V našom živote sa stretávame s rôznymi zaťažujúcimi okolnosťami, ktoré pôsobia nepriaznivo na naše psychické zdravie. Jednými z takýchto okolností sú aj stresové situácie. Stres sa vyskytuje veľmi často i u ľudí, ktorí ho predtým nikdy nepociťovali. Ak je však tento negatívny fenomén prítomný iba krátkodobo, v niektorých prípadoch nám môže dokonca i pomôcť zlepšiť výkonnosť. Opozitom krátkodobého stresu je chronický (dlhodobý) stres. Tento nám dokáže privodiť množstvo zdravotných problémov. Určite pokračujte v čítaní.
Chronický (dlhodobý) stres – obrovský problém
Obsah článku
Stres je z odborného hľadiska definovaný ako biologická reakcia organizmu na záťažové situácie. Takáto reakcia organizmu spôsobuje to, že telo začína vylučovať hormóny ako kortizol a adrenalín. Ak však dlhodobý stres pretrváva iba veľmi krátke obdobie, nejedná sa v zásade o nič vážne. Inak povedané, krátkodobý stres je bežnou súčasťou nášho každodenného života. Ak sa však krátkodobý stres zmení na chronický alebo dlhodobý, môže nám spôsobiť veľké množstvo zdravotných komplikácií.
Ako sme už spomenuli, telo počas stresových situácií vylučuje hormóny kortizol a adrenalín, ktoré pripravujú telo na okamžitú reakciu. Vylučovanie týchto hormónov sa prejaví aj po fyzickej stránke, napr. búšením srdca alebo zrýchleným dýchaním.
Príčiny
Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu byť zodpovedné za stresové obdobia. Príkladom môžu byť rôzne nebezpečné či život ohrozujúce situácie alebo psychický tlak, napríklad horiace termíny, skúškové obdobie či športové udalosti.
Fyzické dopady stresu zvyčajne netrvajú príliš dlho. Ak ste však v neustálom strese, resp. dlhodobo pociťujete jeho príznaky, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o chronický alebo dlhodobý stres. Aké sú najčastejšie príčiny chronického stresu?
- práca s vysokými výkonnostnými požiadavkami
- problémy vo vzťahoch
- finančné problémy
Dlhodobý stres je charakteristický tým, že prináša pre naše telo i dušu veľkú záťaž z dlhodobého hľadiska. Takýto stres zvyšuje riziko výskytu rôznych ochorení.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Chronický (dlhodobý) stres a jeho príznaky
Chronický stres so sebou prináša množstvo príznakov, ktoré sa prejavia nielen po psychickej, ale aj po fyzickej stránke. Takéto ťažkosti nám znemožnia vykonávať každodenné povinnosti na 100%. Z hľadiska závažnosti symptómov môžeme povedať, že jednotlivé príznaky sa líšia od jedinca k jedincovi. Radi by sme vás oboznámili s najčastejšími príznakmi chronického alebo dlhodobého stresu, medzi ktoré patria:
- nadmerná podráždenosť
- pocity únavy
- nervozita
- silné migrény
- problémy s koncentráciou
- problémy s trávením
- spánkové problémy
- zmeny súvisiace s apetítom
- neusporiadané myšlienky
- pocity bezmocnosti
- strata sebakontroly
- nízke sebavedomie alebo podceňovanie seba samého
- znížené libido
- častý výskyt rozličných ochorení
- nadmerné potenie
- búšenie srdca
- znížená energia
- akné
Následky dlhodobého stresu
Ako sme už aj v úvode článku spomínali, chronický alebo dlhodobý stres môže viesť k rozličným zdravotným komplikáciám, či už fyzického alebo psychického charakteru.
- ochorenia srdca
- znížená obranyschopnosť organizmu
- cukrovka
- obezita
- zvýšený krvný tlak
- gastrointestinálne ochorenia
- sexuálna dysfunkcia
- kožné problémy
- autoimunitné ochorenia
- nespavosť
- infekcie dýchacej sústavy
- syndróm vyhorenia
- depresívne stavy
- úzkostné poruchy
- posttraumatická stresová porucha
- schizofrénia
Ako zvládnuť chronický stres?
Ak trpíte príznakmi chronického, teda dlhodobého stresu, ide prirodzene o veľmi závažný problém. Máme pre vás však výbornú správu, a to takú, že existujú spôsoby, ako ho dostať pod kontrolu. Je nevyhnutné, aby ste začali do svojho života aplikovať isté streatégie, ktoré vám pomôžu znížiť hladinu stresu a zlepšiť kvalitu vášho života. Odporúčame podniknúť nasledovné kroky:
- pozorujte, aké príznaky váš organizmus vykazuje v období dlhodobého stresu
- Základom je uvedomiť si dané symptómy, aby ste s nimi vedeli efektívne bojovať, pretože ak ich nepoznáte, niet čo riešiť.
- pravidelná fyzická aktivita
- Fyzická aktivita navyšuje tvorbu endorfínov, čiže hormónov šťastia, ktoré sú zodpovedné za zlepšenie nálady a zníženie hladiny stresu.
- Nie je dôležité to, o akú fyzickú aktivitu sa jedná, preto je výber úplne na vás. Dbajte na to, aby vás daný druh fyzickej aktivity naozaj napĺňal a bavil, pretože to má blahodarný vplyv na vaše duševné zdravie (môže to byť bicyklovanie, prechádzky, beh, cvičenie v posilňovni, športové aktivity).
- komunikácia s rodinou a priateľmi
- Je veľmi dôležité s vašimi blízkymi komunikovať, nakoľko môžu výrazne nakopnúť vašu psychiku a dodať vám potrebnú podporu v záťažových a náročných situáciách.
- meditácia a joga
- Ide o jeden z najlepších spôsobov, ako postupne znižovať príznaky chronického alebo dlhodobého stresu.
- Doprajte si preto aj tieto formy relaxačnej aktivity.
- Okrem priaznivého vplyvu na redukciu stresu vám tieto aktivity môžu pomôcť aj v znižovaní príznakov depresívnych či úzkostných stavov.
- počúvanie relaxačnej hudby, čítanie kníh či teplý kúpeľ
- Tieto aktivity vám môžu pomôcť úplne vypnúť z každodenných problémov, ktorým čelíte.
- Odporúčame preto dopriať si každý deň čas na tieto aktivity, ktoré môžu taktiež pomôcť vo vašom boji proti chronickému alebo dlhodobému stresu.
Spánok a strava – základ zdravého tela i duše
- vyvážená strava a dostatok vitamínov a minerálnych látok
- Základom zdravého tela i duše je aj zdravá strava, ktorú prijímate.
- Je preto nutné dôkladne si vyberať potraviny, ktoré konzumujete.
- Veľký dôraz by sa mal klásť na príjem zdraviu prospešných dôležitých vitamínov a minerálnych látok, medzi ktoré patria napríklad vitamíny skupiny B (tzv. B komplex).
- Najdôležitejší minerál je však magnézium (horčík) nazývaný aj minerál relaxácie.
- zlepšite kvalitu a dĺžku vášho spánku
-
- Veľkým problémom súčasnosti je aj znížená kvalita a dĺžka trvania spánku, čo prispieva k vyššiemu riziku dlhodobého stresu.
- Doprajte si aspoň 7 hodinový spánok a vytvorte si pravidelný spánkový režim.
- Odporúčame taktiež znižovať kofeín, stravu a fyzickú aktivitu zopár hodín pred spánkom.
Chronický (dlhodobý) stres a jeho liečba
Pokiaľ vyššie uvedené rady a tipy nepomáhajú redukovať príznaky dlhodobého stresu, odporúčame vám navštíviť lekára, ktorý vám poskytne profesionálne rady a pomoc. Doktor vám taktiež môže odporučiť terapiu zvanú kognitívno-behaviorálna terapia. Zmyslom tejto terapie je pomôcť ľuďom vysporiadať sa s účinkami chronického stresu na ich organizmus. Terapeut pracuje s pacientami a pomáha im meniť ich myšlienky, pocity či správanie týkajúce sa stresujúcich faktorov alebo stresorov.
Kognitívno-behaviorálna terapia je taktiež výborným spôsobom, ako pomôcť človeku vytvoriť si určité obranné mechanizmy na lepšie zvládanie reakcií tela na chronický stres. V niektorých prípadoch, ak jedinec vykazuje určité špecifické príznaky, môže lekár predpísať špecializované lieky na liečbu takýchto symptómov. Ako príklad by sme mohli uviesť antidepresíva alebo lieky proti stresu, ktoré sa užívajú na liečbu depresívnych či úzkostných stavov. Ak teda v dôsledku dlhodobého stresu trpíte depresiami alebo úzkosťou, s najväčšou pravdepodobnosťou budete užívať aj lieky na boj proti týmto problémom.
V mnohých prípadoch lekári taktiež predpisujú sedatíva, keďže pacienti často vykazujú príznaky nespavosti, ak trpia chronickým alebo dlhodobým stresom.
Kedy navštíviť lekára?
Neodporúčame bojovať s chronickým stresom iba samoliečbou. Je dôležité čo najskôr vyhľadať lekára, ktorý, ak všetky vyššie uvedené rady nepomôžu, nasadí príslušnú liečbu. Lekár vás taktiež môže odporučiť k špecialistovi, ktorý vám bude vedieť pomôcť ešte efektívnejšie (napr. psychológ alebo psychiater). Ak vzhľadom na chronický alebo dlhodobý stres máte samovražedné myšlienky alebo nutkanie užívať drogy alebo alkohol, okamžite navštívte vášho lekára.
Zaujíma vás
Čo je stres?
Stres predstavuje prirodzenú obrannú reakciu nášho organizmu, ktorá je sprevádzaná produkciou stresových hormónov – adrenalínu a kortizolu.
Aký je rozdiel medzi stresom a chronickým stresom?
Pojem stres je všeobecný termín, pod ktorý by sme mohli zahrnúť napríklad dlhodobý stres, krátkodobý stres, oxidačný stres, atď. Keď sa však povie chronický stres, máme na mysli stres, ktorý pretrváva dlhodobo, t. j. neprestajne niekoľko týždňov alebo mesiacov a jeho príznaky nás výrazne obmedzujú.
Aké má prejavy chronický stres?
Chronický stres má príznaky podobné klasickému krátkodobému stresu, no keďže pretrváva dlhodobo, môže vyústiť do veľmi závažných fyzických a psychických ochorení, a preto ho treba začať čo najskôr riešiť.
Ako sa lieči?
V prvom rade treba dodržiavať kroky, ktoré sú určené na jeho prevenciu, resp. samoliečbu. Nájdete ich podrobne rozobraté pod nadpisom ,,Ako zvládnuť chronický stres?“. Ak však tieto kroky nie sú účinné, je nutné vyhľadať lekársku pomoc, najlepšie psychológa alebo psychiatra, ktorí už budú vedieť nasadiť správnu liečbu.
Vybrané zdroje:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/323324.php
- https://www.mindbodygreen.com/0-17660/10-natural-tips-to-beat-chronic-stress.html
- https://www.healthline.com/nutrition/symptoms-of-stress