Posledná aktuálizácia prebehla 20. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Serotonín je hormón, ktorý sa stará o dobrú náladu. Navodí pocit šťastia a pohody. Zároveň je aj neurotransmiter a ako taký prenáša informácie medzi bunkami. Má vplyv nie len na našu náladu a psychickú pohodu, ale aj na správne fungovanie organizmu. Vzorec dobrej nálady je C10H12N2O.
Produkcia serotonínu
Serotonín sa produkuje v epifýze (v centrálnom nervovom systéme) a tráviacom systéme. Okrem týchto miest sa nachádza aj v krvných doštičkách. Na jeho produkciu potrebuje telo esenciálnu kyselinu L- tryptofán. Bez nej môže v organizme dôjsť k zníženiu hladiny serotonínu a následne k ďalším problémom. Tryptofán môžete získať len zo stravy, preto by ste sa nemali vyhýbať potravinám ako orechy, mäso, morské ryby, listová zelenina či syry.
Vplyv serotonínu na organizmus
Serotonín pôsobí na každú časť organizmu. Počnúc náladou a emóciami až po motorické zručnosti. Vďaka nemu máme dobrú náladu, napomáha k dobrému spánku a tráveniu. Toto všetko je pre ľudské telo dôležité aby mohlo správne fungovať. Okrem toho serotonín pomáha s
- Liečbou depresie
- Pocitom úzkosti
- Pomáha lepšie hojiť rany – zastavuje krvácanie
- Udržuje zdravie kostí
- Rozširuje cievy v svaloch a koži, zužuje ich v mozgu, obličkách, pľúcach a orgánoch v bruchu
- Vplýva na správny chod biologických hodín organizmu a spánok
Tento hormón prirodzene reguluje náladu. Akýkoľvek výkyv hladiny serotonínu má vplyv na to ako sa cítite. Pokiaľ je jeho hladina v norme tak sa cítite
- Emocionálne stabilní
- Šťastní
- Pokojnejší
- Bez pocitu úzkosti
Serotonín zaisťuje správne fungovanie organizmu
- Tráviaci trakt – serotonín, ktorý sa nachádza v tráviacom systéme kontroluje pohyb čriev a ich funkciu. Znižuje chuť do jedla.
- Nálada – serotonín v mozgu ovplyvňuje náladu, potláča pocit úzkosti a navodzuje pocit šťastia a pohody. Nízke hladiny serotonínu v mozgu sa spájajú s depresiou. Stále sa ale nevie, či príčinou vzniku depresie je znížená hladina tohto hormónu, alebo jeho nedostatok spôsobuje depresiu. Nelegálne drogy ako extáza, alebo LSD zvyšujú hladinu serotonínu, čo môže viesť k serotonínovému syndrómu.
- Spánok – melatonín je látka, ktorá má antioxidačné a protirakovinové účinky. Vzniká premenou serotonínu počas spánku. Melatonín reguluje náš spánok, Hneď ako sa začne v mozgu vytvárať cítime ospalosť. Počas celej doby spania jeho produkcia pokračuje a vďaka nemu môžeme rýchlo zaspať a dopriať si kvalitný spánok. Melatonín vplýva aj na čas kedy sa zobúdzame. Poklesom jeho tvorby sa prebúdzame.
- Zrážanie krvi – serotonín v krvných doštičkách pomáha pri zastavení krvácania z otvorenej rany. Zužuje krvné cievy, čím znižuje prietok krvi a pomáha tak vytvoriť chrastu na povrchu rany.
- Nevoľnosť – tomuto hormónu vďačíme za nevoľnosť a hnačky, ale len v prípade ak sme zjedli niečo zlé. V tom momente začne narastať hladina serotonínu, ktorá stimuluje v mozgu časť zodpovednú sa nevoľnosť. Serotonín v črevách zas začne vytláčať nevhodné potraviny von z tela čo najrýchlejšie čím sa zabráni preniknutiu škodlivých látok do organizmu.
- Kosti – zvýšená hladina serotonínu môže spôsobiť osteoporózu – rednutie kostí.
- Sexualita – nízka hladina tohto hormónu spôsobuje vyššiu sexuálnu aktivitu, zvyšuje chuť na sex a vzrušenie. Naopak vyššia hladina serotonínu libido znižuje. Ľudia, ktorí užívajú lieky na zvýšenie účinku serotoínu (selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu) mali rad problémov, ktoré súviseli so sexuálnou dysfunkciou.
Serotonín a depresie
Je dokázané, že hladina serotonínu a depresie spolu súvisia. Nevie sa ale s istotou určiť či je depresia príčinou poklesu serotonínu, alebo vzniká jeho nedostatkom. Na liečbu depresie sa využívajú antidepresíva, ktoré vplývajú na hladinu serotonínu.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
SSRI – selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu
SSRI sú lieky, ktoré patria medzi antidepresíva. Nezvyšujú hladinu serotonínu. Serotonín, ktorý sa vytvorí v mozgu sa absorbuje. Selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu tejto absorpcii zabraňujú. Takto zostáva viac hormónu v tele.
Ak užívate SSRI nemali by ste užívať ďalšie lieky bez toho aby ste to predtým nekonzultovali s lekárom. Vyššia, ale aj nižšia hladina serotonínu má na ľudský organizmus vplyv.
Serotonínový syndróm
Vysoké hladiny serotonínu spôsobujú serotonínový syndróm. Ide o nebezpečný stav, ktorý sa môže objaviť v prvý deň u pacientov, ktorí začali užívať SSRI, alebo sa im zvýšilo dávkovanie.
Hladina hormónu sa môže zvýšiť aj keď užijete
- Nelegálne drogy
- Lieky proti migréne
- Niektoré druhy byliniek (ľubovník)
- Antidepresíva
- Hladina serotonínu sa zvýši aj keď máte zhubný nádor v tráviacom trakte.
Vysoká hladina serotonínu
Aj keď je serotonín hormón dobrej nálady je dôležité aby jeho hladina bola optimálna. Vyššia, alebo nižšia hodnota má neželaný vplyv na naše zdravie.
Vyššia hladina serotonínu v krvi sa prejavuje
- Dezorientáciou
- Popudlivosťou
- Pocitom úzkosti
- Svalovými kŕčmi, strata koordinácie svalov
- Triaškou
- Zvýšeným tepom a krvným tlakom
- Hnačkou
- Nevoľnosťou
- Halucináciami
- Hyperaktivitou
- Rozšírenými zrenicami
Čím vyššia je hladina hormónu tým viac môže poškodiť zdravie
- Kóma
- Záchvat
- Vysoké horúčky
- Nepravidelný srdcový tep
Diagnostikovanie a liečba serotonínového syndrómu
Doteraz neexistuje žiadna presná laboratórna metóda, ktorá by potvrdila že máte serotonínový syndróm. Existuje celý rad ochorení, ktoré majú rovnaké príznaky ako tento syndróm. Patria medzi ne
- Infekcie
- Predávkovanie drogami
- Hormonálne problémy
Lekár môže diagnózu určiť z anamnézy a príznakov. Povedzte mu aké lieky užívate, alebo aké nelegálne látky ste užili. Akákoľvek informácia pomôže presnejšie stanoviť diagnózu.
Pokiaľ sú príznaky syndrómu mierne s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete odporúčanie okamžite prerušiť užívanie liekov, ktoré zvyšujú hladinu serotonínu v krvi.
Ak je váš zdravotný stav horší je nutná hospitalizácia v nemocnici. Dostanete lieky, ktoré zmierňujú svalové kŕče, blokujú serotonín a lieky proti horúčke. Tiež dostanete vnútrožilne tekutiny proti dehydratácii.
Svalové kŕče môžu viesť k rozpadu svalov, čo vedie k poškodeniu obličiek.
Zvýšená hladina serotonínu sa zvyčajne vráti na normálnu hodnotu. Ak ale užívate lieky ovplyvňujúce jeho hladinu, serotonínový syndróm vás môže prekvapiť kedykoľvek, hlavne ak ich kombinujete s ďalšími liekmi či potravinami zvyšujúcimi tento hormón.
Nezabúdajte – neliečený serotonínový syndróm môže byť smrteľný. Preto pri prvých príznakoch vyhľadajte lekársku pomoc.
Nízke hladiny serotonínu
Ak je serotonín pod normálnou hladinou môže spôsobiť
- Depresie
- Zmeny nálad, zlá nálada
- Problémy s pamäťou
- Problémy s trávením
- Poruchy spánku
- Nízke sebavedomie
- Pocit úzkosti, prejavy agresie, popudlivosť
- Chuť na sladké, alebo potraviny obsahujúce škrob
- Nízke libido
Nedostatok serotonínu je spojený tiež s psychickými stavmi
- Porucha príjmu potravy
- Posttraumatická stresová porucha
- Obsesívno kompulzívna porucha
- Panická choroba
Nedostatok serotonínu má iný vplyv na mužov a iný na ženy. Kým ženy mávajú depresie a trpia zmenami nálad muži sú len viac impulzívni.
Hladina serotonínu môže byť nižšia
- Ak máte menej serotonínových receptorov
- Ak sa serotonín rýchlo rozpadne (absorbuje do organizmu)
- Ak máte málo tryptofánu, vitamínu D, alebo B6.
Pri užití nelegálnych látok, ktoré zvyšujú hladinu serotonínu sa môže stať, že sa tento hormón vyčerpá a kým dôjde k jeho ustáleniu na normálnu hladinu bude človek trpieť príznakmi typickými pre jeho nedostatok. Tieto príznaky môžu trvať niekoľko dní.
Ako zvýšiť hladinu serotonínu
Najčastejšie sa na zvýšenie hladiny tohto hormónu používajú lieky SSRI – inhibítor spätného vychytávania serotonínu, ktoré zabraňujú hormónu vstrebať sa.
Zvýšenie serotonínu doma.
Serotonín vzniká z niacínu, ktorý vzniká z tryptofánu. Ako už bolo spomínané túto látku môžeme do organizmu dostať len stravou a podporiť tak produkciu tohto hormónu.
Jedlá
- Vajíčka – a hlavne žĺtky sú bohaté na tryptofány
- Syry –hlavne chedar obsahujú veľké množstva tejto látky. Tiež ich nájdete aj v mlieku a mliečnych produktoch, ale nie tak veľa, ako v syroch
- Sója, tofu – a všetky produkty z nej
- Losos, morské ryby, plody mora
- Rôzne druhy orechov a semiačok (hlavne tekvicové a sezamové semená a arašidy)
- Hydina – hlavne kuracie a morčacie mäso
Na to, aby sa tryptofán, získaný z jedla, premenil na niacín potrebujeme mať v organizme dostatok železa, vitamínu B6 a B2. Pokiaľ nám tieto látky chýbajú, tryptofán sa nepremení na niacín, ktorý je nevyhnutnou zložkou pre tvorbu serotonínu.
Doplnky stravy – v ponuke nájdete aj doplnky stravy, ktorých hlavným účelom je zvýšenie hladiny hormónu. Ak ale užívate aj lieky od lekára, ktoré zvyšujú hladinu serotonínu konzultujte užívanie týchto doplnkov s lekárom. Ich kombináciou by mohol u vás prepuknúť serotonínový syndróm.
Zmenou nálady – hormón ovplyvňuje náladu, ale aj dobrá nálada má vplyv na jeho zvyšovanie. Terapie, alebo psychoterapie vám pomôžu zmeniť vaše myslenie, zmierniť pocit úzkosti a depresie a tým zvýšiť produkciu serotonínu.
Cvičenie – pohyb – pravidelné cvičenie má antidepresívne účinky. Naviac je dokázané, že zvyšuje funkciu serotonínu v mozgu.
Slnečné svetlo – predpokladá sa, že slnečné svetlo zvyšuje produkciu serotonínu v mozgu.
Serotonín je hormón dobrej nálady, ale len ak je v optimálnej hodnote. Vyššia, alebo nižšia hladina tohto hormónu má vplyv nie len na vaše fyzické, ale aj psychické zdravie. Tento hormón doteraz nie je poriadne preskúmaný a nevie sa presne za čo všetko je zodpovedný
Zaujíma vás
Čo je to sérotonín?
Je známy ako hormón dobrej nálady. Samozrejme pocit radosti, šťastia a spomínanej dobrej nálady je komplikovanejší aby za tým stál iba jeden hormón, musíme povedať že má na tomto stave veľký podiel.
Čo robí a ako na nás vplýva?
Sérotonín na nás môže vplývať pozitívne ale aj negatívne, pričom záleží na jeho hladine. Príliš vysoká hladina môže spôsobovať dezorientáciu, úzkosti (čo je paradox, nakoľko slúži hlavne proti depresiám) či dokonca nevoľnosť. Naopak, ak je hladina nízka, tak depresiu, zlú náladu, poruchy spánky a opäť paradoxne pocit úzkosti. Sérotonín je neurotransmitter, ktorý pomáha pri prenose nervových vzruchov, teda informácií.
Ako si zvýšiť hladinu sérotonínu?
Hladina sa dá zvýšiť viacerými spôsobmi. Najjednoduchším spôsobom je šport a vystavovanie sa dennému svetlu. Ak však chcete podporiť hladinu inak, správnym spôsobom môže byť výživový doplnok s obsahom účinných bylín alebo esenciálnej kyseliny L-tryptofán.
Vybrané zdroje: