Posledná aktuálizácia prebehla 19. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Existujú mnohé vyšetrenia, ktoré vám môžu diagnostikovať alebo vyvrátiť rôzne zdravotné problémy či už sa jedná o problémy psychického alebo fyzického charakteru. Neexistuje však vyšetrenie, ktoré by dokázalo tak komplexne a exaktne zaznamenať telesné funkcie počas spánku, ako je polysomnografia. Toto vyšetrenie sa vykonáva pomocou prístroja zvaného polysomnograf. Ak sa chystáte absolvovať takéto vyšetrenie, nasledujúce riadky vám budú určite nápomocné.
Polysomnograf a polysomnografia
Polysomnografia je test, resp. vyšetrenie, ktoré pacient podstupuje za úplného spánku. Lekár skúma rôzne telesné aktivity v priebehu spánku pacienta, zaznamenáva dáta o spánkových vzorcoch a dokáže identifikovať rôzne spánkové poruchy. Váš lekár odmeria nasledovné telesné aktivity počas polysomnografie, ktoré mu pomôžu graficky zaznamenať vaše spánkové cykly:
- aktivita kostných svalov
- hladina kyslíka v krvi
- krvný tlak
- pohyb očí
- tempo dýchania
- mozgové vlny
Toto vyšetrenie, ako sme už v úvode článku spomínali, sa vykonáva pomocou prístroja zvaného polysomnograf, pomocou ktorého dokáže polysomnografia úspešne zaznamenať telesné zmeny objavujúce sa počas dvoch fáz spánku, ktorými sú REM a non REM fáza. Non REM spánok sa ešte ďalej rozdeľuje na štádiá plytkého a hlbokého spánku. Počas fázy REM je vaša mozgová aktivita vysoká, pričom sú aktívne iba svaly dýchacej sústavy a vaše oči. Jedná sa o fázu, počas ktorej snívate.
Non REM fáza na druhej strane prináša oveľa menšiu, resp. pomalšiu mozgovú aktivitu. Ak osoba netrpí žiadnou spánkovou poruchou, tak sa jej fáza REM a fáza non REM spánku bude striedať približne každých 90 minút, čo dokopy činí v priemere 4-6 spánkových cyklov za noc. Polysomnograf, resp. polysomnografia, dokáže monitorovať aktivitu počas spánkových cyklov a reakciu tela, čo v konečnom dôsledku môže pomôcť identifikovať narušenie spánkových vzorcov.
Polysomnograf – dokáže diagnostikovať poruchy spánku
Polysomnograf, teda diagnostický prístroj využívaný v rámci polysomnografie, je dôležitý hlavne z hľadiska diagnostiky spánkových porúch, o ktorých možno ani pacient nevie. Často sú výsledkom tohto vyšetrenia príznaky spánkového apnoe, teda poruchy, ktorá je založená na nepravidelnom dýchaní počas spánku. Aké sú symptómy spánkového apnoe?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- ospanlivosť počas dňa napriek dostatočnému oddychu
- pretrvávajúce a hlučné chrápanie
- okamihy zadržiavania dychu počas spánku, ktoré sú nasledované lapaním po dychu
- nepokojný spánok
- časté epizódy zobúdzania sa počas noci
Polysomnograf, resp. polysomnografia, vám môže okrem vyššie uvedených spánkových ťažkostí diagnostikovať aj nasledovné problémy:
- chronická nespavosť – problémy so zaspávaním alebo udržaním v stave spánku
- porucha REM fázy spánku – zahŕňa fyzické prežívanie snov
- syndróm nepokojných nôh – ide o nekontrolovateľné pohyby alebo napínanie svalstva dolných končatín počas spánku
- rôzne iné poruchy
Spánkové poruchy v žiadnom prípade netreba podceňovať, nakoľko odborníci varujú, že ak zostanú neliečené, zvyšuje sa riziko výskytu ochorení srdca, vysokého krvného tlaku či mŕtvice, resp. porážky. Taktiež je možné nájsť spojenie medzi spánkovými poruchami a rizikom zranení, ktoré súvisia s dopravnými nehodami a rôznymi pádmi.
Priebeh vyšetrenie polysomnografom (video je v angličtine)
Ako sa pripraviť na polysomnograf?
Pred samotným vyšetrením je dôležité dodržať zásadu vylúčenia alkoholu a kofeínu počas poobedných hodín a večera pred vyšetrením. Je to z toho dôvodu, že alkohol a kofeín môžu ovplyvniť spánkové vzorce a niektoré spánkové poruchy. Inak povedané, polysomnograf ako diagnostický prístroj by nemohol efektívne plniť svoju funkciu vzhľadom na to, že by tieto látky vo vašom tele mohli mať dopad na samotné výsledky testu. Pred vyšetrením sa taktiež odporúča vyhýbať sa sedatívam. S ošetrujúcim lekárom by ste sa mali vopred ešte pred samotným testom poradiť o tom, či nie je nutné dočasne vysadiť niektoré lieky, ktoré momentálne užívate.
Ako prebieha polysomnografické vyšetrenie?
Polysomnografia je vyšetrenie, ktoré sa zvyčajne podstupuje v špecializovaných spánkových centrách alebo v nemocniciach. Zahajuje sa zvyčajne večer – približne 2 hodiny pred vaším obvyklým časom zaspávania. Základom polysomnografie je to, že spíte na medicínskom pracovisku v privátnej izbe, pričom si môžete so sebou vziať čokoľvek je nevyhnutné z hľadiska vašej spánkovej rutiny.
Odborný dozor bude riadiť polysomnograf a polysomnografiu monitorovaním vášho tela počas spánku. Odborník môže nielen vidieť do miestnosti, kde spíte, ale taktiež i počuť všetky zvuky. Taktiež budete aj vy sami môcť počuť príslušného zodpovedného a komunikovať s ním. Počas polysomnografie sa budú zaznamenávať rôzne telesné funkcie prístrojom zvaným polysomnograf, pričom sa jedná o záznamy nasledovných aktivít a funkcií:
- mozgové vlny
- pohyb očí
- krvný tlak
- srdcový pulz a jeho rytmus
- aktivita kostných svalov
- hladina kyslíka v krvi
- dýchacie vzorce (prestávky v dýchaní)
- pozícia tela
- pohyby končatín
- chrápanie alebo iné zvuky
Aby sa dáta mohli zaznamenať, na vaše spánky, hrudník, dolné končatiny a pokožku hlavy budú pripevnené malé senzory zvané elektródy. Odborník po vyšetrení spracuje všetky dáta z priebehu nočného vyšetrenia, pričom ich následne lekár posúdi s ohľadom na vašu medicínsku históriu, aby mohol potvrdiť či vyvrátiť konkrétnu diagnózu. Vyvodenie celkového záveru, ku ktorému prispel aj polysomnograf, môže trvať aj 3 týždne.
Často kladené otázky
Čo je to polysomnograf?
Polysomnograf je diagnostický prístroj, ktorý slúži v rámci vyšetrenia zvaného polysomnografia na zaznamenávanie telesných funkcií počas spánku.
Kde ho nájdeme?
Tento prístroj môžeme nájsť buď v nemocniciach alebo špecializovaných spánkových medicínskych laboratóriách.
Máme ho aj na Slovensku?
Áno, polysomnografické vyšetrenie môžete podstúpiť aj na Slovensku, keďže polysomnograf je k dispozícii vo viacerých slovenských liečebných zariadeniach či nemocniciach.
Vybrané zdroje: