Bolesť žalúdka môže mať mnoho príčin a jednou z nich sú práve stres a nervy. Aj vám sa stáva, že pred nejakou veľkou skúškou, cestovaní na dovolenku, príhovorom na oslave či konferencii alebo v stresujúcom životnom období máte stiahnutý žalúdok, bolesť brucha, nedokážete nič zjesť, je vám na zvracanie či dokonca sa pridružia aj črevné problémy?
Určite nie ste sami. Náš život je plný emócií, ktoré prežívame ako reakciu na rôzne situácie. Okrem tých príjemných sa vyskytnú aj také ako hnev, smútok či frustrácia. Organizmus reaguje na vzniknuté situácie stresovou odpoveďou, aby ho pripravil na zmenu, ktorá prebieha, prípadne by ho mohla ohroziť. Stres je teda nevyhnutný ako adaptačná odpoveď, ale ak je príliš intenzívny alebo ho je príliš veľa či je dlhodobý, jeho pozitívny účinok ,,nabudenia“ sa stráca.
Žalúdočná nervozita?
Obsah článku
Pri stresovej odpovedi nášho organizmu sa zmeny netýkajú len vyššej srdcovej frekvencie či zrýchleného dýchania, ale výrazne je ovplyvňovaný aj tráviaci systém vrátane žalúdka. Stres vyvoláva v našom tráviacom trakte krátkodobé i dlhodobé zmeny v závislosti od času trvania stresovej odpovede, jej intenzity, ale i od individuálnych reakcií a predispozícií u každého jedného človeka.
Všetko je so všetkým prepojené
Žalúdok je orgán nachádzajúci sa v hornej časti brušnej dutiny a jeho úlohou je prijímať potravu, do určite miery ju spracovať a natráviť a poslať na ďalšie spracovanie, natrávenie a absorpciu do čriev. Tak isto pomáha v ničení mikroorganizmov, ktoré sa do neho s potravou dostanú vďaka svojmu kyslému pH.
Gastrointestinálny trakt a mozog sú prepojené prostredníctvom nervus vagus, čo je jeden z najväčších nervov v našom tele. Expozícia stresorom, hlavne dlhodobá alebo stresovým faktorom, ktoré sú veľmi intenzívne, spôsobuje poruchu interakcie medzi mozgom a GIT-om (tzv. brain – gut axis), výsledkom, ktorej je rad patologických zmien týkajúcich sa gastrointestinálneho systému.
Stres spôsobuje zníženie motility žalúdka, teda spomaľuje jeho vyprázdňovanie, naopak zvyšuje sa motilita hrubého čreva. Preto sa často objavuje hnačka až syndróm dráždivého tračníka. Psychický stres mení aj intenzitu sekrécie HCl v našom žalúdku. Závisí však aj od typu osobnosti človeka – u cholerikov sa pozoruje skôr zvýšenie sekrécie, zatiaľ čo u flegmatikov dochádza k zníženiu. Stres tak isto ovplyvňuje aj tvorbu žalúdkového hlienu, ktorý ho chráni pred samonatrávením kyselinou chlorovodíkovou a pepsínom (proteolytický enzým). Práve toto sú dôvody prečo môžu u niektorých ľudí vznikať žalúdočné vredy.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Ako sa môže stres a nervy prejaviť na našom tráviacom systéme?
- nevoľnosť, pocit na zvracanie, nechuť do jedla
- nafukovanie
- pocit pálenia žalúdka, pažeráka (pálenie záhy)
- nadmerné grganie
- pocit, akoby ste mali v žalúdku nejakú hrču alebo ,,motýle v bruchu“
- žalúdočný diskomfort, bolesť žalúdka
- pocit plnosti
- pocit akoby napätia v žalúdku
- ťažoba žalúdka
- nadbytočná kyselina a reflux
- zvracanie
- riedka stolica či hnačka alebo naopak zápcha
- syndróm dráždivého čreva
Bolesť žalúdka môže byť naozaj ostrá a nepredvídateľná, vyžarujúca do hrudníka alebo krku či vystreľujúca až do chrbta a lopatiek. Môže ísť aj iba o mierne pobolievanie alebo naopak silnú kŕčovitú bolesť. Problémy sa môžu objavovať pred stresujúcou situáciou alebo po nej, ale môžu prísť aj zdanlivo nečakane či pretrvávať.
Nakoľko existuje veľké množstvo príčin, ktoré môžu spôsobiť bolesť žalúdka, ak vaše problémy pretrvávajú či sú časté, najlepšie je poradiť sa s lekárom a podrobiť sa odbornému vyšetreniu. Ak lekár potvrdí, že vaše problémy sú čisto zo stresu a nenachádza tam žiadny iný nález či príčinu, mali by ste popremýšľať nad zmenou životosprávy, aby ste predišli vážnejším problémom.
Žalúdočné vredy
Ide o naozaj o nebezpečné ochorenie. V prípade prasknutia žalúdočného vredu môže dôjsť ku komplikáciám, ktoré žiaľ môžu skončiť aj fatálne. Samozrejme na ich vzniku sa podieľa veľké množstvo faktorov a jedným z nich je aj dlhodobý stres.
Ako sa prejavujú žalúdočné vredy?
Symptómy môžu byť rôzne, dokonca dotyčný ani nemusí vedieť, že nejaké žalúdočné vredy má. Inokedy sa môžu prejaviť ako pálivá, bodavá či tupá bolesť v oblasti nadbruška či pod ľavým rebrovým oblúkom, ale môže byť lokalizovaná aj vpravo od strednej brušnej čiary, pod hrudnou kosťou, v strede, ďalej sa môže vyskytovať pálenie v pažeráku či časté zvracanie a nadúvanie. Niekedy sa bolesť objaví a zasa zmizne, inokedy pretrváva. Bolesti sa zväčša objavujú po jedle a teda pacient zväčša chudne, keďže sa bojí jesť kvôli bolestiam.
Je nevyhnutná návšteva lekára, ktorý sa popýta na prejavy vašich problémov a pomocou endoskopie dokáže spoľahlivo stanoviť vašu diagnózu.
Čo môžete robiť, aby ste predišli problémom so žalúdkom a bolestiam brucha pri strese?
Samozrejme úplne najlepšie je odstrániť z nášho života či vyriešiť to, čo nás nejakým spôsobom stresuje. Nie vždy je to však možné, ale existuje mnoho spôsobov, ako tento negatívny dopad nadmerného stresu a nervov zmierniť.
Samozrejme môže trvať nejaký čas, kým sa vaše problémy so žalúdkom dajú do poriadku. Je dobré sa preto poradiť aj s odborníkom, hlavne ak to už dospelo do štádia, kedy vám už nič nezaberá alebo sa vyvinuli žalúdočné vredy. Vtedy netreba lekársku pomoc podceňovať. My vám ponúkame zopár tipov ako žalúdočnú nervozitu zmierniť až odstrániť a predísť tak vážnejším problémom a užívaniu liekov na bolesť žalúdka.
Správne stravovanie
Asi nie je treba písať, že aj strava je pre zdravý a správne fungujúci žalúdok nevyhnutná. A opäť treba podotknúť, že to správne stravovanie je dôležité. Určite nevynechávajte raňajky, aj keď nemáte chuť, niečo ľahké si zobnite. Skúste jesť radšej častejšie a v menších porciách, najlepšie nejaké dobre stráviteľné jedlá.
Tak isto dodržiavajte pitný režim (2 – 3 litre za deň), čím sa myslí hlavne čistá voda, prípadne čaje. Môžete skúsiť nejaké upokojujúce ako harmanček, repík, levanduľa, mäta, medovka či valeriána. Všetky pôsobia veľmi priaznivo na trávenie i psychické zdravie.
Vyhýbajte sa alkoholu a prejedaniu. Alkohol môže podráždený žalúdok a bolesti ešte zhoršiť. Prejedanie môže viesť k pocitom viny a ešte viac vyhrotiť situáciu a tak isto môže viesť k nevoľnosti a zvracaniu. Je veľmi dôležité ostať hydratovaný po zvracaní. Odporúča sa počkať 30 – 60 minút predtým, ako opäť doňho niečo dáte. Môžete skúsiť oblizovať nejaký vodový nanuk. Vyhýbajte sa citrusovým džúsom. Tekutiny potom spočiatku podávajte najskôr po čajových lyžičkách a tuhej potrave sa vyhýbajte radšej až 6 hodín po poslednom zvracaní. Nič nepokazíte napr. vývarom, nejakými slanými keksíkmi, krekrami, uvarenými zemiakmi, toastami, bielou ryžou, banánmi či chudým mäsom.
Vhodné nie sú ani korenisté či ťažké a mastné jedlá, preto sa im snažte radšej vyhýbať. Tiež nie je vhodná káva. Ak kofeín potrebujete, skúste radšej napr. zelený čaj. Tiež ak máte podráždený žalúdok, zeleninu radšej varenú, ako surovú a z mliečnych výrobkov jogurty so živou kultúrou, nie mlieko a syry.
Hlboké dýchanie a cvičenie
Zatvorte oči a zhlboka sa nadýchnite. Znovu. Dýchajte pomaly a opakuje toľkokrát, koľko cítite, že je potreba. Dýchanie je naozaj veľmi účinný a lacný spôsob ako zmierniť stres, v ktorom sa nachádzame. Stačí sa naň naozaj iba sústrediť a dýchať.
Veľmi dôležitý je tiež pohyb. Pri fyzickej aktivite sa nám vyplavuje do organizmu množstvo látok, mnohé z nich pôsobia pozitívne na náladu. Veľmi prínosná môže byť nejaká ľahká pohybová aktivita ako chôdza či strečing, ktoré môžu zmierniť napätie tela i mysle.
Oddych a relax
Aj keď si hovoríte, že na oddych nemáte čas, škodíte tým sami sebe a napokon iba znižujete svoju výkonnosť. Vždy sa snažte zmanažovať si čas tak, aby ste si našli chvíľku aj na relaxačné aktivity. Vyhnete sa tak akumulácii stresu a jeho negatívnych dôsledkov na váš organizmus. Nech už ide o čokoľvek, hlavne aspoň pár minút denne robte to, čo vás baví a čo chcete robiť. Či už je to pozeranie telky, práca v záhrade, čas strávený s vaším domácim miláčikom alebo káva s priateľkou.
Esenciálny je dobrý a dostatočný nočný odpočinok, spánok. Ak si ho nemôžete dopriať toľko, koľko by ste potrebovali, veľmi prínosný môže byť aj poobedný šlofík. Uvidíte, že aj taká polhodinka spánku poobede vie urobiť divy.
Časový manažment dňa
Opäť ľahšie sa povie, ako urobí, ale naozaj niekedy iba stačí lepšie si naplánovať deň a môžete sa vyhnúť zbytočným stresom. Snažte sa nemyslieť na to, ako je toho veľa, ale radšej myslite na to, že to zvládnete a večer si môžete napr. pozrieť časť obľúbeného seriálu či prežiť romantické chvíle s partnerom. Stanovte si priority.
Pri dodržiavaní plánu alebo aspoň pri tom, že máte nejaký plán, hoci ho možno nedodržiavate na 100%, sa určite budete cítiť lepšie, pretože už len pomyslenie na to, že situácia je riešiteľná, výrazne vašej psychike pomáha.
Lieky na bolesť žalúdka?
Niektoré pomôžu, iné nie. Mnoho voľnopredajných liečiv môže zmierniť ťažkosti so zvracaním alebo iných nepríjemností spojených so žalúdočnou nervozitou a tráviacim systémom ako hnačka či pálenie záhy. Nápomocný vám určite môže byť lekárnik v lekárni, ktorý vám podľa vašich ťažkostí môže poradiť, čo by bolo pre vás najvhodnejšie. Samozrejme, ak sú vaše ťažkosti vážnejšie, dlhotrvajúce, veľmi intenzívne alebo sa pridružili aj iné, treba navštíviť lekára.
Neodporúča sa veľmi ,,hasiť“ bolesti žalúdka a ťažkosti s tým spojené liečivami s obsahom napr. ibuprofenu. Vo všeobecnosti v tejto indikácii veľmi nepomôže, dokonca by mohol bolesť žalúdka ešte zhoršiť.
Domáce a prírodné lieky na bolesť a ukľudnenie žalúdka – čo pomáha na bolesť žalúdka?
Nie vždy je nutné siahať po farmakologickej liečbe. Skúsiť môžete aj babské rady a domáce lieky na bolesť žalúdka, ktoré môžu zahŕňať:
- čaje, za veľmi účinný sa považuje napr. harmančekový čaj, ktorý má protizápalový účinok a môže zmierniť aj kŕče, tiež mäta a mätový čaj, ktorý podporuje aj tok žlče a správne trávenie a čaj zo zázvorového koreňa
- horúci zábal, ktorý uvoľňuje hladké svalstvo a zmierňuje tak kŕče
- feniklové semienka, odporúča sa ich žuvanie, obsahujú totiž aromatický olej anetol, ktoré podporujú vylučovanie tráviacich štiav a má aj protizápalový účinok
- sódová voda s limetkou, oxid uhličitý v sódovej vode vám pomôže odgrgnúť
- ryžová voda, voda, ktorá ostane po uvarení ryže, obsahuje látku, ktorá tiež zmierňuje zápal.
Odpoveď vášho tela na stres a iné emócie je automatická a zahŕňa aj reakciu vášho tráviaceho systému, ale to neznamená, že váš žalúdok a čreva musieť trpieť zakaždým, ako ste nervózni. Naučte sa kontrolovať váš stres a nedovoľte mu vládnuť vášmu telu. Predídete tak mnohým psychickým i fyzickým problémom, vrátane žalúdočných.
Pýtate sa
Čo spôsobuje bolesť žalúdka z nervov?
Túto bolesť má na svedomí hlavne stres, nervy a nervozita spôsobená vonkajším vplyvom. Či už je dôvodom náročná úloha v práci, školský test alebo nečakaná životná skúsenosť.
Ako sa prejavuje?
Ako už z názvu vyplýva tak je to bolesť brucha v žalúdočnej prípadne dolnej časti brucha. Spôsobuje bolesť, zvracanie, hnačky či dokonca nadúvanie.
Ako potlačiť a liečiť bolesť žalúdka keď ju spôsobujú nervy?
Ideálnym spôsobom je prekonať stresujúcu okolnosť. Ak je však stresu veľa, môžu nám pomôcť prírodné výživové doplnky alebo krátkodobo lieky na potlačenie prejavov (napríklad proti plynatosti)
Vybrané zdroje: