Valeriána lekárska je známa aj pod množstvom ľudových názvov ako kozlík, valeriánok, baldrián, odolen či mačacia zelina (valeriána svojím pachom zvykne priťahovať mačky a dokonca môže byť pridávaná do niektorých hračiek pre mačky). Okrem toho, že nesie rôzne mená, má však táto bylina aj mnoho ďalších zaujímavých vlastností. Valeriána lekárska je už storočia súčasťou „overených“ receptov proti poruchám spánku, najmä nespavosti, ale aj pri mnohých ďalších ťažkostiach pre svoj upokojujúci a anxiolytický efekt pri úzkosti či nervozite.
Popis rastliny
Valeriána lekárska (Valeriana officinalis) je trváca bylina z čeľade valeriánovitých (Valerianaceae) pochádzajúca z Európy a západnej Ázie. Dorastá do výšky 50-150 cm s priamou, jednoduchou stonkou a dlhými, kopijovitými listami. Od mája do septembra kvitne bledoružovými až bielymi kvetmi so silnou, typickou arómou. Pre liečivé účinky sa zbiera hnedý, zapáchajúci podzemok s koreňmi.
Valeriána lekárska pestovanie
Pestuje sa aj ako okrasná rastlina v záhradách, ale rastie aj vo voľnej prírode napr. na lúkach. Hovorí sa, že kde rastie valeriána, je príroda očarujúca. Pozor však pri jej zbere, pretože by sa mohlo stať, že si ju zameníte za niektoré jedovaté byliny z čeľade mrkvovitých.
V záhradke sa teda dá vypestovať aj z voľne nazbieraných semien, pričom siať by sa mali koncom leta do debničiek alebo hrantíkov a na jar by sa mali presadiť do pôdy.
Valeriána lekárska vs valeriána poľná
Zatiaľ čo valeriána lekárska je bylina, valeriána poľná alebo polníček je druh zeleniny, konkrétne sa jedná o šalát. Je príbuzná k valeriáne lekárskej a tak isto má mnoho pozitívnych účinkov na duševné i telesné zdravie. Polníček svojou chuťou pripomína hlávkový šalát, avšak je ešte omnoho bohatší na vitamíny a môže sa pestovať celý rok, dokonca sa dá zbierať aj počas celej zimy. Má jemne nasladlú chuť až pripomínajúcu oriešky a keďže tepelnou úpravou sa z neho zbytočne strácajú cenné živiny, mal by sa jesť za surova ako súčasť rôznych zeleninových šalátov, prípadne ako prídavok do uvarených zemiakov alebo ako polievka či náhrada špenátu. Môžu sa z neho pripravovať aj nápoje.
Valeriána poľná obsahuje veľa vitamínu C a z minerálov je bohato zastúpené železo, ale aj horčík, draslík, vápnik a kyselina listová dôležitá v tehotenstve pre správny vývoj plodu. Polníček vplýva aj na:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- posilnenie imunity
- čistenie obličiek
- krvotvorbu
- sústredenie
- látkovú výmenu v bunkách
- odolnosť proti stresu a celkové duševné zdravie
Trochu z histórie
Názov rastliny pochádza zo ženského mena „Valeria“ a latinského slovesa „valere“ (byť silný, zdravý). Valeriána lekárska sa využívala ako liečivá bylina už v časoch starovekého Grécka a Ríma. Ako prvý opísal jej liečivé vlastnosti Hippocrates a neskôr ju jeho učenec Galen predpísal ako liek proti nespavosti. V stredovekom Švédsku sa kvety valeriány využívali ako ozdoby na svadobnom oblečení ženícha, čo malo podľa záznamov odháňať závistlivých škriatkov. Valeriána bola populárna aj v 17. storočí v Európe, kde sa dokonca využívala aj pri liečbe žalúdočných kŕčov. Jej liečivé vlastnosti sa teda využívajú už stáročia a v súčasnosti sú z nej vyrábané rôzne prípravky od rôznych extraktov cez tinktúry, tobolky, tablety či čaj.
Valeriána lekárska účinky
Akým mechaniznom valeriána lekárska účinkuje?
Valeriána lekárska obsahuje množstvo látok, ktoré napomáhajú spánku a zmenšujú úzkosť napr. kyselina valerenová, izovalerová či množstvo antioxidantov. Valeriána ovplyvňuje GABA, čo je neurotransmiter, teda látka, ktorá pomáha regulovať nervové impulzy v mozgu a v nervovom systéme. Z výskumov vyplynulo, že nízke hladiny GABA zohrávajú úlohu pri akútnom i chronickom strese a spájajú sa s úzkosťou a nízkou kvalitou spánku.
Práve valeriána prispieva k zastaveniu alebo spomaleniu rozkladu tohto neurotransmiteru v synaptickej štrbine, a tak vedie k predĺženiu jeho účinku a navodeniu pocitov pokoja a kľudu. Na rovnakom princípe fungujú lieky proti úzkosti ako Valium či Xanax. Aj antioxidanty obsiahnuté v tejto rastline pravdepodobne prispievajú k jej sedatívnym a spánok posilňujúcim účinkom.
Tak isto tu môže zohrávať úlohu aj vplyv na amygdalu, kde niektoré z látok, ktoré valeriána obsahuje, inhibujú jej nadmernú aktivitu a teda znižujú aj silnú emočnú odpoveď na stres. Navyše kyselina izovalerová obsiahnutá vo valeriáne môže predchádzať vzniku kŕčov podobne ako kyselina valproová využívaná pri liečbe epilepsie.
Koniec koncov valeriána lekárska teda vplýva na zmenšovanie stresovej odpovede tela a jej prejavov a tiež na udržiavanie primeraných hodnôt náladu stabilizujúcich látok v mozgu.
Valeriána lekárska a jej využitie
Valeriána je pre svoje účinky využívaná v lekárnictve na prípravu rôznych prípravkov. Jej využitiu sa pripisujú nasledujúce liečivé účinky:
- nespavosť – výskumy sa prevažne zhodujú, že podávanie valeriány pred spaním má pozitívny účinok pri skracovaní doby zaspávania o 15-20 minút. Dávky 200-900 mg extraktov podávané po dobu viac ako 4 dní ukázali priaznivý efekt pri problémoch so zaspávaním, pozitívne účinky boli zaznamenané aj v kvalite spánku.
- menopauzálne ťažkosti – nízke dávky extraktov valeriány podávané dlhodobo sa ukázali byť účinné pri hormonálnych problémoch a bolestiach žien prechádzajúcich menopauzou.
Valeriána má oproti inými liečivám na liečbu nespavosti menej nežiaducich vedľajších účinkov, jej účinnosť je však nižšia a pomalšia – k zlepšeniu dochádza spravidla až po 3-5 týždňoch.
Vyššie uvedené liečivé účinky valeriány boli do istej miery potvrdené, pri nasledujúcich je však potrebný ďalší výskum:
- uvoľňuje kŕče, bolesti svalov a kĺbov
- upokojuje srdce a nervy
- pomáha pri únave, poruchách spánku a vnútornom napätí, znižuje stres
- znižuje reflexnú dráždivosť
- priaznivo ovplyvňuje neurózu srdca
- účinkuje pri žalúdočných nevoľnostiach
- pomáha pri hypochondrii
- pomáha pri bolestiach hlavy a migréne
- priaznivé účinky pri zmierňovaní príznakov depresií a úzkosti
- pomáha pri menštruačných problémoch
- pomáha pri epilepsii
- účinná pri liečbe chronickej únavy človeka
- pomáha pri nesústredenosti či hyperaktivite (napr. aj u detí, pozor však na dávkovanie, najlepšie je poradiť sa s lekárom či lekárnikom)
Kedy sa užívanie prípravkov s valeriánou lekárskou neodporúča?
Účinky valeriány sú spojené s aktivitou nervového systému. V tele pôsobí ako kardiosedatívum (spomaľuje činnosť srdca) a spazmolytikum (uvoľnuje svaly a kŕče). Aj z týchto dôvodov sa užívanie prípravkov z valeriány neodporúča:
Valeriána lekárska a tehotenstvo a dojčenie
Čo sa týka témy valeriána a tehotenstvo či valeriána a dojčenie, je nedostatok informácií, ktoré by potvrdili alebo vylúčili negatívne účinky valeriány na prenatálny, perinatálny a tesne postnatálny vývoj dieťaťa. Určite sa neodporúčajú sirupy, kvapky či tinktúry z valeriány lekárskej s obsahom alkoholu. Čo sa týka čaju z valeriány lekárskej, v primeranom množstve a dávkach, uvádza sa, že je možné ho piť aj počas tehotenstva pri problémoch s nespavosťou, nervozitou, na celkové upokojenie. Môže pomôcť aj pri bolestiach hlavy a závratoch.Na prípravu záparu stačí 1 čajová lyžička na šálku vody. Denne by sa mali vypiť 2 – 3 šálky.
Preto sa buď poraďte s lekárom či lekárnikom ohľadom užívania prípravkov obsahujúcich túto bylinu v tehotenstve a počas dojčenia, prípadne, čo sa týka byliniek, je možná aj konzultácia so skúseným bylinkárom a spýtajte sa na možné alternatívy, ak máte problémy napr. s nespavosťou v tehotenstve či popôrodnom období.
Valeriána lekárska sa väčšinou uvádza, ako bylina v tehotenstve a počas dojčenia bezpečná. Ale treba byť naozaj opatrnejší, pretože aj mnohé prírodné liečivá môžu pôsobiť uterotonicky a mohli by spôsobiť predčasné sťahy maternice, dokonca vyvolať potrat či poškodiť plod.
Valeriána lekárska a operácia
Účinky valeriány na CNS môžu priniesť komplikácie v kombinácii s anestetikami podávanými pred operáciou. Užívaniu valeriány sa preto odporúča vyhnúť v období dvoch týždňov pred operáciou.
Valeriána lekárska a vedenie vozidiel či obsluha ťažkých strojov
Užitie valeriány môže mať bezprostredné účinky, ako napríklad krátkodobú ospalosť a zníženie pozornosti, čo môže znížiť schopnosť človeka obsluhovať vozidlo či stroj.
Valeriána lekárska a deti mladšie ako 3 roky
U detí mladších ako 3 roky sa tak isto neodporúča používanie valeriány lekárskej, nakoľko nie je dostatok informácií o možných nežiaducich účinkoch u tejto vekovej skupiny.
Valeriána lekárska vedľajšie účinky
Valeriána je rastlina, ktorá je pomerne bezpečná, ak je užívaná v odporúčaných dávkach. Preto je dôležité neprekračovať odporúčané dávkovanie, pretože to môže viesť k opačným, nežiaducim účinkom. Medzi známe účinky pri „predávkovaní“ patria:
- bolesti hlavy
- nevoľnosť
- zníženie pozornosti
- únava, prehnaná ospalosť alebo dokonca nespavosť
- podráždenosť a psychický nepokoj
- poruchy srdcového rytmu
Čo sa týka doby užívania prípravkov s valeriánou lekárskou, isté štúdie poukazujú aj na možné riziko vzniku závislosti a abstinenčných príznakov, ak bola užívaná dlhodobo bez prestávky a náhle vysadená. Ak chcete užívanie valeriány ukončiť, odporúča sa znižovať dávky postupne, nevysadiť ju naraz. Pri bežnom používaní valeriána prevažne nespôsobuje závislosť, ani nevyvoláva abstinenčné príznaky. Nemala by sa však bez odporúčania lekára užívať dlhšie ako 1 – 2 mesiace.
Valeriána lekárska a interakcie s inými liekmi a látkami
Užívanie valeriány s inými liečivami môže taktiež viesť k nežiaducim účinkom. Neodporúča sa v kombinácii s:
- sedatívami (antikonvulzíva, barbituráty, benzodiazepíny, antidepresíva)
- bylinkami s tlmiacim účinkom (harmanček, medovka, kocúrnik)
- alkoholom
- liečivami metabolizovanými v pečeni cytochrómom P450 (Iovastatin, ketokonazol)
Valeriána lekárska a antidepresíva a iné sedatíva
Na súbežné užívanie valeriány lekárskej a týchto liečiv si treba dať pozor, pretože môže zvyšovať účinok týchto liečiv a spomaľovať degradáciu niektorých z nich v pečeni, čím sa tiež predlžuje doba ich účinku. Prejaviť sa to môže nadmernou ospalosťou či predĺženou sedáciou.
Valeriána lekárska a alkohol
Alkohol, podobne ako valeriána, má tlmivé účinky na centrálnu nervovú sústavu. Kombinácia oboch môže spôsobiť zvýšenú ospalosť a sedáciu.
Vždy je preto lepšie poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom, predtým, ako sa rozhodnete užívať nejaké lieky, ale aj rôzne prírodné látky, prípadne si dobre preštudovať príbalový leták.
Valeriána lekárska a liečivé prípravky z nej
Valeriána je dostupná v podobe rôznych prípravkov, ktoré si môžete voľne (bez predpisu) zakúpiť v lekárni či iných predajných miestach, napríklad v obchodoch so zdravou výživou. Prípravky sú predávané vo forme tabliet, kapsúl, čaju, v podobe mletého práškového extraktu či tinktúry. Taktiež je dostupná vo forme esenciálneho oleja na vonkajšie použitie.
Valeriána lekárska tablety
Na slovenskom trhu je dostupných niekoľko prípravkov vo forme tabliet väčšinou vo forme zmesí s inými bylinami:
- Barny´s Hypnox® FORTE plus je prípravok, ktorý obsahuje silné extrakty viacerých bylín vrátane valeriány lekárskej a vitamín B6, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému. Ide o voľnopredajný doplnok výživy, ktorý sa používa pri problémoch so spánkom a nespavosťou. Užíva sa 1/2 – 1 tableta polhodinu pred spaním. Výhodou je, že nevyvoláva závislosť. Nie je určený pre deti, tehotné a dojčiace ženy.
- EDENPharma MELATONÍN forte plus je ďalší výživový doplnok, ktorý obsahuje melatonín, extrakty rastlín vrátane valeriány lekárskej a vitamín B6. Vďaka obsahu melatonínu skracuje čas nutný na zaspávanie. Užíva sa 1 tableta polhodinu pred spaním. Opäť nie je určený pre deti do 12 rokov, tehotné a dojčiace ženy.
- FytoFEM harmony & control je doplnok výživy určený ženám po štyridsiatke. Obsahuje komplex prírodných látok vrátane valeriány lekárskej, vitamínov a minerálov. Napomáha pri zmierňovaní prejavov ubúdajúcej hormonálnej aktivity. Odporúča sa 1 tableta denne najlepšie večer.
- GS Anxiolan 2017 je prípravok, ktorý obsahuje kombináciu extraktu valeriány lekárskej a ľubovníka bodkovaného a okrem toho ešte horčík a vitamín B6. Jeho užívanie je odporúčané pri zmierňovaní psychických ťažkostí ako nepokoj, úzkosť či nervozita. Opäť nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Odporúča sa 1 – 2 tablety denne.
- JAMIESON VALERIÁNA 400 mg je výživový doplnok s extraktom z valeriány lekárskej. Má sedatívny, upokojujúci účinok, pomáha pri podráždení a nervozite a tak isto je vhodný pri ťažkostiach so zaspávaním a s kvalitou spánku. Nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Tak isto sa nemá užívať spolu s antidepresívami či inými liekmi na nespavosť a pozor aj na konzumáciu alkoholických nápojov, ktorá sa počas užívania tohto doplnku neodporúča. Odporúča sa 1 tableta denne polhodinu až hodinu pred spaním. Neužívajte tento prípravok aspoň 2 hodiny pred riadením či obsluhou ťažkých strojov.
- MedPharma MEDOVKA 50MG + CHMEĽ + VALERIÁNA je opäť ďalší prípravok, kde už z názvu vyplýva, čo obsahuje. Pozitívne vplýva na celkové upokojenie a spánok. Odporúča sa 1 tableta denne.
- PLUS LEKÁREŇ Drimon je výživový doplnok obsahujúce extrakty z viacerých rastlín, vrátane valeriány lekárskej. Napomáha pri zmierňovaní stresu a prispieva ku kvalitnému a zdravému spánku. Nie je určený pre deti, tehotné a dojčiace ženy, Užíva sa 1 tabletu polhodinu pred spaním.
- WALMARK BENOSEN je prípravok na spánok a uvoľnenie. Obsahuje 3 zložky – L – theanin, extrakt z valeriány lekárskej a chmeľu. Obe tieot rastliny pozitívne ovplyvňujú nervový systém a spánok. Nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Užívajú sa 1 – 2 tablety polhodinu pred spánkom. Neužívajte Benosen pred riadením motorového vozidla či inými činnosťami vyžadujúcimi zvýšenú pozornosť.
Valeriána lekárska čaj
Táto forma valeriány lekárskej je pomerne populárna a veľmi dobre dostupná. V primeraných dávkach a dobe je možné ju používať aj počas tehotenstva, avšak vždy je lepšie poradiť sa s lekárom či lekárnikom, prípadne skúseným bylinkárom a bylinkárkou a spýtať sa na valeriána lekárska skúsenosti u tehotných či dojčiacich žien. V lekárni či v obchode je možné zakúpiť rôzne čaje či zmesi, ktoré obsahujú ešte nejaké ďalšie byliny.
Valeriána lekárska dávkovanie – čaj
Dávkovanie je uvádzané v príbalovom letáku či na obale výrobku, zvyčajne sa pripravuje z 1 čajovej lyžičky čajoviny na 200 – 250 ml vody. Nechá sa vylúhovať 10 – 15 min. V prípade podpory spánku pri problémoch so zaspávaním, kvalitou spánku či nespavosťou sa nechá lúhovať 30 min a pije sa 200 ml asi hodinu pred spaním. Pri vyčerpaní a bolestiach hlavy sa môže dávkovať aj 3 – 5x denne po 2 dl čaju. Vždy je však potrebné prečítať si dákovanie a riadiť sa podľa neho, prípadne podľa pokynov lekára či lekárnika. Neznamená totiž, že ak ide o prírodnú látku, nemôže pri nesprávnom zaobchádzaní uškodiť.
Valeriána lekárska extrakt
Účinky valeriány na organizmus spôsobuje množstvo účinných látok, ktoré sa v jej extraktoch nachádzajú. Je možné teda túto rastlinu zohnať aj vo forme extraktu, teda výťažku z valeriány lekárskej, ktorý je aj obsahom tabliet či kapsúl, ale môže ísť aj o tekutý extrakt či sušený práškový extrakt.
Valeriána lekárska tinktúra
Ďalšou možnosťou používania valeriány lekárskej je vo forme tinktúry, ktorá obsahuje alkohol. Nie je teda vhodná pre tehotné a dojčiace ženy. Na trhu je teda opäť dostupných niekoľko prípravkov od rôznych výrobcov, ktoré sa dajú zakúpiť napr. aj v obchodoch so zdravou výživou či bylinkami alebo aj cez internet. Dávkovanie závisí od konkrétneho prípravku a jeho zloženia. Pripisuje sa jej najväčšia účinnosť.
Tinktúra (valeriánske kvapky) – pripravuje sa zmiešaním koreňov valeriány so 60% liehom (v pomere 1:6). Zmes sa uzatvorí do fľaše a nechá týždeň odpočívať. Pri problémoch s nespavosťou sa odporúča užívať jedna čajová lyžička pred spaním. Ak si netrúfate na prípravu tinktúry, na trhu je naozaj nespočetné množstvo farmaceuticky pripravených prípravkov, čo je v prípade valeriány lekárskej aj bezpečnejšie riešenie.
Valeriána lekárska kvapky
Kvapky obsahujúce valeriánu lekársku sa často vyskytujú v rôznych zmesiach s inými bylinami, napr. HANUS ŠVÉDSKE KVAPKY, ktoré sú vhodné aj na vonkajšie použitie alebo J. V. KVAPKY – CHOL na trávenie a činnosť žlčníka. Bylinné kvapky z valeriány lekárskej sa používajú pri srdcových neurózach, nervovom vyčerpaní, migrénach a nespavosti.
Valeriána lekárska korenina
Mleté korene valeriány nájdu uplatnenie aj pri príprave jedál. Sú vhodné na dochutenie mäsa aj polievok.
Na záver
Valeriána lekárska je naozaj veľmi účinná bylina, ktorá má mnoho priaznivých účinkov na ľudský (a nie len ten, používa sa aj u zvierat) organizmus. Pomáha pri problémoch so spánkom, pri strese a nervozite na upokojenie, pri bolestiach hlavy či úzkosti. Dôležité však je dodržiavať odporúčané dávkovanie a neužívať ju dlhšie ako 1 – 2 mesiace, aby sme sa vyhli nežiaducim účinkom. Tak isto pozor na užívanie spolu s inými liekmi tlmiacimi nervový systém či alkohol. Vždy pred tým, ako niečo začnete pravidelne používať, je naozaj dôležité zistiť si či daný prípravok je pre vás vhodný.
Pýtate sa
Načo sa používa Valeriána lekárska?
Základný účinok Valeríány je ukľudnenie. Pôsobí na receptory GABA resp pozitívne ovplyvňuje nervové impulzy v mozgu. Stáročia sa používa ako efektívny liek na spanie a má výborné účinky pri strese. Upokojuje a uvoľňuje myseľ.
Aké sú účinky?
Pôsobí proti nespavosti, strese, nervozite. Uvoľňuje kŕče, pôsobí pozitívne na srdce (srdcovú nervozitu resp. búšenie). Pomáha pri bolestiach hlavy a migrény.
Je vhodný čaj z Valeriány?
Čaj je výborným prostriedkom, ako dostať účinné látky do nášho tela. Ako sa pripravuje si môžete prečítať vyššie.
Má nežiadúce účinky?
Akýkoľvek hoc aj prírodný produkt môže spôsobovať nejaké vedľajšie účinky. V prípade Valeriány pôjde najskôr o podráždenosť, nepokoj alebo ospalosť.
Vybrané zdroje:
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-870/valerian
- https://www.biome.sk/valeriana-pouzitie-v-medicine
- https://www.healthline.com/health/food-nutrition/valerian-root
- https://www.zdravie.sk/clanok/55742/valeriana-lekarska-valeriana-officinalis-l
- https://www.adc.sk/databazy/potravinove-doplnky/aktivna-latka/valeriana-officinalis-valeriana-15.html