Stres je najväčším negatívom dnešnej modernej doby. Prináša so sebou aj rozličné ochorenia – depresie, úzkosť, napätie, nervozitu, nespavosť a v neposlednom rade aj únavu. Keďže všetko so všetkým súvisí, musíme sa v prvom rade zbaviť stresu a nadmernej fyzickej alebo psychickej záťaže, aby sme netrpeli chronickou únavou. Keďže únava nie je ochorenie, ide iba o sprievodný stav určitých okolností, neexistuje všeholiek, ktorý by nás zbavil tohto nepríjemného problému. Môžu vám však pomôcť vitamíny proti únave či rozličné minerálne látky.
Únava – čo to vlastne je?
Obsah článku
Na úvod by sme radi povedali, že únava predstavuje prirodzený stav nášho organizmu, ktorý sa objaví najmä po nadmernom vyčerpaní. Inak by sme mohli povedať, že únava je aj celkové vyčerpanie organizmu, čiže stav, kedy naše telo pociťuje nedostatok energie. Na druhej strane tento negatívny jav nemusí tak celkom súvisieť výlučne iba s vyčerpaním nášho organizmu. V niektorých prípadoch sa môže jednať aj o prejav určitého ochorenia, o ktorom možno ešte nevieme.
S únavou sa stretáva každý z nás a jednoducho sa jej nevyhneme. Ak si myslíme, že naše telo dokáže ísť na plné obrátky nonstop, tak sme na omyle. V určitom bode nám ani káva či energetické nápoje nepomôžu. Naše telo jednoducho vypne. Preto je dôležitá aj prevencia v podobe vyváženej a zdravej stravy, primeranej fyzickej aktivity, relaxu a dobrého spánku. Na druhej strane úplne nezatracujme únavu, nakoľko je dobré, že ju pociťujeme. Náš organizmus nám jednoducho musí dať nejakým spôsobom najavo, že potrebuje pauzu. V tom horšom prípade sa môže jednať aj o ochorenie. Z odborného hľadiska je únava spustená v dôsledku kumulácie odpadu metabolizmu v krvi či vo svaloch.
V našom živote sa môžeme stretnúť s rozličnými typmi únavy, a to najmä s psychickou či fyzickou. Pozitívom na fyzickej únave je to, že sa jej dokážeme ľahšie zbaviť. Vo väčšine prípadov je jej príčinou vyčerpanie kostrového svalstva. Na druhej strane psychická či duševná únava má svoje negatíva v podobe jej horšieho odburávania, a preto sú v niektorých prípadoch nevyhnutné rôzne výživové doplnky určené na potláčanie takejto formy vyčerpania.
13 najčastejších príčin únavy
Na úvod je dôležité povedať, že únava a jej príznaky sú rozličné u rôznych skupín ľudí. Mladí ľudia sa dokážu vysporiadať s príznakmi únavy oveľa lepšie ako staršia generácia. Avšak prečo tomu tak je?
- vyšší vek
- horší zdravotný stav
- celkové vyčerpanie organizmu
Aké sú teda hlavné príčiny?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Nedostatok spánku
- Nesprávna strava
- Chudokrvnosť
- Depresia
- Znížená funkcia štítnej žľazy
- Nadmerná konzumácia kofeínu
- Cukrovka
- Infekcia močových ciest
- Dehydratácia
- Kardiovaskulárne choroby
- Alergie na stravu
- Chronický únavový syndróm (CFS)
- Rednutie kostí či úbytok svalovej hmoty
Vitamíny proti únave – sú to dobrí bojovníci?
Existuje množstvo spôsobov a trikov ako sa zbavovať únavy. Už sme v tomto článku spomínali najčastejšie dôvody vzniku únavy. Najväčším negatívom je ak krátkodobá únava prerastie do dlhodobej alebo chronickej. Ak pociťujete príznaky ako poruchy koncentrácie, náladovosť, oslabnutie, migréna, nedostatok motivácie, mdloby, ospalosť či tráviace problémy, mali by ste zmeniť svoj životný štýl. Okrem toho, únava môže byť taktiež prejavom nejakého ochorenia. Čo robiť proti únave? Najlepšie bude ak do svojho tela prijmete vitamíny proti tomuto fenoménu bojujúce.
Najznámejšími látkami, ktoré prispievajú k boju proti únave, sú najmä
- vitamín B6
- vitamín D
Okrem toho existuje celý rad prospešných látok, ktoré majú podobný či rovnaký efekt ako vitamín B6 a vitamín D. Ide hlavne o tieto prospešné látky:
- horčík
- kofeín
- guarana
- ginko biloba
- piracetm
- ženšen
- železo
- koenzým Q10
- moringa caribbean
Vitamín B6 – vitamín proti únave
Vitamín B6 je nejúčinnejšou látkou bojujúcou proti únave. Pravidelný prísun vitamínu B6 je skvelou prevenciou proti chronickej únave. Vitamín B6 určite bežne poznáte pod názvom pyridoxín. Vitamín B6 je okrem iného aj základným označením pre 3-pyridinové deriváty, ktoré sú pyridoxol (pyridoxín), pyridoxal a pyridoxamín. Všetky tieto látky spolu s fosfátmi majú funkciu vitamínov. Ich deriváty sa podieľajú na metabolizme dôležitých sacharidov a aminokyselín. Možno ste nevedeli, ale vitamín B6 je dobre rozpustný vo vode.
Vitamín B6 v potrave
Možno sa pýtate na aké potraviny treba mať ohľad, pokiaľ chcete účinne bojovať proti únave s vitamínom B6. Najlepším zdrojom vitamínu B6 sú:
- bravčové mäso
- makrely
- pečeň
- vajcia
- droždie
- banány
- zemiaky
- zelenina – špenát, kapusta, mrkva
- avokádo
- orechy
- chlieb
Dôležité pre vás, je vedieť, že ak sa chystáte niektoré potraviny s vysokým obsahom vitamínu B6 variť, množstvo tohto vitamínu varením postupne klesá. Najdôležitejšou informáciou je to, že vitamín B6 pomáha znižovať príznaky únavy. Okrem toho má vitamín B6 aj iné dôležité úlohy, napríklad ide o podporu správnej funkcie enzýmov, ktoré sú dôležité pre metabolizmus aminokyselín. Taktiež je dôležitý aj pri štiepení glykogénu. Ak užívate hormonálnu antikoncepciu, trpíte celiakiou alebo chorobou chronického charakteru, mali by ste dbať na vyšší príjem tohto vitamínu do vášho tela.
Ako zistím, že mám nedostatok vitamínu B6? Aj keď nedostatok vitamínu B6 sa nevyskytuje až tak často, vo väčšine prípadov je spojený s deficitom všetkých vitamínov patriacich do tzv. B-komplexu. Aké sú hlavné príznaky deficitu vitamínu B6?
- Svalová podráždenosť
- Tiky očných viečok
- Kŕče u detí
- Zápaly sliznice v ústnej dutine
Občas býva deficit vitamínu B6 zapríčinený aj určitými liekmi, napr. Isoniazid, ktorý je určený na liečbu tuberkulózy. Vitamín B6 je vylučovaný močom a neukladá sa v našom organizme. Pozor na nadmernú spotrebu vitamínu B6, nakoľko sa môžu u niektorých osôb vyskytnúť rozličné psychické problémy či kožné alergické reakcie. Ak ste teda rozhodnutí prijímať do svojho tela bojovníka proti únave – vitamín B6, tak v nasledujúcich riadkoch sa dozviete o najúčinnejších výživových doplnkoch, ktoré ho obsahujú.
Viete aká je odporúčaná denná dávka pre vitamín B6?
- kojenci do 0,5 roka – 0,3 mg
- od 0,5 do 1 roka – 0,6 mg
- od 1 do 3 rogov – 1 mg
- od 4 do 6 rokov – 1,1 mg
- od 7 do 10 – 1,4 mg
- muži od 11 do 18 rokov – 1,7 mg
- ženy od 11 do 14 rokov – 1,4 mg
- ženy od 15 do 18 rokov – 1,5 mg
- muži od 19 rokov – 2 mg
- ženy od 19 – 1,6 mg
- tehotné ženy – 2,2 mg, dojčiace – 2,1 mg
Vitamín D – jeden z vitamínov proti únave
Pociťujete už nejaký ten čas únavu a neviete si dať rady s jej príčinami? Možno vám chýba aj vitamín D. Možno ste nevedeli, ale deficit tohto vitamínu trápi až 50% Slovákov. Mali by ste aj vy dbať na dostatočný prísun vitamínu D, aby sa nestalo, že chronická únava prejde do depresie alebo demencie. Ako sa vitamín D tvorí? Je produkovaný naším organizmom v spolupráci so slnečným žiarením. Aj keď by sme mali D-čko skôr nazývať hormón, v povedomí ľudí je známy pod názvom vitamín D.
Čo by ste mali robiť, aby ste sa vyhli jeho nedostatku? Opaľovanie aspoň dvakrát do týždňa – približne 10-15 minút bez opaľovacieho krému. Takýto vitamín D vám vydrží na dva až štyri mesiace.
Na nedostatku vitamínu D sa podieľajú aj určité faktory, medzi ktoré patria:
- ročné obdobie
- lokalita
- smog
- časť dňa
- vek
Mali by sme teda dbať na zdravý životný štýl a čas, ktorý strávime na slnku, pretože takto si prirodzene uchováme správnu hladinu tohto vitamínu v našom organizme. Možno ste nevedeli, ale čím ste starší, tým sa schopnosť vášho organizmu tvoriť vitamín D znižuje. Taktiež ľudia s tmavšou pokožkou, či opálení ľudia majú zväčša problémy s vitamínom D, nakoľko ich pigment znemožňuje priepustnosť slnečných lúčov.
Akú potravu by sme mali konzumovať, aby sme si zaobstarali dostatok vitamínu D?
- olej z rybej pečene
- losos
- sardinky
- slede
- treska
Určite by ste sa nemali spoliehať iba na prirodzený prísun vitamínu D zo stravy, keďže zo stravy sme schopní prijať iba jeho veľmi malé množstvo. Mali by sme stravu dopĺňať aj vhodnými výživovými doplnkami, o ktorých si povieme viac ešte v tomto článku.
Ako účinkuje – nielen proti únave
Vitamín D je okrem jeho hlavného účinku proti únave zodpovedný aj za:
- hustotu kostí a správny vývoj kostry u detí
- zdravie chrupu
- reguláciu 200 génov zodpovedných za rozličné biologické procesy
- podporuje obranyschopnosť tela
- eliminuje aj delenie rakovinových buniek – antikarcinogénny účinok
- pôsobí aj proti rôznym chorobám kože, napr. psoriáza
- navyšuje produkciu mlieka počas kojenia
- pomáha aj na centrálny nervový systém
Čo hrozí v prípade nedostatku vitamínu D?
- únava
- depresia
- zníženie svalovej sily
- úbytok svalovej hmoty
Aké je odporúčané dávkovanie v prípade vitamínu D
Vo všeobecnosti odborníci odporúčajú užívať radšej vyššie dávky vitamínu D, ale také, aké sú bezpečné. Samotná denná dávka sa odlišuje v závislosti od veku osoby či v závislosti od ročného obdobia. Aké sú teda presné hodnoty?
- 7 μg denne pre dojčatá
- maximálna denná dávka vitamínu D pre dospelých a tehotné a dojčiace ženy predstavuje 100 μg denne
Vitamíny proti únave vo forme výživových doplnkov
Prospešné vitamíny proti únave nie je jednoducho možné získať výlučne iba z každodennej stravy. Poznáte to – horia vám termíny, máte skúškové obdobie. V takýchto obdobiach je naše telo vystavované značnému stresu. Náš mozog ide na 100%, a teda potrebuje veľa energie a koncentrácie. Stres v tomto období je spájaný aj s únavou, proti ktorej budete najlepšie bojovať pomocou osvedčených výživových doplnkov. Aké sú teda najlepšie výživové doplnky v boji proti únave?
Magne B6 forte
Vitamín B6 predstavuje najúčinnejšiu látku, ktorá pôsobí proti únave, vyčerpaniu a stresu. Doplnok Magne B6 forte v sebe obsahuje nielen pozitívne vlastnosti vitamínu B6, ale i minerálnu látku horčík, ktorá je veľmi dôležitá pre naše bunky a rôzne činnosti v ľudskom tele. Okrem toho nám horčík funguje v našom tele na báze prenosu nervových impulzov, zlepšovania sústredenia či našej pamäte. Deficit horčíka sa prejavuje bolesťami hlavy a aj únavou. Kombinácia vitamínu B6 a horčíka je teda ideálna na doplnenie energie, ktorú často potrebujeme.
Balenie obsahuje 50 tabliet, pričom maximálna odporúčaná denná dávka je 2 tablety. Nepreháňajte to však s dávkou, nakoľko nadmerné množstvá horčíka sa prejavujú nevoľnosťou či hnačkami. Tento doplnok stravy je dostupný v lekárňach už od 9€.
Čo na to hovoria ľudia? Ľudia, ktorí tento prípravok užívali dlhodobo, sú s ním veľmi spokojní, nakoľko znížil u nich príznaky únavy.
Pharmaton Geriavit
Tento výživový doplnok sa môže pochváliť hlavnou účinnou látkou, ktorou je ženšen. Na čo pôsobí ženšen? Ženšen je veľmi obľúbenou látkou v boji proti únave, vyčerpaniu či stresovým obdobiam. Na zdravotné účely sa využíva jeho koreň. Mohli by sme ho prirovnať aj ku kofeínu, no jeho účinky nie sú tak rýchle, ako to je v prípade užitia kofeínu. Je nutné ho preto užívať dlhodobo. Okrem extraktu zo ženšenu G115, ktorý je získavaný jedinečnou metódou extrakcie z jeho koreňa.
Pharmaton Geriavit okrem iného má aj celú radu vitamínov, hlavne tie zo skupiny B, minerálov či rozličných stopových prvkov. Teda kombinácia už nami zmienených účinných látok je úplne ideálna na únavu, poruchy sústredenia a vyčerpanie. Tento prípravok je taktiež vhodný aj pre seniorov, nakoľko sa podieľa na spomaľovaní prejavov starnutia a pomáha k vitalite. Dôležitou informáciou je, že Pharmaton Geriavit sa neodporúča užívať deťom do 12 rokov. Ak ste tehotná alebo dojčíte, poraďte sa ešte vopred s vašim lekárom ak plánujete užívať tento výživový doplnok.
Balenie obsahuje 100 kapsúl, pričom užívať sa má jedna kapsula denne spolu s jedlom. Cenovo sa tento doplnok stravy pohybuje od 34€.
Mnohí ľudia si pochvaľujú účinok tohto doplnku, najmä počas zimy. Dokonca niektorí si nevedia predstaviť ani iný výživový doplnok proti stresu a únave.
Wallmark MemoPlus Energy
Predstavíme vám ďalší výživový doplnok bojujúci proti únave, ktorý obsahuje nie len vitamín B6. Aké účinné zložky obsahuje Wallmark MemoPlus Energy?
- vitamín B6
- extrakt z ginko biloba
- kofeín
- taurín
Aké má účinky ginko biloba? Možno ste nevedeli, ale ide o strom pôvodom z Ázie. Jeho listy stimulujú prekrvenie organizmu a zlepšujú krvný obeh. Kofeín a taurín sú látky, ktoré majú povzbudzujúce účinky. Wallmark MemoPlus je vhodný najmä počas období s dlhodobým stresom a vyčerpanosťou. Ocenia ho najmä študenti, ktorí sú dlhodobo pod obrovským tlakom. Výhodou tohto prípravku je aj to, že v ňom nenájdete cukor, lepok či laktózu. Čo sa týka dávkovania, odporúča sa užívať 1 tableta 3-krát denne spolu s jedlom. Obsahom balenia môže byť 30 alebo 60 tabliet. Tento výživový doplnok si zaobstaráte už od 7€.
GinkoMAX + Lecitín DaVinci Academia
Hlavnou zložkou je ginko biloba a lecitín. Tieto dve zložky patria k najlepším v boji proti únave a rozličným pamäťovým poruchám u starších ľudí. O účinkoch ginka sme sa už zmienili v tomto článku. Lecitín je látka, ktorá sa získava zo sójového oleja a okrem toho sa môže popýšiť cholínom, čiže látkou veľmi dôležitou pre náš mozog.
Existujú rôzne balenia obsahujúce 30, 60 alebo 90 tabliet a samozrejme od toho sa odvíja aj cena. Cena začína niekde okolo 10€. Jedna tableta obsahuje 60 mg ginka biloba a 1200 mg lecitínu. Dávkuje sa 1-krát za deň po jedle alebo počas jedla. Tabletu je nutné zapiť dostatkom vody.
A čo na to hovoria ľudia? Ľudia si chvália tento výživový doplnok aj čo sa týka podpory učenia a okrem toho si mnohí užívatelia tohto výživového doplnku chvália aj účinok, ktorý zbavuje problému so studenými nohami.
Ďalšie vitamíny proti únave
Generica Pyridoxin
Ako už z názvu možno budete vedieť, pyridoxín je iný názov pre vitamín B6, ktorý radíme medzi účinné vitamíny proti únave. Odporúčané dávkovanie je 1 tableta denne a obsahom balenia je 60 tabliet. Tento produkt si v lekárni zakúpite už od ceny 1,60€.
Wallmark Guarana Energy 30 tabliet
Vitamíny proti únave je nutné dopĺňať všade kde sa dá, a teda dobrou voľbou môže byť pre vás Wallmark Guarana Energy. Tento doplnok obsahuje aj kofeín, ktorý je zodpovedný za zlepšovanie koncentrácie a pozornosti. Odporúča sa užívať 2 tablety denne. Tento výživový doplnok obsahujúci vitamíny proti únave si zaobstaráte približne od 5,80€.
GS koenzým Q10
Je výživový doplnok, ktorý je známy svojou podporou tvorby energie. GS koenzým Q10 obsahuje aj vitamín E, ktorý je veľmi dôležitý v boji proti stresu či predčasnému starnutiu. Odporúča sa užívať 1 kapsula denne, čím prispejete aj k posilneniu činnosti srdca či zredukujete krvácanie ďasien.V lekárňach nájdete toto balenie v cenovej relácii od 5,50€.
Jamieson vitamín D
Jamieson vitamín D je výživový doplnok od známeho výrobcu Jamieson. Jedna tableta denne s jedlom zabezpečí dostatok vitamínu D pre váš organizmus. Okrem jeho nepochybných účinkov týkajúcich sa znižovania únavy, je zodpovedný aj za podporu zdravého rastu, podporu udržania zdravých kostí a zubov, podieľa sa aj na správnej činnosti imunitného systému. Okrem toho, vitamín D je zodpovedný aj za ideálne vstrebávanie a využitie vápnika či fosforu. Balenie obsahuje 100 tabliet a tento doplnok nie je vhodný pre deti. Cena tohto výživového doplnku sa pohybuje už od 5,40€.
Zaujíma vás
Aké sú vitamíny proti únave?
O tejto problematike sa môžeme rozprávať v dvoch rovinách. Keď sa povie vitamíny proti únave, asi každému napadnú výživové doplnky, ktoré majú za úlohu potlačiť únavu ľudského organizmu. Výber z tých, ktoré poznáme, nájdete aj v obsahu tohto článku. Na druhej strane odborníci sa bavia o vitamínoch proti únave ako o látkach, ktoré radíme medzi vitamíny a sú zodpovedné za elimináciu pocitu únavy nášho tela. V takomto prípade by sme spomenuli vitamín B6 a vitamín D, o ktorých sa tiež podrobnejšie dočítate v tomto článku.
Aké sú najlepšie vitamíny proti únave?
Vitamínov alebo výživových doplnkov, ktoré sú určené na odbúranie únavy, je naozaj mnoho. O niekoľkých z nich sa môžete dozvedieť aj z tohto článku. Snažili sme sa vybrať najmä tie, ktoré majú overený účinok. Veľmi obľúbeným prostriedkom bojujúcim proti únave sa na slovenskom trhu stal Pharmaton Geriavit, ktorý okrem vitamínov skupiny B obsahuje aj výťažok zo ženšenu a stopové prvky. Prečítajte si o ňom viac v tomto článku.
Dá sa proti únave bojovať aj stravou?
Áno frekvenciu pocitu únavy a vyčerpania vieme ovplyvniť aj stravou. Ako už bolo v článku zmienené, vitamín B6 a vitamín D sú najúčinnejšími vitamínmi čo sa týka potláčania únavy. Stačí ak do svojho jedálnička zaradíte potraviny bohaté na tieto dve telu prospešné látky. Okrem iného vám proti únave bude nápomocný kofeín, bez ktorého si mnoho ľudí nedokáže predstaviť ani jeden deň, teín, ktorý sa nachádza v čaji alebo rôzne energetické nápoje s povzbudzujúcim účinkom.
Aká je odporúčaná dávka vitamínov proti únave?
Pokiaľ sa bavíme o výživových doplnkoch bojujúcich proti pocitu vyčerpanosti, každý jeden z nich má vlastné odporúčané dávkovanie, ktoré nájdete v balení. Ak máme na mysli vitamín B6 a vitamín D, tak tieto vitamíny majú pevne stanovené odporúčané denné množstvá v závislosti od veku a pohlavia jedinca. Viac o sa dočítate v tomto článku pod nadpismi Vitamín D a Vitamín B6.
Vybrané zdroje:
- https://kombo.sk/pripravky-proti-unave/
- https://www.nasezdravie.sk/magazin/co-proti-unave-a-vycerpanosti
- https://dia.hnonline.sk/zdravie/538595-13-pricin-unavy
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_B6
- https://www.procare.sk/pocituj
ete-unavu-dovodom-moze-byt- deficit-vitaminu-d/ - https://www.drmax.sk/jamieson-
vitamin-d-1000-iu