Depresia je vážne mentálne ochorenie, ktoré môže spôsobovať ťažkosti a trápenie nie len vám, ale v konečnom dôsledku aj vašim blízkym. Neraz sa stáva, že vyústi až do pokusu o samovraždu. Existuje viacero typov depresie a tak isto sa depresia líši aj v závažnosti jej prejavov a vplyvu na život konkrétneho človeka. Liečba depresie si preto vyžaduje individuálny prístup, pretože, čo platí na jedného, nemusí na druhého a opačne.
Depresia však je liečiteľná, dôležité je, aby človek vyhľadal adekvátnu pomoc. Na základe presného stanovenia diagnózy je možné aplikovať kvalitnú, bezpečnú a efektívnu liečbu. Aké sú teda možnosti liečby a je možná liečba depresie bez liekov?
Liečba depresie šitá na mieru?
Obsah článku
Depresia je teda skutočný chorobný stav a ako už bolo spomenuté, na to, aby sme mohli hovoriť o depresii, treba najskôr potvrdiť diagnózu. Preto je potrebné vyhľadať pomoc odborníka, najlepšie psychiatra, prípadne psychológa. Môžete sa najskôr poradiť aj s vaším odborným lekárom, ktorý vám návštevu špecialistu môže odporučiť.
Príčiny môžu byť rôzne. Iba tí, čo skutočnú depresiu naozaj zažili, vedia, ako diametrálne je odlišná od obyčajných pocitov smútku či melanchólie, ktoré občas každý z nás pociťuje. Nie vždy depresívne príznaky znamenajú depresiu, a práve preto je treba vyhľadať odborníka, ktorý rozhodne o najlepšom spôsobe liečby. Nie každá depresia sa lieči rovnako! Nie je vhodné zháňať si lieky od susedov a známych a skúšať liečiť sa sám.
Ak si myslíte, že máte depresiu, môžete sa najskôr obrátiť na blízkeho človeka, ktorému veríte a zdôveriť sa mu s vaším problémom. Môže si vás vypočuť a povedať vám svoj názor, požiadať o pomoc predsa nie je žiadna hanba. Avšak ak ide o ozajstnú depresiu, pomoc odborníka býva nevyhnutná hlavne pri stredne ťažkej a ťažkej forme depresie. Liečba depresie môže byť realizovaná viacerými spôsobmi, neexistuje však univerzálna terapia, ktorá by platila pre všetkých.
U ľahších foriem depresie môže byť vhodná iba psychoterapia. Stredne ťažké formy depresie by už mali byť liečené antidepresívami v kombinácii s psychoterapiou. Liečba ťažkej depresie si jednoznačne vyžaduje psychiatra a často aj hospitalizáciu. V tomto prípade sú jednoznačnou voľbou antidepresívne lieky. V prípade, že pacient na lieky nereaguje, môže sa pristúpiť aj k elektrokonvulzívnej liečbe alebo jednou z možností je aj hypnóza.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Liečba depresie vzhľadom na jej závažnosť:
- Psychoterapia a zmena životného štýlu
- Antidepresíva a psychoterapia
- Antidepresíva, elektrokonvulzívna liečba
Psychoterapia a zmena životného štýlu
Depresia je ochorenie, za ktorým môže stáť množstvo príčin, pričom ide o kombináciu viacerých. Psychoterapia je navrhnutá tak, aby pomáhala ľuďom identifikovať problém a efektívne sa s ním vysporiadať. Môže byť využitá ako samotná liečebná metóda alebo v kombinácii napríklad s farmakoterapiou. Realizovať ju môže psychológ i psychiater. Je odporúčaná hlavne pre ľudí s ľahšou formou depresie, neodporúča sa pri ťažkých formách, nakoľko je vtedy aj kontakt s pacientom sťažený a vnímanie jeho sveta zahmlené.
Môže byť zameraná na:
- identifikáciu životných problémov, ktoré prispievajú k vzniku depresie u daného jedinca či depresiu zhoršujú
- identifikáciu negatívneho myslenia, ktoré prispieva k depresii a s depresiou spojených pocitov ako pocity bezmocnosti, beznádeje a pod.
- rozvíjanie schopností, ako sa lepšie vysporiadavať so stresom a riešením problémov
- preskúmanie vzťahov a skúseností jedinca pre zlepšenie medziľudských vzťahov
- vytvorenie realistických životných cieľov a zvýšenie záujmu o starostlivosť o samého seba
- prinavrátenie spokojnosti a pocitu kontroly nad svojím životom
- pochopenie bolestivých skúseností z minulosti
Dva základné typy psychoterapie sú kognitívna behaviorálna terapia a interpersonálna terapia:
Kognitívna behaviorálna terapia
Veľmi často využívaná pri mnohých psychických ochoreniach. Pokúša sa pomôcť pacientovi odhaliť nezdravé a negatívne myšlienky a presvedčenia a zmeniť tento spôsob myslenia. Častokrát majú títo ľudia za úlohu zapisovať alebo nahrávať tieto negatívne myšlienky, aby ich mohli s terapeutom rozobrať. Cieľom je, aby pacient porozumel svojím problémom, aby sa stal sebavedomejším a sebestačnejším v kritických situáciách a vedel ich zvládnuť.
Interpersonálna terapia
Tá sa skôr zameriava na medziľudské vzťahy pacienta, identifikáciu problémov v tejto oblasti a zlepšenie interpersonálnych zručností. Cieľom je odhaliť negatívne sociálne návyky ako sú izolácia či agresivita a rozvinúť stratégie pre zlepšenie interakcie s ľuďmi.
Individuálna alebo skupinová terapia?
Psychoterapia môže byť realizovaná individuálne, kedy sa o svoje pocity delíte iba so svojím terapeutom. Výhodou môže byť, že si tak budujete bližší vzťah a možno sa budete cítiť lepšie a pohodlnejšie, ak citlivé informácie o vašich problémoch budete zdieľať iba s jednou osobou. Tiež bude vlastne všetka pozornosť počas sedenia venovaná iba vám.
Výhody skupinovej terapie by mohli spočívať hlavne v možnosti vypočuť si ľudí prechádzajúcich si podobnou situáciou a zažívajúcich podobné pocity. Môže tak napomôcť uvedomeniu si, že v tom nie ste sami a tak isto samotní členovia skupinovej psychoterapie vám môžu dať rady, ako sa s tým vysporiadať z ich vlastnej skúsenosti.
Dôležité je uvedomiť si, že hlavne zo začiatku nemusí byť vôbec ľahké hovoriť o svojich problémoch a pocitoch. Mnoho ľudí sa za ne hanbí alebo si myslia, že to aj tak nikto nepochopí a len to veci zhorší. Ale práve rozprávanie sa o tom, analyzovanie s vaším terapeutom vám môže pomôcť postupne to prekonať, porozumieť tomu, čo prežívate, resp. ste prežívali a nájsť riešenie. Je to dlhodobá terapia, takže nečakajte, že po pár sedeniach bude všetko ako zázrakom lepšie. Ak však máte pocit, že váš terapeut vám nerozumie, tlačí na vás alebo sa cítite v jeho prítomnosti nepríjemne, nebojte sa zmeniť ho či preskúmať iné formy terapie.
Zmena životného štýlu
Práve nejaká zmena vo vašom živote je možno práve to, čo potrebujete. Môže ísť zmenu v oblasti jedálnička, trávenia voľného času, socializácie s priateľmi či redukcia stresových aktivít. Veľmi dôležitú úlohu zohráva pravidelný pohyb. Je to skvelý nástroj pri liečbe depresie, nakoľko pri cvičení sa vylučuje serotonín, endorfíny, adrenalín, všetko látky, ktoré prispievajú k tomu, že sa cítime dobre a nabudení. Tak isto môže viesť k zníženiu hmotnosti či spevneniu tela a prispieť tak k zvýšeniu sebavedomia. Netreba však zabúdať aj na kvalitný relax a spánok. Pri nedostatku spánku sa depresívne prejavy môžu iba zhoršiť, dokonca spánkový deficit môže byť jednou z príčin depresie.
Tiež môžete skúsiť nejaké výživové doplnky, vitamíny, napr. zo skupiny B, ktoré majú pozitívny vplyv na mozog a náladu či magnézium, ktorý výborne pôsobí proti stresu a kŕčom. Môžete skúsiť aj bylinky napr. medovka lekárska, ženšen či ľubovník bodkovaný. Pri tom poslednom pozor, pretože hrozia liekové interakcie a nežiaduce účinky napr. s niektorými antidepresívami či hormonálnou antikoncepciou. Treba si ale uvedomiť, že toto všetko je len liečba podporná a depresia nie je to isté, čo zlá nálada. Je to naozaj ochorenie, ktoré si vyžaduje pomoc odborníka.
Antidepresíva
Ľudia často antidepresíva nechcú užívať. Boja sa nežiaducich účinkov, nechcú do seba pchať chémiu alebo majú strach, že po vysadení liekov sa im ich stav vráti alebo dokonca ešte zhorší. Dnes je však na trhu široká paleta antidepresív a lekár má možnosť vybrať pre pacienta tie najvhodnejšie vzhľadom na jeho vek, stav i pridružené ťažkosti a ochorenia.
Veľkou chybou je, ak pacienti svoju liečbu prerušujú sami po prvom vymiznutí príznakov. Liečba by sa mala užívať ešte aspoň pol roka od ich vymiznutia, aby sa predišlo opätovnému návratu ochorenia a tiež hrozia príznaky z rýchleho vysadenia, tzv. rebound fenomén, ktoré sú veľmi nepríjemné. Dávku treba znižovať postupne až do úplného vysadenia.
Antidepresíva sú nevyhnutné v najťažších depresívnych fázach a tiež pri stredne ťažkej forme depresie. Treba si však uvedomiť, že liečba depresie pomocou antidepresív iba zmierňuje niektoré symptómy ochorenia, ale nerieši hlavný problém. Preto je dôležitá aj zmena životného štýlu, zmena myslenia, prípadná psychoterapia.
Antidepresíva boli prvýkrát vyvinuté v 50. rokoch 20. storočia a ide o lieky, ktoré sú schopné ovplyvňovať metabolizmus či pôsobenie určitých látok v mozgu, ktoré ovplyvňujú náladu a správanie. Účinok zväčša nastupuje po jednom až troch týždňoch, niekedy ich treba vymeniť či kombinovať na dosiahnutie požadovaného účinku. Jednoducho liečbu treba ušiť na mieru. Je nutný lekársky predpis.
Ako už bolo spomenuté, v súčasnosti už existuje široká škála antidepresív:
- SSRI (selektívne serotonínové reuptake inhibítory)
- SNRI (serotonín a noerepinefrín reuptake inhibítory)
- MAOI (inhibítory monoaminooxidázy)
- tricyklické antidepresíva
SSRI
Patria medzi najčastejšie predpisované antidepresíva novšej generácie. Nová generácia antidepresív má nižšie riziko nežiaducich účinkov. Spôsobujú selektívnu inhibíciu, teda blokádu serotonínovoého reuptake-u zo synaptickej štrbiny, a tak zvyšujú jeho dostupnosť v mozgu. Patria sem antidepresíva obsahujúce fluoxetín, sertralín, escitalopram, paroxetín atď..
Z nežiaducich účinkov sa môžu vyskytnúť sexuálne dysfunkcie, gastrointestinálne ťažkosti ako hnačka či nevoľnosť, sucho v ústach, nespavosť, bolesť hlavy, rozmazané videnie.
SNRI
Tieto blokujú reabsorbciu, teda spätné vstrebávanie serotonínu aj norepinefrínu, čím opäť zvyšujú ich dostupnosť pre mozog. Z účinných látok sem patria venlafaxín, desvenlafaxín, duloxetín, levomilnacipran.
Medzi bežné nežiaduce účinky patria nevoľnosť, sucho v ústach, bolesť, hlavy, nadmerné potenie. Možná je aj únava, zápcha, nespavosť, sexuálne dysfunkcie či strata chuti do jedla.
MAOI
Patria medzi najstaršie antidepresíva. Blokujú enzým monoaminooxidázu, ktorá rozkladá viaceré neurotransmitery vrátane serotonínu a norepinefrínu v mozgu. Hoci môžu byť účinné u niektorých ľudí, nepoužívajú sa často kvôli výskytu nežiaducich účinkov a interakcií s inými liečivami. K vážnym komplikáciám môže prísť pri ich kombinácii s liekmi proti bolesti, liekmi pri nachladnutí a alergii či dokonca s rastlinnými prípravkami.
Môže dôjsť až k vzniku serotonínového syndrómu. Veľký pozor si treba dávať pri kombinácii s inými antidepresívami, liekmi na bolesť hlavy či v kombinácii s ľubovníkom bodkovaným, ktorý sa využíva ako prírodný liek na liečbu depresie.
Tricyklické antidepresíva
Patria medzi antidepresíva staršej generácie. Tak isto blokujú reabsorbciu serotonínu a norepinefrínu, ale iným mechanizmom ako SNRI. Opäť sa často nepoužívajú pre riziko ich vážnych nežiaducich účinkov. Môže ísť o rozmazané videnie, nepravidelná činnosť srdca, svalový tras, zmätenosť u starších ľudí, záchvaty.
Elektrokonvulzívna liečba – liečba depresie elektrošokmi?
V prípade, že nefunguje psychoterapia ani farmakologická liečba, psychiater môže odporučiť stimulačnú liečbu mozgu, napr. elektrokonvulzívnu terapiu. Tá je známa aj pod pojmom ,,elektrošoky“. Terapia spočíva vo vyslaní krátkych impulzov elektrického prúdu pomocou elektród do mozgu, čo spôsobím krátky záchvat, ktorý môže uľaviť od symptómov depresie. Ovplyvňuje uvoľňovanie chemických látok, ktoré prenášajú vzruchy v nervovej sústave aj na tých miestach v mozgu, kam účinky farmakoterapie nedosiahnu. Tak isto zlepšuje prekrvenie a metabolizmus v niektorých oblastiach mozgu.
Zákrok prebieha v krátkodobej anestéze, takže pacient nič necíti ani si z tohto nič nepamätá. Trvá to iba pár minút, pacient je potom prevezený do zobúdzacej miestnosti a cca za hodinu je už schopný normálne fungovať. Pacienti udávajú veľmi rýchlu úľavu od psychických ťažkostí.
Je to naozaj veľmi efektívna metóda v liečbe ťažkých foriem depresie, ale aj iné závažné poruchy, pri ktorých dochádza k ťažkému narušeniu integrity psychických funkcií, prípadne v situáciách, kedy nie je možná farmakologická terapia a duševnú chorobu treba liečiť, pacient má napr. samovražedné sklony alebo ohrozuje svoje okolie. Výhodou je, že táto formy liečby depresie je možná aj v tehotenstve. Napriek tomu má mnoho ľudí voči stále množstvo predsudkov.
Vymažú mi elektrošoky pamäť?
Nie je pravda, že by to vymazalo mozog či zmenilo osobnosť. Samozrejme môžu sa vyskytnúť nejaké nežiaduce účinky, ale tie sú väčšinou veľmi mierne a nejako extrémne pacienta neobmedzujú. Môžu sa vyskytnúť bolesti hlavy, svalové bolesti, zvracanie.
Transkraniálna magnetická stimulácia – liečbe depresie magnetom?
Zatiaľ čo elektrokonvulzívna terapia využíva elektrický prúd, transkraniálna magnetická stimulácia využíva magnetické pole, aby indukovala oveľa menší elektrický prúd v istej časti mozgu bez toho, aby spôsobila záchvat či stratu vedomia.
Magnetické pole je vytvárané indukčnou cievkou, ktorá sa prikladá k hlave nad špecifickou oblasťou mozgovej kôry, ktorú chceme stimulovať alebo naopak inhibovať. Cez pokožku hlavy a cez lebku preniká bezpečne a bezbolestne a následne na povrchu mozgu indukuje zmeny signálu mozgových buniek.
Nie je to však zlatý štandard terapie depresie, používa sa v špecificky indikovaných situáciách. Kontraindikáciou je napr. epilepsia (aj ak sa vyskytla v minulosti) a tiež ak je v hlavne nejaký kovový predmet, napr. po operácii, implantovaný kardiostimulátor, zvýšený intrakraniálny tlak, gravidita, atď. Tak isto to nie je metóda voľby liečby depresie u detí.
Hypnóza
Hypnóza je tiež jednou z možností, ktorá môže pomôcť pri liečbe depresie. Jedná sa hlavne o ľahké a stredne ťažké formy depresie. Dôležité je, aby hypnózu prevádzkoval plne kvalifikovaný terapeut. Treba si uvedomiť, že hypnóza nie je to tabletka, ktorá samočinne a nepozorovane zapôsobí. Je to akási pomôcka, aby človek, ktorý je ponorený v hypnotickom spánku našiel napr. riešenie, ktoré je zastierané tou racionálnou, vedomou zložkou, a tak možno našiel riešenie k niečomu, čo sa doteraz dalo ako neriešiteľné. Tiež sa využíva pri odstraňovaní fóbií a strachu napr. zo zubára, z letu lietadlom a pod. Môže to byť taký bonus k psychoterapii.
Prírodná liečba
Prírodná liečba je vo všetkých možných prípadoch preferovaná. Najmä v počiatočných fázach depresie by ste určite mali radšej uvažovať nad prírodnou alternatívou. Silné antidepresíva obsahujú v mnohých prípadoch dokonca i návykové látky, a to predsa nechcete.
Vo všeobecnosti sa odporúča siahnuť po potravinách s vyšším obsahom tryptofánu. Čo je tryptofán? Ide o prekurzor sérotonínu, a teda významného neurotransmitera. Sérotonín je zodpovedný za to, že je naše telo pokojné a spokojné. Tryptofán je aminokyselina, ktorá je obsiahnutá najmä v strukovinách ako fazuľa či šošovica. V nemalom množstve ho taktiež nájdeme aj v orechoch.
Určite by ste nemali zabúdať ani na rozličné odvary z byliniek. Príkladom môže byť ľubovník bodkovaný, ktorého silu časom určite pocítite. Výskumy dokázali, že práve táto liečivá rastlina má antidepresívny účinok, ktorý pocítia najmä pacienti s miernou až stredne ťažkou depresiou. Ďalšími alternatívami, čo sa týka liečby depresie, môžu byť i rastliny šafran siaty či valeriána lekárska.
Možno ste taktiež netušili, ale antidepresívny účinok, aj keď mierny, vykazuje aj rastlina, ktorá sa využíva už dlhé roky v medicíne východných krajín, a to ženšen.
Okrem teda správnej životosprávy, dostatočného a kvalitného spánku, fyzickej aktivity, obmedzovania alkoholu či nikotínu alebo pravidelného režimu by ste mali myslieť aj na vyššie zmienené rastliny, či už vo forme odvarov alebo výživových doplnkov. Pre zaujímavosť, už od nepamäti sa používa na liečbu depresívnych príznakov aj akupunktúra.
Časté otázky
Ako liečiť depresiu?
Najčastejším spôsobom ako sa dá dosiahnuť redukcia príznakov depresie, je liečba pomocou antdepresív. Alternatívnymi spôsobmi liečby sú taktiež rozličné formy psychoterapie, čiže rozhovory so psychiatrom. Ak depresia nedosahuje veľkú intenzitu, vtedy je vhodné siahnuť skôr po prírodných alternatívach liečby.
Ako dlho trvá liečba depresie?
Jednotná dĺžka liečby sa nedá stanoviť, keďže u každého je to individuálne. Vo väčšine prípadov sa budú znižovať príznaky depresie postupne. Minimálna dĺžka liečby antidepresívami je 6-9 mesiacov pričom ich efekt sa začne prejavovať až v období medzi 3. až 4. týždňom liečby.
Aká je prírodná alternatíva?
Samozrejme existujú aj prírodné alternatívy liečby depresie. Jedná sa najmä o produkty rastlinného pôvodu, ako sú napríklad rozličné bylinné čaje či potraviny bohaté na tryptofán. Pre viac informácií si prečítajte úryvok pod nadpisom ,,Prírodná liečba“.
Pomôžu na liečbu homeopatiká či bylinky?
Homeopatiká síce majú priaznivý vplyv na ľudskú psychiku, no pri probléme depresie nehrajú žiadnu veľkú rolu. Depresia je závažný problém, na ktorý homeopatiká jednoducho nestačia. Na druhej strane, konzumácia byliniek je osvedčenou metódou na zmiernenie príznakov depresie. Ideálnou formou sú napríklad čaje z valeriány lekárskej alebo ľubovníka bodkovaného.
Vybrané zdroje:
- https://www.everydayhealth.com/depression/guide/treatment/
- https://www.helpguide.org/articles/depression/depression-treatment.htm
- https://primar.sme.sk/c/7112044/depresia-nie-je-bezny-smutok-treba-ju-liecit.html
- https://stromzdravia.sk/depresia/liecba-depresie-zakladne-fakty/
- https://www.webmd.com/depression/guide/what-happens-depression-treatment#1
- https://www.everydayhealth.com/depression/guide/medications/
- https://www.healthline.com/health/depression/recognizing-symptoms
- http://www.psychiatry.sk/informacie-pre-pacientov