Dôležitosť spánku je v dnešnej dobe diskutovaná čoraz častejšie. Aj my sme sa jej venovali v článku Spánok – nevyhnutnosť alebo luxus?, kde sme okrem samotnej anatómie a fyziológie spánku rozoberali, prečo je vlastne kvalitný spánok tak dôležitý. Žiaľ mnoho ľudí v súčasnosti má problémy so spánkom či trpí jeho nedostatkom. Jednou z možností, ako si pomôcť, sú lieky na spanie. Lieky na spanie, ktoré sú na lekársky predpis, by mali byť až tou poslednou voľbou, kedy nie je iná možnosť, ako riešiť daný problém. Existujú však aj prírodné lieky na spanie – akú sú možnosti a ktoré naozaj fungujú?
Čo by ste mali vedieť, predtým ako začnete užívať lieky na spanie?
Spánok je stav odpočinku tela i mysle. Je nevyhnutný pre správne fungovanie. Zlepšuje našu schopnosť učiť sa, pamäť, schopnosť rozhodovať sa a vplýva aj na kreativitu. Bez spánku alebo pri jeho zlej kvalite sú naše schopnosti správneho úsudku, zapamätávania či rozhodovania obmedzené a všetko nám ide akosi ťažšie.
Navyše počas spánku prebiehajú v našom tele aj rôzne procesy, hlavne anabolické vo zvýšenej miere, čo sa uplatňuje pri regenerácii i raste. Spánok je nevyhnutný aj ako prevencia mnohých ochorení ako sú srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka či obezita.
Čo môže byť príčinou nespavosti?
Nespavosť je charakterizovaná, ako neschopnosť spať. Môže mať množstvo príčin, fyzických i psychických. Vždy, ako pri všetkom, je dôležité určiť príčinu nespavosti, aby sa mohlo nájsť efektívne riešenie. Môže byť:
- akútna (krátkodobá)
- chronická (dlhodobá)
Najčastejšou príčinou akútnej nespavosti sú životné udalosti, ako napr. zlé správy, obavy, pocit úzkosti z nadchádzajúceho dňa a nejakých pre nás nepríjemných povinností, ktoré nás v ten deň čakajú (skúška v škole, prijímací pohovor do práce). Táto nespavosť pominie s tým, ako prejde daný problém.
Problémom súčasnej doby je chronická nespavosť často spôsobená životným štýlom, stres, zlé spánkové návyky, ale aj neliečené či nedostatočne liečené ochorenia a samotné lieky, ktoré pacient užíva a ktoré tiež za určitých okolností môžu spôsobovať nespavosť či môže ísť o nežiaduce účinky.
Nemusí ísť len o problém s nespavosťou, ale aj o problém so zaspávaním, častým nočným prebúdzaním a podobne. Príčiny sú naozaj rôznorodé a ešte predtým, ako človek siahne po liekoch na spanie, mal by navštíviť lekára, aby sa zistila príčina jeho ťažkostí a následne najvhodnejšia liečba.
Aké sú zdravotné riziká nekvalitného spánku?
Okrem samotnej únavy, pocitu otupenosti či podráždenosti, nedostatok spánku či zlý spánok prináša so sebou aj zvýšené riziko mnohých ochorení.
Krátkodobá nespavosť vplýva na spomalenosť reflexov a schopnosť rozhodovania a úsudku, čo môže zvýšiť riziko rôznych nehôd. Dokonca spánková deprivácia a jej prejavy týkajúce sa motorickej i kognitívnej oblasti sú podobné ako pri opitosti.
Dlhodobá nespavosť okrem vyššie spomínaného zvyšuje riziko mnohých ochorení týkajúcich sa napr. kardiovaskulárneho systému, vysoký krvný tlak, metabolické ochorenia ako cukrovka či obezita, psychické poruchy, úzkosť, depresia.
Predtým ako začnete užívať (aj prírodné) lieky na spanie:
zistite príčinu vašich problémov, ak si neviete pomôcť sami, navštívte lekára
pozor, ak už máte nejaké ďalšie ochorenia! Najmä vysoký krvný tlak, cukrovku a podobne, mnoho aj prírodných prípravkov môže vplývať na krvný tlak či hladinu glukózy v krvi. Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, neplatí, že všetko, čo je prírodné, je pre vás aj bezpečné!
pozor, ak už užívate nejaké lieky! Hrozí riziko liekových interakcií, napr. užívateľky hormonálnej antikoncepcie by si mali dať pozor pri súbežnom užívaní prípravkov s ľubovníkom bodkovaným, ktorý môže znižovať účinnosť hormonálnej antikoncepcie. Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
prírodné lieky na spanie a predaj – zvážte, kde tieto výživové doplnky kupujete, v potravinách či u rôznych online predajcov sa môžu vyskytovať aj prípravky nie úplne najvyššej kvality, odporúčajú sa skôr obchody zamerané na zdravú výživu či lekárne
predtým, ako sa rozhodnete užívať akékoľvek doplnky výživy, skúste najskôr nefarmakologickú liečbu, teda napr. zmenu životosprávy v zmysle racionálneho stravovania, dostatku pohybu, rozumného rozdelenia povinností v daný deň a nájdite si čas aj na oddych a vaše obľúbené aktivity
Prírodné lieky na spanie a tehotenstvo
Narozdiel od mnohých liekov na spanie na lekársky predpis, existujú lieky na spanie na prírodnej báze, ktoré sú vhodné aj v tomto životnom období ženy. Napr. taká valeriána lekárska vo forme čaju či harmanček. Neznamená však, že čo je prírodné, je neškodné. Aj mnohé prírodné látky môžu pôsobiť v tehotenstve škodlivo. Preto pred tým, ako začnete nejaký prírodný liek na spanie užívať, poraďte sa s vaším lekárom alebo lekárnikom, aj ak ide o voľnopredajné prípravky, prípadne si pozorne preštudujte príbalový leták.
Čo ešte môžete urobiť, aby ste zlepšili váš spánok?
- nepoužívajte mobily, tablety, počítače či televízory tesne pred spaním, svetlo z ich obrazoviek narúša spánkový cyklus
- dbajte na primeranú teplotu v miestnosti, odporúča sa od 15,5°C do 23°C, v priemere teda okolo 18 – 19°C pre ničím nerušený spánok
- cez deň sa snažte tráviť čas pri dennom svetle, v dome či byte si odostrite závesy či rolety a naopak večer pred spaním zastrite a zhasnite, aby sa nerušene mohol vylučovať melatonín, hormón tmy a spánku
- naplánujte si váš deň, pomôže vám to nastaviť určitý režim a vaše telo si zvykne, že chodí spávať v určitom čase, čo vám môže pomôcť rýchlejšie zaspať, navyše toho cez deň možno aj viac stihnete a bude zaspávať s pocitom spokojnosti a kľudu
- skúste rôzne dychové cvičenia, napr. techniku hlbokého dýchania, správne dýchanie sa môže zdať ako jednoduché klišé, ale dokáže urobiť divy
Kedy vyhľadať lekára?
Nie je nič zlé na tom, ak sa rozhodnete riešiť vaše problémy so spánkom pomocou výživových doplnkov, liekov na spanie na prírodnej báze či najlepšie už spomínanou zmenou režimu. Avšak, ak sú vaše problémy dlhodobé, obmedzujú vás i v bežnom živote, neviete si s nimi dať rady, neváhajte obrátiť sa na lekára. Môže za nimi byť príčina, ktorá bude ľahko liečiteľná, len ju treba diagnostikovať. Práve s tým vám môže pomôcť odborník, ktorý aj následne navrhne najúčinnejšiu liečbu.
Obzvlášť sa nebojte vyhľadať pomoc, ak okrem problémov so spaním trpíte aj úzkosťou, depresiou až samovražednými myšlienkami. Práve tu je pomoc odborníka naozaj na mieste. Ak to nechcete urobiť sami, požiadajte vašich blízkych o pomoc, zdôverte sa im, navštívte lekára či psychológa s nimi. Určite je to to najlepšie, čo môžete urobiť pre vaše psychické i fyzické zdravie.
Prírodné lieky na spanie – ktoré sú to?
StressFix
StressFix sa užíva v prípade veľkého a opakujúceho sa stresu. Pri depresiách, úzkosti tetánii a celkovo pri psychiatrických ochoreniach. Rovnako upokojuje a navodzuje kvalitný a dlhotrvajúci spánok. Ako jediný na Slovensku obsahuje komplexné zloženie všetkých potrebných látok (až 14 zložiek v najvyššej možnej koncetrácii.)
Dôležité upozornenie
Hoci nie sú známe vedľajšie účinky, neodporúča sa užívať v kombinácii s alkoholom a inými tlmiacimi látkami. Nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy a deti do 12 rokov.
Dávkovanie a užívanie
Odporúčaná maximálna denná dávka sú 4 kapsule. Vo vysokej záťaži sa odporúča užívať plná dávka. Tá sa môže znižovať podľa potreby. Cena za kompletné balenie je 48,9 eur/60kapsúl.
1. Melatonín
Melatonín je hormón, ktorý sa prirodzene vylučuje a nachádza v našom tele a pomáha nám so zaspávaním a udržiavaním kvalitného spánku. Jeho hlavnou úlohou je kontrolovať biorytmus spánku a bdenia. Má aj mnohé ďalšie pozitívne vlastnosti vrátane imunomodulačných a antioxidačných. Jeho hladina sa v tele zvyšuje večer, v noci sa tvorí až desaťnásobne viac melatonínu ako počas dňa. Je často odporúčaný aj lekármi a dá sa kúpiť aj bez lekárskeho predpisu. Pred začatím jeho užívania je však lepšie poradiť sa s lekárnikom alebo lekárom, obzvlášť, ak sa už liečite na iné ochorenia, ste tehotná, dojčíte alebo ide o dieťa.
Je vhodný pri problémoch s jet lag (zmena časových pásiem) alebo pri prehodenom režime napr. kvôli nočným službám. Skracuje dobu zaspávania a predlžuje tak dobu spánku. Výhodou je, že pri krátkodobom užívaní sú nejaké nežiaduce účinky zriedkavé a narozdiel od mnohých liečiv na spanie na lekársky predpis nie je návykový.
Nájdete ho vo forme tabletiek i kvapiek, ktoré sú vhodné aj pre deti staršie ako 3 roky. Viac o melatoníne, jeho účinkoch a dostupných formách si môžete prečítať v článku Melatonín – prináša nám spánok.
Tipy na dostupné preparáty obsahujúce melatonín na slovenskom trhu
Na trhu je dostupných niekoľko prípravkov v rôznych formách (tabletky, kapsule, kvapky, orálny spray a pod.). Niektoré obsahujú iba melatonín, iné sú obohatené ešte o ďalšie látky, ktoré prispievajú k psychickej pohode a kvalitnejšiemu spánku. Prípravky sa užívajú pred spaním a závisí len na vás, aká forma vám vyhovuje. Ide o voľnopredajné lieky na spanie.
O najvhodnejšom preparáte pre vás sa môžete poradiť s lekárnikom, ktorý vám môže odporučiť aj iné preparáty vhodnejšie pre vás, prípadne s vaším lekárom.
- BIO-MELATONIN
- EDENPharma MELATONÍN forte plus
- EDENPharma MELATONÍN, MUČENKA
- Pharma Activ MELATONÍN 5 mg FORTE
- JAMIESON Melatonin 3 mg Regular
- VIRDE MELATONÍN
- WALMARK Melatonin
- Webber Naturals Melatonin 3 mg
Lieky na spanie pre deti na prírodnej báze?
V slovenských lekárňach zakúpite napr. prípravok ESI MELATONIN Pura JUNIOR. Ide o výživový doplnok vo forme kvapiek bez lekárskeho predpisu pre deti od 3 rokov s príchuťou bielej čokolády. Je vhodný aj pri zmierňovaní účinkov pásmovej choroby.
2. Koreň valeriány lekárskej
Ide o bylinu pochádzajúcu z Európy a západnej Ázie, ktorej liečivé účinky sa využívali v časoch starovekého Grécka a Ríma. Už Galen ju prvýkrát predpísal ako liek proti nespavosti a v súčasnosti sa z nej vyrábajú rôzne prípravky od extraktov cez tinktúry, tobolky, tablety či čaj. Sú dostupné bez lekárskeho predpisu, avšak odporúča sa poradiť sa s lekárnikom alebo lekárom o ich užívaní obzvlášť, ak sa už liečite na iné ochorenia, ste tehotná, dojčíte alebo ide o dieťa.
Valeriána lekárska má upokojujúci a anxiolytický efekt, pôsobí teda proti úzkosti a nervozite, čo samozrejme prispieva k lepšiemu spánku. Zaujímavé je aj jej využitie pri menopauzálnych ťažkostiach, kŕčoch, žalúdočných problémoch či na celkové upokojenie organizmu a zmiernenie prejavov stresu.
Dostupná je v mnohých formách a čo sa týka jej použitia v tehotenstve a pri dojčení, nie je dostatok informácií, ale uvádza sa, že čaj z valeriány lekárskej je možné v primeraných dávkach a množstvách užívať aj v tomto období. Viac o valeriáne lekárskej, jej využití, dostupných preparátoch a kontraindikáciách si opäť môžete prečítať v našom článku Valeriána lekárska – staronový recept na spánok.
Tipy na dostupné preparáty obsahujúce valeriánu lekársku na slovenskom trhu
Aj valeriána lekárska existuje v mnohých formách, ako samotná či v kombinácii s inými účinnými látkami. Tak isto tieto prípravky nie sú viazané na lekársky predpis. Pozor na použitie v tehotenstve a pri dojčení a tak isto u detí. Vždy je lepšie nechať si poradiť od odborníka.
- ADVANCE Calmin (kapsule)
- BARNY’S Hypnox FORTE plus (tablety)
- De-press (kapsule)
- GENERICA Hypnosed night (kapsule)
- GREŠÍK BYLINNÉ KVAPKY BALDERIÁNSKE
- GS Dormian Rapid (kapsule)
- čajovina
- bylinné zmesi
3. Rumanček kamilkový (harmanček, kamilka)
Ide o ďalšiu bylinu, ktorej pozitívne účinky sa využívajú už stáročia aj ako súčasť tradičnej medicíny pri liečbe úzkosti, nespavosti, ako úľava od stresu vďaka svojej prirodzenej upokojujúcej vlastnosti. Okrem toho netreba zabudnúť ani na jeho protizápalový účinok, využitie pri chorobách tráviaceho traktu i hojení rán.
Využitie a účinok je aj u ľudí s chronickou nespavosťou, samozrejme ide o dlhodobé užívanie. Veľkou výhodou je, že ho môžu užívať naozaj všetci, teda seniori aj deti v primeraných množstvách a tak isto aj tehotné a dojčiace ženy a ženy po pôrode, ktoré často majú kvôli rôznom faktorom narušený spánok.
Najčastejšie je jeho užívanie vo forme čaju, ktoré je dostať naozaj všade od potravín cez obchody so zdravou výživou po lekárne. Základom úspechu je dodržiavanie dávkovania a dostatočná doba používania. Čaj sa vyrába z kvetov harmančeka a má veľmi príjemnú chuť.
4. L-tryptofán
Ide o esenciálnu aminokyselinu, ktorá je dôležitá pre duševné zdravie ako prekurzor serotonínu. Tryptofán a serotonín sú nevyhnutné aj pri syntéze melatonínu. Serotonín sa v noci premieňa na melatonín. Niet teda divu, že táto aminokyselina má pozitívne účinky na spánok. Okrem serotonínu sa tryptofán v tele využíva aj na produkciu vitamínu B3 (niacín). Preto, ak má telo dostatok tohto vitamínu z potravy, viac tryptofánu sa môže premeniť na serotonín a melatonín. O nevyhnutnosti týchto látok pre viacero fyziologických procesov niet pochýb.
Serotonín je známy aj ako hormón šťastia. Je to neurotransmiter, ktorý sa podieľa na ovplyvňovaní nálady a celkového psychického stavu, čo je tiež jeden z predpokladov dobrého spánku.
L-tryptofán je dostupný vo forme tabliet, kapsúl, zmesí na prípravu nápojov. Tieto prípravky sú tak isto dostupné bez lekárskeho predpisu. L-tryptofán v kombinácii s ďalšími účinnými látkami a vitamínmi prispievajú k psychickej pohode, zmierneniu únavy, vyčerpania, k správnemu fungovaniu nervového systému a psychiky, zlepšuje spánok a tým aj regeneráciu organizmu.
L-tryptofán v potrave
Ide o aminokyselinu, ktorá je esenciálna, a teda telo človeka si ju nevie vytvárať samo, preto je nutný jej príjem v potrave.
- mlieko
- morčacie mäso a iné druhy mäsa
- syr
- orechy
- fazuľa
- vajcia
Dostupné preparáty obsahujúce L-tryptofán na slovenskom trhu
Aj tieto prírodné lieky na spanie nájdete v lekárňach bez nutnosti lekárskeho predpisu. Pozor na použitie v tehotenstve, pri dojčení a u detí. Väčšina takýchto prípravkov nie je určená na ich použitie v týchto obdobiach, preto je vždy lepšie poradiť sa s odborníkom.
- ADVANCE Calmin
- allegra COMFORT (tablety)
- allegra DRINK (instatná zmes na prípravu nápoja vo vrecúškach)
- De-press
- NATURVITA TRYPTOSEN
- SAFRAMYL
5. Levanduľa
Levanduľa je rastlina, ktorá sa v aromaterapii a kozmetike využíva už stáročia. V Grécku a Ríme sa pridávala do kúpeľov. Aromaterapia sa tak isto využíva pri liečbe depresie, úzkosti, nepokoja a mnohých iných. Najnovšie štúdie poukazujú aj na jej pozitívny účinok na spánok. Dokonca bola realizovaná štúdia na kardiakoch, pacientoch s ochorením srdca, ktorým mal byť implantovaný stent, pričom pred zákrokom bola aplikovaná aromaterapia obsahujúca levanduľu, čo viedlo k zmenšeniu pocitov úzkosti a zníženiu krvného tlaku u týchto pacientov.
Tak isto nájdete článok na pubmed, ktorý hovorí aj o pozitívnych účinkoch levanduľovej aromaterapie u pacientiek v strednom veku, ktoré majú problémy so spánkom.
Okrem aromaterapie, môžete levanduľu nájsť aj vo forme čaju, ktorý sa vyrába z kvetov a púčikov. Má veľmi príjemnú vôňu, upokojujúci efekt a hoci jedna šálka levandule každý večer pred spaním môže výrazne pomôcť k ľahšiemu zaspávaniu a kvalitnejšiemu spánku.
Neodporúča sa v tehotenstve, vtedy by ste skôr mali siahnuť po harmančeku alebo valeriáne lekárskej. Avšak ako masážny olej sa môže použiť na upokojenie aj u detičiek.
Na záver
Problémy so spánkom v zmysle nespavosti, problémov so zaspávaním, problémy s kvalitou spánku, časté prebúdzanie a podobne sa v populácii vyskytujú čoraz častejšie. Neraz je na vine nesprávny životný štýl plný stresu, avšak príčiny môžu byť aj v rôznych fyzických i psychických ochoreniach.
Nedostatok spánku a nekvalitný spánok poškodzujú vaše telesné i duševné zdravie z krátkodobého i dlhodobého hľadiska. Riešenie je však často jednoduchšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Nemusí ísť hneď o lieky na spanie na lekársky predpis, ktoré majú často hlavne pri dlhodobom užívaní aj množstvo nežiaducich účinkov. Častokrát stačí len zmena v životnom štýle, návykoch, racionálne stravovanie a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu či ako výživový doplnok prírodné lieky na spanie. Preto niekedy návšteva lekára nie je ani nutná. Ak si však neviete poradiť sami alebo potrebujete vaše ťažkosti s niekým prekonzultovať, neváhajte ho navštíviť.
Vybrané zdroje:
- https://www.alaskasleep.com/blog/7-natural-sleep-supplements-to-battle-insomnia
- https://www.healthline.com/nutrition/sleep-aids
- https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/natural-solutions#1
- https://www.webmd.com/women/natural-sleep-remedies#1
- https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/sleep-supplements-herbs#1