Vitamíny patria medzi najdôležitejšie látky, ktoré človek potrebuje prijímať do svojho organizmu. Výnimkou nie je ani vitamín B12, inak nazývaný aj kobalamín. Vitamíny potrebuje človek prijímať, keďže majú zvyčajne ochranný efekt na naše telo, a sú nevyhnutné pre celkové správne fungovanie organizmu.
Vitamín B12 a jeho charakteristika
Obsah článku
Ako sme sa už zmienili v samotnom úvode, vitamín B12 sa inak nazýva aj kobalamín, a to z toho dôvodu, že vo svojej molekule obsahuje ako jediný vitamín v celom spektre týchto ochranných látok kov – kobalt. Niektoré vitamíny sú charakteristické okrem iného aj tým, že sú veľmi dobre rozpustné vo vode, a k nim rozhodne patrí aj vitamín B12. Aké sú teda najzákladnejšie vlastnosti tohto dôležitého vitamínu pre náš organizmus?
- Vitamín B12 sa zúčastňuje na metabolizme každej bunky v našom tele.
- Tento vitamín je výnimočne dôležitý aj pre normálne fungovanie nervového systému ľudského organizmu. V tomto konkrétnom prípade je úlohou tohto vitamínu produkovať myelín, čo predstavuje hlavnú zložku bielej hmoty (tkanivo miechy a mozgu).
- Možno ste nevedeli, ale vitamín B12 je taktiež veľmi dôležitý pre Tvorbu červených krviniek v kostnej dreni.
- Samozrejme, vitamín B12 patrí do skupiny vitamínov B. Zo všetkých vitamínov zo skupiny B má najširšiu štruktúru, to znamená, že sa môže popýšiť najväčšou molekulou zo všetkých ostatných vitamínov tejto skupiny.
- Zaujímavosťou v prípade vitamínu B12 je aj to, že existujú organizmy, ktoré sú schopné ho produkovať. K takýmto organizmom patria výlučne baktérie, čo je možno veľmi zaujímavou informáciou.
- V súvislosti so zmienenými baktériami, ktoré tento vitamín produkujú, je vhodné povedať to, že žijú najmä v pôjde. Živočíchy, ktoré sa živia trávou, ktorá v takejto pôjde vyrastie, majú podstatnú výhodu.
- Tento vitamín B12 spôsobuje mnohým ľuďom problémy, keďže jediným prírodným možným zdrojom, ako ho môžeme do nášho tela dostať, sú potraviny živočíšneho charakteru.
- Viete, kde sa tento vitamín neustále udržiava po jeho prísune do organizmu? V pečeni, dokonca môžeme hovoriť o tom, že sa v nej dokáže zdržiavať až niekoľko rokov.
Účinky vitamínu B12 v organizme
Vysvetlili sme Vám základné priaznivé účinky, respektíve dôležité úlohy, ktoré tento vitamín má v súvislosti s naším organizmom.
- Tento vitamín je potrebný pre správnu produkciu červených krviniek.
- Je nevyhnutný pre tvorbu myelínu, stavebnej hmoty mozgu a miechy.
- Ďalším veľmi signifikantným významom tohto vitamínu je skutočnosť, že je nevyhnutný pri syntéze RNA a DNA.
- Vitamín B12 je taktiež veľmi potrebný pre rast a zdravý vývoj detí.
- Blahodarné účinky tohto vitamínu môžeme hľadať aj v jeho preventívnom charaktere pred chudokrvnosťou, čiže anémiou.
- Podporuje správne neurologické funkcie
Ako môžeme vidieť, základná charakteristika vitamínov ako ochranných látok je aplikovateľná aj na kobalamín, nepodceňujme preto jeho dostatočný prísun do nášho organizmu.
Vitamín B12 a jeho nedostatok
Môžeme povedať, že na našom organizme je možné spozorovať určité príznaky nedostatku tohto vitamínu, ktoré určite netreba ignorovať, pretože môžu vyústiť do závažných zdravotných problémov. Odporúčame preto v prvom rade dbať na jeho dostatočný prísun, respektíve sa vždy pokúšať o vyváženú stravu.
Príznaky jeho nedostatku
Možno sa pýtate, akým spôsobom najlepšie spozorujem, že mám nedostatok tohto vitamínu. V nasledujúcich riadkoch sa Vám budeme snažiť podať základné informácie o prejavoch, ktoré Vám budú tento nedostatok signalizovať.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Dlhodobý pocit nedostatku energie. Čo je dôležité povedať, že ďalším príznakom, ktorý pomerne ľahko spozorujete na našom tele, je pocit únavy a vyčerpania, nakoľko nedostatok vitamínu B12 je zodpovedný za spomaľovanie nášho metabolizmu.
- Nedostatok tohto vitamínu sa môže taktiež prejavovať aj vo forme brnenia či triašky, a to najmä v miestach nervových zakončení, ktoré sú v prípade deficitu kobalamínu menej citlivé z toho dôvodu, že tento vitamín pomáha k správnej funkcii nervového systému.
- Možno sa budete čudovať, ale ak vykazuje ľudský organizmus deficit vitamínu B12, tak sa to môže prejaviť aj na našom zníženom krvnom tlaku. Anémia spôsobená nedostatkom je zodpovedná aj za nízky tlak.
- Možno ste už počuli o probléme zníženej činnosti štítnej žľazy. Tento problém môže v prípade deficitu spôsobovať aj vitamín B12.
- Ak nemáte dostatočný prísun tohto vitamínu do Vášho tela, môže sa to prejaviť aj zhoršenou pamäťou a problémami s premýšľaním. Tento dôsledok nedostatku tohto vitamínu je zapríčinený nedostatočnými spojeniami medzi mozgovými bunkami.
- Ak dlhodobo nedávate dôraz na prísun dostatočného množstva tejto ochrannej látky do Vášho organizmu, môže sa Vám to vypomstiť aj s problémami s plodnosťou. Hlavne u žien to má zásadný význam v súvislosti najmä s ovuláciou a tvorbou vajíčka.
- Ak trpíte nedostatkom vitamínu B12, tak je možné, že sa u Vás môžu vyskytnúť, respektíve už aj vyskytujú psychické problémy najmä depresie.
- V prípade deficitu tohto vitamínu patriaceho do skupiny vitamínov B sa môže u jedinca vyskytnúť aj letargia, čiže ide o stav, v ktorom človek pociťuje príznaky dlhodobej únavy, vyčerpania a nedostatku energie.
Deficit vitamínu B12 v dôsledku poruchy
Dôležité je taktiež spomenúť, že nie vždy môžeme z medicínskeho hľadiska hovoriť o nedostatku vitamínu B12 v dôsledku jeho nedostatočného príjmu. Môže sa jednať o situácie, kedy jedinec trpí určitými poruchami, ktoré tento deficit zapríčiňujú. Jedná sa napríklad o zlé vstrebávanie, črevné poruchy tenkého čreva alebo nedostatok proteínov nevyhnutných pre vstrebávanie tohto vitamínu.
U koho sa vyskytuje deficit vitamínu B12 najčastejšie?
Vitamín B12 a jeho deficit je charakteristický okrem iného aj tým, že sa môže v zvýšenej miere vyskytovať u špecifických osôb. Takéto osoby by podľa odborníkov mali dbať ešte viac na jeho príjem v rozličných podobách a nezanedbávať. Teda, ak budú ignorovať príjem tohto vitamínu, môžu sa u takýchto osôb vyskytnúť rozličné poruchy a problémy v našom organizme. O poruchách, resp. príznakoch jeho nedostatku sme sa zmienili vyššie.
- Menej vitamínu B12 sa vyskytuje najmä u ľudí nad 50 rokov. Je to v dôsledku toho, že majú menšie množstvo žalúdočných kyselín a pepsínu v žalúdku.
- Ľudia vo veku nad 65 rokov by si tiež mali dávať väčší pozor na tento vitamín. Rôzne odborné výskumy preukázali, že približne 30 % ľudí v tejto vekovej kategórii trpí práve nedostatkom vitamínu B12.
Na záver by sme radi uviedli to, že staršie osoby, ktoré sú náchylnejšie na deficit tohto vitamínu, by mali siahnuť po prirodzených zdrojoch v oveľa väčšej miere (potraviny živočíšneho charakteru), alebo si zabezpečiť aspoň minimálnu dennú dávku tohto vitamínu prostredníctvom výživových doplnkov (2,4 mikrogramu).
Vitamín B12 a jeho zdroje
Pre človeka je najdôležitejšie prijímať všetky prospešné látky do nášho tela najmä prostredníctvom prirodzených zdrojov. Výživové doplnky sú až najkrajnejším riešením, respektíve riešením, po ktorom človek siahne, až keď nedokáže prijať dostatočné množstvo takýchto látok práve z prirodzených zdrojov. Prirodzenými zdrojmi, z ktorých by sme mali čerpať aj tento zdraviu prospešný vitamín, sú potraviny. Ale v ktorých konkrétnych potravinách sa tento vitamín nachádza?
- Je nutné na úvod uviesť, že sa jedná najmä o živočíšne potraviny, čo bude pre vegánov najväčším negatívom, a teda nedostatok tohto vitamínu budú v prvom rade pociťovať najmä oni.
- Bohatými zdrojmi živočíšneho pôvodu na tento vitamín sú hlavne pečeň, treska, mäso, mlieko, jogurt, vajcia, syry a podobne.
Výživové doplnky
Ak však nemôžete zabezpečiť prísun vitamínu B12 z prirodzených zdrojov, teda z potravín, existuje ešte našťastie jedna alternatíva, ktorou nič nepokazíte. Na trhu teda nájdeme rozličné množstvo výživových doplnkov od rôznych značiek, ktoré Vám dodajú nielen potrebnú dennú dávku tohto vitamínu, ale i oveľa viac.
- Jamieson Vitamín B12 – Obsahom tohto výživového doplnku od známej značky vyrábajúcej rozličné výživové doplnky je vitamín B12 v množstve 250 mikrogramov v jednej tablete, čo predstavuje oveľa väčšie potrebné denné množstvo tohto vitamínu do nášho organizmu. Ide o 100 násobok odporúčanej dennej dávky. Jedno balenie obsahuje 100 tabliet.
- Marnys tekutý Vitamín B12 30 ml – Ak preferujete radšej výživové doplnky vo forme kvapiek, tak Vám odporúčame siahnuť po týchto kvapkách.
- Favea Vitamín B12 – Tento výživový doplnok obsahuje 30 tabliet.
Na ukončenie problematiky zdrojov vitamínu B12 je vhodné povedať, že výživové doplnky sú vhodné na užívanie najmä pre ľudí, ktorí majú tzv. vegánsku diétu, keďže nemajú možnosť konzumovať potraviny živočíšneho charakteru, v ktorých sa vitamín B12 vyskytuje najčastejšie.
Odporúčaná denná dávka vitamínu B12
Aby sme sa mohli úspešne vyhýbať v tomto článku zmieneným problémom v prípade deficitu tohto ochranného vitamínu, musíme poznať základné množstvo vitamínu B12 potrebného pre správne fungovanie nášho organizmu v rozličných sférach. Odborníci sa zhodujú na tom, že najideálnejším množstvom v dennej dávke je 2,4 mikrogramu, ale nemusíte sa báť, ak prijmete väčšie množstvo, pretože bolo preukázané, že prísun 100 mikrogramov za deň nie je škodlivý.
Musíme však upozorniť, že väčším problémom je určite nedostatok ako jeho zvýšený príjem. No v niektorých prípadoch najnovšie štúdie preukazujú, že človek sa môže aj vitamínmi predávkovať.
Vitamín B12 u detí
V tejto súvislosti by sme radi dali do pozornosti skutočnosť, až ak žena počas kojenia trpí deficitom vitamínu B12, môže si byť istá, že zvyšuje riziko takéhoto deficitu aj u jej dieťaťa. Je taktiež nevyhnutné podotknúť, že nedostatok tohto zdraviu prospešného vitamínu u detí môže spôsobiť problémy aj v oblasti psychomotorického vývoja.
Prísun vitamínu B12 je veľmi dôležitý aj pre správny metabolizmus buniek nielen u dospelých, u dieťaťa treba dbať na túto skutočnosť ešte v oveľa väčšej miere, nakoľko sa jeho organizmus neustále vyvíja.
Nežiaduce účinky kobalamínu
Pojem nežiaduce účinky nemusí byť práve tým najtrefnejším, nakoľko vitamín B12 nemá vyslovene vedľajšie nežiaduce účinky na náš organizmus podľa odborníkov. Môžeme hovoriť iba akýchsi nechcených efektoch, čo sa týka zvýšenej chuti do jedla. Ďalej, keď sa jedná o nežiaduce účinky, neodporúča sa podľa odborníkov paralelné zvýšené užívanie tohto vitamínu, ale i akéhokoľvek iného, spolu s ďalšími vitamínmi. Môže to mať na naše telo nepriaznivé účinky.
Ako súvisí vitamín B12 s priberaním?
Možno ste už o tejto problematike v nejakej spojitosti počuli. V nasledujúcich riadkoch Vám dáme základné informácie o priberaní v spojitosti s týmto vitamínom, aby ste mali prehľad o dôsledkoch príjmu tohto vitamínu. Vitamín B12 v našom organizme okrem iného funguje aj na báze, že čím viac ho do nášho tela prijmeme, tým väčšiu chuť do jedla náš organizmus bude mať. Preto môžeme mať niekedy neprimeranú chuť do jedla. Možno si ani neuvedomujeme, ale môže to byť aj práve v dôsledku nadmerného užívania vitamínu B12.
Človek by si mal teda dennú dávku tohto vitamínu ustrážiť aj s ohľadom na jeho možný nežiaduci účinok priberania. Je teda na nás, akým spôsobom sa k prísunu tohto vitamínu postavíme.
Môžem sa týmto vitamínom aj predávkovať?
V tomto prípade sa odborníci začínajú zhodovať na tom, že nadmerné užívanie vitamínov môže byť pre naše telo aj kontraproduktívne. Všeobecne je možné povedať, že existuje určitá skupina vitamínov, ktorú odborníci považujú za rizikovú v súvislosti s ich nadmerným užívaním. Do tejto skupiny patria najmä vitamíny A, D, E, K – čiže všetky vitamíny rozpustné v tukoch. Čo sa týka samotného vitamínu B12, o predávkovaní skôr nemôžeme hovoriť. Laicky povedané, deficit pre nás predstavuje vyššie riziko ako ,,predávkovanie“.
V tejto súvislosti je však podľa odborníkov nutné povedať, že ak užívame nadmerné množstvá rozličných vitamínov paralelne, povedzme z výživových doplnkov, môže to mať pre nás nepriaznivé účinky. Je preto potrebné reálne zvážiť vhodnosť prísunu konkrétnych vitamínov do nášho tela. Základom je prirodzená strava a výživové doplnky slúžia iba na doplnenie vitamínov, ktoré nevieme prijať do tela iným spôsobom.
Cena vitamínu
Vitamín B12 môžeme nájsť v rôznych formách. Tablety, kvapky, či dokonca i sprej. Dôležité je v tejto súvislosti povedať, že cena sa odvíja aj od množstva kobalamínu obsiahnutého v danom prípravku, počtu tabliet v balení, objemu kvapiek v balení a podobne.
- V slovenských lekárňach nájdeme výživové doplnky s obsahom vitamínu B12 v cenovom rozmedzí od 5 €.
- Ako príklad môžeme uviesť výživový doplnok Jamieson Vitamín B12, ktorý je vo forme tabliet, a obsahuje 250 mikrogramov kobalamínu v jednej tablete. Priemerná cena tohto doplnku je 7 €.
- Na druhej strane priemerná cena vitamínu B12 vo forme kvapiek je 6,30 €.
Najčastejšie kladené otázky
Na čo je dobrý a načo slúži vitamín B12?
Vitamín B12 patrí k vitamínom skupiny B. Tento vitamín podobne ako iné sa zabezpečuje o rôzne ochranné mechanizmy v našom tele. Najzákladnejšou jeho úlohou je tvorba červených krviniek v kostnej dreni. Ak by ste chceli vedieť viac informácií, prosíme, prečítajte si pasáž pod nadpismi ,,Vitamín B12 a jeho charakteristika“ a ,,Účinky vitamínu B12 v organizme“.
Odkiaľ získam vitamín B12 do svojho tela?
Jedná sa najmä o potraviny živočíšneho pôvodu, najmä tie, ktoré obsahujú veľmi veľa bielkovín, keďže tieto sú potrebné na správne vstrebanie vitamínu B12 alebo kobalamínu. Odporúčame teda v prvom rade dbať na dostatočný prísun tohto vitamínu z prirodzených zdrojov, teda potravín. Ak nie je však možné dosiahnuť takýto prirodzený prísun, k dispozícii sú Vám výživové doplnky. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Vitamín B12 a jeho zdroje“.
Aká je odporúčaná denná dávka kobalamínu?
Odporúčaná denná dávka je 2,4 mikrogramu. Ak však príjmete do Vášho tela oveľa väčšie množstvo, nemusíte sa obávať. Odborníci nepreukázali nepriaznivé dôsledky v prípade predávkovania.
Môžem sa predávkovať vitamínom B12?
Nebol hodnoverne preukázaný účinok predávkovania vitamínom B12, teda nemusíte sa obávať negatívnych dopadov na Váš organizmus. Je dobré si však dávať pozor na určité veci. Ak chcete vedieť viac, odporúčame si prečítať informácie pod ,,Môžem sa týmto vitamínom aj predávkovať?“.
Ako súvisí kobalamín alebo vitamín B12 s priberaním?
Je preukázaný akýsi vedľajší či nežiaduci účinok tohto vitamínu na náš organizmus. Aj keď nie je vhodné hovoriť o vedľajšom či nežiaducom účinku. Vhodnejšie je v tejto súvislosti hovoriť o akýchsi ,,nechcených dopadoch“ na naše telo. To znamená, že so zvyšujúcou sa dávkou vitamínu B12 do nášho tela sa zvyšuje aj chuť do jedla. Odporúčame preto zvážiť nadmerné prijímanie tohto vitamínu. Neodporúča sa užívať viac, ako je nutné. Viac informácií pod nadpisom ,,Ako súvisí vitamín B12 s priberaním?“.
Je vitamín B12 dôležitý aj pre moje dieťa?
Áno, nakoľko Vaše dieťa sa ešte neustále vyvíja. Vitamín B12 u detí zabezpečuje najmä správny metabolizmus buniek. Ak chcete vedieť viac informácií, tak odporúčame pasáž pod nadpisom ,,Vitamín B12 u detí“.
Vybrané zdroje:
- https://primar.sme.sk/c/6766216/pozor-na-uzivanie-vitaminov-mozete-sa-aj-predavkovat.html
- https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/vitamin-b12-vyznam-v-organizme-denna-potreba-jeho-zdroje
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Kobalam%C3%ADn
- https://www.info.sk/sprava/99388/nedostatok-vitaminu-b12-hlavne-priznaky-a-ako-ho-doplnit/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B12