Mnoho lekárov na liečbu či prevenciu ochorení, či už fyzického alebo psychického charakteru, preferuje prírodnú liečbu, keďže v mnohých prípadoch dokáže veľké zázraky. Veľkým problémom však je to, že na zdraviu prospešné účinky významných rastlín sa v mnohých prípadoch zabúda. Preferujete prírodnú alebo medikamentóznu liečbu? Ak ste zástancom prírodnej liečby, tak budú pre vás nasledujúce riadky o liečivej rastline zvanej materina dúška prospešné.
Materina dúška – vylieč nielen vaše depresie
Obsah článku
Slovensko je síce malá krajina, no napriek tomu sa môžeme pochváliť pomerne pestrou zbierkou rastlín s prospešnými účinkami na zdravie. Jedna z najznámejších, najobľúbenejších a najviac využívaných rastlín je materina dúška. Tento liečivý skvost nielen našej prírody poznali už ľudia v dávnych dobách. Sláva materinej dúšky sa rozšírila do celého sveta. Už starí Rimania dokázali využívať liečivé účinky tejto rastliny. Je známa vďaka svojim prospešným účinkom na depresie a úzkostné stavy. Repertoár účinkov však ani z ďaleka nekončí, a teda materina dúška ponúka i svoje stimulačné účinky. Viac o samotnej škále účinkov materinej dúšky sa dozviete v rámci nasledujúcich riadkoch tohto článku.
Latinské označenie tejto byliny thymus serpyllum. Táto rastlina sa zaraďuje do čeľade hluchavkovitých a nájdete ju rásť takmer po území celej Európy. Okrem toho sa vyskytuje i v ázijskej časti sveta či v severnej Afrike. Odborníci sa zhodujú na tom, že na svete môže rásť viac ako 300 druhov tejto liečivej byliny.
Ako ju však spoznáte vo voľnej prírode? Táto rastlina nevyniká extravagantným výzorom. Jedným z jej charakteristických znakov je však vzrast do maximálnej výšky 10-15 cm. Do očí vám však udrú kvety, ktoré sú typické tmavofialovými až svetlými odtieňmi fialovej. Ďalším charakteristickým znakom materinej dúšky je aj príjemná vôňa, a teda táto rastlina sa môže pochváliť aromatickosťou. Nielen ľudia vyhľadávajú túto mimoriadne unikátnu rastlinu, ale je taktiež obľúbenou ,,destináciou“ viacerých druhov motýľov, včiel či divých zvierat.
Ak by sme mali ešte vyzdvihnúť túto rastlinu, tak je to určite aj kvôli jej odolnosti, keďže na svete rastie v približne rovnakej podobe už stáročia.
Zber a pestovanie
Materina dúška je nielen úžasnou zdraviu prospešnou rastlinou, ale ani pestovať ju nie je príliš náročné. Materina dúška vám poslúži nielen ako prírodný liek, ale aj ako vkusná ozdoba do rôznych skaliek, balkónov či črepníkov. Aké sú zásady pestovania a zberu tejto nevšednej a na prvý pohľad veľmi peknej liečivej rastliny?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Pestovanie materinej dúšky je založené na zabezpečení vzdušnejšej, suchšej a mierne kamenistej pôdy.
- Pre niektorých menej horlivých záhradkárov bude možno výhodou aj to, že táto rastlina nevyžaduje príliš veľké množstvo vody.
- Veľmi dôležitou súčasťou zásad v rámci pestovania je aj fakt, že potrebuje dostatok svetla, teda slnečného žiarenia. Je preto vhodné ju dávať na miesta s dostatočným prísunom slnečného svetla. Ak zabezpečíte slnečné žiarenie, vo veľkom množstve prípadov nebude potrebný žiadny ľudský zásah.
- V zime je dôležité materinu dúšku pokryť čečinou a na jar ju opäť sprístupniť slnečnému žiareniu.
- Materina dúška je charakteristická aj tým, že kvitne od mája do septembra.
- Zbierajú sa listy, ktoré je možné sušiť. Kedy ich ale zbierať? Orientujte sa podľa zraku a čuchu (kvety by mali byť fialové a mali by ste cítiť aromatickú vôňu).
Na záver by sme vám radi dali jednu radu, a to, aby ste sa nebáli vypestovať si materinu dúšku u vás doma, keďže z hľadiska starostlivosti nejde vôbec o náročnú rastlinu. Čo môže potešiť človeka viac ako liečivá rastlina, ktorú si sám vypestoval doma v záhradke?
Materina dúška – zloženie a účinky
Za širokú paletu prospešných účinkov na ľudský organizmus môžu hlavne látky, ktoré sa v nej nachádzajú. Jednotlivé účinné látky sa nachádzajú hlavne v silici, čo je prchavá zložka materinej dúšky. Inak povedané, hovoríme o aróme, resp. vôni kvetov. Medzi účinné látky podpisujúce sa pod jednotlivé pozitívne účinky zaraďujeme karvakrol, flavonoidy, tymol, triesloviny či rozličné minerály. Škála zdraviu prospešných účinkov materinej dúšky vytvára z tejto byliny nielen výborný liek, ale i preventívny prostriedok pred rôznymi zdravotnými problémami.
Odborníci teda odporúčajú užívať extrakt z tejto rastliny pravidelne. Samozrejme, na druhej strane neodporúčame prehnané nadmerné užívanie. Prečo by ste teda mali zahrnúť do vašej životosprávy i extrakty z materinej dúšky?
- má upokojujúce účinky
- pomáha pri nespavosti, resp. zaspávaní
- pochváliť sa môže antidepresívnymi účinkami či účinkami proti úzkosti
- pomáha v ťažkých stresujúcich obdobiach
- znižuje nočné prebúdzanie
- protirakovinové a antioxidačné účinky – vychytávanie voľných radikálov
- posilňuje imunitný systém v dlhodobom horizonte
- bráni organizmus pred škodlivými vplyvmi vonkajšieho prostredia
- lieči rôzne druhy závislosti (najmä alkoholizmus a fajčenie)
- je výbornou pomôckou pri odstraňovaní zápachu z úst
- má skrášľujúci účinok a priaznivo pôsobí na pokožku – lieči i akné, rôzne druhy ekzémov a vredov
- tlmí bolesti počas menštruácie a tehotným ženám pomáha pred pôrodom dosiahnuť to, aby mal hladký priebeh
- dezinfekčné a protizápalové účinky (najmä sliznice a koža)
- je pomocníkom pri liečbe zápalov močových ciest
- na tráviaci trakt pôsobí stimulačne a preventívne, keďže bojuje proti rozličným parazitom v črevách a škodlivým baktériám
- je výborným prostriedkom úľavy od dlhodobého stresu najmä pre psychicky pracujúcich ľudí (znižuje negatívny efekt stresu na psychické zdravie jedinca)
Ako môžete vidieť, vyššie uvedený zoznam prospešných účinkov je naozaj pomerne veľký. Účinky tejto prospešnej rastliny potvrdili i rôzne laboratórne testy.
Nežiaduce účinky
Áno, nemôžeme povedať, že by sa určité vedľajšie alebo nežiaduce účinky nemohli v prípade užívania materinej dúšky vyskytnúť. V tomto prípade by sme radi odkázali na staré známe pravidlo, ktoré hovorí o tom, že všetkého veľa škodí alebo všetko treba konzumovať s mierou. Odporúčame preto materinu dúšku užívať v akejkoľvek forme pravidelne, no v žiadnom prípade nie v nadmerných množstvách. Jednotlivé potenciálne sa vyskytujúce nežiaduce účinky sa môžu odlišovať od jedinca k jedincovi.
Najčastejším vedľajším účinkom konzumácie tejto zdraviu prospešnej byliny sú alergické reakcie. Ich forma môže byť odlišná u rôznych jedincov. Medzi časté prejavy alergických reakcií zaraďujeme svrbenie alebo pálenie v hrdle, sčervenanie pokožky či ťažkosti s respiráciou (dýchaním). Ak sa u vás tieto symptómy prejavia, neváhajte kontaktovať vášho ošetrujúceho lekára. Zvážte preto vopred v akých množstvách budete extrakt z materinej dúšky užívať.
Vhodnou formou môže byť čaj alebo odvar z tejto rastliny, ktorého veľké množstvá však môžu spôsobiť i rozličné problémy s trávením – príkladom môžu byť zápchy či nechutenstvo. Keďže s najväčšou pravdepodobnosťou ide o predávkovanie sa, odporúčame vysadiť túto prospešnú rastlinu aspoň na dva týždne a následne prejsť na jej mierne, resp. opatrné užívanie. V každom prípade, zanevrieť by ste na materinu dúšku určite nemali, keďže jej zdraviu prospešné účinky na ľudský organizmus mnohonásobne prevyšujú tie negatívne.
Materina dúška v tehotenstve
Tehotenstvo je špecifickým obdobím života nejednej ženy, ktoré je charakteristické nielen krásnymi chvíľkami, ale i hormonálnymi zmenami, ktoré môžu v tele budúcej mamičky narobiť poriadnu šarapatu. Mamička prechádza veľmi psychicky náročným obdobím, ktoré sa môže podpísať i pod fyzickým zdravím tehotnej ženy. V tomto období by ženský organizmus mal prijímať dostatok zdraviu priaznivých látok alebo vitamínov. Ako je to však s jednou z najvýznamnejších liečivých rastlín – materinou dúškou? Máte sa čoho obávať alebo túto rastlinu môžete užívať bez obáv?
Existuje množstvo názorov na bezpečnosť a nezávadnosť užívania materinej dúšky počas tehotenstva. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že tehotné ženy by sa prospešných účinkov tejto byliny rozhodne nemali obávať. Neohrozíte tým ani seba a ani svoj vyvíjajúci sa plod. V minulých časoch sa často využíval odvar, ktorého úlohou bolo vyvolať pôrod, resp. zmierniť jeho priebeh. Ako však už bolo v tomto článku spomenuté, všetkého veľa škodí, a preto by ste v žiadnom prípade ani počas gravidity nemali užívať nadmerné množstvá materinej dúšky.
Čo sa týka dojčenia, užívanie materinej dúšky by malo byť podľa rôznych výskumov bezpečné, resp. závadnosť alebo nebezpečnosť užívania nebola dostatočne preukázaná. Je preto na vás, či extrakt z tejto liečivej byliny zahrniete do vašej pestrej a vyváženej stravy počas tehotenstva.
Užívanie u detí
Otázka vhodnosti užívania materinej dúšky u detí je aj otázkou bezpečnosti konzumácie bylinkových čajov u tohto spektra populácie. Vo všeobecnosti kolujú rôzne názory o požívaní bylinkových čajov v detskom veku. Prevažuje názor, že detský organizmus vo veku 6 mesiacov dokáže zvládnuť niekoľko bylín, pričom s navyšujúcim vekom sa tento počet zvyšuje. Ak má vaše dieťa 5-6 rokov, podávať mu môžete bylinky ako dospelým jedincom.
Materinu dúšku môžete podať aj vašim deťom, avšak odporúčame, aby vaše dieťa užívalo nielen túto liečivú bylinu v rozumných množstvách. V prípade dojčiat a veľmi malých detí odporúčame poradiť sa s lekárom.
Materina dúška nie je tymián
Materina dúška je často spájaná, resp. zamieňaná s inou liečivou rastlinou zvanou dúška tymianová. Ide o dva odlišné druhy rastlín, ktoré sa podobajú. Dúška tymianová predstavuje vyšľachtený druh materinej dúšky. V čom je tymián odlišný od materinej dúšky?
- ide o poloker dorastajúci až do výšky približne 25 cm
- najlepšie výsledky dosahuje hlavne v Taliansku, Francúzsku, Španielsku, keďže rastlina dúška tymianová má rada slnečné žiarenie
- jedná sa o aromatickú rastlinu, podobne ako v prípade materinej dúšky
- kvety sú charakteristické kalichovým tvarom a slaboružovou farbou.
- listy sú menších rozmerov a elipsovitého tvaru
- využitie tymiánu je najbadateľnejšie najmä v kuchyni vo forme koreniny
- zbiera sa vňať, ktorú je dôležité ešte krátko pred rozkvitnutím pokosiť a usušiť v podobe viazaničiek
- liečivá rastlina dúška tymianová sa využíva aj na prípravu prospešných čajov, sirupov, odvarov či extraktov
Aj keď môže ísť na prvý pohľad o veľmi podobné rastliny, rozdiel medzi nimi každopádne je a určite si ich netreba zamieňať. Každá ponúka výhody aj nevýhody. S konzumáciou však veľmi opatrne, podobne ako v prípade iných ,,darov prírody“.
Materina dúška citrónová
Počuli ste už o tejto rastline? Spoznáte ju najmä na základe neodolateľnej citrónovej arómy. Ide o veľmi mäkký polokrík charakteristický ,,pokrývkou“, ktorá dorastá do maximálnej výšky 30 cm. Ak hľadáte rastlinu na skrášlenie vašich záhonov či skaliek, tak myslíme, že materina dúška citrónová vám v tomto ohľade výborne poslúži. Je typická aj tým, že rastie pomerne rýchlo. Túto liečivú rastlinu spozorujete aj podľa svietivo žltej farby, ktorá pretrváva po celý rok. V júni je táto bylina charakteristická skvostnými ružovo-fialovými kvetmi.
Materina dúška citrónová môže poslúžiť aj ako dobrý prírodný liek, ktorý vám pomôže pri trávení či dýchaní a v neposlednom rade sa môže pochváliť i upokojujúcimi účinkami. Táto ,,zázračná bylinka“ sa využíva najčastejšie na výrobu čajov.
Predaj – v akých formách ju zakúpite?
Jednou z možností, ako dosiahnuť využitie liečivých účinkov materinej dúšky je siahnuť po výrobkoch, ktoré sa z nej predávajú. Sortiment výrobkov z materinej dúšky je pomerne široký, a preto je naozaj z čoho si vyberať. Väčšinu produktov nájdete aj v rôznych internetových obchodoch či lekárňach. Zaobstarať si môžete:
- sáčkové čaje
- tabletky a kapsule
- kvapky
- tinktúry
- oleje
Ak ste si vypestovali nádhernú zdravú materinu dúšku, bolo by hriechom, ak by ste si z nej nepripravili liečivý čaj. Výhodou je to, že sami viete akým spôsobom ste si daný čaj pripravili. Je dôležité pozbierať listy a nechať ich vysušiť. Následne ich treba rozdrviť. Odporúčame pripraviť čaj z jednej čajovej lyžice rozdrvených sušených listov. Túto lyžicu zalejte približne štvrť litrom vriacej vody, následne všetko nechajte lúhovať približne po dobu 5 minút. Následne sa môžete tešiť z toho, že ste pre svoje zdravie niečo urobili.
Ďalším spôsobom maximálneho využitia liečivých účinkov materinej dúšky je domáca príprava liehovej tinktúry. Rozdrvené sušené listy nasypte do fľaštičky, avšak odporúčame čo najväčšie množstvo. Tento rozdrvený sušený extrakt je nutné zaliať 40% liehom. Pripravenú zmes nechajte odstáť na teplom a slnečnom mieste minimálne po dobu 2 týždňov.
Najčastejšie otázky
Čo je materina dúška?
Materina dúška je liečivá rastlina, ktorú si ľahko dopestujete aj u vás doma. Nie je vôbec náročná na pestovanie a ponúka množstvo liečivých účinkov nielen na psychické zdravie, ale aj na to fyzické.
Ako vyzerá?
Charakteristická je svetlo až tmavofialovými kvetmi. Samotná rastlina dorastá do výšky 10-15 cm a okrem iného je typická aj príjemnou aromatickou vôňou. Vzhľadom taktiež pripomína malý nízky krík, ktorý spoznáte vďaka už spomínaným typickým fialovým kvetom.
Na čo materina dúška slúži?
Záber liečivých účinkov materiny dúšky je naozaj široký. Jej najvýraznejšie účinky sa prejavujú pri depresiách, úzkosti, dlhodobom strese či v oblasti fyzického zdravia – má antioxidačné účinky, podporuje imunitný systém a pomáha tiež pri problémoch s trávením.
Čo lieči?
Materina dúška je schopná liečiť viaceré zdravotné problémy, a to vďaka bohatému obsahu látok, ktoré sa v rastline nachádzajú. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,, Materina dúška – zloženie a účinky“.
Kedy, ako a čo sa z nej zbiera?
Čo sa týka zberu, tak najčastejšie sa zbierajú listy, pričom zber je vhodný v období, kedy sú kvety fialové a cítite z nich príjemnú aromatickú vôňu. Kvety kvitnú od mája do septembra.
Je materina dúška to isté čo tymián?
Materina dúška nie je identická rastlina ako tymián. Tymián je špeciálne vyšľachtená rastlina, ktorá sa najčastejšie využíva v kuchyni ako korenina. Ak vás o tymiáne zaujíma viac, prečítajte si riadky pod nadpisom ,,Materina dúška nie je tymián“.
Vybrané zdroje:
- https://www.dreviny.sk/964-materina-duska-citronova-thymus-citriodorus/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Dúška_tymianová
- https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/ine/ine/maju-pit-deti-bylinkove-caje/
- https://sarm.pluska.sk/zdravie/ktore-bylinky-detom-skodia
- https://www.peknetelo.eu/rastliny-liecive-bylinky/bylinky-atlas-a-k/duska-tymianova/
- https://www.vyzivovy-doplnok.sk/materina-duska/
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-702/wild-thyme
- https://www.slovenskypacient.sk/materina-duska-ucinky-zber-tymian/
- https://dran.webnoviny.sk/materina-duska-ju-zberat-uzivat/
- https://www.thespruce.com/types-of-creeping-thyme-2132329