Poruchami spánku trpí čoraz viac a viac ľudí po celom svete. Ide o veľmi nepríjemné zdravotné problémy, ktorých pôvod je vo väčšine prípadov zakotvený v našej psychike. Za mnohé môže náš životný štýl, ktorý nás núti narúšať naše spánkové návyky. Trpíte aj vy spánkovými problémami, ktoré sa môžu prejavovať i nočnými morami či poruchou REM fázy spánku. Poďme sa spoločne pozrieť na poruchu spánku zvanú parasomnia, jej príznaky, príčiny a možnú liečbu.
Čo je to parasomnia?
Obsah článku
Parasomnia je spánková porucha, ktorá je charakteristická nežiaducim fyzickým alebo slovným správaním, prípadne rôznymi nepríjemnými zážitkami. Inak povedané, parasomnia je pojem, ktorý je spojený s abnormálnymi javmi, ktoré sa môžu prihodiť ľuďom počas spánku. Parasomniu môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín:
- primárne parasomnie – predstavujú poruchy spánkového stavu, ktoré sú následne klasifikované podľa štádia spánku, v ktorom sa prejavujú – vznikajú buď v REM fáze alebo v non-REM fáze
- sekundárne parasomnie – sú poruchy iných orgánov tela, ktoré sa prejavujú počas spánku – napr. záchvaty, respiračná diskinéza, arytmie a gastroezofageálny reflux
V nasledujúcich riadkoch sa budeme rozprávať o štyroch druhoch parasomnie:
- porucha nočných môr
- porucha spánkového teroru
- námesačnosť alebo somnambulizmus
- porucha REM fázy
Druhy parasomnie
Porucha nočných môr
Iný názov pre toto ochorenie je záchvat úzkostných stavov počas sna. Väčšina pacientov, ktorí trpia touto poruchou, sú deti, avšak môže sa prejaviť u dospelých ako následok traumy. Nočné mory sú hrôzostrašné sny objavujúce sa počas REM fázy spánku a sú spájané so zrýchleným tepom a zvýšenou frekvenciou dýchania, k týmto príznakom sa pridáva aj potenie a rozruch. Vo väčšine prípadov si pacient pamätá dopodrobna celú nočnú moru.
Porucha spánkového teroru
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Charakteristickými znakmi tejto poruchy sú náhle hlasné vystrašené výkriky počas spánku a intenzívna panika. Následne môže pacient udierať do rôznych predmetov či vychádzať alebo prichádzať do miestnosti. Pacienti sa môžu dokonca aj poraniť. Táto porucha sa vyskytuje najmä počas non-REM fázy spánku. Pacient si vo väčšine prípadov nepamätá, čo sa dialo. Technicky je postihnutá osoba stále v stave spánku.
Námesačnosť (somnambulizmus)
Pacienti s námesačnosťou vykazujú znaky automatického správania ako bezdôvodné nosenie predmetov, vychádzka von alebo bezdôvodná prechádzka po dome. Zaujímavosťou tejto poruchy je to, že osoba má otvorené oči a môže aj nezrozumiteľne rozprávať – komunikácia s ňou je však na bode mrazu. Táto porucha sa objavuje vo fáze non-REM spánku. Zabezpečte bezpečné prostredie pre pacienta.
Porucha REM fázy
Pacienti trpiaci touto poruchou prakticky imitujú sny, ktoré sú jasné, intenzívne, akčné či brutálne. Poruchy správania počas REM fázy spánku môžete spozorovať rozprávaním, kričaním, kopaním, udieraním, skákaním z postele či sedením. Akútna forma tejto poruchy sa môže prejaviť počas abstinenčných príznakov alkoholu či sedatívno-hypnotických liekov.
Medzi iné poruchy zaraďujúce sa medzi poruchy pohybu počas spánku patria:
- syndróm nepokojných nôh
- periodická porucha pohybu končatín
Ide o bežné poruchy, ktoré sa môžu objaviť i paralelne. Hlavným príznakom syndrómu nepokojných nôh je nespavosť (insomnia) zatiaľčo periodická porucha pohybu končatín súvisí s nadmernou ospanlivosťou počas dňa.
Parasomnia a jej príčiny
Porucha nočných môr – môžu za ňu poruchy osobnosti, problémy vo vzťahoch, rôzne lieky, napr. levodopa, iné faktory
Porucha spánkového teroru – zapríčiniť ju môže nedostatok spánku alebo tzv. spánková deprivácia alebo užívanie antidepresív
Somnambulizmus alebo námesačnosť – zodpovedné za tento problém môžu byť nasledovné problémy:
- genetické predispozície
- horúčka
- lieky – napr. tioridazín, lítium, flufenazín, perfenazín, dezipramín
- obštrukčné spánkové apnoe
- spánková deprivácia – nedostatok spánku
- plný močový mechúr
- externé faktory – hluk
- iné poruchy
Porucha REM fázy – presná príčina nie je známa, no je dokázané, že vo väčšine prípadov sa objavuje u mužova nad 50 rokov s inými nervovými poruchami, býva taktiež spájaná s tzv. neurodegeneratívnymi ochoreniami ako parkinsonova choroba, narkolepsia, demencia, skleróza multiplex alebo tumor
Syndróm nepokojných nôh a periodická porucha pohybu končatín – presná príčina nie je známa, no u žien sa môže jednať o anémiu, tehotenstvo, menštruáciu, prípadne menopauzu, ďalej za ňu môžu byť zodpovedné i nasledovné problémy:
- chronické zlyhanie obličiek
- osteoartritída
- lieky – napr. tricyklické antidepresíva alebo SSRI
- lieky obsahujúce dopamín či kofeín
- neurologické ochorenia
- rôzne príčiny myelitídy
- ochorenia miechy
- ochorenia bedrovej oblasti
Ako sa prejavuje parasomnia?
Porucha nočných môr môže byť charakteristická napríklad strašidelnými snami, budením sa zo spánku či výskytom sna. Práve výskyt sna predstavuje faktor, ktorý túto poruchu odlišuje od poruchy nočných môr a poruchy spánkového teroru.
Poruchu spánkového teroru sprevádzajú najčastejšie náhle budenia sa, počas ktorých pacient môže kričať (alebo kričí po prebudení sa). Keďže sa jedná o náhle zobudenie sa, telo je v šoku, čo nám dáva pocítiť aj na zvýšenom tepe a frekvencii dychu. Sprievodným príznakom sú aj potenie, zmätenosť, dezorientácia či neschopnosť jedinca zapamätať si udalosti, ktoré sa udiali. Snáď najnepríjemnejšími príznakmi, ktoré sprevádzajú tento problém, sú nezrozumiteľné správanie a únik moču pri výskyte tejto poruchy.
Námesačnosť alebo somnambulizmus je typický najmä bezdôvodným nezvyčajným správaním pacienta počas spánku – napr. sedenie v posteli, chôdza alebo jedenie. Čo sa týka psychickej stránky jedinca, často býva zmätený a nedokáže si pamätať, že sa porucha uňho vyskytla. Čo sa týka ukončenia epizódy poruchy, tak nastáva spontánne. Osoba sa môže sama vrátiť do postele alebo si niekam ľahnúť a pokračovať v spánku.
Porucha REM fázy je typická najmä vykonávaním aktivít zo spánku, čo sa vyskytuje najmä počas REM fázy spánku, pričom pacient je schopný pamätať si jednotlivé udalosti. Trvanie epizódy môže byť krátke i dlhé. Ďalej medzi najčastejšie prejavy tohto problému patria:
- kopanie, skákanie alebo vybehnutie z postele
- rýchle prebudenie sa zo spánku do stavu čulosti s dobrou orientáciou
- po prebudení je pacientovo chovanie opäť normálne
- pacienti väčšinou nevykazujú nadmernú dennú ospanlivosť
Syndróm nepokojných nôh a periodická porucha pohybu končatín – pacienti so syndrómom nepokojných nôh vykazujú pocit nepohodlia v oblasti nôh, nespavosť, depresívne stavy či samovražedné myšlienky. Čo sa týka pacientov s s periodickou poruchou pohybu končatín, tak vykazujú hlavne nadmernú dennú ospanlivosť i počas pasívnych aktivít, ako napr. pozeranie televízie a neriadené napínanie svalstva v oblasti končatín – najmä dolných. Tieto poruchy sa môžu objaviť aj počas detstva, v tehotenstve, počas menštruácie a menopauzy.
Liečba
Nasledovné zásady spánkovej hygieny vám pomôžu so všetkými druhmi parasomnie.
- pravidelný spánok v rovnakých časoch
- využívajte posteľ iba na spánok a intímne záležitosti – vyhýbajte sa denným zdriemnutiam
- snažte sa odstrániť stres, vyčerpanosť a spánkovú depriváciu
- vyhýbajte sa fyzickej aktivite pred spánkom (aerobik 4 hodiny pred spánkom môže pomôcť)
- vyhýbajte sa cigaretám, alkoholickým nápojom a nadmernému množstvu kofeínu
Lieky
Najčastejšie využívanými liekmi na liečbu parasomnie sú benzodiazepíny (alprazolam – Xanax, klonazepam – Klonopin, diazepam – Valium) a antikonvulzíva, ktoré zabraňujú prebudeniu sa.
Najčastejšie otázky
Čo je to parasomnia?
Parasomnia predstavuje súbor spánkových porúch, ktoré vykazujú rôzne príznaky. Jedná sa hlavne o netypické prejavy správania počas spánku, ktoré sa za bežných okolností nevyskytujú. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Čo je to parasomnia?“.
Prečo vzniká a aké má príznaky?
Pôvod jednotlivých druhov parasomnie môže tkvieť v rôznych fyzických či psychických príčinách. Na vine môžu byť aj genetické predispozície. Viac informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Parasomnia a jej príčiny“.
Ako sa lieči parasomnia?
Liečba parasomnie môže byť medikamentózna, teda pomocou liekov, alebo prostredníctvom určitých zásad tzv. spánkovej hygieny. Viac užitočných informácií nájdete pod nadpisom ,,Liečba“.
Vybrané zdroje: