Každý, kto pozná únavu bude určite súhlasiť, že je nepríjemný stav. Veľmi pravdepodobne ste sa s týmto stavom už mnohokrát stretli. Častokrát možno únavu pripisovať aj obdobiu v roku alebo v týždni, prípadne je tento stav chvíľkový a je spôsobený v dôsledku prepracovanosti či nedostatku spánku. Predstavte si však, že vaša únava pretrváva aj po tom, čo sa prebudíte, po dni plnom oddychu alebo bez ohľadu na to, či vykonávate ťažkú prácu alebo nie. A pretrváva mnoho a mnoho dní. Je to veľmi nepríjemná predstava, prípadne tento stav už poznáte.
V prípade únavy je teda potrebné rozlišovať medzi stavom bežnej únavy , sezónnou napríklad jarnou únavou alebo chronickou únavou. Ak váš stav pretrváva dlhšie ako tri mesiace, niečo nie je v poriadku. V súčasnosti je pojem chronická únava skloňovaný čoraz viac, ale je to, žiaľ, fakt, ktorí postihuje čoraz viac ľudí. Za dôsledok chronickej únavy možno považovať nesústredenosť, stres aj fyzickú únavu. Môžu za ňou byť avšak aj oveľa závažnejšie dôvody.
Poďme si teda povedať, aký je rozdiel medzi bežnou únavou a chronickou únavou, prípadne medzi syndrómom chronickej únavy, aby ste v prípade potreby vedeli vyhľadať pomoc alebo napak, prevenciou sa tomuto stavu vyhýbali. Čítajte ďalej!
Čo je to únava?
Obsah článku
Ako sme už povedali, existujú vcelku zásadné rozdiely medzi tým, čo je „iba“ únava a chronickou únavou. Oba stavy sú však veľmi nepríjemné. Stav klasickej únavy už pocítil asi každý – od malého dieťaťa až po dospelého človeka. K tomuto stavu zvyčajne dochádza po dobre odvedenej psychickej alebo fyzickej práci, alebo aj naopak, keď človek síce nepracuje ťažko, ale nespal dostatočne. Niekedy k tomuto stavu dochádza aj počas konkrétneho obdobia, napríklad, človek sa cíti viac unavený v zime, keď je málo svetla a tepla. Zdrojom únavy teda môžu byť rôzne faktory, ale tento stav zvyčajne ešte nie je zdraviu nebezpečný. Únava je však prirodzený stav, ktorou mozog dáva najavo, že už danej aktivity bolo príliš alebo treba treba predĺžiť spánok. Prípadne si minimálne treba dopriať oddych.
Únava ako taká je subjektívny pocit. Mozog vysiela organizmu signál, ktorým upozorňuje na stav vyčerpania energetických zásob, fyzických ako aj psychických. V tom horšom prípade oboch súčasne. Pokiaľ je človek unavený, prejavuje sa to zníženou koncentráciou, ospalosťou alebo bolesťou hlavy. Zvyčajne ho bolia oči, pretiera si ich a zíva. Fyzická únava sa zase prejavuje bolesťou svalov a kĺbov či malátnosťou. Zväčša je riešením tento stav relax a spánok, po ktorom dochádza ku svalovému uvoľneniu a tento stav vymizne.
Chronická únava a jej charakteristika
Chronická únava rovnako ako štandardný stav únavy vzniká v centrálnom nervovom systéme priamo na nervových spojoch, ale pretrváva oveľa dlhšie a má množstvo ďalších sprievodných znakov. Príčinu možno hľadať, samozrejme, vo väčšom psychickom alebo fyzickom vypätí, ale hlavne v zmene látkovej premeny. Z krátkodobého pohľadu príčinou je, že sa vyčerpajú energetické zdroje a kyslík. Z dlhodobenej perspektívy je za chronickou únavou rad ďalších problémov.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Chronická únava – test
Na chronickú únavu je možné vykonať aj test, ktorého však pre úplnú správnosť zabezpečí váš lekár. Pri tomto teste sa zohľadňujú takzvané Holmesove kritériá. Aby ste boli diagnostikovaný s chronickou únavou, museli by ste spĺňať dve z veľkých kritérií, 6 z malých kritérií a dve objektívne kritériá.
Veľké kritériá:
- chronická únava pretrvávajúca dlhšie ako 6 mesiacov; za únavu sa považuje taká, ktorá spomalí vaše normálne fungovanie o zhruba 50 %
- strata výdrže, stav absolútneho vyčerpania
- bolesti svalov a únava ako po záťaži, svalová slabosť
Malé kritériá:
- zvýšená teplota (okolo 38 stupňov)
- dlhodobé bolesti v hrdle
- pretrvávajúca bolesť hlavy (zvyčajne je to v oblasti čela a za ušami)
- svalová bolesť, aj na dotyk
- zápcha
- porucha sexuálnych funkcií
- zimnica
- zväčšené a citlivé lymfatické uzliny (zväčša na krku)
- sčervenanie aj bolesť malých aj veľkých kĺbov bez ďalšieho opuchu
- poruchy spánku, ktoré sa väčšinou prejavujú skorým ranným vstávaním, a to aj o tretej ráno
- depresie
- problémy so sústredením
- poruchy pamäte, citlivosť na svetlo, pocity vnútorného nepokoja a strachu, podráždenosť, poruchy videnia, svetloplachosť
Objektívne kritériá:
- zvýšená telesná teplota
- zápal nosohltanu
- zväčšené a bolestivé lymfatické uzliny
Chronická únava – príznaky
K stavu chronickej únavy nedochádza ihneď, ale postupne. Najčastejšie sa tento stav spája s nadmerným pracovným tempom a žiadnym oddychom. Nie je to, pochopiteľne, pravidlo, ale práve tento stav sa môže dostaviť v dôsledku rýchleho životného tempa, množstva úloh a povinností. Ľudia, ktorí trpia chronickou únavou, sa častokrát aj zle a nepravidelne stravujú, pijú množstvo kávy a kofeínových nápojov, niekedy fajčia. Všetko so všetkým súvisí. Netreba sa však vždy treba pomýliť, pretože chronická únava nie je len dôsledkom náročného pracovného alebo fyzického tempa.
Chronická únava má niekoľko základných znakov a sú nimi:
- tento stav trvá viac ako 6 mesiacov
- zhoršená pamäť a koncentrácia
- spánok, ktorý neprináša žiadne osvieženie
- extrémny stav vyčerpania a únavy bez konkrétneho dôvodu
- pokles výkonnosti a obdobie letargie
- bolesti svalov a kĺbov, či dokonca hrdla a a hlavy
- zväčšené lymfatické uzliny v časti krku a pazúch
Častokrát je predštádium chronickej únavy chrípka alebo iné ochorenie, ktoré spôsobuje protrahovú únavu; Tento typ únavy vzniká po chorobe práve preto, že počas nej nie sme schopní relaxovať a odpočinúť si. Ak sa chronická únava spája s ďalšími problémami, ide o chronický únavový syndróm.
Ako vzniká chronická únava?
Príčinu chronickej únavy nemožno jednoznačne určiť. Najčastejšie však tento stav vzniká v dôsledku:
- infekcie – najmä vtedy, ak je spôsobená vírusom;
- environmentálnymi faktormi – napríklad dlhodobý stres.
Ako už spomíname vyššie, chronická únava je mnohokrát dôsledkom nezdravého a hektického životného štýlu. Nevzniká zo dňa na deň. Častokrát sa spája aj s oslabením imunity. Ďalším častým dôvodom, prečo chronická únava vzniká môžu byť aj rôzne typy ochorení, ktorými ste trpeli v minulosti alebo vás postihujú aj v súčasnosti.Týmito potenciálnymi ochoreniami, ktoré môžu stáť za chronickou únavou môžu byť:
Prečo je chronická únava nebezpečná?
Dôvody, prečo je lepšie vyhnúť sa akejkoľvek únave, a o to viac chronickej únave, snáď ani nemusíme vysvetľovať. Tu je však niekoľko z nich:
- ohrozuje vašu produktivitu – ak sa budete snažiť dlhodobo prekonávať sa, málo spať a veľa pracovať, je možné, že to bude mať pre vás krátkodobý efekt v podobe dokončeného projektu, ale z dlhodobého hľadiska to za to nestojí;
- oslabená imunita – v dôsledku chronickej únavy sú časté aj ochorenia a rôzne infekcie, pretože telo stráca silu s nimi bojovať;
- nervozita a podráždenosť – je úplne prirodzeným vyustením tohto stavu, pretože s únavou sa automaticky spájajú aj nepríjemné stavy podráždenia a nevrlosti;
- ďalšie problémy – bolesť brucha, poruchy trávenia, nechutenstvo a hnačky; bolesti svalov a svalové napätie; bolesti hrudníka a hlavy. Telo je malátne, niekedy má takýto človek pocity na odpadnutie, poruchy rovnováhy či mierne zhoršenie zraku.
Chronická únava – čo s ňou
1. Navštívte lekára
Tento stav treba, samozrejme, okamžite liečiť. Ak máte podozrenie, že trpíte chronickou únavou, navštívte svojho obvodného lekára, ktorý by mal v prvom rade identifikovať, či za vaším stavom nie sú potenciálne iné problémy. Môže to byť, napríklad, porucha funkcie štítnej zľazy, začínajúca cukrovka alebo chudokrvnosť. Lekár by mal taktiež vylúčiť všetky možné parazitárne, bakteriálne či vírusové infekcie. Pred uzavretím diagnózy by mal lekár preskúmať možné alternatívy a pôvod choroby, ktorý by tiež mohol prameniť z ochorení gynekologického, stomatologického pôvodu a spraviť potrebné fyzikálne a laboratórne vyšetrenia. Až 10 % ľudí, ktorý navštevujú svojho obvodného lekára tam prichádza práve kvôli pocitu neustálej únavy.
2. Prehodnoťte svoje pracovné návyky
Ako sme hovorili, stav chronickej únavy sa spája s rýchlym životným tempom. Preto sa skúste zamyslieť nad tým, čo je pre vás v živote dôležité. Ak je to potrebné, prehodnoťte a vylúčte zo života určité aktivity, ktoré vám naberajú čas a nemajú efekt. Dôsledne si svoj čas plánujte, a to najmä vtedy, ak máte svoju rodinu, lepšie si plánujte úlohy a pokiaľ je to možné, zjednodušte si ich. Na druhej strane je dôležité nájsť si čas aj na oddych a nepreťažovať sa. Ak je to potrebné, naučte sa niektoré úlohy odmietať. Nezabúdajte na dovolenku, pretože je dôležité, aby ste aspoň na pár dní vypli telefón a počítač a vypli aj samých seba. Venujte aspoň jednu hodinu denne svojim záľúbám alebo samým sebe.
3. Zhodnoťte svoj režim
Ak ste boli dlhodobo pod pracovným tlakom alebo časovým vypätím a aktuálne už máte toto obdobie úspešne za sebou, skúste si vymedziť niekoľko týždňov až mesiac, počas ktorých primerane spomalíte svoje celkové fungovanie. Pokiaľ nemáte najzdravšie stravovacie návyky, prehodnoťte ich, jedzte pravidelne a vyvážene. Pridajte do stravy potrebnú vlákninu a vitamíny a pite dostatok čistej nesladenej vody. Čaj vám takisto spraví dobre.
Syndróm chronickej únavy
Je teda zjavné, že chronická únava je nebezpečná a dokáže zatočiť s doposiaľ zdravým človekom. Preto podľa možnosti pozorne vnímajte, či nemáte vo svojom okolí blízkeho človeka, ktorý sa zmenil. Alebo či sa to nedeje priamo vám. Chronická únava môže pomaly a nenápadne zničiť karieru, vzťahy prípadne aj manželstvo. Ani nebudete vedieť ako sa to stalo. Áno, existuje aj syndróm tejto chronickej únavy a odborníci dokonca tvrdia, že sa z nej pomaly, ale isto stáva pandémia. Syndróm chronickej únavy sa týka najčastejšie ľudí práve v produktívnom veku od 20 do 40 rokov. V menšej, ale významnej miere dokonca aj mladých ľudí od 16 rokov až do 64. veku.
Chronický únavový syndróm teda na rozdiel od chronickej únavy sprevádza celý rad ďalších sprievodných znakov, ktoré ešte navyše ohrozujú náš organizmus.
Zaujíma vás
Čo je chronická únava?
Chronická únava na rozdiel od bežnej únavy trvá oveľa dlhšie – z hladiska počtu dní až mesiacov. Nie je to teda stav únavy, ktorý sa dostaví po fyzickej aktivity alebo nedostatku spánku. Chronická únava pretrváva dlho, nedá sa prekonať ani po odpočinku a sprevádza ju rad ďalších príznakov, ktoré oslabujú organizmus.
Ako sa prejavuje?
Chronická únava sa prejavuje množstvo sprievodných znakov, nie je teda výhradne o únave. Prvým typickým znakom však je, že vaša únava pretrváva viac-menej bez prestávky viac ako 6 mesiacov, jej stav sa nezlepšuje a znižuje vaše normálne fungovanie o asi 50 %. Človek sa cíti absolútne vyčerpaný a bez energie. Svaly a kĺby sú bolestivé ako po fyzickej záťaži. Môžu sa dostaviť aj ďalšie sprievodné javy, ktorými sú zvýšená teplota, bolesti v hrdle, zimnica, zápcha, poruchy spánku a sústredenia, a mnohé ďalšie. K stavu chronickej únavy zvyčajne nedochádza ihneď, ale postupne.
Je chronická únava vážna choroba?
Tým, že chronická únava postihuje také množstvo oblastí ľudského tela a človeka, možno ju považovať za skutočne vážnu chorobu. Nie je to stav, ktorý sa oplatí prehliadať alebo čakať, kým prejde. Tento stav môže vážne ohroziť vaše telo aj vašu psychiku. Táto choroba je niekedy dôsledkom zlého životného štýlu, ale niekedy nie. Rozhodne ju nepodceňte. Únava síce môže byť príjemná, ale len po skutočne produktívnom dni alebo po dobre odvedenom výkone. Pretrvávajúca únava sprevádzaná mnohými ďalšími príznakmi je vážna choroba, ktorej sa však dá stále zbaviť pri správne nasadenej liečbe a celkovej zmene životného štýlu.
Ako liečiť chronickú únavu?
Ak máte podozrenie, že trpíte chronickou únavou alebo syndrómom chronickej únavy, vyhľadajte v prvom rade odbornú pomoc. Sami si s týmto stavom neporadíte. Je potrebné navštíviť svojho obvodného lekára, ktorý vám určí diagnózu a poradí vám, čo ďalej a nasadí vám liečbu. Za touto chorobou sa môžu skrývať rôzne dôvody. Druhou nevyhnutnosťou je prehodnotenie vašich pracovných a životných návykov, je potrebné zmierniť tempo, vylúčiť zo života aktivity, ktoré nie sú dôležité a zamerať sa viac na seba a na svoje zdravie.
Vybrané zdroje:
- https://www.slovenskypacient.sk/chronicky-unavovy-syndrom-liecba-priznaky/
- https://stromzdravia.sk/dusevne-zdravie/chronicka-unava-chronicky-unavovy-syndrom/
- https://www.slovenskypacient.sk/nadmerna-unava-priciny-ospalost-bolesti-hlavy/
- https://primar.sme.sk/c/840527/chronicka-unava-dokaze-znicit-zivot.html
- https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/chronicka-unava-nemoc-nebo-priznak.A030825_210620_zdravi_pol