Viete aký fenomén je jedným z najčastejších dôvodov mnohých psychických ochorení a porúch? Ide o stres, ktorý sa stal akýmsi požieračom nášho mentálneho zdravia. Odborníci neustále apelujú na správnu duševnú hygienu, aby sme nedávali možnosť stresu doslova obrátiť naruby naše životy. V nasledujúcich riadkoch sa však budeme rozprávať o ďalšom nepríjemnom zdravotnom stave menom úzkosť, ktorý môže sprevádzať aj stres a ktorý výrazne znižuje kvalitu života a radosť z neho.
Čo je to úzkosť?
Obsah článku
Úzkosť je často normálna a zdravá emócia, ktorú môže pociťovať nejeden z nás. Tento stav však začína byť veľkým problémom vtedy, ak ním osoba trpí pravidelne a intenzita je výrazná. Môžeme teda povedať, že nie za každých okolností sa môže úzkosť stať psychickou poruchou. Ako by sme však mohli opísať úzkosť z medicínskeho hľadiska? Jedná sa o komplexnú kombináciu negatívnych emócií, ktoré sa skladajú najmä zo:
- strachu
- obáv
- zlých predtúch
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že úzkosť je sprevádzaná nielen psychickými symptómami, ale i fyzickými príznakmi. Pre odborníkov je veľmi ťažké definovať exaktné príčiny vzniku tohto emočného stavu. Okrem iného môžeme povedať aj to, že strach je základnou emóciou, ktorá korešponduje s úzkosťou. Tento negatívny jav môže byť charakteristický krátkym trvaním (akútna úzkosť) alebo dlhodobým časovým úsekom (chronická úzkosť). Každý jedinec je unikátnym individuálnym organizmom, ktorý môže trpieť týmto psychickým problémom mierne odlišne. Inak povedané, to, aké intenzívne príznaky úzkosti pociťujeme, je vo veľkej miere spojené so silou našej psychiky.
Úzkostné poruchy – keď úzkosť pretrváva
Úzkosť je prirodzená reakcia organizmu na stres. Ak trvá dlhší čas, zvyčajne prerastá do psychických ochorení zvaných úzkostné poruchy. Úzkosť je teda definičným znakom týchto psychických problémov. Tento stav je pocitom alebo strachom z niečoho, čo je alebo čo má prísť. Možno vo vás vyvoláva pocity úzkosti prvý deň v škole, pracovný pohovor či prejav pred obecenstvom. Ak sú však prejavy úzkostných stavov dlhšie ako 6 mesiacov a sťažujú vám značným spôsobom váš život, možno ani netušíte, že trpíte úzkostnou poruchou.
Bežne pociťovaná krátkodobá úzkosť je síce veľmi nepríjemná, avšak môže mať motivačné účinky na náš výkon. Takéto stavy zvyčajne prichádzajú a následne odchádzajú, avšak váš každodenný život vám ,,neničia“. Úzkostné poruchy sú typické tým, že pocit strachu pretrváva u jedincov doslova celý čas. Pacienti trpiaci úzkostnými poruchami môžu prestať vykonávať aktivity, ktoré im predtým robili radosť. V najhorších prípadoch sa tieto poruchy môžu podpísať aj pod nevôľou jedinca ísť výťahom, prejsť cez cestu alebo odísť z domu. Ak tieto poruchy nebudú liečené, príznaky sa budú iba zhoršovať.
Chorobná úzkosť si nevyberá vek ani pohlavie, avšak zo štatistického hľadiska trpia týmito poruchami častejšie ženy.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Aké poruchy poznáme?
Už vieme, že úzkosť môže byť krátkodobého, ale i dlhodobého charakteru. Nebezpečným sa tento jav stáva vtedy, ak nás obmedzuje v bežných aktivitách, ktoré vykonávame počas nášho života. Aké druhy úzkostných porúch teda poznáme?
- generalizovaná úzkostná porucha – ide o najčastejšie sa vyskytujúcu úzkostnú poruchu, ktorá sa vyznačuje chronickým, teda dlhodobým charakterom a dlhotrvajúcou úzkosťou a obavami z nešpecifických životných udalostí, situácií či predmetov; takíto pacienti nie sú vo väčšine prípadov schopní identifikovať príčinu svojich úzkostných stavov
- panická porucha – charakteristická je opakujúcimi sa panickými záchvatmi v neočakávaných časoch; okrem toho majú pacienti trpiaci touto úzkostnou poruchou strach z ďalšieho panického záchvatu
- fóbia – fóbia je prehnaný strach z konkrétneho predmetu, situácie, aktivity či zvieraťa; ide o chorobný strach, ktorý môže byť sprevádzaný i fyzickými príznakmi
- sociálna úzkostná porucha – tento typ úzkostných porúch predstavuje nadmerný strach z toho, že jedinec bude súdený a hodnotený inými ľuďmi v rôznych spoločenských situáciách
- obsedantno-kompulzívna porucha – pacienti, ktorých trápi táto porucha vykazujú pretrvávajúce iracionálne myšlienky vedúce k vykonaniu špecifických opakovaných aktivít; inak povedané, takíto ľudia majú chorobnú potrebu neustále sa správať určitým spôsobom
- posttraumatická stresová porucha – jednoducho povedané, ide o chorobnú úzkosť, ktorá vzniká v dôsledku traumatizujúcej udalosti alebo okolnosti
- separačná úzkostná porucha – strach z toho, že je človek ďaleko od domova alebo od milovaných
- hypochondria – možno neuveríte, ale hypochondria patrí medzi úzkostné poruchy, pričom sa prejavuje prehnanými úzkostnými stavmi a strachom zo zdravotného stavu
Úzkosť – strach a záchvaty
Ako sme už spomínali, chorobný strach či obavy, sú základnými definičnými znakmi úzkostných porúch. Nie je vhodné si však mýliť klasický bežný strach s úzkostným strachom, ktorý pacientom znemožňuje vykonávať určité aktivity. Inak povedané, jedinci s chorobným strachom z dôvodu ochorenia nedokážu ovplyvniť svoje reakcie na okolnosti, ktoré takýto strach vyvolávajú. Takýto strach sa však neobjaví len tak z ničoho nič. Je súčasťou úzkostných záchvatov.
Čo je to úzkostný záchvat? Úzkostný záchvat je pocit prehnaných obáv, strachu alebo úzkosti. Úzkostné záchvaty sa u väčšiny ľudí prejavujú, resp. nastupujú pomalým tempom. Zhoršiť sa však môžu vtedy, ak pacient čelí situácii vyvolávajúcej tento stav. Inak povedané, čím je bližšie udalosť, ktorá je dôvodom úzkostných stavov, tým sa intenzita úzkostných pocitov zvyšuje. Úzkostné záchvaty sa môžu výrazne líšiť od jedinca k jedincovi. Úzkostné poruchy majú množstvo príznakov, ktoré závisia od mnohých faktorov, pričom mnohé z nich sa dokonca nemusia u každého objaviť.
V niektorých prípadoch sa jednotlivé symptómy môžu dokonca i striedať alebo meniť s pribúdajúcim časom. Aké sú základné príznaky úzkostných záchvatov?
- lapanie po dychu
- pocity na odpadnutie
- sucho v ústach
- potenie
- chorobný strach a obavy
- zimomriavky
- tŕpnutie či zmeravenie
- nepokoj či nervozita
- návaly tepla
Určite si však netreba zamieňať úzkostné záchvaty s tými panickými, aj keď sú typické mnohými spoločnými príznakmi.
Príznaky
Keďže existuje pomerne veľké množstvo špecifických úzkostných porúch, v nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najzákladnejšie všeobecné signály, ktoré vám môžu pomôcť zistiť, či môžete trpieť úzkostnou poruchou. Medzi najčastejšie príznaky úzkostných porúch, ktoré sú typické intenzívnymi úzkostnými stavmi alebo úzkosťou, patria:
- nekontrolovateľné pocity strachu a obáv
- zvýšená podráždenosť
- problémy so sústredením
- problémy so spánkom, ako napríklad problémy so zaspávaním či schopnosťou zostať v bdelom stave
- úzkosť
- nepokoj
- nervozita
- zrýchlené dýchanie
- búšenie srdca
- nočné mory
- panické záchvaty
- bolestivé nekontrolovateľné myšlienky a spomienky
Tieto vyššie uvedené symptómy môžu byť normálne, ak trvajú iba krátky čas. Problémom sa stávajú teda vtedy, ak kolidujú našimi bežnými životnými aktivitami a dosahujú veľkú intenzitu. Je dôležité však zistiť príčinu týchto problémov, nakoľko sa môže jednať aj o signály úplne iného skrytého ochorenia.
Aké sú príčiny úzkosti?
Príčiny tak závažného problému, akým je úzkosť sú aj pre odborníkov v mnohých prípadoch veľkou záhadou. Môžeme povedať, že vo veľkej miere vplýva na rozvoj úzkosti a úzkostných porúch extrémny psychický tlak, ktorému v dnešnej dobe čoraz viac čelíme. Stres je moderným základom takmer každého ochorenia, a preto sú vonkajšie stresory, ako napríklad ťažkosti v práci, vo vzťahoch či v rodine, základnou príčinou úzkosti. Samozrejme, nemôžme zabúdať ani na iné dôvody našich úzkostných stavov, ktoré sú taktiež nemenej závažné.
Odborníci sa taktiež zhodujú na tom, že svoju úlohu v rozvoji úzkostných porúch hrá aj genetika. To znamená, že ľudia, ktorých rodinní príslušníci trpia alebo už trpeli úzkostnou poruchou, sú náchylnejší na vznik tohto problému ako iní jedinci. Ďalším potenciálnym spúšťačom úzkosti môžu byť i chemické reakcie odohrávajúce sa v mozgu. Môže sa jednať napríklad o nerovnováhu hormónov alebo elektrických impulzov v mozgu.
Medzi ďalšie potenciálne faktory podieľajúce sa na rozvoji úzkosti zaraďujeme i účinky rôznych liekov, príznaky rôznych iných ochorení či stres z dôležitého lekárskeho zákroku. V neposlednom rade môžeme hovoriť aj o vysadení návykových látok, ktorých účinky môžu zosilniť dopad iných možných príčin na úzkosť.
Úzkosť – test
Existujú testy, ktoré by mohli diagnostikovať úzkosť? Áno, existujú, avšak jedná sa o pomerne zdĺhavý proces fyzických vyšetrení, hodnotení psychického zdravia či psychologických dotazníkov. V závislosti od schopností a skúseností doktora je pacientovi, ktorý si myslí, že trpí úzkostnými poruchami, odobraná vzorka krvi a moču, čo má dospieť k vylúčeniu akýchkoľvek iných zdravotných problémov, ktoré by mohli k úzkosti, ako príznaku, prispieť.
Možností, akými vám môže byť diagnostikovaná úzkostná porucha, je viacero, pričom pravdepodobne podstúpite viacero testov na zistenie intenzity a hladiny úzkosti, ktorá vás trápi.
Depresia a úzkosť
Depresia je jedným z najčastejšie skloňovaných pojmov v dnešnej medicíne. Depresívnymi stavmi začína trpieť čoraz viac a viac populácie. Existuje množstvo príznakov, na základe ktorých je možné diagnostikovať depresiu. Jedným z nich je, žiaľ, aj úzkosť. Tieto dva závažné zdravotné problémy sa môžu objaviť súčasne, ale i oddelene. To znamená, že ak trpíte úzkostnou poruchou, môže sa stať, že zároveň bojujete i s depresiami.
Úzkosť môže byť jedným z príznakov klinickej alebo dlhodobej depresie. Za zhoršenie príznakov môže byť zodpovedná aj úzkostná porucha, ktorou jedinec súčasne trpí. Jednotlivé symptómy oboch problémov môžu byť liečené nasledovnými spôsobmi:
- psychoterapia
- lieky
- zmeny životného štýlu
Stres
V súvislosti s úzkosťou by bolo chybou nespomenúť obrovský negatívny fenomén, ktorým stres nepochybne je. Stres je výsledkom záťaže na vaše telo alebo psychiku. Môže byť zapríčinený udalosťou alebo aktivitou, ktorá vo vás vyvoláva nervozitu, strach či obavy. Stres môže byť sprevádzaný dokonca i úzkosťou. Inak povedané, úzkostné stavy môžu byť reakciou organizmu na stres, avšak, samozrejme, môže sa objaviť i u ľudí bež akýchkoľvek očividných stresujúcich faktorov (stresorov).
V malých množstvách môžeme hovoriť o strese a úzkosti ako o pomerne pozitívnych faktoroch, ktoré nás dokážu nakopnúť k lepším, či už mentálnym alebo fyzickým, výkonom. Problémom sa stávajú, ak nedokážu ustať alebo trvajú dlhšiu dobu a zároveň vás začnú vo vašom živote obmedzovať. V takomto prípade je nutné vyhľadať lekársku pomoc, keďže neliečená úzkosť so stresom môžu viesť aj k chronickým zdravotným problémom, ako napríklad ochorenia srdca.
Úzkosť a jej liečba
Pre úspešnú liečbu vašich úzkostných porúch je nutné nájsť odvahu navštíviť vášho lekára. Ide o základový kameň, bez ktorého nemôžete zvíťaziť. Pre niektorých pacientov však nebude nutná lekárska liečba a budú bohate postačovať prírodné spôsoby, resp. zmeny v životnom štýle. V stredne závažných až závažnejších prípadoch sa v žiadnom prípade netreba spoliehať iba na prírodnú liečbu. Liečba úzkostných stavov môže byť poňatá z dvoch uhlov pohľadu:
- psychoterapia – jedná sa o liečebné rozhovory so psychoterapeutom určené na lepšie zvládanie tohto zdravotného problému
- lieky – užívajú sa hlavne anxiolytiká, antidepresíva a sedatíva – tieto lieky sú určené na zachovanie správnej chemickej rovnováhy v mozgu, čo môže uchrániť jedinca od závažných symptómov závažných porúch
Prírodná liečba
Najmä v začiatkoch ochorenia alebo ak úzkosť nedosahuje závažnejšiu intenzitu efektívnym spôsobom riešenia tohto problému môže byť prírodná liečba alebo zmeny životného štýlu. Väčšina princípov tejto prírodnej medicíny pozostáva v starostlivosti o telo, vykonávaní zdravých aktivít a eliminácii tých nezdravých aktivít. Aké princípy by ste mali dodržiavať v rámci liečby úzkosti?
- dostatočný spánok
- vyhýbanie sa kofeínu, alkoholu a cigaretám (tabaku)
- zdravá a vyvážená strava
- fyzická aktivita
- meditácia
Vyššie uvedené princípy by vám mali pomôcť lepšie sa vyrovnávať s vaším zdravotným problémom.
Úzkosť – lieky
Lieky sú výborným spôsobom, ako bojovať s mnohými psychickými ochoreniami. Je však veľmi dôležité poznať rozdiel medzi liekom na predpis a výživovým doplnkom. Na liečbu úzkosti a úzkostných porúch sú predpisované najmä rôzne anxiolytiká, teda lieky proti úzkosti, antidepresíva a sedatíva rôznej sily. Samozrejme, tieto lieky si nezaobstaráte voľne v lekárňach, nakoľko sú výlučne viazané na lekársky predpis. Odporúčame však postupovať preventívne a znižovať riziko rozvoja úzkosti a úzkostných porúch.
Ak trpíte chronickým alebo dlhodobým stresom, ktorý je často spájaný aj s úzkosťou, mali by ste pouvažovať nad začlenením výživových doplnkov do vašej životosprávy. Existuje množstvo výživových doplnkov, z ktorých spomenieme práve tie, ktoré vám odporúčame:
- StressFix – predstavuje výživový doplnok, ktorý vám ponúka všetky dôležité a zdraviu prospešné látky, ktoré vaše telo potrebuje v jednej dennej dávke; ide o prípravok, ktorý je založený výlučne na prírodnej báze, keďže sa v ňom nachádzajú extrakty z najliečivejších rastlín vôbec
- Benosen – obsahuje výťažok z chmeľu obyčajného a valeriány lekárskej; využíva sa na liečbu úzkosti, napätia či stresu
- Persen forte – doplnok založený na prírodnej báze, obsahuje list medovky, mäty a koreň valeriány; využíva sa najmä na liečbu miernych foriem úzkosti
- Guajacuran – ide o doplnok stravy, ktorý je známy znižovaním napätia, úzkosti, svalovej slabosti, závratov či ospanlivosti
Často kladené otázky
Čo je to úzkosť?
Úzkosť je psychickým problémom, ktorý sa premieta najmä do známych úzkostných porúch. Okrem toho môže ísť aj o sprievodný znak stresu či depresie.
Ako úzkosť vyzerá a ako sa prejavuje?
Základnými prejavmi úzkosti sú chorobné pocity strachu a obáv, pričom úzkosť má aj svoje psychické aj fyzické príznaky. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Príznaky“.
Aké sú príznaky?
Príznaky sú aj fyzické aj psychické, pričom najvýraznejšími z nich sú pocity strachu a úzkostné záchvaty. Viac pod nadpisom ,,Príznaky“.
Ako liečiť úzkosť?
Liečba môže byť pod lekárskym dohľadom – lieky a psychoterapia – alebo v menej závažných prípadoch prírodná – výživové doplnky a zmena životného štýlu.
Aké lieky sú vhodné?
Najznámejším anxiolytikom (liekom na úzkosť) je Lexaurin. Účinnými liekmi sú aj Neurol či Xanax.
Ako prekonať úzkosť bez liekov?
Prvým krokom je rozhodne nasadenie zdravého životného štýlu. Odporúčame však doplniť vašu stravu aj o výživové doplnky, z ktorých výborným na psychické problémy je doplnok StressFix.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/health/anxiety
- https://bbpsycholog.sk/psycholog-radi/uzkost.html
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/323454.php
- https://plnielanu.zoznam.sk/c/1497/trapia-vas-neustale-bolesti-chrbtice-problem-sa-moze-ukryvat-vo-vasej-hlave?campaign=interlink&medium=4478
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Úzkost