Meditácia sa dnes opäť stala veľmi populárnou technikou ako sa vyrovnať s náročnými životnými situáciami vo všetkých oblastiach života. Prostredníctvom nej možno navždy do svojho života prinavrátiť pozitívne zmeny.
Definície
Neexistuje jednotná definícia meditácie. Meditácia je skrátka duchovná technika, prostredníctvom ktorej sa učí človek spoznávať samého seba tak, že sa ponorí do svojho hlbokého vnútra, kde sleduje a vníma procesy svojho tela tu a teraz vo vzťahu k priestoru. Jej cieľom je dosiahnuť tzv. prebudenie alebo osvietenie, vidieť veci skutočné, také aké sú. Možno hovoriť o nej aj ako o prostriedku ako sa cítiť lepšie, ako vnímať každodenný život a situácie spojené s ním, zdravým spôsobom.
Človek v dnešnej dobe žije neustále pod stresom. Nejde však o stres akému čelili naši predkovia. Ide o psychický stres, ktorý sa podpisuje na našom zdraví. Výskumy ukázali, že človek v bežný deň zažíva toľko stresu ako kedysi lovci pri boji.
Myseľ a telo
Určite ste si všimli, že myseľ a telo sú v úzkom prepojení. Pomyslite si na niečo čo vás nahnevalo, zranilo a telo na to automaticky reaguje negatívnymi spôsobmi (bolesť brucha, ťažoba na prsiach či na srdci). Hlavným cieľom alebo úlohou meditácie je uzdravenie človeka vo všetkých úrovniach, teda úrovne tela a aj ducha, prestať myslieť, upokojiť svoju myseľ a telo, uvoľneniť sa, naučiť povedať mysli stop.
Nielen pokoj
Avšak vďaka meditácii možno nielen hravo zvládať stres a ovládať svoju myseľ, ale môže byť použitá aj na redukciu hmotnosti (ako o tom hovorí Susanne Hühn v knihe Meditací k ideální váze) a ako spôsob pre zdravšie stravovanie. S pravidelnou realizáciou meditácie možno získať nielen dlhodobú odolnosť voči stresu, ale aj oveľa väčšie výhody.
Minulosť nechajte minulosťou
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Nezaoberajte sa minulosťou. Tú už nezmeníte. Nechajte veci plynúť a neanalyzujte to, čo už nemôžete zmeniť. Rovnako sa nezaoberajte budúcnosťou. Často sa stáva, že v prvý moment vás niečo, čo vás ešte len čaká, poteší a následne začnete pochybovať. Vo vašej mysli sa vynárajú negatívne otázky. Bude to dobré? Podarí sa mi to? Bojíte sa a ešte ani neviete čoho. Nemajte strach, danú situáciu vyriešite na mieste tak ako najlepšie budete vedieť.
Prirovnajme si to k fyzickým reakciám. Dotknete sa horúcej vody, nečakáte, nerozmýšľate čo máte urobiť, ale automaticky, okrem toho, že si ponadávate, odsuniete prst. Presne takto vyriešite aj každú situáciu, ktorá sa vám pritrafí. Konajte spontánne. Nerozmýšľajte dopredu.
Odkiaľ však táto zázračná technika pochádza?
Slovo meditácia pochádza z latinského slova meditatum, čo v preklade znamená premýšľať.
Nie je presne objasnené, kedy presne a za akých okolností vznikla táto liečivá technika. Avšak na základe archeologických nálezov a dešifrovania hieroglyfov sa predpokladá, že začiatky meditácie siahajú až do počiatku ľudskej civilizácie. Do tých čias, kedy sa lovci a zberatelia snažili prežiť a do čias šamanov, ktorých podstatou bolo ochrániť svoj rod, kmeň.
Meditácia na východe
Do roku 1500 pred naším letopočtom, bola neoddeliteľnou súčasťou života hlavne v hinduistických školách v Indii. Neskôr sa praktizovala v čínskych taoistických indických a budhistických tradíciách. Medzi najstaršie významné osobnosti používania meditácie patril Philo z Alexandrie a svätý Augustín.
Najbližšie k dnešnému chápaniu meditácie, teda ako spôsob duchovného spoznávania sa, možno považovať meditáciu na východe a súvisí s budhizmom. Jej hlavným iniciátorom bol Buddha, ktorý pred 2600 rokmi, tento spôsob duchovnej cesty vyučoval v juhovýchodnej Ázii. Buddha inšpiroval mnoho svojich žiakov a jeho sedacia forma meditácia je populárna dodnes. Podľa Buddhu však osvietenie nenastane len vďaka meditácii. Tá je len jedným z troch pilierov, ktoré vedú k osvieteniu. Ďalšími dôležitými piliermi sú mravné správanie a schopnosť vidieť skutočnosť..
Meditácia na západe
Od 19 storočia sa traduje meditácia na západe. Spája sa predovšetkým s ázijskými duchovnými tradíciami. V tomto období nastáva kolonizácia a to je dôvod prečo sa meditácia rozvinula hlavne medzi učencami a misionármi. Majstri z východu prichádzali na západ aby šírili svoje učenie medzi študentmi. Mnoho študentov kvôli hľadaní duchovnej pravdy cestovalo za veľkými majstrami do tisícky míľ vzdialených ázijských krajín. Z tohto storočia pochádza aj významná osobnosť Doktor John Kabat-Zinn.
Dr. John Kabat-Zinn sa venuje oblasti vnímania a v roku 1979 založil Centrum pre porozumenie a všímavosť na zníženie stresu na univerzite v Massachusetts. Pri svojich liečebných technikách vychádza z prepojenia starobylej múdrosti meditácie s modernou znalosťou západnej psychológie a medicíny. Svoj život zasvätil skúmaniu interakcii medzi telom a mysľou v liečení a klinickej aplikácie všímavosti a školeniam pre ľudí s chronickou bolesťou a poruchami súvisiacich so stresom.
V jednoduchosti zo znamená, že skúmal aký vplyv má miera všímavosti resp. vnímania nášho okolia na náš mozog, emócie a prežívanie. Na základe svojich výskumoch napísal množstvo kníh a dodnes sa organizujú školenia a kurzy, kde sa učí Zinnova metóda odbúrania stresu pod názvom Znižovanie stresu založené na vnímaní (z anglického Mindfulness-based stress reduction).
Od tých čias až po súčasnosť sa realizuje dodnes a to rozličnými formami
10 dôvodov prečo meditovať
Pri meditácii nastávajú vo vnútri človeka viaceré zmeny:
- spomalí sa dýchanie a srdcová frekvencia,
- normalizuje sa krvný tlak,
- okysličí sa organizmus,
- posilňuje sa imunitný systém,
- nadobličkové žľazy vylučujú menej kortizolu – hormón stresu,
- telo a myseľ starne pomalšie,
- zvyšuje sa pozornosť, pamäť a vnímanie,
- odbúrava stres,
- zvyšuje sa logický úsudok,
- rozvíja sa sebaúcta, kreativita,
- mení sa hodnotový rebríček,
- pomáha zbaviť sa negatívnych a škodlivých zvykov (fajčenie, drogy, alkohol).
Plusy a mínusy
Plusy:
- je zadarmo,
- vždy k dispozícii,
- znižuje stres,
- zlepšuje celkový stav človeka.
Mínusy:
- vyžaduje vytrvalosť,
- ochotu učiť sa,
- tiché, nerušené prostredie,
- sústredenie sa.
Ako meditovať
Existuje veľké množstvo druhov a techník ako meditovať. Tou najznámejšou technikou je sedenie v uvoľnenom tureckom sede, sústredenie mysle na jeden podnet tu a teraz, napr. na zvuk „ooommm“, alebo na vlastné dýchanie, mantru alebo na nič. Dôležité je si nájsť si dostatok času. Zo začiatku stačí tak 5 až 20 minút. Hoci dlhšie meditácie majú lepšie účinky, pre začiatočníkov sa neodporúčajú, aby vytrvali a našli pre seba tú správnu techniku. Pretože ako všetko, aj meditovanie je potrebné sa naučiť. Mnoho ľudí vyskúša meditáciu raz a nikdy sa k nej nevrátia. Dajte jej šancu, učte sa od svojho tela a duše. Je veľmi dôležité vytvoriť si správny zvyk a neustále pracovať na jeho lepšej verzii. Najdôležitejšie je zabezpečiť si súkromie a ticho, aby ste ničím neboli vyrušovaný.
Druhy
Nie je meditácia ako meditácia. Existuje množstvo foriem a metód meditovania. Závisí len na vás čo vám najlepšie vyhovuje a čo vás najviac uspokojuje. Možno vám pomôžeme letmým náhľadom na rôzne relaxačné cvičenia.
Aromaterapia
Aromaterapia je meditačná metóda prostredníctvom vôní. Ako každá meditácia aj táto má za cieľ uzdraviť človeka. Existuje množstvo druhov vôní, a dokonca sú aj špecifické vône na konkrétne zdravotné problémy, alebo vône na rozprúdenie, či upokojenie. Jednou z najznámejších vôní na stres je vôňa levandule.
Meditácia prostredníctvom pohybu
Tanec je tiež forma uvoľnenia. Už od dávnych vekov používali šamani v kmeňoch tanec ako spôsob meditácie na upokojenie svojej mysle pred bojom. V súčasnosti je tento druh meditácie veľmi populárny. Tanečných techník, ako prostriedok upokojenia sa, je nespočetne veľa, no mi len pre zaujímavosť spomenieme niektoré:
Mandala – relaxačné pohybové cvičenie, ktoré trvá jednu hodinu v sprievode hudby. Delí sa na 4 časti po 15 minút. Každá štvrťhodinka je niečím špecifická. Prvé tri fázy sú zamerané na získanie energie a záverečný časť je venovaná relaxácii.
Kundalini – cvičenie, ktoré je najvhodnejšie praktizovať pri západe slnka. Pomáha odbúrať negatívne energie nahromadené v tele, uvoľneniť ducha a telo. Cvičenie sa vykonáva v sprievode hudby na to určenej a trvá hodinu. Je rozdelené na 4 časti po 15 minút. Počas celého cvičenia sú oči zavreté. V prvej časti sa vykonáva trasúci pohyb tela. V druhej sa vykonáva uvoľňujúci tanec podľa vasltných pocitv. V tretej časti nastáva upokojenie a pozorovanie čo sa odohráva vo vnútri v tele. Vykonáva sa v sede alebo v stoji a v záverečnej časti sa relaxuje v ľahu.
Nataraj – meditácia, pri ktorej princípom je na hudbu tancovať tak, aby ste zabudli, že tancujete tanec a prichytili sa pri tom, že vy ste tanec. Cieľom je zabudnúť na starosti a uvoľniť sa, zrelaxovať sa. Cvičenie má 3 časti, trvá 65 minút. V prvej časti (40 min.) sa so zatvorenými očami vykonáva uvoľnený tanec. V druhej časti (20 min. ) sa pokojne a ticho leží. V poslednej, tretej časti (5 min.) sa znovu tancuje.
Nadabrahma – meditačné cvičenie v sprievode hudby, pri ktorom sa vydávajú bzučiace zvuky. Cieľom je nadobudnúť pokoj, ticho a blaženosť. Trvá hodinu a pozostáva z troch častí. Počas prvej časti (30 min.) sa so zatvorenými očami sedí v uvoľnenej pozícii. V tejto pozícii začínate vydávať bzučiace zvuky tak hlasno aby to všetci počuli, postupne prestávate bzučať a bzučia účastníci okolo vás a vy sa stávate pozorovateľom. Druhá fáza (15 min.) sa delí na dve podčasti. Prvá je charakterizovaná pomalým pohybom rúk, dlaňami nahor, kruhovým pohybom smerom von. V druhej sa robí to isté, ibaže dlane smerujú na dol a zmení sa aj smer krúženia opačným smerom. V tretej fáze (15 min.) nastáva upokojenie vo forme uvoľneného sedenia.
Vírivá meditácia – vykonáva sa na lačný žalúdok, na boso, vo voľnom oblečení a s otvorenými očami na hudbu. Podstata spočíva v krútení sa okolo svojej osi. Trvá jednu hodinu a má 2 časti. Prvá (45 min.) sa vyznačuje krútením sa dokola v protismere hodinových ručičiek, pravá ruka je vzpažená a dlaň smeruje hore, ľavá ruka je voľne pri tele, dlaň smeruje smerom dole. Začnite sa krútiť pomaly a pomaly tempo zvyšujte. V závere tejto fáze by ste voľne (následkom krútenia) mäkko mali dopadnúť na zem alebo podložku pupkom k zemi a vtedy sa pre vás začína druhá fáza. Druhá fáza (15 min. ) sa odohráva na zemi, pupkom k zemi, so zatvorenými očami. Cieľom tejto fázy je vcítiť svoje telo so zemou.
Jóga – cvičenie, ktoré jestvuje už viac ako 5000 rokov a nie je len na upokojenie duše, ale aj prostriedok ako spevniť telo a zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Defínicia jógy znie: umenie ovládať telo a myseľ. Ide o celkové cvičenie mysle, tela v súlade so správnym dýchaním. Preto sa pokladá aj za meditačnú metódu. Existuje množstvo foriem a druhov jógy. Závisí len na vás čomu dávate prednosť, či rýchlej alebo pomalšej, skupinovej alebo individuálnej či jemnej alebo oddychovej.
Niektoré formy jógy:
- Hatha – nazýva sa aj duálna jóga, pretože z jej hinduistického názvu vyplýva dualita medzi slnkom (ha) a mesiacom (tha). Ide o špecifické štruktúroavné pózy spojené so správnym dýchaním. Pomáha pri čistení tela a mysle. Uplatňuje princípy asana (postojov) a pranayami (jemnej energetickej kontroly).
- Vinyasa – ide o druh jógy, ktorá je intenzívnejšia a pružnejšia, pôsobí ako tanec. Obsahuje prvky postojov zo všetkých druhocv jógy. Je to druh vhodný pre začiatočníkov. Poskytuje spôsob naučiť sa správne dýchať a vykonávať pohyby z každého druhu.
- Ashtanga – metóda jógy, ktorá je synchronizáciou dychu so sériou progresívnych postojov. Počas nej sa vykonáva tzv. 8 duchovných praktík, ktorých cieľom je očistiť telo a myseľ, detoxikovať svaly a orgány.
- Bikram – predstavuje sériu 26 postojov určených pre dosiahnutie okysličenia krvi v každom orgáne, natiehnutie svalov, väzov, šliach a pocitu pohody. Medzi tieto polohy patrí napr. poloha kobra, korytnčaka atď.
- Iyengar – jóga, ktorá nesie názov podľa svojho autora, ktorý ako teenager touto metódou porazil tuberkulózu. Je to cvičenie, ktoré je zamerané hlavne na fyzickú vyrovnanosť tela v póze. Znamená to, zostať čo najdlhšie v danej póze, čo zvyšuje flexibilitu a silu. Ide o pokojnejší typ jógy. Ako pomoc pri vykonávaní postojov sa používajú rekvizity ako je napr. blok.
- Metóda Pranayama – ide o druh jógy, ktorej princíp je založený na dýchaní. Je to celý súbor techník ako správne dýchať, napr. ak si túžite urobiť detoxikáciu tela alebo zvýšiť energiu zvolíte špecifické pohyby z tochto druhu jógy, a samozrejme, že sa tak zbavujete aj stresu. Nazýva sa aj dych-synchronizované hnutie. Pri inhalácii a vydychovaní sa pohybujete z jednej pózy do druhje. Dôležité je pri tom dýchať cez brucho a nie cez hrudník pretože dýchanie z hrudníka je plytké čo pre mozog signalizuje stres. Na druhej strane, dýchanie cez brucho sa stáva hlbokým dýchaním, čo zabezpečuje vysokú dávku kyslíka do mozgu čo uvoľňuje telo.
Meditačné knihy
Problematikou meditácie sa zaoberá množstvo publikácii a kníh. Meditovať možno prostredníctvom čítania, napr. motivačných kníh, ale jestvujú aj knihy, kde sú popísané rôzne spôsoby meditácie, rôzne cvičenia a knihy, v ktorých je rozpracovaná téma meditácie.
Medzi najpopulárnejšie knihy patrí:
- Sila prítomného okamihu – Eckhart Tolle
- Reč ticha – Eckhart Tolle
- Meditácia pre nervóznych skeptikov – Dan Harris
- Všetko o meditácii – Marián Repka
- Cesta k upokojeniu mysle – Osho, Eugenika
- 8 minút meditácie – Victor Davich
- Meditácia pre začiatočníkov – Jack Kornfield
- Meditácia pre tvoj život – Robert Butera, PhD
- Tajomstvo meditácie pre ženy – Camille Maurine a Lorin Roche
- Joga Namaslay – Candace Moore
- 108 meditácii – Eduard Tomáš
- Omalovánky pro meditaci – Omega
- Mandaly pro meditaci a vnitřní rovnováhu – Alpress
- Meditace dalajlamovy kočky – David Michie
- Kouzlo meditace – Jasmuheen
- Meditace podle znamení zvěrokruhu – Margit Dahlke a Ruediger Dahlke
- Meditací k ideální váze – Susanne Hühn
Meditácia a hudba
Jedna polovica meditácii sa realizuje v absolútnom tichu a druhá polovica v sprievode príjemnej hudby. Ako si vybrať vhodnú hudbu? To pri čom sa cítite dobre a čo vo vás evokuje príjemné pocity či pokoj viete najlepšie vy sami. Niekto má rád zvuky prírody, niekto zvuky klavíra a inštrumentálnych nástrojov. Na meditáciu sa často používa hra na bubny alebo hra na tibetské misky.
Tibetské misky – pochádzajú z dávnych čias a pôvodne ich používal Buddha pri vyučovaní Šambala (mýtické kráľovstvo). Pokladali sa za nástroj, ktorý zabezpečuje transformáciu do vyššej ríše Budhu. Je to séria kovových misiek, presnejšie je ich 7, z ktorých každá symbolizuje nejakú planétu a každá vydáva zvuk v inej tónine s vysokými vibráciami. Ich zvuk je výnimočný, príjemný a v meditácii sa používa na obnovenie harmonického toku energie. Liečia telo, dušu a očisťujú čakry.
Hudba
Meditácia a kreslenie
Ďalšou zaujímavou formou oslobodenia sa od svojej mysle je meditačná technika Automatické kreslenie. Ide o jednoduchý postup. Pustíte si príjemnú hudbu a kreslíte alebo maľujete bez toho aby ste sa zamýšľali nad tým čo robíte. Používajte spontánny výber farieb a robte spontánnu maľbu. Táto technika nemá žiadne pravidlá, je hotová vtedy, keď vy sami si myslíte, že ste skončili. Oslobodzuje telo a ducha od mysle, napĺňa vnútro pokojom.
Meditovať môžete kdekoľvek a kedykoľvek
Prinášame meditačné cvičenia, ktoré môžete praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek. Stačí vám zastaviť sa na pár minút.
Prítomný okamih
Jednou z metód, ktorá vás okamžite upokojí či ste na pracovisku alebo v pohodlí domova je uvedomiť si prítomný okamih. To znamená, že ak ste pod stresom a nervózny, máte z niečo strach, zastavte sa. Uvedomte si prítomný okamih v zmysle tu a teraz a zamyslite sa nad tým či vám niečo hrozí v tomto jedinečnom momente, nie o 5 minút, ale tu a teraz. Táto metóda je tak jednoduchá a rýchla, že v okamihu zmeníte pohľad na vec, zastavíte tok tečúcich negatívnych myšlienok a začnete vnímať prítomnosť.
Meditácia dýchania
Zavrite oči a zhlboka dýchajte. Vnímajte len svoj dych a nevšímajte si realitu okolo vás. Dýchajte pomaly a zhlboka. Každý nasledujúci dych precíťte hlbšie a hlbšie, vnímajte svoj hrudník a následne sa zamerajte na svoje brucho, ktoré sa vplyvom vášho dychu pohybuje smerom nahor a nadol. Dýchajte cez brušné svaly.
Metóda pohybujúcich sa palcov
Na upokojenie pozitívne vplýva aj metóda pohybujúcich sa palcov. Ruky si voľne položte na brucho, zopnite prsty tak aby sa vám preplietli a palce postavte oproti sebe. Začnite nimi krúžiť, dbajte na to aby sa navzájom nedotkli alebo sa dotýkali len letmo. Po istom okamihu zmeňte smer krúženia. Pozorujte ich, sústreďte sa len na vykonávanie tohto meditačno-relaxačného cviku, nenechajte sa vyrušiť podnetmi z vonka. Činnosť robte tak dlho ako môžete resp. ako potrebujete.
Vizualizácia
Veľmi ľahký a rýchly spôsob meditácie je aj vizualizácia. Podstatou je zobraziť vo svojej mysli idylickú bytosť, prostredie alebo túžbu. Predstavte si to ako obrázok a dozdobujte ho dovtedy, pokým potrebujete.
Pozorovateľ
Staňte sa pozorovateľom. Nepozorujte svet okolo vás, ale pozorujte svoju myseľ. Zavrite si oči, sústreďte sa na miesto v oblasti čakry tretieho oka (v strede nad obočím) a pozorujte na čo myslíte, čo robíte a cítite. Uvedomte si samého seba v tomto momente, spýtajte sa či vám v danom momente niečo hrozí a či vás vaša myseľ ovláda negatívnymi myšlienkami.
Mantra
Ide o jednoslovné alebo viacslovné frázy, ktoré vás upokoja, ich význam prenikne hlboko do vášho vnútra. Môžete si vytvoriť vlastné alebo si vyberte zo starodávnych mantrí. Tu sú niektoré z nich s ich významom:
- OM – je to zvuk univerza, ktorého spievaním dosahujete harmonickú rezonanciu vesmíru. Ide aj o pôvodnú vibráciu, ktorá v sebe zahrňuje neustály proces narodenia a smrti.
- Om Namah Shivaya – Shivaya najvyššie božstvo transformácie, najvernejšie a najvyššie ja. Mantra, ktorú možno nahradiť slovenskými slovami „ctím božstvo vnútri seba“. Touto mantrou človek dosahuje vieru v seba a buduje si sebavedomie.
- Lokah Samastah Sukhino Bhavantu – používa sa na dosiahnutie šťastia a oslobodenie mysle od zlého. Okrem toho podporuje spoluprácu, súcit a život v spojení s prírodou a so všetkým živým ako aj s blízkymi osobami.
Meditačný slovník
V meditácii sa používajú mnohé výrazy, ktorých význam poznajú len niektorí. My vám ponúkame slovník základných výrazov s ich významom.
Mantra – slovo odvodené zo sanskritského slova „Manana“, čo znamená myslieť a „Trana“ duchovné prebudenie. Ide o súbor slov, prostredníctvom ktorých sa možno liečiť, dosiahnuť to čo chceme, zbaviť sa strachu a podobne. Často ide o slová, ktoré vznikli v posvätných jazykoch. Každá čakra má svoju mantru.
Prána – v meditácii sa často používa slovo Prána. Význam slova Prána je dych, je to energia z kozmu, ktorá je súčasťou všetkého. Znamená to, že energiu na žitie človek nezískava z potravy, ale z prány. Prána sa často vyskytuje v hinduizme, kde sa popisuje ako energia ovplyvňujúca psychologické a fyziologické procesy v tele. Hovoríme však o niečom neviditeľnom a nemerateľnom, čo nie je vedecky dokázané.
Tattvy – časové intervaly, v ktorých sa strieda sila pôsobenia kozmického žiarenia na život človeka (partnerský život, práca, podnikanie, zdravie). Celkom ich je 5 (zem, voda, vzduch, oheň, priestor) a každá z nich podporuje inú činnosť, avšak pre určitú činnosť môže byť aj nebezpečná. S tattvami súvisia aj orgánové hodiny.
Orgánové hodiny – každý orgán v ľudskom tele pracuje podľa rytmu. Raz spí a inokedy bdie. Znamená to, že v priebehu dňa (24 hodín) sa činnosti orgánov striedajú, avšak každý orgán má počas dňa len dve hodiny svojej vrcholovej aktivity, napr. v čase od 7:00 do 9:00 je najvýkonnejší žalúdok, čo znamená, že v tomto čase telo najlepšie spracúva potravu.
Lotos – kvet, ale aj symbol šťastia, čistoty a osvietenia. Jeho význam je odvodený z jeho vzniku. Lotos je totiž krásny kvet, ktorý vyrastá z bahna, z kalnej vody, čo symbolizuje vymanenie sa zo zlého a teda zdolanie všetkých negatívnych prekážok, premena zlej energie nie dobrú.
Kvet života – symbol, ktorý sa v mnohých kultúrach a náboženstvách pokladá za posvätnú geometriu. Symbolizuje harmonizáciu a nekonečný proces žitia.
Strom života – symbol známi aj z Biblii, presnejšie z kníh Genezis a Zjavenie. Je životodarný strom, ktorý posilňuje a udržuje fyzický život ľudstva.
Čakra – v meditácii a podľa hinduizmu znamená energetické miesto alebo centrum v tele človeka. Čakry sú tzv. transformátormi prány. Na tele človeka je množstvo čakier, no za najdôležitejšie sa pokladá práve týchto 7:
- 1. čakra je koreňová – označuje sa červenou farbou a nachádza sa pod kostrčou.
- 2. čakra je sakrálna – označuje sa oranžovou farbou a nachádza sa medzi pupkom a dolným koncom chrbtice.
- 3. čakra je solárna – označuje sa žltou farbou a nachádza sa v oblasti krížoch.
- 4. čakra je srdcová – označuje sa modrou farbou a podľa jej názvu možno správne usúdiť, kde sa nachádza – v oblasti hrudi.
- 5. čakra je krčná – označuje sa modrofialovou farbou a nachádza sa v oblasti hrtanu.
- 6. čakra je čelová nazývaná aj čakra tretie oko – označuje sa tmavomodrou farbou a nachádza sa na čele, presnejšie medzi obočím.
- 7. čakra je temenná alebo aj korunná – označuje sa fialovou farbou a nachádza sa na temene hlavy.
Každá čakra má okrem svojej farby a špecifického umiestnenia aj svoj sanskrtský názov, svoju tattvu, vlastnosti, počet lupienok v lotosovom kvete, zvierací symbol, pozitívne a negatívne stránky a podobne.
Aplikácie na meditovanie
Moderný svet prináša zo sebou aj neustály digitálny a technický pokrok a v meditácii to tiež nemôže byť inak. Dnes už existujú mobilné a počítačové aplikácie, ktoré vás naučia správne meditovať. Takou aplikáciou je aj Mindworks.
Aplikácia Mindworks
Aplikácia, ktorá vás naučí skombinovať vnímanie, upokojenie vašej mysle a zachovanie pokoja. Aplikácia ponúka množstvo fukncií, ktorých podstatou je meditovanie a teda postupné zlepšenie celkovej kvality života. Hoci je platená, tvorcovia poskytujú skúšobnú verziu na 14 dní zadarmo.
Kam za meditáciou?
Ak ste sa už teda pevne rozhodli zvoliť tento alternatívny ozdravojúci proces, môžete si zameditovať v pohodlý domova alebo v niektorých z centier, kde sa realizujú skupinové aj individuálne meditácie:
- Meditačné centrum Samádhi – Bratislava,
- Tantra-Tara – Bratislava
- Aspira centrum – Nitra
- Tantra Sávitryí – Nitra
- Meditačné centrum Užívaj – Prešov
- Meditačno-konzultačné centrum Sova – Banská Bystrica
Zaujíma vás
Ako meditacia pomáha?
Meditácia je akousi formou cvičenia, pri ktorom sa človek ponorí do svojho najhlbšieho vnútra za cieľom dosiahnuť osvietenie, upokojenie a pocit harmónie. Počas meditácie je človek len ,,sám so sebou“ a uvažuje nad svojim vzťahom k súčasnému časopriestoru. Je to teda psychické cvičenie, ktoré nie len uvoľňuje naše telo a myseľ, ale tiež odbúrava stres a iné psychické napätie a prináša nám nový pohľad na život.
Ako začať s meditáciou?
V prvom rade by ste mali začať meditovať z vlastnej vôle, keďže aj meditácia je len vo vašej hlave a najdôležitejšia je v nej psychika. Zabezpečte si ničím nerušené prostredie, kde sa na 100 % psychicky uvoľníte, pretože práve o tom je meditácia. Ďalší postup nájdete pod nadpisom ,,Ako meditovať“.
Ako sa robí meditacia?
Najznámejšou formou meditácie je sedenie v uvoľnenom tureckom sede so zavretými očami. Dôležité je zabezpečiť si absolútne ticho, aby človeka nič nerozptyľovalo. Svoju myseľ sústreďte na jeden jediný podnet, napríklad na svoje dýchanie. Podrobnejšie informácie nájdete pod nadpisom ,,Ako meditovať“.
Je meditácia nebezpečná a je to hriech?
Meditácia určite s nebezpečnosťou nemá nič spoločné. Práve naopak, slúži na psychické uvoľnenie, ktoré by malo priniesť človeku psychickú pohodu a pocit pokoja. Takéto pocity sa neskôr pozitívne odzrkadlia na našom správaní a každodennom konaní, a teda hriechom by sme ju určite nenazvali.
Vybrané zdroje:
- https://mindworks.org/
- https://www.verywellmind.com/meditation-4157199
- https://www.moneo.sk/clanky/detail/mantry-a-symboly/
- http://www.vesti.sk/magicke-tattvy/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Čakra
- https://www.bohatstvo-prirody.sk/tianshi-tiens/organove-hodiny/
- https://melbournemeditationcentre.com.au/articles/the-5-best-books-on-meditation-mindfulness/
- https://www.fengshui-shop.sk/lotos-symbol-harmonie-a-stastia/
- http://auvita.sk/kvet-zivota/
- https://www.gotquestions.org/tree-of-life.html
- https://www.artofliving.org/us-en/yoga/breathing-techniques/yoga-and-pranayama
- https://www.osho.com/meditate/active-meditations/kundalini-meditation
- https://www.bikramyoga.com/about/26-postures/
- https://www.verywellfit.com/iyengar-yoga-3566886
- https://www.martinus.sk/?uMod=list&uTyp=search&c=%C4%8D%C5%A1%C5%A5%C4%8F&uQ=medit%C3%A1ci
- http://devpriya.sk/akcia/meditacia-tibetske-misky-tanec/
- https://musicalgrowth.com/tibetan-singing-bowls-history-the-purpose-revealed