Keď sa povie spazmy nie všetci vedia o čo ide. Spazmy, alebo spazmus je kŕč – stiahnutie svalu bez našej vôle, ktoré sa nedá ovládať. Ide len o kŕč, ktorý trvá istý čas a následne pominie. Medzi svalovým kŕčom a svalovým zášklbom je len jeden malý rozdiel. Svalový zášklb, tik je neovládateľný jemný pohyb malej časti väčšieho svalu ( spazmou je postihnutých len pár svalových vlákien) – dochádza rytmicky k napnutiu a uvoľneniu svalu. Svalový kŕč je napnutie – kontrakcia svalu.
Spazmy – svalové kŕče môžu potrápiť aj vás
Obsah článku
Svalové spazmy môžu postihnúť kohokoľvek kedykoľvek. Náhla svalová kontrakcia je doprevádzaná bolesťou, ale pre človeka je zvyčajne neškodná. Za pár minút prejde.
Spazmus môže byť spôsobený abnormálnou aktivitou samotného svalu, alebo abnormálnou nervovou stimuláciou.
Spazmy môžu postihnúť ktorýkoľvek sval
Kostrové svaly
V ľudskom organizme je mnoho svalov, ktoré môžu byť postihnuté kŕčom. Najčastejšie sa spazmy objavia v kostrových svaloch. Ide o svaly, ktoré sú napojené priamo na kosti (priamo, alebo pomocou šliach). Sú to napríklad svaly na tvári, nohách, rukách,… Tieto svaly ovládame našou vôľou – mozgom. Môžeme pomocou nich niečo chytiť, utekať, zohnúť sa, zamračiť,… Tento typ spazmy odznie po pár minútach, prípadne postačí mierne, pomalé a jemné naťahovanie postihnutého svalu.
Pokiaľ sú kŕče silné, bolestivé, často sa opakujú, alebo trvajú dlhšiu dobu je dobré poradiť sa s lekárom a hľadať príčinu ich vzniku.
Hladké svaly
Hladké svalstvo sa nachádza vo vnútri organizmu – orgány, v okolí dutých orgánov a cievach tela (artérie, močový mechúr, črevá, maternica, pažerák, …). Tieto svaly vedome neovládame. Ovládajú sa podvedome. Môže ísť napríklad o reakciu na stres. Adrenalín, ktorý sa pri stresovej situácii začne produkovať v nadobličkách zvýši tep srdca, rozšíri zreničky, pohne s našimi črevami, stiahne nám žalúdok,… To všetko má na svedomí hladké svalstvo, ktoré sa pod vplyvom adrenalínu aktivovalo. Jednou zo známych spaziem hladkého svalstva je aj kolika – stiahnutie hladkých svalov v črevách. Chodením a pohybom môže bolesť a kŕč ustúpiť. Ak ale zostaneme nehybní kŕč pretrváva.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Prečo vznikajú spazmy
Na vzniku spazmy má hlavný podiel najmenšia časť organizmu – bunka. Ide vlastne o svalovú bunku, ktorá vyčerpala všetku svoju energiu a tekutiny čo vedie k silnej a bolestivej kontrakcii. Krč môže postihnúť časť svalu, celý sval, ale aj okolité svaly.
Kŕče sa môžu prejaviť z rôznych dôvodov
Pozor na cvičenie a dehydratáciu
Svalové bunky potrebujú pre svoje správne fungovanie tekutiny – nadmerným cvičením a vyššími teplotami okolia môže dôjsť k spazmám z tepla. Dehydratácia a nedostatok, ale aj nadbytok elektrolytov (sodík, vápnik, horčík, draslík…) narušia prirodzené stiahnutie a uvoľnenie svalu. Je jedno či ste len dehydratovaní, alebo len cvičíte kŕče vás môžu postihnúť tak či tak.
Tepny a spazmy
Zúženie tepien, ateroskleróza obmedzujú prísun krvi a živín do svalu, čo môže spôsobovať kŕče v ktorejkoľvek časti tela.
Poruchy spánku
Syndróm nepokojných nôh je ochorenie, ktoré spadá do porúch spánku. Kŕče v nohách nedovolia postihnutému v noci pokojne spať. Presná príčina vzniku spazmy sa nepozná.
Chronický stres
Stres spôsobuje napätie svalov v krčnej chrbtici. Nevedome ťaháte plecia vyššie, hlavu schovávate medzi ne. Takto dochádza k prílišnému napätiu svalov a vyčerpaniu svalových buniek čo vedie k vzniku spazmov.
Kŕče hladkého svalstva
Obličkové kamene, ktoré prechádzajú cez močovú trubicu môžu vyvolať kŕče hladkého svalstva. Kameň v trubici vyvolá rytmické sťahovanie svalstva čo spôsobí tzv obličkovú koliku, ktorá je často sprevádzaná značnou bolesťou. Podobne to funguje aj pri žlčníkových kameňoch.
Bolesť na hrudníku známa pre infarkt myokardu môže byť spôsobená kŕčmi koronárnych artérií..Stiahnutie artérií znižuje prietok krvi do srdca čo môže spôsobiť vážne srdcové komplikácie. Vyvolať ho môže stres, vysoká hladina cholesterolu, užívanie návykových látok, abstinenčné príznaky, …
S kŕčmi hladkého svalstva máte tiež dočinenia pri menštruácii, alebo kolike.
Každý sval vášho tela môžu potrápiť kŕče. Dôležité je vedieť čo ich spôsobuje. Časté a dlhé kosenie záhrady, nadmerné cvičenie, záťaž na svaly, ktoré ste dlhšie nepoužívali (napr brušné svaly pri cvičení brušákov), stavebné práce a pod. …to všetko môže vaše svaly zaťažiť, unaviť a vyčerpať.
Poškodenie miechy
Úraz, pri ktorom došlo k poškodeniu miechy má súvislosť so spazmami. Svaly sú riadené mozgom, ten vysiela signál na to, aby sa stiahli, alebo uvoľnili. Ak dôjde k porušeniu miechy prenos informácií z mozgu do svalu je narušený. Signály do svalu prenášajú neuróny, ktoré ho sťahujú. Bohužiaľ, sval už nedostáva pokyn na to aby sa uvoľnil. Výsledkom sú kŕče. Na ich obmedzenie sa užívajú lieky, ktorých vedľajšie účinky spôsobujú závrate a otupenosť.
Spazmy v prípade poškodenia miechy nemusia vždy znamenať len niečo zlé. Môžu vás upozorniť na problém, ktorý máte a ani o ňom neviete. Ku stiahnutiu svalu príde na základe signálu, ktorý môže vyslať pokojne aj infikovaný močový mechúr.
V súčasnosti sa najčastejšie stretávame s kŕčmi v oblasti krku – stuhnutá šija. Môže ich spôsobiť mnoho faktorov
- Stres
- Zlé držanie tela
- Bolesť hlavy
- Nosenie ťažkého bremena v jednej ruke
- Neprirodzené držanie hlavy (napr. pri telefonovaní a pod.)
- Nadmerné napätie pri cvičení
- Zlá poloha počas spánku
Ide v podstate o menej závažné príčiny, ktoré keď obmedzíte, obmedzíte aj kŕče v krku a šiji. Existujú aj závažné príčiny stuhnutia šije
- Rôzne druhy dystónie – samovoľné stiahnutie svalov je spôsobené neurologickou poruchou. Okrem hybnosti nevplýva na žiadne funkcie mozgu.
- infekčné ochorenia
Dystónia
- Cervikálna dystónia – svaly v šiji sa mimovoľne sťahujú čím dochádza k abnormálnym pohybom a pozíciám krk a hlavy. )Hlava môže byť naklonená na jednu stranu, dopredu, alebo dozadu.
- Hemifaciálny spazmus – stiahnutie svalov na jednej strane tváre. V závislosti od stupňa môže spôsobovať len menšie problémy, ktoré si okolie nemusí všimnúť, ale pokojne až deformovať tvár.
- Segmetálna dystónia – postihuje určitú oblasť telaHem
- idystónia – spôsobuje krč ruky a nohy na jednej strane tela
- Multifokálna dystónia –postihuje viacero častí tela
- Generalizovaná dystónia – postihnutá je väčšia časť tela
Dystónii je mnoho druhov, záleží to od toho, ktoré časti tela a svalov postihuje. Väčšia časť z nich sa nedá liečiť, ale nejde o život ohrozujúce ochorenie. Niektoré druhy sa ale liečiť dajú.
Liečba dystónie
Lieky
Pacientom sa podávajú lieky na potlačenie aktivity neurotransmiterov (prenášačov vzruchov), na uvoľnenie svalov, alebo obmedzenie trasenia svalov. Pri stuhnutej šiji a chrbtici sa použíba aj Guajacuran.
Botulotoxín
Používa sa na liečbu kŕčov v oblasti šije a okolia očí. Ide o toxín, ktorý spôsobí dočasné ochrnutie svalu čím sa zamedzí vzniku spaziem. Injekcie s touto látkou sa podávajú obvykle každé tri mesiace.
Operácia
Vďaka hĺbkovej mozgovej stimulácii dochádza k optimalizácii pohybov. Operačná metóda sa používa len v prípade kedy predchádzajúce spôsoby liečby zlyhávajú.
Kedy vyhľadať lekára
Aj keď spazmy primárne život neohrozujú môžu byť príznakom závažného ochorenia.
Lekára by ste mali čo najrýchlejšie vyhľadať ak príznaky neodznievajú ani po pár dňoch a prichádzajú do úvahy závažnejšie príčiny spazmov.
Meningitída – infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje opuch mozgu a miechy. Prejavuje sa
- náhlou vysokou horúčkou
- bolesťami hlavy
- fialovými fľakmi na pokožke (modriny)
- stuhnutým krkom
Úraz, pád,… ak ani pár dní po úraze bolesť alebo stuhnutosť krku neprechádzajú vyhľadajte lekára. Okrem už spomínanej meningitídy sa napnutie svalov môže prejaviť aj pri tetanuse, alebo mozgovej obrne.
Pokiaľ za vznikom spazmy nie sú neurologické problémy ani žiadne infekcie môžete sa ich zbaviť aj doma. Nemusíte hľadať lekára aby vám pomohol.
Liečba spazmov doma
Čo spôsobili kŕče s najväčšou pravdepodobnosťou budete vedieť. V závislosti od toho čo ich spôsobilo sa ich môžete zbaviť, alebo im predchádzať.
Tekutiny
- Cvičenie, horúčavy, chlad sú dôvodom k vzniku kŕčov. Môžu sa objaviť aj niekoľko hodín po tom ako ste cvičenie, alebo prácu v horúčavách vonku ukončili. Nezabúdajte na pitný režim. Ak sa kŕče predsa len dostavili doplňte tekutiny. Najlepšou voľbou sú minerálne vody, ktoré doplnia hladinu elektrolytov, ktoré unavené a vyčerpané svalové bunky potrebujú.
Lieky
- Bolesť, ktorú pri stuhnutí svalov pociťujete môžete zmierniť voľnopredajnými liekmi proti bolesti. Acylpyrín, Ibalgin a pod. uľavia od bolesti a pomôžu aj so zápalom, ktorý sa pri dlhšie trvajúcej spazme vyskytuje (stuhnutá šija, svaly na chrbte,…)
Strečing
- Naťahovanie svalov pomáha predchádzať vzniku napnutia svalov. Ak vás kŕče trápia častejšie mali by ste sa strečingu venovať dva krát denne. Ak vás práve kŕč postihla zachovajte pokoj. Pomaly a opatrne sval natiahnite a kŕč prejde. Pozor, neprežeňte to. Ak spazmus nie je príliš silný ani bolestivý skúste ho jednoducho ignorovať. Prirodzeným pohybom (chôdzou, pokračovaním v činnosti,..) prejde sám.
Studená a teplá voda
- Na postihnuté miesto si dajte teplý obklad, alebo pustite teplú vodu. Po cca 20 – tich minútach miesto teplej vody pustite studenú. Napnutý sval sa vplyvom rozdielnych teplôt roztiahne a stihne – rozhýbe sa.
Masáž
- Masážou postihnutého miesta uvoľníte sval. Tlak, ktorý sa na postihnutý sval vyvíja podporí jeho uvoľnenie, zároveň zmierni bolesť.
Ak sa spazmy aj napriek tomu často opakujú je dobré vyhľadať lekára a zistiť ich príčinu. Urobte tak hlavne ak sa kŕče prejavujú takmer každý týždeň bez zjavného dôvodu. Problém môže mať pôvod v neurologickej poruche, nerovnováhe elektrolytov alebo v úraze, ktorý sa vám stal dávnejšie v minulosti.
Liečba liekmi, masážami, studenými a teplými obkladmi môže spazmy zmierniť. Kŕč môže trvať pár sekúnd, ale aj niekoľko hodín. Ak nič z toho nezaberie a vy stále trpíte bolesťami a neprirodzeným napnutím svalu je možnosť riešiť tento problém operačne (týka sa svalov nôh, kde pociťujeme kŕče najčastejšie). Okolie postihnutého nervu sa operačným zákrokom uvoľní. Takto sa na daný nerv zmierni tlak a kŕče sa zmiernia, prípadne zmiznú.
Pýtate sa
Čo sú spazmy?
Spazmy predstavujú svalové kŕče, ktoré človek nemôže ovládať svojou vôľou. Spazma je okrem iného charakteristická aj krátkou dobou svojho trvania. V tejto súvislosti je dôležité poznať aj rozdiel medzi spazmou a tikom. Tik spoznáte podľa malého šklbnutia svalu, konkrétne malej časti väčšieho svalu. Na druhej strane v prípade spazmy hovoríme iba o istých svalových vláknach. Viac informácií sa dozviete v samotnom úvode tohto článku.
Ako uvolniť spazmy?
V prvom rade osoba trpiaca nepríjemnými spazmami, ktoré sa prejavujú aj bolesťami, môže uvoľňovať spazmy pomocou rozličných teplých obkladov, strečingu či masáží.
Ako odstrániť spazmy?
Odstraňovanie spaziem je dôležité hlavne, ak sa už dlhodobo u Vás vyskytujú. Odborníci odporúčajú dostatočný prísun tekutín, pravidelný strečing či masáže. V závislosti od výskytu spaziem na konkrétnych častiach Vášho tela Vám odborník môže odporučiť aj konkrétne lieky. Ide napríklad o lieky určené na potláčanie neurotransmiterov či botulotoxín. Ak už žiadne metódy nepomáhajú, možnosťou je aj operácia.
Ako liečiť spazmy?
V prvom rade je nutné povedať, že aby ste vôbec nemuseli liečiť spazmy, im musíte predchádzať. Existujú princípy, ktoré treba dodržiavať, aby sme sa do budúcnosti vyhýbali takýmto spazmám. Lekár môže na liečbu spaziem odporučiť botulotoxín či lieky určené na potláčanie neurotransmiterov. Liečiť môžete kŕče aj u Vás doma, a to masážou, dostatočným množstvom tekutín, strečingom, teplou či studenou vodou a v niektorých prípadoch aj liekmi na bolesť, ktoré odstraňujú aj dlhotrvajúci zápal pri spazmách.
Vybrané referencie: