Čo je to vlastne apatia? Určite ste už toto slovo niekde počuli. Ide o stav, ktorý sa dá opísať, má svoju definíciu, ale skutočný význam tohto slova sa dá poznať, až keď sme niečo také naozaj pocítili.
Žiaľ, v dnešnej dobe čoraz viac ľudí priznáva, že dlhodobo ich nič nezaujíma, nemajú na nič chuť, nevedia sa pre nič nadchnúť. Apatia môže byť súčasťou depresie alebo iných psychických porúch, môže byť dôsledkom dlhodobej frustrácie a stresu a môže byť prítomná aj pri mnohých fyzických ochoreniach, v dôsledku ktorých človek stráca silu a záujem o okolitý svet.
Čo je to apatia?
Obsah článku
Ide o stav, kedy človek pociťuje nedostatok záujmu, nezáujem o životné aktivity, interakciu s druhými ľuďmi, veci, ktoré za normálnych okolností sú vzrušujúce a vzbudzujú v nás nejaký dojem. Môže ovplyvňovať vašu schopnosť udržať si prácu, medziľudské vzťahy či jednoducho užívať si život. Dá sa charakterizovať aj ako potlačenie emócií ako sú starosť, obavy, vzrušenie, motivácia či vášeň pre niečo. Apatický človek nepociťuje záujem o emocionálny, sociálny, duševný, filozofický či fyzický život a svet.
Každý z nás raz za čas môže pociťovať túto ,,bezemočnú“ emóciu. Niektoré dni sa cítime bez motivácie alebo bez záujmu o každodenné aktivity, ktoré na nás čakajú. Toto je normálne. Keď daná situácia či stresová aktivita pominie, sme schopní opäť si užívať život, mať radosť a záujem o seba i svoje okolie, skúsiť iné aktivity či dosiahnuť nové ciele. Apatia sa často objavuje aj v adolescencii. Problém však nastáva, ak ide o chronický, dlhodobý stav a človek ani nemá snahu ho nejako riešiť.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje zdravie ako stav fyzickej, duševnej a sociálnej pohody, nie len neprítomnosť choroby. Ide teda o stav, kto maximalizuje potenciál človeka pre jeho fyzický, psychický, emocionálny a duševný rozvoj. A práve vášeň, záujem či aktivita sú potrebné pre ich uskutočnenie.
Aké môžu byť príčiny apatie?
Etiológia, teda príčiny apatie môže byť veľmi rôznorodá. Ako už bolo spomenuté, môžu k nej viesť psychické i fyzické ťažkosti a ochorenia. Výsledok je však rovnaký. Človek akosi prestáva nachádzať potešenie a zmysel vo veciach, v ktorých ho predtým možno videl. Čo všetko teda môže spôsobovať apatiu?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Psychiatrické a neurologické diagnózy:
- schizofrénia
- cievna mozgová príhoda (mozgová porážka)
- Parkinsonova choroba
- Huntingtonova choroba
- demencie – Alzheimerova choroba, vaskulárna demencia, frontotemporálna demencia
- dystýmia
- depresia
- bipolárna porucha
- syndróm vyhorenia
- anorexia
Iné ochorenia:
- porucha funkcie štítnej žľazy
- nádorové ochorenia (nádory mozgu)
Iné príčiny:
- spánková deprivácia (nedostatok spánku) a generalizovaná únava
- nesprávne stravovanie a nedostatok pohybu
- pracovné preťaženie
- dlhodobá frustrácia a stres
- neúspechy, sklamania, nevyriešené problémy
- predávkovanie sa liekmi (často starší ľudia, ktorí berú veľké množstvo liekov sú apatickí), ale aj niektoré drogy (marihuana, heroín)
Príčin je teda naozaj veľa, niektoré sú pochopiteľné, napr. apatia, únava a ospalosť, nedostatok odpočinku – je zrejme normálne, že keď človek niekoľko dní za sebou nie je schopný si dostatočne odpočinúť, pociťuje nezáujem o väčšinu aktivít a jediné, čo chce, je ostať v posteli. Je v poriadku, ak po vyriešení situácie, apatia pominie. Problém nastáva, ak nekomfortná situácia pretrváva a človek stráca záujem o jej vyriešenie a prestáva vidieť zmysel aj v ďalších aktivitách. Preto je vždy dôležité zistiť či za týmto stavom nie je nejaké psychiatrické, neurologické alebo organické ochorenie. Riešiť treba vždy príčinu, ak je to možné, nie iba jej dôsledky.
Aké sú príznaky apatie?
- pocit nedostatku motivácie a vášne, ,,zapálenia sa“ pre niečo (môže to ovplyvňovať aj vaše bežné aktivity)
- môže byť prítomná aj únava, nedostatok energie
- redukované emócie, činnosti, ktorá máte radi a normálne vás tešia, vo vás zrazu vyvolávajú iba miernu alebo žiadnu odpoveď
- nezáujem prejavujúci sa v rôznych oblastiach života (stretávanie s novými ľuďmi, skúšanie nových vecí, záľuby, riešenie osobných problémov)
- môže byť redukovaná aj mimika, neviete prejaviť vaše emócie, pretože vo vás nevyvolávajú pocity ako za normálnych okolností – redukovaná emočná odpoveď
- radšej trávite čas osamote, neplánujete, nesnažíte sa, cítite sa prázdni, pretože vás nič nebaví
- mrháte časom, aj keď viete, že by sa dal využiť oveľa efektívnejšie a zmysluplnejšie, neviete sa však ničomu poriadne oddať a namotivovať
Pokročilá apatia môže ovplyvniť vašu schopnosť udržiavať si medziľudské vzťahy a aj váš výkon v škole či na pracovisku. Apatia sprevádza aj mnohé psychické ochorenia, ktoré sa vyznačujú problémami so správaním, zmenami správania a osobnosti, atď. Spočiatku apatia nemusí byť nijako výrazná, prichádza postupne a môžu ju zakrývať iné lepšie pozorovateľné zmeny spojené s daným ochorením. Práve z tohto dôvodu si treba všímať všetky zmeny, človek môže mať časté a veľmi intenzívne zmeny nálad, začína sa dištancovať od svojho okolia, nejaví záujem ani o bežné aktivity, v neskoršom štádiu je už neprehliadnuteľná.
Apatia nie je to isté, čo depresia, hoci môže vyzerať podobne. Môže byť jej príznakom spolu s nezáujmom, ľahostajnosťou. Depresia však môže spôsobovať aj pocity beznádeje či viny a mnohé iné aj fyzické prejavy depresie. Veľmi závažné riziko pri depresii je užívanie návykových látok či pokus o samovraždu. Preto je dôležité vždy hľadať príčinu apatie a tým spôsobom aj nájsť efektívnu liečbu.
Kedy teda môžeme hovoriť o diagnóze: apatia?
Dalo by sa to stručne zhrnúť do 4 bodov:
- pokles alebo úplné chýbanie motivácie (pacient vykazuje naozaj nízku úroveň motivácie, ktorá nezodpovedá veku, kultúre ani zdravotnému stavu)
- zmeny v správaní, myslení a emocionálne, citové zmeny (tieto zmeny mu sťažujú angažovať sa do konverzácií alebo robiť aj jednoduché bežné úkony, zmeny v myslení zahŕňajú napr. nezáujem o novinky, spoločenské udalosti, atď.)
- ovplyvnenie kvality života (negatívny efekt na profesionálny i osobný život)
- zmeny v správaní, ktoré nie sú podmienené inými ochoreniami (to znamená nie sú dôsledkom fyzických porúch či nadmerného užívania liečiv a iných látok)
Dôležité tiež je, že pacient musí mať tieto symptómy aspoň mesiac a dlhšie.
Často sa apatia vyskytuje aj u tínedžerov. Typicky časom prejde a netreba ju nejako zvlášť riešiť. Môžete sa snažiť byť oporou svojmu dieťaťu a zaujímať sa o jeho pocity, diskutovať o zmenách, ktoré ste si všimli. Avšak ani tu samozrejme nie je normálne, ak sú prejavy dlhotrvajúce.
Liečba apatie
Prechodná apatia – zväčša nie je nutná špeciálna liečba
Prechodná apatia postupne prejde, ako sa situácia, ktorá ju spôsobila, vyrieši. Zvyčajne teda nie je potrebná žiadna liečba. Výborná môže byť podpora rodiny, priateľov, blízkych, ktorým sa zdôveríte so svojimi pocitmi a ktorí vám môžu byť oporou. Dôležitý je však váš postoj. V prvom rade uvedomenie si, že máte nejaký problém. Následne, ak danú situáciu nie je možné hneď vyriešiť, podstatné je, aby ste sa neprestali snažiť. Síce sa hovorí, že nie je dobré sa do ničoho nútiť, v tomto prípade to tak trochu neplatí. Nedovoľte, aby ste upadli do stavu, kedy vám naozaj všetko začne byť jedno a snažte sa zistiť z čoho pramení vaša apatia, snažte sa to riešiť.
Zmeňte svoju rutinu, pripomínajte si, že je to len dočasný stav, môžete si spomenúť na časy, keď ste sa cítili optimistickejšie a s väčším entuziazmom. Sústreďte sa na svoje ciele. Ak to nezvládate sami, požiadajte o pomoc človeka, o ktorom si myslíte, že vie pochopiť vašu situáciu, prípadne je možné vyhľadať odborníka – psychológa, ak chcete niekoho úplne nezávislého s objektívnym pohľadom na vec.
Liečba perzistentnej, teda pretrvávajúcej apatie, je založená na zistení príčiny, z čoho apatia pramení. Ak je súčasťou depresie alebo schizofrénie, tak je liečba zameraná na tieto ochorenia.
Medikamentózna liečba
Ak je teda apatia súčasťou nejakého ochorenia alebo nie je inak zvládnuteľná, lekár vám naordinuje liečbu v závislosti od primárnej príčiny. Tu je zopár príkladov:
- lieky proti demencii, napr. pri Alzheimerovej chorobe (donepezil, galantamín, rivastigmín)
- antidepresíva (paroxetín, sertralín)
- liečivá ovplyvňujúce mozgovú cirkuláciu, napr. pri liečbe symptómov cievnej mozgovej príhody
- dopamínové stimulanty pri liečbe Parkinsonovej choroby
- antipsychotické liečivá pri schizofrénii
- psychostimulans pri liečbe apatie, kde nie je známa príčina
Podpora okolia je dôležitá aj pri liečbe perzistentnej apatie
Ako už bolo spomenuté pri kratšie trvajúcej apatii, podpora rodiny, priateľov, ale aj pomoc odborníkov – psychiatrov, psychológov. Niekedy môže byť veľmi efektívna kombinácia takejto terapie a medikamentóznej liečby.
Budúcnosť terapie chronickej apatie
Výskumy pokračujú a jednou z možností by bola aj kraniálna elektroterapeutická stimulácia. Toto by mohlo pomôcť hlavne pri liečba traumatického poškodenia frontálneho laloka aplikáciou nízkonapäťového elektrického prúdu elektródami v oblasti čela na stimuláciu mozgu. Zákrok je bezbolestný.
Ďalšia potenciálna terapia je kognitívna stimulačná terapia. Tento prístup má využitie hlavne u pacientov s Alzheimerovou chorobou. Zahŕňa účasť v skupinových aktivitách opäť s cieľom stimulovať mozog napr. prostredníctvom hier či pozerania sa na obrázky a rozpoznávanie výrazov tváre na nich.
Časté otázky
Čo je apatia a aký má význam?
Apatia predstavuje nelichotivý stav, kedy jedinec pociťuje nezáujem o životné aktivity resp. činnosti, ktoré by za normálnych okolností boli pre neho zaujímavé. Inak by sme mohli tento stav charakterizovať aj ako potláčanie emócií, ako vzrušenie, obavy, motivácia, vášeň či starosť. Apatia je typická aj tým, že spočiatku nie je nejako výrazne viditeľná. Jedinec prechádza do apatie postupne, t. j. zmeny nálad, dištancovanie sa od okolia a podobne. Určite by sme si nemali zamienať apatiu s depresiou, pretože tieto pojmy sú si odlišné.
Ako sa zbaviť apatie?
Skúsiť môžete viacero spôsobov. Ak je človek apatický, podporte jeho záujem o niečo. Rovnako je veľmi dobrý šport, ktorý ma výborné účinky na psychiku. Ak je to vážne, oplatí sa zájsť za psychiatrom ktorý vám môže naordinovať antidepresíva na zvýšenie hladiny sérotonínu, tzv. SSRI.
Vybrané zdroje: