Určite ste slovo ,,letargia“ alebo slovné spojenie ,,je letargický/á“ niekde čítali alebo počuli. Ale viete, čo to vlastne letargia je? Čo všetko ju môže spôsobovať a ako sa prejavuje? Čo treba robiť a ako a prečo sa letargia lieči? To sa pokúsime objasniť v nasledujúcich riadkoch.
Čo to je letargia?
Definícia letargie hovorí, že je to stav akejsi spomalenosti, inaktivity a apatie. Ako synonymá v slovníku nájdete slová nezáujem, otupenosť, pasivita.. Ďalšie slová, ktoré sa spájajú s letargiou sú aj malátnosť, únava, nedostatok energie, pretrvávajúca ospanlivosť.
Môže sa zdať, že všetci podobné pocity z času na čas máme, hlavne ak sú na nás kladené vyššie fyzické i psychické nároky. Je prirodzené, že pociťujeme nedostatok energie napr. po fyzickej aktivite. Kedy však ide o obyčajnú únavu a kedy je letargia príznakom niečoho závažnejšieho?
Letargia a študenti vs dôchodcovia
Tento pojem sa spája aj so študentmi hlavne vysokých škôl hlavne počas zápočtových týždňov alebo skúškového obdobia, kedy sú na nich kladené mnohé požiadavky a sú tlačení časom a termínmi až napokon, keď sa toto všetko skončí a môžu si vydýchnuť po zvládnutom semestri a užívať voľno, cítia sa psychicky i fyzicky vyčerpaní.
Samozrejme nemusí sa to týkať len študentov. Dnes máme stresujúcich zamestnaní oveľa viac. Letargia sa však môže objaviť aj naopak u ľudí, ktorí nerobia ,,nič“. Napr. človek, ktorý celý život pracoval, odíde na dôchodok. Zrazu sa jeho život diametrálne zmení. Iste, aj pokročilý vek robí svoje, nehovoriac o množstve tabletiek, ktorí títo ľudia užívajú, kde jeden z dôvodov letargie u starých ľudí býva ich prehnaná medikácia, prehnané dávkovanie či liekové interakcie, ale aj taká inaktivita nie je pre organizmus dobrá.
Iste aj vy poznáte ľudí na dôchodku (alebo aj takí, čo ostali dlhšie bez práce) sťažujúcich sa, že už nič nevládzu, že sa im chce stále iba spať. Ráno majú o dvanástej na obed a po ,,raňajkách“ si musia ísť opäť ľahnúť. Budia sa vyčerpaní, aj napriek tomu, že spánku mali dostatok. Cítia nepredstaviteľnú únavu naozaj pri akejkoľvek aktivite.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Čo pomáha? No jednoducho zmena. A tá začína od nás samých. Vzchopiť sa. Urobiť si plán, čo chcete v dnešný deň stihnúť. Iste, nedá sa hneď zo začiatku všetko, ale postupne. Každý deň o niečo viac. Hlavne niečo robiť. Nerobiť nič možno znie fajn. Ale čím dlhšie to trvá, tým horšie sa paradoxne cítite.
Letargia ako symptóm ochorenia
Letargia je zároveň aj symptóm mnohých telesných i duševných ochorení, ktoré môžu byť rôznej závažnosti. Charakterizuje sa ako stav ospanlivosti, malátnosti, nezáujmu o okolie zvyčajne po dlhotrvajúcej chorobe spojenej s chronickou únavou a slabosťou.
Častou sa však stáva, že je príznakom práve začínajúceho ochorenia prejavujúc sa ako znížený stav vedomia a reaktivity na okolité podnety alebo ide naopak o terminálne štádium nejakého ochorenia, kedy pacient upadá do letargie, nereaguje vôbec alebo len málo. Okrem zníženého vedomia bývajú prítomné aj iné znaky, napr. pacient leží nehybne (bez pohybu), končatiny voľne položené alebo visiace, ťažko rozpoznateľný pulz a dýchanie, rozšírené zrenice.
Obzvlášť pozor u malých detí, letargia kľudne môže byť prvý príznak napr. aj syndrómu týraného dieťaťa, kde sa často na zobrazovacích metódach zisťujú subdurálne hematómy, ktoré následne môžu viesť k letargii i iným symptómom ako zvracanie, horúčka, podráždenosť. Príčina môže byť naozaj akákoľvek, preto náhle vzniknutú letargiu netreba podceňovať.
Príznaky
Môže sa prejavovať len niektorými alebo aj všetkými nasledujúcimi príznakmi:
- zmeny nálad
- znížené vedomie, pozornosť, schopnosť premýšľať
- nadmerná únava
- nedostatok energie
- ospanlivosť
- spomalenosť
- znížená reaktivita
Prítomné môžu byť aj iné prejavy, nie len psychické, ale i fyzické. Závisí od príčiny.
Príčiny
Letargia je stav únavy, vyčerpanosti, nedostatku energie. Môže byť sprevádzaný depresiou, zníženou motiváciou či apatiou. Môže to byť normálna odpoveď na nedostatočný či nekvalitný spánok, prepracovanie, stres, nedostatok pohybu a fyzickej aktivity, nesprávnu výživu a stravovanie, nudu, ale aj ako symptóm menej i viac závažných ochorení či porúch.
Dokonca to môže byť aj nežiaduci účinok liečiv alebo ako dôsledok liekových interakcií medzi liekmi navzájom či v kombinácii s alkoholom.
Ak je letargia súčasťou prirodzenej odpovede tela na dlhotrvajúcu psychickú či fyzickú záťaž, vyrieši sa väčšinou odpočinkom, spánkom, dostatkom pohybu a racionálnym stravovaním, teda jednoducho úpravou životného štýlu. Prejavy letargie môžu trvať dni, dokonca až mesiace.
Mnoho akútnych stavov môže spôsobovať letargiu, môže ísť o obyčajnú chrípku či žalúdočnú virózu. Príčiny sú rôznorodé, ale pre efektívnu liečbu je nevyhnutné zistiť, čo je dôvodom prejavov letargie u daného jedinca. Ďalšie ochorenia a stavy spôsobujúce letargiu:
- otrava oxidom uhoľnatým
- dehydratácia
- horúčka
- nadmerná/nedostatočná funkcia štítnej žľazy
- hydrocefalus, opuch mozgu
- obličkové zlyhanie
- metabolické ochorenia
- Lymská borelióza
- zápal mozgových blán
- ochorenia hypofýzy, napr. nádory
- malnutrícia, nedostatok vitamínov hlavne z B skupiny
- zápalové ochorenia čriev
- spánkové apnoe
- cievna mozgová príhoda
- traumatické poškodenie mozgu
- onkologické ochorenia
- anémia
- neurologické ochorenia (Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza atď.)
- psychiatrické ochorenia (depresia, vrátane popôrodnej depresie)
- premenštruačný syndróm
- predávkovanie liekmi (napr. narkotiká)
- chronický alkoholizmus či drogová závislosť
Chronický únavový syndróm
Samotné pomenovanie vo vás možno nevyvoláva nič závažné, avšak chronický únavový syndróm (medzinárodná skratka CFS) je viac než len obyčajná únava. Bežnú únavu pozná každý z nás, je to prirodzený stav po vykonanej práci psychického či fyzického charakteru. Niektorí z nás únavu dokonca vyhľadávajú napr. v posilňovni či na túre. Únava je pre nás signálom, že by sme si od danej aktivity mali dať prestávku a chráni nás nie len pred preťažením, ale hlavne pred následkami, aké to preťaženie môže mať.
Únava je subjektívny príznak, to znamená, že nedá sa presne zmerať, vieme ju zhodnotiť len z opisu pocitov pacienta. Môže byť psychická i fyzická alebo dokonca ich kombinácia. Fyzická únava sa môže prejaviť ako svalová horúčka alebo svalovica, ktorú pozná asi každý z nás. Aj psychická únava zanechá svoje následky, ktoré môžu byť rôznorodé od neschopnosti sústredenia až po syndróm vyhorenia.
Ak ide o klasickú únavu, pomôže oddych, relaxácia, dobrý spánok. Ak však únava pretrváva, prípadne si neviete vysvetliť jej nástup alebo ju sprevádzajú ešte iné príznaky, môže ísť o príznak niečoho závažnejšieho. Mnohé ochorenia sa môže prejaviť práve únavou.
Ak únava trvá dlhšie ako 6 mesiacov, hovoríme o chronickej únave. Môže sa vyskytovať ako samotná alebo ju sprevádzajú ešte nejaké ďalšie prejavy. Vtedy hovoríme o chronickom únavovom syndróme. Genetická predispozícia, alergie, stres a faktory prostredia môžu zvyšovať riziko vzniku chronického únavového syndrómu. Tak isto je určitá závislosť od pohlavia, kedy ženy bývajú diagnostikované častejšie ako muži.
Prejavy
- zhoršená pamäť a koncentrácia
- nadmerná únava a vyčerpanie bez nejakej zjavnej príčiny
- dlhšie obdobie letargie, pokles výkonnosti
- nekvalitný spánok
- bolesti hlavy, svalov, kĺbov, hrdla, ktoré si neviete vysvetliť
- zväčšené lymfatické uzliny na krku či v oblasti pazúch
Často môže byť príčinou nejaká infekcia, najmä vírusového pôvodu, napr. chrípka je typická nadmernou únavou, ktorá aj pomerne dlho po vymiznutí príznakov ešte pretrváva. Čoraz častejšou príčinou je však v dnešnej dobe stres a uponáhľaný životný štýl s nedostatkom kvalitného spánku, kvalitnej stravu a málo pohybu.
Diagnostika sa zakladá na vylúčení iných príčin, teda hlavne chronických a infekčných ochorení, nedostatku vitamínov, minerálov a stopových prvkov, onkologických ochorení, chronického alkoholizmu či drogovej závislosti. Liečba potom spočíva v odstránení daných príčin. Vhodným doplnkom je aj úprava životného štýlu, dbajte na 3S – STRAVOVANIE, STRES, SPÁNOK:
- racionálne stravovanie – ľahká, pestrá a vyvážená strava, dostatok čerstvého ovocia a zeleniny a pitný režim
- techniky na zvládanie stresu, dostatočná relaxácia a kompenzácia, fyzická aktivita
- dostatočný a kvalitný spánok
Pomôcť môžu aj doplnky výživy. Na doplnenie energie mnohí z nás siahnu po káve, ale výbornou voľbou môže byť aj kvalitný čierny či zelený čaj, guarana alebo maté. Nie zrovna šťastnou voľbou bývajú energetické či kolové nápoje pre svoj vysoký obsah cukru a iných aj zdraviu potenciálne škodlivých látok. Na upokojenie a dobrý spánok môžu tiež pomôcť čaje napr. z valeriány lekárskej, medovky lekárskej, levandule a množstvo ďalších byliniek.
Kedy treba vyhľadať lekársku pomoc?
Prejavy letargie si môžu vyžadovať neodkladnú lekársku pomoc, hlavne, ak sa objavia náhle z ničoho nič a sú sprevádzané nasledovnými symptómami:
- bolesť na hrudníku
- nereagovanie alebo len minimálna odpoveď
- neschopnosť pohybu
- dezorientácia (nevie svoje meno, dátum, miesto, kde sa nachádza)
- rýchla frekvencia srdca
- tvárová paralýza
- krvácanie z konečníka
- závažná bolesť hlavy
- skrátený dych
- zvracanie krvi
- zmeny správania v zmysle napr. samovražedných sklonov
Vyhľadať lekára by ste mali, aj ak sa súčasne s letargiou vyskytuje nasledovné:
- rôzne bolesti, ktoré neustupujú po liečbe
- ťažkosti so spánkom
- netolerovanie tepla či zimy
- podráždené oči
- nadmerná únava trvajúca dlhšie ako 2 týždne
- časté pocity smútku či prázdnoty
- podráždenosť
- zväčšené krčné uzliny
- nevysvetliteľný prírastok či úbytok na váhe
Letargia u bábätiek a malých detí
Veľmi dôležité je všímať si zmeny u bábätiek a malých detí, ktoré ešte nevedia povedať, čo im je. Aj u nich môže byť letargia príznakom toho, že v organizme sa niečo odohráva a v prípade, že sa vyskytnú niektoré z nasledovných príznakov, treba vyhľadať okamžite lekársku pomoc:
- ťažkosti s prebudením sa
- horúčka
- príznaky dehydratácie ako plač bez sĺz, suché ústa, málo premočených plienok
- náhly kožný výsev
- zvracanie, obzvlášť, ak pretrváva viac ako 12 hodín (malé deti a bábätká sú veľmi náchylné na dehydratáciu)
Za normálnych okolností je dieťa živé, ak sa mu niečo nepáči, plače, reaguje na okolie. V prípade, že je letargické, býva prítomné znížené vedomie, dieťa adekvátne neodpovedá na stimuly, je apatické.
Ako sa dá diagnostikovať letargia?
Veľmi dôležité je odobratie anamnézy, ak je to možné, napr. rodič dieťaťa lekárovi povie, ako dlho daný stav trvá, ako sa prejavoval a pod. Lekár sa obvykle pýta aj na nedávno prekonané ochorenia, ktoré by mohli prispieť k zisteniu príčiny letargie. Následne je na rade fyzikálne vyšetrenie pohľadom, pohmatom pátranie po bolesti, miesta rezistencie, poklepom, posluchom akcie srdca i dýchania, činnosti čriev a v prípade, že lekár posúdi ako prínosné, aj vyšetrenie per rectum.
Dôležité je zhodnotiť aj stav vedomia. Postup a detailnosť daných vyšetrení je samozrejme vždy prispôsobená stavu pacienta, napr. ak ide o akútny stav, ktorý by mohol pacienta ohrozovať na živote, lekár nebude viesť polhodinový rozhovor, spýta sa na najpodstatnejšie veci, aby mohol začať konať a stabilizovať stav pacienta.
Fyzikálne vyšetrenie je obvykle doplnené laboratórnymi vyšetreniami, napr. v prípade podozrenia na problémy so štítnou žľazou, ktoré môžu byť príčinou letargie, môže lekár naordinovať odber krvi a vyšetrenie tyroidálnych hormónov.
V prípade potreby vás lekár môže odoslať aj na zobrazovacie vyšetrenia, napr. za predpokladu nejakej poruchy v mozgu ako trauma, cievna mozgová príhoda či zápal mozgových blán, vás môže odoslať na CT alebo MR vyšetrenie, aby sa vylúčila alebo potvrdila daná diagnóza.
Liečba
Keďže letargia je vždy dôsledkom niečoho, treba riešiť príčinu, ktorá letargiu vyvolala. Ak ide o nejaké infekčné ochorenie, treba liečiť infekciu. Ak je príčinou nedostatok tyroidálnych hormónov, lekár môže predpísať lieky na ich zvýšenie. Ak je príčinou psychické ochorenie, napr. depresia, opäť treba liečiť depresiu a teda môžu byť predpísané antidepresíva.
Ak ide o letargiu spôsobenú prepracovaním či nadmerným stresom, opäť platí, že je nutná zmena životného štýlu, usporiadanie si priorít a uvedomenie si, že zdravie je len jedno. Dôležité je dodržiavať pitný a stravovací režim, dopriať si dostatok kvalitného spánku a stres v práci či škole kompenzovať aktivitami, ktoré vám hladinu stresu naopak znižujú. Výborná je fyzická aktivita, stačí aj obyčajná prechádzka v prírode s rodinou či so psom a uvidíte, že vám bude lepšie.
Pýtate sa
Čo je letargia?
So slovom letargia sa už určite každý z nás stretol, no málokto pozná jeho význam. Jedná sa o akýsi stav, pre ktorý sú charakteristické pocity, ako je únava, nechuť do rôznych aktivít, apatia, malátnosť a pocit nedostatku energie. Tento stav je prítomný napríklad u študentov vysokých škôl počas skúškového obdobia, kedy sa na nich kladú vysoké nároky, čoho následkom je práve letargia. Môže sa však jednať aj o prvý príznak rôznych závažných ochorení.
Aký je význam slova z wiki?
Letargia – stav únavy, vyčerpania, nedostatku energia, ktorý môže byť sprevádzaný depresiou, apatiou či nízkou motiváciou. Môže byť dôsledkom prepracovanosti, nedostatku spánku, stresu, nadmernej fyzickej námahy, nudy alebo rozličných chorôb a porúch.
[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]
Vybrané zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Lethargy
- https://www.healthline.com/symptom/lethargy
- https://www.todopapas.com/diccionario/pediatria/letargia-1883
- https://www.menshealthforum.org.uk/tiredness-and-lethargy
- http://www.swarthmore.edu/Humanities/tkitao1/lethargy.html
- https://www.medicinenet.com/fatigue_and_tiredness/symptoms.htm
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2528907/
- https://www.webmd.com/balance/how-tired-is-too-tired#1
- https://www.slovenskypacient.sk/chronicky-unavovy-syndrom-liecba-priznaky/