Rohypnol, známy aj slangovo ako erko, roháč či rohlík, je obchodný názov pre účinné liečivo flunitrazepam zo skupiny benzodiazepínov. Pôsobí ako hypnotikum so silnými utlmujúcimi účinkami (až 10-krát silnejšími ako diazepam). Rýchlo uvádza do hlbokého spánku, znižuje úzkosť a svalové napätie. Používa sa na krátkodobú liečbu silnej nespavosti, ale aj ako sedatívum či anestetikum pri lekárskych zásahoch do organizmu. Patrí medzi najsilnejšie a najúčinnejšie hypnotiká.
Flunitrazepam bol prvýkrát izolovaný na začiatku 60. rokov 20. storočia v laboratóriách Roche tímom pod vedením Lea Sternbacha. Do veľkovýroby sa dostal v roku 1974 pod patentom Roche. Do roku 1998 sa Rohypnol predával vo forme bielych tabliet s vyšším obsahom liečiva, z dôvodov zneužívania na rekreáciu a trestnú činnosť firma modifikovala liek znížením obsahu účinnej látky a tiež sa zmenila aj farba tablety. Bolo primiešané farbivo, ktoré ju zafarbuje na zeleno a jej rozpustenie vo vode zafarbí nápoj do modrej farby, čo môže obeť upozorniť na otravu.
Účinky Rohypnolu
Obsah článku
Flunitrazepam má vysokú afinitu k benzodiazepínovým receptorom v mozgu a mieche a zvyšuje aktivitu neurotransmiteru GABA v centrálnych neurónoch. GABA je inhibičný neurotransmiter a tým pádom sú zabezpečené jeho anxiolytické, myorelaxačné a antikonvulzívne účinky. Rohypnol môže byť podávaný vo forme tabliet užívaných orálne. Nástup účinkov je v priebehu 15-30 minút po požití v prípade prehltnutia celej tablety, v prípade tablety rozpustenej v ústach účinky pozorujeme takmer okamžite. Silné upokojujúce a sedatívne účinky trvajú 8-12 hodín, slabšie až 16-24 hodín po požití. Pacienti sa môžu preto aj nasledujúci deň po užití drogy cítiť ospalo a nevládne alebo pociťovať problémy so správnym rozmýšľaním či udržiavaním rovnováhy. Po svalovom či žilovom podaní postupne navodzuje hlboký spánok.
Ovplyvňuje schopnosť koncentrácie a vedenia vozidiel!
Schopnosť užívateľa šoférovať či riadne obsluhovať stroje môže byť obmedzená až na 26 hodín po použití flunitrazepamu. Tento účinok drogy je jedným z najrizikovejších faktorov liečby Rohypnolom – pozornosť vodiča je pod vplyvom tohto hypnotika rapídne znížená, čo môže viesť k vážnym problémom s vedením vozidla. Šoférovanie sa preto pacientom počas prvých dní od začiatku liečby neodporúča, aj v následnom období liečby je nutné tejto oblasti venovať maximálnu opatrnosť.
Môže spôsobiť vážnu závislosť!
Silné účinky Rohypnolu sú, ako pri všetkých benzodiazepínoch, taktiež podnetom pre vznik psychickej a fyzickej závislosti. Závislosť na Rohypnole vzniká pomerne rýchlo, preto sa neodporúča jeho používanie po dobu viac ako 4 týždňov. Taktiež sú známe abstinenčné príznaky pri vysadení drogy, treba sa preto vyvarovať náhlemu obmedzeniu užívania a zmeny v dávkovaní konzultovať s lekárom.
Ďalším dôležitým faktorom pri užívaní Rohypnolu je dodržiavanie dávkovania. Dlhodobé mierne zvýšené dávkovanie môže znížiť terapeutické účinky liečiva. Silné predávkovanie Rohypnolom môže viesť k vážnym zdravotným ťažkostiam – dlhodobá hypnóza, znížená schopnosť udržiavať rovnováhu, poruchy reči, problémy s dýchaním, kóma. Vysoké dávky Rohypnolu môžu viesť k smrti z dôvodu zástavy srdca či zadusenia, čo je príčinou mnohých prípadov samovrážd využitím tohto lieku.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Terapeutické indikácie Rohypnolu
- premedikácia v anesteziológii
- úvod do anestézie
- udržiavanie anestézie (v kombinácii s analgetikami)
- liečba nespavosti
Užívanie a dávkovanie
Rohypnol sa užíva 1/2 tablety alebo celú. Vo výnimočných prípadoch sa užívajú 2 tablety. Pacient musí mať možnosť aspoň 8 hodín nerušeného spánku. Rohypnol je vysokonávykový a jeho užívanie by v žiadnom prípade nemalo presiahnuť 4 týždne a aj tak sa dostavia abstinenčné príznaky.
Nežiaduce vedľajšie účinky
Flunitrazepam patrí medzi benzodiazepíny, skupinu liečiv známu okrem svojich silných terapeutických účinkov aj pre širokú škálu nežiaducich vedľajších účinkov. Medzi bežne sa vyskytujúce vedľajšie účinky Rohypnolu patrí:
- zníženie krvného tlaku
- problémy s dýchaním
- zvýšená únava, ospalosť
- bolesti hlavy
- nočné mory
- tráviace ťažkosti
- predĺženie postoperačnej sedácie
- nepokoj, agitovanosť, agresivita, halucinácie, neprimerané správanie, psychóza
- alergické reakcie – raš, angioedém
Okrem bežných vedľajších účinkov dlhodobejšie užívanie Rohypnolu môže spôsobovať:
- problémy so spánkom – Rohypnol je využívaný ako krátkodobý liek proti nespavosti, jeho používanie má však negatívny vplyv na kvalitu spánku. Účinky Rohypnolu môžu poškodiť ovplyvňované spánkové centrum, presnejšie aktivitu delta vĺn, čo vedie k problémom s kvalitou spánku či prehnanej únave.
- vážna závislosť – užívanie Rohypnolu môže spôsobovať silnú fyzickú závislosť na tomto lieku. Náhle obmedzenie v užívaní vedie k ťažkostiam v podobe závratov, psychózy a úzkostí. Preto vysadzovanie tohto lieku musí byť postupné, aby sa predišlo komplikáciám. Reakcie tela na vysadenie môžu byť nepredvídateľné.
- amnézia – flunitrazepam po vypršaní svojich účinkov môže spôsobovať krátkodobé čiastočné až úplné straty pamäti. Pacienti tak netušia, čo sa dialo počas obdobia, kedy im liek účinkoval, čo môže viesť k mnohým problémom. Tento účinok Rohypnolu bol v mnohých prípadoch zneužitý pri znásilneniach či únosoch.
Interakcie s inými liečivami
Silné účinky Rohypnolu sú pre telo náročné na spracovanie. V kombinácii s inými liečivami preto môžu priniesť organizmu ťažkosti, či znásobenie účinkov jednotlivých drog. Ide hlavne o liečivá, ktoré majú tiež tlmivý účinok na CNS, vrátane alkoholu. Užívanie Rohypnolu sa preto neodporúča v kombinácii s:
- alkoholom – alkohol zvyšuje účinky flunitrazepamu, čo môže viesť k závratom, strate vedomia až smrti.
- ópiátmi a narkotikami
- antidepresívami, antiepileptiká
- barbiturátmi
- kofeínom
Rohypnol v tehotenstve a pri dojčení?
Rohypnol by sa v tehotenstve nemal podávať a tak isto ani pri dojčení, pretože prechádza do materského mlieka. Ak sa zo závažných dôvodov podáva v neskorom tehotenstve alebo pri pôrode, treba zvážiť prínos terapie s rizikom poškodenia plodu, ktoré sa môže prejaviť ako arytmie, pokles krvného tlaku, poruchou sacieho reflexu či podchladením.
Rohypnol v spoločnosti – klubová droga
Rohypnol je drogou často využívanou pre rekreačné použitie. Štúdia z roku 1989 zistila, že až 52% prípadov falšovania lekárskych predpisov bolo pre lieky zo skupiny benzodiazepínov. Flunitrazepam, podobne ako iné hypnotiká, sú vo veľkej miere zastúpené v prípadoch nelegálneho predaja a užívania – napríklad v mnohých prípadov vodičov podozrivých z jazdy pod vplyvom omamných látok boli v ich telách nájdené práve spomínané látky. Rohypnol si taktiež našiel svojich priaznivcov medzi užívateľmi tvrdých drog – užívanie flunitrazepamu v spojení s kokaínom či heroínom má podľa svedectiev priaznivý vplyv pri obmedzovaní negatívnych vedľajších účinkov (najmä nervozity a úzkostí) týchto drog.
Predávkovanie Rohypnolom?
V množstve prípadov je Rohypnol využívaný ako účinná látka pre samovraždy. Až 16% prípadov samovrážd vo Švédsku v roku 2000 boli v telách samovrahov nájdené zvýšené koncentrácie flunitrazepamu. V niektorých z týchto prípadov bolo samotné predávkovanie sa príčinou smrti.
Terapeutická dávka u dospelého človeka je maximálne 2 mg. Smrteľná dávka je už pri 4 mg, ale už aj pri dávkach niekoľko mg môže nastať stav vedúci k smrti obzvlášť pri kombinácii s alkoholom alebo opiátmi. U detí a mladistvých môže byť smrteľná dávka už oveľa nižšia. Má tlmivé účinky na dýchacie centrum a okrem toho má aj relaxačný účinok na svalstvo, čiže aj na bránicu, čo je hlavný dýchací sval a silný sedatívny účinok. Príčinou smrti teda je útlm dýchacieho centra.
Často dochádza ku kombinácii benzodiazepínov, kam Rohypnol patrí, s alkoholom alebo inými drogami či už s úmyslom samovraždy alebo ide o nechcené potencovanie účinku a predávkovanie. Užívatelia tabletky zvyčajne rozdrvia na prášok, ktorý potom šňupú alebo miešajú s marihuanou, prípadne ho rozpustia v nápoji. Možná je aj aplikácia injekčnou striekačkou.
Rohypnol a trestná činnosť
Pre svoje účinky vyvolávajúce hypnózu a následnú amnéziu je Rohypnol využívanou látkou pri množstve trestných činov. Pri dostatočnej dávke flunitrazepamu je obeť vystavená hlbokému spánku, čo znižuje jej schopnosť brániť sa znásilneniu, krádeži či únosu. Následný efekt amnézie taktiež sťažuje vyšetrovanie zločinu, nakoľko obeť si len veľmi slabo alebo vôbec nepamätá, čo sa udialo. Nedokáže tak identifikovať miesto činu či potenciálnych páchateľov. Existuje množstvo prípadov, kde bol takto podaný Rohypnol nič netušiacim ženám počas klubových diskoték (napríklad rozpustením tablety do nápoja) a následne boli omámené obete okradnuté, znásilnené či unesené páchateľmi.
Užívatelia Rohypnolu jeho účinky často popisujú ako paralyzujúce, človek nedokáže ovládať svoje telo, nemôže sa hýbať, má otvorené oči, je schopný vnímať dianie okolo seba, ale nedokáže nič urobiť. Účinky sa začnú prejavovať po 20 – 30 min, pričom vrchol účinku dosahujú do 2 hodín, maximum do 6 hod a ospalosť môže pretrvávať ešte dlhšie. Následne je poškodená pamäť a poškodený si nič z toho, čo sa dialo nepamätá. Vzniká naň silná fyzická aj psychická závislosť.
Nástup drogy je teda veľmi rýchly, avšak aj jeho vylúčenie z tela, preto je jeho účinok v tejto oblasti tak populárny. Avšak v drogových testoch je dokázateľný aj po 72 hodinách od užitia.
Pre svoje vedľajšie účinky, ale najmä kvôli zneužívaniu na trestnú činnosť boli výroba a používanie Rohypnolu v množstve krajín (napr. USA, Veľká Británia, Španielsko, Francúzsko, Nemecko) zakázané. V niektorých krajinách sa predpisuje ako tabletky na spanie. V súčasnosti už tento liek nie je registrovaný ani na Slovensku, hoci v minulosti istý čas bol.
Rohypnol na Slovensku – kde ho kúpiť?
Na Slovensku ho vyrábala a distribuovala spoločnosť Zentiva, avšak postupne bol stiahnutý z trhu a prestal sa vyrábať, pretože im to prikázal Protimonopolný úrad a napokon aj samotná Zentiva zvažovala utlmenie jeho výroby vzhľadom na jeho časté zneužívanie narkomanmi. V roku 1999 v tomto zhovievavom prístupe k hypnotikám a sedatívam na Slovensku nás kritizoval aj Medzinárodný výbor na kontrolu drog. Slovensko bolo spomínané medzi krajinami, kde sa hypnotiká a sedatíva, najmä Rohypnol, vysoko zneužívajú. V súčasnosti toto liečivo nie je na Slovensku registrované a nie je možné sa k nemu dostať ani na lekársky predpis.
Zaujíma vás
Čo je to Rohypnol?
Je to benzodiazepín s účinnou látkou flunitrazepam. Ide o veľmi silné hypnotikum a predpisuje sa iba vo výnimočných prípadoch.
Načo sa používa?
Na úzkosť a vážne problémy so spánkom. Je až 10x silnejší ako diazepam.
Ako sa dávkuje?
Dávka začína na 1/2 tablete a končí na maximálnej dávke 2 tablety. Dávkovanie posudzuje jedine spôsobilí lekár.
Môže vzniknúť závislosť na Rohypnole?
Áno samozrejme. Rohypnol je veľmi silné hypnotiku a vznik závislosti na ňom sa blíži k hranici 100% pravdepodobnosti. Abstinenčné príznaky sú silné a rovnajú sa ťažkým drogám.
Ako ho vysadiť?
Vysadzujte podľa pokynov lekára. Pravdepodobne sa na to pôjde postupne, a v krátkej dobe hlavne kvôli možnosti vzniku závislosti.
Ako je Rohypnol dostupný?
Je dostupný iba na lekársky predpis od psychiatra.
Vybrané zdroje:
- https://www.liekinfo.sk/liek-rohypnol-inj-sol-inj-5×1-ml-2-mg-5×1-ml-solv-25353-pil
- https://www.drugs.com/illicit/rohypnol.html
- https://www.drugfreeworld.org/drugfacts/prescription/rohypnol.html
- https://www.slovenskobezdrog.sk/pdf/SLK-20841-13-RXBooklet_Updated_Web.pdf
- https://www.slovenskypacient.sk/klubove-drogy-druhy-ghb-extaza-mdma-lsd-ketamin-rohypnol-pervitin/