Depresia – slovo, ktoré sa v dnešnej dobe skloňuje čoraz častejšie. Depresiami na celom svete trpia stovky miliónov ľudí. Možno tiež poznáte niekoho kto má depresiu a možno ňou trpíte práve vy. Bezdôvodný smútok, pocit úzkosti, vnútorný nepokoj, pocit prázdnoty vo vnútri,… depresia má mnoho podôb. Okrem psychických prejavov sa môžu u vás objaviť aj fyzické prejavy depresie.
Depresia – depresia môže aj bolieť
Obsah článku
Depresia je psychosomatické ochorenie, stav klasifikovaný ako porucha nálady. Občas máme mizernú náladu všetci, sme smutní, nešťastní, unavení, vyčerpaní, bez energie. Všetko sú to stavy, ktoré do nášho života patria. Negatívne pocity a emócie sú pre ľudí normálne, hlavne ak život privedie do cesty niečo čo v nás vyvolá smútok. Rozdiel medzi emóciami a depresiou je v tom, že emócie časom vyprchajú a my sa vrátime do normálu. Depresia trvá dlhú dobu a postupne sa rozvíja. Prejavy depresie postupne obmedzujú náš pohľad na svet, naše bežné, každodenné aktivity.
Pri depresii negatívne emócie prevládajú dlhú dobu (viac ako 2 týždne). Vyčerpanosť a únava sú normálne ak máte za sebou náročný deň v práci. Ak ste ale nič fyzicky namáhavé nerobili a aj tak ste bez energie dlhšiu dobu depresia môže byť jedným z dôvodov prečo sa tak cítite.
Prejavy depresie
Táto porucha sa prejavuje psychicky, ale aj fyzicky. Rôzne špecifické okolnosti môžu vyvolať rôzne druhy depresie. Určiť o aký typ ochorenia ide pomôžu lekárom práve špecifické príznaky depresie. Majú spoločné znaky, ale v niektorých sa navzájom líšia. Napr. sezónna depresia sa objaví len v jesennom a zimnom období, kedy je málo slnečného svetla. Popôrodnou depresiou zas môžete trpieť len po pôrode.
Depresia je porucha nálady, súvisí s psychickými poruchami, ale neprejavuje sa len smutnou náladou, podráždenosťou, výbuchmi hnevu, myšlienkami na samovraždu,… jej príznaky sú aj fyzické. Práve fyzické prejavy depresie nás môžu upozorniť na toto ochorenie. Nepodceňujte signály svojho tela, počúvajte čo vám hovorí.
Fyzické prejavy depresie sa môžu objaviť v rôznom období ochorenia. Môžu prísť zároveň s depresiou, môžu sa objaviť neskôr, keď už je depresia rozvinutá, ale pokojne vás môžu na to, že máte depresiu upozorniť. Stratou elánu a životnej energie môžete začať trpieť po narodení dieťaťa. Môže to byť vyčerpanosť, alebo únava (od neustálej starostlivosti a dozerania na dieťa), ale ak aj napriek odpočinku pretrváva môže ísť o depresiu, ktorú si vy napriek kope starostí nemusíte uvedomiť.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Fyzické prejavy depresie
Spánok
- Insomnia, alebo hypersomnia – ospalosť, alebo naopak nedostatok spánku. V tomto prípade hrá úlohu serotonín a melatonín – hormóny dňa a noci. Serotonín nás drží bdelých, udržiava dobrú náladu, … Melatonín sa produkuje v mozgu v noci, počas tmy. Riadi cirkadiánne hodiny v tele, vyvoláva ospalosť, je zodpovedný za udržanie telesnej teploty tela počas spánku. Len vďaka nemu sa môžeme pokojne a dobre vyspať. Keď je produkcia týchto hormónov narušená dochádza k poruchám spánku. Nedostatok serotonínu môže spôsobiť únavu cez deň a nedostatok melatonínu v noci zas spôsobí nespavosť, alebo je príčinou menej kvalitného spánku.
Únava, vyčerpanosť
- Únava, strata vitality, energie – ak sa únava a vyčerpanosť prejavujú každodenne a dlhšiu dobu (bez vynaloženej značnej fyzickej námahy) ide o jeden z fyzických príznakov depresie. Môže byť zapríčinená nedostatkom spánku a viesť k ospalosti cez deň. Únava spôsobená depresiou vedie k problémom s koncentráciou a sústredením, k apatii, podráždenosti a mrzutosti. Aj napriek dostatočnému a kvalitnému spánku sa vám ráno nechce do práce, nedokážete sa nakopnúť a vstať z postele, lebo sa cítite vyčerpaní a bez energie máte asi depresiu.
- Depresia ale nie je jediný dôvod, prečo sa takto cítite. Môže byť za tým vírus, infekcia, alebo iné fyzické ochorenie. Pre stanovenie depresie ako diagnózy únava rozhodne nestačí.
Bolesť chrbta, svalov, zápal
- Bolesti chrbta, svalov, celého tela – pokiaľ nemajú tieto bolesti reálny dôvod (zdravotné problémy s chrbticou, zlé držanie tela, úder, choroba) a ide o tzv nevysvetliteľné bolesti môžu byť spôsobené depresiou. Tieto bolesti môžu viesť až k chronickým stavom. Organizmus takto dáva najavo, že niečo v ňom nie je v poriadku a týka sa to emocionálnych problémov.
- Akýkoľvek zápal v tele (aj z chronickej bolesti chrbtice) môže spôsobiť depresiu. Najnovšie štúdie a výskumy dokazujú, že zápal a depresie majú niečo spoločné. Zápal vplýva na neurotransmitéry (prenášače vzruchov), znižuje tvorbu serotonínu, dopamínu a ďalších látok v mozgu a môže tak spôsobovať depresiu. Tieto štúdie sú zatiaľ stále v štádiu výskumu, ale prinášajú mnoho nových poznatkov.
- Pri depresiách ľudia tiež trpia zníženým prahom bolesti. Všetko bolí viac.
Bolesti hlavy
- Takmer každodennú bolesť hlavy veľa krát pripisujeme všetkému možnému, len nie depresii – zlé vzťahy na pracovisku, zmena počasia, nedostatok spánku, stres,… Nepodceňujte tieto bolesti. Depresia môže byť ich príčinou. Stále bolesti hlavy, ktoré stále potláčate voľnopredajnými liekmi môžu byť príznakom veľkej depresívnej poruchy a môžu prerásť do chronického stavu. Ak cítite v hlave napätie, pulzujúcu bolesť hlavne v prednej časti (na čele) môže ísť o príznak depresie.
Zhoršenie videnia
- V závislosti od veľkosti depresie sa znižuje schopnosť vnímať rozdiely medzi čiernou a bielou. Čím väčšia je depresia tým je horšie vnímanie kontrastu medzi čiernou a bielou. Ak človek trpiaci depresiou povie, že vidí svet v šedých, modrých, či tmavých farbách je to pravda, on ho tak naozaj vidí.
Bolesti žalúdka, problémy s trávením
- Zhoršujúce sa bolesť žalúdka pri strese môže byť znakom depresie. Podľa výskumov kŕče, nevoľnosť a nadúvanie sú príznakmi zlého duševného zdravia. Depresia môže spôsobiť, alebo byť výsledkom zápalu tráviaceho systému. Dobré baktérie v žalúdku nám pomáhajú s trávením. Ak ich počet klesne na úkor nezdravých baktérií navonok sa to môže prejaviť depresiou.
- Nadmerná úzkosť, stres a smútok môžu spôsobiť problémy s trávením a vyprázdňovaním, narušiť rovnováhu baktérií, spôsobiť zápal a následne vplývať na neurotransmitéry v mozgu.
Iné prejavy pocitov
- Pri depresii sú pocity ako hnev, smútok, hanba, úzkosť klasické, cíti ich každý pacient takmer neustále. Depresia môže spôsobiť, že miesto týchto pocitov cítite fyzickú bolesť, alebo prepadáte záchvatom nevysvetliteľného plaču.
Alkohol, drogy
- Medzi prejavy depresie patria aj závislosti na alkohole, nikotíne a iných návykových látkach, čo môže viesť k poškodeniu zdravia a vytvorení závislosti.
Pracovné a vzťahové problémy
- Pod vplyvom psychických problémov (depresia, úzkosť) dochádza k zníženiu libida – chuti na sex. Neschopnosť sústrediť sa, strata koncentrácie , problémy s pamäťou a ťažkosti s rozhodovaním narobia značné problémy v pracovnej oblasti.
Obezita, strata hmotnosti
- Depresie môžu viesť k nárastu, alebo strate hmotnosti. Málo, zle vyváženej stravy, sedavý spôsob života pri depresii, malý, takmer žiadny záujem o fyzické aktivity môže viesť k zmene hmotnosti. Až 45% ľudí trpiacich depresiou má obezitu. Platí to ale aj opačne. Ľudia, ktorí majú obezitu sú náchylnejší na depresie.
Ak dlhšiu dobu trpíte niektorým z týchto fyzických príznakov a aj napriek liečbe sa nedarí váš stav zlepšiť príčinou môže byť depresia. Neprejavuje sa len psychicky a emočne, ale aj fyzicky. Požiadajte svojho lekára o vyšetrenie na depresiu, či úzkosť, on vás už nakontaktuje na odborníkov, ktorí vám s tým budú vedieť najlepšie pomôcť. Nepodceňujte prejavy depresie a nedovoľte tomuto ochoreniu aby sa u vás rozvinulo v celej miere.
Otázky
Aké sú prejavy depresie?
Fyzické prejavy depresie patria medzi tie najnepríjemnejšie, ktoré človek reálne pociťuje. Niektoré príznaky patria k menej ,,bolestivým“, iné zasa k tým nepríjemnejším. Tak či onak, ak spozorujete na svojom tele únavu či vyčerpanie, problémy so spánkom, čiže hypersomniu, bolesti chrbta, svalov, zápaly, problémy so žalúdkom a trávením, zhoršené videnie, prípadne obezitu či stratu hmotnosti, odporúčame navštíviť lekára. Váš ošetrujúci lekár už nasadí adekvátnu liečbu, najmä vhodnými antidepresívami a inými liekmi potláčajúcimi fyzické príznaky depresívnych stavov.
Dajú sa liečiť?
Áno, fyzické i psychické príznaky depresie je možné liečiť. Ide o to, že depresia sa prejavuje svojimi fyzickými aj psychickými príznakmi. Je dôležité preto začať liečiť oba druhy týchto príznakov. Fyzické nepríjemnosti a bolesti, ktoré už patria k depresii, a ich liečba však z dlhodobého hľadiska nič neriešia. Je nutné začať riešiť hlavne psychické problémy, a teda duševné príznaky depresie. Na fyzické príznaky depresie vo väčšine prípadov Váš ošetrujúci lekár odporučí rozličné lieky určené na bolesť a zápaly.
Vybrané zdroje:
- https://www.slovenskypacient.sk/prejavy-depresie-pomoc-alkohol-lieky/
- https://www.healthline.com/health/depression/facts-statistics-infographic#8
- https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/the-quirky-brain-how-depression-may-alter-visual-perception
- http://www.psychiatrictimes.com/special-reports/five-things-know-about-inflammation-and-depression