Depresia v súčasnosti postihuje stále viac a viac ľudí. Stále častejšie sa toto slovo skloňuje v dnešnej spoločnosti. „Mám depku.“ – koľko krát ste už túto vetu počuli, alebo povedali? Čo vlastne depresia je, ako sa prejavuje, aké sú jej príčiny, následky a ako sa s ňou dá bojovať? Veľa otázok, na ktoré sa pokúša nájsť odpoveď moderná medicína.
Depresia je choroba
Depresia je tiež duševný stav, pre ktorý sú typické pocity smútku, hnevu, nerozhodnosti, vnútorného napätia a útlmu. Ďalšími typickými znakmi depresie sú strata záujmov, spomalené duševné a telesné procesy a nízke sebavedomie.
Občas týmito pocitmi trpí každý človek – smútok, strach, nič vás nebaví, pred skúškou si neveríte, vaše sebavedomie je veľmi nízko,… sú to normálne pocity, ktoré v nás vyvolávajú udalosti, s ktorými prídeme do styku. Pokiaľ ale tento stav trvá len pár dní tak o depresiu nejde. Pokiaľ ale tento stav trvá dlhšiu dobu (2 a viac týždňov), zhoršuje sa, alebo sa opakuje je najlepšie vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
Neliečená depresia môže spôsobiť zdravotné ťažkosti, znížiť produktivitu práce a výrazne zasiahne aj do medziľudských vzťahov.
Toto duševné ochorenie má vplyv na fyzické zdravie človeka. Môže zhoršiť už existujúce ochorenia a aj napriek ich liečbe sa zdravotný stav, vďaka depresii, nijako nezlepšuje – práve naopak, zhoršuje sa.
- Artritída
- Astma
- Srdcovo- cievne ochorenia
- Cukrovka
- Obezita
- Rakovina
Diagnostikovanie depresie
Depresií je veľké množstvo. Na správnom diagnostikovaní druhu depresie závisí liečba. Delíme ju na dva hlavné druhy, ktoré sa líšia dĺžkou trvania, dĺžkou príznakov a druhom symptómov. Oba typy výrazne narúšajú bežný každodenný režim a v rôznej miere do neho zasahujú.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Veľká depresívna porucha
Určiť depresiu ako diagnózu nie je ľahké. Každý deň sa stretávame s rôznymi pocitmi – kladnými aj zápornými. Zlé výkony v práci môžu byť dôsledkom zlého spánku, alebo zlej životosprávy. Smútok môže byť vyvolaný stratou blízkej osoby. S nízkym sebavedomím sa najčastejšie stretávame keď stojíme pred náročnou skúškou. Ak sú tieto stavy prechodné depresiou netrpíte. Aby vám lekár mohol diagnostikovať depresiu malo by sa u vás prejaviť 5 a viac z nasledujúcich príznakov počas dvoch týždňov. Pritom jeden zo symptómov musí byť depresívna nálada, alebo strata záujmu.
Príznaky depresie
- Depresívna nálada – väčšinu dňa pretrvávajúci pocit beznádeje, smútku, prázdnoty, bezcennosti.
- Výrazná strata záujmu o aktivity, ktoré ste predtým obľubovali a mali z nich radosť.
- Výrazná strata, alebo prírastok na hmotnosti (zmena o viac ako 5% za mesiac). Znížená, alebo zvýšená chuť do jedla každý deň.
- Nespavosť, alebo naopak príliš dlhé, alebo časté spanie aj počas dňa.
- Každodenné fyzické aj psychické spomalenie – toto spomalenie musia u vás spozorovať iný ľudia. Nemal by to byť len váš pocit.
- Takmer každodenná únava, pocit, že ste bez energie.
- Takmer každodenný pocit viny, bezcennosti alebo beznádeje.
- Znížená koncentrácia, neschopnosť sústrediť sa, nerozhodnosť.
- Opakujúce sa myšlienky na smrť, myšlienky na samovraždu, pokus o samovraždu, plánovanie samovraždy.
Ďalej je treba potvrdiť, alebo vylúčiť že
- Príznaky spôsobujú ťažkosti v sociálnych, pracovných alebo partnerských vzťahoch
- Príznaky nie sú spôsobené liekmi, alebo iným zdravotným problémom
- Za príznakmi nie sú iné dôvody (úmrtie blízkej osoby, strata zamestnania,…)
Trvalá depresívna porucha – dystýmia
Tento typ depresie je miernejší, ale chronický. Možno ho poznáte pod názvom dystýmia. Ide o poruchu nálady, ktorej príznaky trvajú niekoľko mesiacov až rokov. Náš život ovplyvňuje viac než veľká depresívna porucha, nakoľko trvá dlhšie.
Príznaky dystýmie
- Depresívna nálada väčšiu časť dňa
- Strata chuti do jedla, alebo zvýšený apetít
- Spavosť, alebo nespavosť
- Nedostatok energie, dlhodobý pocit únavy
- Nízke sebavedomie
- Nerozhodnosť, slabá koncentrácia, nesústredenosť
- Rozladenosť, precitlivenosť, podráždenosť voči okoliu
- Stále až chronické sťažovanie sa na zdravotný stav
- Pocit psychickej aj fyzickej ťažoby.
- izolovanosť od priateľov, stiahnutie sa
Dystýmia najčastejšie postihuje mladých ľudí v neskorej puberte. Často krát nie je správne diagnostikovaná, pretože príznaky tohto ochorenia nie sú tak výrazné ako pri veľkej depresívnej poruche. Nie je ničím zvláštnym, keď ľudia s dystýmiou nadobudnú pocit, že ich príznaky sú súčasťou bežného života.
Ako už bolo spomínané depresií je viac druhov. Niektoré majú spoločné príznaky ale zároveň majú aj zásadné rozdiely. Podľa typu tohto ochorenia sa stanoví najlepšia liečba.
Druhy depresie
Bipolárna porucha – manická depresia
Táto depresia je typická zmenami nálady. Striedaním manickej, alebo hypomanickej fázy s depresívnou fázou.
Manická fáza
- Hyperaktivita
- Popudlivosť
- Rýchla reč
- Vysoké sebavedomie
- Riskantné až sebazničujúce správanie
- Nedostatok spánku
- Pocit eufórie, zvýšení pocit vzrušenia
Aj keď sa vám zdá, že v tejto fáze je pacient zdravý, neverte tomu. Práve v tomto období môže narobiť veľké dlhy, viesť neviazaný sexuálny život, … čo môže mať na jeho ďalší život negatívny dopad.
Depresívna fáza
- Pocit smútku, beznádeje, prázdnoty
- Únava, nedostatok energie
- Problémy s koncentráciou, sústredením
- Problémy so spánkom
- Myšlienky na samovraždu
Perinatálna, alebo popôrodná depresia
Popôrodná depresia sa vyskytuje tesne po pôrode, ale môže sa prejaviť až do jedného roku od pôrodu. Neraz sa ale depresia objaví aj skôr, ešte počas tehotenstva. Vtedy hovoríme o perinatálnej depresii, ktorá je spôsobená hormonálnymi zmenami a následnými výkyvmi nálady, fyzickým nepohodlím a nedostatkom spánku. Veľa krát sa perinatálna depresia označuje ako popôrodná depresia. Hlavný rozdiel je v čase, kedy depresia prepukne.
Prejavy perinatálnej depresie
- Vyčerpanosť, únava
- Smútok, pocit úzkosti
- Veľké obavy o zdravie a bezpečie dieťaťa
- Myšlienky na samovraždu, alebo na to, ako ublížiť ešte nenarodenému dieťaťu
Najčastejšie sa s touto diagnózou stretávajú budúce mamičky, ktoré nemajú dostatok psychickej podpory, alebo tie, ktoré už mali depresiu v minulosti
Predmenštruačná dysforická porucha
Isto vám niečo hovorí pojem predmenštruáčný syndróm (PMS) – výkyvy nálad, bolesti svalov a kĺbov, únava,… Predmenštruačná dysforická porucha je ťažšia forma PMS. Táto depresia môže výrazne zasiahnuť do každodenného životného režimu.
Príznaky predmenštruačnej dysforickej poruchy
- Kŕče, zvýšená citlivosť prsníkov
- Bolesti hlavy, svalov, kĺbov
- Podráždenosť, hnev
- Pocit smútku, úzkosti, zúfalstva, záchvat paniky
- Problémy so spánkom
- Extrémne výkyvy nálady
Tento typ depresie súvisí s hormonálnymi zmenami v organizme. Príznaky sa začnú prejavovať hneď po ovulácii a zmierňujú sa s nástupom menštruácie.
Situačná depresia
Za prepuknutím situačnej depresie sú špecifické udalosti, ktoré zasiahli do bežného života. Môžu to byť
- Úmrtie blízkej osoby
- Vážne ochorenie, alebo iná život ohrozujúca udalosť
- Rozvod, starostlivosť o dieťa
- Vážne finančné problémy
- Život s partnerom, ktorý vás fyzicky, alebo psychicky zneužíva
Prvé príznaky tejto depresie sa prejavia do troch mesiacov od udalosti
- Plač
- Smútok, pocit úzkosti
- Problémy so spánkom
- Zmena apetítu
- Únava, nedostatok energie
- Strata koncentrácie
- Izolovanie sa od priateľov
Atypická depresia
Atypická depresia sa prejavuje podobne ako ostatné depresie – smútok, beznádej, úzkosť, únava, nedostatok energie,… má ale aj atypické príznaky, ktoré ju od ostatných oddeľujú
- Citlivosť voči kritike okolia, alebo odmietnutia
- Bolesti hlavy, alebo iných častí tela
- Zvýšená chuť do jedla a s tým spojený nárast hmotnosti
- Pocit ťažoby v končatinách, ktorý trvá viac ako hodinu
Depresia zmizne keď príde pacient do styku s pozitívnymi udalosťami, ktoré mu zdvihnú náladu. Po ich odznení sa depresia znova vráti.
Sezónna depresia
Táto depresia súvisí s určitým obdobím. Najčastejšie sa prejavuje v zimných mesiacoch. Prvé príznaky sa začnú objavovať už v jesennom období a postupne sa rozvíjajú až do zimy. S príchodom jarných dní začne depresia ustupovať. Predpokladá sa, že za jej vznikom je zmena telesného biorytmu zapríčinená nedostatkom prirodzeného slnečného svetla.
Príznaky sezónnej depresie
- Izolovanie sa od priateľov a verejnosti
- Zvýšená ospalosť
- Priberanie na hmotnosti
- Takmer každodenný pocit beznádeje, smútku
Aj keď depresia príchodom jari začne ustupovať netreba ju podceňovať. V najhorších chvíľach môže viesť k samovražedným myšlienkam.
Poznáme ešte aj iné druhy depresie?
Okrem už vyššie spomenutých druhov depresie sa môžeme stretnúť aj s rozličnými inými, skôr nie tak bežne sa vyskytujúcimi druhmi depresie.
- Endogénna depresia
Zo samotného názvu vieme vydedukovať, že sa jedná o depresiu, ktorej príčina vzniká vo vnútri človeka, teda v jeho hlave. To znamená, že človek nie je ovplyvňovaný žiadnymi vonkajšími faktormi, ktoré by mohlo hrať dôležitú úlohu pri vzniku depresie. Endogénna depresia je taká depresia, ktorej by sme za normálnych okolností mohli a vedeli zabrániť. Avšak jedinec natoľko prepadne problémom, podčiarkujeme, ktoré si sám vytvorí vo svojej hlave, že nie je iného východiska, ako prejav tejto endogénnej depresie.
- Exogénna depresia
Exogénna depresia je vlastne reakciou našej psychika na určitú prekonanú situáciu, ktorá nás zasiahla, a je pravým opakom situácie, ktorú sme si želali, aby nastala. Príkladom môžu byť strata partnera, neúspech pri skúškach alebo smrť blízkej milovanej osoby. V tomto prípade je ideálnou voľbou liečba psychoterapiou.
- Larvovaná depresia
Tento druh depresie sa líši výrazným spôsobom od iných druhov tohto zákerného problému. S týmto druhom depresie sa môžete ešte stretnúť aj pod názvom tzv. maskovaná depresia. Podstatou larvovanej depresie je skutočnosť, že sa neprejavuje psychickými príznakmi, ale práve naopak tými fyzickými. Teda jednoducho povedané, psychické poruchy sa maskujú fyzickými problémami, ktoré sú prítomné.
Avšak, aké sú teda tie fyzické prejavy depresie, o ktorých sme sa vyššie zmienili? Ide najmä o bolesti hlavy, hrude, závraty, tráviace problémy a poruchy so spánkom.
- Psychogénna depresia
Podstatou tohto druhu depresie je skutočnosť, že na rozdiel od iných druhov môže postihovať jednotlivca aj po odznení nejakej dlhšie trvajúcej traumatizujúcej okolnosti. Typickým pre ňu je okrem iného aj neadekvátna intenzita a dĺžka trvania tejto reakcie. V niektorých prípadoch vzniká s odstupom času, až keď trauma odznela.
Klinická depresia – počuli ste už o nej?
Klinická depresia, alebo inak povedané, neustále pociťovanie beznádeje a zúfalstva, je dôvodom zhoršovania kvality nášho života. Naše doterajšie aktivity, ktoré sa nám zdali bežné, a bez problémov sme ich zvládali, nám v stave klinickej depresie môžu robiť veľký problém. Napriek psychickému problému, ktorým trpíme, nedokážeme túto depresiu ľahko ,,dostať z nášho života von“, pretože ide o veľmi zložitý problém, ktorý sa stáva už našou rutinou.
Musíme zmeniť celkové nastavenie našej životosprávy, jednoducho začať robiť nové aktivity, a hlavne také aktivity, ktoré nám budú robiť radosť. Ak trpíme klinickou depresiou, tak už vyššie spomenuté bežné aktivity nám nerobia v žiadnom prípade radosť, a skôr k nim cítime určitý odpor.
V čom sa však líši klinická depresia od tej klasickej, resp. iných druhov depresie? Depresia je všeobecne definovaná ako náhle striedanie nálad. Prípad klinickej depresie je úplne opačný. Naše nálady sa práveže vôbec nemenia, ba zostávajú ,,chronicky“ nemenné – t. j. vo väčšine prípadov pociťujeme stále rovnaké a nemenné pocity beznádeje, smútku, bezcennosti, viny a neustále sa opakujúceho odporu k rovnakým aktivitám.
Depresia je jedným z najzložitejších psychických problémov, ktorá trápi milióny ľudí po celom svete. Prečo sa vyskytuje v 21. storočí tak často? V hre je celkové nastavenie rýchlej konzumnej spoločnosti, ktorá sa vždy za niečím ponáhľa. Stres, kopiace sa povinnosti, neustále súťaž s inými ľuďmi, konkurencia a porovnávanie sa, všetky tieto možno na prvý pohľad absurdné veci sa môžu podpísať pod naše psychické zdravie a z toho vyplývajúce problém, z ktorých depresia a stres predstavuje úplný vrchol.
Príčiny vzniku depresie
Príčin vzniku depresie môže byť viac.
- Genetika môže stáť za vznikom depresie. Ak je vo vašej rodinnej anamnéze depresia je väčšia pravdepodobnosť, že ňou budete trpieť aj vy.
- Depresia spôsobená neurochemickou, alebo hormonálnou nerovnováhou v mozgu. Pri tejto príčine sa často skloňuje hormón serotonín (hormón dobrej nálady). Pri depresii je tohto hormónu v mozgu nedostatok. Nevie sa ale presne či depresia znižuje hladinu tohto hormónu, alebo poklesom serotonínu vzniká depresia.
- Depresia spôsobená chronickým ochorením, nespavosťou, poruchou pozornosti s hyperaktivitou, … Neustále myšlienky na chorobu, nedostatok spánku alebo pretrvávajúca bolesť sú častými dôvodmi pre rozvinutie depresie. Beznádej, vyčerpanosť, negatívne myšlienky a únava môžu viesť k rozvoju tohto ochorenia.
- Užívanie drog a alkoholu.
Či sa u vás rozvinie depresia, alebo nie závisí vo veľkej miere od toho ako si interpretujete realitu. Ak sa na všetko budete pozerať negatívne, ak sa budete trápiť nad každou maličkosťou ste na najlepšej ceste podľahnúť tejto duševnej poruche.
Predpokladaných príčin vzniku depresie je niekoľko. Určiť presne čo ju spôsobuje sa nedá. Prejavuje sa zmenou psychiky pacienta, zmenou nálady, ale aj fyzickými prejavmi, ktoré môže spozorovať okolie.
Spúšťače depresie.
Depresia môže prepuknúť v ktoromkoľvek veku, u mužov aj u žien, postihuje ľudí vo všetkých etnických skupinách, ale aj v rôznych sociálnych a ekonomických vrstvách. Existuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžu spustiť depresiu. Neznamená to ale, že ju musíte dostať. Niektorí ľudia sú jednoducho odolnejší voči tejto psychickej poruche než iní.
- Traumy z detstva
- Neschopnosť vyrovnať sa s tragickou udalosťou v živote
- Genetika – dedičnosť. Ak niekto vo vašej rodine trpel duševnou chorobou je šanca, že budete mať depresiu vyššia
- Nedostatočná akceptácia osobnosti rodinou – najčastejšie sa s týmto dôvodom pre vznik depresie stretávajú lesbičky, gayovia, bisexuáli,…
- Závažné ochorenie (rakovina, mŕtvica,…) alebo náhla zmena telesného zovňajšku (amputácia končatín, paralýza,…) – tieto náhle zmeny v živote jedinca môžu viesť k depresii
- Anorexia, bulímia (iná porucha príjmu potravy), úzkostné poruchy,…
Depresiu môžu spúšťať aj lieky. Ak zbadáte, že lieky, ktoré vám predpísal lekár menia vašu náladu porozprávajte sa s lekárom.
Lieky, ktoré môžu spôsobiť prepuknutie depresie
- Beta – blokátory
- Kortikosteroidy
- Hormonálne látky
- Niektoré druhy liekov predpisované na liečbu vysokého cholesterolu
Sezónna depresia – ako s ňou bojovať?
Možno nebudete veriť tomu, že depresia je naozaj komplexným problémom, ktorý sa môže prejavovať aj počas ročných období. Ide o tzv. sezónne druhy depresie, čiže depresie krátkodobejšieho charakteru. Tieto druhy depresie nie sú všeobecne považované za obrovský problém, dá sa s nimi lepšie bojovať, keďže nejde o dlhodobo trvajúce depresie. O akých depresiách konkrétne hovoríme?
Jarná depresia
Začíname s jedným z najkrajších období v roku, a to jarou. Vedeli ste o tom, že i tak krásne obdobie ako jar môže vplývať na výskyt depresií u ľudí? Ak nie, tak Vám radi vysvetlíme dôvody vedúce práve k výskytu týchto psychických problémov.
- Telo je po zimnom období oslabené, takže logicky je náchylnejšie na výskyt rozličných chorôb, a taktiež aj depresie.
- Na jednej strane jar predstavuje obdobie prebúdzania prírody, avšak na druhej strane to môže ešte prehĺbiť náš pocit depresie, keď človek vidí kontrast krásnej prírody a svojich vnútorných problémov.
- Dnešná uponáhľaná doba nám veru času nepridáva, a keď jednoducho máme chuť využiť krásne počasie na aktivity, ktoré nám počas jari robia radosť, tak nemôžeme, pretože myslíme na povinnosti, a to nám prináša do krásneho jarného počasia stres, napätie, nervozitu a z toho vyplývajúce depresie.
- Možno ľudia na vidieku pochopia tento ďalší dôvod výskytu depresie u mnohých ľudí – a to čakajúce práce buď v záhrade, na rodinnom dome, viniciach alebo niekde na chate – aj toto uvedomovanie si takéhoto druhu povinností nám môže zhoršovať náladu a v spojení s ďalšími psychickými problémami môže priviesť stav depresie.
- Ak máte, povedzme, viac detí, tak v tomto období sa vo veľkom množstve prípadov začína plánovať leto a detské aktivity na leto. Môže sa jednať napríklad o rôzne tábory, školy v prírode, skautingové kluby, poprípade jazykové výlety a podobne. Táto povinnosť môže byť tiež jednou z príčin stresu a následnej depresie.
Príčin, ako môžete vidieť, je viac ako dosť, a bolo by veľmi obtiažne vymenovať všetky, avšak podstatou všetkého je uvedomiť si, že naša psychika hrá vo všetkom veľkú úlohu, a vo väčšine prípadov je na nás, ako sa s každodennými problémami, stresom, nervozitou, napätím a inými nepríjemnými situáciami vysporiadame.
Jesenná depresia
Všetci vieme, že jeseň je obdobím prípravy na zimu. Na jeseň sa prebúdza v človeku tzv. jesenná únava, keďže človek je tiež len živá organická bytosť, podobne ako zvieratá, a potrebuje sa pripravovať na toto chladné a pochmúrne obdobie. Ako sa zvieratá ukladajú na spánok, človeka tiež postihuje jesenná únava, pretože náš organizmus potrebuje znížiť výkon a plytvanie energiou.
Ignoráciou tejto únavy, napríklad nútením seba samého k neustálemu výkonu, vystavujeme naše telo stresu, čo má tiež vplyv na našu imunitu. Teda okrem psychických problémov sa môžu dostaviť aj ochorenia fyzického charakteru. Ako teda súvisí únava a fyzické vyčerpanie s depresiou?
- V prvom rade je dôležité povedať, že hlavnou príčinou všetkých problémov je stres. Tento stres je pôvodcom únavy a vyčerpania organizmu a z toho vyplývajúcich iných problémov. Depresia sa teda dostavuje v dôsledku kombinácie všetkých dôvodov, čiže je vlastne reakciou našej psychiky na nepríjemné okolnosti, ktoré sa v našom živote odohrávajú alebo už odohrali (stres, únava, vyčerpanie, nervozita, problémy v pracovnom i osobnom živote, veľké množstvo práce v domácnosti, pochmúrne počasie a podobne).
- Skracujúce sa dni, postupné ubúdanie denného sveta a daždivé počasie – všetky tieto faktory sa podpisujú pod náš duševný stav, a teda môžu byť ďalšími príčinami našej zhoršujúcej sa duševnej hygieny, a teda aj depresie.
- Možno neuveríte, ale jedným zo spúšťačov problémov s depresiou môže byť aj fakt, že sa každoročne mení čas z letného na tzv. zimný. Organizmus sa teda vlastne akoby ,,búri“ tejto zmene, keďže táto zmena mení celkové fungovanie a nastavenie nášho biorytmu.
- Jeseň je charakteristická okrem iného aj tým, že začína obdobie vianočných reklám, čo ešte viac burcuje našu psychiku k nervozite, napätiu, neustálemu mysleniu na nákup darčekov. Aj toto všetko sa môže v konečnom dôsledku podpísať pod našu depresiu.
Depresia v tehotenstve
Tehotenstvo predstavuje mimoriadne obdobie ženy života v dĺžke trvania 9 mesiacov. Gravidita je nielen obdobím radosti a šťastia z nového zárodku života, ale nesie so sebou aj určité negatívne znaky, ktorými môžu byť stavy úzkosti, napätia, nervozity a v tých horších prípadoch aj chronické stavy depresie. Je dokázané, že depresiou trpí približne 14-23% tehotných žien, takže sa nejedná o zanedbateľné percento žien. Dá sa s takouto depresiou bojovať? Dokáže sa žena svojou vôľou zbaviť tohto nepríjemného problému alebo je nutné navštíviť odborníka?
Čo sa týka samotnej diagnostiky depresie počas tehotenstva ženy, tak tá je pomerne náročná. Určite už viete, že charakteristickými znakmi depresie sú časté zmeny nálad, ktoré v tehotenstve môžu byť spôsobené aj hormonálnymi zmenami v organizme, a preto je ťažké diagnostikovať depresiu v tehotenstve, keďže zmeny nálad sú pripisované tomuto dôvodu.
Aké sú príznaky depresie v tehotenstve?
Vedeli ste, že príznaky tejto depresie nastávajú približne až po dobu 2 týždňov. Ale samozrejme všetko sa môže líšiť od prípadu k prípadu.
- pocity smútku
- poruchy sústredenia
- nedostatočný alebo nadbytočný spánok
- nezáujem o koníčky alebo iné aktivity, ktoré za bežných okolností prinášajú radosť
- časté myšlienky na samovraždu a smrť
- pocit beznádeje, úzkosti, viny a bezcennosti
- zmena stravovacích návykov
Možno si kladiete otázku, prečo by sa vôbec budúca mamička mala ,,zapodievať“ takýmito negatívnymi otázkami a pocitmi, dôvodov môže byť niekoľko. Na jednej strane je šťastná z toho, že o pár mesiacov porodí svoje milované dieťa alebo deti, ale na druhej strane môže hrať dôležitú úlohu pri celkovom psychickom nastavení v tomto období i psychika. Nechcené dieťa, neplánované tehotenstvo, rodinné alebo partnerské problémy, poprípade iné faktory, ktoré môžu ovplyvniť nenarušenú psychiku ženy počas tehotenstva. Depresia môže spôsobiť ťažkosti nielen mamičke, ale i samotnému plodu, ktorý má v brušku.
Ďalšími spúšťačmi depresie vyskytujúcej sa u tehotnej ženy môžu byť napríklad:
- depresia, ktorá tkvie v rodinnej anamnéze
- žena už raz alebo viackrát si prešla neúspešným tehotenstvom
- komplikácie v tehotenstve
- nepriaznivý zdravotný stav matky alebo budúceho dieťatka
Riešenie a liečba?
Ako môžete vidieť, dôvodov a spúšťačov tejto nepríjemnej a zákernej ,,choroby“ v tehotenstve je veľmi veľa a dalo by sa o nich popísať ešte zopár riadkov, avšak myslíme si, že bez ohľadu na to, z akého dôvodu táto depresia vzniká, v prvom rade by si každá mamička mala začať klásť otázku: ,,Čo ďalej a ako to riešiť?“ Samozrejme, je nutné sa poradiť s Vaším gynekológom alebo všeobecným lekárom o ďalšom postupe a liečbe.
Radi by sme dali do pozornosti fakt, že ak ste sa zamýšľali nad užívaním silných antidepresív, tak by ste s tým radšej mali prestať, pretože odborníci sa zhodujú, že tieto nemajú práve ten najideálnejší efekt na ďalší vývin a zdravie plodu. Aká je teda ideálna liečba tohto chúlostivého problému?
- Silná depresia, čo s ňou? Iba v tomto prípade je možné užívať antidepresíva v rozumnom množstve a kombinovať túto liečbu so psychoterapeutickým liečením.
Samoliečba
Samoliečba sa v tehotenstve môže javiť ako veľmi dobrým riešením, ako sa začať zbavovať Vašej depresie, nakoľko sa jedná o bezpečné kroky, ktoré pri správnom dodržiavaní neohrozia Vás, a ani samotný plod. Ďalším dôvodom môže byť skutočnosť, že počas gravidity by ste mali byť skôr doma vo Vašom prirodzenom a pokojnom prostredí, keďže pokoj je tou najlepšou alternatívou, ktorá prospieva budúcemu dieťatku.
- Odporúča sa vykonávať aspoň miernu fyzickú aktivitu aj počas tohto obdobia, keďže fyzická aktivita odbúrava stres a napätie, a pomáha vylučovaniu endorfínov, čiže hormónov šťastia.
- Ak nemáte dostatočný spánok a odpočinok, odporúčame úplne zmeniť alebo pokúsiť sa zmeniť Váš doterajší životný štýl – potrebujete jednoducho ,,zdravé fungovanie“.
- Ak ste si ešte neosvojili nejaké Vaše zaužívané rituály, mali by ste tak učiniť – a k tomu sa ešte odporúča vytvoriť si pravidelný a stály režim vstávania a chodenia spať v rovnakom čase.
- Správny výživový plán, ktorý napomáha eliminácií zmien nálad, a prispieva k zvládaniu stresu – obmedziť príjem kofeínu, cukru a sacharidov. Užívanie omega-3 mastných kyselín.
- Rozmýšľali ste niekedy nad vyskúšaním čínskej liečby zvanej akupunktúra? Ak áno, tak by možno vhodnou dobou bolo obdobie Vášho tehotenstva, pretože aj toto môže napomôcť k odbúravaniu stresu, a teda aj depresie.
- Konzumácia rôznych byliniek z prírody Vám môže pomôcť zlepšiť Vašu náladu a celkové psychické nastavenie, preto zvážte dôkladne aj túto možnosť. Avšak pozor, je dôležité konzultovať prijímanie týchto byliniek do organizmu s lekárom, nakoľko užívanie nie všetkých byliniek je zlúčiteľné s určitými liekmi – napríklad je známa inkompatibilita antidepresív a byliniek.
Ako ste sa mohli dočítať, depresia ako nepríjemný psychický problém môže postihovať aj nervový systém tehotnej ženy. Táto problematika je veľmi komplexná, a ak sa pokúšate o nový prírastok do rodiny, alebo je tento prírastok už na ceste, je dôležité poznať základné veci, akým spôsobom by ste mali počas celých 9 mesiacov fungovať.
Depresia u detí
Dnešná doba priniesla problémy psychického charakteru, bohužiaľ, aj pre deti. U dospelých nie je nič nezvyčajné, že sa depresia vyskytuje pomerne často, to najmä kvôli veľkému zhonu a povinnostiam, ktorým čelia dospelí oveľa viac ako deti. Ale ako je to možné, že depresiou môžu trpieť dokonca i deti?
Depresia u detí, ktorá sa v dnešnej uponáhľanej dobe vyskytuje čoraz častejšie, sa líši od depresie, ktorú prežívajú dospelí jedinci najmä príčinami jej vzniku a samotným priebehom, ktorý závisí hlavne od veku dieťaťa.
Na vzniku depresie u detí sa podieľajú najmä nasledovné faktory:
- genetika
- vplyv prostredia
- typ osobnosti
-
Dojčatá do 1. roka života
Zamýšľali ste sa niekedy aj nad tým, že napríklad aj také dojča môže prežívať pocity depresie. Ale v čom tkvie dôvod týchto pocitov? Všeobecne je možné povedať, že v takomto útlom veku dieťa potrebuje najväčšiu starostlivosť a prítomnosť svojej matky. Ako dôsledok odlúčenia od takejto osoby, na ktorú je naviazané, môže vzniknúť tzv. ,,dojčenská“ depresia. Aké sú teda príznaky?
Deti v tomto útlom veku, ak trpia depresiou, veľmi často plačú, sú apatické a pôsobia dojmom telesne chorého dieťaťa a v neposlednom rade sa taktiež môžu objaviť poruchy vývoja.
-
Dieťa 1-3 roky
Ak je Vaše dieťa akurát v tomto veku a trpí depresiou, tak je na ňom ľahko spozorovateľné, že prestáva ,,objavovať“ svet a prestáva byť spontánne iniciatívne a zvedavé.
-
Škôlkari
Depresia nemíňa deti ani v tomto období života. Aké sú ale jej príznaky, resp. ako ich najlepšie spozorujete na Vašich deťoch? Smutná tvár, podráždenosť, niekedy až agresivita, neschopnosť prejavovať radosť z vecí, z ktorých sa bežne zvyknú tešiť, veľmi častý plač a nezáujem o kamarátov, všetky tieto príznaky Vám môžu signalizovať, že sa jedná o väčší psychický problém, a to depresiu.
-
Deti v školskom veku
V prípade, že depresívne dieťa navštevuje základnú školu, príznakmi depresie môžu byť:
- nízka komunikatívnosť
- problémy so správaním – agresivita, šaškovanie, niekedy dokonca provokácia alebo iné zmeny správania
- dieťa môže vyzerať znudene
- nechutenstvo alebo nadmerná konzumácia jedla
Práve v tomto období sa depresia u dieťaťa stáva pre dospelých skutočne viditeľným problémom, ktorý je potrebné riešiť.
-
Adolescenti
Pokračujeme k starším deťom – t. j. k deťom od puberty až po dospelosť – tieto deti sa stávajú ešte náchylnejšími na výskyt depresie. Nebezpečenstvo vzniku depresie u tejto vekovej kategórie detí sa mnohonásobne zvyšuje. Zvyšuje sa okrem iného aj závažnosť tohto psychického problému, ktorý môže vyústiť aj do rôznych tragédií. Táto depresia u adolescentov je ešte očividnejšia ako u detí v školskom veku.
Jedná sa o prejavy podráždenosti, neschopnosť tešiť sa, útlm aktivity a nerozhodnosť.
Ako ste mali možnosť vidieť, aj dieťa môže trpieť tak závažným psychickým problémom, ako je depresia, a preto je nevyhnutné tento problém začať riešiť najlepšie už vtedy, keď sa začnú objavovať prvé príznaky tejto ,,choroby“. Je nesmierne dôležité vyhľadať lekára a začať podstupovať efektívnu liečbu, aby sa z tejto depresie nestala rutiny, a nevyústila do chronickej, ktorá je ešte závažnejšia.
Pomoc pri depresii
Depresia sa možno na prvý pohľad môže sta ako nie príliš závažný problém, avšak opak je pravdou. Dlhodobá ignorácia, resp. nepodstupovanie liečby sa Vám môže vypomstiť a navždy odzrkadliť na Vašich psychických problémoch. Ak patríte do druhej kategórie ľudí, ktorí sa odhodlali riešiť tento problém čo najefektívnejšie a čo najskôr, tak ste na správnom mieste. V nasledujúcich zopár bodoch si ukážeme vhodný ,,návod“ na potláčanie tohto problému.
- V prvom rade sa poradiť s ľuďmi, ktorí s Vami prichádzajú do kontaktu a pozorujú, či nejavíte nezvyčajné správanie a možné známky depresie.
- Ak sa nejedná o závažný stav, resp. stav, ktorý nedosahuje vysokú intenzitu, všeobecne je odporúčané začať užívať výživové doplnky. Výhodou týchto doplnkov je okrem iného aj fakt, že väčšinou sú na prírodnej báze a určite Vám nezaškodia.
- V prípade, že predchádzajúce dva kroky nezlepšia situáciu, odporúčame návštevu odborníka, ktorý už bude vedieť, čo robiť ďalej s týmto problémom.
- Vyvarujte sa situáciám, ktoré by Vám mohli navodiť pocity napätia, úzkosti, podráždenosti a stresu.
Tieto základné kroky by ste si mali zapamätať, nakoľko Vám môžu podať ,,pomocnú ruku“ pri riešení Vášho problému s depresiou. Avšak tieto body nenahrádzajú liečbu depresie s pomocou lekára. Lekár je najväčším odborníkom na riešenie depresie, a preto by ste sa mali každopádne zveriť jemu, a nestaviť len na Váš pocit a samoliečbu.
Liečba depresie
Depresia sa dá liečiť. Nemusíte v nej zostávať zvyšok života. Stačí len urobiť prvý krok a povedať o svojich pocitoch lekárovi. Ten vám odporučí odborníka (psychológa, psychiatra), ktorý vám stanoví diagnózu a určí liečbu. Depresia nie je diagnóza za ktorú sa treba hanbiť. Nie je to len o zlých a negatívnych pocitoch. Depresia je psychický stav, ktorý ak sa včas zachytí tak sa z neho rýchlo dostanete.
Ak na sebe spozorujete prvé príznaky postačí menšia zmena životného štýlu.
- Nastavte si každé ráno budík – zobúdzajte sa v rovnaký čas a v rovnaký čas aj choďte spať. Starajte sa o seba, doprajte si masáž, choďte ku kaderníčke, kúpte si niečo pekné na seba,…
- Začnite cvičiť – či už doma, alebo choďte do posilňovne. Cvičenie vám rozprúdi krv a zvýši tvorbu endorfínov, ktoré vo vás prebudia pocit šťastia.
- Neizolujte sa – dajte si predsavzatie každý deň byť s niekým či už v osobnom, alebo telefonickom kontakte.
- Udržte si záujem o aktivity, ktoré vás v minulosti bavili – šport, zbieranie známok, chodenie do kina, skladanie lietadielok,… ak sa u vás predchádzajúce nadšenie znova neobjaví nájdite si niečo iné…nové hobby, koníček.
Pokiaľ nič z tohto nezaberie navštívte lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou vám predpíše lieky, ktoré potláčajú príznaky depresie, môžete dostať aj antidepresíva, stabilizátory nálady, alebo lieky, ktoré vyrovnajú hladinu vašich hormónov. Patria sem aj selektívne inhibítory na spätné vychytávanie serotonínu – SSRI
Terapia je ďalším vhodným spôsobom liečby depresie. Naučíte sa ako sa vyrovnať so zápornými pocitmi. Pokiaľ si na terapiu netrúfate ísť sami, oslovte priateľa, alebo blízkeho rodinného príslušníka – môže vás na prvú terapiu doprevádzať.
Antidepresíva – lieky na depresiu
V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať komplexnej problematike liekov na depresiu, alebo inak povedané antidepresív. Antidepresíva slúžia na liečbu jej príznakov, čo mnoho ľudí nevie. Nejde o depresiu ako takú, keďže depresia predstavuje až následok výskytu príznakov u jedinca. Pred začatím užívania akéhokoľvek druhu antidepresív je v prvom rade priam nevyhnutné poradiť sa s Vaším lekárom o ich účinkoch, alebo vedľajších účinkoch na náš organizmus.
Čo sú to lieky na depresiu alebo antidepresíva?
Ako sme už spomenuli, antidepresíva sú druhom liekom, ktoré slúžia na odstraňovanie príznakov depresie. Možno ste nevedeli, ale historicky najstaršie antidepresívum sa objavilo už v 50-tych rokoch 20. storočia. Predtým ich ľudia v takej miere ako dnes absolútne nepoznali, resp. ich neoznačovali ako antidepresíva. Ak sa chystáte užívať antidepresíva, tak vo väčšine prípadov to znamená, že Vaša psychická porucha je už oveľa silnejšieho charakteru, trvá už nejakú dobu a stáva sa z nej tzv. chronická depresia.
Antidepresíva všeobecne môžeme kategorizovať do rozličných skupín podľa toho, aké účinky majú na náš organizmus.
- 1. skupina antidepresív – SSRI – odborne povedané selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu
- 2. skupina antidepresív – SNRI – odborne povedané selektívne inhibítory spätného vychytávania noradrenalínu a serotonínu
- 3. skupina antidepresív – SARI – odborne povedané antidepresíva so zdvojeným serotonínovým pôsobením
- 4. skupina antidepresív – NARI – odborne povedané antidepresíva spätného vychytávania noradrenalínu
- 5. skupina antidepresív – RIMA – odborne povedané reverzibilné inhibítory monoaminoxydázy
Ako môžete vidieť, existuje pomerne veľké množstvo skupín antidepresív podľa ich spôsobu účinku. Pre laikov je však dôležité poznať hlavne ich praktický účinok na náš organizmus.
Na akej báze fungujú antidepresíva?
V našom mozgu prebieha veľmi veľké množstvo procesov a chemických reakcií. V našom mozgu nájdeme aj veľké množstvo chemických látok. Depresia je porucha psychiky, resp. jej narušenie a všetky psychické problémy sa začínajú práve v tomto našom epicentre celkového fungovania tela. Lieky na depresiu, alebo antidepresíva fungujú na báze vplyvu na určité chemické látky nachádzajúce sa v našom mozgu.
Na aké konkrétne chemické látky antidepresíva pôsobia? Jedná sa o neurotransmitery a telo je samo zodpovedné za ich tvorbu. Alebo aby ste lepšie pochopili problematiku, tak je nutné si taktiež osvojiť pojem neurotransmitery a vysvetliť ich funkciu v mozgu. Neurotransmitery sú zodpovedné za transport signálov medzi jednotlivými bunkami v našom mozgu.
Depresia spôsobuje jednu závažnú poruchu, a to síce, že časť tzv. neurotransmiterových systémov je narušená a nefunguje správne – väčšinou sa jedná o serotonínový a noradrenalínový systém. Najnovšie štúdie sa zhodujú na tom, že antidepresíva nielen pomáhajú efektívne riešiť poruchy depresie, ale ich pozitívny efekt taktiež spočíva aj v ,,liečbe“ iných príznakov depresie.
Kedy sa odporúča užívať lieky na depresiu?
Vedeli ste o tom, že využitie antidepresív sa nemusí vždy obmedzovať iba na depresie? Ich dopad môže byť oveľa ďalekosiahlejší. Všeobecne môžeme povedať, že lekár Vám odporučí antidepresívum, ak zistí príznaky stredne ťažkých až najťažších druhov depresií. To je prvá zásadná informácia, takže ak ste si istí, že depresia je iba krátkodobého charakteru na 100 %, prípadne sa jej svojpomocne dokážete zbaviť behom krátkeho času, tak v žiadnom prípade nesiahajte po antidepresívach.
Ako sme sa už vyššie zmienili, ich ďalšie pozitívne dopady tkvejú v liečbe:
- rozličných úzkostných porúch, napríklad ak trpíte tzv. obsedantnou (nutkavou), fobickou alebo panickou poruchou.
- chronických bolestí rozličného charakteru
- stresovou poruchou, ktorá je posttraumatická
- ak trpíte poruchami prísunu potravy
Teda, ak ste sa zamýšľali niekedy nad tým, že po návšteve lekára odchádzate s predpísaným antidepresívom, nemyslite vždy na najhoršie – teda na depresiu, vyššie uvedené ďalšie účinky liekov na depresiu Vás presvedčia o tom, že sa môže jednať o iné problémy, niekedy nie tak vážne ako depresia.
Čo hovoria štatistiky?
Výskumy ukazujú, že ak Vám lekár naordinoval lieky na depresiu, a liečba nimi by mala trvať dlhšie ako 3 mesiace, tak máte oveľa väčšiu šancu, že sa z Vášho problému ,,dostanete“. Teda pacienti užívajúci antidepresíva dlhšie ako 3 mesiace majú veľkú šancu vyliečiť túto psychickú poruchu – potvrdzuje to až 50 až 65 % úspešnosť liečby u týchto pacientov.
Poznáte placebo efekt? Ak nie, tak ide o efekt psychického charakteru, keď iní dokáže ,,oklamať“ náš mozog tým, že určitý liek je práve určený na konkrétny problém, v našom prípade ide o antidepresíva, a pritom vôbec neužívame dané lieky, ale zvyčajne nejaké iné bez schopnosti reálne riešiť daný problém, čiže depresiu. A takýmto spôsobom sa štatisticky dokázalo, že placebo efekt môže byť alternovať lieky na depresiu tým, že človek ,,uverí“ v schopnosť liekov, ktoré užíva.
Pozitívnou vecou v tomto prípade je, že sa vyliečime bez toho, aby sme do tela dostávali silné tabletky, a tým zbytočne zaťažovali náš organizmus.
Vedľajšie účinky
V prvom rade je dôležité povedať, že tak ako mnohé iné lieky, i antidepresíva v sebe skrývajú určité vedľajšie – nežiaduce účinky. Predtým, ako Vám lekár predpíše lieky na depresiu, by bolo vhodné, aby ste ho informovali prípadne o iných chorobách, ktorými trpíte, alebo o iných liekoch, ktoré užívate, pretože dôležitosť tohto ,,oznámenia“ Vášmu lekárovi môže zohrať dôležitú úlohu v určovaní, či sa na Vašom organizme prejavia vedľajšie účinky, alebo nie. Aké najčastejšie vedľajšie účinky antidepresív sa pri ich užívaní vyskytujú?
- suchý pocit v ústach
- jemnú triašku
- búšenie srdca
- zápchu
- malátnosť a ospalosť
- priberanie
- u mužov sa môžu taktiež prejavovať problémy s erekciou alebo oneskorenie ejakulácie
Hore uvedené príznaky predstavujú najvšeobecnejšie vedľajšie účinky pri užívaní antidepresív, no existuje však ešte jedna kategória osôb, u ktorých sa prejavujú ešte ďalšie nepriaznivé účinky antidepresív, a to sú vekovo starší ľudia.
- nižší tlak
- problémy s močením – t. j. spomalenie alebo úplné zastavenie
- dezorientáciu
Je našou povinnosťou spomenúť, že existujú aj antidepresíva, ktoré sú napríklad pri predávkovaní veľmi nebezpečné, a to tzv. tricyklické antidepresíva.
Môžeme sa stať závislými na antidepresívach?
Na rozdiel od iných liekov, ku ktorým patria napríklad upokojujúce tabletky, alebo návykových látok, sa antidepresív nezistil vyslovene návykový efekt na ľudský organizmus. Čo sa ale rokmi pozorovania na pacientoch zistilo, je skutočnosť, že ľudia, ktorí užívali antidepresíva, a v určitom momente došlo k ich vysadeniu či už z vlastnej vôle alebo na odporúčanie lekára, pociťovali tesne po vysadení určité príznaky z vysadenia. Medzi takéto ,,príznaky“ môžu patriť napríklad:
- ťažoba na žalúdku
- nádcha
- veľmi živé sny
- elektrizovanie tela, resp. pocit rozličných elektrických výbojov v tele
Ako vylúčiť takéto príznaky z vysadenia? Existuje vôbec spôsob? Určite Vás potešíme, teda áno, existuje. Všeobecne sa neodporúča náhle a naraz znížiť všetky dávky antidepresív, ale je vhodné redukovať dané dávky progresívne, teda postupne, aby sme nemuseli zbytočne pociťovať iné príznaky vyplývajúce z vysadenia takýchto liekov.
Antidepresíva v tehotenstve a počas dojčenia – ako to je?
Ak trpíte, povedzme, silnými depresiami počas tehotenstva, určite to nie je nič, čím by ste sa chválili, a určite to nie je nič príjemné, a preto by ste mali poznať postup, aby ste si neskomplikovali Váš zdravotný stav ešte viac.
Čo sa týka tehotenstva, tak odborníci odporúčajú, aby ste aspoň počas prvých troch mesiacov gravidity vylúčili, alebo aspoň čo najviac obmedzili, užívanie liekov na depresiu. Dôvodovom je, že nerešpektovanie uvedeného môže mať za následok nepriaznivý dopad na ďalší vývin plodu v podobe rozličných psychických porúch, ktoré by sa mohli neskôr na plode prejaviť.
Bolo by nesprávne však hovoriť, že mamička by mala antidepresíva počas tehotenstva úplne vylúčiť, ba naopak, niekedy dokonca nie je možné, aby tak urobila najmä kvôli ťažkým depresiám, v tomto prípade je nutné navštíviť odborníka pre ďalšie informácie a rady.
Na druhej strane niekedy tie najhoršie problémy nastávajú až po pôrode, vtedy hovoríme o tzv. popôrodnej depresii, a mamičky musia siahnuť po efektívnom a vhodnom riešení tohto problému. V prvom rade najväčšou oporou v tomto prípade by mala byť rodina novorodičky, ktorá by mala mamičke pomôcť prekonať túto depresiu bez užívania chemikálií, t. j. antidepresív. Avšak, ak sa ani rodina nezdá ako dostatočné riešenie, vtedy musia pristúpiť na rad antidepresíva.
Možno sa taktiež pýtate, ako je to vlastne s dojčením? Antidepresíva by nemali mať výrazný vplyv na kvalitu materského mlieka, resp. dieťa z materského mlieka príjme iba veľmi malú dávku antidepresív.
Postup pri užívaní antidepresív
Antidepresíva, tak ako mnohé iné lieky, musia byť užívané v určitých postupoch, aby sme nedocielili predávkovanie, vedľajšie účinky alebo iné nepriaznivé dopady na náš organizmus. V nasledujúcich riadkoch Vám ukážeme spôsoby, ktoré by ste mali za každých okolností dodržiavať, ak už musíte silné antidepresíva užívať.
- V prvom rade je dôležité pravidelne informovať Vášho lekára o liečbe a prípadných vedľajších účinkoch. Ak Vám boli naordinované tetracyklické a tricyklické antidepresíva, tak v tomto prípade sa odporúča radšej začať užívať nižšie dávky a postupne zvyšovať dávku do nášho organizmu. Čo je dôležité v tomto momente ešte dodať, je fakt, že ak by ste pravidelne nenavštevovali Vášho lekára, kľudne by sa mohlo stať, že by ste napríklad užívali iba neefektívnu, príliš nízku dávku, ktorá Vás v konečnom dôsledku príznakov depresie nezbaví.
- Možno ste taktiež nevedeli, ale ak sa na Vašom tele náhodou prejavia vedľajšie účinky, nemusí to byť za každých okolností signálom toho, že by ste mali takéto antidepresíva vysadiť. Totižto, ešte sme sa o tom nezmienili, mnohé vedľajšie účinky sú viazané iba na kratšiu dobu, teda po zopár dňoch zmiznú. Ale na druhej strane je nutné povedať, že ak Vám vedľajšie účinky spôsobujú vážne nepríjemnosti a problémy vo Vašom každodennom živote, tak vtedy určite neváhajte s ich vysadením. Nezabúdajte, pravdaže, s konzultáciou u Vášho lekára.
- Antidepresíva by ste mali zvyčajne užívať každý deň (samozrejme si to treba overiť).
Čo by ste ešte mali vedieť?
- Ak ste si mysleli, že antidepresíva predstavujú akýsi ,,všeholiek“, ktorý účinkuje okamžite, tak je práve opak pravdou, väčšina liekov na depresiu začína účinkovať až po pár týždňoch, niekedy sa ich celý účinok môže prejaviť až po 6 týždňoch.
- Dôležité je taktiež povedať, že môže u Vás nastať moment, kedy už jednoducho máte pocit, že sa cítite lepšie – odporúčame antidepresíva nevysádzať a počkať na ich doužívanie, nakoľko sa môže depresia kľudne vrátiť.
- Zákaz alkoholu počas užívania antidepresív predstavuje veľmi dôležitú zásadu najmä z toho dôvodu, že zhoršuje depresiu a v neposlednom rade sa môžu prejaviť znaky únavy a celkového spomalenia organizmu. A aby sme nezabudli, alkohol v prípade liečby antidepresívami je taktiež zodpovedný za poruchy koncentrácie.
- Ďalšou dôležitou zásadou je skutočnosť, aby ste nezabúdali antidepresíva ukrývať pred deťmi – ich náhodné užitie deťmi by mohlo mať vážne dôsledky aj na ich zdravie.
Dĺžka užívania antidepresív
Všeobecne môžeme povedať, že sa antidepresíva predpisujú tak na 8-9 mesiacov v závislosti od toho konkrétneho antidepresíva. Ak ste v situácii rozhodovania sa, či je vhodné pokračovať s užívaním alebo nie, tak v prípade, ak uvažujete nad ukončením liečby antidepresívami skôr, ako uplynutie doba 8-9 mesiacov, tak verte, že sa zvyšuje pravdepodobnosť vrátenia Vašej depresie.
V dnešnej dobe odborníci radia, aby po dobe, keď sa vytratia príznaky depresie, a človek sa začne cítiť dobre, pokračoval v užívaní antidepresív ešte 6 mesiacov.
Nepanikárte, ak sa depresia objaví opäť
Dôvod, prečo sa lieky na depresiu zvyknú užívať aj mnohé roky po ,,odchode“ depresie, je fakt, že ľudia sú po prekonaní depresie náchylnejší na príchod ďalšej. Táto skutočnosť sa najlepšie odráža najmä u starších ľudí, a preto je viac ako vhodné dbať veľký dôraz na užívanie liekov, aj keď už sa cítite dobre.
Môj život a antidepresíva
Depresia patrí medzi najhoršie stavy, aké človek môže zažívať. Je zodpovedná za znepríjemnenie života najmä v podobe znižovania práceschopnosti a radosti zo života. Zotavenie z tohto stavu Vám zabezpečujú antidepresíva. Okrem prípadných niektorých účinkov Váš život negatívne neovplyvnia. Liečba najmä novými antidepresívami potvrdzuje, že ľudia lepšie znášajú pracovnú záťaž, a lepšie sa zabavia počas spoločenských a oddychových aktivít.
Ak u Vás pretrvávala dlhodobo depresia, Vaši blízki sú na Vás zvyknutí v takomto stave. Niektorí ľudia, ktorí prekonali depresiu uvádzajú, že po zlepšení ich stavu, najmä po zlepšení ich výzoru a nálady, si ich blízki museli opäť na nich zvykať v takomto ,,novom“ stave. Ak sa jedná o Váš vzťah, tak každú zmenu Vášho zdravotného stavu je nutné prediskutovať s Vaším partnerom, prípadne lekárom.
Následky neužívania antidepresív
V prvom rade je dôležité povedať, že následky sa môžu prejavovať na základe rozličných faktorov, t. j. napríklad akú závažnú diagnózu má jednotlivec. Odborníci sa zhodujú na názore, že depresia väčšinou odznieva po 8 mesiacoch. Stojí za to trpieť dlhých 8 mesiacov? O tomto je nutné sa porozprávať s Vaším ošetrujúcim lekárom. Buďte preto v každom ohľade zodpovední za Vaše zdravie a každý problém, ktorý sa pri Vašej depresii objaví, neváhajte konzultovať so svojím lekárom.
Konkrétne antidepresíva
Na trhu existuje veľké množstvo liekov na depresiu, ktoré môže pacient pri svojej liečbe využiť. Je však vhodné venovať chvíľku každému jednému lieku, aby sme predišli, povedzme, rôznym vedľajším účinkom týchto liekov alebo inkompatibilite týchto antidepresív s inými liekmi, ktoré užívate. Aj tu sa zas a znova budeme iba opakovať v tom zmysle, že je konkrétne lieky vhodné prediskutovať s Vaším lekárom.
- Alventa (75 mg) – Funguje na báze spätného vychytávania serotonínu a norepinefrínu (SNRI). Jedná sa o kapsule s predĺženým uvoľňovaním. Účinnou látkou je venlafaxín.
- Xanax (0,5 mg) – Jedná sa o tablety s liečivom alprazolam, ktorý odstraňuje nepokoj a úzkosť a uvoľňuje svalové napätie.
- Elicea (10 mg) – Účinnou látkou je escitalopram a funguje na báze spätného vychytávania serotonínu (SSRI). Jedná sa o orodispergovateľné tabletky.
- Trittico AC75 – Liečivom je trazedónium chlorid – trazodón. Rieši stavy úzkosti, pocity napätia a nepokoja a sexuálne funkcie.
- Diazepam Slovakofarma (5 mg) – Účinnou látkou je diazepam. Táto látka rieši poruchy úzkosti, napätia, strachu a nepokoja. Okrem iného taktiež znižuje svalové napätie a kŕče.
Ako ste sa mohli dočítať, problematika antidepresív, ich kategorizácie, priaznivých účinkov a užívania pre rôzne skupiny pacientov je veľmi komplexná, a preto je vhodné, aby ste antidepresívam, ak trpíte vážnymi poruchami psychiky, venovali náležitú pozornosť. Inak by sa mohlo v budúcnosti stať, že sa už Vašich depresií celý Váš život nezbavíte.
Alternatívna liečba
Môžete siahnuť po výživových doplnkoch stravy, ktoré účinkujú proti depresii – teda liečba depresie bez liekov. Pozor, užívajte ich až po konzultácii s lekárom, niektoré doplnky stravy môžu depresiu ešte zhoršiť, prípadne tlmiť účinky liekov.
Môžete tiež skúsiť akupunktúru, alebo meditáciu.
Ľubovník bodkovaný, rybí olej, a ďalšie prírodné látky sú v boji s touto psychickou chorobou tiež výbornými pomocníkmi.
Liečba depresie môže trvať pár týždňov, ale aj niekoľko rokov. Nevzdávajte to, kvalitná liečba môže minimálne zmierniť príznaky ochorenia. Pokojne sa môže stať, že vám jeden druh liekov nezaberie, ale oveľa lepšie výsledky môžete dosiahnuť s iným druhom liekov. Nepodceňujte preto kontroly, len vďaka nim sa pre vás nájdu tie najvhodnejšie lieky na depresiu a vy tak dostanete tú najlepšiu šancu zbaviť sa jej a užívať si všetky krásy života.
Najčastejšie kladené otázky
Čo je to depresia?
Depresia je tiež duševný stav, pre ktorý sú typické pocity smútku, hnevu, nerozhodnosti, vnútorného napätia a útlmu. Viac sa dočítate úplne na začiatku tohto článku v rámci definície depresie.
Ako sa depresia prejavuje?
Najbežnejším spôsobom prejavu tejto nepríjemnej psychickej poruchy je častá zmena nálad, podráždenosť, napätie, strata koncentrácie a podobne. Príznakov a dôsledkov výskytu tejto choroby môže byť mnoho. Viac informácií pod nadpisom ,,Príznaky depresie“.
Aké sú príčiny depresie?
Príčin, ktoré spôsobujú depresiu, môže by neúrekom. Medzi najznámejšie patria genetické predispozície, nepredvídateľné a nepredpokladané životné okolnosti, návykové látky ako alkohol či drogy, poruchy nespavosti a koncetrácie a podobne.
Ako liečiť depresiu?
Záleží od druhu depresie, ktorou trpíme a, samozrejme, od závažnosti konkrétneho prípadu, avšak medzi najčastejšie spôsoby liečby tejto zákernej choroby patrí najmä liečba výživovými doplnkami (v menej závažných prípadoch), alternatívnou liečbou (výživové doplnky, akupunktúra, meditácia a podobne) alebo v tých najťažších prípadoch liekmi na depresiu, čiže antidepresívami.
Ako sa vyhnem depresií (prevencia depresie)?
Najlepším spôsobom prevencie výskytu depresie je zdravá duševná hygiena (pozitívne naladenie, zbavenie sa negatívnych myšlienok a podobne), dodržiavanie zdravej životosprávy (šport, relaxačné aktivity, vyvážená strava), vyhýbanie sa stresu, prísun minerálnych látok a iných živín do nášho tela a celkové pozitívne psychické naladenie.
Je depresia liečiteľná?
Áno, depresiu je možné liečiť a napokon aj úplne odstrániť z Vášho života. Existuje viacero spôsobov, ale najefektívnejším je liečba antidepresívami, čiže liekmi na depresiu.
Ako sa delí depresia?
Depresiu môžeme kategorizovať z rôznych hľadísk. Jedným z týchto hľadísk je napríklad obdobie, počas ktorého sa vyskytuje. Viac informácií sa dozviete pod nadpisom ,,Druhy depresie“ v tomto článku.
Ako dlho trvá depresia?
Depresia môže trvať všeobecne rozličný čas v závislosti od druhu, závažnosti a nasadenej liečby. Odporúčame ju preto liečiť, aby ste skrátili dobu jej trvania. Ak užívate antidepresíva, môže sa vytratiť, povedzme, po 8 mesiacoch. V niektorých prípadoch môže dokonca trvať až celý život. Viac informácii pod nadpisom ,,Dĺžka užívania antidepresív“ a aj v iných nadpisoch v tomto článku.
Kto Vám pomôže pri depresii?
V prvom rade je podstatné povedať, že prvou záchrannou rukou by mala by rodina, ktorá dokáže výrazným spôsobom ovplyvniť samotný priebeh depresie, a v mnohých prípadoch dokonca môže s Vami aj depresiu poraziť. Pomôcť si môžete aj Vy sami správnym naladením mysle a pevnou vôľou. V opačnom prípade odporúčame navštíviť lekára, ktorý Vám nasadí liečbu antidepresívami.
Aké má choroba dôsledky na života človeka?
Najčastejším dôsledkom je celková strata kvality života po všetkých stránkach. Medzi iné dôsledky patria napríklad búšenie srdca, bolesť na hrudníku, závraty, žalúdočná nevoľnosť, chrbtové a svalové bolesti, neschopnosť vstať z postele a podobne. Zo psychickej stránky môžeme hovoriť o nechuti do bežných aktivít, strata chuti do života a podobne.
Čo robiť?
Veľmi široká otázka, ktorá si môže vyžadovať aj širokú odpoveď. Asi najlepším riešením je návšteva lekára, ktorý Vám predpíše antidepresíva (v tých horších prípadoch) alebo Vám poradí, akým spôsobom zmeniť Vašu celkovú životosprávu. Viac informácii taktiež nájdete pod nadpisom ,,Pomoc pri depresii“.
Čo nerobiť?
Určite nie je žiaduce, aby pacient bez odporúčania lekára prerušil liečbu antidepresívami, pretože sa u neho môžu prejaviť príznaky vysadenia antidepresív alebo rozličné vedľajšie účinky. Viac informácii pod nadpisom ,,Nežiaduce účinky antidepresív“.
Čím sa líši starecká depresia od depresie mladších ľudí?
Väčšinou sa jedná o intenzitu, druh, priebehom a prognózou (možnosťou ju vyliečiť alebo aspoň obmedziť). Ak sa jedná o starších ľudí, tak na rozdiel od mladších ľudí trpiacich touto chorobou, u nich spozorujeme zhoršené plánovanie, nedostatok iniciatívy. Mladší ľudia sa napríklad viac sťažujú na smútok, u starších sa depresia prejavuje skôr zvýšenou únavou, neschopnosťou vykonať činnosť skladajúca sa z viacerých krokov.
Vybrané zdroje:
https://www.clinical-depression.co.uk/dlp/depression-information/signs-of-depression/
https://www.dusevnezdravie.sk/dystymia-chorobna-rozladenost/
https://www.modrykonik.sk/som-tehotna/depresia-v-tehotenstve/