Posledná aktuálizácia prebehla 5. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Trittico je liek na lekársky predpis, ktorý patrí medzi antidepresíva novej generácie s využitím pri liečbe úzkosti, pocitov napätia, nekľudu, porúch spánku či sexuálnych funkcií. Je indikovaný hlavne pri liečbe depresií rôznej etiológie, ale v posledných rokoch aj na základe publikácií rôznych vedeckých a odborných článkov o trazodone sa skúma jeho využitie aj pri liečbe iných ochorení či sprievodných symptómov v menších dávkach.
Účinná látka: trazodon
Trazodon je triazolpyridínový derivát syntetizovaný a uvedený na trh r. 1982 v USA, ktorý významne ovplyvňuje metabolizmus serotonínu (trazodon patrí medzi SSRI – selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu).
Serotonín je neurotransmiter, ktorého nedostatok sa spája prevažne s úzkosťou, iritabilitou, nepokojom, hypochondrizmom až samovražednými sklonmi.
Trazodon má komplexný účinok na serotonínergný systém, ale vplýva aj na iné systémy, z čoho vyplýva jeho široký terapeutický účinok okrem antidepresívneho:
- sedatívny (upokojujúci) efekt
- vplyv na spánok – zlepšenie nespavosti vrátane spánkovej architektúry
- anxiolytický (proti úzkosti) efekt
- nespôsobuje sexuálne dysfunkcie, resp. má na to minimálny negatívny účinok
Kedy môže byť Trittico (trazodon) indikovaný?
Depresívna porucha
Trittico (trazodon) je účinný v liečbe rôznych depresívnych syndrómov, najmä depresia v kombinácii s hyposomniou (poruchou spánku), s úzkosťou, únavou a taktiež v liečbe depresie vo vyššom veku. Je totiž veľmi dobre znášaný a tolerovaný aj vo vyššom veku pri liečbe depresie, aj vzhľadom na minimum vedľajších účinkov a liekových interakcií, ale treba dať pozor na dávkovanie. Nežiaduce vedľajšie účinky by sa mohli prejavovať ako útlm, problémy s trávením a sucho v ústach.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Anxiolýza
Jeho anxiolytické vlastnosti, teda zbavenie sa úzkosti, sú porovnateľné napr. s diazepamom a dokázateľné už pri 50 mg denne. Z toho teda vyplýva aj možnosť jeho využitia pri liečbe depresívnych porúch s výraznou úzkosťou a v nízkych dávkach k zvládaniu agitovanosti (chorobného nepokoja) starších pacientov.
Insomnia (nespavosť) a poruchy spánku
Vzhľadom k sedatívnym vlastnostiam a priaznivému vplyvu na spánkovú architektúru je používaný ako hypnotikum hlavne tam, kde je užitie benzodiazepínových hypnotík riskantné. V mnohých krajinách sa trazodon v nízkych dávkach používa pri liečbe porúch spánku, ktoré nemusia byť súčasťou depresívneho syndrómu. Poruchy spánku sú v súčasnosti či už samotne alebo ako súčasť depresie čoraz častejšie a podľa mnohých odborníkov je práve trazodon liekom, ktorý je dobre tolerovaný, účinný a nespôsobuje závislosť.
Sexuálne dysfunkcie
Trazodon nespôsobuje sexuálne poruchy, naopak, používa sa pri liečbe sexuálnych dysfunkcií spôsobených napríklad užívaním iných antidepresív, teda poruchy, ktoré nie sú organického pôvodu.
Ďalšie využitie lieku Trittico a účinnej látky trazodon?
Trittico (trazodon) je antidepresívum schválené na liečbu depresie s tým, že je známe, že účinne vplýva aj na ďalšie sprievodné symptómy depresie – najmä poruchy spánku, úzkosť a sexuálne dysfunkcie. U nás je ale menej známe, že vo svete sa trazodon často používa aj v iných indikáciách, pričom jeho účinnosť vyplýva z klinickej praxe. Je teda v klinike používaný, ale nie je schválená jeho indikácia na liečbu týchto ochorení:
- bulímie,
- závislosti od benzodiazepínov a alkoholu,
- degeneratívnych ochorení centrálneho nervového systému,
- bolesti pri chronických telesných ochoreniach,
- diabetickej neuropatii,
- fibromyalgii.
U nás by sa mohol použiť v týchto prípadoch vtedy, ak by vyššie spomenuté ochorenia (bulímia, závislosti od benzodiazepínov a alkoholu, atď.) boli doprevádzané depresiou.
Trazodon a liečba závislostí
Či už ide o závislosť od alkoholu alebo iných (aj nelegálnych) drog, bolo uverejnených niekoľko článkov a štúdií, ktoré poukazujú na jeho účinnosť pri liečbe závislostí. Mechanizmus účinku je tu veľmi komplexný a nie úplne objasnený, ale môže sa na tom podieľať aj jeho schopnosť zmierňovať bolesť, čo je dôležité pri zvládnutí abstinenčných príznakov. V USA je to jeden z najčastejšie predpisovaných liekov na liečbu nespavosti u alkoholikov.
Kombinácia s inými antidepresívami a liekmi
Kombinácia s inými antidepresívami
Zo spomenutých účinkov teda vychádza, že jeho použitie je možné v kombinácii s inými antidepresívami s cieľom zosilniť ich efekt, odbúrať pretrvávajúcu symptomatológiu alebo odstrániť ich vedľajšie účinky, napr. pri pretrvávajúcej nespavosti nakoľko je postačujúca malá dávka, nie je návykový a môže tiež priaznivo ovplyvniť antidepresívami navodenú sexuálnu dysfunkciu.
Tricyklické antidepresíva
Súbežnému podávaniu by sa malo vyhnúť, nakoľko aj keď trazodon nespôsobuje klinicky významné liekové interakcie, výnimočne bol popísaný serotonínový syndróm.
Inhibítory monoaminoxidázy
Využívajú sa pri liečbe depresie, tak isto treba zvážiť užívanie Trittico (trazodon). Súbežné užívanie či krátko po skončení liečby sa neodporúča.
Kombinácia s inými liekmi
Ako už bolo spomenuté, Trittico (trazodon) je liek relatívne bezpečný, ktorý vo väčšine prípadov nevedie ku klinicky významným liekovým interakciám, treba lekára o užívaných liekoch informovať (aj takých, ktoré ste užívali nedávno) a jedná sa aj o lieky bez lekárskeho predpisu a rastlinné lieky:
- antibiotiká,
- lieky na liečbu hubových ochorení,
- lieky používané pri liečbe AIDS,
- karbamazepín, fenytoín (liečba epilepsie)
- digoxín (srdcové zlyhávanie)
- levodopa (Parkinsonova choroba)
- cimetidín (liečba alergie)
- perorálna antikoncepcia
- ľubovník bodkovaný – častejší výskyt vedľajších účinkov
- anestetiká, myorelaxanciá
- warfarin
- NSAID (nesteroidné antireumatiká) – aspirin, ibruprofen, diclofenac atď. – môžu v kombinácii spôsobiť ľahšie krvácanie
- antihypertenzíva
- iné liečivá, o ktorých je známe, že perdlžujú QT interval na EKG
- guanetidín, prazosín, hydralazín, fenotiazíny – súbežné užívanie môže mať zvýšený vplyv na erektilnú aktivitu
Kontraindikácie užívania Trittico (trazodon)!
Pred užívaním sa vždy treba poradiť s lekárom alebo lekárnikom a prečítať si príbalový leták. Neužívajte Trittico (trazodon) v nasledujúcich prípadoch:
- precitlivenosť alebo alergia na trazodon či na inú zložku tohto liečiva
- pri intoxikácii alkoholom alebo hypnotikami (trazodon zosilňuje tlmivé účinky alkoholu)
- ak ste nedávno prekonali alebo máte akútny infarkt srdcového svalu
Zvlášť treba zvážiť užívanie Trittico (trazodon):
Deti a dospievajúci mladší ako 18 rokov
Trittico (trazodon) je liek určený na liečbu dospelých pacientov. Za bežných okolností sa nemá používať u detí a dospievajúcich do 18 rokov, avšak na základe rozhodnutia lekára, že je to v najlepšom záujme pacienta, môže byť predpísaný. Treba si však dať pozor, nakoľko je táto skupina pacientov potom rizikovejšia, čo sa týka samovražedných myšlienok, pokusov o samovraždu či prejavov agresivity a nepriateľskosti. Treba týmto pacientom venovať zvýšenú pozornosť a všímať si akékoľvek nové správanie či zhoršenie už existujúceho správania. Navyše zatiaľ nie sú k dispozícii dlhodobé údaje týkajúce sa rastu, dospievania, rozvoja poznania a správania pri užívaní lieku Trittico.
Samovražedné myšlienky či zhoršenie prejavov depresie a úzkosti
Pri depresii sa žiaľ môžu spomenuté myšlienky a stavy vyskytnúť. Ak by ste spozorovali, že sa spomenuté stavy zhoršujú, vyhľadajte lekára alebo informujte svojich blízkych o vašom probléme. Treba si na to dať pozor, ak ste trpeli podobnými myšlienkami aj v minulosti. Lieky samozrejme potrebujú nejaký čas, aby začali spôsobiť, môže sa jednať o 2 týždne, ale aj dlhšie, preto tieto stavy môžu byť citeľnejšie na začiatku užívania antidepresív. Vždy však treba vyhľadať pomoc!
Pacienti trpiaci schizofréniou a inými psychickými poruchami
Tak isto treba starostlivo sledovať priebeh a prejavy ochorenia. Ak sa pri užívaní lieku príznaky zhoršujú, treba sa obrátiť na lekára a poradiť sa o pokračovaní či zmene liečby.
Iné ochorenia:
- epilepsia, treba byť veľmi opatrný s dávkovaním, hlavne sa vyhnúť náhlym zmenám dávkovania
- ochorenia pečene či obličiek, ak spozorujete výskyt žltačky pri užívaní lieku, okamžite ho vysaďte a vyhľadajte lekára
- choroby srdca – angina pectoris, poruchy v prevodovom systéme, infarkt myokardu
- hypertyreoidizmus (zvýšená funkcia štítnej žľazy)
- ťažkosti s močením, hoci tieto problémy sa nepredpokladajú, ako aj zelený zákal či zvýšený vnútroočný tlak
Starší pacienti
Trittico (trazodon) je vhodný aj pre liečbu starších pacientov, ale môže sa stať, že sa u nich častejšie vyskytne:
- ortostatická hypotenzia (pokles krvného tlaku pri rýchlom postavení sa napr. z postele až synkopa, teda odpadnutie),
- ospalosť
- iné príznaky spojené s jeho anticholinergickým účinkom: sucho v ústach, rozmazané videnie
Lekár by vás o týchto vedľajších účinkoch mal informovať a tak isto, ak vy spozorujete, že sa tieto príznaky u vás zhoršujú, sú pre vás neúnosné, treba informovať rodinu, blízkych, opatrovateľa a poradiť sa s lekárom.
Tehotenstvo, dojčenie a plodnosť
O týchto stavoch treba vášho lekára jednoznačne informovať. To znamená, ak ste tehotná, dojčíte či plánujete otehotnieť. Podľa získaných údajov neboli zistené žiadne priame či nepriame vedľajšie účinky na tehotenstvo, zdravie plodu či novorodenca, ale v súčasnosti nie sú o tomto ešte dostatočné informácie. Treba zvážiť pre a proti a sledovať priebeh tehotenstva a zdravie bábätka, ak dojčíte. Dieťa má byť sledované z dôvodu možných abstinenčných príznakov.
Ak ste užívali Trittico (trazodon) pred otehotnením, nezačínajte ho počas tehotenstva užívať znovu bez konzultácie s lekárom.
Nie sú žiadne známe údaje ohľadom účinkov na plodnosť.
Pacienti so sacharidovými intoleranciami
Liečivo obsahuje sacharózu, preto ak neznášate niektoré sacharidy (cukry), treba o tom informovať lekára.
Vedenie vozidiel a obsluha strojov
Trittico (trazodon) môže ovplyvniť schopnosť vedenia vozidiel a obsluhy strojov, preto treba venovať zvýšenú pozornosť pocitom ospalosti, závratí či rozmazanému videniu.
Laboratórne vyšetrenie moču
Ak vás čaká laboratórne vyšetrenie moču na prítomnosť drog, treba informovať lekára o tom, že užívate liek Trittico (trazodon). Môže vyjsť falošne pozitívny výsledok na amfetamín (to znamená nepravdivý výsledok na prítomnosť amfetamínu vo vašom moči), čo súvisí so vzájomným ovplyvňovaním určitých metabolitov. Treba požiadať o potvrdenie výsledkov použitím iných metód vyšetrovania moču.
Možné vedľajšie (nežiaduce) účinky Trittico (trazodon)
Pacient by mal byť o možných vedľajších účinkoch informovaný a poučený, že ak sa u neho vyskytnú, treba sa poradiť s lekárom a informovať ho.
Najčastejšie ide o sedáciu, ortostatickú hypotenziu, závrate, bolesti hlavy a nevoľnosť. Pomerne častejšie sa vyskytuje aj sucho v ústach. V terapeutických dávkach nemá nepriaznivý efekt na činnosť srdca, ale boli popísané prípady vzniku srdcovej arytmie aj u pacientov, ktorí nemajú ani nemali nejaké problémy so srdcom. Zriedkavo sa môže vyskytnúť priapizmus, teda predĺžená erekcia bez sexuálneho stimulu.
- zmeny krvného obrazu
- alergické reakcie (vyrážky, opuch, ťažkosti s dýchaním – okamžite ukončiť liečbu a vyhľadať lekársku pomoc)
- poruchy obličiek
- nechutenstvo alebo naopak zvýšená chuť do jedla, úbytok telesnej hmotnosti, zníženie hladiny sodíka v krvi (hyponatrémia)
- samovražedné myšlienky, úzkosť, nervozita, nepokoj, halucinácie, znížené libido, abstinenčné príznaky
- serotonínový syndróm (kŕče, vysoká teplota, dezorientácia, nepokoj)
- závrate, ospalosť, rozmazané videnie, pocit mravčenia, svrbenie
- srdcové arytmie
- ortostatická hypotenzia
- nevoľnosť, zvracanie, sucho v ústach, tráviace ťažkosti
- zvýšené hladiny pečeňových enzýmov, žltačka, cholestáza
- priapizmus (pretrvávajúce a bolestivé stoporenie penisu 6 hodín a dlhšie, liečba musí byť ukončená a treba sa obrátiť na lekára)
- bolesť na prsiach, horúčka, slabosť, opuch
- ťažkosti s močením
Neexistujú žiadne dôkazy, že by bol trazodón návykový, napriek tomu sa vyskytli prípady s abstinenčnými príznakmi u pacientov, ktorý vysadili liečbu náhle. Preto treba liečbu vysadiť postupne.
Predávkovanie Trittico (trazodon)
Pokiaľ prišlo k intoxikácii iba trazodonom, fatálne prípady boli popísané iba pri kombinácii trazodonu s inými látkami tlmiacimi centrálny nervový systém. Fatálne môže byť predávkovanie pri kombinácii s alkoholom, barbiturátmi ako fenobarbital či sedatívami ako diazepam. Pri kombinácii s niektorými antidepresívami sa objavil serotonínový syndróm.
Najčastejšie známe reakcie na predávkovanie sa prejavovali ako ospalosť, závrate, nevoľnosť a vracanie. Závažnejšie prípady zahŕňali zlyhávanie dýchania, kardiologické príznaky, zvýšená srdcová frekvencia, nízky krvný tlak, kŕče až kóma.
Príznaky sa môžu objaviť do 24 hodín aj neskôr. Treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
Pýtate sa
Kto môže predpisovať Trittico (trazodon)?
Tieto tablety môže predpisovať psychiater, neurológ a aj všeobecný lekár.
Aké sú formy Trittico (trazodon)?
Tablety s okamžitým uvoľňovaním, ktoré by mali byť užívané po jedle.
V súčasnosti sú u nás dostupné nové galenické formy lieku, ktoré predstavujú tablety s riadeným uvoľňovaním. U takejto formy sa očakáva predĺžené trvanie účinku, udržiavanie rovnomernej hladiny liečiva v krvi a tým aj zníženie nutnej jednorazovej dávky a menší výskyt a intenzita vedľajších účinkov. Treba dodržiavať dávkovanie dané lekárom a ak sa po 2 týždňoch váš stav nezlepšuje či sa objavili nežiaduce účinky, obrátiť sa opäť na lekára.
Ako nájsť správne antidepresívum?
Ľudia môžu reagovať rozlične na to isté antidepresívum. Napríklad na vašu susedku môže pôsobiť lepšie, cíti sa dobre, zatiaľ čo vy nepociťujete žiadnu zmenu v liečbe vašich problémov alebo dokonca máte nežiaduce účinky. Veľmi dôležitú úlohu tu zohráva genetika. Každý máme inú genetickú výbavu a každý sme jedinečný. Okrem genetiky tu zohráva úlohu aj mnoho iných faktorov, niekedy nám krvný rozbor môže veľa napovedať o tom, ako naše telo bude reagovať na daný liek a či bude preň prínosom. Preto nie je dobré dávať na radu suseda Ferka či susedky Anky, pretože to, čo funguje im, nemusí vám a dokonca nemusíte mať ani ten istý problém ako oni i keď sa vám to tak môže zdať.
Pri výbere antidepresíva lekár berie do úvahy vaše príznaky a symptómy, akékoľvek ďalšie zdravotné problémy, ktoré máte, ďalšie lieky, ktoré beriete a čo vám zaberalo v minulosti a čo zasa nie.
Typicky trvá niekoľko týždňov alebo dlhšie, kým antidepresívum začne zaberať a zmiernia sa aj počiatočné vedľajšie (nežiaduce) účinky. Je možné, že bude treba upravovať dávku či dokonca zmeniť antidepresívum, pre tože nebude mať očakávaný účinok. Je to žiaľ úplne bežné, ale treba vydržať, s trpezlivosťou nájsť liečbu, ktorá vám bude vyhovovať.
Vybrané zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/in-depth/ssris/art-20044825
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/trittico-ac-150-656599.html
- https://mediately.co/sk/drugs/NmINwFCO7sLwzYf0eqJNt7lCYyB/trittico-ac-150#packagings
- https://www.drugs.com/trazodone.html
- http://www.solen.sk/pdf/fccaf6a850aab5485ddc5ef695f4eb24.pdf
- http://www.psychiatria-casopis.sk/files/psychiatria/3-4-2012/ppp3-2012-cla1.pdf
Chválim spracovanie článku . Je v ňom všetko potrebné .