Únava je slovo, ktorým opisujeme celkoví pocit vyčerpania a nedostatku energie. Väčšina ľudí vie aký to je pocit, hlavne ak je nám zima, máme chrípku, alebo inú vírusovú infekciu. Telo v týchto prípadoch bojuje s chorobou a míňa na to všetku dostupnú energiu. Choroba ale nie je jediný dôvod únavy. Ak trpíte častým nedostatkom energie a neutíchajúcou únavou je na čase vyhľadať lekára. Príčin tohto stavu môže byť niekoľko.
Pocit únavy je signál, ktorý vydáva náš organizmus. Upozorňuje nás na preťaženia, telo nám dáva najavo, že sme dosiahli svoje hranice a mali by sme si oddýchnuť a načerpať energiu.
Únava verzus ospalosť
Obsah článku
Aj keď mnoho ľudí pod týmito slovami myslí jedno a to isté rozdiel v nich predsa len je. Je dôležité vedieť v čom sa odlišujú nakoľko sa od toho odvíja liečba.
Ospalosť – stav, pri ktorom cítite väčšiu a väčšiu túžbu spať. Ak ju cítite pri najbližšej možnosti pospať si, si aj pospíte. Neurotransmiter adenozín sa vytvára v mozgu a postupne sa jeho hladina zvyšuje. Keď dosiahne isté hodnoty cítime ospalosť. Najviac ho máme v tele večer. V noci jeho hladina klesá a mi sa zobudíme svieži a čerství do ďalšieho dňa.
Únava – stav vyčerpanosti, straty energie, v končatinách cítime ťažobu a jednoducho nič nevládzeme robiť. Pri únave ospalosť necítime, aj keď sa naskytne príležitosť spať nemusíme zaspať. Zatiaľ čo spánok nás ospalosti zbaví, s únavou to tak byť nemusí. Koľkí z nás cítili únavu hneď z rána po tom ako sa zobudili? Nie ste jediní a je to len jasný dôkaz toho, že spánkom únavu nezaženiete.
Únava a jej príčiny
Únava môže byť spôsobená mnohými faktormi. Rozdelené sú do troch kategórií
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Životný štýl
- Fyzické zdravie
- Psychické zdravie
Životný štýl
Často krát je spôsobená únava dôsledkom nevhodného životného štýlu. Nedostatok energie môže byť spôsobený
- Veľkou fyzickou námahou –telo sa vyčerpá
- Nedostatkom pohybu – telo nepotrebuje vyrábať energiu zo zásob sacharidov a tukov. Načo aj, keď ju v podstate pri ničnerobení nepotrebujeme
- Nedostatok spánku – v noci sa telo regeneruje, dobíja baterky – ak mu na to nedožičíme čas budeme bez energie
- Lieky – antidepresíva, či sedatíva môžu spôsobiť únavu
- Nadváha
- Únava po jedle – zla konzumácia cukru a rozdelenie živín
- Nevhodná strava, nedostatok tekutín
- Nadmerná konzumácia alkoholu, nelegálnych látok, ale aj kofeín (kofeín vás preberie, zaženie ospalosť, nie únavu)
- Emočný stres, smútok, nuda
Fyzické zdravie
Mnoho chorôb môže spôsobiť únavu. Nie vždy ale organizmus bojuje len s infekciou. Veľa krát je únava symptómom vážnejšieho ochorenia.
- Infekcie (chrípka, tuberkulóza, …)
- Alergie
- Problémy so štítnou žľazou
- Autoimunitné poruchy
- Ochorenie obličiek, pečene, srdca (zlyhanie srdca)
- Addisonova, Parkinsonova, Alzheimerova choroba
- Chronická obštrukcia pľúc
- Dýchavičnosť
- Cukrovka
- Rakovina
- Anémia – chudokrvnosť – nedostatok železa, kyseliny listovej, vitamínu B12
- Fibromyalgia – chronická porucha, pri ktorej pacient okrem bolesti cíti bolesť svalov a kostí.
- Artritída
- Chronická únava – chronický únavový syndróm
Psychické zdravie
Únava je jedným zo základných príznakov pri
- Pocitoch úzkosti
- Depresiách
- Sezónnej afektívnej poruchy
- Poruchách spánku
Liečba únavy
Aj keď sami únavu za diagnózu nepovažujete môže značne znepríjemniť život. Zmenou životného štýlu môžete únavu zmierniť, prípadne úplne zahnať a tešiť sa zo života plného energie a vitality.
Zmeny životného štýlu
- Dodržujte pitný režim – udržíte tak organizmus dostatočne hydratovaný
- Odpočinok – dostatočne dlhý a kvalitný spánok (7- 8 hodín neprerušovaného spánku počas noci) je najlepší spôsob ako dať telu čas na regeneráciu.
- Vyhnite sa stresu – stresové hormóny ako adrenalín a kortizol vyčerpávajú organizmus. Udržujú ho stále v pohotovosti, v strehu čo spôsobuje únavu a nepriaznivo vplýva na organizmus.
- Zdravé stravovanie – doprajte si potraviny, ktoré vám doplnia vitamíny, minerály a živiny dôležité pre správny chod organizmu. Ak si myslíte, že sacharidy a tuky vám energiu dodajú mýlite sa. Tie budú dôvodom len obezity, nie zdravej energie. Zamerajte sa na ovocie a zeleninu, ktorá by mala tvoriť dve tretiny jedla.
- Cvičenie, relax – nemusíte hneď začať dvíhať ťažké činky. Zo začiatku začnite s kratšími prechádzkami, postupne ich predlžujte alebo začnite behať. Môžete cvičiť aj doma – kliky, drepy, sklápačky,… sú to cviky na ktoré nepotrebujete žiadne stroje a zvládnete ich aj doma. Krátka cca 10 – 15 minútová rozcvička vás nabudí energiou.
- Obmedzte, alebo sa úplne vzdajte alkoholu, cigariet a nelegálnych omamných látok. Tie únavu rozhodne nezaháňajú.
Fyzické zdravie
Ak je únava spôsobená niektorým fyzickým ochorením zbavíte sa jej ak sa odstráni choroba. Vyčerpanie, strata energie môže byť aj znakom alergie na niektoré potraviny. Možno o nej ani neviete. Ak pocítite únavu, alebo ospalosť 10 ž 30 minút po jedle môžete mať potravinovú intoleranciu. Testy na alergiu vám pomôžu zistiť na čo ste alergický.
Pokiaľ sa u vás únava prejaví po vydaní ľahšej fyzickej námahy (prejdete pár schodov,…) môže ísť o problémy so srdcom.
Psychické zdravie
Ak sa cítite unavený hneď ako vstanete budete mať asi problém so spánkom, konkrétne môže ísť o spánkovú apnoe. Nekvalitný spánok môže byť spôsobený psychickými, ale aj fyzickými problémami. Pri tomto probléme ide o problém s dýchaním. Organizmus, či už na základe prekážky v dýchacích cestách, alebo zlom signály z mozgu k nadýchnutiu nedostáva dostatok kyslíka. Vy osobne o tom nemusíte mať ani tušenia. O vašich problémoch vám povie váš partner, ktorého budíte chrápaním, alebo dlhšími prestávkami pri nádychoch. Váš organizmus si v noci neoddýchne a prejaví sa to práve únavou a ospalosťou hneď z rána.
Platí to aj opačne. Pri únave nemusíme cítiť ospalosť, takže dlhodobá únava môže spôsobiť problémy s nespavosťou.
Depresie, úzkosť a ďalšie psychické poruchy spôsobujú nespavosť, ktorá vedie k vyčerpaniu. Pocit smútku, depresívne stavy, napätosti, beznádeje, nadmernej, alebo nedostatočnej konzumácie spôsobuje celkovú únavu.
Kedy vyhľadať lekára
Ak aj napriek úprave životného štýlu stále cítite únavu, ktorú si neviete vysvetliť je najlepšie konzultovať svoj stav s lekárom. Urobte tak hlavne ak popri únave sa objavili ďalšie symptómy
- Zvýšená telesná teplota
- Neopodstatnená strata hmotnosti
- Ste citlivejší na chlad
- Máte problém so spánkom a zaspávaním
- Máte pocit, že môžete trpieť depresiou
Chronický únavový syndróm
Syndróm chronickej únavy je definovaný extrémnou únavou, ktorá nesúvisí s nedostatkom odpočinku a nedá sa vysvetliť na základe zdravotného stavu. O chronickom štádiu hovoríme, keď únava trvá aspoň 6 mesiacov. Príčina tohto ochorenia nie je známa, existuje ale pár teórií čo ju môže spôsobiť.
- Vírusová infekcia
- Hormonálna nerovnováha
- Oslabený imunitný systém, chronické zápaly (nosových dutín, tenkého, alebo hrubého čreva,…)
- Psychické problémy – hlavne stres
- Kombinácia týchto faktorov
Môže ju tiež spôsobiť dlhodobé preťažovanie. Tento syndróm najčastejšie postihuje ženy vo veku 40 až 50 rokov.
Diagnostika chronickej únavy
Aby bola táto diagnóza presne stanovená je potrebné aby sa spolu s dlhodobou únavou prejavili aspoň 4 z nasledujúcich príznakov.
- Únava, ktorá neodznie ani po dostatku odpočinku
- Zhoršuje sa po fyzickej alebo psychickej aktivite
- Zhoršená koncentrácia, problémy s pamäťou
- Poruchy spánku
- Bolesti svalov, kĺbov, krku, alebo hlavy
- Mierne opuchy lymfatických uzlín v krku a pod pazuchami
Na stanovenie diagnózy musí lekár vylúčiť iné možné ochorenia – fyzické aj psychické, ktoré môžu spôsobovať únavu.
Domáca liečba únavy
Proti únave nie sú žiadne lieky. Pokiaľ nie je jej príčinou iné ochorenie, ktorého vyliečením sa zbavíte aj únavy. Zmena životného štýlu, dostatok odpočinku a obmedzenie alkoholu a nikotínu môže vašu únavu zmierniť.
Pomôcť vám v tom môžu aj rôzne čaje
- Garana
- Maté
- Trezalka
- Echinacea
- Ženšen
Ryby a olivový olej obsahujú protizápalové látky, ktoré vám pomôžu zmierniť aj tie najnenápadnejšie zápaly vo vašom tele a potlačiť tak únavu.
Káva ako zdroj kofeínu vám dodá energiu len na chvíľu. Po odznení účinkov sa únava dostaví vo väčšej sile.
Cukor je výborným a rýchlym zdrojom energie, ale jeho nadmerná konzumácia môže spôsobiť množstvo ďalších zdravotných problémov. Keď neviete odolať dávke sacharidov dajte si ich radšej v prírodnej forme – sladké ovocie vám dodá dostatok cukru, ktorý váš organizmus potrebuje.
Spôsobov ako poraziť únavu je veľmi veľa. Každý si musí vyskúšať osobne čo na neho zaberá a čo nie, čo mu únavu spôsobuje a čo naopak mu dodá najviac energie. Ak vyčerpanosťou trpíte dlho, často a nie je vám známy žiadny dôvod jej vzniku neváhajte a navštívte lekára.
Zaujíma vás
Čo je to únava?
Únavu by sme mohli opísať ako stav vyčerpania nášho tela a nedostatku jeho energie. Bežná únava nie je veľkým problémom. Problémom sa stáva až keď pretrváva dlhodobo a práve vtedy je potrebné navštíviť lekára. Viac informácií sa dozviete v úvode tohto článku.
Je chronická únava vážnou chorobou?
Chronická únava alebo inak povedané chronický únavový syndróm predstavuje veľmi závažný problém, nakoľko nie je spojená s deficitom odpočinku. O dlhodobej únave môžme hovoriť keď pretrváva aspoň 6 mesiacov. Ide teda o ochorenie, ktoré je spôsobené rozličnými príčinami, ako napríklad oslabený imunitný systém, stres, hormonálna nerovnováha či vírusová infekcia. Pre viac informácií si prečítajte časť článku s nadpisom ,,Chronický únavový syndróm“.
Čo signalizuje a ako sa prejavuje únava?
Únava signalizuje to, že naše telo je preťažené. Ak pociťujeme únavu, je najvyšší čas na to, aby sme spomalili a načerpali sily. Únava, najmä tá chronická, sa prejavuje hlavne pretrvávajúcou únavou aj keď máme dostatok odpočinku, poruchami spánku, zhoršenou koncentráciou, bolesťami svalov, kĺbov, krku či hlavy. Viac informácií sa dozviete v celom článku, ale najmä pod nadpisom ,,Diagnostika chronickej únavy“.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/symptom/fatigue
- https://www.slovenskypacient.sk/chronicky-unavovy-syndrom-liecba-priznaky/
- https://www.webmd.com/balance/how-tired-is-too-tired#2-5