Posledná aktuálizácia prebehla 4. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Poznáte to. Ráno vstanete, ste plný energie a elánu do života, spravíte si zdravé raňajky s víziou na nádherný a produktívny a deň. O pár minút neskôr, z neznámeho dôvodu, príde útlm. Ste otrávený, nič sa vám nechce, pohádate sa s partnerom a nakričíte na deti. Nedokážete identifikovať čo sa stalo a prečo sa to stalo. Máte strach a úzkosť. Deň pokračuje a z vás sa stane opäť slniečko, ktoré s miernou dávkou sarkazmu a vtipu obohacuje život kolegom v práci. Večer si ľahnete do postele a cítite…ani neviete čo, ale pozitívna emócia, ktorá z vás kypela pol hodinu dozadu, to určite nie je. Čo sa to deje? Zmeny nálad.
Kedy môžeme hovoriť o zmenách nálad
Ide o rýchle striedanie periód rôzneho emocionálneho rozpoloženia. Niekedy sú zmeny horizontálneho charakteru, kedy si na jednom konci vodorovnej priamky môžete predstaviť slabú silu a na druhom silnú intenzitu emócie. Inokedy sa nálady menia navzájom vo svojich protichodných dvojiciach, napríklad zo smútku sa v zapätí stane veselosť. Tieto dve perspektívy sa často navzájom premiešavajú. Napríklad cítite silný strach, ale zrazu len miernu radosť.
Dôvody vzniku zmien nálad
Zmeny nálad prichádzajú náhle a sú súhrou odrazu nášho vnútorného prežívania a reakcií na prostredie. Zažíva ich každý jeden z nás, ale občas je ich intenzita taká silná a ovplyvňujúca sociálne a pracovné fungovanie, že sa snažíme vypátrať ich príčinu, ktorá môže byť dokonca vhodná na liečbu. Najčastejšie dôvody ich vzniku sú:
- Zlé stravovanie – pri nutrične nevyvážených jedlách alebo celkovo pri nedostatku stravy sú emocionálne zmeny pomerne časté. Spájajú sa aj s nedostatkom cukru v krvi. Ak často pijete kávu, môžete pozorovať, že pri príležitostnom vynechaní vám nedostatok kofeínu zhorší náladu. S výkyvmi nálad sa spájajú aj poruchy trávenia, ktoré ovplyvňujú schopnosť tela vstrebávať živiny, ako je celiakia a zápalové ochorenie čriev.
- Alergie – ide o sezónne zmeny nálad, kedy nosnou príčinou sú prejavy alergie, ako napríklad slzenie očí, soplenie, svrbenie a iné. Toto všetko vedie k podráždenosti a únave.
- Nekvalitný spánok – na náladu človeka môže mať veľký vplyv aj množstvo a kvalita spánku. Problém nastáva, keď ide o chronickú nespavosť. Vtedy sa k intenzívnej náladovosti pridávajú aj iné psychické príznaky.
- Cirkadiálny rytmus – je prirodzený vnútorný regulátor spánkového cyklu. To znamená, že aj keby ste žili na mieste, kde nemáte absolútny pojem o čase, váš rytmus spánku a bdenia bude stále cca 24 hodinový. Cirkadiálny rytmus ovplyvňuje aj náladu počas dňa. Ak nie ste zrovna ranné vtáča, je pravdepodobné, že po zobudení budete mať horšiu náladu ako pred spaním.
- Lieky – pri niektorých liekoch, ako antidepresívach a stabilizátoroch nálady, je zrejmé, že ovplyvnia vašu náladu. Emocionálne zvraty môžu byť ale aj vedľajším účinkom liekov, ktoré nie sú na predpis.
- Návykové látky – zmeny nálad prichádzajú vtedy, keď je človeku dlhšie droga odopieraná. Návykové látky sú aj sami o sebe po užití spúšťačom emocionálnych výkyvov a v súbežnom užívaní s liekmi majú za následok zvyšovanie účinkov medikamentov.
- Hormóny – spájané väčšinou so ženskou časťou populácie, s menštruačným cyklom, menopauzou a pôrodom. Ich nepravidelné kolísanie je príčinou viacerých zdravotných problémov, vrátane zmien nálad. Jednou z vonkajších príčin ich aperiodickosti je aj hormonálna antikoncepcia.
Ochorenie
Keďže emócie sú reakcie na podnety, ich spúšťačom môže byť ochorenie ktoré nemá striktne emocionálny základ. Jedná sa o poruchy psychického aj fyzického rázu, spôsobené ochorením alebo úrazom.
-
- demencia
- otras mozgu
- mozgová príhoda
- diabetes
- skleróza multiplex
- poruchy štítnej žľazy
- Parkinsonova porucha
- ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou)
- schizofrénia
- depresia
- a celé spektrum iných duševných porúch
Zmeny nálad u žien
Zmeny nálad v tehotenstve
Veľmi často sa ženy stretávajú so zmenami nálad v čase svojho tehotenstva. Niekedy to môže byť aj skorá predzvesť gravidity. Hlavným faktorom sú už toľko krát skloňované hormóny, konkrétne estrogén a progesterón. Úroveň estrogénu sa počas prvého týždňa zvyšuje viac ako sto krát a jeho prepojenosť na mozgový hormón šťastia, serotonín, má za následok emočnú úzkosť a podráždenosť. Naopak progesterón vyvoláva relaxačné pocity, ktoré v prehnanom množstve spôsobujú smútok. Za hormónmi sa v tesnom nástupe ťahá stres z nadchádzajúcich životných zmien a každodenné starosti spojené s prípravou na narodenie dieťaťa, ako ďalšie možné štartéri zmien nálad v tehotenstve.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Zmeny nálad a antikoncepcia
Na túto tému bolo realizovaných mnoho výskumných štúdií. Harvardská štúdia otestovala 658 žien, z ktorých 107 žien (16,3%) po podaní antikoncepcie pozorovalo zhoršenie nálady, zlepšenie nálady sa prejavilo u 81 (12,3%) a 470 (71,4%) ostalo bez výraznej zmeny. Čo je však zaujímavé, ženy s depresiou v anamnéze mali väčšiu pravdepodobnosť zhoršenia nálady po užití antikoncepcie. Jedna z najväčších štúdií zahŕňala 6 654 sexuálne aktívnych netehotných žien užívajúcich antikoncepciu. Porovnali ich s inou skupinou žien, ktoré antikoncepciu neužívali a zistili, že ženy z prvej skupiny mali nižšie priemerné hladiny depresívnych symptómov. Z týchto štúdií sa nedá potvrdiť výrazný dopad antikoncepcie na zmeny nálad, ale aj napriek tomu nie je vylúčené, že môžete mať emočné výkyvy počas jej užívania. Ak sú výrazné, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom.
Zmeny nálad pri menštruácií a zmeny nálad pri ovulácií
Počas menštruácie je úplne bežné, ak máte pocit zvýšeného emočného rozrušenia alebo častejšie meníte inak stále nálady. Odborníci odkazujú na hormonálne zmeny, rovnako ako pri tehotenstve, aj keď tie nie sú počas menštruácie až tak drastické. V prvej polovici cyklu, kedy vaječníky produkujú vajíčko, až do ovulácie, vzniká pokles hladiny estrogénu a progesterónu. Tie súvisia so serotonínom a výsledkom je podráždenosť a smútok. Zmeny nálad počas menštruácie a pred ňou sa súhrnne nazývajú ako predmenštruačný syndróm.
Zmeny nálad u muža
Tento fenomén nie je až tak často spomínaný, ale to neznamená, že nie je reálny. Väčšinou sa ale výkyvy nálad u muža pripisujú vonkajším činiteľom, ako napríklad alkohol a drogy, nezdravá strava a stres. Prípadne psychickým poruchám alebo zdravotným ochoreniam, depresií, bipolárnej poruche a iné. Nízka frekventovanosť zmien nálad u mužov môže byť spôsobená aj ich dobrým maskovaním emócií pred vonkajším svetom. Ak však pozorujete na sebe veľmi výrazné zmeny nálad, omnoho zreteľnejšie ako hocikedy v minulosti, ktoré zasahujú do vzťahov alebo pracovných povinností a neviete prísť na žiadnu vonkajšiu príčinu, vyhľadajte lekársku pomoc.
Zmeny nálad u detí
Veľmi časté zmeny nálad u detí sú najviac spomínané v súvislosti s poruchou pozornosti spojenou s hyperaktivitou, inak zvanou ADHD. Ďalej to môžu byť psychické poruchy ako depresia, vývinové poruchy, úzkostné poruchy, poruchy správania atď. Netreba sa hneď znepokojovať, pokiaľ emocionálne výbuchy nezasahujú do fungovania dieťaťa medzi rovesníkmi alebo doma. V opačnom prípade sa poraďte s obvodným lekárom.
Návod, ako emócie dostať pod kontrolu
- Vytvorte si harmonogram dňa – rutina nie je prospešná len na zmeny nálad, ale aj na udržanie produktivity.
- Cvičte – pravidelné cvičenie má množstvo výhod pre takmer všetky aspekty vášho zdravia, vrátane nálady. Vylučujú sa pri ňom endorfíny, spôsobujúce zlepšenie a ustálenie emocionálneho rozpoloženia.
- Doprajte si dostatočný spánok – ako sme spomínali, nedostatok spánku je jedným z hlavných príčin náladovosti.
- Zdravo sa stravujte – spolu s cvičením a kvalitným spánkom je zdravá strava dokonalým trojuholníkom plnocenného života. Odporúčame najmä prírodné látky, ktoré sa v komplexnej forme nachádzajú aj vo výživovom doplnku stressfix.
- Relaxujte – vyhýbajte sa stresu pokiaľ je to možné. Pokiaľ nie, naučte sa ako so stresom narábať.
- Veďte si denník – zaznamenávajte si zmeny nálad a sledujte, čo vám vaše telo hovorí. Možno vám samotný akt zapisovania pomôže dostať emócie pod opraty.
Zaujíma vás:
Čo spôsobuje zmeny nálad?
Je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na našu emocionalitu počas dňa. Patrí medzi ne: zlé stravovanie , nedostatok cukru, nadbytok kofeínu, alergie, stres, únava, nekvalitný spánok, chronická nespavosť a únava, cirkadiálny rytmus, vedľajšie účinky liekov, užívanie návykových látok, hormóny (estrogén, progesterón, serotonín), zlá celková životospráva a v neposlednom rade fyzické aj psychické ochorenia (demencia,otras mozgu, mozgová príhoda, diabetes, skleróza multiplex, poruchy štítnej žľazy, Parkinsonova porucha, ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou), schizofrénia, depresia a celé spektrum iných duševných porúch).
Sú náladové iba ženy alebo aj muži?
Ako už indikuje nadpis v texte, náladovosťou môžu trpieť aj muži. Väčšinou sa výkyvy nálad u muža pripisujú vonkajším činiteľom, ako napríklad alkohol a drogy, nezdravá strava a stres. Prípadne psychickým poruchám alebo zdravotným ochoreniam, depresií, bipolárnej poruche a iné. Nízka frekventovanosť zmien nálad u mužov môže byť spôsobená aj ich dobrým maskovaním emócií pred vonkajším svetom. Ak však pozorujete na sebe veľmi výrazné zmeny nálad, omnoho zreteľnejšie ako hocikedy v minulosti, ktoré zasahujú do vzťahov alebo pracovných povinností a neviete prísť na žiadnu vonkajšiu príčinu, vyhľadajte lekársku pomoc.
Aké sú najčastejšie situácie, ktoré nám spôsobujú zmeny nálad?
Toto je individuálna záležitosť. Závisí to od pohlavia, zdravotného stavu, životosprávy, denného režimu, cirkadiálneho rytmu a mnoho iných faktorov. Ženy sú emotívnejšie, keď majú tesne pred menštruáciou, vďaka estrogénu a progesterónu, muži sú náchylnejší na vonkajšie podnety, ako je alkohol, stres, zlá strava a podobne. Deti sú zväčša náladové v súvislosti s nejakým druhom vývinovej poruchy, ADHD, úzkostnej poruchy alebo poruchy správania. A teda spúšťačom vo väčšine prípadov nie je situácia.
Ako svoju náladu ustáliť?
Vytvorte si harmonogram dňa – rutina nie je prospešná len na zmeny nálad, ale aj na udržanie produktivity. Cvičte – pravidelné cvičenie má množstvo výhod pre takmer všetky aspekty vášho zdravia vrátane nálady. Vylučujú sa pri ňom endorfíny, spôsobujúce zlepšenie a ustálenie nálady. Doprajte si dostatočný spánok – ako sme spomínali, nedostatok spánku je jedným z hlavných príčin náladovosti. Zdravo sa stravujte – spolu s cvičením a kvalitným spánkom je zdravá strava dokonalým trojuholníkom plnocenného života. Odporúčame najmä prírodné látky, ktoré sa v komplexnej forme nachádzajú aj vo výživovom doplnku stressfix. Relaxujte – vyhýbajte sa stresu pokiaľ je to možné. Pokiaľ nie naučte sa ako so stresom narábať. Veďte si denník – zaznamenávajte si zmeny nálad a sledujte, čo vám vaše telo hovorí. Možno vám samotný akt zapisovania pomôže dostať emócie pod opraty.
Zdroje:
- https://www.verywellmind.com/what-are-mood-swings-1067178
- https://www.verywellfamily.com/mood-swings-during-pregnancy-4159590
- https://womensmentalhealth.org/posts/you-asked-do-oral-contraceptives-cause-mood-swings-or-depression/
- https://www.healthline.com/health/pms-mood-swings#why-it-happens
- https://thriveglobal.com/stories/do-men-have-mood-swings/
- https://www.healthline.com/health/rapid-mood-swings#treatments