Tlak na hrudi vo väčšine z nás vzbudzuje hneď pomyslenie na to najhoršie, a teda či nejde o infarkt myokardu. Avšak tento nepríjemný pocit môže byť spôsobený obrovským množstvom príčin vychádzajúcich nie len zo srdca, ale aj z oblasti dýchacieho systému, tráviacej sústavy či dokonca na psychickom podklade.
Niektoré z príčin sú menej vážne, iné viac. Samozrejme, ak pociťujete tlak či bolesť na hrudi, ktorá je nevysvetliteľná alebo veľmi intenzívna, určite neváhajte vyhľadať lekára.
Tlak na hrudi zo stresu a úzkosti?
Obsah článku
Stalo sa vám, že ste boli veľmi nervózni napr. pred nejakou veľkou skúškou či pracovným pohovorom a zrazu ste začali pociťovať tlak na hrudi, zvieranie v oblasti srdca, zrýchlilo sa vám dýchanie, tep alebo sa pridružil aj pocit na zvracanie? V záchvate paniky, ktorý môže kľudne trvať 10 – 20 minút, tieto pocity môžu postupne kulminovať. Vaše srdce však môže byť úplne zdravé a všetky tieto prejavy spôsobuje iba psychika.
Ako taký tlak na hrudi môže vyzerať?
Ľudia trpiaci takýmito ťažkosťami to môžu prežívať i opisovať rôzne.
- Zväčša je to akoby pocit napätia, tlačenia na hrudi, diskomfort až bolesť.
- Môže byť lokalizovaný na jednom mieste i viacerých či v celom hrudníku.
- Môže vyžarovať do ramien, rúk, krku, čeľuste či do oblasti chrbta alebo žalúdka.
- Môže sa objavovať zriedka, častejšie alebo pretrvávať dlhšie obdobie.
- Človek ho môže popisovať aj ako bodavý, ostrý či naopak či tupý pocit tlaku alebo bolesti.
- Môže predchádzať, sprevádzať či nasledovať úzkostné stavy či veľkú nervozitu.
- Tak isto intenzita môže byť rôzna od pocitu nepohodlia po bolestivé zvieranie na hrudi.
Bolesť srdca pri strese versus bolesť pri infarkte myokardu
Tu je zopár tipov, ktoré môžu trochu napovedať či ide o typickú infarktovú bolesť alebo naopak zvieravý pocit tlaku na hrudi nesúvisiaci s ochorením srdca. Samozrejme, žiadnu bolesť netreba podceňovať a ak si nie ste istí, zažívate takýto pocit prvýkrát, bolesť či tlak sú veľmi intenzívne, radšej treba vyhľadať lekársku pomoc. Aj infarkt myokardu sa totiž niekedy môže prejavovať iba miernymi ťažkosťami.
- bolesť prichádza po námahe – skôr typické pre infarkt myokardu
- bolesť prichádza v pokoji – skôr typické pre bolesť súvisiacu s psychickým stavom
- zvýšená srdcová frekvencia – vyskytuje sa pri oboch typoch bolesti
- ostrá, bodavá bolesť trvajúca 5 – 10 sekúnd – skôr typické pre bolesť zo psychiky, infarktová bolesť pretrváva
- pocit skráteného dychu a bolesť, ktorá vyžaruje do ruky či čeľuste – skôr sprevádza bolesť pri infarkte myokardu
Prečo pociťujem tlak na hrudi, keď som nervózny či keď mám záchvat úzkosti?
Úzkostné správanie aktivuje stresovú odpoveď tela. Stres spôsobuje v tele množstvo zmien s cieľom mobilizovať jeho sily a pripraviť organizmus na možnú hrozbu. Jednou zo zmien, ktorú stres spôsobuje, je aj kontrakcia svalov, teda ich stiahnutie. Týmto chce ochrániť telo od poškodenia.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
S tým, ako sa úzkosť či nervozita stupňujú, tak aj tieto zmeny a ich intenzita. Čím úzkostnejší, nervóznejší ste, tým stuhnutejšie vaše svaly sú, až môžete pociťovať bolesť na hrudi, stiahnuté hrdlo či pocit ťažkých končatín a tŕpnutia. Veľa ľudí sa však hneď zľakne a verí, že ide o problémy so srdcom a infarkt, a to ešte zosilňuje a zhoršuje stresovú odpoveď, a teda aj dané prejavy. Srdcová frekvencia sa zrýchľuje, aj sila, akou sa srdce kontrahuje, čo spolu so stuhnutými svalmi hrudníka spôsobuje nezvyčajný bolestivý pocit.
Tak isto aj tráviace ťažkosti či bolesť žalúdka môže vyžarovať do hrudníka a spôsobovať tlak či bolesť v oblasti srdca a tiež práve pocit nevoľnosti a problémy s trávením sú často prítomné, keď sme v strese či nervózni.
Naše telo je veľmi zložitý systém, kde všetko je so všetkým prepojené. Teda aj psychické stavy, úzkosť, nervozita, stresová situácia, strach, ktoré sú veľmi intenzívne alebo sa naopak často opakujú, môžu spôsobovať tlak na hrudi.
Ako si sám poradiť s tlakom na hrudi pri nervozite a úzkosti?
V prvom rade naučiť sa zvládať záťažové situácie a schopnosť ovládať svoju vlastnú myseľ a negatívne pocity. Toto nie je vôbec ľahké, ale ponúkame vám zopár tipov, ktoré by mohli poslúžiť ako dobrý začiatok:
- naučiť sa správnu techniku hlbokého dýchania – možno sa to zdá ako klišé, ale dýchanie v stresových situáciách je naozaj dôležité, veď nie nadarmo sa hovorí, aby sme to predýchali. Sústredené hlboké dýchanie dokáže upokojiť telo i myseľ. Na internete nájdete množstvo videí a návodov, ktoré vám môžu pomôcť.
- zamyslite sa nad príčinou vašich pocitov – prvým krokom je prijať, ako sa cítite, ďalej je dôležité rozpoznať o aké pocity ide a skúsiť si rozobrať či to, čo vás trápi, môžete nejako ovplyvniť, zmeniť.
- predstavte si niečo, čo vás robí šťastným alebo na čo sa tešíte, keď táto situácia skončí. Nič totiž netrvá večne.
- starajte sa o svoje telo – v zdravom tele, zdravý duch nie je iba porekadlo. Staráte sa o seba? Stravujete sa racionálne? Máte dostatok spánku a oddychu? Možno toto všetko vyznieva ako zbytočné, ale práve toto je základ, aby sa problémom s úzkosťou a psychickým stresom predišlo.
- tiež môžete skúsiť pomoc psychológa, ktorý môže s vami rozobrať vašu situáciu a pomôcť vám nájsť riešenie. V prípade, že nie je iná možnosť, môžu na nejaký čas pomôcť aj lieky (antidepresíva, anxiolytiká). Treba si však uvedomiť, že tie neriešia príčinu, iba jej dôsledky. Navyše je tu riziko rôznych nežiaducich účinkov, avšak v istých situáciách môžu pomôcť preklenúť fázu, ktorá nie je inak riešiteľná. Toto môže posúdiť lekár, najčastejšie psychiater, ktorý vám ich môže predpísať.
Základom je identifikovať príčinu a pokúsiť sa o jej riešenie
Ak je tlak na hrudi spôsobený stresovou odpoveďou vyvolanou úzkosťou či nervozitou, upokojenie sa je nutné, aby tento stav skončil a tým aj jeho prejavy. Tlak na hrudi však nemusí pominúť hneď, môže chvíľku pretrvávať, ako sa postupne ukončuje stresová odpoveď a telo dáva do normálneho režimu. Čím dlhšie sme v stresovej situácii boli, tým dlhšie môže trvať, kým sa všetko vráti do normálu.
Základom je uvedomiť si, že prežívame stres, identifikovať jeho príčinu, v čom nám môže pomôcť aj terapeut a buď sa snažiť situáciu vyriešiť alebo ak to nie je možné, snažiť sa to aspoň za ten čas kompenzovať napr. aj na základe vyššie spomenutých tipov. Ako všade inde, vždy treba riešiť príčinu, pretože pokiaľ nie je odstránená, jej dôsledky sa neustále môžu vracať a opakovať.
Aké môžu byť ďalšie príčiny tlaku na hrudi?
- problémy so srdcom (ischemická choroba srdca, infarkt myokardu, myokarditída, perikarditída, kardiomyopatie, chlopňové chyby)
- ochorenia pľúc (zápal pohrudnice, zápal pľúc, pľúcna embólia, astma)
- problémy v oblasti tráviacej sústavy (gastroezofageálna refluxná choroba, peptické vredy, hiatálna hernia, problémy so žlčníkom)
- problémy týkajúce sa muskuloskeletálneho a nervového systému (problémy s chrbticou, svalová stuhnutosť medzirebrových svalov, pásový opar)
Príčin môže byť naozaj nespočetné množstvo. Vždy je ale potrebné posudzovať situáciu, za ktorej tlak na hrudi vzniká, komplexne. Vzhľadom na to, že môže byť spojený nie len s ochoreniami týkajúcimi sa orgánov a štruktúr hrudníka, môže byť spojený aj s tlakom a bolesťou medzi lopatkami napr. pri problémoch s chrbticou alebo zápale pľúc, môžete pociťovať tlak na hrudi a v krku napr. pri úzkosti, môžete ho pociťovať v strede hrudníka, napr. pri gastroezofageálnom refluxe, prípadne sa môže pridružiť kašeľ alebo pocit tlaku na hrudi v noci, kedy v polohe vľahu je gastroezofageálny reflux výraznejší. Niektorí ľudia môžu pociťovať tlak na hrudi aj po vypití kávy či alkoholu a môžu mať palpitácie, tak isto sa búšenie srdca môže vyskytnúť u fajčiarov či pri nedostatku spánku.
Kedy pri tlaku na hrudi vyhľadať lekára?
Vždy, ak si nie ste istý tlakom či bolesťou na hrudi, najmä ak príde náhle, neustupuje, je vhodné vyhľadať lekára. Tak isto pri symptómoch ako:
- pocit náhleho, neočakávaného tlaku, zvierania za hrudnou kosťou
- bolesť na hrudi, ktorá sa šíri do čeľuste, ľavej ruky či chrbta
- náhla ostrá bolesť na hrudi so skráteným dychom
- nevoľnosť, zrýchlený tep aj dýchanie, zmätenosť, bledosť, nadmerné potenie
- veľmi nízky tlak alebo pulz
Časté otázky
Čo spôsobuje tlak na hrudi?
Tento problém môže byť spôsobený mnohými ťažkosťami, nemusí ísť výslovne o problémy so srdcom, v mnohých prípadoch je totiž tlak na hrudi spôsobený z negatívneho fenoménu dnešnej doby, a to zo stresu. Ak pociťujete tlak na hrudi, môže ísť o varovný signál toho, že trpíte chorobami srdca, pľúc, tráviacej sústavy či muskuloskeletálneho a nervového systému.
Ako sa zbaviť tlaku na hrudi?
Ak sa už u vás vyskytne tento problém, je dôležité poznať spôsoby, akými si hravo poradíte s týmto problémom. Je dôležité osvojiť si techniku hlbokého dýchania či zamyslieť sa nad dôvodom vašich pocitov. Nezanedbávajte zdravú životosprávu, to znamená dostatok spánku, oddychu a vyváženú stravu. Viac informácií sa dozviete v tomto článku pod nadpisom ,,Ako si sám poradiť s tlakom na hrudi pri nervozite a úzkosti?“.
Vybrané zdroje: