Vitamín E patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Je veľmi dôležitý pre správne fungovanie organizmu, chráni tuky v membráne buniek pred ich poškodením. Takisto sa radí medzi tzv. „skavendžery voľných radikálov“ čo znamená, že vychytáva tieto molekuly, ktoré majú škodlivý vplyv na telo človeka, urýchľujú starnutie buniek, prípadne podporujú rozvoj aterosklerózy, cukrovky, parkinsonovej a alzheimerovej choroby a podobne.
Čo sa týka dostupnosti – vitamín E si organizmus nevie vytvoriť sám, tak je potrebné, aby sme si jeho množstvo dopĺňali užívaním vhodnej stravy. Nachádza sa hlavne v rôznych olejoch, tmavej listovej zelenine, vajíčkach, mäse, rybách a niektorých druhoch ovocia. Takisto je dostupný aj ako doplnok výživy, ktorý je možné kúpiť si v lekárňach a voľne dostupný.
Čo to teda vitamín E je a ako pôsobí na organizmus? Stane sa niečo, keď ho nebude dostatok? Dozviete sa v ďalších riadkoch.
Ako vyzerá vitamín E?
Obsah článku
Vo svojej chemickej podstate je tento vitamín zložený z tzv. tokoferolov a tokotrienolov. Sú to organické chemické zlúčeniny, ktoré patria do skupiny alkoholov. Hlavný rozdiel medzi týmito látkami je v ich chemickej štruktúre – respektíve, tokoferoly nemajú vo svojej molekule dvojité väzby, zatiaľ čo tokotrienoly áno. Prítomnosť dvojitej väzby uľahčuje prienik do tukového tkaniva. Napriek tomu, že majú podobné účinky, tak tokotrienoly majú predsa len výraznejší protizápalový, antioxidačný a dokonca sa predpokladá, že aj protinádorový účinok ako tokoferoly.
Z tokoferolov je najznámejší asi alfa – tokoferol, ktorý aj náš organizmus preferuje. Oproti ostatným tokoferolovým formám (existuje ešte beta, gama a delta), ho vo väčšej miere absorbuje a akumuluje.
Zhrnutie: Vitamín E pozostáva zo 4 molekúl tokoferolu a 4 molekúl tokotrienolu. Tieto chemické zlúčeniny zodpovedajú za účinky vitamínu, lepšie preskúmané sú tokoferoly, ale začína sa predpokladať, že výraznejšie antioxidačné účinky majú práve tokotrienoly. Tento 8 molekulový vitamín je tzv. prírodný vitamín E, ktorý sa nachádza v nižšie uvedených prírodných zdrojoch. Existuje ešte aj jeho syntetická forma, ktorá obsahuje len alfa – tokoferol.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Vitamín E – zdroje
Hlavné zdroje vitamínu E sú hlavne rastlinného pôvodu. Najviac ho môžeme nájsť v:
- Obilných klíčkoch – hlavne oleja, ktorý z nich pochádza
- Lieskových orechoch – takisto väčšie množstvo vitamínu E sa nachádza v oleji pochádzajúceho z týchto orechov + takisto je vo väčších množstvách prítomný aj v arašidoch, pistáciách a vlašských orechoch
- Repkovom oleji – je to výťažok z kapusty repkovej pravej (repka olejka)
- Slnečnicovom oleji
- Mandliach a mandľovom oleji – a ďalšie výrobky z mandlí
- Ovocí – maliny, broskyne, marhule, kivi, mango
- Zelenine – paradajky, avokádo, tekvica, brokolica, špenát, zemiaky
- Vajíčkach
- Rybách a morských plodoch
- Mäse
Všeobecne však, najviac vitamínu E sa nachádza v olejoch rôznych rastlín. Toto boli prírodné zdroje, avšak existujú aj jeho umelé zdroje a to sú rôzne doplnky stravy, syntetické liečivá a podobne.
Je potrebné, aby sa potraviny, ktoré sú bohatým zdrojom pre tento vitamín nevarili a ani príliš dlho neskladovali – pri týchto procesoch dochádza k jeho znehodnocovaniu.
Vitamín E – funkcia
Má niekoľko dôležitých funkcií, ktorými prispieva k správnemu chodu ľudského organizmu:
- Antioxidačná funkcia – membrána buniek obsahuje tuky a tým, že tento vitamín je v tukoch rozpustný, má schopnosť sa zabudovať do tejto membrány a ochraňovať tieto tuky pred poškodením voľnými radikálmi. Prečo je to tak dôležité? Mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v membránach obsahujú tzv. dvojité väzby, na ktoré sa môžu naviazať voľné radikály a spôsobiť to, že bunka bude rýchlejšie starnúť, takisto môžu poškodiť aj DNA danej bunky. Ako chráni tieto bunky? Vo svojej chemickej štruktúre má alkoholovú skupinu (OH-), z ktorej v rámci antioxidačnej funkcie „daruje“ vodík (H) práve voľnému radikálu a tým ho zneškodní. Preto sa nazýva aj „Skavendžer voľných radikálov“ – z angl. prekladu scavenger = vychytávač, čistič.
- Ovplyvnenie génovej expresie – vitamín E zabraňuje rastu hladkej svaloviny, čím napríklad priaznivo ovplyvňuje vývoj aterosklerózy. Pretože v určitom štádiu rastu toho aterosklerotického plátu sa zvyšuje rast hladkej svaloviny, ktorá sa nachádza v cievach. A pokiaľ tento plát bude postupne takto rásť, tak môže v cieve buď zabrániť prietoku alebo ho úplne zastaviť. A to je jedným z podkladov vzniku akútneho infarktu myokardu alebo náhlej cievnej mozgovej príhody.
Čo sú to voľné radikály?
V článku sme doteraz v hojnom množstve opakovali tieto dve slová. Ale čo to vlastne je a aké majú účinky na organizmus? V krátkosti vám to vysvetlíme v ďalších riadkoch.
Ich definícia znie: „Voľné radikály sú atómy, molekuly alebo ióny s nespáreným elektrónom, ktoré sú schopné aspoň krátkodobej existencie“. Väčšinou vo svojej molekule obsahujú aj kyslík, pretom ich možno nazývať aj reaktívne formy kyslíka.
Tieto kyslíkové radikály pochádzajú z dvoch hlavných zdrojov – interného a externého. Jednak vznikajú počas biochemických reakcií v ľudskom organizme a potom sa do neho dostávajú z vonkajšieho prostredia. Rôzne súčasti buniek (lipidy, karbohydráty, tuky, DNA) môžu reagovať s voľnými radikálmi a dochádza k ich poškodeniu. Výsledkom je buď vznik alebo urýchlenie rozvoja niektorých ochorení ako je cukrovka, ateroskleróza, niektoré pľúcne, kožné a očné ochorenia, poruchy imunity, parkinsonova a alzheimerova choroba a mnohé iné. Takisto zohrávajú svoju úlohu pri vzniku a rozvoji nádorových ochorení, keďže ich účinkom dochádza aj k poškodeniu DNA.
V rámci svojho krátkeho života dokážu napáchať veľké škody. Azda najviac rizikovým miestom sú membrány buniek, kde kyslíkové radikály poškodzujú jej funkciu a môžu dokonca spôsobiť aj zánik celej bunky. Ďalej ohrozujú DNA, v ktorej vyvolávajú zmeny, ktoré môžu vyústiť do vzniku nádorového ochorenia. Všeobecne povedané, vyvolajú dej, ktorý sa nazýva oxidačný stres.
Je však potrebné upozorniť, že v malom množstve nie sú voľné radikály pre organizmus škodlivé. On sám si ich tvorí, aby sa mohol brániť voči bakteriálnym a vírusovým infekciám. Avšak keď ich je nadbytok, tak už môžu spôsobovať problémy.
A práve proti takýmto voľným radikálom bojujú tzv. antioxidanty, medzi ktoré patrí aj vitamín E.
Účinky
Hovorili sme už o jeho funkciách, ktoré v organizme plní. A na ich základe sa využíva pri:
- Liečbe nedostatku vitamínu E – aj keď je to veľmi raritná situácia, ale môže sa vyskytnúť u predčasne narodených detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo u ľudí s určitými genetickými vadami.
- Liečbe cukrovky – avšak len v prípade, že pacienti trpeli jeho nedostatkom.
- Rádioterapii a chemoterapii – znižuje výskyt nežiaducich účinkov, ktoré sa vyskytujú pri týchto terapiách. Takisto obmedzuje vypadávanie vlasov pri liečbe doxorubicínom (chemoterapeutikum pri liečbe niektorých onkologických ochorení) alebo znižuje poškodenie pľúc pri liečbe amiodaronom (liečivo využívané na liečbu srdcovej arytmie).
- Zlepšovaní fyzickej výdrži, redukovaní poškodenia svalov po zvýšenej fyzickej námahe
- Boji proti starnutiu – tým že ochraňuje bunky, spomaľuje ich starnutie. Preto je častokrát súčasťou rôznych krémov určených na boj proti vráskam a starnutiu pleti.
- Liečbe pľúcnych, kožných ochorení, peptických vredov
- Terapii impotencie a infertility
- Chronickom únavovom syndróme
Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba
Podľa vykonaných výskumov, zvýšený príjem vitamínu E znižuje riziko vzniku a rozvoja alzheimerovej choroby (AD) zhruba o 24%. Takisto u pacientov, ktorí trpia AD boli preukázané znížené hladiny tohto vitamínu. Avšak kvôli nedostatku pacientov a výskumu zatiaľ nie je konzumácia vitamínu E odporúčaná ako súčasť liečby AD.
Takisto užívanie vitamínu E podľa štúdií znižuje riziko vzniku parkinsonovej choroby, ale už pri jej prepuknutí priebeh ochorenia nijako neovplyvňuje.
Vitamín E a rakovina
Na základe vykonaných štúdií sa predpokladá, že vitamín E sa môže využiť ako prevencia pri niektorých druhoch nádorových ochorení, Príkladom môžu byť nádorové ochorenia ústnej dutiny alebo rakovina prostaty u fajčiarov. Avšak na druhej strane, ak muž nie je fajčiar a užíva vitamín E, môže dôjsť zvýšeniu rizika vzniku karcinómu prostaty. Pri iných nádorových ochoreniach, ako je napríklad rakovina močového mechúra, obličiek a pľúc sú potrebné ďalšie výskumy.
Srdce a cievy
V tomto prípade je dôležité spomenúť že vitamín E znižuje oxidáciu LDL cholesterolu, ktorá prispieva spolu s jeho hromadením k rozvoju aterosklerózy. Tým pádom znižuje riziko vzniku infarktu myokardu alebo náhlej cievnej mozgovej príhody, prípadne rozvoja ischémie dolných končatín. Takisto sa podieľa na udržiavaní normálnej funkcie endotelu, má protizápalový účinok a bráni priľnutiu a agregácii trombocytov (pokiaľ by tieto deje boli narušené, hrozil by vznik trombu, ktorý by mohol spôsobiť upchatie cievy a vyvolať vážne zdravotné problémy).
Avšak závery štúdií hovoria, že hoci pravidelné užívanie vitamínu E znížilo tvorbu trombov a tým pádom znižuje riziko vzniku infarktu srdca alebo mozgu, všeobecne neznižuje výskyt týchto ochorení. A takisto väčšina štúdií bola robená na vzorke starších pacientov, ktorí už mali minimálne počiatočné štádiá ochorení tohto typu. Preto sú potrebné ešte ďalšie výskumy, ktoré budú zahŕňať mladých a zdravých ľudí, aby sa dal dôkladne preskúmať pozitívny efekt vitamínu E na srdce a cievy. Každopádne, zatiaľ sa oficiálne neodporúča užívanie vitamínu E ako súčasť liečby kardiovaskulárnych ochorení.
Ochorenia pečene, ktoré nie sú spôsobené užívaním alkoholu
Výskumy preukázali, že je možné vitamín E využívať pri liečbe ochorení pečene, ktoré nevznikli ako dôsledok požívania nadmerného množstva alkoholu. Takéto poškodenie pečene môže byť vyvolané napríklad vírusovými infekciami (hepatitídy) alebo cukrovkou, obezitou, prípadne genetickými mutáciami. Užívanie vitamínu E pri tomto ochorení signifikantne znížil hladiny pečeňových enzýmov, steatózu pečene (stav, kedy sa v pečeni hromadí nadmerné množstvo tuku), potlačil zápal a vznik fibrózy (pečeňové tkanivo sa nahradí väzivom a neplní už svoju funkciu. Takýmto spôsobom vzniká aj cirhóza pečene).
Vitamín E a tehotenstvo
Samotné zvýšené užívanie vitamínu E počas tehotenstva neovplyvňuje riziko vzniku preeklampsie (vysoký tlak krvi počas gravidity), predčasného pôrodu, nemá žiaden vplyv na priebeh tehotenstva a stav dieťaťa po narodení. Preto kvôli týmto dôvodom sa neodporúča zvyšovať príjem tohto vitamínu počas tehotenstva. Vitamín E taktiež prechádza aj do materského mlieka.
Vitamín E na pleť
Vo forme mastí a olejov môže znížiť nežiaduce účinky UV žiarenia (je súčasťou aj slnečného svetla) na pleti. Takisto môže zmierniť prejavy atopickej dermatitídy. Mnohé prípravky sú určené na zjemnenie vrások a spevnenie pokožky. Pomáha hydratovať veľmi suchú pokožku.
Nedostatok vitamínu E – ako ohrozuje telo?
Je to pomerne raritná situácia, ktorá sa môže vyskytnúť pri poruchách vstrebávania tohto vitamínu alebo je problém s jeho metabolizmom v pečeni. Zvyčajne to nie je dôsledok nedostatočného príjmu v potrave. Deficit vitamínu E môže ovplyvniť vedenie impulzov nervovými vláknami v zmysle jeho zhoršenia. Dochádza k zmenám štruktúry a funkcie nervových buniek, tým sa spomaľuje vedenie nervového vzruchu a vznikajú rôzne neurologické poruchy.
Ako zistíte, že máte nedostatok vitamínu E?
Deficit sa prejaví nasledujúcimi príznakmi:
- Neuromuskulárne ochorenia – myopatie (ochorenia svalov) a spinocerebelárna ataxia (problémy s koordináciou pohybu končatín, reči a pohybu očí)
- Neurologické poruchy – dysartria (porucha reči), chýbanie hlbokých šľachových reflexov, strata vnímania vibrácií. Spomína sa aj Alzheimerova choroba a ďalšie nervové poruchy, kde vitamín E ovplyvňuje elektrické impulzy.
- Porucha zraku
- Anémia
- Porucha imunity – znižuje sa obranyschopnosť organizmu
Čo ho spôsobuje?
Nedostatok vitamínu E môže vzniknúť v ojedinelých prípadoch:
- Predčasne narodené deti s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou
- Genetické poruchy metabolizmu tukov – takýto ľudia extrémne slabo absorbujú vitamín E z potravy.
- Poruchy vstrebávania tukov – tuky sú potrebné pre dostatočné vstrebávanie vitamínu E, keďže sa radí medzi v tukoch rozpustné vitamíny. Nedostatočná absorpcia tukov môže nastať pri niektorých ochoreniach ako je Crohnova choroba, cystická fibróza, pri poruchách funkcie exokrinnej časti pankreasu, ktorá produkuje pankreatické šťavy podieľajúce sa na trávení. Nie práve raritnou príčinou sú aj ochorenia pečene. Takisto nedostatočné vstrebávanie môže vzniknúť aj u ľudí, ktorý majú časť alebo celý žalúdok odstránený.
Liečba
Je pomerne jednoduchá. Keď je nedostatok niečoho, tak to jednoducho doplníme. Pri deficite vitamínu E sa podávajú jeho zvýšené dávky, najčastejšie vo forme tabliet alebo kapsúl.
Vitamín E a nežiaduce účinky – prevýši benefit nad rizikami?
S každým nejakým prínosom sa takmer vždy spájajú nejaké riziká. Takisto je to aj s vitamínom E. S čím sa pri jeho užívaní môžeme stretnúť?
U niektorých ľudí sa môže vyskytnúť senzitivita na synteticky vyrábaný vitamín E. Môže sa to prejaviť tráviacimi ťažkosťami, brušnými kŕčmi, únavou, bolesťami hlavy, kožným výsypom a podobne.
Ako sme už spomínali, vitamín E je v tukoch rozpustný, čo znamená, že sa aj uskladňuje v telesnom tuku. A preto, pokiaľ sa bude užívať v príliš vysokých dávkach, môže po čase dôjsť k predávkovaniu. Môže sa to prejaviť krvácaním, pocitom na zvracanie, závratmi, poruchami pohlavných orgánov a žliaz, rozostrením videním.
Takisto nie je vhodné užívať vitamín E vo vysokých dávkach pred operáciou. Tento vitamín môže ovplyvniť zrážanie krvi a spôsobiť krvácanie, preto je potrebné ho pred zákrokom vysadiť.
Všetkého veľa škodí a platí to aj pre tak esenciálnu vec, ako sú vitamíny. Na základe niekoľkých štúdií bolo preukázané, že užívanie vysokých dávok vitamínu E u pacientov, ktorí mali nejaké ochorenie srdca a ciev alebo rakovinu, negatívne ovplyvnilo priebeh ochorenia a zvýšilo mortalitu.
Liekové interakcie – s čím neužívať vitamín E?
Užívanie vysokých dávok vitamínu E môže ovplyvniť účinok nasledujúcich liečiv:
- Cyklosporín (imunosupresívum) – vysoké dávky vitamínu E môžu zvýšiť schopnosť tela absorbovať toto liečivo. Tým pádom sa zvyšuje jeho koncentrácia v krvi a aj výskyt nežiaducich účinkov.
- Liečivá, ktoré sú metabolizované v pečeni rovnakou cestou ako vitamín E – pri ich súbežnom užívaní môže dôjsť k zníženiu účinku týchto liekov. Je to napríklad: Lovastatín (znižuje tvorbu cholesterolu), ketokonazol, triazolam, fexofenadin a mnohé iné.
- Antikoagulanciá (znižujú zrážanlivosť krvi) – aj vitamín E má takúto vlastnosť. Súbežné užívanie môže spôsobiť zvýšenú tvorbu modrín a zvýšiť riziko krvácania. Patrí sem napríklad warfarín.
- Statíny (lieky znižujúce tvorbu cholesterolu) – užívanie týchto liečiv v kombinácii s vitamínom E a ďalšími vitamínmi môže znížiť efektivitu statínov.
Vitamín E – koľko ho vlastne potrebujeme?
Závisí to od veku a od fyzického stavu človeka. Za normálnych okolností by sme mali dostatok vitamínu E prijímať práve v potrave, tým pádom ho nie je potrebné dopĺňať pomocou liekov a výživových doplnkov.
Avšak nadmerné opaľovanie, pobyt v znečistenom ovzduší alebo fajčenie, pomerne rýchlo vyčerpávajú zásoby vitamínu E (zvyšujú produkciu voľných radikálov) a je potrebné tieto zásoby doplniť. Ale aj v tomto prípade sa odporúčajú skôr prírodné formy vitamínu, ktoré sú aktívnejšie a postačí pri ich užívaní aj nižšia dávka. A takisto je odporúčané tento vitamín užívať až po jedle.
Čo sa týka dávok a vekových skupín, tak:
- dojčatá – odporúčaná denná dávka (ODD) je 5 mg
- deti ( 1.-3. rok) – ODD je 6 mg
- deti (4.-8. rok) – ODD je 7 mg
- deti (9.-11- rok) – ODD je 8 mg
- osoby staršie ako 14 rokov – ODD je 15 mg
- obdobie laktácie – ODD je 19 mg (vitamín E prechádza do materského mlieka, tak je potrebné jeho straty doplniť)
Vitamín E cena vybraných prípravkov
Prírodné zdroje vitamínu E sme vymenovali vyššie. Sú pre náš organizmus prirodzenejšie a množstvo vitamínu obsiahnutého v nich by malo byť dostatočné pre správne fungovanie organizmu. Avšak za určitých situácií ho naše telo potrebuje viac. Preto je aj prítomný vo forme tabliet, kapsúl, krémov a takisto ho môžeme nájsť samostatný alebo v kombinácii s ďalšími vitamínmi a stopovými prvkami.
Vitamín E kapsule
- VITAMÍN E 400 – ZENTIVA, 1×30 cps – cena je 5,79 €
- JAMIESON VITAMÍN E 400 IU, 1×120 cps (1 mg = 2,22 IU) – cena prípravku je 16,99 €
Vitamín E tablety
- Naturica SELÉN + ZINOK, vitamín E, 1×30 tbl – cena je 2,49 €
Vitamín E masť
- Dr. Müller VITAMÍN E 5% Masť, 1×30 g – cena je 2,99 €. Prípravok je určený na premastenie suchej a popraskanej pokožky a na jej ochranu pred starnutím.
Vitamín E krém
- EVELINE NEO RETINOL zpevňujúci denný a nočný krém 45+, 50 ml – cena prípravku je 8,99 € a okrem vitamínu E obsahuje aj kyselinu Hyaluronovú, D-panthenol, alantoín, vitamín A. Je určený na regeneráciu pokožky a zabraňuje strate jej pružnosti.
Vitamín E olej
- JAMIESON ProVitamina 100% čistý vitamín E olej, 1×28 ml – cena prípravku je 10,99 €
Vitamín E na vlasy
- PARUSAN Stimulátor Šampón, 200 ml – cena prípravku je 14,79 € a okrem vitamínu E obsahuje aj biotín, arginín, extrakt z klíčkov hrachu
Konkrétne ceny uvádzané pri jednotlivých prípravkoch platia pre sieť lekární Dr. Max (internetový obchod).
Takisto býva súčasťou multivitamínových prípravkov, vaginálnych globúl (používajú sa na zvlhčenie suchej sliznice, ktorá môže vzniknúť následkom hormonálnych zmien, po menopauze, pôrode), výživových doplnkov určených pre graviditu a prípravkov určených na podporu rastu vlasov a ich výživu.
Tieto prípravky nie sú viazané na lekársky predpis, dostanete ich bez problémov kúpiť v lekárni. Je však potrebné upozorniť, že výživové doplnky neprechádzajú kontrolou, ako to býva u liekov. Musíte veriť tej hodnote, ktorá je uvedená na obale. Takže dobre si skontrolujte, koľko vitamínu E obsahuje Vami zvolený výrobok. Ale aj tak najlepšie riešenie je prijímať prirodzený vitamín E obsiahnutý v rastlinách a živočíchoch.
Vybrané zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_E
- https://www.slovenskypacient.sk/vitamin-e-na-co-je-dobry-ucinky-davkovanie-zdroje/
- https://www.medicc.eu/sk/odborne-clanky/item/372-volne-radikaly
- https://www.medicc.eu/sk/odborne-clanky/item/372-volne-radikaly
- https://www.livescience.com/51543-vitamin-e.html
- https://www.healthline.com/health/vitamin-e-for-skin#other-vitamins
- https://www.drmax.sk/catalog/search/?q=vitam%C3%ADn+e