Tehotenstvo je snáď najkrajším obdobím v živote ženy, kedy prežíva šťastie, radosť a očakávanie z dieťaťa, ktoré sa má narodiť. Najmä pre prvorodičky je obdobie gravidity špeciálnym a neznámym obdobím. Ako sa však hovorí, každá minca má dve strany a inak to nie je ani v tehotenstve. Najväčším problémom počas tehotenstva sú psychické problémy, ktoré trápia množstvo žien. Trápi vás depresia v tehotenstve? Komplikuje vám život? Odpovede na vaše otázky vám s radosťou poskytneme v nesledujúcich riadkoch.
Depresia v tehotenstve – objavuje sa často
Obsah článku
Tehotenstvo je jedným z najkrajších období v živote každej ženy. Niektoré môžu týmto obdobím prejsť bez výraznejších problémov aj napriek veľkým hormonálnym zmenám, ktoré sa v tele ženy dejú. Iné ženy na druhej strane môžu trpieť rôznymi psychickými problémami a negatívnymi emóciami. Budúca mamička môže prežívať pocity strachu, zmätenosti, úzkostné stavy či depresie. Podľa istého výskumu, depresia v tehotenstve postihuje 14-23% žien. Jednotlivé príznaky depresie sa môžu prelínať a iné sa môžu vyskytovať iba ojedinele.
Depresia je, laicky povedané, porucha nálady ovplyvňujúca 1 zo 4 žien v určitom bode počas života. Nie je preto prekvapením, že toto psychické ochorenie trápi aj množstvo tehotných žien. V mnohých prípadoch si dokonca niektoré ženy pletú depresiu v tehotenstve s hormonálnymi zmenami, a teda myslia si, že depresia je iba nejakým typom hormonálnej nerovnováhy. Táto myľná domnienka je však veľmi nebezpečná nielen pre samotnú mamičku, ale i pre dieťa.
Teda depresia v tehotenstve je rovnakým problémom ako akákoľvek iná depresia prejavujúca sa mimo tohto obdobia. Poruchy nálad, ku ktorým jednoznačne patrí aj depresia predstavujú ochorenia založené na báze chemických zmien v mozgu. Prečo vzniká depresia v tehotenstve? Počas gravidity dochádza v tele ženy k výrazným hormonálnym zmenám, ktoré môžu ovplyvniť chemické látky v mozgu, ktoré sú spájané s depresiou a úzkostnými stavmi. Tento proces môže byť ešte zhoršený ťažkými životnými situáciami, čo môže viesť k depresii v tehotenstve.
Výbornou správou je však to, že depresia v tehotenstve je však liečiteľná. Je teda na rozhodnutí matky, kedy ju začne riešiť a ako. Samoliečba sa nevypláca aj keď preventívne kroky určite pomôžu. Ak teda spozorujete príznaky spojené s depresiou v tehotenstve, vyhľadajte vášho ošetrujúceho lekára, ktorý už bude vedieť viac.
Depresia v tehotenstve a jej príznaky
Zo štatistického hľadiska vieme, že ženy s depresiou v tehotenstve zvyčajne vykazujú minimálne 2 príznaky. Aké sú teda najčastejšie príznaky depresie v tehotenstve?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- neustále pocity smútku
- strata záujmu do aktivít, ktoré žene zvyčajne robia radosť
- pretrvávajúce samovražedné myšlienky či beznádej
- problémy so sústredením sa
- úzkostné stavy
- deficit alebo nadmerná doba spánku
- pocity bezcennosti alebo viny
- zmena v stravovacích návykoch
Ak ste sa našli v hore uvedených príznakoch, odporúčame váš problém nepodceňovať a navštíviť ihneď ošetrujúceho lekára.
Aké sú príčiny a spúšťače?
To, že sa vo vašom tele odohrávajú výrazné zmeny hormónov, vám na vašej nálade určite nepridá, keďže, ako sme si povedali, hormonálne zmeny ovplyvňujú chemické látky v mozgu, ktoré majú ,,na starosti“ vašu náladu. Ak sa k tomu pridajú aj iné zaťažujúce okolnosti, vaše telo má pripravenú živnú pôdu pre zrod depresívnych stavov. Aké sú teda príčiny?
- problémy vo vzťahoch
- predošlá liečba neplodnosti
- predošlý potrat
- depresívne stavy, ktoré sa vyskytli v rodine
- predošlá liečba depresie
- stresujúce životné okolnosti
- komplikácie, ktoré sa vyskytli alebo vyskytujú v tehotenstve
- traumatizujúce okolnosti alebo zneužívanie
Ak čítate tento článok, a podľa vyššie uvedených spúšťačov alebo príčin viete, že máte nábeh na depresiu v tehotenstve, mali by ste vykonať všetko čo je vo vašich silách, aby ste jej predišli. To znamená, dbajte na to, aby ste praktizovali zdravý životný štýl, čítali pozitívne knihy, stretávali sa s pozitívnymi ľuďmi či vykonávali aktivity, ktoré vám robia radosť a ktoré vás dostávajú do eufórie.
Je depresia v tehotenstve nebezpečná aj pre bábätko?
Depresia v období gravidity nie je nebezpečná iba pre matku, ale existuje riziko i pre bábätko. Ak nebudete tento psychický problém liečiť a venovať sa mu, môžete si spôsobiť nesprávne životné návyky ako fajčenie, požívanie alkoholických nápojov, nevyvážená strava, samovražedné myšlienky, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť predčasný pôrod, nízku telesnú hmotnosť bábätka alebo vývojové problémy dieťaťa.
Depresia je nebezpečná aj z toho dôvodu, že žena nemá počas takýchto stavov motiváciu, silu a ani chuť sa starať o seba a o vyvýjajúci sa plod. Počas gravidity ba to malo byť práve naopak. Starostlivosť o seba a o plod, ktorý sa v tele matky vyvíja, by mala byť enormná. Iba takýmto spôsobom sa môže narodiť zdravé bábätko. Ako sa môže prejaviť depresia v tehotenstve na narodených bábätkách?
- môžu byť menej aktívne
- môžu byť agitovanejšie
- môžu vykazovať menej sústredenia
Aby ste sa vyhli týmto problémom, apelujeme teda opäť na dostatočnú a kvalitnú starostlivosť nielen o seba, ale aj o plod, ktorý je vo vývoji.
Liečba
Ak si myslíte, že trpíte depresívnymi stavmi, najdôležitejším krokom je návšteva lekára. Mali by ste ho teda vyhľadať a konzultovať s ním príznaky a ťažkosti, ktoré vás trápia. Vzhľadom na intenzitu a dĺžku trvania vašich problémov vám lekár nastaví zodpovedajúcu liečbu. Aké sú možnosti liečby depresie v tehotenstve?
- psychoterapia
- lieky
Možno sa pýtate, či je bezpečné liečiť depresiu v tehotenstve liekmi, ktoré určite poznáte pod názvom antidepresíva. Na túto otázku sa snažia odborníci hľadať neustále exaktné a jednoznačné odpovede. Bolo vykonaných množstvo prieskumov, pričom jeden z nich dokázal, že niektoré antidepresíva môžu spôsobiť novorodencom zdravotné problémy. nt teda môžu spôsobiť u dieťaťa rôzne fyzické malformácie, vysoký krvný tlak, rôzne problémy so srdcom či nízku telesnú hmotnosť dieťaťa.
Liečba vo veľkej miere závisí na závažnosti problému tehotnej ženy. Lekár by mal veľmi dôkladne posúdiť nutnosť liečby pomocou antidepresív. Ak trpíte miernymi či depresiami so strednou závažnosťou, môžete si vystačiť iba so psychoterapiou či podpornou domácou liečbou. Ak je však štádium depresie natoľko pokročilé, odporúča sa liečba kombináciou psychoterapie a liekov.
V prípade antidepresív je dôležité si uvedomiť, že sa dostávajú cez placentu až k vyvíjajúcemu sa plodu. Ide však iba o riziko následných zdravotných komplikácií u dieťaťa. Nemusí ísť o pravidlo.
Čo je dôležité vedieť o liečbe depresie v tehotenstve?
- Lekár pri liečbe posudzuje výhody a negatíva vyplývajúce z liečby pomocou antidepresív.
- Ak existuje čo i len najmenšie riziko zdravotných problémov u dieťaťa, liečba by nemala smerovať k užívaniu antidepresív.
- S vaším lekárom by ste mali prediskutovať aj iné alternatívy liečby.
- Dôležité je spomenúť aj to, že jednou z veľkých nevýhod užívania antidepresív je aj možnosť vybudovania si závislosti na nich.
Domáca liečba
Domáca liečba predstavuje alternatívu ku kontroverzným účinkom antidepresív na zdravý vývoj dieťaťa. Domáca liečba by však mala byť nasadená iba v prípadoch miernej alebo stredne závažnej depresie. Počas silných depresívnych epizód sa pravdepodobne budete musieť spoľahnúť na antidepresíva.
- fyzická aktivita – ide o výborný spôsob, ako zvýšiť hladinu serotonínu a znížiť hladinu kortizolu
- dostatočný a kvalitný spánok – deficit spánku spôsobuje zníženú schopnosť organizmu vysporiadať sa so stresom a inými nepríjemnými okolnosťami
- vyvážená strava – dbajte na dostatok živín, vyhýbajte sa kofeínu, sacharidom či umelým prídavným látkam
- omega 3 mastné kyseliny – podľa najnovších výskumov každodenný príjem týchto kyselín dokáže znížiť príznaky depresie
- akupunktúra – podľa štúdií ide o výborný spôsob liečby depresie v tehotenstve
- bylinky – tinktúra z ľubovníka, levanduľa, harmanček a podobne
Najčastejšie otázky
Ako sa prejavuje depresia v tehotenstve?
Depresia v tehotenstve sa prejavuje najmä stratou záujmu matky nielen o seba, ale aj o dieťatko, úzkostnými stavmi, pocitmi smútku a beznádeje. Viac príznakov nájdete pod nadpisom ,,Depresia v tehotenstve a jej príznaky“.
Kedy vyhľadať pomoc?
Pri výskyte príznakov, ktoré nasvedčujú vzniku depresie, keďže tá sa môže prehĺbiť do ťažkých epizód, ktoré môžu uškodiť nielen matke, ale aj dieťatku.
Ako liečiť depresiu v tehotenstve?
Hlavné je dodržiavať zásady jej prevencie a ak sa už vyskytne, je dôležité vyhľadať lekára, ktorý nasadí liečbu buď prostredníctvom psychoterapie alebo antidepresívami. Pri liekoch je však nutné zvážiť to, či výhody prevyšujú riziká.
Vybrané zdroje:
- https://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/883069/10-rastlin-proti-uzkosti-depresii-a-stresu
- http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/bylinky/trapi-vas-depresia-tieto-bylinky-vam-pomozu.html
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/226474/depresia-pocas-tehotenstva-ohrozuje-plod/
- https://americanpregnancy.org/pregnancy-health/depression-during-pregnancy/