Ako už dobre vieme, naše telo nám často krát dáva vedieť, keď v ňom niečo nie je v poriadku. Obdobne je to aj s bolesťou pod pravým rebrovým oblúkom alebo aj jednoducho pod pravým rebrom. Táto bolesť môže signalizovať problémy so žlčníkom. Mnohokrát to môže byť spôsobené konzumáciou ťažkých jedál, ako je napríklad kapusta, vajíčka, čokoláda, majonéza a šaláty z nej, veľké množstvá mäsa a podobne. Problémami so žlčníkom trpí až 10% ľudí, ktorí navštívia gastroenterológa. Skoro 40% z nich sú ľudia vo veku po štyridsiatke.
Čo je žlčník?
Obsah článku
Žlčník je malé vrecúško hruškovitého tvaru, ktoré je pod pravým lalokom pečene. Jeho hlavnou úlohou je zhromažďovať žlč, ktorú produkuje pečeň. Dokáže obsiahnuť až 30 – 70 mililitrov žlče, pričom začína pracovať po jedle. Úlohou žlče je pomáhať pri trávení, vstrebávaní tukov a vitamínov A, D, E a K, ktoré sú rozpustené v tuku. Žlčník počas trávenia pracuje a mení svoju veľkosť. Ak je zdravý, tieto pohyby a jeho prácu necítime, pretože sa dokáže prirodzene vyprázdňovať.
Bolesť pod pravým rebrovým oblúkom
Problémy so žlčníkom, ktoré sú zrejme častejšie, ako si chceme priznať sa však nemusia ukázať len vo forme bolesti. Pri tej spozornie väčšina z nás, ale existujú znaky, ktoré hovoria o problémoch so žlčníkom a nie sú natoľko zrejmé no vyžadujú si rovnakú pozornosť. Takýmito príznakmi môže byť napríklad tlak pod pravým rebrom, plynatosť či zhoršené trávenie.
Takéto prejavy bolesti pod pravým rebrom môžu byť znakom vyskytujúcich sa malých žlčníkových kamienkov, ktoré zatiaľ nevypadli zo žlčníka. Taktiež sa tým môže prejavovať tzv. žlčníkové blato. To je poruchou vyprázdňovacej funkcie žlčníka a je možné ho diagnostikovať sonograficky.
Vážnou chodobou z tejto oblasti je tzv. cholestáza. Je to choroba, pri ktorej sa úplne alebo len čiastočne zablokuje odtok žlče zo žlčníka a vzniká tzv. biliárna kolika. Bolesť pod pravým rebrom, alebo rebrovým oblúkom je v tomto prípade bodavo-rezavá, pričom niekedy vyžaruje aj do chrbta. Privádza tiež napínanie alebo zvracanie požitej potravy spolu s prímesou žlče.
V takýchto situáciách väčšinou nepomáha na intenzívnu bolesť ani úľavová poloha. Ak sa nedarí odblokovať žlč, mnohokrát sa pridáva aj svrbenie celého tela. Biliárna kolika býva tiež objektívne sprevádzaná celkovou schvátenosťou, zvýšenou teplotou, či niekedy aj žltačkou. Zvýšená teplota sa môže prejaviť aj niekoľko dní po odoznení záchvatu bolesti, čo často svedčí o infekcii žlčových ciest. Brucho pacienta býva taktiež citlivé na dotyk najmä pod pravým rebrom. Cholestáza sa prejavuje nažltlými očnými bielkami, koža je žltkastá alebo jasne žltá s početnými škrabancami.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Ak je cítiť bolesť o niečo vyššie, môže sa jednať aj o zápal pľúc alebo zranenie pľúc, či hrudného koša. Ak pociťujeme pichavú bolesť v oblasti rebier, hovoríme jej rebrová neuralgia, keďže pôvod tejto bolesti býva väčšinou nervového charakteru.
Pozor si treba dávať aj na veľmi intenzívnu bolesť, ktoré môže byť spôsobená krivou chrbticou. V takom prípade platničky tlačia na miechu a nervy, čím spôsobujú veľmi neprijímnú bolesť, ktorá sa celkom paradoxne zhoršuje v pokoji.
Ako sa to môže pokaziť
Komplikácie môžu nastať najmä vtedy, ak sú kamene umiestnené v žlčovodoch a čiastočne, alebo úplne blokujú odtok žlče. Ak sa záchvaty opakujú, môže dôjsť k pretrhnutiu žlčníka alebo žlčovodu kvôli prítomnému kameňu. Kameň sa tak dostane do tela, konkrétne do brušnej dutiny a to spolu so žlčou. Brušná dutina je bežne sterilná, no ak do nej prenikne žlč, ktorá je doslova preplnená baktériami, veľmi rýchlo sa vyvinie tzv. biliárna peritontída, čiže zápal podbrušnice.
Ak k niečomu takému dôjde, pacient musí byť okamžite operovaný. Ak sa tak neudeje, hrozia mu veľmi vážne zdravotné následky či prípadne až smrť. Hrozí aj chronický zápal podžalúdkovej žľazy. Toto ochorenie spolu s biliárnou peritontitídov sú veľmi často diagnostikované u toho istého pacienta.
Častou komplikáciou po odstránení žlčníka je aj duodenogastrický reflux, teda návrat žlče z dvanástnika do žalúdka. Ak podobné komplikácie prebiehajú dlhšie, môžu vznikať krátkodobé ale aj dlhodobé zápalové zmeny na sliznici žalúdka. Takéto zápaly môžu viesť až k takým zmenám na sliznici žalúdka, ktoré sú typické pre predrakovinové štádium zápalu. Takýmto zmenám hovoríme dysplázia.
Dysplázia má 3 stupne a z toho najťažšieho sa môže za istých podmienok vyvinúť až rakovina. Duodenogastrický reflux môžeme tiež považovať za jednu z možných príčin vzniku polypov (nezhubných nádorov) najmä v dolenj časti žalúdka.
Napriek odstráneniu žlčníka je možné, že problémy, ktoré viedli k jeho odstáneniu budú naďalej pretrvávať. Dôvodov môže byť viacero. Tažkosti, ktoré pacient zažíval mohli byť chybne pripisované choletitáze, pričom problémy mohli byť funkčného charakteru, alebo ich príčinou bolo iné organické ochorenie, napr. krivá chrbtica.
Diagnostika bolesti pod pravým rebrovým oblúkom
Keď už sa dostaneme k lekárovi a rozhodneme sa podstúpiť vyšetrenie, je dobré vedieť, čo nás tam môže čakať. Diagnostika bolesti pod pravým rebrovým oblúkom ako každá iná diagnostika začína anamnézou, teda vyšetrením histórie ochorení fyzického aj psychického charakteru. Súčasťou úvodného stretnutia je aj fyziologické vyšetrenie. Ak je dobre odobratá anamnéza a zároveň je kvalitne spravené základné fyziologické vyšetrenie, je možné z vysokou presnosťou určiť diagnózu. Ďalšie vyšetrenia slúžia teda skôr na jasné potvrdenie diagnózy.
Pri bezpríznakovej cholelitiáze nie je nutne vyditeľná nejaká zmena v klinickom obraze. Pri biliárnej kolike sa však sleduje viacero faktorov:
- V krvnom obraze môžeme vidieť zvýšené množstvo bielych krviniek, teda leukocytov.
- Pri biochemickom vyšetrení sa upchatie žlčových ciest prejavuje zvýšenou hladinov bilirubínov.
- Zvýšené sú hodnoty pečeňových testov.
- Cholesterol v krvi nadobúda tiež vyššie hodnoty.
- V moči zistíme žlté farbivá (bilirubín).
- Stolica je zjavne bledšia, niekedy až prechádza do bielej farby (je acholická).
- Vykonáva sa prístrojová diagnostika žlčových kameňov prostredníctvom sonografu. Toto vyšetrenie je v súčasnosti v podstate rutinou.
- Žlčové kamene môžu byť diagnostikované aj endoskopicky.
- Diagnostickými nástrojmi, které sa v tejto oblasti využívajú sú aj CT (počítačová tomografia) a MRCP (magnetická rezonančná cholangiopankreatikografia).
Liečba
Bolesť pod pravým rebrovým oblúkom je možné liečiť. Ak sa jedná o žlčníkový problém, existujú 2 varianty, ako sa s ním vysporiadať. Jedna možnosť je konzervatívna, druhá chirurgická. V prípade, že pacient trpí biliárnou kolikou a jej opakovanými záchvatmi, je potrebné odstránenie kameňa zo žlčových ciest alebo úplné odstránenie žlčníka (cholecystektomia). Pri žlčníkovom blate zväčša stačí žlčníková diéta a nejaké režimové opatrenia. Výber prístupu, ktorý sa použije je vždy vysoko individuálny a rozhoduje o ňom lekár.
Neoperačné možnosti liečby
- diéta: pri problémoch so žlčníkovými kameňmi alebo žlčovými cestami musí byť diéta beztuková. Ak sa chcete vyhnúť bolesti pod pravým rebrom, je potrebné čo najviac obmedziť živočíšne tuky a úplne vynechávať tie živočíšne. Poraziť bolesť pod pravým rebrovým oblúkom pomôže aj obmedzenie jedál, ktoré sú korenené či z kysnutého cesta. Nepomáhajú ani vajíčka, strukoviny, čokoláda a káva. Avšak, nastaviť diétu pri žlčníkových problémoch sa nedá všeobecne a je nutné sa o nej poradiť s odborníkom, aby bola skutočne účinná.
- bylinky: keď sa už bolesť pod pravým rebrovým oblúkom prejavuje intenzívne, čaje ju nevyriešia. Ale veľmi pomáhajú pri prevencii. Poznáme tri čaje, ktoré pomáhajú v podobných situáciách najviac.
- Mäta pieporná je výborným liekom, ak máte problémy s trávením a žlčníkom. Tiež tlmí bolesti žalúdka. Postup je veľmi jednoduchý. Pár lístkov čerstvej mäty akebo 2 lyžičky sušenej mäty zalejte 250ml vriacej vody. Lúhujte približne 15 minút a pite 3-krát denne.
- Podporu činnosti žlčníka, pečene a čriev zariadi aj repík lekársky. Ten taktiež znižuje cholesterol, pôsobí protizápalovo a upokojuje. Odporúčame 250ml vody zaliať 2 lyžičky sušenej vňate. Následne lúhovať 10 minút a scediť. Tohto bojovníka proti bolesti pod pravým rebrovým oblúkom si môžete dopriať až 5 krát za deň.
- Protizápalovú silu, spojenú s dezinfekciou a upokojujúcim účinkom na žalúdok a črevá nám ponúka rumanček kamilkový. 2 lyžice sušených kvetov odporúčame lúhovať až 15 minút. Denne môžete vypiť 2-3 šálky.
- tieto bylinky spolu so striedmým stravovaním sú určite dobrou cestou, ktoré môže pomôcť odstrániť bolesť pod pravým rebrovým oblúkom.
Ďalšie možné dôvody bolesti pod pravým rebrovým oblúkom
- Prekrvenie pečene: Pečeň sa môže náhle zväčšiť, čo je spôsobené jej prekrvením. Veľmi často sa bolesť pod pravým rebrovým oblúkom objaví u netrénovaných športovcov po namáhavej fyzickej aktivite (napríklad pri intenzívnom športe, cyklistike ale najmä pri behu). Takáto bolesť môže byť aj znakom pravostranného srdcového zlyhania, keď sa krv začína hromadiť žilách, ktoré sú pod srdcom a teda aj v pečeni.
- Zápaly pečene: Najčastejším spúšťačom bolesti pod pravým rebrovým oblúkom, ktorá pochádza zo zápalu pečene je vírus infekčnej hepatitídy. Je možné, že sa vyskytnú aj bakteriálne infekcie pečene, ktoré sa môžu prejavovať vo forme pečeňových abscesov.
- Bolesť z inej časti tela: je možné, že napríklad zápal pľúcneho tkaniva (pravostranná pneumónia) spôsobí bolesť pod pravým rebrovým oblúkom. Táto bolesť sa môže prenášať aj z pravej polovice hrudníka, čo ale nie je úplne bežné.
Ako to uzavrieť?
Bolesť pod pravým rebrovým oblúkom, najmä ak je dlhotrvajúca a intenzívna dokáže spôsobovať veľké problémy. Keď už je s ním naozaj zle, je nutné navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť. Avšak, môžeme si pomôcť aj sami, prevenciou. Najmä správne stravovanie, nejaký ten fyzický pohyb ale aj snaha o psychickú vyrovnanosť pomáhajú podobným problémom predchádzať.
Vybrané zdroje:
- https://mediweb.hnonline.sk/spravy/aktualne/na-co-vsetko-nas-upozorni-traviaci-system
- https://referaty.aktuality.sk/ochorenia-zlcnika/referat-8328
- https://www.kamzakrasou.sk/vies-co-vsetko-signalizuju-bolesti-pod-rebrami-budes-prekvapena-/15391
- https://vyliec.sk/priznaky/bolest-pod-pravym-rebrom/