Dnešná moderná doba je charakteristická rozličnými problémami, ktoré trápia mnoho ľudí na svete. Za hlavného vinníka všetkých problémov býva označovaný stres, no existujú aj iné problémy, ktoré môžu mať závažné dôsledky na náš organizmus. Takýmto problémom je aj hyperaktivita. Na prvý pohľad sa možno nad týmto ,,problémom“, ako sme ho označili, iba pousmejete, no táto téma si zaslúži veľkú pozornosť najmä kvôli tomu, že mnoho ľudí netuší, aká je jej závažnosť.
Čo je to hyperaktivita?
Obsah článku
Hyperaktivitu môžeme charakterizovať ako fyzický, ale aj psychický stav, ktorý sa prejavuje zvýšenou aktivitou organizmu. Touto ,,chorobou“ trpia mnohí ľudia po svete. Mohli by sme povedať, že ľudia, ktorí sa často zdržiavajú v prítomnosti hyperaktívnych ľudí, môžu pociťovať podobné alebo rovnaké pocity práve ako ľudia s touto ,,poruchou“. Možno ste nevedeli, ale hyperaktivita ako taká, čiže fyzický alebo psychický stav, je spojený vo veľkej miere aj so psychikou a psychickými problémami človeka.
Ľudia, u ktorých sa vyskytuje tento problém, často javia príznaky úzkosti alebo depresie, čo je vlastne zapríčinené reakciou okolia na ich správanie.
Vedeli ste, že hyperaktivita môže ľuďom, ktorí ňou trpia, priniesť do života nepríjemné komplikácie? Táto ,,choroba“ je sprevádzaná taktiež napríklad týmito javmi:
- porucha koncentrácie – Človek trpiaci hyperaktivitou sa vie ľahko rozptýliť, a teda tento jav mu môže spôsobovať rôzne problémy v pracovnom i súkromnom živote. Práce, kde je nutné sa plne koncentrovať, takýmto ľuďom neodporúčame.
- impulzívne a agresívne správanie – Ďalším prejavom hyperaktivity, ktorý ľahko rozpoznáte na človeku, je jeho správanie, ktoré niekedy hraničí so slušnosťou a príjemným vystupovaním. Jednoducho, takíto ľudia nemajú problém sa ľahko vznietiť, je nutné dodať, že svoje reakcie nevedia kontrolovať.
- neustály pohyb – Určite ste už niekedy zažili človeka, ktorý vždy potreboval niečo robiť. Či už sa jednalo o fyzickú, alebo psychickú aktivitu, nikdy nedokázal prestať a oddýchnuť si. Tento prejav je veľmi nebezpečný, nakoľko jeho dôsledkom môže byť úplné vyčerpanie a prepracovanie.
Čo sa môže skrývať za hyperaktivitou?
Toto určite mnohých z Vás prekvapí, ale hyperaktivita predstavuje stav, ktorý môže byť taktiež následkom, respektíve prejavom určitej choroby, o ktorej ešte nevieme. V takomto prípade je dôležité hľadať príčinu tohto problému a adekvátne ho začať riešiť. Odborníci sa zhodli na tom, že hlavnou chorobou, ktorej prejavom je aj hyperaktivita, je ochorenie známe pod názvom ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) – v preklade by sme túto chorobu mohli preložiť ako poruchu hyperaktivity a nedostatku pozornosti).
Táto choroba zapríčiňuje to, že mnohí ľudia nedokáže v niektorých situáciách reagovať adekvátne. Buď môžu mať problém koncentrovať sa dlhšie na jednu úlohu, alebo zasa v iných situáciách reagujú na vzniknuté okolnosti vznetlivo bez uváženia dôsledkov. Zaujímavosťou je, že táto choroba je zvyčajne diagnostikovaná lekármi v mladom veku. Môže sa však vyskytnúť aj situácia, kedy sa príznaky hyperaktivity dostavia v dospelosti.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Nájde sa však aj jedna dobrá správa v tejto hŕstke negatívnych informácií, a to, že hyperaktivita patrí ku chorobám, ktoré sa dajú liečiť. Je však dôležité poznamenať, že je najlepšie, ak sa začne liečiť v skorých štádiách, tzn. už po prejavení sa prvých príznakov.
Príčiny hyperaktivity
Táto porucha môže byť zapríčinená psychickými aj fyzickými faktormi. Medzi najznámejšie zaraďujeme:
- ADHD – O tejto chorobe sme sa zmienili vyššie. V podstate si môžeme ujasniť jednu vec, a to, že hyperaktivita nie je choroba, medicínsky by sme mohli povedať, že sa jedná o poruchu a dôsledok určitých faktorov. Jedným z takýchto faktorov je aj ochorenie ADHD.
- Hypertyreóza – porucha štítnej žľazy – Jedná sa o nadmernú produkciu hormónov štítnej žľazy – tyroxínu a trijódtyronínu. Mohli by sme povedať, že dochádza k zvýšeniu metabolických pochodov.
- Poruchy mozgu – Takéto poruchy sa môžu prejavovať aj na našom centrálnom nervovom systéme.
- Psychologické poruchy – Naša psychika je zodpovedná za mnohé procesy, ktoré prebiehajú v našom tele, a môže byť spúšťačom aj hyperaktivity. Lekár by mal preto posúdiť príčiny hyperaktivity veľmi dôkladne, nakoľko môže pacienta uchrániť pred mnohými problémami v budúcnosti.
Možno ste tieto faktory, ktoré vplývajú na výskyt hyperaktivity, predtým nepoznali, no už budete vedieť, že táto porucha sa jednoducho nemusí objaviť len tak pre nič za nič.
Hyperaktivita a jej diagnostika
Ak spozorujete, že sa s Vami deje niečo nezvyčajné, odporúčame okamžite navštíviť lekára. Môže Vám totiž diagnostikovať hyperaktivitu na základe Vami opísaných príznakov. Je potrebné identifikovať, kedy sa príznaky začali prejavovať, a aké zmeny, či už fyzické alebo psychické, boli u Vás spozorované.
Ďalej je dôležité podotknúť, že je nutné identifikovať lieky, ktoré užívate. Tieto informácie sú pre lekára veľmi dôležité, nakoľko určí, o aké štádium hyperaktivity ide. Môže totiž ísť aj o vedľajší účinok lieku, ktorý užívate. Teda nemusíte sa hneď báť najhoršieho. Až lekár konečne posúdi, či je vôbec nutná liečba, a ak áno, tak aká konkrétne.
Teda na záver by sme uviedli, že najdôležitejšou vecou vôbec je problém diagnostikovať. Správna diagnostika ušetrí pacientovi mnoho budúcich problémov.
Je možné hyperaktivitu liečiť?
Áno, hyperaktivita ako porucha je liečiteľná. Vo väčšine prípadov Vám lekár pri diagnostikovaní problému predpíše lieky určené na liečbu problému, ktorý u Vás zapríčiňuje túto hyperaktivitu. Radi by sme Vás na margo tohto odkázali vyššie na informácie pod nadpisom ,,Príčiny hyperaktivity„. V niektorých prípadoch Vás lekár pošle na špecializované vyšetrenia, ktoré majú vylúčiť to, že sa jedná iba výkyv hormonálnej rovnováhy. Medzi najčastejšie vyšetrenia, ktoré budete musieť absolvovať, sú odber krvi alebo moču.
V úvode sme sa zmienili, že hyperaktivita predstavuje okrem iného aj psychický stav. V niektorých špecifických prípadoch môže byť táto porucha príznakom psychickej choroby. V takomto prípade Vás všeobecný lekár odporučí psychológovi, ktorý už bude vedieť, čo ďalej. Akonáhle sa Vášmu lekárovi podarilo prísť na kĺb Vášmu problému, resp. na príčinu Vašej poruchy, bude vedieť, ako je nutné postupovať v liečbe tohto problému.
Pokiaľ sa jedná o príčinu vzniku hyperaktivity, ktorá tkvie vo Vašej psychike, nie je nezvyčajné, že sa u psychológa podrobíte rôznym špeciálnym vyšetreniam. Psychológ s Vami bude viesť sériu rozhovorov, ktoré Vám majú podať ,,návod“ ako môžete Vy sami znížiť príznaky Vašej poruchy. V tomto prípade je dôležité, aby začala vedome Vaša psychika spolupracovať.
Lieky na hyperaktivitu
Ak sa teda stane to, že vyššie uvedené princípy a postupy nebudú vo Vašom prípade fungovať, respektíve sa neprejaví ich efektivita a pokrok, lekár bude musieť pristúpiť k predpísaniu špecifických liekov. O akú kategóriu liekov sa jedná? Ide o lieky na upokojenie. Ich hlavnou úlohou je liečiť práve problémy, ktorých príčiny tkvejú v našej psychike. Naša psychika jednoducho ovplyvňuje mnohé procesy v našom tele a dáva akýsi prvý impulz nášmu telu. Práve na základe psychiky reaguje aj naše telo, inak povedané, mnohé psychické príznaky hyperaktivity sa odrážajú na našom tele. Hovoríme o tzv. zrkadliacom efekte.
Dôležité je teda povedať, že v mnohých prípadoch sa na liečbu príznakov alebo prejavov hyperaktivity používajú aj antidepresíva. Avšak je nutné dodať, že ich hlavná úloha spočíva však v liečbe iných psychických ochorení. Pre predstavu vymenujeme najčastejšie predpisované lieky na ochorenie ADHD, ktorého príznakom je hyperaktivita.
- Strattera
- Atominex
- Atofab
- Atomoxetine – Na trhu existuje viac druhov tohto lieku. Spomenieme hlavne Atomoxetine Sandoz, Atomoxetine Actavis a Atomoxetin Mylan.
Netreba sa báť, ak trpíte touto nepríjemnou poruchou, keďže existujú spôsoby, ktorými je možné ju eliminovať. Najlepším riešením je navštíviť Vášho lekára, ktorý Vám už povie viac, a čo je najdôležitejšie, nasadí Vám vhodnú liečbu.
Z prírodných liekov odporúčame vyskúšať StressFix, môže byť kľúčovým prvkom pri zvládaní hyperaktivity prostredníctvom prírodných zdrojov.
Hyperaktivita u dospelých jedincov
Hyperaktivita je problémom, ktorý okrem detí postihuje aj dospelých ľudí. Akým spôsobom sa takáto hyperaktivita u nich zvyčajne prejavuje? Určite ste si už mohli viackrát vo Vašom živote všimnúť, že ste sa s niekým rozprávali, a dotyčný mal akési neustále nutkanie stále niečo robiť. Mohlo sa to prejavovať napríklad klepkaním prstov, podupkávaním nohou a podobne. Daný jedinec si to ani nemusel v tom momente uvedomovať, a to je vlastne príznakom výskytu hyperaktivity u dospelých jedincov. Sami si tento svoj problém ani neuvedomujú.
Na rozdiel od detí sa prejavy hyperaktivity u dospelých ľudí nejavia ako príliš zjavné. Hyperaktivita je charakteristická okrem iného aj tým, že sa vo väčšine prípadov prejavuje najmä u detí. V prípade dospelých sa jedná najmä o nepokoj a nervozitu, keďže dospelý jedinec nejaví typicky detské príznaky tejto poruchy ako behanie, skákanie a podobne.
Možno ste nevedeli, ale ak dospelý človek trpí hyperaktivitou, táto jeho porucha môže byť veľkým problémom aj vo vzťahoch s ľuďmi. To je aj jeden z dôvodov, prečo je veľmi dôležité sa začať reálne týmto problémom zaoberať, aj keď nejde o smrteľnú ,,chorobu“.
Čím je ešte dospelý človek trpiaci touto nepríjemnou poruchou typický?
- rizikové správanie – hazardné hry, rýchla jazda, nevera a podobne
- problémy v práci
- výbušnosť
- neschopnosť oddychu
- ľahké rozptýlenie
Ak máte v okolí niekoho, na kom vidieť príznaky hyperaktivity, neváhajte a odporučte mu, aby navštívil lekára. Totižto v skorých štádiách tejto poruchy je oveľa väčšia šanca, že bude čoskoro ,,fit“. Návšteva lekára v neskorších štádiách môže zapríčiniť aj nižšiu šancu úspechu v liečbe.
Hyperaktivita u detí
Deti sú vo všeobecnosti veľmi živé, nie to ešte hyperaktívne deti. Niekedy je totižto problém rozoznať, či sa jedná o dieťa trpiace takouto poruchou, alebo o úplne zdravé dieťa, ktoré je len trošku ,,živšie„. Je dôležité rozoznávať pojmy ,,byť živší“ a ,,trpieť hyperaktivitou“. Rodič by mal poznať prejavy tejto poruchy u detí a prípadne pomôcť svojmu dieťaťu ,,vyliečiť“ sa na základe týchto informácií.
Hyperaktivita, ako sme už aj v tomto článku spomínali, je najtypickejšia pre mladšiu generáciu ľudí, teda najmä u menších detí. U dospelých sa zasa na druhej strane vyskytuje zriedkavejšie. V tejto súvislosti by bolo vhodné povedať, že ak dospelý jedinec prejavuje príznaky hyperaktivity, väčšinou sa táto porucha musela už prejaviť aj v detstve. Ďalšou alternatívou je, že jedinec trpí tzv. genetickou poruchou, ktorou môže byť de facto akákoľvek porucha.
Zvýšená aktivita sa nemusí rovnať hyperaktivite
Narážame na mnohokrát opakovanú tému, ktorú tak rady opakujú mnohé mamičky, keď sa jedná o ich deti. ,,Mám hyperaktívne dieťa a neviem čo už s ním!“ V prvom rade je nutné si uvedomiť, že malé deti sú už prirodzene živé. Potrebujú spoznávať svet, vyžadujú si veľké množstvo pozornosti a potrebujú si niekde ,,vybiť“ svoju energiu. Za každým takýmto správaním teda nie je vhodné hľadať práve poruchu hyperaktivity.
No na druhej strane neodporúčame takéto správanie u Vašich detí ani podceňovať a predtým než budete mať dojem, že je Vaše dieťa hyperaktívne, odporúčame navštíviť radšej detského lekára, ktorý posúdi zdravotný stav dieťaťa. Nadmerná aktivita dieťaťa je zvyčajne zapríčinená prísunom sacharidov, ktoré sa rýchle vstrebávajú, a navýšia hladinu cukru v krvi, čo zapríčiňuje vysoký glykemický index.
Po tomto sa však hladinu cukru vráti opäť za krátku dobu do normálneho stavu. V prípade, že dieťa skonzumuje veľké množstvo sacharidov, ktoré majú schopnosť sa rýchlo vstrebať do krvi, následkom je nadmerná aktivita dieťaťa, nesprávne nazývaná hyperaktivita.
Na druhej strane je hyperaktivita u detí prejavom genetiky. Ide o dlhodobú poruchu, a nie dočasný stav. U Vašich ratolestí sa hyperaktivita bude vo väčšine prípadov prejavovať práve zníženou schopnosťou koncentrácie.
Ako spoznáme hyperaktivitu u dojčiat?
Na úvod by sme mohli povedať, že hyperaktivita nie je iba problémom mladších detí, ale jej príznaky sa môžu prejaviť aj hneď po narodení dieťaťa, čiže v období dojčenia. Prvým príznakom hyperaktivity u bábätka môže byť nepravidelný spánkový režim, teda odlišný od jeho rovesníkov. V tomto štádiu však ešte netreba zúfať, pretože je možné, že sa hyperaktivita sama vytratí. Je úplne prirodzené, že dojčatá sa snažia začať chodiť, a teda prejavujú snahy o zvýšenú aktivitu.
No na druhej strane sa môže aj u dojčiat vyskytnúť hyperaktivita najmä v podobe toho, že sa pokúšajú o aktivity, ktoré ešte sami nie sú fyzicky schopné vykonať. Príkladom môže byť snaha liezť bez toho, aby dojča vedelo sedieť. Až v takýchto ,,extrémnych“ prípadoch by mala mamička zbystrieť a navštíviť lekára. V iných bežných situáciách zvýšenej aktivity u dojčaťa by si matka nemala príliš lámať hlavu.
Okrem iného si taktiež dieťa vyžaduje aj zvýšenú pozornosť rodičov na rozdiel od ,,zdravého“ dojča bez prejavov poruchy hyperaktivity.
Všeobecné opatrenia určené na prevenciu pred hyperaktivitou
Je dôležité na úvod povedať, že nasledujúce opatrenia sa budú vzťahovať ako na deti, tak i na dospelých jedincov trpiacich hyperaktivitou.
- Vyhýbanie sa konzumácií potravín, ktoré vyvolávajú alebo podporujú alergiu.
- Ďalším odporúčaním je snaha o prísun výživových doplnkov, ktoré napomáhajú prevencii hyperaktivity.
- U detí by ste mali zaviesť tzv. systém odmien a motivácií, ktoré môžu taktiež slúžiť ako prevencia proti tejto poruche.
- Ak máte v obľube vykonávanie relaxačných aktivít, tak ste o krok vpred pred ľuďmi, ktorí takéto aktivity pravidelne nepraktizujú, nakoľko relaxačné aktivity podporujú prevenciu proti hyperaktivite.
- Medzi ďalšie opatrenia by sme mohli zaradiť aj dbanie o to, aby sme si navodzovali pocit sebavedomia súčasne s trénovaním našej sebakontroly.
- Aby sme sa úspešne mohli vyhnúť hyperaktivite, je prospešné, aby sme občas ,,trénovali“ očný kontakt či sústredenie sa na jednu vec.
- Ak nad niečím uvažujete, tak je občas dobré si tieto myšlienkové pochody aj reálne pre seba povedať nahlas, opäť si tým vylepšujete svoju prevenciu pred hyperaktivitou.
- Ak máte deti a neviete, aké aktivity sú pre nich všeobecne prospešné, tak môžeme povedať, že návšteva krúžkov či tréningov, kde využijú naplno svoju schopnosť koncentrácie, im určite nezaškodí, ba naopak, zvyšuje sa tým šanca, že nebudú nikdy trpieť hyperaktivitou.
Aj takýmito malými krokmi a opatreniami môžete pomôcť svojmu telu úspešne ,,bojovať“ proti hyperaktivite. Vždy odborníci prízvukujú na prevenciu výskytu akéhokoľvek ochorenia alebo poruchy, a preto ak máte možnosť im predísť, tak by ste aj tak mali urobiť.
Najčastejšie kladené otázky
Čo je to hyperaktivita?
Hyperaktivita predstavuje stav, psychický i fyzický, ktorý je väčšinou príznakom nejakých vážnejších ochorení. Laicky povedané, ide o stav, kedy prejavujeme nadmernú aktivitu ako prejav určitých ochorení. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Čo je to hyperaktivita?“.
Aké sú symptómy hyperaktivity?
Medzi základné symptómy hyperaktivity patria:
- časté zmeny nálad
- impulzívnosť
- nepokojnosť
- neustála potreba vykonávať určitú aktivitu (napríklad klepkanie prstov či nôh)
Ako sa dá hyperaktivita liečiť, ak vôbec?
Áno, je ju možné začať liečiť, a to rozličnými metódami v závislosti od toho, či v prípade výskytu hyperaktivity ide o fyzický alebo psychický stav. Ak chcete vedieť viac informácií, prečítajte si pasáž v tomto článku pod nadpisom ,,Je možné hyperaktivitu liečiť?“.
Aké sú príčiny hyperaktivity?
Medzi najčastejšie sa vyskytujúcu príčinu patrí genetika jedinca. Je dobré sa opýtať svojich rodičov, či náhodou netrpia, alebo v detstve netrpeli, hyperaktivitou. Príčin je samozrejme viac. Hlavné príčiny hľadajme v rozličných ochoreniach, a teda hyperaktivita je iba jedným z ich prejavov. Viac informácií v tomto článku pod nadpisom ,,Príčiny hyperaktivity“.
Čo sa stane, keď nebudem hyperaktivitu liečiť?
Dôležité je na úvod povedať, že ignorácia liečby tejto poruchy nikam nevedie. Ak sme však v detstve túto poruchu neriešili, resp. naši rodičia nie, tak je veľmi veľká šanca, že jej symptómy budú pokračovať aj v dospelosti. U takýchto jedincov je oveľa väčšia šanca, že sa nebudú vedieť zaradiť do bežného života. Časom sa táto porucha zhoršuje a takíto jedinci zvyčajne nedosahujú úspechy v osobnom či kariérnom živote.
Ako spoznám, že moje dieťa trpí hyperaktivitou?
Táto problematika je pomerne často opakovaná v kruhoch mamičiek, nakoľko v mnohých prípadoch ide o veľkú dilemu. Na správne posúdenie toho, či je dieťa hyperaktívne alebo nie, by sme mali poznať základné príznaky tejto nepríjemnej poruchy, a to najmä zhoršená koncentrácia, ľahké rozptýlenie a vyžadovanie pozornosti. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Hyperaktivita u detí“.
Môže sa hyperaktivita prejaviť už aj u dojčaťa?
Áno, existujú určité symptómy, na základe ktorých dokážeme zistiť, že naše dieťa, ktoré dojčíme, trpí hyperaktivitou. Ide o signály, ktoré nám vravia, že máme začať tento problém riešiť. U dojčiat sa hyperaktivita prejavuje najmä pokusom o aktivity, ktoré ešte nie sú fyzické schopné vykonať. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Ako spoznáme hyperaktivitu u dojčiat?“.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/symptom/hyperactivity
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Hyperaktivita
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/atomoxetin-mylan-25-mg-324749.html
- http://displus.sk/index.php/2017/03/08/15-priznakov-ktore-by-mohli-znamenat-adhd-dospelych/
- http://www.pluska.sk/mamina/zdravie/zdravie-dietata/najnovsie-zistenia-hyperaktivita-deti-je-vrodena-sladkosti-ju-nesposobuju.html
- https://zdravoteka.sk/priznaky/hyperaktivita/
- https://www.medicinenet.com/hyperactivity/symptoms.htm
- https://www.bbrfoundation.org/research/faq/frequently-asked-questions-about-attention-deficit-hyperactivity-disorder-adhd
Dobrý večer prosím o radu či nieje neajaky liek na nervy ukľudnenie pre 6rocne dieťa žijem v anglicku a k lekárovi musím čakať ktovie dokedy nedá sa to vydržať bojím sa byt v práci lebo robí problémy doma stále mrnci plače hučí všetko si chce presadiť plačom krikom bitkou súrodencov už ani ja ani priateľ nevieme čo snou nemáte skúsenosť z nejakými lietaní na ukľudnenie voľne predajne v anglicku prosím ?