Dobrovoľné ukončenie života je veľmi často diskutovanou témou, ktorá bola v minulosti utláčaná do pozadia. O zákroku, ktorý smeruje k ukončeniu života človeka, ste už určite počuli. Eutanázia je veľmi kontroverzným predmetom mnohých diskusií odborníkov i laikov. V minulosti tabu téma sa dnes dostáva do popredia, a to najmä v súvislosti s nevyliečiteľnými ochoreniami. Zákrok smerujúci k dobrovoľnému ukončeniu života býva poslednou možnosťou, ako zmierniť utrpenie mnohých pacientov. Ako je to na Slovensku a prečo mnohí ľudia o tejto možnosti uvažujú? Neváhajte sa ponoriť do nasledovných riadkov.
Čo je to eutanázia?
Eutanázia predstavuje účelové a dobrovoľné ukončenie života jedinca najmä z dôvodu nevyliečiteľnej choroby alebo úľavy od veľkých bolestí. Lekársky zákrok smerujúci k dobrovoľnému ukončeniu života je posudzovaný z právneho hľadiska v rôznych krajinách odlišne. Niektoré krajiny ho nepovoľujú, iné sú ,,rajom“ pre ľudí, ktorí dlhodobo trpia a rozhodli sa ho podstúpiť. Tento lekársky zákrok je vykonávaný výlučne na žiadosť osôb, ktorých sa týka, alebo ich blízkych, a to vo výnimočných prípadoch najmä vtedy, keď jedinec trpí nevyliečiteľnou chorobou, prípadne ak ho trápia nepredstaviteľné bolesti.
Eutanázia je veľmi obsiahlym procesom, ktorý závisí od mnohých faktorov, pričom medzi najdôležitejšie zaraďujeme:
- lokálne právne pravidlá (konkrétna národná legislatíva)
- fyzické a duševné zdravie jedinca
- osobná viera a želania konkrétneho človeka
Je eutanázia legálna aj na slovensku? Existujú rôzne druhy tohto krajného medicínskeho zákroku? Kedy je eutanázia neprípustná? Na tieto otázky si spoločne odpovieme v nasledujúcich riadkoch.
Eutanázia verzus asistovaná samovražda
Možno vás prekvapí fakt, že samotnú eutanáziu môžeme deliť na viaceré druhy. Povolenie jednej či inej varianty závisí od rôznych faktorov, ktoré sú výrazne späté s konkrétnym právnym poriadkom danej krajiny. V súvislosti s eutanáziou by sme radi dali do pozornosti aj pojem asistovaná samovražda, resp. smrť. Je medzi nimi nejaký rozdiel? Áno, rozdiel medzi nimi existuje a nemali by ste si tieto pojmy zamieňať. Asistovaná samovražda predstavuje jeden zo spôsobov ukončenia života, v rámci ktorého je konkrétnemu jedincovi poskytnutá pomoc ,,dostať sa na druhý svet“.
Diferenčné znaky medzi asistovanou samovraždou a eutanáziou tkvejú v osobe, ktorá daný zákrok vykonáva, a tiež v iných podmienkach, najmä na strane pacienta, ktorý žiada o jeden či druhý zákrok. Žiadateľom o ukončenie života v podobe eutanázie môže byť z právneho hľadiska iba pacient, ktorý trpí nevyliečiteľným ochorením. Asistovaná samovražda si z legálneho hľadiska túto podmienku nekladie, a teda jej účastníkom nemusí byť výlučne nevyliečiteľne chorý pacient. Asistovaná samovražda nie je vykonávaná priamo inou osobou, pričom iná osoba iba dopomáha k ukončeniu života, a to pomocou jedov, rád či iných prostriedkov.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Eutanázia, ktorá je u nás najčastejšie diskutovaný spôsob ukončenia života z vlastnej vôle, musí byť vykonávaná medicínskym odborníkom, teda lekárom. Účastnou osobou pri asistovanej samovražde môže byť v podstate ktokoľvek. Zdôrazňujeme, že obe metódy ukončenia života človeka sú naozaj posledným možným riešením veľmi závažnej situácie, a preto by sa mal každý v okolí dotyčného človeka snažiť o hľadanie iných riešení.
Aké druhy eutanázie poznáme?
Otázka eutanázie je veľmi zložitou problematikou, na ktorú nájdete rôzne názory. Do debaty sa zapájajú nielen odborníci, ale aj laici, ktorí s ňou nesúhlasia najmä z etických a náboženských dôvodov. Ak sa k týmto dôvodom pridá i právne hľadisko, vzniká nám obrovský celospoločenský fenomén, pri ktorom sa názory ľudí rozchádzajú.
Eutanázia, ako sme už spomínali, predstavuje jednak dobrovoľné a jednak úmyselné ukončenie života pacienta, ktoré vykonáva určitá konkrétna osoba (lekár). Možno neuveríte, ale i takto závažný zákrok s kruciálnymi následkami môžeme deliť na dva druhy, a to na základe odlišných spôsobov jeho vykonania:
- pasívna eutanázia – princípom tohto druhu dobrovoľného a úmyselného ukončenia života človeka je účelové nevykonanie opatrení smerujúcich k zachovaniu, resp. predĺženiu, života (napr. ukončenia poskytovania nevyhnutne dôležitých liekov, odpojenie od kyslíka, prerušenie transfúzie krvi a podobne)
- aktívna eutanázia – odlišuje sa od pasívnej aktívnym konaním inej osoby, ktoré smeruje k ukončeniu života pacienta; aktívnu eutanáziu ešte môžeme rozlišovať na
- nepriama – v tomto prípade sa podávajú lieky, ktoré iba tíšia bolesť, no priamo neodďaľujú nástup smrti; takýmto spôsobom pacient výraznejšie netrpí, no smrť sa dostaví skôr
- priama – táto forma si vyžaduje aktívne konanie inej osoby v podobe podania smrteľnej látky vážne chorému pacientovi (látku podáva zvyčajne lekár)
Aký je zmysel eutanázie? Zmyslom je ukončiť život konkrétneho jedinca, ktorý už, zjednodušene povedané, nemá veľkú nádej vyliečiť sa. Pacient musí trpieť nevyliečiteľným a veľmi bolestivým ochorením. V praxi ide najmä o prípady posledných štádií najzávažnejších ochorení, kedy aj najpokročilejšia medicína už nestačí. V takýchto prípadoch bez vykonania lekárskeho zákroku smerujúceho k smrti by pacientovi hrozil nasledovný stav:
- istá bezprostredná smrť (postupne)
- dlhotrvajúci nepriaznivý stav, ktorý sa iba zhoršuje
- obrovské muky, na základe ktorých pacient usúdi, že je lepšie ukončiť svoj život
- veľmi zložitá a neefektívna liečba, ktorá v konečnom dôsledku neoddiali smrteľné následky
Eutanázia je teda veľmi krajné riešenie, ktoré má byť dôkladne zvážené až po vyčerpaní všetkých možných spôsobov udržania pacienta pri bezbolestnom živote.
Eutanázia na Slovensku a právo na život
Slovensko sa z legálneho hľadiska líši od mnohých iných krajín aj pohľadom na dobrovoľné a účelové ukončenie života, ktorým je eutanázia. Eutanázia na Slovensku nie je zákonom povolená, a to na základe Ústavy Slovenskej republiky a medzinárodných právnych dokumentov, ktoré hovoria, že každý človek má právo na život. Právo na život je často dávané do kontrastu práve s eutanáziou. Inak povedané, niektoré názory argumentujú aj tým, že neexistuje právo na smrť, a preto ani eutanázia nie je na Slovensku (a v mnohých ďalších krajinách) povolená.
Eutanázia predstavuje z odborného hľadiska veľkú kontroverziu, keďže nejde o úmyselné ukončenie života z vlastnej vôle inej osoby. Mnohí ľudia dokonca eutanáziu považujú za odsúhlasenú vraždu inou osobou. Dobrovoľné a zároveň účelové či úmyselné ukončenie života, ktoré eutanázia predstavuje, nie je jednotlivo vymedzené v slovenskom právnom poriadku ako trestný čin. Trestný zákon však ,,ponúka“ vymedzenie iných druhov trestných činov, ku ktorým by sa eutanázia dala v terajších právnych podmienkach zaradiť:
- trestný čin na účasti na samovražde
- trestný čin neposkytnutia pomoci
- trestný čin úkladnej vraždy
- trestný čin vraždy
Z právneho hľadiska môžeme v momentálnych právnych podmienkach považovať eutanáziu ako trestný čin úkladnej vraždy alebo vraždy, nakoľko tento zákrok lekár, prípadne iné osoby, vykonávajú úmyselne a účelne, aj keď so súhlasom dotknutej osoby. Podľa trestného zákona dokonca i súhlas poškodeného nestačí na to, aby bol zákrok smerujúci k ukončeniu života inou osobou považovaný za legálny. Ak by hypoteticky pacient súhlasil s eutanáziou a lekár by takýto zákrok vykonal, vyvodzovala by sa voči nemu trestnoprávna zodpovednosť.
Niektoré krajiny však zákrok spojený s eutanáziou nepovažujú za ilegálny. Medzi takéto typické krajiny patria Švajčiarsko, Belgicko, Holandsko či Luxembursko.
Cirkevný pohľad na eutanáziu
Morálka a etika
Za každým zákonom by malo byť určité racio, ktoré tkvie v morálke a etike. Otázka eutanázie je preto vo veľkej miere aj otázkou morálnosti vykonania takéhoto zákroku. Zásah do telesnej integrity človeka je jednoznačne nielen v slovenských podmienkach neetický a nedôstojný. Na Slovensku eutanázia nie je v súlade so zákonom, čo je holý fakt. Jedno spektrum spoločnosti však môže argumentovať na druhej strane i neetickosťou udržania pacienta pri živote v prípade, ak mu nevyliečiteľná choroba prináša obrovské bolesti.
Ak súčasná medicína doposiaľ nenašla riešenie pre určité ochorenia, ktoré sú sprevádzané ukrutnými bolesťami, eutanázia môže byť pre mnohých ľudí to najlepšie a najetickejšie východisko. Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať a je nesmierne dôležité hľadať celospoločenský konsenzus. Ak sa pozrieme na mnohé životné situácie detských pacientov, otázka eutanázie sa stáva ešte komplikovanejšou a citlivejšou. V mnohých prípadoch dokonca i detskí pacienti žiadali o eutanáziu, a to hlavne v zahraničí.
Aké je riešenie?
V žiadnom prípade by eutanázia nemala byť niečím prirodzeným a samozrejmým. Zdôrazňujeme, že je veľmi dôležité hľadať všetky alternatívy a možné riešenia ťažkej životnej situácie pacienta. Akákoľvek alternatíva smerujúca k udržaniu života, v rámci ktorej nie je pacientov život utrpením, by mala mať za každých okolností prednosť pred eutanáziou ako úplne posledným krajným riešením. Mali by ste preto brať do úvahy úplne všetky možné alternatívy a myslieť aj na vašu rodinu a jej dobro.
Morálka a etika vo veľkej miere súvisia aj s odmietnutím liečby pacientom, ktorá by smerovala k úspešnému udržaniu pri živote. Odmietnutie liečby predstavuje právo každého jedného pacienta vyjadrujúce jeho vlastnú iniciatívu a vôľu nevykonať liečbu, ktorá má za cieľ uchrániť ho pred smrťou, prípadne mu zlepšiť zdravotný stav. Jednoducho odmietnutie liečby je možné na základe zákona o zdravotnej starostlivosti, pričom lekár momentálne nemá právo súhlasiť, resp. odobriť pacientovi eutanáziu. Na druhej strane, informovaný súhlas pacienta s nevykonaním liečby, resp. jeho odmietnutím, legálny už je. Ak teda bude lekár rešpektovať vôľu pacienta smerujúcu k odmietnutiu liečby, nedopúšťa sa trestného činu.
Relácia pod lampou o eutanázii
Zaujíma vás
Čo je to eutanázia?
Eutanázia predstavuje úmyselné a dobrovoľné ukončenie života pacienta, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou, resp. intenzívnymi bolesťami, pričom eutanáziu vykonáva odborník z oblasti medicíny.
Je eutanázia na Slovensku možná?
Nie, na Slovensku eutanázia nie je legálna, avšak pacient má právo na odmietnutie liečby.
V ktorých krajinách je povolená?
Eutanázia je povolená v niektorých európskych krajinách ako napríklad Švajčiarsko, Belgicko, Holandsko či Luxembursko. Okrem toho je možná aj v mnohých štátoch USA a tiež v Kanade.
Eutanázia je konečná – ako sa správne rozhodnúť?
Nech ste akokoľvek veľmi chorí, určite vyhľadajte všetky možné alternatívy, ktoré by vás udržali pri živote v priaznivom stave a zvážte ich. Nie je vhodné robiť unáhlené rozhodnutia pred premyslením všetkých iných možností. Eutanázia je určená len pre ľudí, ktorým neostáva žiadna iná možnosť liečby, resp. ktorí prežívajú intenzívne fyzické či psychické utrpenie.
Vybrané zdroje: