Depresia sa často označuje aj ako „rakovina vôle“. V psychológií sa tento pojem charakterizuje ako psychický duševný stav, ktorý je sprevádzaný negatívnymi pocitmi, medzi ktoré patrí: smútok, skleslosť, pesimizmus, nízke sebavedomie, vnútorný nepokoj a napätie, neschopnosť objektívne vnímať a hodnotiť realitu a ďalšie negatívne odchýlky od zdravého psychického života, ktoré pretrvávajú dlhšiu dobu, ako je normálne.
Symptómy depresie
Obsah článku
K psychickým poruchám sa časom pridružujú aj fyzické symptómy depresie. Medzi tie najčastejšie sa vyskytujúce radia odborníci poruchy spánku, dávenie, chvenie, strata chuti do jedla a podobne.
Vzhľadom na to, že depresia má mnoho typov a intenzít, k ďalším už závažnejším sprievodným znakom depresie môže byť neschopnosť vnímať realitu takú aká je, ochromenie telesnej motoriky, halucinácie. Depresia v tých najťažších štádiách vedie aj k samodeštruktívnym a samovražedným sklonom.
Nenechajte preto zájsť depresiu až tak ďaleko a pokúste sa jej predchádzať.
Ako na depresiu bez liekov?
Ak ste schopný a odhodlaný bojovať proti depresii, prečítajte si najúčinnejšie metódy, ako poraziť depresiu aj bez liekov. Liečba depresie je nevyhnutná k zlepšeniu vášho zdravotného stavu.
Šport
Športujte. Vykonávajte akýkoľvek šport v akejkoľvek intenzite. Akýkoľvek šport podporuje vylučovanie adrenalínu a serotoninu do tela, čím pretvára vaše negatívne myslenie na pozitívne. A koniec koncov, večer budete zaspávať s príjemným pocitom, že ste pre svoje telo a zdravie, či už fyzické alebo psychické, urobili správnu vec.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Nešportujte však príliš neskoro. Tesne pred tým ako idete spať sa neodporúča vynakladať vysokú fyzickú aktivitu. Hlavne kardio cvičenie sa odporúča vykonávať prevažne v ranných hodinách. Dôvodom je, že pri kardio cvičeniach nastáva rýchle zahriatie a okysličeniu organizmu, čo má za následok tzv. zobudenie sa. Avšak ani posilňovanie v neskorých hodinách nie je najlepšou voľbou. Každý sme však iný a na každého platí niečo iné. Vyskúšajte aký šport a kedy vyhovuje práve vám.
Kolektívny alebo individuálny šport?
- Ak ste typ, ktorý preferuje kolektívne športy, o to lepšie. Zabijete tak dve muchy jednou ranou. Zašportujete si a navyše budete v kolektíve ľudí, ktorí tiež našli východisko v tom či onom športe.
- Ak ste skôr športová samostatná jednotka, choďte si zabehať, zaplávať, bicyklovať.
Neviete aký šport vás baví?
Urobte si zoznam športov, ktoré ste vždy chceli vykonávať a experimentujte. Vyskúšajte všetko na čo máte chuť a možno zistíte, že ste výborným korčuliarom a ani ste to doposiaľ o sebe nevedeli. A navyše, nikdy neviete, kde spoznáte nových a príjemných ľudí. Totiž nielen alkohol, ktorý nie je tou najvhodnejšou voľbou, ale aj šport, či už kolektívny alebo individuálny, ľudí zbližuje.
Liečba depresie tancom
Vždy ste túžili stať sa tanečníkom? Tak hor sa na to. Istý druh športu je aj tanec. Nenechajte sa odrádzať svojim vekom alebo myšlienkami, ktoré vám klamlivo nahovárajú, že na to nemáte. Nepočúvajte svoje sarkastické okolie, ktoré vám hovorí, čo vás to napadlo. Verte si. Každý nejako začínal. Tanec lieči telo i dušu. Netrápte sa, ak nemáte tanečného partnera. Nájdite si vo svojom okolí tanečné krúžky pre jednotlivcov alebo pre páry a navštevujte ich. Vyjadrujte tancom svoje pocity, odbúravajte tak stres a negatívne myšlienky, ktoré sa vám neustále vkrádajú do hlavy ako také malé príšerky a buďte tým čím chcete byť.Tešte sa a vychutnávajte si krásu pohybu svojho tela.
Umenie a ručné práce
Ste športový antitalent? V tom prípade vyskúšajte zamestnať svoju myseľ niečím iným ako je šport. Buďte trochu kreatívny. Skúste vyjadriť svoje pocity v maľbe, v kreslení, v modelovaní, v háčkovaní, v štrikovaní, v drótikovaní. Vyskúšajte rôzne techniky. Nebaví vás maľovať štetcom a vodovými farbami? Tak vyskúšajte maľovať telom a namiesto vodových farieb použite akvarel alebo akryl. Nevzdávajte to a hľadajte čo by vás napĺňalo a zaujalo. Je množstvo druhov ručných prác. Existuje veľa portálov, kde nájdete rôzne nápady a techniky od výmyslu sveta. Možno vás niečo osloví. A napokon, možno sa vám pri tom podarí aj zbohatnúť.
Priatelia a rozhovory
Hovorte o svojom probléme. Nenechávajte si svoje pocity len pre seba a otvorene komunikujte o tom čo vás sužuje a trápi. Nemajte strach poprosiť o pomoc. Priatelia sú predsa na to. Aby vás vypočuli, poradili vám a podporili vás. Zrealizujte príjemný večer, kde pozvete jedného alebo dvoch priateľov, na ktorých sa môžete vždy obrátiť a zhovárajte sa o svojich problémoch. Nadobudnite pocit, že v tom nie ste sám a že sa vždy môžete na niekoho obrátiť. Alebo choďte na kávu, na obed. Prihláste sa spoločne so svojim kamarátom alebo kamarátkou na nejaký kurz. Zaužívajte si nejakú príjemnú spoločnú aktivitu, kde sa budete pravidelne stretávať a komunikovať.
Domáci maznáčik
Máte pocit, že ste stále samy a nemáte priateľov alebo niekoho, kto by vás chápal? Výborným pomocníkom v boji proti depresii je domáci maznáčik. Kúpte si mačku alebo psa, poprípade zájdite do útulku a možno tam nájdete osamelú dušu, ktorá potrebuje niekoho ako ste vy a vy potrebujete niekoho ako on.
Existuje množstvo štúdií a výskumov, kedy zvieratá vyliečili nielen depresie, ale aj oveľa závažnejšie ochorenia, ako je napr. epilepsia, rakovina a podobne.
Uvedomme si, že domáci maznáčik má často výhody, ktoré sa u ľudí len zriedkavo vyskytujú, a ktoré si mnohí z nás neuvedomujú. Jednou z nich je napr. to, že domáci maznáčik vám nikdy nepovie, že si vás nevypočuje. Je všeobecne známe, že mačky a psy sú vysoko senzitívne zvieratá, ktoré vám budú pomáhať zvládať ťažké životné situácie. Veď si to len predstavte, ako sa na vás váš maznáčik bude vždy tešiť a krútiť chvostíkom, keď po náročnom dni v práci, prídete domov. Budete mať pocit, že máte pre koho žiť, vašu myseľ zamestná niečo tak príjemné, ako je úprimná a nefalšovaná láska zvieratka.
Zvieratá pomáhajú nielen vášmu duševnému zdraviu, ale aj fyzickému, pretože okrem toho si domáci maznáčik vyžaduje pravidelný režim v podobe prechádzok na čerstvom vzduchu, ktoré tiež zaraďujú odborníci do súboru techník v boji proti depresii.
Sumar sumárum, domáci maznáčik je perfektný spúšťač serotoninu, teda hormónu šťastie v našom mozgu. Ani neviete, koľko srandy s ním zažijete.
Meditácia
Výbornou metódou v boji proti depresii je meditovanie. Meditácia je technika, ktorej korene pochádzajú až za hranice nášho letopočtu. Používali ju mnohé náboženstvá, mnohí veľkí myslitelia a svoje miesto má u mnohých ľuďoch aj dnes.
V čom je taká výnimočná?
Meditácia je technika, vďaka ktorej sa človek učí vnímať svet okolo seba pokojným, objektívnym spôsobom, ale hlavne sa učí vnímať seba samého. Pri meditácii sa človek dostáva hlboko do svojho vnútra, ktoré pozoruje. Je to jedna z najúčinnejších metód ako sa naučiť hlboko vnímať prítomný okamih bez toho, aby vás ničili nepotrebné myšlienky.
Ako na to?
Možno už niekto z vás skúšal meditovať avšak neúspešne. Meditácia je technika ako každá iná, ktorá vyžaduje čas na jej naučenie sa. Skúste si urobiť ničím nerušené pohodlie, ľahnite si na mäkkú podložku, pustite si príjemnú hudbu a zhlboka dýchajte. Ak ste v meditácii úplný začiatočník, skontaktujte sa s rôznymi meditačnými trénermi, poprípade navštívte párkrát hromadné meditácie, ktoré poskytujú organizácie na to založené.
Ak sa vám nechce nikam chodiť a nechcete so seba robiť šaša, vedzte, že všetkých ktorých stretnete na takýchto cvičeniach tam tiež raz prišli po prvýkrát. Ak vás ani to nepresvedčí, sadnite si za internet. Na internete nájdete množstvo videí ako správne meditovať, ako aj rozličné meditačné techniky. Často sú to videá, ktoré sú sprevádzané príjemným meditačným hlasom, ktorý vás usmerňuje a koriguje a celkovú príjemnú a pokojnú atmosféru dotvára hudobný podmaz.
Meditácia má teda vysoko ozdravujúce účinky. Prostredníctvom nej eliminujete príznaky úzkosti, depresie, pretože privádza telo a myseľ do stavu pokoja a duševnej rovnováhy. Zázrak v podobe meditácii odhalili aj americkí vedci, ktorí tvrdia, že meditácia zmierňuje úzkosť a depresiu rovnako, ako to podľa iných štúdií dokážu antidepresíva.
Liečba depresie a Aromaterapia
Aromaterapia je tiež metóda, ktorá odbúrava stres. Často sa o nej hovorí ako alternatívna medicína, ktorá lieči telo i dušu. Už z názvu vyplýva, že ide o upokojenie tela a duše prostredníctvom aromatických éterických olejov a vôní z rastlín. Príjemné vône nielen, že pomáhajú vašej duši, ale navyše vám od nich aj krásne bude rozvoniavať byt. Medzi tie najznámejšie upokojujúce vône patrí vôňa levandule, eukalyptu. Oleje si dokonca môžete aplikovať aj rovno do horúceho kúpeľa.
Podporné skupiny a psychológ
Žijeme v dobe, kedy len máloktorý človek netrpí príležitostnou depresiou. Je mnoho alternatív ako sa vymaniť z pod vplyvu rýchlej doby a neustáleho stresu. Existuje množstvo organizácii, ktoré podporujú boj proti depresii. Nečudo, že sa už nachádzajú takmer na každom kroku.
Kolektívne stretnutia – tieto organizácie sú založené na pomoc ľuďom v ťažkých životných situáciách. Väčšinou ide o podporné skupiny, do ktorých chodia ľudia na kolektívne stretnutia. Na týchto stretnutiach sa človek učí počúvať, hovoriť o svojich problémoch a hlavne porozumieť sebe samému a ostatným ľuďom. Koná sa to v príjemnej prijateľnej atmosfére, kde panuje láska a porozumenie. Často sa tu človek stretne s ľuďmi s podobnými problémami a vznikajú skutočné priateľstvá.
V podporných skupinách sa nachádza tzv. vytrénovaný kouč, ktorý celé stretnutie riadi a organizuje. Zadáva úlohy zúčastneným a kontroluje ich plnenie. Ide o jednoduché úlohy, ako napr. urobte si zoznam situácii, ktoré vás počas týždňa vystresovali a naopak zoznam príjemných okolností, ktoré vás potešili.
- Metóda denníka
Ďalšou najčastejšou úlohou pri liečbe depresii je založenie si denníka. Pre mnohých z nás často zdĺhavá záležitosť, no priaznivo vplývajúca na náš psychický stav. Počas písania si totiž uvedomujete čo sa stalo, ako ste reagovali na danú vec a získavate tak celkovo objektívnejší pohľad na danú situáciu.
- Tábory
Podporné skupiny často organizujú aj tábory, výlety a podobne, kde ide o celé tréningy a aktivity počas pobytu v tábore. Tu sa učíte vnímať krásy sveta okolo seba (prírodu, ľudí), ale hlavne, hlavne sa učíte vnímať seba a primerane reagovať na životné udalosti.
Individuálna psychologická pomoc – ak nie ste na kolektívne podporné skupiny, existujú psychológovia, ktorí sú vyštudovaní pre ľudí, ktorí potrebujú tento druh pomoci. Ak máte negatívnu skúsenosť so psychológom, navštívte iného. Hľadajte pokým vám niektorý z nich nesadne. Nehanbite sa, nebojte sa a vedzte, že dnes sú psychológovia navštevovanejší častejšie ako zubári. Pri stretnutí však buďte otvorený a úprimný. Neprikrášľujte svoje reakcie, nenadľahčujte svoje duševné strasti.
Psychologické telefonické linky – okrem spomínaných možností podporných skupín, existujú aj psychologické telefonické linky, kde môžete kedykoľvek anonymne zatelefonovať. Na Slovensku je ich pomerne dosť, či už pre deti (Linka detskej dôvery, Linka detskej istoty), ale aj pre dospelých (Linka nádeje, Linka dôvery Nezábudka, Krízová linka a poradňa…). Dokonca na Slovensku existuje celá databáza často bezplatných telefonických liniek podľa konkrétneho prípadu, napr. Linka pre gamblerov, Linka pre ľudí s obezitou atď. Na týchto linkách sú ľudia, ktorí vám určite pomôžu. Vaše meno pri tom môže zostať v anonymite a vy sa bez strachu môžete vyrozprávať čo vás trápi.
Koníčky
Ak vás neoslovila ani jedna z predchádzajúcich možností, urobte si čas pre seba. Dajte si záležať na tom, aby ste si počas týždňa vyhradili čas výlučne na seba a robte to, čo vás napĺňa šťastím. Choďte s priateľmi von, choďte na nákupy, doprajte si dostatok spánku a odpočinku. Navštívte nejaké kultúrne podujatie.
Venujte sa nejakému koníčku. Máte chuť variť? Varte! Radi pečiete? Pečte! Upečte alebo pripravte nejaké chutné jedlo a zavolajte na jedlo svojich priateľov či rodinu, poteší vás to hneď niekoľkokrát. Uvaríte niečo zdravé, čím potešíte svoje telo a pri pozvaní priateľov vás to s nimi zblíži. Radi cestujete? Cestujte. Radi sa učíte? Tak študujte. Radi čítate knihy? Čítajte! Robte hlavne to, čo vás baví, pretože ak vás niečo baví, robí vás to zároveň aj šťastnými a všetci vieme, že depresia nenávidí pocit šťastia.
Strava
Sme tým čo jeme. Možno by ste ani neverili, do akej miery ovplyvňuje strava nielen náš vzhľad, ale aj náš psychický stav. Upravte si jedálniček. Neprežierajte sa a konzumujte zdravé výživné jedlá. Zaraďte do svojho jedálnička čo najväčšie množstvo zeleniny a ovocia bohatých na vitamíny a minerály. Jedzte potraviny s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín (ako losos a tuniak) a kyseliny listovej (ako napríklad špenát a avokádo). Skvelou voľbou sú aj potraviny s vysokým podielom horčíku alebo tzv. magnézia, ktorý reguluje nervovú sústavu v tele. Medzi tieto potraviny patrí napr. banán, brokolica, kapusta, huby, jahňacie, hovädzie mäso atď. Jedzte pestrú stravu, každý chod počas dňa by mal byť iný. Ak sa vám to zdá náročné, pripravte si dopredu jedlo na dva až tri dni a nakrabičkujte si stravu do chladničky. Medzi jednotlivými chodmi si nechajte pauzu minimálne 2 hodiny, čím zabezpečíte kontrolu nad tým, že sa nebudete prejedať a minimálne 2 hodiny pred spánkom nekonzumujte žiadne jedlo. Namiesto toho si pripravte teplý bylinkový čaj na upokojenie.
Plánovanie
Plánujte a nebudete v depresii
Plánujte si svoj čas a dostaňte sa do každodennej rutiny. Nielen ľudia, ktorí trpia depresiou, ale hlavne tí, sa potrebujú dostať do jemného rozvrhu. Založte si zožit, do ktorého si vždy deň pred tým naplánujete váš denný harmonogram. Ku každej činnosti, ktorú ste si naplánovali napíšte aj čas, ktorý tejto činnosti chcete venovať. Buďte však opatrný a plánujte uvážene. Nedávajte si ciele, ktoré nie ste schopní splniť. Aktivitám, ktoré si vyžadujú viac námahy, venujte viac času. Majte na pamäti, že tí najúspešnejší ľudia plánujú nielen veľké veci, ale aj tie malé a navyše, všetky veľké ciele predchádzajú tie malé.
Ciele
S plánovaním súvisia aj ciele. Dajte si primeraný počet cieľov za deň. V priebehu dňa alebo na jeho konci si odfajknite aktivity a plány, ktoré ste dokázali splniť a zhodnoťte váš deň. Tie ciele, ktoré sa vám splniť nepodarilo presuňte na ďalší deň a urobte analýzu prečo sa vám daný cieľ resp. plán nepodarilo splniť. Snažte sa plány plniť a úlohy doťahovať do konca tak, aby ste sa k nim už vo svojej mysli nemuseli vracať. Preto začnite s malými cieľmi a postupne, podľa toho ako sa vám darí ciele splniť, náročnosť cieľov zvyšujte. Na záver dňa sa zamyslite nad tým, ako ste plány plnili. S čím ste boli spokojný a naopak nespokojný, no na záver sa vždy pochváľte a usmejte sa.
Denný režim a dostatok spánku
Majte zaužívaný denný režim. Zobúdzajte sa a chodievajte spávať vždy v rovnaký čas. Konzumujte jedlo vždy v rovnaký čas, choďte cvičiť vždy v rovnaký čas. Nepodceňujte však spánok. Dobrý kvalitný spánok dokáže zázraky. Spite tak, aby ste boli spokojný. Nevyspávajte. Ľudia majú tendenciu hlavne cez víkend prespávať do obedňajších hodín. Nerobte to. Okrem toho, že sa budete cítiť ešte unavenejší ako keby ste spali len pár hodín, narušíte svoj spánkový harmonogram a v nedeľu, deň pred začatím nového pracovného týždňa, nebudete vedieť spať.
Typy ako zlepšiť spánok:
- V miestnosti, v ktorej spávate sa zbytočne nezdržiavajte. Preto sa táto miestnosť nazýva aj spálňa, pretože je to miesto výlučne vyhradené na spanie. Snažte sa do tejto miestnosti chodiť len spať.
- Pre čo najvyššiu kvalitu spánku, miestnosť ráno a večer pred spaním vyvetrajte.
- V spálni nemajte počítač alebo televízor, ktorý vás rozptyluje. Najlepšie je, ak pri sebe nemáte ani mobilný telefón. Ak to však je nevyhnutné, stiahnite si zvuky na telefóne a položte telefón na zem vedľa posteli. Nikdy nemajte telefón na nočnom stolíku vedľa vašej hlavy. Neustály signál prichádzajúci do vášho telefónu prichádza aj do vášho mozgu a zhoršuje kvalitu spánku.
- Nemajte príliš prepchatú spálňu haraburdami, ktoré do nej nepatria.
- Zabezpečte si vhodnú teplotu izby. Ideálna teplota spálni je okolo 22 stupňov. Príliš veľké teplo spôsobí, že sa zobudíte dolámaný a príliš veľká zima zase chorý.
Robte bláznovstvá a staňte sa znovu deťmi
Neriaďte sa neustále konvekciou zaužívanými návykmi. Urobte to, čo urobiť chcete. Máte chuť byť znovu dieťaťom? Tak ním buďte. Máte chuť skákať od radosti a spievať si i keď nemáte talent na spev? Urobte to, ak vás to teší. Vidíte detské ihrisko a vám sa zachcelo pohojdať sa na hojdačke? Urobte to. Nerozmýšľajte nad tým, čo si o vás pomyslia ostatní ľudia. Konajte spontánne ako to robia deti, ktoré sa nezaťažujú zbytočnými myšlienkami. Nezabúdajte, že každý z nás bol raz dieťaťom a vo vnútri sme nimi stále.
Vytrvalosť
Buďte vytrvalí. Nesnažte sa zmeniť svoj svet za jeden deň. Všetko chce svoj čas. Nič nie je zo dňa na deň. Áno, všetko chce svoj čas, ale hlavne chuť to nevzdať. Ak chcete schudnúť, nebude to za jeden týždeň, možno ani za mesiac. Nehrňte sa však do niečo rýchlo, pretože potom sa často stáva, že tak rýchlo ako ste začali, aj skončíte. Pomalými, uváženými krokmi sa dostanete tam, kam chcete. Je normálne, že po čase budete chcieť prestať, skoncovať zo všetkým, ale to je prirodzené pre každého človeka. Dajte si radšej deň pauzu, odpočiňte si, zmeňte činnosť, zamestnajte sa niečím iným.
- Metóda odmien – veľmi pozitívnou metódou je metóda odmien. Po vytrvaní alebo v dosiahnutí nejakého väčšie cieľu si dajte nejakú odmenu. Obdarujte sa niečím čo sa vám páči, kúpte si knihu, navštívte múzeum, dajte si čokoládu. Znovu vás to nakopne a často vás to urobí ešte silnejším.
Zmeňte uhoľ pohľadu
Uvedomte si, že na svete sú aj horšie veci ako to ako sa cítite vy. Nebojujte s danou situáciou. Prijmite ju svojím telom aj dušou, objektívne ju zhodnoťte a podniknite ďalšie kroky. Všetko zlé je na niečo dobré a každá zlá skúsenosť alebo situácia nás niečo naučí. Na svete je 6 miliárd ľudí, aká je pravdepodobnosť, že len vy jediný máte problém? Malá, však? Niekto sa nad daným problémom trápi, niekto len mávne rukou a ide ďalej. Ak sa vám nedarí zmeniť uhoľ pohľadu na danú vec, skúste si vypočuť názory iných ľudí, študujte motivačné knihy a hľadajte riešenia, no nestagnujte. Stagnácia je to najhoršie čo môžete urobiť.
Bylinky
Vykonávate dlhodobo už jednu zo spomínaných metód proti depresii a stále vám chýba pokoj na duši? Možno vám pomôže príroda v podobe byliniek alebo prírodných antidepresív.
- Medovka patrí medzi bylinky, z ktorej si môžete pripraviť kúpeľ alebo čaj z čerstvo natrhaných listov, ale aj zo sušených. Má upokojujúce účinky, príjemnú chuť a vôňu. Upokojuje nervovú sústavu, podporuje spánok a znižuje vnútorné napätie.
- Ľubovník bodkovaný je bylinka voľne rastúca na našich poliach a lúkach. Táto čarovná bylinka obsahuje látku hypericin, ktorý pôsobí proti depresii častokrát účinnejšie ako samotné lieky. Jeho liečivé účinky ocenia hlavne ženy aj v čase menštruácie, pretože znižuje menštruačné bolesti a prispieva k jej pravidelnosti. Okrem toho sa používa aj pri liečbe žalúdočných vredov, močových ciest, pečene. Príprava čaju je veľmi jednoduchá. Zalejte jednu čajovú lyžičku ľubovníka s 300 ml resp. 3 dcl vody a nechajte 10 minút vylúhovať. Pre priaznivé účinky by ste mali čaj piť minimálne jedenkrát za deň pred spaním.
- Harmanček lekársky spadá tiež do prírodných pokladov a to vďaka svojmu všestrannému využitiu pri rozličných zdravotných problémoch, do ktorých sa zahrňuje aj depresia. Mimo toho, že strieda nervozitu s pokojom, je výborným prírodným liečivom pri nadúvaní, črevných problémoch, pri tráviacich ťažkostiach. Posilňuje imunitu, pomáha liečiť chrípku a nachladnutie. Okrem klasickej konzumácií čaju sa používajú aj harmančekové kvapky a kúpele.
- Valeriána lekárska patrí tiež medzi tie bylinky, ktoré pri pravidelnom užívaní v podobe čaju, upokojujú a pomáhajú hlavne pri nespavosti. Používa sa pri chronickej nespavosti, pri liečbe depresii, hysterických stavov. Okrem toho uvoľňuje svalový tonus, upokojuje žalúdočné kŕče spôsobené nervozitou, znižuje vysokú frekvenciu srdca
Vybrané zdroje:
- https://www.nazdravie.sk/aromaterapia/
- https://www.nazdravie.sk/bylinne-antidepresiva/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Depresia_(psychológia)
- http://www.modernamedicina.sk/liecba-a-terapia/depresia-ochorenie-ako-kazde-ine
- https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_meditation
- https://zdravie.pravda.sk/zdrava-dusa/clanok/304608-meditacia-pomaha-ludom-zmiernit-uzkosti-a-depresie/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Depresia_(psychológia)
- https://www.webmd.com/depression/features/natural-treatments#2
- https://plnielanu.zoznam.sk/c/2617/koniec-nervozite-a-depresiam-tieto-bylinky-vam-pomozu-mozno-viac-ako-lieky