Čaje patria k veľmi populárnym nápojom, ktoré ponúkajú množstvo benefitov a pijú ich ľudia po celom svete už odpradávna. Či už to boli rôzne liečivé elixíry mníchov z juhovýchodnej Ázie cez starovekých Grékov až po britskú monarchiu a spirituálnych guru z Južnej Ameriky.
Mnoho ľudí miluje čaj, je však možné, aby nám čaj pomohol zaspať? Čo je to vlastne čaj na spanie?
Čaj nás môže ráno nabudiť aj večer pomôcť zaspať
Obsah článku
Čaj môže byť výbornou alternatívou raňajšej kávy, ale aj na doplnenie energie počas dňa. Všetko záleží od toho, o aký typ čaju ide. Samozrejme v tomto prípade sa jedná o čaje s obsahom kofeínu ako čierny čaj, biely čaj alebo zelený, ktoré by sa nemali piť večer a v noci. Môže sa totiž stať, že sa budete v posteli ešte veľmi dlho prevracať pred tým, než zaspíte. Samozrejme aj efekt kofeínu nie je na každého rovnaký a sú ľudia, ktorí vám povedia, že sa im dokonca spalo ešte lepšie.
Čo je to čaj na spanie?
Čaje na spanie sú bezkofeínové, bylinné čaje, ktoré obsahujú mnohé účinné látky podobne ako rôzne suplementy pre lepší spánok. Dôležité je teda zloženie čaju, ktorý by mal obsahovať byliny, ktoré pozitívne ovplyvňujú pocity úzkosti a pôsobia priaznivo na zaspávanie a spánok. Vytvárajú teda celkový upokojujúci pocit, ktorý prispieva k navodeniu ospalosti. Niektoré majú aj sedatívny, teda ukľudňujúci efekt ako napr. harmanček, valeriána, zatiaľ čo iné ako levanduľa alebo medovka lekárska redukujú stres a úzkosť, ktoré sužujú ľudí trpiacich nespavosťou. Iné ako mäta zmierňujú tráviace ťažkosti, aby telu nič nebránilo v spánku.
Pitie chutného teplého čaju pred spaním je výborným prostriedkom, ako sa upokojiť. Nie je to však iba o zložení čaju, pretože mnohé z týchto čajov majú iba mierny efekt. Často to, čo práve zohráva významnú úlohu, ako efektívne funguje čaj na spanie, je skôr placebo efekt. Ide teda o to, či veríte tomu, že vám naozaj pomáha ukľudniť sa a zaspať, aké problémy so spánkom máte, či vám čaj chutí, či si jeho pitie užívate, čo ste v ten deň jedli či robili. V tej správnej kombinácii môže mať čaj na spanie naozaj vysoký potenciál pri riešení vášho problému.
Kvalitný spánok je základ zdravia
Na to, aby sme boli schopní fungovať, racionálne premýšľať, rozhodovať sa, potrebujeme byť odpočinutí. V dnešnej uponáhľanej dobe, kedy toho času na spánok mnohokrát nie je dostatok, to vôbec nie je ľahké. O to horšie, ak sa ešte nad niečím trápime a premýšľame večer v posteli, čo nám nedovoľuje zaspať a to, že nemôžme spať, ešte viac prehlbuje tieto negatívne pocity. Čoraz viac ľudí trpí problémy nielen so zaspávaním, ale aj s kvalitným spánkom, častým budením sa počas noci.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Bylinné čaje pri ich pravidelnom požívaní môžu byť výborným pomocníkom pri skvalitnení nášho odpočinku. Už stáročia sa používajú nie len pre ich zdravotné benefity, ale aj ako prírodné pomôcky pre kvalitnejší spánok. Ponúkame vám teda zopár tipov na dobrý čaj na spanie.
1. Rumanček kamilkový (harmanček, kamilka)
Ide o bylinu, ktorá má mnoho pozitívnych účinkov vrátane protizápalového pôsobenia, pri chorobách tráviaceho traktu, hojení rán a už stáročia ako súčasť tradičnej medicíny pri liečbe úzkosti, nespavosti a úľave od stresu. Harmančekový čaj sa vyrába z kvetov rumančeka kamilkového a má veľmi príjemnú chuť.
Harmančekový extrakt vraj zmierňuje úzkosť u pacientov diagnostikovaných s miernou až strednou generalizovanou úzkostnou poruchou. Pôsobí mierne upokojujúco a redukuje stres, svalové a nervové napätie, čo pomáha pri uvoľnení a relaxácii.
Ako funguje?
Jeho upokojujúce účinky sa môžu pripisovať antioxidantu apigenin, ktorý harmančekový čaj obsahuje. Ten sa viaže na špecifické receptory v mozgu a znižuje tak pocit úzkosti a pomáha so zaspávaním.
Môže pomôcť aj seniorom či ženám po pôrode
Obe tieto skupiny môžu mať veľký problém so spánkom aj jeho kvalitou. Práve harmančekový čaj je vhodný nápoj, ktorý pomáha so zaspávaním, ale aj s kvalitnejším spánkom a menej častým prebúdzaním počas noci. Boli realizované rôzne štúdie, ktorú ukazujú na to, že napr. seniori v domovoch dôchodcov, ktorým sa podávalo 400 mg harmančekového čaju každý deň, mali lepšiu kvalitu spánku, ako tí, ktorí ho nedostávali. Ďalšia štúdia poukazuje na to, že aj ženy po pôrode, ktoré mali veľmi zlú kvalitu spánku a pili harmančekový čaj počas dvoch týždňov hlásili, že ich celková kvalita spánku sa zlepšila.
Tak isto ľudia s chronickou nespavosťou po požívaní tohto čaju 2x denne po dobu 28 dní zaspávali o 15 minút rýchlejšie ako účastníci iba s placebom a tiež sa budili menejkrát za noc.
Čaj na spanie pre tehotné – je harmančekový čaj vhodný?
Vzhľadom na svoje pozitívne ukľudňujúce účinky a efekt na trávenie (môže pomáhať pri rannej nevoľnosti) a spánok by určite ocenili jeho kvality tehotné ženy. Pitie harmančekového čaju v tehotenstve sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné, samozrejme s mierou. To platí aj pre mnoho ďalších bylinných čajov v tehotenstve. Tehotné ženy by nemali piť viac ako 1 šálku denne. Je lepšie sa poradiť s lekárom, ak si nie ste istá, prípadne s lekárnikom.
Čaj na spanie pre deti – je harmančekový čaj vhodný?
Harmančekový čaj je vhodný aj v detskom veku, ale tiež treba dávať pozor na dávkovanie a poradiť sa s pediatrom. Používa sa aj pri žalúdočných ťažkostiach a hnačkách.
2. Valeriána lekárska
Využívala sa aj počas 2. svetovej vojny ako úľava od stresu
Opäť ďalšia rastlina, ktorá sa využíva už odpradávna na liečbu nespavosti, nervozity a bolestí hlavy. Už od 2. storočia sa datuje, že bola predpisovaná v tradičnej medicíne na liečbu insomnie a anxiety. Počas 2. svetovej vojny sa predpisovala na úľavu od stresu a úzkosti spôsobenými leteckými nájazdmi.
Ako funguje?
Na základe vedeckej analýzy koreňov valeriány lekárskej sa zistilo, že takýto čaj má miernu schopnosť zlepšiť nespavosť. Výskumníci si nie sú úplne istí, ako funguje pri zlepšovaní spánku a zaspávania, ale jedna z teórií je, že zvyšuje hodnoty neurotransmiteru GABA, ktorý, ak je v nadbytku, môže spôsobovať ospalosť. V podstate je to spôsob, ako fungujú aj mnohé anxiolytiká, napr. Xanax. Takáto terapia môže byť navrhnutá ako alternatíva melatonínu, hormónu, ktorý navodzuje relaxáciu a spánok.
Na čo si dať pozor?
Čaj z valeriány lekárskej sa pripravuje z jej koreňov. Mal by byť zalievaný horúcou vodou, nie vriacou, aby sa zachovali jeho upokojujúce a sedatívne účinky. Má naozaj veľký potenciál, pretože nemá žiadne nežiaduce účinky ako napr ranná ospalosť alebo halucinácie. Dôležité, ale je, že tento čaj môže byť návykový, a tak je vhodné ho kombinovať s inými čajmi na spanie. Tak isto môže spôsobovať liekové interakcie, takže, ak beriete dlhodobo nejaké lieky, je dobré sa poradiť s lekárom či nemôže dochádzať k nejakej interakcii s liekmi, ktoré užívate.
Čaj na spanie pre tehotné – je valeriána lekárska vhodná?
Valeriána lekárska sa tak isto môže používať aj v tehotenstve, ale opäť ako pri mnohých ďalších bylinkových čajoch platí, že ju treba požívať s mierou.
Čaj na spanie pre deti – je valeriána lekárska vhodná?
Jej užívanie radšej prekonzultuje s lekárom. Pri bylinkových čajoch je vždy lepšie poradiť sa s odborníkom.
3. Levanduľa
Levanduľový čaj sa vyrába z kvetov a púčikov levandule a je získavaný pre svoj aromatický a utišujúci efekt. Už v starovekom Grécku a Ríme sa pridávala levanduľa do kúpeľov na vdychovanie jej upokojujúcej vône. Mnoho ľudí má rado levanduľu práve pre jej relaxačný účinok na nervy a spánok.
Ako funguje?
Levanduľa má naozaj úžasné využitie v tejto oblasti, nie len vo forme aj čaju, ale aj aromaterapie. Vedci zistili, že pozitívne ovplyvňuje hlbokú fázu spánku, známu ako REM fázu. Tiež má vraj väčší efekt na ženy ako mužov. Ženy, ktoré vdychovali a pili levanduľový čaj denne po dobu dvoch týždňov hlásili menšiu únavu a lepší spánok. Stačí naozaj šálka levandule denne pred tým, ako pôjdete do postele a uistite sa, že pri každom dúšku si vychutnáte aj jej omamnú vôňu a možno na druhý deň sa vám bude vstávať o čosi oddýchnutejšie.
Čaj na spanie pre tehotné – je levanduľový čaj vhodný?
Levanduľa sa neodporúča v tehotenstve, skúste ju radšej nahradiť harmančekom alebo valeriánou.
Čaj na spanie pre deti – je levanduľový čaj vhodný?
Najlepšie je poradiť sa s lekárom ohľadom levanduľového čaju pre deti či a od akého veku je vhodný. Levanduľa má pri deťoch svoje využitie napr. v masážnych olejoch a môže na dieťatko pôsobiť upokojujúco.
4. Medovka lekárska
Ďalší bylinkový čaj, ktorý sa využíva už od stredoveku na liečbu symptómov nespavosti a úzkosti, ktoré bránia pokojnému spánku. Zmierňuje stres a prispieva k svalovej relaxácii.
Ako funguje?
Na základe štúdií tiež pravdepodobne zvyšuje hladinu GABA neurotransmiterov v nervovom systéme, čo má za následok navodenie stavu pokoja a odpočinku. Tiež sa ukazuje, že v kombinácii s inými prípravkami pre lepší spánok ako napr. harmanček môže mať mierne až stredné účinky na nespavosť a poruchy spánku.
Ak teda trpíte chronickou nespavosťou, popíjanie čaju z medovky lekárskej pred spaním môže pomôcť.
Čaj na spanie pre tehotné – je medovka lekárska vhodná?
Môže sa užívať, ale opäť opatrne, radšej prekonzultovať s lekárom. Upokojuje nervy, pomáha pri nespavosti.
Čaj na spanie pre deti – je medovka lekárska vhodná?
Môže sa užívať, ale aj tu platí, že opatrne a s mierou a radšej prekonzultovať s pediatrom v prípade, že zvažujete pri dieťatku využiť jej upokojujúce účinky.
5. Mäta pieporná
Mätový čaj tiež môže pomôcť pri zaspávaní a kvalitnejšom odpočinku, ale významné sú aj jeho účinky pri tráviacich ťažkostiach, protizápalové účinky, antistresové a relaxačné na svalstvo.
Ako funguje?
Mätový čaj, ako aj ďalšie bylinkové čaj, neobsahuje kofeín a teda nespôsobuje nespavosť. Práve naopak. Šálka tohto čaju pred spaním môže byť výborný ukľudňujúci efekt. Tie výrazne pomáha pri nafukovaní a iných tráviacich ťažkostiach, ktoré tiež môžu brániť v zaspávaní a kvalitnom odpočinku.
Čaj na spanie pre tehotné – je mäta pieporná vhodná?
Jeho užívanie v tehotenstve je možné, samozrejme opäť platí s mierou, teda šálka ráno alebo pred spaním by nemala uškodiť. Práve naopak, môže pomôcť pri ranných nevoľnostiach, ktoré sa v tehotenstve vyskytujú.
Čaj na spanie pre deti – je mäta pieporná vhodná?
Pomáha pri bolestiach bruška, tráviacich ťažkostiach a pri prejedení. Vždy je však lepšie informovať sa u pediatra o veku odkedy a v akom množstve je to možné.
Zhrnutie na záver:
- mnohé bylinkové čaje pozitívne vplývajú na zaspávanie a celkovo kvalitný spánok, dôležité je okrem iného ich pravidelné pitie pre dosiahnutie efektu
- je to výborná voľba pre tých, ktorí chcú riešiť svoje problémy s nespavosťou prírodnou cestou
- pozor na liekové interakcie, informujte sa u vášho lekára alebo lekárnika pred tým, ako zaradíte bylinný čaj do vašej každodennej rutiny
- pozor na bylinkové čaje v tehotenstve a u detí!
Otázky
Aký je dobrý čaj na spanie?
Existuje niekoľko čajov na spanie so zaručeným účinkom, ktoré by ste mali vyskúšať ak trpíte problémami so spánkom. K takýmto čajom patria odvary z bylín, ako sú rumanček kamilkový, valeriána lekárska, levanduľa, medovka lekárska a mäta prieporná. Viac konkrétnych informácií o ich účinkoch sa dozviete v jednotlivých sekciách tohto článku.
Vybrané zdroje: