Bulímia nervosa je závažná a život ohrozujúca psychiatrická choroba. Toto ochorenie sa najčastejšie objavuje medzi mladou populáciou. Predpokladá sa, že bulímia postihuje 1 až takmer 5% ľudí na svete. Tento predpoklad sa len odhaduje, nakoľko bulímia sa tak isto ako iné poruchy príjmu potravy zatajujú. Toto ochorenie častejšie postihuje ženy než mužov (v pomere 9:1) Ľudia, ktorý týmto ochorením trpia svoj zdravotný stav taja pred rodinou aj priateľmi.
Poruchy príjmu potravy verzus bulímia
Obsah článku
Medzi bulímiou a poruchou príjmu potravy je podľa medicalnewstoday.com rozdiel. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí tak vyzerať. Ľudia trpiaci poruchou príjmu potravy cítia potrebu jesť veľa aj keď necítia hlad a sú najedení. Priemerná konzumácia jedla v prepočte na kalórie sa pohybuje od 1 500 až po 3 000 kalórií. Ľudia s poruchou príjmu potravy si počas záchvatu doprajú 10 až 20 tisíc kalórií v krátkom čase. Tento „záchvat prejedania sa“ môže trvať niekoľko hodín až jeden deň. Počas tohto stavu pacient má pocit, že nemá kontrolu nad stravovaním, nedokáže sa zastaviť a prestať jesť.
Následkom tohto prejedania je obezita, cukrovka, vysoký tlak, cholesterol, choroby žlčníka, srdca,…
Bulímia je tiež porucha príjmu potravy, pri ktorej pacient po príjme veľkého množstva kalórií začne mať pocit viny a snaží sa to čo zjedol dostať von z tela. Vracaním, užívaním preháňadiel , prípadne nadmerným cvičením či prísnou hladovkou. Všetky kalórie, ktoré počas záchvatu prijal chce dať preč.
Čo je bulímia
Počas záchvatu prejedania sa môže pacient prijať 3 až 7 tisíc kalórií. Pri bulímii je dĺžka tohto záchvatu zvyčajne 2 hodiny, ale môže trvať aj dlhšie. Počas tohto času osoba skonzumuje jedlo tak rýchlo, že ho nestihne ani ochutnať, je veľmi ťažké zastaviť ju a ani ona sama nemá kontrolu nad svojim správaním. Záchvat začína chuťou na sladké – čokoláda, zmrzlina, čokoládové tyčinky, cukríky, chipsy,… keď sa minú zásoby sladkého prídu na rad aj pomerne zdravé jedlá – orechy, syry, pečivo, cestoviny. Nakoniec pacient skonzumuje „všetko čo vidí“.
Po záchvate sa dostaví pocit viny, zahanbenia, ľútosti, znechutenia, dostaví sa pocit nešťastia a výčitky. Osoba sa cíti neatraktívna, nafúknutá a začne mať veľký strach z toho, že priberie na hmotnosti. Tieto obavy ju vedú k ďalším krokom. V snahe nepribrať a zbaviť sa pocitu viny začne vracať, užívať diuretiká (močopudné – odvodňovacie lieky) a preháňadlá. Začne nadmerne cvičiť, a (alebo) držať prísne diéty. Po záchvate si osoby stanovia ciele, ktoré nie je možné splniť. Keď zistia, že sa im ich nedarí dodržať dôjde k ďalšiemu záchvatu a príjmu nadmerného množstva stravy (kalórií) za krátky čas…. a celý proces sa opakuje stále dokola.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Bulímia je kolotoč, z ktorého sa dostať nie je jednoduché. Aj keď sa toto ochorenie týka príjmu potravy ide o psychologické ochorenie. Navonok zdravý človek môže mať vážne zdravotné problémy.
Podľa spôsobu ako sa snažia pacienti dostať prijaté kalórie z tela preč rozdeľujeme bulímiu do dvoch foriem:
Purgatívna forma – po záchvate prejedania ide pacient vracať, užíva nadmerné množstvo liekov na preháňanie a odvodnenie. Snaží sa jedla zbaviť mechanicky.
Nepurgatívna forma – po záchvate si pacient sám stanoví prísnu diétu (hladovku) a začne niekoľko hodín cvičiť. V snahe spáliť kalórie ktoré prijal si stanový prísny denný režim.
Príčiny vzniku bulímie.
Príčinou rozvoja bulímie, ale aj poruchy príjmu potravy bývajú často spojené s abnormálnym postojom k jedlu, alebo k vlastnej postave (hmotnosti). Za počiatkom bulímie môžu stáť emocionálne problémy v kombinácii s genetickým, psychologickým, sociálnym, alebo behaviorálnym faktorom.
Ľudia trpiaci bulímiou trpia zároveň aj stresom, depresiami, úzkosťou, posttraumatickou stresovou poruchou, obsedantno – kompulzívnou poruchou, atď.
Presná príčina prepuknutia bulímie nie je známa. Stojí za ňou viacero faktorov, ktoré ju môžu spustiť. Vplyv okolia, prezentácia štíhlych modeliek, vrcholový športovci,… aj toto môže spustiť poruchy príjmu potravy.
Príznaky bulímie
Osoba, ktorá trpí bulímiou môže mať primeranú hmotnosť k svojej výške, dokonca môže byť aj mierne vyššia. Spozorovať, že s ňou niečo nie je v poriadku je ťažké, nakoľko sa pacient snaží všetko tajiť. Ak patríte medzi všímavých ľudí, nebude pre vás ťažké spoznať príznaky bulímie.
- Pacient je posadnutý jedlom
- Minie značnú finančnú čiastku na nákup jedla
- Skrýva a hromadí jedlo
- Stále sa sťažuje na nadváhu
- Hneď po jedle ide do kúpeľne
- Príliš cvičí
Medzi ďalšie príznaky, ktoré si môžete všimnúť patrí
- Dehydratácia (z častého vracania, preháňania a užívania diuretík)
- Zmena telesnej hmotnosti
- Problémy s kyselinou žalúdočnou (pálenie záhy)
- Zápal hrdla – takmer chronicky (z častého vracania), čo má za následok poškodenie žliaz a následný opuch tváre
- Nepravidelná menštruácia
Diagnostika a liečba
Ako náhle nadobudnete podozrenie, že trpíte bulímiou vyhľadajte svojho lekára. Ak si svoje ochorenie neuvedomujete dajte na rady svojej rodiny a priateľov, netajte svoje problémy so stravovaním a zverte sa do rúk odborníkov. Medzi prvé vyšetrenia patrí rozhovor s lekárom, ktorý potrebuje získať čo najpodrobnejšiu anamnézu. Následne prejde k fyzikálnemu vyšetreniu a rozborom krvi a moču. Röntgen, sono, CT vyšetrenia nasledujú hneď potom, aby sa zistilo či a ako je váš organizmus poškodený a nakoniec vás lekár odporučí k psychiatrovi. Ten vám pomôže zistiť príčinu vzniku vášho problému a pomôže vám zbaviť sa bulímie.
Zo začiatku sa vám môže zdať, že problém s príjmom potravy zvládnete. Časom sa ale z kolotoča hladovky, zvracania, pocitu viny a prejedania stane zvyk a zbaviť sa ho bude čím ďalej tým náročnejšie a ťažšie. Liečba je navrhnutá pre každého pacienta osobne. Žiadna univerzálna neexistuje. V závislosti od toho čo bulímiu u vás spôsobilo, čo ju spustilo sa navrhne liečba.
Spôsoby liečby
- Behaviorálna a kongnitívna terapia – účelom tejto terapie je zmeniť pohľad pacienta na jeho hmotnosť, postavu, stravovanie. Ďalším účelom je zistiť čo v pacientovi spúšťa chuť na prejedanie sa (stres, depresia,..)
- Denník – pacient si môže viesť denník, kde si bude zapisovať čo prežil, čo zjedol, ako sa cíti. Vďaka tomu získa pacient prehľad o spúšťacích podnetoch bulímie a naučí sa im vyhýbať, alebo ich zvládnuť inak než záchvatom prejedania sa.
- Rodinná terapia – táto terapia sa doporučuje neplnoletým pacientom. Bulímiou trpia najčastejšie dospievajúce deti, na ktoré je vyvíjaný nátlak zo strany rodičov, školy ( dobré známky v škole, dobré výsledky v športe,…), priateľov a médií. Aj nevinná poznámka o hmotnosti môže v teenagerovi spustiť začiatok bulímie.
- Antidepresíva – ak je za vašim problémom depresia, stres,.. môže vám lekár nasadiť antidepresíva.
Bulímiou najčastejšie trpia dospievajúci ľudia, hlavne dievčatá. Môže začať nevinne, snahou zhodiť pár kíl, nevhodnými poznámkami okolia na výzor, vzhľad a vplyvom okolia (depresie, stres, tlak okolia). Aj keď je toto ochorenie problémom poruchou príjmu potravy ide o ochorenie mysle. Následky, ktoré bulímia nechá na organizme môžu viesť k vážnym zdravotným fyzickým aj psychickým problémom – problémy s obličkami, kardiovaskulárnym systémom, zápal pažeráka, žalúdočné vredy, pocity úzkosti, depresie,… Až takmer 4% ľudí trpiacich bulímiou umiera predčasne. Na rozdiel od anorexie si ľudia s bulímiou svoj problém plne uvedomujú. Preto po záchvate prejedania u nich prevládne pocit viny a snažia sa skonzumovaného jedla zbaviť (najčastejšie zvracaním)
Bulímia a prejedanie sa
Každému z nás sa stane, že občas zje viac než by mal. Pokiaľ sa ale z toho nestáva pravidelnosť je to v poriadku. Ak sa prejedáte počas vianočných sviatkov, ak si doprajete viac kalórií pri nejakých oslavách bulímiou netrpíte. O tej sa dá hovoriť až keď sa vaše záchvaty jedenia opakujú a vy si uvedomujete, že to nie je normálne. Počas záchvatu sa sami nezastavíte, nedokážete ovládnuť potrebu jesť, ale po záchvate si ho plne uvedomíte a začnete sa za to hanbiť. Po čase je váš pocit viny väčší a väčší a pacient si jedlo začína schovávať, alebo začne jedávať sám. V snahe zhodiť to čo nabral sa začína kolotoč príjmu potravy a snaha zbaviť sa získaných kalórií.
Experimentálna liečba bulímie
Predpokladá sa, že bulímia je spojená so sebakontrolou a pocitom odmeňovania. Počas depresie, zlej nálady sa spúšťa záchvat prejedania sa. Človek s bulímiou cíti potrebu odmeniť sa jedlom, stráca nad sebou kontrolu a preje sa. V prednej časti mozgu sa nachádzajú centrá, ktoré sa na sebakontrole a pocite odmeňovania podieľajú. Stimulácia tejto časti mozgu jednosmerným elektrickým prúdom dokáže znížiť chuť do jedla a výrazne obmedziť výskyt záchvatov prejedania sa. Zároveň udrží sebakontrolu na optimálnej úrovni.
Bulímia je ochorenie, ktorého liečba trvá veľmi dlho ( aj niekoľko rokov). Kedykoľvek môže pacient do kolotoča jedenia a zvracania padnúť znova. Ak sa vám zdá, že bulímiou trpíte aj vy, neváhajte a vyhľadajte pomoc kým nie je neskoro. Čím neskôr s liečbou začnete tým dlhšie bude trvať. Vyhľadať pomoc nie je hanba.
Otázky
Čo je bulímia?
Bulímia predstavuje veľmi závažnú chorobu psychického charakteru. Bulímia predstavuje kolotoč, v ktorom osoba skonzumuje veľké množstvo potravy a následne zo strachu z pribratia začína vracať. V takýchto prípadoch osoba neváha požiť ani rozličné preháňadlá. Viac informácií sa dozviete pod nadpismi ,,Poruchy príjmu potravy verzus bulímia“ a ,,Čo je bulímia“.
Ako začať alebo ako sa vyzvracať?
Ak vás zaujíma odpoveď na túto otázku, je to už jeden zo signálov bulímie. V takomto prípade by ste mali vyhľadať lekársku pomoc, nakoľko sa jedná o ochorenie psychického charakteru.
Ako liečiť bulímiu?
Dôležité je povedať, že v prípade bulímie vám lekár nastaví liečbu podľa intenzity tohto ochorenia, ktoré je u vás prítomné. Existuje viac spôsobov liečby, ako príklad môžeme uviesť behaviorálnu a kognitívnu terapiu či rodinnú terapiu. Ak vás zaujíma viac informácií, prečítajte si riadky pod nadpisom ,,Diagnostika a liečba“ a ,,Experimentálna liečba bulímie“.
Ako pomôcť pri bulímii?
Pri bulímii je dôležité ihneď začať liečbu, nakoľko čím neskôr jedinec s liečbou začne, tým dlhšie sa budú prejavovať príznaky tejto choroby. Ak máte vo svojom okolí človeka, ktorý trpí príznakmi bulímie, zaveďte ho určite k lekárovi.
Vybrané zdroje: