej príčiny. Medzi takéto bežné príčiny patria:
- požívanie alkoholických nápojov – situácia tzv. opice po nadmernom požití alkoholu
- jazda autom, loďou či lietadlom – tzv. cestovná nevoľnosť
- mdloby
- menštruácia
- migréna
- nervozita
- vedľajšie účinky liekov
- nízky krvný tlak
- otrava potravou
- nadmerná konzumácia jedla (prejedanie sa)
- začiatky tehotenstva
- spánková deprivácia
- nechutenstvo
- strach
- stres
- úzkosť
- závraty
Nevoľnosť ako sprievodný jav ochorení
Samozrejme netreba hneď spanikáriť a po každej nevoľnosti myslieť hneď na ochorenie. Pravidlom býva, že ak tento symptóm u vás pretrváva viac ako 3 dni, je viac ako pravdepodobné, že ide o sprievodný jav určitého ochorenia – môže ísť aj o bežné ochorenie, ako angínu či chrípku, ale tu však tento zoznam nekončí. O akých ochoreniach sa teda rozprávame?
- Addisonova choroba
- akútny radiačný syndróm
- depresia
- apendicitída
- Crohnova choroba
- diabetes mellitus (cukrovka)
- gastritída
- infarkt myokardu
- chronický únavový syndróm
- obličkové kamene
- nádor v mozgu
- meningitída (zápal mozgových blán)
- rakovina
- norovírus
- otras mozgu
- žalúdočný vred
- ovčie kiahne
- pneumónia (zápal pľúc)
- zlyhanie obličiek
- črevná chrípka
- vírusová hepatitída
Liečba – čo je dôležité vedieť o nevoľnosti?
Nausea vás môže, najmä ak je sprevádzaná dlhodobým zvracaním, doviesť až k dehydratácii a k nerovnováhe elektrolytov v organizme. Ako najlepšie potláčať tento nepríjemný problém?
- Liečba by sa mala zameriavať na podávanie menších dávok tuhej potravy, čo nie je vždy ľahké, pretože pri nevoľnosti často človek nemá chuť do jedla.
- Ak ste dehydrovaní, je nutné opäť rehydratovať organizmus roztokmi elektrolytov perorálne alebo infúziou.
- Ak ste po operácii a trpíte týmto syndrómom, najlepšími liečivami na zbavenie sa tejto nepríjemnej komplikácie sú dexamethazon, ondancetron, promethazin, dimenhydrinát a droperidol.
- Nevoľnosť v období tehotenstva sa väčšinou rieši iba prírodnými prostriedkami, napr. mäta, zázvor či ľahko stráviteľná potrava.
- Možno ste nevedeli, ale aj antidepresíva s látkou mirtazapín majú tzv. antiemetické účinky, teda pomáhajú v boji proti nevoľnosti a zvracaniu.
- Medzi najúčinnejšie spomedzi prírodných liekov patria zázvor alebo mäta pieporná.
Nevoľnosť v tehotenstve a ranná nevoľnosť
Tehotenstvo je typické aj tým, že krásne obdobie je sprevádzané aj nepríjemnými symptómami, ku ktorým určite patrí aj nevoľnosť. Ľudia občas pomenúvajú tento symptóm tehotenstva aj ranná nevoľnosť, čo nie je úplne korektné. Je pravdou, že niektoré ženy pociťujú príznaky nevoľnosti v najväčšej intenzite práve ráno, no lekári väčšinou pojem ranná nevoľnosť nepoužívajú. Ak by sme sa mali baviť o rannej nevoľnosti, táto trápi približne tri štvrtiny tehotných žien v prvom trimestri gravidity.
Príznaky nevoľnosti počas gravidity sú v mnohých prípadoch sprevádzané aj zvracaním. Prvé príznaky prichádzajú približne okolo šiesteho týždňa gravidity, ale môžu sa objaviť už po štyroch týždňoch.
Aké sú príčiny?
Za týmto nepríjemným stavom stoja fyzické zmeny, ktoré sa dejú v tomto období v ženskom tele. Vo veľkej miere sú za tento problém zodpovedné hormóny, no existujú aj iné príčiny. Pozrime sa na to:
- humánny choriový gonadotropín – hCG – ide o hormón, ktorého hladina sa v počiatkoch tehotenstva zvyšuje, ide o akýsi prvý ukazovateľ toho, že je žena gravidná
- estrogén
- čuch ženy, ktorý sa zlepšuje a vyššia citlivosť na pachy – totižto pachy niektorých jedál zapríčiňujú počas tehotenstva nutkanie na zvracanie
- stres – najnovšie výskumy hovoria, že za zvracanie a nevoľnosť môže byť zodpovedný aj stres
Faktory, ktoré zvyšujú riziko výskytu nevoľnosti v tehotenstve
Tieto faktory sú len akýmsi vodítkom a potenciálnym rizikom výskytu tohto symptómu, nemusí ísť nevyhnutne o istotu, že sa vyskytne.
- ak čakáte dvojčatá alebo viac detí naraz
- ak ste už rannú nevoľnosť v tehotenstve zažili
- ak ste už pociťovali tento symptóm ako nežiadúci efekt antikoncepčných tabletiek
- genetické predispozície
- ak čakáte dievčatko
Nevoľnosť počas menštruácie
Nevoľnosť počas menštruačného cyklu je pomerne bežným javom, nakoľko podobne ako počas tehotenstva dochádza v tele ženy k rôznym zmenám. Tento symptóm sa najčastejšie vyskytuje počas tzv. migrenóznej menštruácie, ktorá je sprevádzaná silnými kŕčovitými bolesťami v podbrušku, bolesťou hlavy, nevoľnosťou či hnačkou. Táto bolesť často vyráža až do chrbta.Väčšina žien si s týmito symptómami vie hravo poradiť liekmi proti bolesti, a teda nevyhľadávajú lekársku pomoc, nakoľko tieto symptómy trvajú maximálne 3 dni.
Za túto bolestivú menštruáciu môžu hormonálne zmeny, resp. nerovnováha vo vegetatívnom nervovom systéme. Určite navštívte lekára ak vás tieto symptómy trápia dlhšiu dobu.
Zaujíma vás
Čo je nevoľnosť?
Nevoľnosť predstavuje nepríjemný pocit v žalúdku alebo inej časti tráviaceho traktu, čo nám častokrát navodzuje aj pocit na zvracanie alebo samotné zvracanie. Často je sprevádzaná symptómami, ako sú napríklad triaška, bolesť brucha, nechuť do jedla či potenie.
Aké sú príčiny nevoľnosti od žalúdka?
Najčastejšie sa jedná o pokazený žalúdok, tzn. nadmerná konzumácia jedla, konzumácia nevhodného jedla alebo nadmerné požitie alkoholu. Avšak za prejav nevoľnosti môžu byť zodpovedné aj rôzne závažnejšie ochorenia, ktoré nájdete pod nadpisom ,,Nevoľnosť ako sprievodný jav ochorení“.
Ako sa prejavuje nevoľnosť v tehotenstve?
Nevoľnosť v tehotenstve sa u väčšiny žien prejavuje nutkaním na zvracanie a nepríjemným pocitom v žalúdku najmä v ranných hodinách. Tento jav sa bežne vyskytuje najmä v prvom trimestri obdobia gravidity.
Ako sa zbaviť nevoľnosti?
Účinnou voľbou v boji proti nevoľnosti je jednoznačne zázvor. Výhodou zázvoru je aj to, že jeho konzumácia nemá žiadne vedľajšie účinky a môžete ho konzumovať v rôznych formách – čaj, kandizovaný zázvor alebo požutie kúska čerstvého zázvoru. Nevoľnosť by mala v krátkej dobe ustúpiť. Ďalším riešením môže byť odvar z rumančeka kamilkového, ktorý má priaznivé účinky na trávenie a pôsobí upokojujúco.
Vybrané zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Nevolnost
- https://primar.sme.sk/c/7185711/ako-si-pomoct-pri-nevolnosti.html
- https://www.babyweb.sk/vracanie-nevolnost-preco-tehotne-zeny-trpia
- https://zena.pluska.sk/4-anomalie-pri-menstruacii-aj-toto-sa-stava/zdravie/intimne-zdravie/609533.html