Ospalosť, alebo zvýšená spavosť môže byť príznakom mnohých problémov. Zväčša je jej príčina známa – nedostatok nočného spánku. Poruchy spánku sú jednou z naj častejších príčin ospalosti počas dňa, ale nie sú jedinou príčinou.
Pokiaľ vás ospalosť prepadne len z času na čas je ešte všetko v poriadku. Ak sa ale tento stav u vás opakuje často a o príčine netušíte je na čase vyhľadať pomoc. Zvýšená spavosť, chuť ľahnúť do postele a spať nemusí byť len znakom nedostatku spánku, ale aj spánkovej poruchy či iného zdravotného problému.
Kedy je ospalosť problém
Obsah článku
Zvýšená spavosť zasahuje do každodenných aktivít , má vplyv na bežný život a nepriaznivo ho ovplyvňuje. Tento problém sa týka aj vás ak
- Máte problém sa ráno zobudiť
- Často cítite ospalosť počas dňa
- Ospalosť aj napriek dostatku spánku nezmizne
Ak sa k týmto príznakom pridajú aj ďalšie symptómy ako napr
- Strata chuti do jedla
- Podráždenosť, náladovosť, nervozita, pocit úzkosti
- Problém s koncentráciou, pamäťou, myslením
Všetky tieto symptómy znepríjemňujú život, zasahujú doň a výrazne ho ovplyvňujú.
Ospalosť verzus únava
Ospalosť a únava – slová, ktoré sa často zamieňajú a v veľa ľudí v nich nevidí rozdiel. Rozdiel v nich ale je a je dôležité rozpoznať o čo vlastne ide. Závisí od toho správne určenie diagnózy a nastavenie liečby.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Ospalosť – je túžba po spánku. Čím dlhšie ste bdelí tým je chuť spať väčšia a väčšia. Je to zapríčinené chemickou látkou (neurotransmiter), ktorá sa produkuje v mozgu – adenozín. Tvorba tejto látky sa počas dňa zvyšuje a vo večerných hodinách je na maxime. Práve vtedy pocítime veľkú chuť na spánok a hneď ako sa naskytne možnosť spať zaspíte. Ospalosť je pre kvalitný spánok potrebná – uľahčuje a zrýchľuje zaspávanie. Ráno, po zobudení ospalosť takmer necítite – hladina adenozínu je na minime ale ako deň ubieha hladina tejto látky sa postupne zvyšuje. V noci, keď spíme sa hladina adenozínu znižuje.
Kofeín účinky tohto neurotransmiteru ruší, ospalosť ustupuje a my sme bdelší. Alkohol zvyšuje tvorbu adenozínu a zvyšuje pocit ospalosti.
Únava – únava, strata energie, vyčerpanosť – pri týchto pocitoch cítite niečo úplne iné než pri ospalosti. Ťažoba v rukách, či nohách, cítite, že vám chýba energia a vitalita, ste vyčerpaní fyzicky aj psychicky, ale nie ospalí. Pri únave necítite túžbu spať a aj keď si pospať môžete nie vždy zaspíte. Unavení sa môžete cítiť aj keď sa vyspíte.
Kedy môžete cítiť ospalosť
Najväčšiu ospalosť človek cíti vo večerných hodinách kedy je v organizme najviac adenozínu. Čím dlhšie spánok odkladáme tým je ospalosť väčšia.
Cirkadiánny rytmus – ak ste práve prekonali dlhú cestu a prešli niekoľkými časovými pásmami môže vás túžba po spánku prepadnúť aj v strede dňa. Týka sa to vašich biologických hodín a nastavenia spánkového režimu. Po pár dňoch sa ale ospalosť vytratí a organizmus si zvykne na nové striedanie dňa a noci.
Nedostatok spánku – najčastejšia príčina ospalosti môže znamenať problémy s kvalitným spánkom. Možno aj strávite v posteli potrebný čas, ale váš spánok nemusí byť dostatočný. Poruchy spánku sú najbežnejšou príčinou nadmernej ospalosti.
- Syndróm nepokojných nôh – nutkanie hýbať nohami je tak silné, že vám nedovolí dopriať si hlboký spánok. Každých 30 – 40 sekúnd musíte pohnúť nohami aj počas noci. Nutkanie je silnejšie ak je človek v pokoji, ak sa nepohybuje, alebo ak sa snaží zaspať. Tento syndróm môže postihnúť aj iné časti tela, netýka sa výlučne len nôh.
- Spánková apnoe – existujú dva druhy spánkovej apnoe Obštrukčná spánkové apnoe – dýchacie cesty sú zablokované. Dochádza k chrápaniu. Centrálna spánková apnoe – mozog nevyšle signál k nadýchnutiu sa. Do organizmu sa pri oboch druhoch apnoe nedostáva dostatok kyslíka, spánok je nedostatočný. Tento deficit sa prejaví počas dňa ospalosťou. O problémoch s dýchaním počas ani nemusíte nič vedieť. Dozviete sa to až od partnera, ktorý vám povie ako sa v noci správate (chrápete, nepravidelne dýchate, máte dlhé prestávky medzi jednotlivými nádychmi,…)
- Narkolepsia – porucha spánku v ktorej hrá hlavnú úlohu REM fáza spánku. Kedykoľvek cez deň postihnutého prepadne nadmerná ospalosť až spavosť. Prejde rovno do REM fázy – ochabnutie svalov až paralýza, rýchle pohyby očí. Tento „záchvat spánku“ trvá pár sekúnd až niekoľko minút.
Za ospalosťou môžu byť aj psychické problémy.
Depresia – pri tomto psychickom ochorení často dochádza k zmenám spánkového režimu. Problémy so zaspávaním, slabým spánkom, alebo skoré či neskoré prebúdzanie, ktoré depresiu doprevádzajú si vyberá svoju daň. Počas dňa sa cítime ospalí, unavení, nedokážeme sa na nič sústrediť. Zvýšená spavosť a únava ale môže byť aj prvým príznakom depresie. Môže sa prejaviť ešte skôr než vy sami zistíte, že nie všetko je v poriadku. Depresia nepriaznivo ovplyvňuje spánok, ale aj nekvalitný spánok môže spôsobiť depresiu. Liečbou jedného problému sa môžete zbaviť aj toho druhého.
Vek – s pribúdajúcim vekom sa skracuje čas spánku. Starší ľudia tento deficit nahrádzajú spaním cez deň. Ospalosť príde najčastejšie v poobedných hodinách a tak si na hodinku zdriemnu. Takýto poobedný odpočinok môže spôsobiť problémy – vo večerných hodinách ospalosť nie a nie prísť, necítite únavu a trvá dosť dlho kým sa vám podarí zaspať.
Lieky – pozorne si prečítajte informácie o liekoch, ktoré užívate. Vedľajšie účinky niektorých liekov spôsobujú ospalosť.
Ospalosť po obede
Značná časť populácie cíti ospalosť po obede. Dosť dlho sa za príčinu považoval práve obed – veľká porcia sýteho jedla. Predpokladalo sa, že organizmus sa orientuje na trávenie potravy miesto toho aby nás udržal bdelými. Ak by to bola pravda, ospalosť by sme cítili aj hneď po výdatných raňajkách, či olovrante. Niektoré potraviny obsahujú látku tryptofán, ktorá sa v organizme premieňa na serotonín a následne na melatonín (hormón, ktorý riadi spánkový cyklus). Predpoklad, že takto prijatý hormón v tele spôsobuje ospalosť je málo pravdepodobný. V potravinách je tryptofánu veľmi málo, jeho účinky na organizmus sú v strede dňa zanedbateľné.
Za chuť vyspať sa hneď po obede môže zas adenozín v kombinácii s cirkadiánnym rytmom. Hladina adenozínu je v poobedných hodinách vyššia než doobeda. Tu nastupuje do úlohy cirkadiánny rytmus, ktorý bojuje proti tejto látke. Udržiava nás v bdelom stave. Akýkoľvek útlm tohto rytmu v nás vyvolá veľkú túžbu po spánku. Toto sa najčastejšie deje medzi 13 – tou a 15 – tou hodinou poobede. Ak si dáte kávu, alebo pár minút budete ospalosť prekonávať cirkadiánny rytmus sa zas vzchopí a bude potláčať účinky adenozínu až do večerných hodín.
Ako sa zbaviť ospalosti?
Zdriemnutie
Hovorí sa, že poobedné spanie môže spôsobiť problémy so zaspávaním večer. Pravda je to len na polovicu. Najlepším riešením ospalosti je spánok. Ak vás prepadne v strede dňa vyspite sa, ale len na 10- 20 minút. Takéto zdriemnutie nie je na škodu – nedostanete sa do hlbokej fázy spánku a večer pokojne zaspíte.
Kofeín
Kofeínové nápoje potláčajú účinky adenozínu, ale nie je dobré to s nimi preháňať. Ak vás nepreberie jedna káva nesiahajte hneď po ďalšej. Na udržanie bdelosti skúste niečo iné. Nie je vhodné užívať kofeínové nápoje po 17 -tej hodine. Ich účinok by mohol trvať aj do neskorých nočných hodín a vy by ste mali problém zaspať.
Sacharidy
Mnohí z nás siahajú po cukroch keď pocítia ospalosť. Pravda je, že sacharidy nám dodajú rýchlo energiu, ale tá sa aj rýchlo minie a naša ospalosť sa vráti s ešte väčšou nástojčivosťou. Miesto toho si doprajte ľahký obed plný zeleniny a ovocia. Budete nabití energiou až do času večere.
Cvičenie
Nebojte sa, malá rozcvička, alebo pár minútová prechádzka na čerstvom vzduchu vás preberie. Ak vás prepadá ospalosť každý deň približne v rovnakú hodinu vyberte sa na prechádzku ešte skôr ako na vás doľahne. Takto jej predídete. Neprežeňte to s aktivitou – mohla by viesť k únave a to nie je práve to čo chcete dosiahnuť.
Doprajte si viac spánku
Ospalosť môže byť následkom nedostatočného spánku. Doprajte si viac odpočinku v noci, choďte spať o hodinu či dve skôr a cez deň zostanete bdelí a svieži až do večera.
Jasné svetlo
Cirkadiánny rytmus funguje na základe dňa a noci. Večer, keď ubúda svetlo cítime sa ospalejší. V organizme sa začína produkovať melatonín, ktorý nám diktuje ísť spať. Jasné svetlo môže produkciu tohto hormónu narušiť a my zostaneme dlhšie bdelí. Zbytočne to so svetlom nepreháňajte – mohlo by dôjsť k narušeniu spánkového režimu a spôsobiť nespavosť.
Hluk
Hlučné prostredie nám nedovolí zaspať. Nemyslí sa tým tikot hodín, ani bzučanie ventilátora. Podstatné sú zvuky v pozadí, ktoré neočakávame – hudba, televízor, rádio – každú chvíľu z nich ide iný zvuk, ktorý vzbudí našu pozornosť a preberie nás.
Teplota
Zmena teploty nás na chvíľu preberie. Na náhly pokles, alebo nárast teploty nás organizmus upozorní a my sa preberieme. Pozor – funguje to len na chvíľu. Hneď ako si na zmenenú teplotu zvykneme zas pocítime ospalosť.
Neseďte
Ak chcete potlačiť ospalosť postavte sa, alebo sa posaďte vzpriamene. Vaše telo bude potrebovať viac energie aby sa udržalo vzpriamené. Zmení sa vaša srdcová frekvencia a vy sa preberiete.
Motivujte sa
Nudná prednáška, alebo práca pri PC, ktorá vás nebaví vo vás pocit ospalosti len zväčší. Zamestnajte svoju myseľ – porozprávajte sa s kolegom v práci, nájdite si pár minút na koníček, ktorý vás baví … preberie vás to a vy sa môžete následne pustiť do akokoľvek nudnej práce.
Jazda autom
Pokiaľ vás prepadla ospalosť počas šoférovania nie je dobré ju premáhať. Ospalosť a jazda autom k sebe nepatria. Mikrospánok sa podpísal pod mnoho nehôd s tragickým koncom. Jazda pod vplyvom ospalosti môže mať rovnaké následky ako jazda pod vplyvom alkoholu. Miesto potlačenia ospalosti sa radšej vyspite, alebo pustite za volant niekoho iného.
Otázky
Čo spôsobuje ospalosť?
Najčastejšou príčinou ospalosti je samozrejme nedostatok spánku. Takouto ospalosťou trpí väčšina jedincov, ktorí naň nedbajú. Ospalosť môže byť taktiež signálom iných problémov ako napr. syndrómu nepokojných nôh, spánkového apnoe či narkolepsie. Psychika taktiež môže hrať pri ospalosti svoju rolu. Viac informácií sa dozviete pod nadpisom ,,Kedy môžete cítiť ospalosť“.
Čo pomáha na ospalosť?
Existuje niekoľko spôsobov ako znížiť príznaky ospalosti. Ide napríklad o zdriemnutie 10-20 minút počas dňa, príjem kofeínu a sacharidov, fyzickú aktivitu, hluk či jasné svetlo. Viac informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Ako sa zbaviť ospalosti“.
Vybrané zdroje: