Kyselina listová alias Vitamín B9 je ďalší z rady B vitamínov, ktorý je dôležitý ako pre krvotvorbu, tak aj pre zdravý bunkový rast a jej funkcie. Dostatok tohto vitamínu je zásadný aj v skorej fáze tehotenstva, aby sa znížilo riziko vrodených vád mozgu a chrbtice, akým je napríklad rázštep chrbtice. Na čo všetko je vitamín B9 potrebný v našom tele, kde ho môžeme nájsť a aký je rozdiel medzi vitamínom B9, kyselinou listovou a folátom?
Kyselina listová versus folát
Obsah článku
Realita je taká, že kyselina listová a folát sú len rôzne formy vitamínu B9. Vitamín B9 patrí medzi esenciálne nutrienty, teda živiny a prirodzená forma jeho výskytu je práve forma folátu. Často sa však pojmy kyselina listová a folát zamieňajú. Nie je to však to isté, zatiaľ, čo folát je prirodzená forma jeho výskytu, kyselina listová je forma syntetická, teda umelo vyrobená.
Folát – prirodzená forma vitamínu B9
Folát má v tele množstvo dôležitých funkcií. Napríklad má kľúčovú úlohu pri bunkovom raste a tvorbe DNA. Nízke hladiny folátu sa spájajú s viacerými zdravotnými stavmi. Tieto zahŕňajú:
- zvýšená hladina homocysteínu – vysoká hladina homocysteínu sa spája s ochoreniami ako infarkt myokardu či cievna mozgová príhoda
- vrodené defekty – hlavne defekty neurálnej rúry
- riziko rakoviny – ukazuje sa, že nízke hladiny folátu by mohli mať súvis aj s vyšším rizikom vzniku rakoviny
Práve kvôli týmto dôvodom je vitamín B9 často používaný ako doplnok výživy a dokonca sa pridáva aj do niektorých potravín. Odporúčaná dávka je 400 mikrogramov denne, pre tehotné ženy sa odporúča 600 mikrogramov denne. Folát sa prirodzene vyskytuje napr. v strukovinách, špargli, vajíčkach, listovej zelenine či repe.
Kyselina listová – syntetická forma vitamínu B9
Kyselina listová je práve tá forma vitamínu B9, ktorá sa používa v doplnkoch výživy, ktoré si môžete zakúpiť napr. v lekárni či ako prídavok do rôznych potravín, napr. múka či cereálie. Mnoho rokov sa myslelo, že práve táto forma vitamínu B9 je lepšie vstrebateľná než prirodzene sa vyskytujúci folát. Avšak nanešťastie narozdiel od folátu, väčšia časť kyseliny listovej nie je premenená na aktívnu formu vitamínu B9 – 5-MTHF v tráviacom trakte.
Aktívna forma je forma, ktorú telo potrebuje, aby mohlo zužitkovať vitamín B9 na rôzne funkcie a procesy organizmu. Namiesto toho musí byť kyselina listová premieňaná v pečeni či iných tkanivách. Problém môže nastať aj vtedy, ak človek má genetickú mutáciu týkajúcu sa tvorby enzýmov, ktoré zabezpečujú premenu kyseliny listovej na jej aktívnu formu. Vtedy dochádza k jej hromadeniu.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Navyše, ak je kyselina listová prijímaná v doplnkoch výživy spolu s potravinami obohatenými o kyselinu listovú, v krvi môžu byť zistené vyššie hladiny nemetabolizovanej kyseliny listovej, čo sa tiež spája s niektorými ochoreniami.
Ďalšia štúdia však poukazuje na skutočnosť, že ak je kyselina listová užívaná spolu s ďalšími vitamínmi B skupiny, hlavne vitamín B6, jej premena na aktívnu formu je účinnejšia.
Je nemetabolizovaná kyselina listová nebezpečná?
Niektoré štúdie poukazujú na to, že zvýšené hladiny nemetabolizovanej kyseliny listovej v krvi by mohli mať nepriaznivé dôsledky na vznik niektorých ochorení. Tieto dôsledky však nie sú úplne jasné a vyžadujú si ešte ďalšie štúdie či a aký efekt na zdravie má táto skutočnosť. Hovorí sa o zvýšenom riziku nádorových ochorení a nadbytok kyseliny listovej môže maskovať nedostatok vitamínu B12, čo by u starších ľudí mohlo zvyšovať riziko demencie a zhoršovať funkciu nervov.
Účinky kyseliny listovej
Metabolicky účinná forma vitamínu B9 má v organizme centrálnu úlohu ako koenzým v rôznych metabolických procesoch. Dôležitá je pre syntézu DNA, premenu homocysteínu na metionín, syntézu nukleových kyselín a mitochondriálnych proteínov a v konečnom dôsledku je nevyhnutná pre správne bunkové delenie (červené krvinky), rast plodu a diferencovanie tkaniva.
Na čo je vitamín B9 v ľudskom organizme potrebný?
Folát pomáha pri syntéze DNA, opravách DNA, tvorbe červených krviniek. Adekvátne hladiny vitamínu B9 sú dôležité pre:
Prevencia defektov neurálnej trubice
Nízke hladiny folátu v tele v skorom štádiu tehotenstva sú spájané s defektmi neurálnej trubice u plodu, čo sa prejaví ako rôzne malformácie mozgu či chrbtice. Nakoľko nedostatok folátu u žien je pomerne častý, odporúča sa, aby pred plánovaným počatím i počas tehotenstva dopĺňali vitamín B9 vo forme výživových doplnkov, najlepšie s obsahom priamo aktívnej formy vitamínu B9, teda folátu.
Prevencia rakoviny
Folát zohráva rolu aj v tejto súvislosti, môže mať ochranný potenciál proti určitým druhom rakoviny vrátane rakoviny prsníka, čriev, pľúc či pankreasu. Popisuje sa to hlavne v súvislosti s jeho úlohou v génovej expresii – teda kontroluje, ktoré gény budú zapnuté a ktoré vypnuté. Tak isto nedostatok folátu prispieva k tvorbe nestabilnej DNA, čo opäť môže zvyšovať riziko rakoviny.
Avšak niektoré výskumy poukazujú na to, že u ľudí, ktorí majú nejaké nádorové ochorenie, zvýšené hladiny folátu môžu podporovať rast nádoru, keďže majú takýto podporný efekt na rast buniek. Je však potrebných viac výskumov na to, aby sa mohlo zhodnotiť, aký je vplyv folátu dlhodobo na riziko rakoviny.
Nižšie hladiny homocysteínu
Homocysteín je aminokyselina, ktorá sa spája so zvýšeným rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Folát je potrebný pri jeho premene na ďalšiu aminokyselinu metionín a tým znižuje jeho hladinu v organizme. Pri nedostatku folátu sa táto premena spomaľuje a hladinu homocysteínu sa zvyšuje.
Je teda isté, že má vplyv na zníženie hladiny homocysteínu v organizme, treba si však uvedomiť, že riziko kardiovaskulárnych ochorení je ovplyvnené množstvom ďalších faktorov, a teda štúdie nepreukázali, že aj keď užívanie výživových doplnkov s kyselinou listovou alebo folátom znižuje hladinu homocysteínu o 25%, rovnako úmerne sa neznižuje aj výskyt srdcovocievnych chorôb.
Prevencia megaloblastovej anémie
Nedostatok folátu sa podieľa aj na vzniku megaloblastovej anémie, keďže folát je potrebný pri syntéze DNa a krvotvorbe. Anémia sa môže spočiatku prejavovať úplne nepatrne, zvýšenou únavnosťou, kedy si človek zrazu všimne, že napr. nevládze upratať byt, tak ako pred mesiacom. Môže byť bledý, slabý, podráždený, dokonca môže mať aj ťažkosti s dýchaním.
Príznaky a prejavy nedostatku vitamínu B9
Pri dostatočne pestrej strave a v súčasnosti i obohatených potravinách o tento vitamín, by jeho dostatočný denný príjem nemal byť problém. Vyššie riziko nedostatku folátu je napr. u pacientov so zápalovými ochoreniami čriev, celiakou, ale aj fajčiarov či alkoholikov.
Príznaky a prejavy nedostatku folátu zahŕňajú:
- zvýšené hladiny homocysteínu v krvi
- megaloblastová anémia
- únava
- slabosť
- podráždenosť
- krátkosť dychu (kvôli anémii)
- zápalové zmeny, ulcerácie slizníc
- poruchy rastu
- výrazný je jeho vplyv v období tehotenstva (zvýšené riziko potratov, predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti a rôznych defektov plodu)
Čo spôsobuje nedostatok vitamínu B9?
Folát je vo vode rozpustný vitamín a nie je skladovaný v našich tukových bunkách. To znamená, že jeho dostatočný príjem je pre nás esenciálny, keďže si ho naše telo nevie ukladať do zásoby.
Príčiny nedostatku folátu zahŕňajú:
Nedostatočný prísun potravou
Stravovanie, ktoré neobsahuje dostatok čerstvého ovocia, zeleniny či potravín obohatených o kyselinu listovú. Hladiny folátu sa môžu znížiť už v priebehu niekoľkých týždňov, ak ho neprijímame v dostatočnom množstve. Vtedy treba doplniť prostredníctvom kyseliny listovej.
Ochorenia
Ochorenia, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie v tráviacom trakte, môže spôsobiť nedostatok folátu:
- Crohnova choroba
- celiakia
- určité typy rakoviny
- vážne problémy s obličkami, ktoré si vyžadujú dialýzu
- ochorenie pečene
- chronické hemolytické stavy, myeloproliferatívne ochorenia
Genetika
Ľudia, ktorí majú geneticky podmienený defekt enzýmu, ktorý premieňa kyselinu listovú na jej využiteľnú formu, teda folát.
Lieky
Aj niektoré liečivá môžu znižovať hladinu folátu:
- fenytoín
- kotrimoxazol
- metotrexát
- sulfasalazín
- hormonálna antikoncepcia
- metformín
- diuretiká
- kyselina acetylsalicylová
Alkoholizmus
Nadmerný príjem alkoholu znižuje vstrebávanie folátu a zvyšuje jeho vylučovanie močom.
Ako sa diagnostikuje nedostatok vitamínu B9?
Diagnostika jeho nedostatku je veľmi jednoduchá. Stačí obyčajný odber krvi, z ktorej sa dá zistiť hladinu folátu. Často sa kontroluje v tehotenstve.
Folát hodnoty
Referenčné hodnoty v krvi (sére, plazme): > 12,2 nmol/l
Liečba nedostatku vitamínu B9
Nedostatok folátu sa dá riešiť pestrým stravovaním so zaradením napr. strukovín, čerstvej listovej zeleniny či pečene do jedálnička. Možný je aj príjem vo forme výživových doplnkov. Tí, ktorí majú genetickú mutáciu enzýmu premieňajúceho kyselinu listovú na folát, musia brať výživové doplnky obsahujúce priamo aktívnu formu – folát. Striedma by mala byť samozrejme aj konzumácia alkoholu.
Vitamín B9 sa často vyskytuje vo výživových doplnkov spolu s inými vitamínmi B skupiny v B – komplexoch. Na trhu je dostupných množstvo prípravkov v rôznych kombináciách na rôzne ťažkosti, preto najlepšie, ak sa poradíte s lekárnikom, ktorý vám môže ponúknuť a poradiť tú variantu, ktorá by bola najvhodnejšia pre vás.
Vitamín B9 a tehotenstvo
Avšak, pre niektoré skupiny ľudí, napr. tehotné ženy, pre ktoré je dostatok vitamínu B9 naozaj esenciálny, je ľahšie prijímať ho vo forme výživových doplnkov, aby si zaistili naozaj jeho dostatočné množstvo. V takom prípade by možno bolo lepšie uprednostňovať doplnky, ktoré obsahujú namiesto kyseliny listovej folát alebo obsahujú obe tieto formy. Na slovenskom trhu ich môžete nájsť napr. v prípravkoch ako Femibion či Pregnafolin.
Aký je najzdravší zdroj vitamínu B9?
Najlepším zdrojom kyseliny listovej, konkrétne jej folátovej formy, sú ako už bolo vyššie spomenuté strukoviny, špargľa, avokádo, ružičkový kel a listová zelenina ako napr. špenát či hlávkový šalát. Výskumy však poukazujú na to, že mnoho ľudí neje dostatočné množstvo potravín bohatých na folát. Preto sa v mnohých krajinách pridáva kyselina listová napr. do bielej múky či cereálií. Potreba kyselina listovej, ktorá musí byť metabolizovaná na aktívnu formu, je však v porovnaní s prírodnou formou folátu o niečo vyššia.
Kyselina listová (Vitamín B9 )v potravinách (prirodzený obsah folátu)
- strukoviny
- špargľa
- vajcia
- listová zelenina
- cvikla
- citrusové ovocie
- ružičkový kel
- brokolica
- oriešky a semienka
- hovädzia pečeň
- pšeničné klíčky
- papája
- banány
- avokádo
Potraviny obohatené o kyselinu listovú
- chlieb
- cerálie
- múka
- energy drinky
- sušienky
- proteínové tyčinky
- biele cestoviny
- biela ryža
Pár slov na záver
Vitamín B9 a jeho aktívna forma – folát majú teda v organizme dôležitú funkciu a je nutný dostatočný príjem tohto esenciálneho nutrientu. Avšak treba si uvedomiť, že všetkého veľa škodí, a teda, ak nemáte problém s nedostatkom folátu alebo nie ste tehotná, netreba zbytočne užívať výživové doplnky zamerané na tento vitamín. Radšej sa snažte dodržiavať pestré a zdravé stravovanie a obmedziť príjem alkoholu. Samozrejmé sú pravidelné prehliadky u lekára. V prípade podozrenia na nedostatok folátu, neváhajte navštíviť svojho lekára, ktorý vám môže naordinovať odber krvi a nechať vyšetriť jeho hladinu v krvi.
Časté otázky
Čo je kyselina listová?
Kyselina listová je syntetická forma vitamínu B9, to znamená umelo vyrobená. Ľudské telo si ju nedokáže vytvoriť samo a navyše, aby mohla byť v organizme patrične využitá, je nutná jej premena na aktívnu formu za pomoci špecifického enzýmu. Vitamín B9 má aj prirodzenú formu, v ktorej sa vyskytuje a tou je folát. Vitamín B9 patrí do B – skupiny vo vode rozpustných vitamínov a jeho dostatok je pre človeka zásadný hlavne pre správnu funkciu bunkového delenia, krvotvorbu či správny vývin plodu.
Koľko stojí?
Kyselinu listovú vo forme výživových doplnkov je možné zakúpiť v lekárňach už od sumy 3 – 4 eur. Závisí od veľkosti balenia, značky či výrobcu.
Kde je kyselina listová?
Kyselina listová, syntetická forma vitamínu B9, sa pridáva do rôznych potravín, ako sú chlieb, cereálie, múka, proteínové tyčinky na prevenciu nedostatku tohto vitamínu v populácii. Prirodzene sa táto forma nevyskytuje v listovej zelenine či strukovinách, ktorá je najväčším zdrojom vitamínu B9. Tu sa vyskytuje vo forme folátu, ktorý už pre svoje využitie v organizme nemusí byť nijak premieňaný na aktívnu formu narozdiel od kyseliny listovej. Kyselina listová sa tiež nachádza vo výživových doplnkoch, ktoré si môžete zakúpiť v lekárni.
Koľko kyseliny listovej pred otehotnením a koľko v tehotenstve?
Význam kyseliny listovej v tehotenstve je nepopierateľný, a preto je jej dostatok v období pred otehotnením i počas tehotenstva zásadný. Častokrát príde tehotenstvo neplánovane, a preto si treba uvedomiť, že pravidelný a dostatočný príjem kyseliny listovej je naozaj dôležitý obzvlášť pre ženy (ale tak isto aj pre mužov). Odporúča sa 400 mcg kyseliny listovej každý deň všetkým ženám, ktoré chcú alebo môžu otehotnieť, teda ženám v plodnom veku. To je odporúčaná denná dávka, teda 100% množstvo. Tento údaj môžete nájsť aj na etiketách vašich vitamínov či cereálií a pod.. Okrem vyváženej stravy sa ženám plánujúcim tehotenstvo či tehotným ženám často odporúčajú aj výživové doplnky s kyselinou listovou špeciálne navrhnuté pre pokrytie jej potrieb v tomto životnom období.
Nedostatok kyseliny listovej v tehotenstve sa spája hlavne s vrodenou anomáliou spina bifida. Niektoré ženy majú dokonca väčšiu pravdepodobnosť vzniku tejto anomálie u dieťaťa a môžu byť potrebné vyššie dávky kyseliny listovej v tehotenstve. Informovať sa môžete u vášho lekára, ktorý vám môže odporučiť jej zvýšený príjem až v množstve 4000 mcg.
Odporúčaná denná dávka u dospelého: 400 mcg (400 – 800 mikrogramov, horná hranica 1000 mikrogramov denne v prípade, že lekár neurčí inak)
Odporúčaná denná dávka u detí: 150 – 200 mcg
Ktorá je najlepšia?
Na trhu je dostupných množstvo výživových doplnkov s kyselinou listovou či už samostatne alebo v kombinácii s inými vitamínmi či minerálmi. Keďže sa ale hovorí o tom, že až 6 z 10 Európanov nie je schopných premeniť kyselinu listovú na jej aktívnu formu, môže byť výhodnejšie jej užívanie vo forme folátu, kedy už ďalšia premena nie je nutná a folát môže byť hneď využitý. Takýto prípravok je napr. GENERICA Active Folic, ktorá je jedinečným prínosom pre ľudí s mutáciou, ktorá im zabraňuje premenu neaktívnej formy na aktívnu. Pre tehotné ženy sú na trhu dostupné napr. prípravky Femibion či Pregnafolin v rôznych baleniach. Najlepšie vám poradia v lekárni, kde si môžete vybrať z naozaj veľkého množstva týchto výživových doplnkov a teda nájsť to, ktoré bude pre vás najvhodnejšie.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/nutrition/folic-acid-vs-folate
- https://www.healthline.com/nutrition/folic-acid
- https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-folate/art-20364625
- https://www.healthline.com/health/folate-deficiency
- https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-in-folate-folic-acid
- http://www.nspskalica.sk/files/OKBH/kyselina%20listov.pdf