Som psychicky na dne. Aj táto veta rezonuje v mnohých rodinách nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Ide o pocit, ktorý je výsledkom dlhodobého stresu, prepracovania, nedostatku regenerácie či zlej spánkovej hygieny. Aj vy si uvedomujete, že neustále sa zvyšujúci tlak, ktorý je na vás kladený, spôsobuje vášmu telu i duši obrovské problémy? Ste úplne vyčerpaní a neviete, čo so sebou ďalej? Ak ste sa v týchto slovách našli, tak sú nasledujúce riadky určené aj pre vás.
Som psychicky na dne – čo to znamená?
Obsah článku
Byť psychicky na dne je v dnešnej modernej dobe pomerne bežnou záležitosťou. Kto tento krajný duševný stav nezažil, s najväčšou pravdepodobnosťou si ho ani nevie predstaviť. Najlepšie by sme však vedeli k tomuto stavu pripodobniť emocionálne, resp. psychické, vyčerpanie. Čo to ale prakticky znamená? Emocionálne vyčerpanie predstavuje stav úplného duševného vysilenia, a to z dôvodu postupne sa hromadiaceho stresu, ktorý môže vznikať v dôsledku nadmerného tlaku v práci, v súkromí alebo kombinácie oboch týchto faktorov.
Možno ste netušili, ale pojem ,,som psychicky na dne“ je jeden z príznakov často spomínaného vyhorenia. Ľudia, ktorí si prechádzajú emocionálnym vyčerpaním, majú často taký pocit, že nemajú kontrolu nad tým, čo sa deje v ich živote. Tieto veľmi skľučujúce pocity dostávajú človeka do úzkych a aj práve preto sa môže cítiť paralyzovaný. Nedostatok energie, spánková deprivácia či znížená motivácia, všetky tieto faktory sa môžu podieľať na našom psychickom vyčerpaní a pocite dosiahnutia psychického dna.
Emocionálne vyčerpanie organizmu sa stáva, žiaľ, časovanou bombou, ktorá môže kedykoľvek vybuchnúť, a tým navždy poškodiť naše zdravie. Nedovoľte, aby sa dlhodobý stres stal pánom vášho tela i duše, nakoľko predstavuje hlavný dôvod toho, že siahate na dno svojich síl. Máme však pre vás aj výbornú správu, pretože akokoľvek veľmi sa cítite psychicky na dne, tento váš terajší duševný stav je možné liečiť tak, aby ste sa opäť cítili v duševnej rovnováhe.
Ako zistím, že som psychicky na dne?
Stav, ktorý jedinec pociťuje, keď je psychicky na dne, je možné opísať psychickými a fyzickými príznakmi. Je dobré ich poznať, aby ste mohli pomôcť nielen sebe, ale aj svojim blízkym, prípadne okoliu. V súvislosti s emocionálnym vyčerpaním by sme radi zdôraznili aj to, že si tento pojem netreba zamieňať s klasickou únavou organizmu, ktorú pociťujeme po ťažkom dni v práci, a to aj napriek tomu, že máme veľmi psychicky náročnú prácu.
Emocionálne vyčerpanie je výsledkom dlhodobého emocionálneho, resp. duševného tlaku, na organizmus človeka. Tento stav prežívajú ľudia odlišne, čo sa podpisuje aj na jeho jednotlivých príznakoch. Medzi najvšeobecnejšie príznaky pocitov úplného psychického vyčerpania a duševného dna zaraďujeme:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- nedostatok motivácie
- apatia
- problémy so spánkom
- pocity beznádeje a skľúčenosti
- podráždenosť
- bolesti hlavy
- fyzické vyčerpanie
- zmeny v stravovaní
- nervozita
- problémy s koncentráciou
- iracionálne záchvaty hnevu
- depresívne stavy
- veľké pocity smútku, zármutku a nešťastia
- roztržitosť
Úplné emocionálne alebo psychické vyčerpanie sprevádzané pocitmi skľúčenosti, beznádeje, nedostatku motivácie, prípadne samovražedných myšlienok v žiadnom prípade netreba podceňovať. Najmä posledný menovaný príznak je veľmi nebezpečný, a preto vám odporúčame v takýchto prípadoch kontaktovať linku dôvery.
Tento závažný duševný stav sa podpisuje aj na pracovnej morálke zamestnancov vzhľadom na zníženú psychickú či fyzickú výkonnosť, znižovanie lojality zamestnávateľovi či neschopnosť spĺňať stanovené termíny. Je preto v záujme nielen samotného postihnutého, ale aj v záujme zamestnávateľa, podnikať všetky kroky k tomu, aby sa stav úplného psychického vyčerpania neopakoval.
Liečba
Príznaky emocionálneho vyčerpania je, našťastie, možné zmierňovať úpravou životného štýlu, resp. jeho zmenami. Pre duševne vyčerpaného človeka môžu byť takéto zmeny dramatické, a teda ich vykonanie môže byť spočiatku veľmi náročné. Zmeny v životnom štýle jedinca nemusia byť dokonca ani veľmi radikálne. Na to, aby sa zo stavu úplného duševného vyčerpania dostal, môžu postačiť i drobné odmeny vo vašom bežnom fungovaní. V prvom rade je dôležité rozpoznať príznaky, ktorými vám váš organizmus dáva najavo, že by ste mali prehodnotiť váš doterajší životný štýl.
Ak sa vám podarí symptómy, ktoré vykazujete, úspešne rozpoznať, máte spolovice vyhrané. Následne stačí aplikovať rady a odporúčania, ktoré vám ponúkame v nasledujúcich riadkoch.
- vykonávanie fyzickej aktivity
- osvojenie si zdravých stravovacích návykov
- obmedzenie konzumácie alkoholických nápojov
- dostatočný a kvalitný spánok
- dostatok odpočinku (meditácia, joga, dýchacie cvičenia, prechádzky či pozeranie obľúbeného filmu alebo seriálu)
- eliminácia stresorov (v prípade, ak vás do stavu úplného duševného dna a vyčerpania priviedla práca, zvážte napríklad jej zmenu)
Výborným spôsobom prevencie pred emocionálnym vyčerpaním, ktoré znižuje kvalitu vášho života, je určite aj výživový doplnok StressFix. Je založený na prírodnej báze, pričom jeho výťažky z najliečivejších rastlín pozitívne pôsobiacich na našu psychiku, minerálne látky a vitamíny vám dokážu pomôcť dosiahnuť stav duševnej rovnováhy a psychickej energie, ktorú každodenne potrebujete. Ak ste teda psychicky na dne, doplnok StressFix je výborným prostriedkom, ktorý vám pomôže dostať sa z tohto stavu.
Zaujíma vás
Som psychicky na dne – čo mám spraviť ako prvé?
Hlavným dôležitým krokom je to, že ste si svojho stavu vedomí. Je dobré, aby ste sa o ňom niekomu blízkemu zdôverili, netreba sa pred ostatnými tváriť, že sa nič nedeje. Následne by ste mali hľadať a skúšať všetky spôsoby, ako sa z tohto stavu dostať, dať si pauzu od práce, robiť veci, ktoré vás bavia, športovať a mať kvalitný spánok.
Nelepší sa mi, mám navštíviť psychológa alebo psychiatra?
V prípade, ak ste aplikovali zásady zdravého životného štýlu a stále sa cítite psychicky na dne, mali by ste určite navštíviť psychológa, ktorý bude poznať riešenie vášho problému.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/health/emotional-exhaustion
- https://www.interez.sk/blog/terapeutka-radi-ste-psychicky-vycerpani-toto-su-4-sposoby-ako-napriek-tomu-ostat-produktivni/