Dbáte na dostatočný príjem vitamínov a minerálnych látok? Ak nie, určite by ste to mali prehodnotiť, keďže vitamíny sa spolu s minerálnymi látkami podieľajú na množstve pozitívnych účinkov či už na správnu funkciu našich orgánov alebo psychického zdravia. Náš organizmus potrebuje na svoju správnu funkciu obrovské množstvo vitamínov a minerálnych látok, o ktorých ani nemusíme vedieť. Vitamín A patrí medzi menej známe vitamíny, no na titule vitamínu prospešného pre naše telo mu tento fakt neuberá.
Čo je to vitamín A?
Obsah článku
Vitamín A je zdraviu prospešná látka, ktorá je rozpustná v tukoch. Málokto pozná aj jej iný názov, ktorým je axeroftol. Poznáme jeho dve prirodzené formy:
- vitamín A1 (retinol)
- vitamín A2 (3-dehydroretin)
Medzi najdôležitejšie pozitívne efekty vitamínu A patrí spolupodieľanie sa na tvorbe zrakového pigmentu. Ak si nedáme pozor a budeme trpieť deficitom tohto mimoriadne dôležitého vitamínu, môžeme si privodiť tzv. šerosleposť. Okrem toho je tento vitamín dôležitý antioxidant. Táto látka nachádza svoje uplatnenie aj v rámci vývoja epitelov, ktoré chránia bunky pred rohovatením (xerózou). Základnými zdrojmi vitamínu A sú:
- alfa-karotén
- beta-karotén
- likopen
Vyššie uvedené zdroje predstavujú červené a oranžové farbivá. Za zmienku taktiež stojí aj to, že tento dôležitý vitamín sa tvorí z provitamínu A, inak povedané, hlavne z betakaroténu. Vitamín A nájdete v bežných potravinách, pričom jeho príjem môžete podporiť i rôznymi výživovými doplnkami. Výživové doplnky však v žiadnom prípade nemajú byť náhradou pestrej a vyváženej stravy.
V prirodzenej strave nájdete retinol a retinylové estery ako formy vitamínu A, ktoré sa objavujú exkluzívne v živočíšnych produktoch, ako napríklad ryby, pečeň či mliečne výrobky. V rastlinnej potrave je tento vitamín získate z provitamínu A, resp. z karotenoidov tohto vitamínu. Príkladom môže byť ovocie, zelenina či rôzne rastlinné oleje. Na to, aby ste mohli využiť priaznivé účinky tohto vitamínu pre váš organizmus, vaše telo musí premeniť obe formy vitamínu A na tzv. aktívne formy tohto vitamínu, ku ktorým patria retinol a kyselina retinová.
Vzhľadom na to, že vitamín A je živina, ktorá je rozpustná v tukoch, vaše telo si tento vitamín ukladá v tukových vankúšikoch na ďalšie využitie, avšak na druhej strane väčšina vitamínu A sa vo vašom tele nachádza v pečeni vo forme retinylových esterov.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Kde sa vitamín A nachádza?
Tento nevyhnutný vitamín pre náš organizmus nájdete v rôznych bežných potravinách, ktoré určite pravidelne konzumujete. Nachádza sa ako v živočíšnej, tak i v rastlinnej strave. Pestrá a vyvážená strava ponúka zastúpenie rôznych foriem vitamínu A, t. j. retinol, retinylové estery či karotenoidy provitamínu A. Tieto formy prechádzajú procesmi, po dokončení ktorých môže váš organizmus využiť zdraviu priaznivé vplyvy vitamínu A. Retinol a retinylové estery, ako formy vitamínu A, sú ľahšie vstrebateľné a využiteľné naším telom ako provitamín A, ktorý sa nachádza v rastlinnej strave.
Možno neuveríte, ale schopnosť vášho tela transformovať karotenoidy, teda hlavne betakarotén na aktívnu formu vitamínu A je v značnej miere závislá od mnohých faktorov:
- genetika
- celková vitalita
- užívané lieky
- strava
Vegáni by si preto mali dávať veľký pozor, keďže ich strava je založená výlučne na rastlinných potravinách. Odporúčame teda vegánom prijímať aj stravu bohatú na karotenoidy, keďže vstrebateľnosť tejto formy vitamínu A nie je stoperentná. Je dôležité poznať základné zdroje, ktoré sú bohaté na odlišné formy vitamínu A. V živočíšnej potrave nájdete teda retinol a retinylové estery:
- syr cheddar
- maslo
- kuracia pečeň
- losos
- makrela
- pstruh
- hovädzia pečeň
- olej z tresčej pečene
- vaječný žĺtok
- jaternice
Zabúdať by ste taktiež nemali hlavne na betakarotén ako provitamín A, ktorý nájdete v rastlinnej strave:
- petržlen
- červené papriky
- sladké zemiaky
- tekvica
- mrkva
- kel
- špenát
- kapusta
- rukola (prípadne púpavový šalát)
Tieto informácie sú nesmierne dôležité, keďže zahrnutím týchto potravín do vašej pestrej a vyváženej stravy si dokážete účinne zabezpečiť prirodzený prísun veľmi dôležitého vitamínu A.
Vitamín A a jeho účinky
Vitamín A je nesmierne dôležitý vitamín pre ľudský organizmus. Podieľa sa na množstve benefitov pre zdravie, ktoré sú predchádzajú rôznym nepríjemným a závažným problémom a ochoreniam. Nedostatok tejto esenciálnej živiny môže preto spôsobiť rôzne nežiaduce zdravotné komplikácie. Opäť apelujeme na jeho dostatočný prísun či už z bežnej prirodzenej stravy (najviac žiaduce) alebo z výživových doplnkov, ktoré nájdete na internete alebo v lekárňach. Samozrejme, všetkého veľa škodí, teda vitamín A môže spôsobiť i rôzne vedľajšie alebo toxické účinky, keďže patrí medzi vitamíny, ktorými sa môžete predávkovať.
Je dôležitý pre zdravie očí
Jeden z najdôležitejších pozitívnych účinkov vitamínu A je vplyv na zdravie nášho zraku. Dostatočný prísun tejto látky nás môže zachrániť pred rozličnými očnými ochoreniami, pričom najviac sa spomína tzv. makulárna degenerácia. Makulárna degenerácia je postupná sklerotizácia miesta najostrejšieho videnia, ktoré sa nazýva makula alebo aj žltá škvrna. Toto ochorenie prichádza najmä s vekom a zlou životnou správou. Ak sa neskoro diagnostikuje, môže nastať až úplná slepota. Medzi rizikové faktory patria hlavne vek, fajčenie, cukrovka, obezita, nesprávna životospráva a dedičnosť.
Štúdie naznačujú, že vyššie hladiny betakaroténu či alfakaroténu môžu byť zodpovedné za znižovanie rizika výskytu makulárnej degenerácie až o 25%. Táto ochrana vitamínu A pred týmto ochorením je spájaná hlavne s ochranou makulárnych tkanív z dôvodu znižovania oxidačného stresu.
Vitamín A je taktiež dôležitý z hľadiska prevencie pred nočnou slepotou. Ide o stav zvaný nyktalopia. Nočná slepota je jedným z prvých signálov nedostatku vitamínu A. Keďže táto dôležitá živina je hlavnou súčasťou pigmentu zvaného rodopsín. Ľudia s týmto stavom dokážu vidieť úplne normálne počas bežného dňa, avšak trpia zníženou schopnosťou videnia v tme, keďže ich oči majú problém zachytiť svetlo.
V konečnom dôsledku teda môžeme povedať to, že ak si chceme udržať celkov zdravie našich očí, dbajme i na prísun vitamínu A hlavne z pestrej a vyváženej stravy.
Výborný antioxidant
Vedeli ste o tom, že vitamín A, resp. karotenoidy provitamínu A, ktoré sa nachádzajú napríklad aj v mrkve, majú aj antioxidačné účinky? Betakarotén, alfakarotén a beta-kryptoxantin sú prekurzormi vitamínu A a bojujú s tzv. voľnými radikálmi. Voľné radikály predstavujú vysoko reaktívne molekuly, ktoré môžu poškodiť naše telo vytváraním oxidačného stresu. Oxidačný stres je spojený s rôznymi závažnými chronickými ochoreniami, ako napríklad:
- rakovina
- cukrovka
- ochorenia srdca
- úpadok kognitívnych funkcií (poznávacích funkcií)
Bolo preukázané, že strava bohatá na karotenoidy, teda prekurzory vitamínu A dokážu výrazne znížiť riziko rozvoja týchto ťažkých zdravotných problémov.
Ochrana pred rôznymi druhmi rakoviny
Ako sme už v predošlom texte spomínali, vitamín A je výbornou látkou aj pre svoje antioxidačné účinky, čo v konečnom dôsledku znamená, že znižujeme riziko oxidačného stresu, ktorý spôsobuje predčasné starnutie buniek. Rastlinná strava bohatá na vitamín A, resp. karotenoidy, ako napríklad ovocia a zelenina nás môže ochrániť aj pred určitými druhmi rakoviny. Bol vykonaný jeden prieskum, ktorý porovnával riziko vzniku rakoviny pľúc u fajčiarov a absolútnych nefajčiarov. Tento prieskum došiel k záveru, že v situácii, ak by fajčiari mali najvyššiu hladinu alfa-karoténu a beta-kryptoxantinu, tak by mali o 46-61% nižšie riziko vzniku rakoviny pľúc ako nefajčiari, ktorí by prijímali iba minimálne množstvá vitamínu A z rôznych zdrojov.
Aj ďalší odborníci sa zhodujú na prospešnosti prevencie vitamínu A pred rakovinou, nakoľko sa zistilo, že retinoidy môžu zamedziť rozvoj rakovinotvorných buniek.
Vitamín A a plodnosť
Vitamín A je okrem iného dôležitý pre obe pohlavia, teda pre ženy i mužov z hľadiska reprodukcie. Táto dôležitá živina zohráva podstatnú úlohu vo vývine spermií a vajíčok. Taktiež môžeme hovoriť o zdraví placenty, vývine plodového tkaniva či raste a udržiavaní samotného plodu. Môžeme teda s prehľadom povedať, že vitamín A je podstatnou súčasťou obdobia tehotenstva a je nesmierne podstatný pre zdravie dieťatka a matky. Ak sa chystáte splodiť vaše vysnívané bábätko, vitamín A vám iba pomôže.
Posilňovanie imunitného systému
Využitie vitamínu A je badateľné aj v prípade prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Tento vitamín by sme mohli nazvať aj stimulátorom alebo hybnou silou reakcií, ktoré sú zodpovedné za ochranu vášho organizmu pred infekciami a ochoreniami. Táto prospešná živina je taktiež súčasťou procesu tvorby určitých buniek vrátane B a T buniek, ktoré sú zodpovedné za imunitné reakcie organizmu. Takéto následné reakcie nás chránia pred rôznymi ochoreniami. Na druhej strane ak máme nedostatok tohto dôležitého vitamínu, zvyšujeme tým hladiny molekúl zodpovedných za oslabovanie imunitných reakcií organizmu a celkovej obranyschopnosti.
Zdravie kostí a vitamín A
Základnými živinami, ktoré sú potrebné pre udržanie zdravých kostí sú:
- bielkoviny
- vápnik
- vitamín D
- vitamín A
Na vitamín A určite netreba zabúdať, keďže nedostatok tejto živiny je spájaný s chabým zdravím kostí. Vitamín A teda napomáha k rastu kostí a ich vývoju. Okrem toho môžeme povedať, že ľudia trpiaci deficitom tejto látky sú oveľa náchylnejší na zlomeniny ako ľudia so zdravými hladinami tohto vitamínu. Najnovšie štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí majú najvyššie hladiny vitamínu A vykazujú až o 6% nižšie riziko fraktúr (zlomenín). Paradoxom však je, že i ľudia s veľmi vysokými hladinami vitamínu A môžu byť náchylnejší na zlomeniny ako tí, ktorých hladiny sú optimálne. Avšak, sú to iba predpoklady a skúmania, keďže nebola preukázaná príčinná súvislosť.
Samozrejme, iba zdravé množstvá vitamínu A vám nepomôžu k celkovému zdraviu vašich kostí. Ako sme už aj vyššie uviedli, k vitamínu A musíte pridať i proteíny, kalcium a vitamín D. Iba takýmto spôsobom budú vaše kosti maximálne chránené.
Vitamín A a akné
Ak máte problémy s akné, mali by ste pouvažovať nad pravidelným prísunom vitamínu A pestrej a vyváženej strave. Čo je to vlastne akné? Akné je chronická kožná zápalová porucha. Ľudia trpiaci týmto zdravotným stavom sa vyznačujú bolestivými bodmi najmä na tvári, chrbte a hrudníku. Tieto bolestivé oblasti sa objavujú vtedy, keď sa mazové žľazy upchávajú s odumretou kožou a mazom. Tieto žľazy sa nachádzajú vo vlasových folikuloch alebo vačkoch na vašej koži, ktoré vytvárajú kožný tuk, čo predstavuje olejovitú voskovú substanciu, ktorej úlohou je udržiavať vašu pokožku vodeodolnú a lubrikovanú.
Aj keď akné nie je pre vaše telo nebezpečné, môže spôsobovať rôzne psychické problémy a viesť napríklad k:
- nízkemu sebavedomiu
- depresiám
- úzkostným stavom
To, akú rolu hrá vitamín A v rámci redukcie rizika výskytu akné, nie je presne známe, avšak predpokladá sa, že deficit tohto dôležitého vitamínu môže zvýšiť riziko rozvoja akné, keďže takýto nedostatok spôsobuje nadmernú tvorbu proteínu zvaného keratín vo vašich vlasových vačkoch. Tento stav by zvýšil riziko vzniku akné v dôsledku toho, že by došlo k upchávaniu vlasových folikulov v dôsledku neschopnosti odstraňovania odumretej kože z týchto vlasových folikulov. Niektoré lieky na akné s obsahom vitamínu A sú viazané na lekársky predpis, a preto vám určite odporúčame preventívny prísun vitamínu A z pestrej a vyváženej stravy.
Čo spôsobuje nedostatok?
Aj keď nedostatok vitamínu A je pomerne ojedinelou záležitosťou v našich zemepisných šírkach, nemôžeme povedať, že nemôže vzniknúť. Deficit tohto vitamínu je známy hlavne v rozvojových krajinách, v ktorých má populácia iba limitovaný prístup k dôležitým zdrojom vitamínu A. Na úvod by sme radi zdôraznili to, že nedostatok vitamínu A môže viesť k rôznym závažným zdravotným problémom.
Aké môžu byť následky nedostatku vitamínu A?
- slepota u detí (hlavná príčina odvrátiteľnej slepoty u detí v celosvetovom meradle)
- zvýšená intenzita a riziko smrti z infekčných ochorení ako osýpky či hnačka
- zvýšené riziko anémie (chudokrvnosti) a smrti u tehotných žien
- negatívny dopad na zárodok plodu spomalením jeho rastu a vývinu
- možnosť rozvoja kožných problémov, ako napríklad akné či hyperkeratóza
Na záver by sme ešte radi uviedli to, že zvýšené riziko deficitu vitamínu A majú ľudia s cystickou fibrózou či tehotné a dojčiace ženy v rozvojových krajinách.
Hypervitaminóza
Hypervitaminóza v prípade vitamínu A alebo toxicita vitamínom A predstavuje stav, kedy náš organizmus prijal nadmerné množstvá tejto látky. Inak povedané, máme príliš veľa vitamínu A v tele. Poznáme chronickú alebo akútnu hypervitaminózu. Akútna toxicita sa prejavuje vtedy, ak sme prijali nadmerné množstvo vitamínu A v priebehu kratšieho časového úseku (niekoľko hodín alebo dní). Na druhej strane chronická toxicita sa objavuje vtedy, keď sa nadmerné množstvá vitamínu A hromadili v našom tele dlhší časový úsek.
Medzi základné príznaky toxicity vitamínom A patria:
- bolesti kostí
- zmeny videnia
- kožné zmeny
Chronická toxicita môže viesť až k poškodeniu pečene či zvýšenému tlaku na náš mozog. Tento stav sa diagnostikuje pomocou krvných testov a môže sa zlepšiť jednoduchým znížením dávok vitamínu A.
Zaujíma vás
Čo je to vitamín A?
Vitamín A je životne dôležitou látkou, resp. živinou, ktorá je rozpustná v tukoch a vyskytuje sa v prirodzenej strave v rôznych formách (rastlinná aj živočíšna).
Ako ho získať a doplniť?
Najideálnejším spôsobom doplnenia vitammínu A je vyvážená a pestrá strava. Alternatívou sú však aj výživové doplnky, ktoré je vhodné konzumovať v prípade nedostatku tejto látky.
Kde a v akých potravinách je vitamín A?
Vitamín A nájdete v živočíšnej aj rastlinnej strave. Treba však dbať na pestrosť stravy, aby zahŕňala všetky potrebné látky, ktoré by mal človek prijať. Viac o zdrojoch vitamínu A nájdete pod nadpisom ,,Kde sa vitamín A nachádza?“.
Je vhodný na zrak a pleť?
Áno, vitamín A je rozhodne nápomocný pri problémoch so zrakom. Svedčí o tom aj fakt, že vitamín A je tvorený z betakaroténu, ktorý je obsiahnutý aj v mrkve. Nie nadarmo sa hovorí, že mrkva je dobrá na zrak. Vitamín A pomáha prevencii proti problémom pleti, napríklad akné.
Vybrané zdroje:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/219486.php
- https://www.livescience.com/51975-vitamin-a.html
- https://www.iclinic.sk/makularna-degeneracia
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_A
- https://www.healthline.com/health/hypervitaminosis-a
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a-benefits