Strach, bežná súčasť nášho života, ktorá nás môže prekvapiť kedykoľvek. Mať strach je úplne prirodzené aj v prípade, ak sa konkrétny jedinec ničoho nebojí, niekde v podvedomí táto ľudská emócia prebýva. Niektoré situácie nás nútia túto prirodzenú reakciu organizmu potláčať. Chystáte sa na tandemový zoskok, máte pred sebou dôležitú skúšku či vás čaká povýšenie v práci po úspešnom dokončení projektu? Nedovoľte vášmu strachu, aby vás úplne pohltil.
Čo je to strach?
Obsah článku
Strach ako prirodzená pozitívna i negatívna emócia predstavuje reťazec reakcií v našom mozgu, ktoré sú zapríčinené stresujúcou situáciou. Posledné štádium strachu sa rovná uvoľneniu chemikálií, ktoré zapríčiňujú búšenie srdca, zrýchlené dýchanie, napnutie svalstva, jednoducho by sme mohli strach pomenovať ako tzv. reakciu ,,boja alebo úteku“. Stimulátorom obrannej reakcie organizmu môže byť napríklad stav ohrozenia, akákoľvek fóbia či hľadisko plné ľudí. Príčina môže byť rôzna, no následok je rovnaký.
Mozog je najdokonalejší a najkomplexnejší orgán nášho organizmu. Možno ste netušili, ale viac ako 100 miliárd nervových buniek je zodpovedných za transport komunikácie, inak povedané, tieto bunky vytvárajú istú komunikačnú sieť. Niektoré komunikácie buniek organizmu fungujú na báze prijatia podnetu a následnej vedomej reakcie. No na druhej strane existujú aj také, ktoré vytvárajú automatické odpovede.
Strach predstavuje úplne automatickú reakciu alebo odpoveď organizmu na určité nepriaznivé alebo neznáme okolnosti. To znamená, že človek ho nedokáže spustiť svojím vedomím, pričom v prvom prípade je reakcia vedome spúšťaná až po spracovaní vonkajšieho podnetu.
Prečo vzniká strach?
Ako sme už uviedli, strach je emócia, ktorá je reakciou organizmu na fyzické alebo emocionálne nebezpečenstvo. Strach je prirodzenou súčasťou ľudského mozgu a jeho korene siahajú až do dávnych čias, teda svoj pôvod má v evolúcii človeka. Ak by táto reakcia neexistovala, človek by sa nemohol ochrániť pred rôznymi nástrahami, ktorým čelí. V minulých časoch bol strach dokonca ešte dôležitejší, keďže mohol ochrániť jedinca i pred smrťou.
Moderná doba vo väčšine prípadov neprináša pre človeka situácie, ktoré by ho ohrozovali na živote, avšak evolúcia človeka túto emóciu v nás hlboko zakorenila, a teda náš mozog môže aj niektoré menej nebezpečné situácie vnímať ako veľmi nebezpečné či dokonca život ohrozujúce. Niekedy sa teda človek vyhýba situáciám, ktoré mu z dlhodobého hľadiska iba pomôžu. Ak teda ľudia v dnešnej dobe čelia nebezpečným alebo extrémnym situáciám, tieto môžu mať dokonca za následok i pretrvávajúcu traumu alebo rôzne fóbie. Tieto ,,emočné bloky“ spúšťajú reakciu strachu aj v prípadoch, ak aj je riziko nebezpečenstva malé.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Ktoré situácie nám najčastejšie spôsobujú strach alebo v niektorých prípadoch dokonca i naháňajú hrôzu?
- strach z výšok
- strach z lietania
- strach z lekárskej prehliadky
- strach z tmy
- strach zo skúšok
- strach zo spoločnosti
- strach z vystúpení pred verejnosťou
- strach z myší alebo z hmyzu
- strach z uzavretých priestorov
- strach z budúcnosti
- strach z komunikácie
- strach zo samoty
Situácií, ktoré sú zodpovedné za emóciu strachu môže byť neúrekom, keďže každý človek je iný. Pôvod nášho strachu môže byť i v nepríjemných situáciách, ktoré sme zažili v minulosti.
Ako zistím, že mám strach?
Príznakov strachu môže byť pomerne veľké množstvo, a teda v prvom rade záleží na konkrétnom jedincovi, aké príznaky sa prejavia. Jednotlivé symptómy sa samozrejme môžu navzájom prelínať alebo dopĺňať. Poďme sa teda spoločne pozrieť na najvýznamnejšie symptómy, ktoré nám môžu indikovať, že nás ovláda alebo ovládol strach.
1) Strata zmyslu pre humor
V situáciách vyvolávajúcich strach nám veci, ktoré nám bežne pripadajú zábavné, vôbec smiešnymi neprídu. Ktokoľvek by sa vás pokúsil rozosmiať, nepôjde to. Okrem straty zmyslu pre humor sa vo vašom konkrétnom prípade môžu prejaviť príznaky, ako búšenie srdca alebo potenie rúk. Podľa výskumu je však jedným z najlepších liekov na strach humor. Je nutné naučiť sa brať akúkoľvek situáciu brať s humorom.
2) Pálenie záhy
Jeden z najčastejších príznakov strachu je aj pálenie záhy, ktorá sa okrem situácií vzbudzujúcich strach, môže objaviť aj v prípadoch úzkostných stavov či stresujúcich situácií. Dôvodom takéhoto stavu je to, že v neobyčajných situáciách náš žalúdok produkuje nadbytočnú kyselinu. Ak vás dlhodobo trápi pálenie záhy, môže ísť o skľučujúce pocity strachu, ktorých sa neviete zbaviť. Je preto namieste začať tieto pocity riešiť.
3) Kožné vyrážky
Kožné vyrážky sú veľmi častou reakciou nášho organizmu na pretrvávajúci stres, úzkostné stavy či dokonca dlhotrvajúce pocity strachu. Takéto zaťažujúce situácie výrazným spôsobom oslabujú obranyschopnosť nášho tela. Vyrážky, ktoré sú spôsobené strachom alebo stresom, nie je možné vyliečiť liekmi. Mali by zmiznúť, akonáhle sa zbavíte pocitu strachu, stresu alebo úzkostných stavov.
4) Fyzická vyčerpanosť
Ak ste si všimli, že neustále musíte vykonávať nejakú aktivitu, môže ísť o jeden z príznakov, že v podvedomí cítite strach z niečoho. Jednoducho vykonávaním akejkoľvek fyzickej aktivity sa snažíte zabrániť vášmu strachu, aby vás ovládol. Takéto aktivity však môžu z dlhodobého hľadiska spôsobiť celkovú vyčerpanosť organizmu. Necítite sa príjemne, ak nemáte čo robiť? Určite by ste nemali takéto prejavy podceňovať, ale práve naopak, mali by ste ich začať riešiť.
5) Studené nohy a ruky
Okrem nadmerného potenia môže byť strach zodpovedný aj za to, že sú vaše ruky alebo nohy studené. V takýchto prípadoch zbystrite pozornosť, keďže môže ísť o prejav strachu. Tento symptóm funguje na báze reakcie ,,bojuj alebo uteč“. V prípade, ak náš organizmus zaháji túto reakciu, môže spôsobiť aj rad za sebou idúcich príznakov, ktorými môžu byť aj pocity studených nôh či rúk. Takéto príznaky môžu trvať aj dlhšie, a teda dovtedy, dokým sa jedinec nezbaví svojho strachu.
6) Chvenie alebo tŕpnutie nôh alebo ramien
Nemožno vylúčiť aj takýto symptóm. V tomto prípade je nutné zvážiť príčinu tohto príznaku, nakoľko sa nemusí okamžite jednať o pocity strachu. Môže ísť o príznaky akéhokoľvek iného zdravotného problému. Čo stojí za chvením alebo tŕpnutím v týchto partiách tela? Ide o to, že stresujúci faktor dodáva viac krvi tým častiam tela, ktoré majú väčšiu šancu prežiť.
7) Strach ovplyvňuje náš ,,triezvy pohľad“ na veci
Veľmi často objavujúci sa symptóm. Laicky povedané, táto emócia nám môže privodiť akési zatmenie alebo hmlu v našich procesoch rozhodovania či rozmýšľania. Ovplyvnení touto emóciou môžeme teda vykonať rozhodnutia, ktoré by sme za normálnych okolností nikdy neučinili. Ide o to, že náš mozog musí všetku energiu zamerať na už zmienenú reakciu ,,bojuj alebo uteč“. Prežitie je teda v danej chvíli jediným cieľom nášho organizmu.
8) Zníženie výkonnosti
Podobne, ako v prípade nedostatku triezveho pohľadu na vec, tak i v prípade výkonnosti, či už doma alebo v práci, môžeme hovoriť o výraznom deficite. Náš mozog zameriava opäť všetku svoju pozornosť na prežitie a našu bezpečnosť. Strach sa môže teda prejaviť na zabúdaní schôdzok, významných projektov a podobne. Určite je namieste navštíviť vášho lekára.
9) Problémy so spánkom
Poznáte to. Pozerali ste hororový film či strašidelné obrázky. Problémy so zaspávaním môžu byť zapríčinené práve aj týmito faktormi. Opäť hovoríme o reakcii ,,bojuj alebo uteč“. Do vášho tela sa začínajú uvoľňovať stresové hormóny ako reakcia na možnú hrozbu, a preto je veľmi náročné upokojiť svoj mozog a dosiahnuť tak kvalitný a dostatočný spánok.
10) Zvýšené požívanie alkoholu alebo drog
Ak teda momentálne požívate viac alkoholu, prípadne beriete drogy, môže ísť o signál toho, že by ste mali navštíviť vášho lekára, pretože sa vo vašom podvedomí môžete niečoho dlhodobo báť a hľadáte útechu a únik z takýchto pocitov.
Ako sa zbaviť strachu?
Strach z pohľadu evolúcie
Strach vs. fóbia
Vedeli by ste vymenovať aspoň niekoľko druhov fóbií? Každá jedna fóbia má určité svoje pomenovanie. Strach z pavúkov sa nazýva archnofóbia, strach z plazov herpetofóbia, strach zo včiel apitofóbia, strach z výšok akrofóbia, strach z tmy achulofóbia či strach zo zvierat zoofóbia. Takýmto spôsobom by sme mohli vymenovávať množstvo druhov silného strachu, ktorý je sprevádzaný aj úzkostnými stavmi zvaný fóbia. Nie je preto vhodné zamieňať pojmy strach a fóbia.
Základným diferenčným rozdielom medzi klasickým strachom a fóbiou ako ochorením je obmedzenie bežného života. Inak povedané, bežný strach nám môže momentálne spôsobiť búšenie srdca či iné príznaky, no z dlhodobého hľadiska nám nebráni v našom bežnom fungovaní počas dňa. Fóbia je ochorenie psychického pôvodu, ktoré sa dá vyliečiť. Podľa psychológov a psychiatrov je základom úspešnej liečby samotná vôľa pacienta.
- fóbia ako ochorenie psychického charakteru predstavuje strach z konkrétnych predmetov či situácií, pričom úzkostné stavy nie sú spájané so žiadnym predmetom či situáciou, hovoríme iba o pocite nepohody, ktorý pacient prežíva
- fóbie vznikajú v detstve (štatisticky sa vyskytujú viac u žien ako u mužov)
- medzi najzákladnejšie príznaky fóbie zaraďujeme:
- búšenie srdca
- triašky
- potenie
- závraty a zahmlievanie pred očami
- návaly horúčavy
- pocity na odpadnutie
- slabosť pociťovaná v nohách
- strach zo smrti alebo z choroby
- jednotlivé druhy fóbií sa môžu prejavovať mierne odlišne na základe toho, aký predmet alebo situácia vyvoláva pocit strachu
- niekedy môže jedinec pociťovať strach už len s pomyslenia na predmet, ktorý danú fóbiu vyvoláva
Ako sme už uviedli, fóbiu je možné vyliečiť, len na to treba pevnú vôľu jedinca.
Ako na fóbiu?
Je dôležité začať vaše úzkostné stavy riešiť okamžite. To znamená vtedy, ak vám začína zo života robiť peklo. Existuje množstvo postupov liečby, pričom jedným z nich je aj psychoterapia. Postupy sa, samozrejme, rôznia v závislosti od druhu fóbie. Napríklad často využívaná je kognitívno-behaviorálna psychoterapia, no ak máte sociálnu fóbiu, použiť sa môžu aj antidepresíva a nácvik sociálnych zručností. Anxiolytiká, teda lieky proti úzkosti, sa využívajú iba krátkodobo, tzn. pár týždňov z dôvodu, aby si na ne pacient nevybudoval závislosť.
Niektoré druhy úzkostných stavov môžu odznieť aj samé, iné naopak treba liečiť medikamentmi a psychoterapiou. Vylúčiť nemožno ani to, že dostatočná bude iba samotná psychoterapia. Dĺžka liečby závisí od jednotlivca, no v priemere ide o niekoľko mesiacov až rokov.
- majte na pamäti to, že úzkostné stavy vznikajúce z fóbie sú nepríjemným problémom, avšak nie nebezpečným
- nevyhýbajte sa situáciám, ktoré vo vás vyvolávajú strach
- vsugerujte si, že strach je nutné prekonať a nie je dôvod na to, aby ste sa ho báli
- existuje zásada, že čím skôr začnete vášmu strachu vzdorovať, tým skôr zmizne
Sociálna fóbia – strach z ľudí
Ak sa bojíte spoločnosti, vystupovania na verejnosti, dvíhania telefonického hovoru či zoznamovania sa, tak môžete trpieť sociálnou fóbiou. Prejavuje sa veľkými úzkostnými stavmi, búšením srdca, potením rúk či červenaním sa. Touto fóbiou trpia približne 3% celej populácie. V takomto prípade odporúčame navštíviť lekára a podstúpiť tzv. kognitívno-behaviorálnu psychoterapiu. Najnovšie výskumy ukazujú aj potencionálny prínos v hypnóze.
Strach z lietania
Ak pociťujete stres, nočné mory, zlú náladu, podráždenosť či nechuť do jedla, môžete trpieť panickým strachom z lietania (aviofóbia). Tieto príznaky sa objavujú pred blížiacim sa letom. Nie je vhodné kvôli vášmu strachu obetovať svoje dovolenkové zážitky. Začnite mu čeliť a bojovať s ním. Je dôležité opakovať si prečo je let bezpečný a určite pár dní pred samotným letom naň nemyslite. Na palube sa snažte nájsť si aktivitu, ktorá vás bude zamestnávať. Ak sa postupom času príznaky vášho strachu nezlepšia, navštívte svojho lekára, ktorý môže nasadiť aj anxiolytiká, čiže lieky proti úzkosti.
Strach z tmy
V tomto prípade je dôležité povedať, že musí ísť o problém, ktorý vás vo vašom živote obmedzuje. Nejde o bežné pocity strachu, keďže niekedy je úplne prirodzené, že sa bojíme. V tejto súvislosti je nutné nájsť presnú príčinu vášho strachu. Čoho sa v tme bojíte? Bojíte sa straty kontroly alebo orientácie? Naháňa vám strach nejaké monštrum? Neváhajte riešiť svoj problém a navštívte lekára, s ktorým môžete podstúpiť psychoterapiu.
Najčastejšie otázky
Je strach emócia?
Áno, strach predstavuje prirodzenú ľudskú emóciu, ktorá je reakciou na nepriaznivú alebo nepoznanú situáciu.
Ako prekonať a zbaviť sa strachu?
Na túto otázku exituje množstvo odpovedí, a preto vám ponúkame aj my niekoľko tipov, ako sa zbaviť strachu:
- naučte sa viac o okolnosti, ktorá vám vyvoláva viac a rozanalyzujte si ju
- pomalými krokmi začnite strachu čeliť
- vystavte sa situácii, ktorá vám strach vyvoláva s osobou, ktorá taký strach nemá
- rozprávajte o svojom strachu
- predstavujte si situácie, ktoré vám naháňajú strach, vo vašej hlave
- vyhľadajte lekársku pomoc, ak žiadny z uvedených spôsobov nepomáha
Ako sa zbaviť strachu z výšok?
Pomôcť vám môže terapeutická liečba, lieky alebo virtuálna realita. Nápomocná môže byť aj vizualizácia situácie, ktorá vám naháňa strach.
Ako sa zbaviť strachu zo šoférovania?
Vytvorte si pohodovú atmosféru. Čeľte svojmu strachu. Sadnite si za volant najprv na mieste, kde sa nič vážne nemôže stať a postupne sa vydajte na cesty.
Ako sa zbaviť strachu z lietania?
Tipy, ako sa zbaviť strachu z lietania nájdete pod nadpisom ,,Strach z lietania“ v tomto článku.
Ako sa zbaviť strachu zo zubára?
V prvom rade treba tento problém začať riešiť. V takomto prípade je najúčinnejšou metódou kognitívno-behaviorálna psychoterapia, v najhorších prípadoch môžu pomôcť lieky.
Vybrané zdroje:
- https://science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/emotions/fear7.htm
- https://www.bohatyotec.sk/emocia-menom-strach/
- https://www.bustle.com/p/10-physical-symptoms-of-fear-that-may-surprise-you-9079164
- https://www.psychologytoday.com/us/basics/fear
- https://www.dnes24.sk/strach-ci-fobia-60464
- https://primar.sme.sk/c/4117353/strach-zo-zubara-fobia-z-osetrenia-zubov-dentalna-fobia.html
- http://www.nextfuture.sk/lifestyle/6-tipov-ako-odstranit-strach-zo-soferovania/
- https://zivot.pluska.sk/clanok/10362/ako-sa-mozem-zbavit-strachu-z-tmy
- https://www.nadosah.sk/clanok/prekonajte-strach-z-lietania
- https://tranzformacia.sk/mam-strach-z-ludi-trapi-ma-socialna-fobia/