Pociťujete už nejakú dobu obrovský psychický tlak a stres, ktorý vám bráni naplno si užívať váš život? Prerástla nadmerná duševná záťaž z práce alebo zo súkromia až do depresívnych stavov a epizód? Máte nechuť do života a cítite potrebu izolovať sa od zvyšku spoločnosti? Ak áno, nezúfajte, pretože depresia je rovnaká choroba ako akákoľvek iná a je možné ju liečiť. Bojovať proti nej bude aj antidepresívum Dulsevia, ktorá obsahuje účinnú látku duloxetín. Začnite svoju depresiu riešiť ihneď a uvidíte, akú úľavu pocítite.
Čo je to Dulsevia?
Obsah článku
Dulsevia predstavuje liečivo patriace do skupiny antidepresív, ktoré sú primárne určené na liečbu depresívnych stavov, a to najmä u dospelých jedincov. Účinná látka, ktorá je v Dulsevii obsiahnutá sa nazýva duloxetín. Táto syntetická látka je založená na báze zvyšovania hladiny sérotonínu a noradrenalínu v nervovom systéme človeka. Antidepresívum Dulsevia nie je určené pre pediatrických pacientov a viaže sa výlučne na lekársky predpis. Ak pociťujete zhoršenie vášho duševného stavu, resp. cítite mierne príznaky depresií a úzkosti, antidepresíva sa vo všeobecnosti neodporúčajú.
V takýchto prípadoch sa môže jednať o dočasný mentálny stav, ktorý pominie znížením pracovného tempa, zmenou životného štýlu, vyváženou stravou či dostatočným časom na regeneráciu a odpočinok. Okrem toho môžu pomôcť aj výživové doplnky, ktoré si môžete zväčša zakúpiť bez lekárskeho predpisu v každej slovenskej lekárni. Snažte sa znižovať stres vo vašom živote čo najviac a zastavte tak depresie už v samotnom zárodku.
V prvom rade je nutné navštíviť vášho lekára, ktorý posúdi vaše depresívne alebo úzkostné príznaky a nasadí vhodnú liečbu aj vzhľadom na to, že Dulsevia so sebou prináša okrem pozitívnych účinkov aj mnohé kontraindikácie, interakcie či nežiaduce účinky. Pozor aj na predávkovanie a dbajte na zvýšenú opatrnosť v prípade tehotenstva, dojčenia alebo ak ste v plodnom veku.
Dulsevia a jej účinky
Dulsevia je antidepresívum s obsahom účinnej látky duloxetín, ktoré sa používa na liečbu nasledovných stavov:
- veľká depresívna porucha
- generalizovaná úzkostná porucha
- diabetická periférna neuropatická bolesť
Ako sme už spomínali, Dulsevia sa v žiadnom prípade nemá podávať detským pacientom vzhľadom na jej veľmi silný účinok. Primárne sa treba snažiť hľadať aj u dospelých iné alternatívy liečby a siahať po menej silných liekoch, ak je to možné a efektívne.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Nežiaduce účinky
Duloxetín ako účinná látka lieku Dulsevia patrí medzi silnejšie liečivá, ktoré okrem zaručených liečebných vplyvov prinášajú aj nežiaduce alebo vedľajšie účinky, ktoré sa môžu potenciálne u pacientov vyskytnúť. Ak vám teda bolo antidepresívum Dulsevia predpísané, nemôžeme vylúčiť, že sa u vás môžu isté nežiaduce účinky objaviť. Medzi veľmi časté vedľajšie efekty tohto silného lieku patria nevoľnosť, sucho v ústach, bolesť hlavy, somnolencia či závraty. Na druhej strane však tieto účinky neboli zaznamenané vo veľmi silnej intenzite a zvyčajne sa objavujú krátko po zahájení liečby, pričom za normálnych okolností samovoľne vymiznú.
Okrem toho medzi ďalšie možné nežiaduce účinky, ktoré sa môžu v prípade užívania antidepresíva Dulsevia vyskytnúť patria:
- hypersenzivita
- laryngitída
- znížená chuť do jedla
- nespavosť
- úzkosť
- agitovanosť
- znížené libido
- abnormálne sny
- abnormálny orgazmus
- triaška
- letargia
- parestézia
- rozmazané videnie
- búšenie srdca
- zvýšený krvný tlak
Stretnúť sa môžete aj s týmito negatívnymi príznakmi:
- sčervenanie
- zívanie
- zápchy
- zvracanie
- hnačky
- bolesti brucha
- dyspepsia
- flatulencia
- nadmerné potenie
- vyrážky
- erektilná dysfunkcia
- pokles hmotnosti
Uviedli sme iba tie najčastejšie sa vyskytujúce vedľajšie účinky, ktoré môže účinná látka duloxetín v rámci liečby privodiť. Vo väčšine prípadov tieto príznaky odznejú úplne samé, no v niektorých prípadoch môže byť ich intenzita i časový horizont výskytu vyšší. Odborníci odporúčajú, ak odpadol dôvod liečby duloxetínom, postupne ho vysádzať znižovaním dávky a týmto zabrániť ďalšiemu trvaniu a výskytu vedľajších účinkov.
Dulsevia – interakcie lieku
Dulsevia podobne ako iné silné lieky interaguje s inými látkami, s ktorými sa nemá paralelne užívať. Ak užívate liečivá, ktoré sú neselektívnymi ireverzibilnými inhibítormi monoaminooxidázy, určite neužívajte antidepresívum Dulsevia vzhľadom na to, že existuje riziko vzniku serotonínového syndrómu. Zahájenie liečby duloxetínom je možné až minimálne po 14 dňoch od ukončenia liečby inhibítormi monoaminooxidázy. Taktiež nie je odporúčané kombinovať selektívne reverzibilné inhibítory monoaminooxidázy a liek Dulsevia.
Užívate lieky, ktoré majú vplyv na centrálny nervový systém? Odporúčame byť veľmi opatrní v prípade ich užívania súbežne s Dulseviou. Odborníci taktiež zistili, že súbežné užívanie antidepresíva Dulsevia a serotonergických látok, ako napríklad SSRI, SNRI či tricyklické antidepresíva, môže viesť k vzniku serotonínového syndrómu.
Uviedli sme iba zlomok rôznych interakcií lieku Dulsevia, ktorý obsahuje účinnú látku duloxetín, s inými látkami a liekmi. Odporúčame si preto dôkladne prečítať informácie obsiahnuté v príbalovej dokumentácii lieku.
Kontraindikácie
Kontraindikácie predstavujú určitú skupinu okolností, ktoré vylučujú užívanie určitého lieku. Inak povedané, antidepresívum Dulsevia sa nesmie užívať v nasledujúcich prípadoch, ak sa týkajú konkrétne vášho zdravotného stavu.
- neužívajte Dulseviu paralelne s neselektívnymi ireverzibilnými inhibítormi monoaminooxidázy
- ak trpíte ochorením pečene charakteristickým poruchou jej funkcie
- ak máte ťažkú poruchu funkcie obličiek
- ak ste pacientom s nekontrolovanou hypertenziou
- ak užívate tieto látky: fluvoxamín, ciprofloxacín alebo enoxacín
Ak sa vás vyššie uvedené stavy týkajú, nahláste ich vášmu ošetrujúcemu lekárovi, aby mohol zvoliť inú vhodnú liečebnú metódu.
Predávkovanie
Veľkým nebezpečenstvom v prípade silného antidepresíva Dulsevia je možnosť predávkovania, ktoré bolo preukázané pri dávke 5400 mg. Nie je možné vylúčiť ani ten najhorší možný následok, a to úmrtie už pri predávkovaní v dávke približne 1000 mg. Ako však zistíte, že ste sa predávkovali? Medzi typické príznaky užitia nadmernej dávky patria záchvaty, kóma, somnolencia, zvracanie, serotonínový syndróm či tachykardia.
Ak ste sa predávkovali a objaví sa serotonínový syndróm, je nutné zahájiť špecifickú liečbu. Po predávkovaní je nevyhnutné dosiahnuť priechodnosť dýchacích ciest. Odporúčame vykonať aj výplach žalúdka. Ak máte aktívne uhlie, určite vám nebude na škodu.
Dulsevia – čo hovorí fórum?
Ľudia, ktorí užívali Dulseviu najmä na zmierňovanie príznakov depresie, sú s ňou veľmi spokojní, pričom vyzdvihujú jej zaručené silné účinky, ktoré sa časom dostavia. Na druhej strane sa množstvo pacientov sťažuje na rôzne vedľajšie účinky, ako napríklad závraty, nevoľnosť, slabosť či návaly tepla. Tieto príznaky však väčšine pacientov postupne ustupujú. Pacienti však zdôrazňujú pravidelné prehodnocovanie vhodnosti užívania tohto lieku aj vzhľadom na jeho možné vedľajšie účinky. Je nutné toto antidepresívum užívať iba po nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere, nakoľko patrí medzi tie silnejšie.
Dávkovanie – Dulsevia 30 mg a Dulsevia 60 mg
Dávkovanie antidepresíva Dulsevia závisí od konkrétneho problému, kvôli ktorému bola lekárom predpísaná. Taktiež vo veľkej miere súvisí aj s množstvom účinnej látky v jednej tablete a s konkrétnymi príznakmi ochorenia, ktoré vykazujete. Najdôležitejšie je však dodržiavať dávkovanie, ktoré vám určil lekár a nespoliehať sa iba na príbalovú dokumentáciu lieku. V prípade, ak lekár neurčil konkrétne dávkovanie, riaďte sa informáciami v príbalovej dokumentácii lieku Dulsevia.
Dulsevia 30 mg – odporúčané dávkovanie v prípade veľkej depresívnej poruchy sú 2 kapsuly denne, efekt pocítite približne po 2 až 4 týždňoch. V prípade generalizovanej úzkostnej poruchy je prvotná dávka 30 mg raz denne. Ak liek nepomáha, možno dávky zvýšiť na 60 mg. Ak trpíte diabetickou periférnou neuropatickou bolesťou, odporúčané dávkovanie je 60 mg 1x denne.
Dulsevia 60 mg – veľká depresívna porucha – 1 kapsula denne; generalizovaná úzkostná porucha – pol kapsuly denne, pričom môžete dávky zvýšiť až na 1 kapsulu; diabetická periférna neuropatická bolesť – odporúčaná dávka je 1 kapsula denne, pričom dávka sa môže zvyšovať v prípade potreby.
Dôležité je držať sa dávkovania, ktoré vám odporučil lekár alebo ktoré nájdete v príbalovej dokumentácii, ak vám neodporučil žiadne.
Často kladené otázky
Čo je to Dulsevia?
Dulsevia predstavuje antidepresvum s účinnou látkou zvanou duloxetín. Keďže je to silný liek, je dostupný iba na lekársky predpis.
Ako pôsobí?
Tento liek dokáže pomôcť ľuďom, ktorých trápi veľká depresívna porucha, generalizovaná úzkostná porucha a tiež diabetická periférna neuropatická bolesť.
Má nežiaduce účinky?
Tak, ako mnohé iné silné lieky, tak aj Dulsevia má viacero nežiaducich účinkov, ktoré sa však nemusia prejaviť u každého. Viac si o nich môžete prečítať pod nadpisom ,,Nežiaduce účinky“.
Vzniká na Dulsevii závislosť?
Áno, účinná látka duloxetín, ktorá je obsiahnutá v lieku Dulsevia je návyková, a teda jedinec si môže na tomto lieku vybudovať závislosť.
Ako vysadiť Dulseviu?
Antidepresívum Dulsevia je potrebné vysádzať postupne, nakoľko pri náhlom vysadení sa môžu vyskytnúť nepríjemné abstinenčné príznaky.
Vybrané zdroje: