Pojem esenciálne oleje sa dnes skloňuje čoraz častejšie, avšak len málo z nás sa zamýšľa nad tým, čo sú to esenciálne oleje a ako nám pomáhajú. Poďme si teda o nich povedať viac, pretože vďaka im všestrannému použitiu a účinkom sú naozaj skvelé. Esenciálne oleje sú jedným zo zázrakov z prírody. Dá sa povedať, že v prírode sa skutočne nedeje nič náhodne. Každá rastlina má v prírode svoju špecifickú vôňu a tá má aj svoj špecifický účel. Prírodnou extrakciou z rastlín sa potom získavajú priamo esenciálne oleje. Krásna alchýmia, čo poviete?
Čo sú to esenciálne oleje a ako ich používať?
Obsah článku
Esenciálne oleje sú teda extrakty pochádzajúce priamo z rastlín. Sú to voňavé esencie z rastlín. A táto vôňa má už vďaka niekoľkým kvapkám, napríklad, vo vode neuveriteľnú moc. Esenciálne oleje sú jednodruhové, to znamená, že esencia sa získava z jedného druhu jedinečnej rastliny. Z chemického hľadiska je ešte lepším pojmom ako esenciálne oleje pojem éterické oleje, pretože sú to oleje, ktoré sú prchavé a obsahujú ľahko prchavé voňavé látky, a teda sú podobné éterom.
Úžasnou vlastnosťou týchto olejov je, že majú niekoľkonásobne, a to až 50 až 70-krát vyššiu účinnosť než samotné bylinky. Tieto oleje majú niekoľko ďalších spoločných vlastností. Prevažná väčšina z nich má antibakteriálne účinky, pôsobí protizápalovo a dezinfikujú. Liečivú silu týchto esencií poznali v starom Ríme, Egypte, Grécku a na mnohých ďalších územiach. Pojem aromaterapia, ktorý bezprostredne súvisí s esenciálnymi olejmi sa prvýkrát objavil začiatkom dvadsiateho storočia.
Odkiaľ pochádzajú esenciálne oleje?
Esenciálne oleje sa teda získavajú priamo z extraktu rastlín. Používajú sa už tisícky rokov, ešte od čias starých Číňanov a Egypťanov. Podľa typu vonných látok sa esenciálne oleje členia do niekoľkých skupín:
- Kvetinové – sú to, napríklad, esencie z levandule alebo z jasmínu
- Drevité – medzi ne patrí čajovníkový olej, borovica alebo santalové drevo
- Zemité – špecifická esencia vône z keru pačuli
- Mätové – mentol, mäta
- Liečivé alebo bylinné – eukalyptus
- Korenisté – paprika, klinčeky, škorica
- Citrusové – pomaranč, citrón, bergamot, grapefruit, limetka
Vonná esencia rastlinného pôvodu, z ktorej sa olej získava, obsahuje spomínané prchavé látky, ktoré svojím zložením pripomínajú étery, ktoré sa nazývajú tiež silice. Molekuly týchto látok sa potom ľahšie dostávajú k našim čuchovým bunkám. Mimochodom v prírode nie je nič náhodné. Silice, ktoré sa produkujú v prírode priťahujú hmyz, ktorí ich opeľuje. Alebo sa vďaka svojej vôni dokážu brániť aj škodcom.
Je neuveriteľné, že doposiaľ je známych už viac ako 3 000 druhov esenciálnych olejov, pričom v obchodoch je dostupných asi 400 druhov. Ostatné sa však dajú vyrobiť, prípadne ich vyrábajú špecifickí malí výrobcovia.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Esenciálne oleje – použitie
Každá zo skupín týchto esenciálnych olejov má špecifické účinky a aj svoje použitie. Vo všeobecnosti sa však o nich dá jednoznačne tvrdiť, že majú antibakteriálne vlastnosti, povzbudzujú činnosť konkrétnych orgánov, majú schopnosť posilniť aj imunitný systém a esenciálne oleje dokážu taktiež pozitívne ovplyvňovať a pôsobiť na fyziologické funkcie ako je dýchanie alebo tlkot srdca.
Esenciálne oleje sú vhodné na tieto účely:
- Inhalovanie – pomocou aromalampy alebo naparovaním – oba z týchto spôsobov sú veľmi účinné, ak, samozrejme využite vhodný druh oleja; na aromaterapiu používajte nádobku s dvomi časťami, a to hornou, kde dáte zriedený olej a dolnou, kde sa dáva sviečka; pri naparovaní zase nezabudnite zatvoriť alebo prekryť si oči, aby zbytočne neprišli k podráždeniu;
- Masáže – tým, že sú esenciálne oleje mimoriadne silné, vždy ich na masáž miešajte s neutrálnym olejom, napríklad jojobovým alebo ryžovým;
- Obklady – procedúru nepredlžujte na viac ako 10 – 40 minút; použite bavlnenú tkaninu, ktorý namočíte do vody s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja; priložte na postihnuté miesto a zabaľte obväzom alebo fóliou; podobným spôsobom môžete robiť aj zábal, použite však väčší uterák alebo osušku;
- Kozmetika – esenciálny olej môžete pridať aj do vášho základného krému alebo sprchovacieho gélu;
- Pleťová kozmetika – niektoré druhy olejov sú skvelé aj na pleť, napríklad čajovníkový olej na vyrážky;
- Kúpeľ a saunovanie – používajte opäť iba niekoľko kvapiek oleja
Oleje sú skvelé aj na zrelaxovanie do kúpela, či určité druhy aj pre lepší spánok. Niektoré druhy esenciálnym olejoch sú skvelým repelentom cez leto, napríklad levanduľový alebo eukalyptus, ako obklad či pri prechladnutí.
Najdôležitejšie rady pre používanie esenciálnych olejov:
- Čítajte príbalový leták esenciálnych olejov – pokiaľ si kúpite esenciálny olej v obchode, vždy si prečítajte príbalový leták, aby vám neušli špecifické informácie. Tým, že každý z esenciálnych olejov sa môže vyrábať odlišným spôsobom, je dôležité, aby ste nasledovali odporúčané informácie o dávkovaní a skladovaní.
- Dávkovanie esenciálnych olejov – pri dávkovaní začnite s minimálnou odporúčanou dávkou len pre istotu a ak nezaznamenáte žiadnu reakciu, môžete ju postupne zvyšovať podľa potreby, až kým nepociťujete želaný účinok. Avšak lepšie je to s dávkovaním nepreháňať.
- Prvé použitie esenciálneho oleja – ak si náhodou nie ste istý ohľadom vhodnosti daného esenciálneho oleja pre vás, prípadne máte citlivejšiu pokožku, esenciálny olej sa dá jednoducho otestovať. Zmiešajte esenciálny olej a bežný olej, ktorý preferujete (napríklad slnečnicový) v pomere 2 : 1. Takúto zmes kvapnite na vnútornú časť predlaktia. Pokiaľ sa do niekoľkých dní neprejaví žiadna reakcia, esenciálny olej môžete bez problémov používať.
- Používanie esenciálnych olejov na pokožku – tým, že je esenciálny olej naozaj silná esencia, miešajte ho radšej v každom prípade s akýmkoľvek neutrálnym olejom. Môžete zachovať rovnaký pomer, a to jednu čajovú lyžičku neutrálneho kuchynského oleja (napríklad slnečnicový olej alebo kokosový olej bez vône)alebo masážny olej (napríklad jojobový). Toto miešajte je veľmi dôležité hlavne pre deti ako aj pre ľudí s citlivejšou pokožkou.
- Esenciálne oleje do kúpele a na aromaterapiu – esenciálne oleje sú skvelé aj do kúpela alebo na meditáciu či len na relax. Dávajte si však pozor na čas strávený touto aktivitou v spojení s esenciálnymi olejmi. Na začiatok je vhodnejšie, hlavne pokiaľ skúšate nový esenciálny olej, aby ste si ho dopriali ako súčasť kúpela na začiatok nie na dlhšie ako 5 minút, ideálne zmiešaný aj s mliekom alebo bežným olejom do kúpela. Relax s aromalampou a esenciálnym olejom by na začiatok nemala presiahnuť viac ako 20 minút. Jedine v kombinácii s aromalampou je vhodné esenciálny olej miešať s vodou, na všetky iné účely ho miešajte jedine s iným neutrálnym olejom.
- Nechcený kontakt esenciálnych olejov s očami – pokiaľ príde ku kontaktu esenciálneho oleja s očami, najskôr si ich vypláchnite čistou vodou a následne potrite bežným olejom.
Čo aromaterapia a deti?
Určite áno, ale opatrne. Tieto oleje reagujú zvyčajne veľmi dobre pri kontakte s deťmi, sú taktiež pre ne vhodné. Avšak treba si naozaj nechať záležať na tom, aby ste vhodnosť daného oleja odskúšali a nepreháňali to. Pokožka je v prípade detí mimoriadne citlivá. Dodržujte tieto zásady:
- Čítajte príbalový leták, pokiaľ je uvedené, že daný olej nie je vhodný pre deti, nepoužívajte ho pre ne;
- Olej vždy miešajte vo vyššie uvedenom pomere, prípadne v ešte viac riedenom stave podľa preferencií;
- Priamo na pokožku nie je olej vhodný s výnimkou čajovníkového oleja, ten môžete dieťaťu naniesť priamo na postihnuté miesto;
- Olej nie je vhodný na vnútorné použitie;
- Dávajte si pozor to, aby sa vaše dieťa nedostalo do blízkosti aromalampy.
Skladovanie
- Vždy si prečítajte príbalový leták, kde si prečítate konkrétne odporúčania pre skladovanie daného oleja.
- Oleje skladujte na chladnejšom mieste, nie v blízkosti zdroja tepla ani ich nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu.
- Obal naozaj musí byť, ideálne hneď od výroby, uskladnený v tmavej nádobe, najlepšie zo skla.
- Olej vždy dobre uzavrite. Jednak zabezpečíte nechcený kontakt s dieťaťom alebo s domácim zvieraťom a na druhej strane, neprídete o cenné zložky, ktoré by mohli časom vyprchať.
Miešanie esenciálnych olejov
Ako sme už spomínali, esenciálne oleje nikdy nepoužívajú neriedené. Jedine čajovníkový olej je vhodný na priame nanášanie na pokožku, ostatné oleje, hlavne pre špecifické účely je lepšie miešať s akýmkoľvek bežným olejom v pomere 2:1.
Účel využitia niektorých olejov
Levanduľový – použitie v kozmetike na citlivú alebo poškodenú pokožku; protizápalové účinky, zmierňuje opuch, zmierňuje svrbenie a začervenanie pokožky; zbavuje taktiež pokožku suchých častí a je aj vynikajúci na vrátenie pružnosti pokožky. Je taktiež vhodný na akné.
Grapefruitový – skvelý na čistenie pokožky, najmä na mastný tip pleti, pretože vynikajúco čistí upchaté póry; má bieliace účinky a je vhodný aj na mastné vlasy. V neposlednom rade má protizápalové účinky a uvoľňuje kŕče. Pôsobí antidepresívne a je vhodný na aromaterapiu.
Čajovníkový olej – má silné antiseptické účinky na celý organizmus; pomáha pri kožných infekciách a takisto pomáha liečiť rany na koži; je vhodný na herpesy, akné aj ako repelent proti hmyzu.
Citrónový – tento klasický druh esenciálneho oleja je taktiež malý zázrak; svieža vôňa citrusu povzbudzuje mysel, posobí antistresovo a účinne pomáha aj voči únave; má čistiace účinky, rozjasňuje pleť a sťahuje póry. Je vhodný aj proti celulitíde.
Citrónová tráva – dezinfikuje vzduch, povzbudzuje organizmus; dokáže zmierniť svalové napätie po fyzickom výkone. Dokáže dezinfikovať vzduch, má antibakteriálne účinky a používa sa taktiež aj na liečenie plesní na nohách.
Eukalyptus – jeden z najznámenších esenciálnych olejov sa používa na liečenie astmy, dýchacích ciest alebo pri prechladnutiach. Eukalyptus taktiež stimuluje myseľ a pôsobí priaznivo proti migréne.
Ako sa vyrábajú esenciálne oleje
Esenciálne oleje sa dajú získať tromi základnými spôsobmi. Získavajú sa parovodnou destiláciou, extrakciou alebo lisovaním za studena. Takýmto spôsobom sa získavajú najmä esenciálne oleje z citrusov. Vždy závisí od ingrediencie, s ktorou sa pracuje, od jej kvality a za výsledkom potom stojí hlavne spôsob spracovania, ktorý by mal byť šetrný. Vždy venujte dostatočný čas výberu vhodného esenciálneho oleja. Dnes sú už tieto oleje ľahko dostupné v ktoromkoľvek internetovom obchode či v špecializovaných kamenných obchodoch s ezoterikou či bio obchodoch.
Často kladené otázky:
Čo sú esenciálne oleje a ako ich používať?
Sú to extrakty priamo z rastlín, ktoré majú o 50 až 70-násobne väčší účinok ako samotné rastliny. Väčšina z nich má mnohé spoločné vlastnosti, ako sú dezinfekčné, antibakteriálne a protizápalové účinky. Vo svete je známych až neuveriteľných 3 000 druhov esenciálnych olejov. Esenciálne oleje sú známe ešte z čias starého Ríma či Egypta.
Ako miešať a kombinovať oleje?
Tým, že esenciálne oleje sú skutočne silné, neodporúčame ich používať v čistej nekoncentrovanej forme. Najvhodnejšie je miešať esenciálny olej v pomere 2:1 s akýmkoľvek neutrálnym olejom, ako je, napríklad, jojobový olej alebo kokosový olej bez vône. Pokiaľ máte citlivejšiu pokožku, je vhodnejšie olej najskôr vyskúšať na vnútornej strane predlaktia. Vždy si vyberte olej, ktorý je vhodný na daný účel
Ako sa vyrábajú esenciálne oleje a kde ich môžem kúpiť?
Esenciálne oleje získavajú parovodnou destiláciou, extrakciou alebo lisovaním za studena. Konkrétny spôsob výroby závisí od druhu ingredience, z ktorej sa olej vyrába. Vďaka vzrastajúcej popularite olejov a ich širokému využitiu narastá aj počet obchodov, kde ich možno zakúpiť. Sú dostupné vo veľkom množstve internetových obchodov ako aj v bio predajniach.
Vybrané zdroje:
- https://blog.herbatica.sk/esencialne-oleje-a-odhalenie-ich-tajomstva/
- https://blog.herbatica.sk/esencialne-oleje-blizsie-predstavenie-a-sposoby-pouzitia/
- https://www.aroma-explorer.sk/prirodny-repelent-proti-kliestom-s-esencialnymi-olejmi/
- https://www.bodhispa.sk/blogs/ako-pouzivat-esencialne-oleje
- https://yogin.sk/esencialne-oleje-v-nasom-zivote/