Posledná aktuálizácia prebehla 4. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Benzodiazepíny sú pomerne známa skupina liečiv, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri liečbe úzkostných a panických porúch, depresie spojenej s úzkosťou a dokonca pomáha aj pri problémoch so spánkom. Možno známejšie vám budú názvy samotných liečiv ako je Neurol, Lexaurin alebo Xanax. Avšak s benzodiazepínmi by sa malo narábať veľmi opatrne, pretože dlhodobé a pravidelné úžívanie vyšších dávok môže spôsobiť rozvoj závislosti, čo je aj hlavný problém tejto skupiny liečiv.
V tomto článku sa dozviete: Akí sú najznámejší predstavitelia tejto skupiny? Aké riziká sa spájajú s užívaním benzodiazepínov? Kedy sa zvyčajne používajú? Ak Vás táto téma zaujala, pokračujte na samotný článok.
Čo sú benzodiazepíny?
Benzodiazepíny sú skupina liečiv, ktoré radíme medzi tzv. psychofarmaká, čo sú lieky, ktoré ovplyvňujú mozgové funkcie a vedú ku zmenám nálady, vnímania, vedomia, atď. Okrem benzodiazepínov do tejto skupiny patria napríklad aj anestetiká alebo analgetiká (lieky na tlmenie bolesti).
Sú to vysoko účinné látky s anxiolytickým (proti-uzkostným), sedatívnym, antikonvulzívnym (proti-kŕčovým), myorelaxačným (svalstvo uvoľňujúcim), hypnotickým (spánok navodzujúcim) účinkom. Takisto môžu vyvolať aj amnéziu.
Hlavným problémom benzodiazepínov je to, že na ne pomerne jednoducho vzniká závislosť, s ktorou následne súvisí riziko vzniku abstinenčného syndrómu. Preto nie je odporúčané ich dlhodobé užívanie (nie viac ako 3-4 týždne). Takisto riziko predstavuje aj predávkovanie, ktoré vedie ku útlmu dýchacieho centra a až ku smrti jedinca.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
U niektorých ľudí môže vzniknúť tzv. paradoxná reakcia – namiesto utlmenia príznakov úzkosti ju naopak podnietia až vyvolajú panický záchvat a agitovanosť.
Načo sa používajú?
Benzodiazepíny majú pomerne široké uplatnenie vďaka svojim rôznym účinkom. Medzi najčastejšie indikácie však patria:
- úzkostné poruchy a fóbie, zmiešaná úzkostne – depresívna porucha
- psychická reakcia na stres
- náhly záchvat úzkosti a nepokoja – napríklad pri schizofrenickom záchvate, mánii, pri niektorých telesných ochoreniach
- v rámci odvykacej terapie pri alkoholovej a drogovej závislosti
- poruchy spánku – hlavne nespavosť (insomnia)
- epilepsia
- svalové zášklby
- anxiolýza v rámci predoperačnej prípravy
Toto sú najčastejšie stavy, pri ktorých lekár môže zvážiť predpísanie benzodiazepínov. Sú to lieky viazané na lekársky predpis.
Benzodiazepíny môžno nájsť v tabletkovej forme, ale takisto je ich možné aplikovať aj vo forme injekcie do svalu alebo intravenózne.
Ktoré sú najčastejšie používané?
Na Slovensku je dostupných pomerne veľa prípravkov obsahujúcich benzodiazepíny. Najčastejšie sa predpisujú práve pri úzkostných poruchách, v rámci liečby depresie (ak je spojená s úzkosťou) a pri poruchách spánku. Poďme si to trochu bližšie rozobrať.
Anxiolytiká – alprazolam, bromazepam, diazepam, oxazepam
Využívajú sa najmä pri liečbe úzkostných porúch (napríklad generalizovaná úzkostná porucha) a takisto môžu pomôcť aj pacientom s depresiou, ak zároveň trpia aj úzkosťami.
Alprazolam – je účinnou látkou v liekoch, ktoré možno poznáte pod ich obchodnými názvami ako Neurol a Xanax. Využívajú sa pri liečbe panickej poruchy a úzkostných stavov spojených s depresiou (Xanax) alebo pri liečbe panických porúch s agorafóbiou (Neurol).
Bromazepam – v tomto prípade Vám bude známy liek Lexaurin, keďže bromazepam je jeho účinnou látkou. Využíva sa najmä pri liečbe úzkostných stavov, stavov napätia, podráždenosti,porúch spánku, bolestí hlavy, ktoré sú psychického pôvodu. Takisto sa môže použiť aj pri liečbe niektorých somatických ochorení (napríklad pri poruchách tráviaceho, dýchacieho, srdcovo-cievneho systému), ktoré sú vyvolané stresom. Uplatnenie nachádza aj u pacientov s chronickým ochorením na zmiernenie stresu.
Diazepam – nachádza sa v lieku s rovnakým názvom. Využíva sa na tlmenie úzkosti pred operačným zákrokom alebo po ňom, takisto aj ako okamžitá liečba akútnych stavov úzkosti a napätia. Takisto pomáha aj u pacientov s epileptickými kŕčami,febrilnými kŕčmi alebo so zvýšeným svalovým napätím.
Oxazepam – liek s rovnakým názvom sa používa pri nespavosti spojenej s úzkosťou a úzkostne – depresívnej poruche. Takisto môže zmierniť abstinenčné príznaky u pacientov na odvykacej liečbe.
Hypnotiká – cinolazepam
Cinolazepam – krátkodobo pôsobiaci benzodiazepín, možno ho poznať pod názvom Gerodorm. Využíva sa pri poruchách spánku rôzneho pôvodu, ako je napríklad porucha zaspávania, porucha kontinuity spánku alebo naopak pri skorom prebúdzaní. Využíva sa hlavne pri akútnej nespavosti, ktorá netrvá dlhšie ako 4 týždne. Podobne ako ostatné benzodiazepíny, nemal by sa užívať dlhodobo.
Komplexný zoznanm benzodiazepínov si môžete pozrieť tu.
Majú benzodiazepíny vedľajšie účinky?
Tak ako všetky ostatné lieky, áno majú. K najčastejším nežiadúcim účinkom môžeme zaradiť:
- únavu, ospalosť, zníženú pozornosť – je to hlavne vďaka sedatívnemu a hypnotickému účinku benzodiazepínov. Pri tomto nežiadúcom účinku si treba dávať pozor, keďže je tu zvýšené riziko poranení, úrazov a za žiadnych okolností by si v tomto prípade nemali ľudia šoférovať.
- paradoxné zvýšenie úzkosti, agresivitu, agitovanosť, nespavosť
- dychová nedostatočnosť – hlavne pri kombinácii s látkami tlmiacimi centrálny nervový systém. K nim patrí napríklad aj alkohol.
- Nízky tlak krvi, pocit zmätenosti, závraty
- depresiu, demotiváciu, apatiu
- znížené libido, problémy s erekciou
K menej častým efektom môže ešte patriť pocit na zvracanie, zmeny v apetíte, nočné mory a rozmazané videnie.
Kedy benzodiazepíny neužívať?
Sú isté skupiny ľudí, ktorým by benzodiazepíny z rôznych dôvodov nemali byť predpisované. Ktoré sú to?
Benzodiazepíny by za žiadnych okolností nemal užívať človek, ktorý je na akúkoľvek časť lieku alergický. Takisto by sa nemali podávať osobe s akútnou otravou alkoholom, analgetikami hypnotikami a inými psychofarmakami, ktoré tlmia centrálny nervový systém. Táto kombinácia by viedla k ďalšiemu utlmeniu dychového centra, čo by následne viedlo ku zástave dýchania.
Tieto lieky sú takisto kontraindikované pre tehotné a dojčiace ženy, pretože hrozí riziko, že dieťatko sa narodí so svalovou hypotóniou, hypotermiou, bude letargické a môže mať problémy s dýchaním a kojením. Takisto sú kontraindikované u ľudí s alkoholovou a drogovou závislosťou, ktorí sa neliečia (niektoré benzodiazepíny sa však môžu použiť v rámci odvykacej terapie na zvládanie záchvatov úzkosti).
A poslednou skupinou, ktorá by si mala dať pozor sú pacienti s ťažkým ochorením pečene, obličiek, poruchami nervovej sústavy a so syndrómom spánkového apnoe.
Ako sa prejavujú abstinenčné príznaky?
Pri benzodiazepínoch, hlavne pri dlhodobom a pravidelnom užívaní vyšších dávok hrozí riziko vzniku závislosti. Následne pri náhlom prerušení terapie hrozí riziko rozvoja abstinenčného syndrómu. Aké sú jeho príznaky?
- zhoršenie úzkosti, nepokoj, strach, nespavosť
- podráždenosť, potenie, tras, bolesti hlavy
- pocit na zvracanie až zvracanie
- búšenie srdca, zrýchlené dýchanie
Ťažké abstinenčné stavy zahrňujú delírium, stavy zmätenosti, epileptické záchvaty, psychotické stavy s halucináciami.
Ako zabrániť vzniku abstinenčného syndrómu?
- Používať benzodiazepíny len naozaj keď sú nutné a nie bezpečnejšia alternatíva
- Neužívať ich dlhodobo (maximálne 4-6 týždňov)
- Pri ukončovaní liečby treba postupne prechádzať na nižšie dávky a nie ich prestať užívať náhle
- Nemali by sa predpisovať pacientom s chronickou bolesťou a chronickými poruchami spánku (hrozí riziko nadmerného užívania), alkoholovou závislosť a pacientom s poruchou osobnosti
Hrozí pri benzodiazepínoch riziko predávkovania?
Áno, hrozí. Symptómy sa rozvinú pomerne rýchlo (niekoľko hodín po užití toxickej dávky) a zväčša zahŕňajú poškodenie funkcií nervového systému, ako je nekoordinované pohyby, porucha rovnováhy, dvojité videnie, spavosť, problémy s artikuláciou. V závažnejších prípadoch môže dôjsť až ku poklesu krvného tlaku, spomaleniu pulzu a srdcovej frekvencie, útlmu dýchacieho centra a zástave dýchania. Tie sa väčšinou vyskytujú, ak došlo ku nadmernému užitiu nielen benzodiazepínov ale aj iných látok tlmiacich nervový systém.
Niekedy sa môžu pri predávkovaní objaviť aj pararadoxné reakcie – úzkosť, delírium, agresivita, halucinácie.
Sú nebezpečné v kombinácii s alkoholom?
Áno, veľmi. Alkohol ako taký ma tlmiaci efekt na centrálny nervový systém (aj keď sa najskôr môže zdať, že je to úplne opačne). V kombinácii s benzodiazepínmi sa tento efekt ešte prehĺbi a môže to viesť ku útlmu dýchania, srdcovej činnosti a celkovo všetkých funkcií mozgu. Preto nie je vhodné a ani odporúčané predpisovať akékoľvek benzodiazepíny ľudom závislých na alkohole.
Pokiaľ sa však bavíme o odvykacej terapii v na to určených zariadeniach, tak tam už sa benzodiazepíny použiť môžu (pretože je tam predsalen menšie riziko súčasného požitia alkoholu a benzodiazepínov) a to hlavne pri tlmení úzkosti spojenej s odvykaním.
Často kladené otázky
1. Benzodiazepíny lieky – aké sú dostupné na Slovensku?
Na Slovensku je ich dostupné pomerne veľké množstvo, pričom väčšina sa používa pri liečbe úzkostných stavov. Tie najčastejšie a na Slovensku dostupné môžete nájsť vyššie v článku.
2. Benzodiazepíny v moči – ako dlho pretrvávajú?
Závisí to od daného lieku. Poznáme benzodiazepíny krátkodobo, stredne dlhodobo a dlhodobo pôsobiace. A od toho závisí aj čas eliminácie lieku z tela. Dlhodobo pôsobiace benzodiazepíny (diazepam) budú v tele pretrvávať dlhšie, preto aj ich eliminácia bude trvať dlhšie. Naopak krátkodobo pôsobiace benzodiazepíny (oxazepam) majú kratší účinok, ale zároveň sa z tela vylúčia rýchlejšie.
3. Benzodiazepíny antidotum – čo sa používa pri predávkovaní?
Pri predávkovaní je možné použiť liek flumazenil, ktorý pôsobí proti účinku benzodiazepínov. Podávajú ho lekári, pretože keď pacient potrebuje protilátku, väčšinou je už vo veľmi vážnom stave až v ohrození života.
4. Benzodiazepíny abstinenčné príznaky – aké sú najčastejšie?
Súhrn najčastejších príznakov si môžete prečítať v príslušnom odstavci tohto článku. Ale väčšinou dochádza ku zhoršeniu prejavov úzkosti a ku silnej stresovej reakcii.
5. Benzodiazepíny a alkohol – bezpečná kombinácia?
Nie, za žiadnych okolností. Alkohol aj benzodiazepíny majú tlmivý efekt na centrálny nervový systém a tým pádom aj na životne dôležité centrá – dýchacie alebo srdcové. Ich kombináciou sa tento efekt ešte zintenzívni a hrozí dokonca až zástava dýchania. Tejto problematike sa však trochu podrobnejšie venujeme v samotnom článku.
6. Benzodiazepíny bez predpisu – musím kvôli nim navštíviť lekára?
Keďže sa jedná o skupinu liečiv, na ktorú pomerne rýchlo vzniká závislosť a a má závažné prejavy predávkovania, tieto lieky sa vydávajú výlučne na lekársky predpis.
7. Benzodiazepíny a opiáty – môžu sa kombinovať?
Opiáty sú liečivá, ktoré sa používajú na tlmenie bolesti, čím samozrejme dochádza aj ku útlmu nervového systému. Preto by sa nemali navzájom kombinovať alebo len veľmi opatrne, keďže sa zosilňuje tlmiaci účinok na dychové centrum a stúpa riziko zástavy dýchania.
- https://www.wikiskripta.eu/w/Benzodiazepiny
- https://en.wikipedia.org/wiki/Benzodiazepine_overdose
- https://en.wikipedia.org/wiki/Benzodiazepine
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/neurol-1-0-732814.html
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/xanax-0-5-mg-705699.html
- http://www.solen.sk/pdf/62b23ed4527af4fe3d6cad602e751a49.pdf
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/lexaurin-3-mg-375464.html
- https://www.pinelky.sk/pinelky/benzodiazepiny-a-zivot-s-nimi/