Problémy so spánkom sú v súčasnosti jedným z najčastejších zdravotných ťažkostí psychického charakteru. Ide o veľmi nepríjemné problémy, ktoré nielenže môžu so sebou prinášať závažné príznaky, ale i množstvo komplikácií v osobnom či profesijnom živote. Môžeme teda s prehľadom povedať, že spánkové poruchy a problémy so spánkom spojené dokážu výrazne znížiť kvalitu života pacienta. Počuli ste už o probléme zvanom narkolepsia? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Čo je to narkolepsia?
Narkolepsia predstavuje poruchu nervového systému, ktorá spôsobuje nadmerný spánok, ktorý je zodpovedný za zníženie kvality života jedinca. Tento zdravotný problém sa vyskytuje iba veľmi výnimočne, v priemere ním trpí približne 1 človek z 2000 ľudí. Kedy sa začínajú prejavovať prvé príznaky narkolepsie? Tento okamih nastáva približne medzi 10. a 25. rokom života. Diagnostika tejto poruchy nervového systému môže trvať istú dobu, keďže osoba nemusí okamžite vykazovať príznaky tohto ochorenia, samozrejme základný problém je spánok.
Narkolepsia je známa tým, že zapríčiňuje nadmernú ospanlivosť a záchvaty spánku počas bežného všedného dňa. Vo väčšine prípadov je táto porucha spojená aj s ďalším nepríjemným problémom zvaným kataplexia. Kataplexia je charakteristická nečakanou dočasnou stratou svalovej kontroly. Pozitívom zo všetkého negatívneho, čo prináša narkolepsia, je to, že sa nejedná o smrteľné ochorenie. Inak povedané, následkom samotnej poruchy nie je smrť. Avšak nie je vylúčené, že môže viesť k rôznym poraneniam, nehodám či situáciám, ktoré ohrozujú život človeka.
Poznáme dva druhy narkolepsie:
- Prvým druhom je narkolepsia, ktorej podstatným príznakom je aj kataplexia.
- Druhým typom tejto poruchy nervového systému je narkolepsia, ktorá nevykazuje súbežne kataplexiu.
Možno sa pýtate, ktorý druh narkolepsie sa vyskytuje najčastejšie? Vo väčšine prípadov je častejším ,,fenoménom“ narkolepsia bez kataplexie.
Narkolepsia a jej príznaky
Vedeli ste o tom, že odborníci na spánok si spájajú príznaky tejto poruchy so zlou funkciou, resp. reguláciou, REM fázy spánku? Na úvod by sme radi dali do pozornosti to, že jednotlivé symptómy a ich dĺžka sa môžu líšiť od jedinca k jedincovi. K najčastejším príznakom tohto ochorenia zaraďujeme:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- nadmerná ospanlivosť počas dňa
- Dôležité je, že ide o nadmernú ospanlivosť, ktorá nie je spôsobená inými faktormi, ku ktorým môžu patriť napríklad nekvalitný a nedostatočný spánok, vedľajšie účinky liekov či požívanie alkoholických nápojov.
- Nadmerná spavosť je zvyčajne úplne prvým príznakom narkolepsie.
- kataplexia
- Kataplexia je veľmi často súčasťou narkolepsie, ide o náhlu dočasnú svalovú strnulosť, resp. stratu kontroly nad svalmi.
- Tento zdravotný problém môže byť zapríčinený intenzívnymi emóciami, napríklad vzrušením, hnevom, strachom či smiechom.
- Opakovanosť kataplexie závisí od konkrétneho jedinca.
- Niektorí pacienti môžu týmto problémom trpieť niekoľkokrát za deň, iní s ním bojujú iba niekoľkokrát do roka.
- spánková paralýza
- Spánková paralýza predstavuje neschopnosť jedinca pohnúť sa alebo rozprávať počas zaspávania, prebúdzania alebo spánku.
- Epizódy tohto zdravotného problému sa zvyčajne objavujú iba v trvaní niekoľkých minút.
- Týmto problémom nemusia trpieť vyslovene ľudia s kataplexiou.
- Spánková paralýza sa podobá paralýze, ktorá je typická pre fázu REM spánku. Neovplyvňuje však schopnosť jedinca dýchať či pohybovať očami.
- halucinácie
- Nemenej častý jav v prípade narkolepsie sú aj halucinácie.
- Vznikajú z toho dôvodu, že sny sú charakteristické pre REM fázu spánku.
- Tieto halucinácie sa vyskytujú počas zaspávania, a preto sa narkoleptikom môžu zdať sny veľmi živé a realistické, keď sú ešte čiastočne pri vedomí.
Okrem kataplexie môžeme v prípade narkolepsie hovoriť aj o iných problémoch, ku ktorým patria spánkové poruchy ako obštrukčné spánkové apnoe, nespavosť či syndróm nepokojných nôh.
Príčiny
Možno neuveríte, ale presná jednoznačná príčina tejto poruchy nervového systému nie je pre odborníkov známa. Dlhodobými pozorovaniami sa však zistilo, že väčšina ľudí, ktorí trpia kataplexiou alebo narkolepsiou majú znížené množstvo proteínu v mozgu zvaného hypokretín. Tento proteín má viacero funkcií, pričom jednou z nich je aj regulácia spánkových cyklov (zobúdzanie sa a spánok).
Odborníci sa zhodujú na tom, že nízku hladinu hypokretínu spôsobuje niekoľko faktorov. Medzi takéto faktory patria najmä:
- dedičné poruchy (mutácia génu)
- zvýšený stres
- vystavovanie sa toxínom
- infekcia
Samozrejme, faktorov ovplyvňujúcich výskyt narkolepsie môže byť oveľa viac.
Priebeh narkolepsie
Podstatou narkolepsie je nadmerná denná ospanlivosť. Aký je rozdiel medzi narkoleptikom a úplne zdravým človekom? Normálny režim spánku sa delí na rôzne cykly a štádiá. Na začiatku hovoríme o plytkom spánku, ktorý prechádza postupne do hlbokého. Následne nastáva fáza REM charakteristická svalovou paralýzou a snením. Z časového hľadiska potrebuje organizmus 70-90 minút na to, aby sa dostal k prvému cyklu REM fázy.
Zásadou je, že čím dlhšie spíme, tým dlhšie sme vo fáze REM. To znamená, že menej času zostáva na hlboký spánok. Odborníci sú toho názoru, že na to, aby dokázal človek prežiť potrebuje stráviť primerané množstvo času vo fáze REM. U narkoleptikov sa REM fáza vyskytuje úplne v nevhodnej chvíli a úplne spontánne, a teda jedinec sa ocitá náhle v REM fáze, pre ktorú je typická napríklad spánková paralýza alebo neschopnosť pohybu a rozprávania.
Ak trpíte narkolepsiou, jedno je isté, že zaspať môžete úplne náhle. Okrem toho môže nastať svalová strnulosť a začnete sa ponárať do snov. Tento stav je nebezpečný z toho dôvodu, že môže nastať kedykoľvek počas dňa. Tento fakt je hlavným dôvodom toho, prečo je kvalita života nižšia ako u zdravých jedincov.
Narkolepsia a jej diagnostika
Kedy navštíviť lekára? Ak vykazujete nadmernú dennú ospanlivosť alebo iný príznak spojený s narkolepsiou, je najvyšší čas zájsť k vášmu lekárovi. Nadmerná denná spavosť je však bežným symptómom bežných porúch spánku, ako je napríklad hypersomnia a insomnia. Váš lekár sa bude približovať k presnej diagnostike pomocou otázok týkajúcich sa vašej zdravotnej histórie či toho, či sa u vás vyskytujú epizódy svalovej strnulosti alebo straty svalovej kontroly. Okrem otázok bude samozrejme nutné podstúpiť aj rôzne testy, ku ktorým patria napríklad:
- polysomnogram – vyšetrenie, ktoré je založené na tom, že pacient strávi noc v medicínskom zariadení. Budú vám nasadené elektródy, ktorých úlohou je merať aktivitu mozgu, srdcový tep a rytmus, pohyb očí či svalov a dýchanie. Toto vyšetrenie môže odhaliť aj spánkové apnoe.
- vyšetrenie na meranie hladiny hypokretínu v mozgu – váš lekár vám implementuje medzi stavce v spodnej časti chrbtice ihlu, aby sa zistilo, akú hladinu hypokretínu máte v mozgu, nakoľko sa predpokladá, že ľudia trpiaci narkolepsiou majú hladinu tohto proteínu zníženú
Liečba narkolepsie
Narkolepsiu ako chronickú poruchu nie je možné vyliečiť, keďže trvá po celý život jedinca. Úlohou liečby je znížiť príznaky narkolepsie v čo najväčšej miere a zlepšiť kvalitu života pacienta (to znamená zlepšiť bežné fungovanie človeka počas dňa). Na to, aby bola liečba čo najefektívnejšia by ste mali prehodnotiť aj životný štýl.
Existuje niekoľko skupín liečiv, ktoré sa využívajú na liečbu narkolepsie. Uvedieme niekoľko z nich.
- tricyklické antidepresíva – tieto dokážu znížiť príznaky spánkovej paralýzy, halucinácií a kataplexie. Nevýhodou sú vedľajšie príznaky ako sucho v ústach, zápcha a možná návykovosť.
- SNRI antidepresíva – hovoríme napríklad o účinnej látke venlafaxín. Tieto antidepresíva pomáhajú regulovať spánok a náladu.
- SSRI antidepresíva – môžeme spomenúť napríklad účinnú látku fluoxetín, ktorú obsahuje aj liek Prozac. SSRI pomáhajú taktiež v zlepšovaní nálady a spánkových porúch.
- stimulanty ako metylfenidát, modifinil, prípadne armodafinil – stimulanty sú využívané na podporu bdelého stavu človeka
Ako zvládnuť narkolepsiu?
- naplánujte si počas dňa zdriemnutie – môže vám to pomôcť v znížení ospanlivosti
- vyhýbajte sa alkoholu a nikotínu – zhoršujú príznaky
- vykonávajte fyzickú aktivitu – pomáha k lepšiemu spánku v noci a k čulosti počas dňa
- udržiavajte si rozumnú telesnú hmotnosť – existuje prepojenosť medzi narkolepsiou a nadváhou
- doprajte si 10-15 minútové zdriemnutie po jedle
- počas dňa konzumujte ľahké jedlá alebo jedlá pre vegetariánov – vyhýbajte sa ťažkým jedlám
- nezabúdajte, že rôzne stimulanty na liečbu narkolepsie vykazujú podobné účinky ako drogy – povedzte to kompetentným osobám, aby nedošlo k nedorozumeniam (testy na drogy a omamné látky)
- oboznámte ľudí v okolí s vaším problémom, aby vám prípadne mohli pomôcť
Najčastejšie otázky
Čo je to narkolepsia?
Narkolepsia je jednou z porúch centrálneho nervového systému, ktorá sa prejavuje najmä v oblasti spánku. Človek trpiaci narkolepsiou môže upadnúť do hlbokého spánku kdekoľvek a kedykoľvek.
Aké má najčastejšie príznaky?
Medzi najčastejšie príznaky narkolepsie patrí nadmerná spavosť počas dňa, spánková paralýza, niekedy halucinácie a kataplexia. Podstatou tohto ochorenia je náhle upadnutie do spánku.
Ako sa narkolepsia lieči?
Vyliečiť narkolepsiu zatiaľ nie je možné. Existujú však lieky, ktoré sa využívajú na zmiernenie jej príznakov. Najčastejšie využívané sú antidepresíva a rôzne stimulanty, ktoré dokážu aspoň čiastočne zredukovať prejavy narkolepsie.
Vybrané zdroje: