Tetánia alebo tetanický syndróm je ochorenie, ktorého výskyt je aj vďaka dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu čoraz častejší. Hovorí sa, že je to choroba mladých 21. storočia spôsobená stresom, pretože je najčastejšie diagnostikovaná od dvadsať do tridsať rokov, ale môže postihnúť akúkoľvek vekovú kategóriu.
Čo to vlastne tetánia je, čo ju spôsobuje, aké má symptómy a príznaky, ako sa dá liečiť a prečo sa vlastne spája so stresom? To všetko si trochu priblížime v nasledujúcich riadkoch.
Čo je to tetánia?
Obsah článku
Tetánia je stav zvýšenej dráždivosti centrálneho a periférneho nervového systému, ktorý je dôsledkom abnormálne znížených koncentrácií iónov (napr. Ca2+, Mg2+, H+ (alkalóza)…). Treba si uvedomiť, že pre správne fungovanie nervového systému, nervovo – svalového spojenia, celkovo pre fungovanie nášho organizmu a všetkých jeho súčastí je nevyhnutné, aby koncentrácie rôznych látok v našom tele boli udržiavané v určitom rozmedzí, a to sa týka prostredia, ktoré sa nachádza vo vnútri buniek, teda intracelulárne, ako aj mimo buniek, teda extracelulárne.
Príčin, ktoré môžu viesť k iónovým dysbalanciám je mnoho, netreba si však pojem tetánia či tetanický syndróm zamieňať s pojmom tetanus, aj keď ich prejavom sú svalové kŕče, ale tetanus je ochorenie infekčného rázu spôsobené baktériou Clostridium tetani.
Príčiny
Ako už bolo spomenuté, je ich veľké množstvo, najčastejšie ide:
- zníženie koncentrácie horčíka v krvi (hypomagneziémia) – horčík plní v organizme viacero funkcií a okrem toho, že pôsobí ako kofaktor mnohých enzýmov, je nevyhnutný aj pre prenos nervového vzruchu a pre svalovú kontrakciu. Situácie, kedy dochádza k zníženiu koncentrácie horčíka v krvi môžu byť napríklad:
- dlhodobý stres, ktorý sa považuje za akéhosi požierača tohto minerálu,
- ochorenia gastrointestinálneho traktu, kedy by mohlo byť narušené jeho vstrebávanie z potravy,
- nedostatočná výživa či redukčné diéty a
- veľmi často sa vyskytuje aj u alkoholikov.
- zníženie koncentrácie vápnika v krvi (hypokalciémia) – o množstve funkcií tohto minerálu v našom tele niet pochýb, v súvislosti s tetániou treba spomenúť hlavne jeho nevyhnutnosť pri regulácii neuromuskulárnej činnosti a práve pokles extracelulárnej koncentrácie vápnika zvyšuje nervovosvalovú dráždivosť a riziko vzniku tetánie. Príčin vedúcich ku hypokalciémii je naozaj množstvo:
- jeho metabolizmus je úzko spätý aj s koncentráciou horčíka, a tak nie je zvláštne, ak sa deficity oboch vyskytnú naraz,
- môže ísť o ochorenie prištítnych teliesok, ich znížená funkcia, nakoľko sa podieľajú na regulácii hladiny vápnika v organizme,
- znížená hladina vitamínu D výrazne ovplyvňuje koncentráciu vápnika v tele, napomáha pri jeho vstrebávaní v čreve,
- obličkové zlyhanie, ktoré súvisí aj s nedostatkom vitamínu D, pretože jeho premena na aktívnu formu prebieha práve v obličkách,
- znížený príjem vápnika v potrave,
- tehotenstvo a laktácia, kedy sú požiadavky organizmu zvýšené,
- užívanie niektorých liekov (diuretiká, inhibítory protónovej pumpy, cytostatiká),
- ťažké hnačky a zvracanie, kedy môže dochádzať k jeho nadmerným stratám,
- hyperventilácia.
Stres – hlavný spúšťač tetánie a ako s ňou súvisí?
Tetánia ako obrovský problém dnešnej doby, je väčšinou následkom dlhodobého a nadmerného stresu. Stres predstavuje obrovský problém, s ktorým bojuje nie len mladá populácia na svete. Dokonca i čoraz viac pracujúcich starších ľudí pociťuje tento známy negatívny fenomén 21. storočia. Stres teda predstavuje akúsi reakciu tela na určité zaťažujúce okolnosti. Jednoducho telo nám dáva vedieť prostredníctvom fyzických, ale i psychických príznakov, že niečo nie je v poriadku. Táto reakcia organizmu naštartuje v tele určité procesy, ktoré naberajú rýchly spád. Dochádza k naštartovaniu nervového a imunitného systému v negatívnom zmysle.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Všetky negatívne procesy spolu súvisia. Taktiež jednou z reakcií organizmu na výskyt stresu je nadmerné prekrvovanie kostrového svalstva. Náš organizmus reaguje na stresové situácie taktiež i zvýšenou cirkuláciou krvi, a teda aj naše srdce začína pracovať oveľa viac.
- Možno ste netušili, ale stres je taktiež spúšťačom akumulácie energie v celom našom organizme, čo je zodpovedné za odštartovanie reťazových reakcií v podobe vývinu tzv. civilizačných chorôb, ku ktorým patria napr. kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia týkajúce sa psychiky či ochorenia tráviacej sústavy.
- Dôležité je teda okrem iného poznamenať, že stres, ako negatívny fenomén 21. storočia, ovplyvňuje organizmus každého jedného človeka iným spôsobom. Faktory, ktoré sú dôležité u každého jedinca a ktoré môžu ovplyvniť to, akým spôsobom sa stres prejaví, sú najmä genetická predispozícia, životný štýl, celková životospráva či oslabená imunita.
- Možno ste nevedeli, ale stres nemusí byť za každých okolností negatívnym javom, ale môže sa prejavovať iba po krátky čas, čo na druhej strane, pôsobí na náš organizmus prekvapivo pozitívne. Takýto krátkodobý stres je zodpovedný za naštartovanie nášho organizmu k väčšiemu výkonu, avšak z dlhodobého hľadiska je pre naše telo kontraproduktívny.
Aké sú fyzické prejavy stresu, ktoré môžu signalizovať tetániu?
- Pichanie pod pravým rebrovým oblúkom – možno aj Vy zažívate pravidelne bolesti pod pravým rebrovým oblúkom. Jedná sa taktiež o prejav dlhodobého stresu, ktorý je asi najväčším spúšťačom civilizačnej choroby 21. storočia – tetánie. Viete prečo pociťujete bolesti práve pod rebrovým oblúkom? Ide o to, že stres vyvolal kŕče, ktoré sa vyskytujú v oblasti žlčovodu. Tieto kŕče sa odzrkadlia na bolesti žlčníka. Telo Vám tento negatívny proces signalizuje práve symptómom, ktorým je pichanie pod pravým rebrovým oblúkom. Nemali by ste tiež zanedbávať to, že ak ste cholerickej povahy alebo ak ste náchylnejší na tvorbu žlčníkových kameňov alebo ak ste už žlčníkové kamene mali, aj toto môže byť dôvodom intenzívnej bolesti pod pravým rebrovým oblúkom.
- Oslabená obranyschopnosť organizmu – Dlhodobý stres zapríčiňuje jeden veľmi negatívny jav v našom organizme, a to zníženie imunity nášho organizmu. Keďže stres je hlavným spúšťačom tetánie, proti ktorej okrem iného môžeme bojovať aj zvýšeným prísunom magnézia a vápnika, nemali by ste sa diviť, ak už trpíte tetániou, že budete náchylnejší na výskyt opakovaných infekčných ochorení alebo viróz.
- Časté močenie – Ak trpíte pravidelne poruchou častého močenia, môže to signalizovať aj tetániu. S najväčšou pravdepodobnosťou môžeme povedať, že trpíte dlhodobým stresom, čo môže potenciálne viesť aj k tetánii.
- Svalové kŕče a bolesť dolných končatín – Viete akým spôsobom fungujú kŕče počas stresu? Svaly v takomto prípade fungujú na báze výmeny magnéziových a vápnikových iónov, čo zapríčiňuje kŕče kostrových svalov. Ak stres z Vášho života pominie, môžete sa tešiť na to, že sa tieto kŕče uvoľnia.
- Situačná hypertenzia – Ak patríte do kategórie ľudí, ktorí sú náchylnejší na nervozitu, napätie či rozčúlenie sa, tak sa u Vás prejaví aj zvýšenie krvného tlaku. Ak sa takýto stres, napätie či rozčúlenie budú u Vás prejavovať dlhodobo, môže Vám to narobiť pekné problémy s Vaším krvným tlakom a v tejto súvislosti by sme chceli povedať i to, že jedným z príznakov tetanického syndrómu je i zvýšený krvný tlak.
Aké sú psychické prejavy stresu, ktoré môžu signalizovať tetániu?
Stres, ako civilizačná choroba 21. storočia, sa vyskytuje najmä vo forme podráždenosti, porúch koncentrácie, neschopnosti zadeliť si rôzne úlohy či nervozity. V najhorších prípadoch už môžeme hovoriť o fáze totálneho útlmu až ľahostajnosti, čo odborníci tiež považujú za určitú formu stresu. Organizmus už nie je schopný úspešne sa brániť nadmernej a negatívnej záťaži. Ako teda môžeme spozorovať, že môžeme trpieť tetániou, a teda by sme mali ísť k lekárovi?
- Panika – Panika nemusí byť iba krátkodobým prejavom organizmu na nečakané situácie. V takomto prípade, ak ide krátkodobú záležitosť, môže ísť o prirodzený jav. Ak sa však panika vyskytuje dlhodobo, mali by sme s tým začať niečo robiť, pretože nás pohltili stresové situácie. Nikdy nevieme, či náhodou už náš stres vo forme paniky nespustil tetániu.
- Tréma – Samozrejme v tomto prípade nehovoríme o bežnej tréme, ktorá sa vyskytuje pred nejakým novým zážitkom. O veľkom probléme hovoríme v prípade chronickej trémy, ktorá je jedným z následkov dlhodobého stresu. V takomto prípade by ste sa mali mať na pozore, lebo môže ísť aj o príčiny tetánie. Tréma sa vyskytuje najmä búšením srdca, bledosťou, mdlobami či pocitom stiahnutého hrdla.
- Úzkostné stavy – Hovoríme o psychickom stave nášho organizmu. Náš organizmus môže aj takýmto spôsobom prejavovať nesúhlas so stresovými situáciami. Čo je v prípade úzkostných stavov nebezpečné je to, že ich stres môže udržať v organizme ešte pekne dlhú dobu. Ak trpíte dlhodobo úzkosťou, môže to mať za následok odštartovanie tetánie. Úzkostné stavy môžu byť zodpovedné aj za nespavosť, čo je tiež jedným z príznakov tetánie.
Aké sú ďalšie časté prejavy stresu, ktoré môžu signalizovať tetániu?
Okrem už vyššie zmienených častých prejavov stresu, ktoré môžu byť zodpovedné za tetanický syndróm, poznáme i ďalšie, ktoré sa taktiež vyskytujú pomerne často:
- zmeny v menštruačnom cykle
- nadmerná únava
- podráždenosť
- úzkostlivosť
- nadmerné užívanie alkoholu, drog alebo cigariet
- výrazné a náhle zmeny nálad
- problémy so sústredením
- zníženie sexuálnej túžby
- frigidita a impotencia
- vyrážky
- poruchy koncentrácie
- hrčky v krku (nepríjemné pocity)
- silné migrény, ktorých počiatok je na zátylku a postupne s rozširujú k čelu až k temenu hlavy
- zvýšená plynatosť
- nechuť do akejkoľvek aktivity
- napätie svalov v krčnej oblasti i chrbtovej časti tela, ktoré je spojené s bolesťou
- hnačky
- intenzívna bolesť brucha
- kardiovaskulárne ťažkosti – arytmia, zvýšený krvný tlak alebo nadmerné búšenie srdca
- nepríjemný pocit v oblasti hrudnej kosti (tzv. zvierajúca bolesť)
Príznaky a prejavy tetánie
Pojem tetánia pochádza z gréckeho slova „tetanos“, čo by sa dalo preložiť ako kŕčovité napätie, stiahnutie. Asi každý z nás si predstaví pacienta s tetániou s jej typickými prejavmi, ako sú kŕče a tŕpnutie svalstva rúk a nôh, svalstva tváre či hrtana, čo spôsobuje až dýchacie problémy. Avšak prejavy tetánie môžu byť rôznorodé. Aj na základe tohto rozlišujeme tetániu manifestnú a tetániu nešpecifickú, prejavujúcu sa nešpecifickými príznakmi, ktoré sa môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach.
Hyperventilačná tetánia
Hyperventilácia znamená prehĺbené a zrýchlené dýchanie, kedy pacient vydychuje viac oxidu uhličitého, ako je potreba z organizmu vylúčiť a mení sa pH v organizme smerom na zásaditú stranu, čo ovplyvňuje ionizáciu vápnika v krvi, dochádza k poklesu jeho ionizácie, čím sa zvyšuje nervová a svalová dráždivosť. Nejde však o nič vážne, hyperventilácia sa vyskytuje pri panických či stresových situáciách, kedy človek začne prehĺbene a zrýchlene dýchať a aj takáto „banalita“ môže viesť ku prejavom tetánie.
Neurogénna tetánia
Často spájaná s úzkosťou, strachom, depresiou, dlhodobou frustráciou, tlakom a stresom, kedy organizmus môže dať najavo, že záťaž naň je priveľká práve vznikom tetánie.
Manifestná tetánia – akútny tetanický záchvat
Ide o najväčšiu a najťažšiu formu prejavu tetánie:
- začína pocitom nevoľnosti, úzkosti, tŕpnutím pier, končekov prstov rúk i nôh až kŕčmi.
- ďalej môžeme vidieť spazmy na horných končatinách, ktoré sa označujú aj ako pôrodnícka ruka, čo je vlastne kŕčovité postavenie ruky, kedy palec a malíček sa nachádzajú pod prostrednými prstami a prsty sú kŕčovito natiahnuté,
- svalové kŕče nachádzame aj na dolných končatinách, hlavne v oblasti kolien a členkov, natiahnutie chodidiel smerom nahor sa označuje aj ako karpopedálny spazmus,
- v prípade stiahnutia aj svalstva dýchacích ciest, kŕč svalov hrtanu, si môžeme všimnúť sťažené hlasité dýchanie.
Takýto záchvat nastupuje náhle, trvá niekoľko minút až hodiny, väčšinou pri plnom vedomí. Ide o veľmi nepríjemný a bolestivý stav, kedy sa môžu pridružiť aj iné prejavy, ako nevoľnosť, zvracanie, úzkosť, závraty, mdloby. Typické je aj búšenie srdca a zrýchlené dýchanie, bolesti na hrudi. Veľmi ľahko by sa pri prvej skúsenosti pri pohľade na takéhoto človeka dal zmýliť aj s inými stavmi, ako je napr. epileptický záchvat.
Latentná tetánia
Latentná, teda skrytá, veľakrát sa tetánia neprejavuje záchvatmi, preto môže byť problematická aj diagnostika. Prejavy okrem nervového systému môžu byť aj
- v srdcovo – cievnom (búšenie srdca, tlaky na hrudníku),
- tráviacom (problémy s trávením, sucho v ústach) či
- pohlavnom systéme (poruchy menštruácie),
- Často sa prejavuje
- pocitom vnútorného napätia,
- brnením jazyka a končekov prstov,
- pocitom slabosti končatín,
- bolesťami srdca
- či dokonca v noci počas spánku ako nočný kŕč lýtok.
V súčasnosti čoraz častejšia je tetánia na psychickom podklade, jednak v súvislosti s hyperventilačným syndrómom, ktorý už bol spomínaný pri hypokalciémii, kedy ale nedochádza k tomu, že by človek mal málo vápnika, ale mení sa jeho ionizovaná frakcia, čo ovplyvňuje nervovú a svalovú dráždivosť pri rôznych panických a stresových stavoch.
Ale hlavne v dôsledku vyčerpania, prepracovania, problémov v rôznych oblastiach života, ktoré si veľakrát pacient ani nemusí uvedomovať, že ho trápia, dochádza doslova k vyčerpaniu vyššej nervovej činnosti, kedy je organizmus v stave stresu a neustálej pohotovosti, teda aj jeho nároky sú zvýšené, čo sa prejaví ako
- nervozita,
- nesústredenosť,
- poruchy spánku,
- neraz i poruchy potencie a libida,
- tupé bolesti hlavy,
- búšenie srdca,
- tachykardia,
- má sklon zrýchlenie dýchať,
- pociťuje drobné tŕpnutia a podobne.
Výskyt tetánie v posledných rokoch značne stúpa, pričom postihnuté sú viac ženy ako muži vo veku 20 – 30 rokov, často sa vyskytuje tento stav aj u študentov.
Diagnostika a liečba tetánie
Tetánia test
V prvom rade treba povedať, že na komplexnú diagnostiku tetánie je nevyhnutné obrátiť sa na vášho lekára, konečnú diagnózu potom obyčajne stanoví neurológ. Avšak môžete si urobiť krátky test zodpovedaním otázok položených samým sebe či trpíte viacerými z vyššie spomínaných príznakov a prejavov tetánie. Ak ste si na väčšinu z nich odpovedali áno, tetánia by mohla byť vaša diagnóza, keďže všetky tieto príznaky sa pri nej môžu vyskytovať.
Diagnostika môže byť niekedy obtiažna, samozrejme v prvom rade
- podrobná anamnéza,
- fyzikálne vyšetrenie lekárom, najčastejšie neurológom, kedy môžu byť objavené určité príznaky zvýšenej nervovosvalovej dráždivosti ako
- Chvostekov príznak – šklbnutie ústneho kútika pri poklepe na lícny nerv na tej istej strane
- nadmerné vybavenie šľachovo – svalových reflexov na končatinách
- Trousseauov príznak – nafúknutie manžety tlakomeru na tlak väčší ako systolický, do 3 minút sa objaví typické držanie ruky – pôrodnícka ruka, tento test sa označuje ako provokačný
- biochemické vyšetrenie krvi i moču
- elektromyografické vyšetrenie, ktoré zachytáva elektrickú aktivitu svalov.
Liečba je založená na odstránení príčin, ktoré vedú k iónovej nerovnováhe, pričom ak ide o tetanický záchvat spôsobený hyperventiláciou, prvá pomoc by mohla byť dýchanie do igelitového vrecúška, aby sa obnovila hladina oxidu uhličitého a upravilo pH krvi.
Tetánia – prírodná liečba
Hlavne v začínajúcich štádiách či po porade s lekárom je možné do určitej miery ovplyvniť prejavy tetánie i prírodnými zdrojmi, prípravkami či činnosťami, ktoré napomáhajú relaxu a regenerácii nášho tela. Veľké množstvo horčíka a vápnika je v zelenej listovej zelenine ako napríklad špenát, ale i v rôznych druhoch orechov a semien, strukovinách, z ovocia najmä avokádo či figy v prípade horčíka, ovocné šťavy v prípade vápnika. Dokonca dnes už aj rôzne minerálne vody s prídavkom magnézia. Z prípravkov a výživových doplnkov nie len také, ktoré sú bohaté na magnézium, ale aj s obsahom vitamínu D, vápnika či vitamínu K2, pretože nie len doplnenie horčíka, ale aj jeho správne využitie v tele je potrebné.
Lieky na tetániu
V prvom rade je to teda strava bohatá na nedostatok zistených minerálov, ak to nie je dostatočné, tak dlhodobé užívanie vitamínových tabliet či intravenózna aplikácia solí vápnika a magnézia.
Nejde však len o zdravú stravu, ale aj zdravú myseľ, ktorá pri tetánii zohráva významnú úlohu. Z prírodných liekov na úzkostné a depresívne stavy či upokojenie sú veľmi uznávané aj rôzne rastliny a bylinky ako napr. ľubovník bodkovaný, šafran siaty, ženšen, valeriána lekárska a mnoho iných. Veľakrát môže byť nápomocná aj pomoc psychológa či psychiatra.
Liečba je dlhodobá, trvá aj niekoľko mesiacov, pričom aj keď tetanický záchvat môže vyzerať dramaticky, v podstate nie je život ohrozujúci, avšak jeho objavenie netreba zanedbať a obrátiť sa na špecialistov, tak isto ako aj pri iných prejavoch, ktoré by mohli súvisieť s tetániou, aby nedošlo k ich zhoršovaniu.Na prejavy tetánie treba dávať pozor v tehotenstve a poradiť sa s lekárom.
Výživové doplnky
- Jamieson vápnik, horčík a vitamín D
Výživové doplnky od spoločnosti Jamieson patria k tým najznámejším. Tento výživový produkt obsahuje komplex minerálnych látok a vitamínu, ktoré sú veľmi dôležité z hľadiska prevencie tatanického syndrómu. Vápnik je dôležitý pre zdravé kosti a zuby, správnu zrážanlivosť krvi a na látkovú premenu, čo pprispieva k tvorbe energie. Látky obsiahnuté v tomto doplnku sú získané výlučne z prírodných zdrojov. Horčík je zodpovedný za odstraňovanie únavy a vyčerpania, ovplyvňuje rovnováhu psychiky a podpisuje sa aj na správnej činnosti nervového systému a správnom svalovom napätí.
Vitamín D ja dôležitý pre správne vstrebávanie a využitie vápnika, fosforu i zachovaniu zdravých kostí a zubov. Tento vitamín taktiež ovplyvňuje prirodzenú obranyschopnosť nášho organizmu.
Tento výživový doplnok obsahuje 200 tabliet a odporúčaná denné dávka je 1 tableta denne, ktorá sa zapije dostatočným množstvom tekutiny.
- MedPharma horčík 300 mg + vitamín D
Jedná sa o výživový doplnok, ktorý obsahuje 107 tabliet, odporúča sa užívať jednu tabletu denne. Deti, ktoré ešte nedosiahli 3. rok života by tento doplnok nemali užívať, pretože tento produkt je určený pre dospelých.
V tehotenstve
Obdobie tehotenstva je pre každú ženu významnou etapou života, a práve vtedy telo ženy prechádza rozličnými zmenami nie len fyzickými, ale i psychickými. Je to zapríčinené najmä hormonálnymi zmenami, ktoré sú prítomné vo veľkej miere práve v tomto období a sú zodpovedné za precitlivelosť ženy, časté zmeny nálad a niekedy aj stres. Keďže je ženské telo vystavované väčšiemu tlaku, tak je ženský organizmus náchylnejší na vyššiu spotrebu minerálnych látok a stopových prvkov. Deficit určitých minerálov sa prejavuje najmä v prípade dvoch nesmierne dôležitých minerálnych látok pre naše telo – horčíka a vápnika.
Opäť pripomíname, že zvýšený deficit horčíka v našom tele sa nazýva odborne hypomagneziémia a v prípade vápnika hovoríme o hypokalcémii. V takomto prípade môže ženské telo postihnúť aj tetánia. Tetanický syndróm spôsobuje v ženskom tele počas gravidity veľmi veľa závažných problémov:
- zvýšené riziko výskytu spontánnych potratov
- vyššie riziko vysokého krvného tlaku (počas tehotenstva nazývame vysoký krvný tlak eklampsia)
Ako môžete vidieť, tlak, ktorý prežíva žena v tehotenstve, môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Nie nadarmo teda odborníci odporúčajú, aby sa budúca mamička vyhýbala stresu v čo najväčšej miere. Lekári sa zhodli na tom, že efektívnou prevenciou výskytu tetanického syndrómu počas tehotenstva môže byť dopĺňanie vápnika či horčíka do stravy, inak povedané tehotná žena by sa mala vyhýbať faktorom, ktoré sú zodpovedné za znižovanie hladiny týchto minerálov v tele.
Tetánia a spánok
Je pravdou, že problémy so spánkom môžu byť následkom aj iných problémov, ku ktorým patrí napríklad depresia, problémy s dýchaním či určité bolestivé ochorenie. Hlavným dôvodom však stále zostáva stres
Ako sme už mnohokrát v tomto článku spomínali, stres predstavuje najväčší problém dnešnej uponáhľanej doby, ktorý je spúšťačom v podstate akéhokoľvek problému. Toto civilizačné ochorenie je zodpovedné aj za tetániu, a práve preto môžeme povedať, že jedným z príznakov tetanického syndrómu je aj nepokojný spánok či nespavosť.
Čo ale vlastne znamená negatívny pojem ,,nespavosť“? Jedná sa o situáciu, keď jednoducho náš organizmus nie je schopný ,,vypnúť“ i napriek ideálnym podmienkam. To znamená, že neexistujú okolité rušivé faktory, ktoré by nám znemožňovali zaspať. Za všetko môže naša psychika, respektíve stresové hormóny alebo stres. Ak teda máte aj Vy problém s pravidelným kvalitným a neprerušovaným spánkom, bolo by vhodné sa zamyslieť a pouvažovať nad tým, či nie je náhodou stres tou hlavnou príčinou Vášho nepríjemného problému. Ani neviete kedy, ale ľahko sa môže stať, že zanedbávanie problému so stresom môže skončiť i vyvinutím tetanického syndrómu či tetánie.
Nespavosť či nekvalitný spánok spúšťajú reťazové reakcie v našom tele. Takéto nepriaznivé javy v našom organizme spôsobujú totižto i iné zdravotné komplikácie. To je tiež jeden z dôvodov, prečo neustále lekári apelujú na dôležitosť prevencie stresu a rozličných ochorení súvisiacich so stresom, ku ktorým jednoznačne patrí aj tetánia.
Možné prejavy, dôsledky i príčiny tetánie v noci
- Nespavosť a nekvalitný spánok ako možné prejavy stresu či tetánie spoznáme najčastejšie nepokojom, bdelosťou či ,,naštartovaným“ mozgom, ktorý neustále pracuje v podobe myslenia na situácie, ktoré nás znepokojujú, trápia, čiže okolnosti spôsobujúce nám stres, a teda aj problémy so spánkom.
- Možno ste už aj Vy niekedy zažili pravidelné situácie pred spánkom, kedy ste sa báli toho, že nebudete vedieť opäť zaspať. Mnoho ľudí trápi práve tento problém, ktorý je taktiež jedným z prejavov stresu a tetánie. Snažte sa preto pred spánkom venovať čas aj relaxačným aktivitám. Je dôležité dopriať si relax aj od svetla, ktoré je vyžarované z monitorov či mobilných telefónov, nakoľko tento faktor spojený so stresom tiež nepridá na kvalite Vášho spánku. Takéto uvažovanie nad tým, že nevieme zaspať, môže trvať aj dlhší čas v noci.
- Nesnažte sa príliš vyčerpávať prácou doma. Tým, že si občas prinášame prácu aj domov (aj keď niekedy jednoducho musíme, čo nie je jednoducho priaznivé na našu psychiku), si chtiac či nechtiac prinášame s touto prácou aj náš každodenný stres. Tento náš stres v podobe práce sa tiahne aj celým zvyškom dňa doma, teda etapou dňa, keď by sme mali za normálnych okolností relaxovať. Naša psychika je neustále v ,,strehu“ a aktívna, čo sa odráža aj v kvalite nášho spánku. Preto v noci môžeme pociťovať napätie či nepokoj. Jednoducho sme nervózni z toho, že nevieme zaspať.
Ďalšie možné dôsledky tetánie v noci
- Ak sa pridá k nášmu stresu i kofeín či energetické nápoje, môže to mať z dlhodobého hľadiska na náš organizmus zdrvujúce následky. Predstavte si situáciu, že každodenne vystresujúci človek pije 3 kávy denne, keďže nejakým spôsobom potrebuje ,,neustále fungovať„. Telo jednoducho nemá ako vypnúť, keďže je neustále ,,nútené“ našou psychikou zaberať. To, že sa celú noc iba obraciame z jednej strany na druhú, môže mať za následok i kofeín spojený so stresom.
- V neposlednom rade i ďalšou príčinou nekvalitného a nedostatočného spánku, ktorá ak človek trpí tetániou, môže narobiť v noci rôzne komplikácie, je nekvalitná a nezdravá strava. To znamená, že i to, ako sa stravujeme, má veľmi veľký vplyv na to, čo počas noci pociťujeme, respektíve to, ako kvalitne spíme. Je preto možné, že sa u nás v prípade, ak sa dlhodobo nezdravo stravujeme, môžu vyskytnúť rôzne kŕče vyskytujúce sa v bruchu počas noci.
Tetánia a bolesti brucha
Bolesti brucha nie sú nezvyčajným javom, keďže dnešná uponáhľaná doba, ktorá nás dokáže vystresovať, môže narobiť na našom zdravá veľké problémy. Možno ste nevedeli, ale bolesťami brucha alebo inými gastrointestinálnymi ochoreniami trpí až 35-70% počas svojho života. Takéto bolesti zväčša trápia ženské pokolenie. Boli vykonané rozličné výskumy, založené na skúmaní bolestí brucha a ich príčin. Môžeme povedať, že to, čo je zodpovedné za prejavenie gastrointestinálnych ochorení sú biologické, psychologické či sociálne faktory.
Bolo preukázané, že jedným z najväčších problémov, čo sa týka našich problémov s trávením alebo rôznych bolestí brucha, je stres. Prepojenie medzi stresom z okolia a medzi psychologickým stresom a gastrointestinálnymi poruchami je vzájomné. To znamená, že stres môže nielen spúšťať tráviace problémy, ale takéto ochorenia môžu ešte zhoršiť príznaky stresu v našom organizme.
Keďže problémy stresu a bolesti v oblasti brucha sú tak prepojené, odborníci čoraz viac pri psychologických liečbach využívajú súčasne aj iné terapie smerujúce k potlačeniu problémov v oblasti brucha. Čo z toho vyplýva? Keďže stres je hlavným spúšťačom tetánie, mali by ste sa mať na pozore. Ak Vás trápia bolesti brucha, môže byť jednou z možností, že sa u Vás vyvíja tetanický syndróm, ktorý netreba v žiadnom prípade zanedbávať.
Ako je naše brucho prepojené s mozgom?
Ako už iste viete, životne dôležité funkcie, medzi ktoré patria napríklad búšenie srdca, krvný tlak či telesná teplota, sú riadené naším centrálnym nervovým systémom. Tieto nervy v našom mozgu sú prepojené so všetkými orgánmi v našom tele, čo má za následok, že akékoľvek stresové situácie môže pociťovať aj nervový systém napojený na naše brucho. Hovoríme o tzv. črevnom nervovom systéme, ktorý je zodpovedný za riadenie nášho trávenia.
Črevný nervový systém sa označuje aj ako druhý mozog, vzhľadom na rovnaký druh neurónov (nervových buniek) a neurotransmiterov, ktoré môžeme nájsť v centrálnom nervovom systéme. Ako súvisí stres, a teda aj tetánia, s našimi tráviacimi ťažkosťami? Mnohí odborníci sa snažili pochopiť princípy prepojenia medzi naším mozgom, stresom a bolesťami brucha či problémami s trávením. Tento jav je veľmi fascinujúci. Možno ste nevedeli, ale ak ste pod dlhodobým stresom, ktorý zapríčiňuje tetanický syndróm, tak tento stres zapríčiňuje spomalenie trávenia, a to z toho dôvodu, aby telo mohlo využiť vnútornú energiu na ,,boj proti tomuto stresu“, ktorú by inak využilo na pravidelné tráviace procesy.
Spomalenie tohto trávenia spôsobuje človeku pocity bolesti v brušnej oblasti. Avšak ako sme už spomenuli, bolesti brucha môžu byť taktiež zásadné pri zvyšovaní intenzity stresu a úzkostných stavov. Inak povedané, ak Vás dlhodobo trápia bolesti brucha a gastrointestinálne problémy, spôsobené či už stresom alebo inými príčinami, môže to byť zodpovedné tiež za vyvolanie stresu alebo za zhoršenie už jeho existujúcich príznakov. Paradoxom teda je, že bolesti brucha a problémy s trávením, ktoré sú jedným z prejavov tetánie, a teda i stresu, a ktoré sú stresom spôsobené, môžu dokonca stres vyvolať alebo zhoršiť jeho príznaky.
Ako teda môžete vidieť, v tomto tkvie vzájomná prepojenosť týchto dvoch zdravotných problémov. Je preto vhodné začať súbežne liečiť oba tieto problémy inými terapiami resp. spôsobmi liečby.
Psychoterapeutické liečby
Mnohé štúdie preukázali, že psychoterapia môže ľuďom trpiacim stresom, a teda i tetániou, ktorí prejavujú dlhodobo príznaky gastrointestinálnych problémov, pomôcť uľaviť od bolesti prípadne zbaviť sa týchto symptómov.
- terapia relaxáciou – Táto terapia sa skladá z niekoľkých techník, ktoré boli vytvorené, aby pomohli ľuďom zrelaxovať a znížiť stres. Tieto techniky pomáhajú zrelaxovať Vašim svalom, pomáhajú Vám ukľudniť sa pomocou relaxačnej hudby alebo technikou vizualizácie. Táto metóda sa vo väčšine prípadov kombinuje s inými, aby sa zvýšila jej efektivita.
- kognitívna behaviorálna terapia – Táto metóda je založená na báze toho, že pacienti majú začať ovládať svoje negatívne myšlienky a správanie, aby tým zamedzili výskyt stresu a úzkostných stavov. Štúdie preukázali, že táto metóda psychoterapie znížila príznaky stresu a úzkostných stavov, avšak nedokázala znížiť bolesti pacienta. Odporúča sa preto, ak má človek dlhodobé problémy s trávením a bolesťou, určite absolvovať túto terapiu, aj keď nemusí znížiť bolesť. Zníženie bolesti sa dá docieliť aj inými spôsobmi. Táto terapia je zameraná hlavne na zníženie príznakov stresu a úzkostných stavov, ktoré sú zodpovedné za tetanický syndróm, a teda aj gastrointestinálne problémy.
- hypnóza – Jedná sa o spojenie relaxácie s príjemnými podnetmi, ktoré sú zamerané na gastrointestinálnu funkciu nášho organizmu. Táto metóda môže byť prospešná i pre ľudí, ktorí trpia bolesťami brucha alebo inými tráviacimi problémami, ktoré však nevznikli v dôsledku stresu. Tento spôsob liečby núti pacientov, aby si položili ruky na brušnú časť a vsugerovali si, že cítia teplo. Takisto si musia predstaviť, že oni sú tí, ktorí dokážu riadiť svoj tráviaci systém. Taktiež by táto terapia mala byť kombinovaná s inými spôsobmi liečby, nakoľko ide výlučne o psychologickú terapiu.
Tetánia a vplyv stresu na srdce
Keďže stres predstavuje hlavného spúšťača obrovského problému dnešnej doby – tetánie, tak sa môže stať, že ak trpíte touto chorobou, môžu sa u Vás prejavovať zdravotné problémy so srdcom. Keďže je známe, že dlhodobý stres zapríčiňuje zvýšenú hladinu hormónov katecholamínov, ktoré sú zodpovedné za poškodzovanie srdca, tak i tetánia môže byť sprevádzaná takýmito problémami. Vplyv stresu na kardiovaskulárne ochorenia je ešte stále veľkým otáznikom, no niektoré súvislosti už boli preukázané.
Katecholamíny
Katecholamíny sú stresové hormóny, ktoré sú následkom chronického stresu a sú produkované nadobličkami. Tieto hormóny sa dostávajú do našej obehovej sústavy. Paradoxom je, že v nízkych dávkach majú tieto hormóny priaznivý účinok na naše srdce, no na druhej strane, ich vyššie dávky srdce priam poškodzujú. Akým spôsobom katecholamíny poškodzujú naše srdce?
- infarkt myokardu
- myokarditídy (zapálený srdcový sval)
- rozličné zápalové reakcie, ktoré sú vyvolané katecholamínmi
- hypertrofia srdca – jedná sa o zmohutnenie srdcovej svaloviny, čo môže mať fatálne následky pre naše zdravie – zlyhanie srdca
Okrem stresu existujú ešte ďalšie faktory, ktoré podnecujú vyvolanie kardiovaskulárnych problémov:
- fajčenie
- nedostatok fyzickej aktivity
- obezita
Dôležité je povedať, že dlhodobý stres v spojení s požívaním alkoholu či fajčením, môže zvyšovať krvný tlak a poškodzovať kardiomyocyty, čiže bunky tvoriace srdce. Toto má za následok upchávanie ciev a zvyšovanie rizika infarktu.Je preto vhodné, ak máte dlhodobo stres, obmedziť požívanie alkoholu a fajčenie cigariet a naučiť sa zvládať stres iným spôsobom.
Vplyv kávy na tetániu a stres
Možno ste nevedeli, ale boli vykonané rozličné prieskumy na ľuďoch, ktorí pravidelne pijú kávu. Zistilo sa, že zvýšená konzumácia kávy je zodpovedná za zvyšovanie krvného tlaku, pocitu stresu a tým pádom aj za produkciu stresových hormónov. Mali by sme si teda dávať pozor, kedy a koľko kávy do seba dostaneme. I keď sme nemuseli vypiť ani jednu kávu poobede, látka obsiahnutá v káve – kofeín – pôsobí aj počas nášho spánku. Teda ak trpíme tetániou, ktorá je spôsobená chronickým stresom, pravidelná konzumácia kávy prispieva k zhoršeniu nášho zdravotného stavu a k možnosti výskytu kardiovaskulárneho ochorenia.
Tetánia a alkohol
Ak často požívate alkohol, neznamená to pre Vaše telo nič dobré. Konzumácia alkoholu Vám môže privodiť rozličné komplikácie v tejto oblasti. Alkohol je akýmsi požieračom minerálov, respektíve môžeme hovoriť o ich poklese. Aj keď alkohol nie je vo všeobecnosti spúšťačom tetánie, určite to nášmu telu neprospieva. Ak už trpíte tetániou, tak by ste nad konzumáciou alkoholu nemali vôbec uvažovať.
Čo teda ešte pomáha na tetániu okrem medicínskej liečby?
Ako už iste viete, tetánia predstavuje civilizačnú chorobu 21. storočia, ktorá je typická najmä pre pracujúcich ľudí, keďže táto doba každého núti prispôsobiť sa jej rýchlemu tempu.
- V prvom rade sa musíte naučiť, aj keď to je ťažké, Vášmu stresu predchádzať alebo ho začať ovládať.
- Jedným z dobrých pomocníkov pri redukcii stresu je to, že si spíšete určitý prehľad Vašich cieľov a úspechov, ktoré chcete v živote dosiahnuť. Neuveríte, ako krásne dokáže naša psychika reagovať na takéto pozitívne podnety. Nie len že Vás to nakopne k lepším výkonom, ale zlepší Vám to i náladu, čo je úplne skvelé na redukciu stresu. Dokonca i myšlienky na Vašich blízkych Vám môžu navodiť pocit bezpečia a pokoja.
- Určite ste už mnohokrát počuli o tom, že šport odburáva stres. Ktokoľvek Vám tieto myšlienky odovzdal, každopádne mal pravdu. Choďte sa vybehať, športujte, jednoducho vykonávajte fyzickú aktivitu! Nielen že dochádza k redukcii stresu, ale možno ste už počuli o tom, že počas športovania dochádza v našom organizme i k uvoľňovaniu hormónov šťastia – endorfínov.
- Možno neuveríte, ale žuvačky sú zázračné. Tí z Vás, ktorí denno-denne žujú žuvačky, majú oveľa menšiu šancu, že budú pod dlhodobým stresom. Je preto vhodné, aby ste si každý deň dopriali aspoň jednu žuvačku, nakoľko v našom tele nastáva zaujímavý proces. Narastá hladina dopamínu, teda hormónu, ktorý je zodpovedná za transport informácií medzi našimi mozgovými bunkami. Týmto si môžeme zabezpečiť redukciu stresu a napätia.
- Ako sme už spomínali, pohyb je dôležitý pre náš organizmus, nielen z hľadiska fyzickej aktivity, ale i z hľadiska prísunu kyslíka do nášho mozgu. Týmto spôsobom môžeme ,,prevetrať“ našu psychiku a náš mozog a prísť tak na iné myšlienky. Doprajte si preto pravidelné prechádzky a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie a dokonca Vám to pomôže i zredukovať stres.
Strava a tetánia
Na úvod je dôležité povedať, že ak už trpíme tetániou a vieme, aké príznaky naše telo prejavuje, mali by sme dbať aj na vhodnú stravu, ktorú do tela prijímame. Je dôležité si uvedomiž, že to, čo do nášho tela dostaneme, sa odzrkadlí postupne aj na našom zdraví. V prípade tetánie je dôležité klásť najväčší dôraz na prísun potravín bohatých na horčík a vápnik. Totižto takéto potraviny môžu byť dôležitým činiteľom pri redukcii nie len tetánie, ale aj stresu.
- zelená listová zelenina – Uvidíte, že ak začnete pravidelne konzumovať takúto zeleninu, pocítite aj menej príznakov stresu. Keďže takáto zelenina obsahuje kyselinu listovú, ktorá je zodpovedná za produkciu dopamínu a iné látky. Tieto látky majú pozitívny vplyv na našu psychiku – pomáhajú organizmu ukľudniť sa.
- mäso (napr. morčacie prsia) – Obsahom morčacích pŕs je aj aminokyselina zvaná tryptofán. Táto dokáže pomôcť telu v produkcii jedného z neurotransmiterov – serotonínu, ktorý je zodpovedný za pocity šťastia a dobrej nálady. Ak by sme mali vymenovať ďalšie potraviny s vyšším obsahom tryptofánu, tak medzi tieto patria napríklad:
- tofu
- ryby
- šošovica a fazuľa
- vajcia
- ovos
- orechy a semienka
Iné prospešné potraviny
- mliečne výrobky (jogurt) – Mliečne výrobky sú známe najmä svojím vysokým obsahom vápnika, čo je nesmierne dôležité pre znižovanie príznakov tetánie. Okrem toho, mliečne výrobky obsahujú baktérie, ktoré pomáhajú udržať našu mikroflóru v dobrom stave. Ak by sme totiž nášmu telu nedodávali tieto baktérie, tak by naše črevá nemuseli byť v poriadku, a teda by vysielali nášmu mozgu negatívne signály, čo by sa podpísalo pod zvýšenou hladinou stresu. Ak máme teda zdravú mikroflóru, tak naše trávenie bude fungovať správne a taktiež zvýšime hladinu vápnika a bielkovín v našom tele, čo taktiež priaznivo vplýva na tetániu.
- losos – Táto ryba predstavuje jeden z najúžasnejších potravinových eliminátorov stresu. Keďže vieme, že počas stresu ,,úradujú“ stresové hormóny ako adrenalín a kortizol, tak musíme zmierňovať ich dopady na naše telo aj prostredníctvom tzv. omega 3 mastných kyselín. Tieto kyseliny dokážu výrazným spôsobom znižovať hladinu stresu v našom tele.
- čučoriedky – obsahom čučoriedky sú antioxidanty a fytonutrendy, ktoré sú zodpovedné za správnu funkciu bielych krviniek. Keďže stres, a teda i tetánia, spôsobujú oslabenie našej obranyschopnosti, biele krvinky dokážu našu imunitu ,,opraviť“. Takýmto spôsobom dokážeme účinne znižovať stres.
- tmavá čokoláda – Ak pravidelne jeme tmavú čokoládu, môže to mať za následok prospešné účinky najmä v oblasti znižovania stresu. Taktiež obsahuje antioxidanty, ktorých prospešný účinok sa prejavuje najmä na znižovaní krvného tlaku či zlepšovaní krvného obehu. Možno ste taktiež netušili, že horká čokoláda vyvoláva pocit eufórie. Vhodné je teda si vyberať také čokolády, ktoré obsahujú aspoň 70% kakaa.
- smená – Možno ste nevedeli, ale tekvicové, slnečnicové a ľanové semená sú perfektným zdrojom horčíka, ktorý reguluje negatívne emócie a hladinu stresu. Okrem toho je zodpovedný za zníženie únavy, depresie a podráždenosti. Pomáha aj pri kŕčoch a znižovaní zadržiavania vody v organizme.
- avokádo – Vyvoláva pocit sýtosti, čo sa podpisuje pod pokoj a pohodu.
- kešu – Možno bude pre Vás novinkou, že obsahom kešu orieškov je zinok, ktorý pomáha znižovať úzkostné stavy. Ak teda trpíte tetániou, ktorá sa prejavuje aj úzkostnými stavmi, je vhodné zaradiť do Vašej stravy aj kešu.
Na čo si teda treba dávať pozor?
Nasledujúce body sú dôležité nie len pre tehotné ženy, ale i pre bežnú pracujúcu populáciu, ktorá je náchylnejšia na výskyt tetanického syndrómu alebo tetánie. Jednoducho všetci ľudia, ktorí sa často stretávajú so stresovými situáciami, ktoré ešte viac pomáhajú k vývinu tejto civilizačnej choroby, by taktiež nemali zanedbávať prísun vápnika a horčíka do svojho organizmu. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najčastejšie dôvody deficitu vápnika, ktorého dostatok predstavuje určitú prevenciu proti tetanickému syndrómu.
- Prvou príčinou, prečo nemáme v našom tele vápnik, je to, že neprijímame túto minerálnu látku z každodennej potravy.
- Poznáte to. Určite ste sa už stretli s nepríjemnými hnačkami, ktoré Vás poriadne potrápili. Vedeli ste však to, že hnačky sú zodpovedné aj za znižovanie hladiny vápnika vo Vašom tele?
- Možno pre niekoho bude zaujímavým faktorom, ktorý je zodpovedný za znižovanie vápnika v našom tele, nedostatok vitamínu D. Odporúčame preto dbať na dostatočný príjem tohto dôležitého vitamínu, či už zo slnka alebo z potravy. Vitamín D sa tvorí v obličkách, a práve preto niektorí jedinci, ktorí trpia ochorením tohto orgánu, majú tiež deficit tohto dôležitého vitamínu. Preto by títo ľudia mali ešte viac dbať na zvýšený príjem vápnika do svojho tela.
- Ďalším faktorom ovplyvňujúcim hladinu vápnika v našom tele je znížená funkcia prištítnych teliesok. Z akého dôvodu je ale funkcia prištítnych teliesok znížená? Tento problém sa vyskytuje najmä u ľudí, ktorí podstúpili operáciu na odstránenie štítnej žľazy. Ďalším dôvodom môže byť aj nádorové ochorenie.
- Ďalšou príčinou poklesu hladiny vápnika v našom tele môžu byť autoimunitné procesy (metabolická tetánia).
- Hyperventilácia – jedná sa o hlboké a rýchle dýchanie, ktoré je zapríčinené z nie príliš vhodného rozpoloženia našej psychiky. Aj v tomto prípade dochádza k zníženiu vápnika v našom organizme.
Ďalšie príčiny
- Gastroenterologické ochorenie môže byť zásadnou príčinou zníženého vápniku v našom tele. Čo to ale je gastroeneterologické ochorenie? Ide o to, že v takomto prípade sa nevstrebáva vápnik z potravy, ktorú prijímame, správnym spôsobom.
- Ak trpíte ochorením obličiek, tak aj to je jedným z dôvodov, prečo máte vo svojom tele menej vápnika.
- Mali by ste taktiež dbať na vyváženú stravu a hlavne jesť tie správne potraviny. Odporúča sa dbať na vápnik, keďže aj tým môžete prispieť k Vášmu celkovému zdraviu.
- Vedeli ste o tom, že stres, najmä ten častý a dlhodobý, neprispieva k dostatočnej hladine vápnika vo Vašom organizme? Môžu za to stresové hormóny, ktoré sú zodpovedné za nadmerné vylučovanie vápnika z tela prostredníctvom obličiek.
- Poslednou príčinou, ktorá môže byť potenciálnym spúšťačom redukcie hladiny vápnika v našom organizme, je užívanie liekov na dlhodobej báze, ktoré sú zodpovedné za nepriaznivý vplyv na metabolizmus vápnika. K takýmto liekom patria napríklad kortikosteroidy, sulfonamidy či diuretiká.
Najčastejšie kladené otázky
Čo je to tetánia?
Pod pojmom tetánia. resp. tetanický syndróm, rozumieme zvýšenú citlivosť centrálneho a periférneho nervového systém, čo môže človeku, ktorý ňou trpí, poriadne znepríjemniť život. Viac informácií v úvode článku pod nadpisom ,,Čo je to tetánia?“.
Ako zistím, že mám tetániu?
Prejavov tetánie je veľmi veľa, ale medzi tie najčastejšie by sme mohli zaradiť drobné kŕče svalov, hlboké dýchanie či nadmernú ospalosť. Samozrejme príznaky tetánie môžu byť u každého individuálne, teda netreba podceňovať žiadne netypické prejavy Vášho tela. Pre podrobnejšie informácie si prečítajte riadky pod nadpisom ,,Príznaky a prejavy tetánie“.
Ako sa dá tetánia liečiť?
Jestvuje mnoho alternatív liečenia tohto nervového problému. Záleží na Vás či siahnete po prírodnej medicíne alebo po silných liekoch. Našim odporučením však je vyskúšať ako prvé bylinné čaje napr. z ľubovníka bodkovaného, ktorý je známy svojím pozitívnym účinkom na nervovú sústavu človeka. Pod nadpisom ,,Diagnostika a liečba tetánie“ nájdete viac informácií.
Som tehotná a zistili mi tetániu, mám sa báť?
V prvom rade je nevyhnutné povedať, že každé jedno ochorenie počas tehotenstva navyšuje riziko výskytu problémov vyskytujúcich sa na budúcom dieťatku. Bolo totiž preukázané, že ak žena počas tehotenstva trpí tetániou, zvyšuje to riziko možného samovoľného potratu. Je veľmi dôležité pravidelne navštevovať lekára a dbať na zvýšený príjem horčíka a magnézia do Vášho tela. Tetanický syndróm počas tehotenstva je spojený taktiež s vyšším rizikom zvýšeného krvného tlaku, ktorý sa počas gravidity odborne nazýva eklampsia. Viac informácií sa dozviete v tomto článku pod nadpisom ,,Tetánia v tehotenstve“.
Má na tetániu vplyv aj strava?
Na túto otázku je jednoznačná odpoveď. Áno, na tetániu vplýva aj potrava, ktorú do svojho tela prijímate. Je dôležité mať vyváženú stravu bohatú na minerálne látky, a to najmä horčík a vápnik, keďže hladina týchto dvoch látok značne vplýva na vývin tetánie v našom organizme. Potraviny, ktoré by ste mali určite zahrnúť do Vášho jedálnička nájdete pod nadpisom ,,Strava a tetánia“.
Na čo všetko vplýva tetánia?
Dôsledky vyplývajúce z tetanického syndrómu sa môžu prejaviť v rozličných sférach nášho organizmu, keďže v prípade tetánie hovoríme aj o tzv. chronickom (dlhodobom) strese. Stres je veľmi zákerný problém, ktorý ak nebudeme riešiť, nemôžeme čakať, že tetánia ako obrovský civilizačný problém 21. storočia len tak pominie. Ide aj o chorobu pracujúcich, alebo ľudí dlhodobo vystavovaných zvýšenému stresu. Tetánia vplýva na kvalitu nášho spánku, na vznik kardiovaskulárnych ochorení, na bolesti brucha či na rozvoj gastrointestinálnych ochorení. Viac informácií sa dozviete v jednotlivých nadpisoch venujúcim sa problémom, ktoré sú dôsledkom tetanického syndrómu, napríklad ,,Tetánia a bolesti brucha“ či ,,Tetánia a vplyv stresu na srdce“.
Čo môže za vznik tetánie a ako dlho trvá?
V prvom rade za všetkým stojí stres a nedostatok životne dôležitých minerálnych látok, a to horčíka a vápnika. Okrem iného v súvislosti s tetániou hovoríme aj o tzv. hypomagneziémii (ide o veľmi nízku hladinu horčíka v našom tele) a hypokalcémii (v tomto prípade hovoríme o veľmi nízkej hladine vápnika v organizme). Každopádne oddeliť stres ako jeden z najväčších problémov dnešnej doby a tetániu jednoducho nemožno. Spolu úzko súvisia a vytvárajú nebezpečný negatívny reťazec reakcií v rámci celého nášho tela. Kardiovaskulárne problémy, problémy so srdcom, nekvalitný spánok či rôzne iné psychický či fyzické ťažkosti. Za týmito problémami môžeme hľadať aj stres či tetániu. Tetánia a jej najsilnejšie príznaky zvykne ustúpiť alebo sa zmierniť, keď sa podstúpi liečba (vysoké dávky magnézia, prípadne antidepresíva ak je pridružené aj iné psych. ochorenie)
Vybrané zdroje:
- https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/tetany
- https://www.britannica.com/science/tetany
- https://www.zdravie.sk/choroba/46493/tetania-tetanicky-syndrom
- https://zdravoteka.sk/magazin/tetania/
- https://www.slovenskypacient.sk/tetanicky-syndrom-zachvat-tetania-v-noci-test-priznaky/
- http://www.pluska.sk/izdravie/liecba/tetania-je-choroba-pracujucich-kolaps-zo-stresu-vylieci-tento-mineral.html
- http://webmagazin.teraz.sk/zdravie/stres-vplyv-zdravie-prejavy/2254-clanok.html
- https://www.slovenskypacient.sk/horcik-od-hlavy-po-paty/
- https://www.drmax.sk/jamieson-vapnik-horcik-s-vitaminom-d3-200ks/
- https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/stress-and-the-sensitive-gut